Veenendaals dagblad Buiten ZWARE ONLUSTEN IN KOEALA LOEMPOER Nixon wil dienstplicht veranderen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Fransen krijgen genoeg van Gaullisme wüson minker ui[ kernkab „Ook belasting betalen over belasting" tie ef teling W .-Irian vreest een nieuwe opstand Twee doden en gewonde bij fout inhalen Goedkope melk in steeds meer winkels Gevechten aan grenzen van Israël BESCHIETING IN VIETNAM POLY SELECTAnatras Werkplaats van revalidatie-oord uitgebrand NAVO oefent in Griekenland Hemelvaarts dag frisser VRAAG Cardamine zingende dolfijnen ...in het dolfinarium Harderwijk. VTB Harderwijk-Tel. 03410-2569. Kers kost 12 ct. BRANDEIS BENZINE-ACCIJNS: SOORT LOTINGSSYSTEEM Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaat, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement f 0,97 p. w., 4,15 p, m„ 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Conoern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 14 MEI I969 - 43e JAARGANG no. M2 POHERS KANS MET DE DAG STIJGEND PARIJS Als de Fransen in een tweede ronde van de presidentsverkiezingen zouden moeten kiezen tussen waarnemend president Poher en de Gaullistische kandidaat Pompidou, zou Poher 12 procent meer stemmen krijgen dan Pompi dou. Deze prognose van het Franse instituut voor peiling van de publieke opinie (I.F.O.P., in „France-Soir" gepubliceerd, is gebaseerd op een onderzoek dat tussen 6 en 12 mei is verricht. Van de 100 ondervraagden zouden 44 bij een eventuele tweede ronde hun stem uitbrengen op Pompidou en 56 op Poher. In de eerste ronde zou Pompidou 43 procent van het aantal uitgebrachte stem men krygen, Poher 34 procent, de socialistische kandidaat Defferre 10 procent, de kandidaat van de verenigde socialistische partij (P.S.U.), Rocard, 3 procent en de communistische kandidaat Duclos 10 procent. „France-Soir" merkt bij deze cij fers op, dat een groot deel van het kie zerskorps zich kennelijk voor Poher zal uitspreken, ondanks het feit dat de linkse groeperingen drie kandidaten hebben. Toen een verslaggever van „France- Soir" Pompidou om commentaar vroeg op deze cijfers zei deze het normaal te achten, dat instituten voor peiling van de publieke opinie vragen stellen in verband met een gegeven situatie waarmee hij de eerste ronde bedoel de maar het abnormaal en weinig steekhoudend te vinden als zij zich ba seren op een hypothetische (de tweede ronde). De kiezers weten weinig van de standpunten van Poher. Hij heeft geen verklaringen afgelegd over de mone taire toestand, de relaties met de At lantische Alliantie of de Sovjet-Unie of op binnenlands terrein- de problemen van de Studenten en de arbeiders. Omdat hij president is geweest van het Europese parlement wordt aange nomen dat hij gunstiger gestemd is voor de toelating van Groot-Brittanië tot de EEG dan De Gaulle. Zijn kracht zal waarschijnlijk zijn het verlangen in het land naar een verandering en het sluimerende anti-Gaullisme, waarmee Pompidou te kampen zal hebben. ALAIN POHER ster stijgend In zijn eerste belangrijke verkiezings wede heeft Poher zijn best gedaan de vaagheid om zijn persoon en zijn poli tiek te laten bestaan. In een rede voor een aantal senatoren maakte hij ech ter duidelijk dat hij niet zal .proberen de autoritaire stijl van De Gaulle na te bootsen. Hij wees er op dat in de twee en een halve week, dat hij pre sident was, de zaken van het land in een atmosfeer van rust zijn behandeld. Hij stelde zich voor als de „kandidaat van nationale verzoening". De Staat behoort aan niemand toe. „Ik kan niet het eigendom worden van een partij of een machtsgroep... Ik leg de nadruk op de eenheid van de republikeinen en de verzoening van de Fransen". Poher zei dat hij als gevolg van zijn verantwoordelijkheid als interim-presi dent geen verkiezingsredevoeringen zal houden buiten de tijd welke hij voor de staatstelevisie krijgt toegewezen. De overwinning van Poher zou waar schijnlijk twee parlementaire verkiezin gen voor het najaar betekenen. Poher heeft te kennen gegeven dat hij het