STENMAN-HOLLAND OPENDE IN VEENENDAAL NIEUW BEDRIJF uw snelheid intoom! Nog hoop voor K.V.S.W.-ers? Degelijke verkenning op maatschappelijk terrein Zendingsproject voor Bethel- en Pniëlkerk Celstraffen voor inbrekende Ambonezen Pleidooi voor inspraak en serieus samengaan Veenendaalse kerken sturen mejuffrouw E. van Riessen uit als zendingsarts Huldiging van 5 personeelsleden Onderwijzeres nam afscheid MARKTEN H0Ud Ih VI D.S.A. wil naar avondvierdaagse VALLEI? Belt 10550 11079 Oriënteringsrit van 't Sticht Musketiers naar Nijkerk Ludiek Sentrum Hamadcha brengt „pop" om te luisteren BURGERLIJKE STAND UIT DE KERKEN WEGGELOPEN GELDERS PERSPECTIEF VAN SAMENWERKENDE STICHTINGEN EN VERENIGINGEN: EIGEN VOORZIEN IN GETS HOGERE EISEN TAAKVERDELING Niet onbekend Ziekenhuis WOENSDAG 14 MEI 1969 VEENENDAAL Burgemeester P. Bode heeft vanmorgen de officiële ope ning verricht van de Nederlandse vestiging van het Zweedse concern G. K. N. Stenman A.B. Deze onderneming is met een 100-tal fabrieken die over de gehele wereld zijn verspreid, een der belangrijkste klein-metaalindustrieën. In het Veenendaalse bedrijf, dat voor 8 miljoen gulden is gebouwd, zijn 300 personeelsleden werkzaam. Stenman Holland is een voortzetting van de Vee- nendaalsche IJzer Industrie, die in 1962 door het Zweedse concern werd overgenomen. De fabriek aan de Laan der Techniek houdt zich bezig met de produktie van hang- en sluitwerk, waarvan fietssloten en huissleutels een be langrijk deel uitmaken. Van oudsher is Nederland een zeer belangrijk exportland geweest voor het Zweedse Stenman-bedrijf op het gebied van hang- en sluitwerk. De onderne ming, gevestigd te Eskilstuna, ver vaardigde zelfs een bepaald soort scharnier, bijna uitsluitend voor de Nederlandse markt. Ook de Duitse en Belgische fabrieken hebben echter steeds een belangrijk afzetgebied op de Nederlandse markt gevonden. Door de totstandkoming van de gemeenschap pelijke EEG-markt met de daarbij be horende hoge tolmuren ten opzichte van het buitenland, kwam de Zweed se export naar Nederland in gevaar. Toen dan ook in 1962 de mogelijkheid zich voordeed om door de overname van de Veenendaalsche IJzer Industrie een vastere voet binnen de Euromarkt te krijgen en te houden, werd deze met beide handen aangegrepen, waarbij het Britse Geust Keen and Nettle folds- concern steun verleende. Al jaren lang bestaat tussen de Brit- RENSWOUDE Aan de Chr. lagere school van Renswoude nam de onder wijzeres juffrouw Van Bemmel (mevr. Eozendaal) vandaag afscheid. In haar plaats is benoemd mej. Twicht uit Leerdam, die tot nu toe werkzaam was in Gouda. RESTEREN Geboren: Elisabeth, d.v. T. Huiberts en T. van Walsem, Patrijsstraat 39 te Opheusden; Mrnsina J., d.v. T. A. Zaaij- er en B. Vink, Rijnbandijk 159 te Res teren; Hendrika D., d.v. G. C. van In- gen en D. van Eldik, Gerard Doustraat 30 te Resteren; Jacoba M., d.v. R. de Zoete en D. van Gijtenbeek, Binnen straat 8 te Resteren (geb. te Tiel). Getrouwd: G. W. van Gelderen, Res teren en J. van Lavieren, Opheusden. VEEMARKT DOETINCHEM Aanvoer: slachtvee 365, gebruiksvee 732, vette kalveren 25, vaarskalveren 1995, schapen 33, lammeren 40, geiten 6, paarden 40, veulens 4, biggen 296, beren 2, totaal 3538. Prtfzen (in guldens): Melk-en kalfkoeien, per stuk 1125-1645, mest- en weidevee. per stuk 930-1310, drachtige vaarzen, per stuk 1140-1610, guste vaarzen, per stuk 910-1290, pin ken, per stuk 610-870, graskalveren, per stuk 460-640, vaarskalveren, per stuk 140-280, stierkalveren, per stuk 60-110, schapen, per stuk 130-165, lammeren, per stuk 70-120, biggen, per stuk 84-94, vette kalveren le kwal. 3,