parlement zou ontbinden, als de Gaul- g \oor het afremmende weer van de vorige maand kwamen groen S en bloemen in mei haast explosief te voorschijn. Ik verneem dat van 5 het bezoek aan mijn bed en van de bewijzen, die ze meebrengen, maar heb toch ook zélf de berken zien 5 5 ontluiken en dit ging in een dag of j wat. Beuken en eiken halen de ver- g inrryr, f-ïiw nniiiii nennea in en als ik 5 draagt die cardamine zijn naam ten i onrechte en dit ka" cok moeilijk 1 anders bij de soms latesoms vroe- ge ontwikkeling der natuur. Er kan 5 van Pinksteren nog geen sprake J 2 wezen, als niettemin onze bloem reeds allerwege staat te bloeien en j door kinderen naar huis wordt ge- J j bracht, want er is er nauwelijks Z een, die zo massaal wordt geplukt. 5 J Overigens bloeit de Kerstroos zei- 5 2 den op de dag van 25 dec., het St. Z Z Janskruid kan 22 juni verstek laten Z gaan en het ligt helemaal aan een vroege of late Pasen, oj ge dan Z j bloeiende primula's ziet. Deze voor- J Z beelden zijn met vele te vermeer- 5 Z deren, doch het is duidelijk, dat de 5 plant zich niet richt tot de mens, Z j maar tot moeder natuur. Z Onze eenvoudige boerenfiguur van Z Z de weide heeft het niettemin ge- Z Z bracht tot hoofdpersoon in een ge- 5 dicht van Tennyson .,Mayqueen" Z (Pinksterbloem, Koningin van het g Z feest, een ziek meisje). Zij was niet J Z zo goed toegerust tegen de ongunst 5 van het lot, als haar naamgenoot- g jes, die zich terdege weten te hand- J g haven. i 14/5 '69 A. B. WIGMAN 5 te- listische meerderheid zich te sterk gen zijn programma zou verzetten. Poher zei voorts dat hij er nog niet in geslaagd is aan de „dagelijkse gaul listische propaganda" een eind te ma ken en evenmin aan „de procédé's van alles of niets die tot dusver zijn toege past". ADVERTENTIE In het grootste overdekte Dolfijnen- stadion ter wereld met 2500 zit plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en d.olfijnen.in één pro gramma. Tijden: 10.00 - 11.30 - 13.00 -14.30 - 16.00 - 17.30 uur. (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN VELUWESTRAND RONDVAART DJAJAPOERA (West-Irian) In het district Djajapoera groeit de vrees, dat nieuwe moeilijkheden zullen ontstaan na de mislukte opstand van duizenden wilde stamleden te Enarotali. Het In donesische leger versterkt zijn posten in het bergachtige gebied. In Enarotali is het thans rustig, na enkele dagen van strijd op de hoogvlak te rond de Wisselmeren. Het leger heeft het gehele gebied af gegrendeld en alle vluchten, met uitzon dering van militaire zijn gestaakt. Ver wacht wordt echter, dat de moeilijkhe den rondom de meren zullen voortdu ren. Duizenden leden van de Kepakau- tam zijn naar de bergen en oerwou den gevlucht. Een zestigtal manschap pen van de gewapende Iriaanse politie heeft zich bij de opstandelingen ge voegd. Gevreesd wordt, dat de opstandige politiemannen grote moeilijkheden gaan veroorzaken en dat zij de kern zullen vormen van het toekomstige gewapen de verzet. Volgens onbevestigde berichten, zijn bij de opstand tenminste 500 personen om het leven gekomen. Het leger houdt echter vol, dat er geen sprake is ge weest van een bloedvergieten tijdens de opstand die eind april begon. „Er is niet gevochten", zo wordt hieraan toe gevoegd. Vierhonderd parachutisten en 200 an dere gevechtssoldaten hebben Enaro tali en het omliggende gebied thans vast in handen. ELST Aan de veiling te Eist zijn de eerste kaskersen aangevoerd. Ze brachten twaalf cent per stuk op. Aanvoerder was de Betuwse fruitte ler T. P. Rijkens en koper de heer S. Polak uit Arnhem. BERGEN OP ZOOM Bij een aan rijding op Rijksweg-17, de verkeersweg rond Roosendaal, hebben gistermiddag twee inzittenden van een auto het le ven verloren en werd een derde levensgevaarlijk gewond. Het ongeluk ontstond doordat een auto plotseling uit een file kwam om de voorganger in te halen, en daarbij frontaal op een tegemoetkomende vrachtauto reed. De twee inzittenden van de personen auto die om het leven zijn gekomen zijn de 30-jarige A. Snepvangers en de 61- jarige M. de Nijs, beiden uit Bergen op Zoom. De bestuurder van deze auto, de 45-jarige A. Schot, ook uit Bergen op Zoom, verkeert in levensgevaar. UTRECHT Goedkope melk is nu al in vijfhonderd winkels te krijgen. Dat zijn er bijna honderd meer dan twee maanden geleden, zo heeft het bedrijfschap detailhandel in melk- en zuivelprodukten gisteren in Utrecht meegedeeld. De dagmelk wordt aangeboden tegen prijzen van 53 tot 56 cent per liter. De normale prijs is 61 cent. Volgens het schap ligt de stuntprijs nog onder die van de kostprijs van een liter melk. Behalve in zelfbedieningswinkels, su permarkten, warenhuizen,verbruikers- markten en levensmiddelenzaken is de stuntmelk nu ook al te koop bij de groenteboer. TEL AVIV Bij het artillerieduel aan het Suez-Kanaal tussen Egypte en Israël is dinsdag een Israëlische sol daat gesneuveld, zo heeft een militaire woordvoerder in Tel Aviv meegedeeld. Drie soldaten liepen verwondingen op. Op een weg bij Jenin in Cis-Jordanië, zijn dinsdagavond twee Israëlische bur gers gewond geraakt toen de auto, waarin zij zaten, beschoten werd. In het gebied is een uitgaansverbod inge steld. In het door Israël bezette Jordaanse gebied en in de strook van Gaza zijn vlugschriften verspreid van een Arabi sche verzetsorganisatie, waarin de be volking van deze gebieden wordt opge roepen morgen te staken. Donderdag is het 21 jaar geleden, dat Israël tot een onafhankelijke soevereine staat werd uitgeroepen. De Britse minister van Binnen landse Zaken James Callaghan is uit het door Wilson geformeerde kern kabinet gezet. Hij blijft echter verder normaal in functie. Er schijnt tussen Wilson en Callaghan onenigheid te zijn gerezen over de anti-stakingswetten Callaghan is al eens genoemd als leider van het komplot enige weken geleden tegen premier Wilson. Hier ziet men Callaghan zijn minis terie verlaten. SAIGON In Da Nang, de tweede stad van Zuid-Vietnam zijn hedenmor gen vroeg 22 personen om het leven ge komen en 29 gewond door een nieuwe communistische raket- en mortierbe- schieting. Volgens de eerste berichten^ zijn op in totaal 30 punten in alle delen van het land dergelijke beschietingen in de vroe ge ochtend uitgevoerd. Het Amerikaan se opperbevel noemde er 13, die van be tekenis waren. In de nacht van zondag op maandag werden ruim 200 van der gelijke beschietingen uitgevoerd. In de nacht van maandag op dinsdag daalde het totaal tot circa 40. Hoewel het aantal beschietingen he denmorgen vroeg na&r aantal gering was, eiste de raketbarrage die op de grote havenstad Da Nang werd gelegd een grimmige tol. Volgens het Zuidviet- namese hoofdkwartier werden 20 bur gers en twee soldaten gedood en 18 bur gers en drie soldaten gewond. Het Amerikaanse hoofdkwartier deel de mee, dat tien raketten op Da Nang werden afgevuurd. De Zuidvietname- zen hebben er acht geteld.' Een van du grote 122 mm raketten kwam neer op een kerk van de Zeven- dedags Adventisten. Daar werden drie personen gedood en 12 gewond. Hetzelf de punt was ook op 19 maart al door een raket getroffen. Toen vielen er twee doden en vijf gewonden. De verliezen bij de andere beschietin gen op o.m. drie provincie-hoofdsteden, werden licht genoemd. ADVERTENTIE KOEALA LOEMPOER De Maleisische autoriteiten hebben gisteravond in de hoofdstad Koeala Loempoer het leger te hulp geroepen, nadat hij felle straat gevechten tussen Maleiërs, Indiërs en Chinezen 25 doden waren gevallen (som migen spreken echter van meer dan 160). Woedende menigten trokken door de stad, winkels en huizen in brand stekend. Een volledig uitgaansverbod, afgekondigd voor Koeala Loempoer en de satelliet stad Petaling Jaja, had weinig effect. Op verscheidene punten werden politie en militairen, die opdracht hadden indien noodzakelijk het vuur te openen, aan gevallen. De vice-premier van Maleisië, Toen Abdoel Razak, heeft de bevolking over de radio aangespoord tot kalmte. Volgens hem waren de ordetroepen de toestand uiteindelijk meester geworden. Het tend staat voor do grootste poli tieke crisis sinds het in 1957 onafhan kelijk werd. De onlusten houden ver band met de uitslag van de verkiezin gen van het afgelopen weekeinde, waar bij de Alliantiepartij van premier Toen- koe Abdoel Rahman die leden van alle bevolkingsgroepen omvat, meer dan 20 zetels verloor maar nog juist de meer derheid wist te behouden. De crisis is mede een gevolg van het besluit van de Maleisische Chinese vereniging, die deel uitmaakt van de Alliantiepartij, om geen regeringsfuncties meer te bekle den. Manschappen van het leger hebben vandaag het vuur geopend op demon stranten, die vanuit een appartement in het centrum van Koeala Loempoer met stenen gooiden. De rassenonlusten in de hoofdstad van Maleisië zijn hun tweede dag ingegaan. Volgens de eerste berichten zijn van ochtend nog twee personen in de wo ning gedood, maar dit is nog niet be vestigd. In alle delen van de stad woeden nog steeds branden. Uit winkels, woonhui zen en Maleisische kampongs kringelt rook omhoog. Vluchtelingen uit de brandende huizen zoeken een toevlucht in de politiebureaus van de stad. Volgens de jongste inlichtingen duurt het geweld tussen de drie voornaamste segmenten van de Maleisische maat schappij de Maleiërs, Chinezen en Indiërs voort in de stad zelf en in de omliggende gemeenten. ARNHEM Omstreeks het middaguur is waarschijnlijk ten gevolge van een ontploffing van een gasfles, de werk plaats van het Bio-revalidatieoord te Arnhem totaal uitgebrandDe Arnhemse brandweer, geassisteerd door in de omtrek gelegerde militairen, kon de werkplaats niet behouden, maar wel de brand lokaliseren en daarmee een bosbrand voorkomen. Latere berichten uit voorsteden van Koeala Loempoer meldden, dat nu niet alleen de Maleiëi's en de Chinezen el kaar bevechten, maar dat ook benden van Maleiërs en Chinezen onderling, slaags zijn geraakt. De ongeregeldheden in het centrum van de stad zijn vrijwel voorbij, maar in de voorsteden en buitenwijken is het tot nieuwe gevechten gekomen. In het centrum doorzoekt de oproer politie huizen en gebouwen op zoek naar verdachte personen. DEN HAAG Naar aanleiding van het voorstel, de benzine-accijns met 3,5 cent per liter te verhogen, hebben zeer veel leden van de Tweede-Kamercom missie voor Financiën de regering ge vraagd mee te delen, in welke mate autogebruikers de door het gebruik ver oorzaakte kosten betalen, waarbij dan ook de afschrijving op wegen, viaduc ten, aan auto-ongelukken toe te rekenen medische voorzieningen etc. dienen te worden betrokken. Veel leden, aldus blijkt uit het gister avond gepubliceerde voorlopige verslag van de commissie, menen dat bij een eventuele verhoging van de motorrij tuigenbelasting zo veel mogelijk reke ning moet worden gehouden met het be roepsvervoer. De accijnsverhoging be tekent h.i. een verdere verslechtering van de positie van het Nederlandse vrachtvervoer t.o.v. het buitenlandse. Verscheidene andere landen wezen er op dat als gevolg van de werking van de BTW, de accijnsverhoging met 3,5 neerkomt op een prijsverhoging met 4 cent, en informeerden of het rechtvaar dig is dat in feite belasting wordt ge heven (de BTW) over een belasting (de accijns). Gezien het feit dat het prijspeil ais gevolg van de accijnsverhoging met 0.1, procent zal stijgen informeerden even eens veel leden of de verhoging te rij men is met de onlangs uitgevaardigde algemene prijzenbeschikking. Een der gelijke vraag werd ook door verschei dene andere leden gesteld. De verhoging van de bier- en alcohol- accijns deed de vraag rijzen hoe rege ring zich harmonisatie van de accijn zen in de EEG voorstelt. Veel leden vreesden dat de relatief zeer hoge al coholaccijns in Nederland zal leiden tot frauduleuze invoer. De accijns is namelijk hoger dan In enig ander land van de gemeenschap. Met name slij ters in Oost-Nederland zouden nadeli ge gevolgen kunnen ondervinden van invoer uit Duitsland. BRUSSEL Mobiele eenheden van de NAVO zullen van 27 mei tot 16 juni deelnemen aan een oefening in Noord- Griekenland, onder de codenaam „Olympic Express". Aan de oefening zullen ook Griekse troepen deelnemen, evenals marine- eenheden van de NAVO, w.o. een vlieg- dekschip. Het is'de twaalfde paraatheidsoefe ning van de mobiele eenheden, die zijn ontwikkeld om snel in afgelegen stre ken van de NAVO in Europa (b.v. Noord-Noorwegen of Turkije) te kun nen optreden als de omstandigheden dit zouden eisen. De vorige NAVO-oefening in Grieken land werd in 1967 gehouden. WASHINGTON President Nixon, die zich voor invoering van een leger van vrijwilligers in de V.S. heeft uit gesproken, ziet volgens eigen zeggen momenteel geen kans op verwezenlij king van zijn plan. Hij heeft daarom besloten, het Congres een plan tot verandering van het huidige oproep systeem voor te leggen. Dat systeem heeft veel l^ritiek on dervonden. Nixon wil dat voortaan eerst de 19- jarigen worden opgeroepen. Onder het huidige systeem kan een jongeman tussen 19 en 26 jaar oud opgeroepen worden, waardoor het voor hem bui tengewoon moeilijk wordt om plannen te maken voor studie, huwelijk, loop baan en dergelijke. Nixon wil met zijn nu ingediende plan deze onzekerheid opheffen door een loterij systeem. Elk jaar staan ongeveer 600.000 jon ge Amerikanen voor de strijdkrachten ter beschikking. Tot dusver werd daar van slechts de helft opgeroepen, elk jaar meldden zich daarenboven onge veer 700.000 Amerikanen vrijwillig voor de strijdkrachten. Nixon stelt voor, dat 19-jarigen on derworpen worden aan de eerste op roep, maar dat zij in plaats van, zoals nu zeven jaar, slechts een jaar onder de maximale dienstplicht vallen. In een boodschap aan het Congres zei Nixon, dat het zijn overtuiging was, dat de verscheurende invloed van de militaire dienstplicht op individuele le vens in de mate dat de nationale vei ligheid dit toelaat, zoveel mogelijk be perkt moet worden. Om deze reden vroeg Nixon het congres hem te mach tigen, belangrijke dienstplichthervor mingen in te voeren. Het lotingssysteem zal worden toege past op al degenen die tijdens een be paald jaar voor dienstplicht in aan merking komen en niet op degenen wier verjaardagen op zekere tijden van het jaar of de maand vallen. Normaal zal een jonge man de pe riode van maximale oproepbaarheid tijdens zijn 19e jaar beginnen en weer verlaten tijdens zijn 20ste. Eerstejaarsstudenten kunnen uitstel krijgen en hun jaar van maximale op roepbaarheid zal in de voorstellen be ginnen bij het .aflopen van het uitstel. Ouderejaarsstudenten kunnen het volle dige academische jaar 'tijdens hetwelk zij bevel krijgen zich te melden beëin digen en niet, zoals nu, slechts een tri mester. De nationale veiligheidsraad en de directeur van het diensplichtbureau hebben instructie gekregen om het ge hele beleid van verlening van uitstel en afstel te bestuderen en de president aanbevelingen te doen. Nixon zei dat het lotingssysteem voor het gehele land geldt maar dat de uitvoering wordt overgelaten aan de gewestelijke dienstplichtraden die re kening kunnen houden met de aantal len in eigen gebied. Nixon achtte de hervormingen nood zakelijk en hoopte dat zij snel kunnen worden toegepast. In Congreskringen acht men de voor uitzichten op aanvaarding goed. ADVERTENTIE attracties voor een toegangs|)riJS in kaatsheuvel (Van onze weerkundige medewerker) ÏAe temperatuur is gistermiddag op verscheidene plaatsen in Gelderland tot bijna tropische waarden opgelopen. Deelen meldde 29 graden, Apeldoorn 30 graden C. In Soesterberg werd het ook 30 graden, in Eindhoven en Volkel 31 graden C. Het was in onze omge ving belangrijk warmer dan aan de Franse Rivièra: 18-20 graden. Uit Frankrijk nadert een storing, die daar vannacht onweer veroor zaakte. Aan de voorzijde ervan zal het vanmiddag in het oosten op nieuw zomers worden met 25 gra den of meer. Vervolgens kan het hier en daar tot een onweersbui komen, waarna het weer op Hemel vaartsdag minder warm zal zijn met maxima van ongeveer 20 gra den C. Wij verwachten weer op klaringen, zodat het weer al met al dan nog wel wat kan meevallen. De kans op een bui blijft echter. %WVVVVWVVVVVVVVVVVWtfVVVVVVV\A«(VVVV

De Vallei | 1969 | | pagina 1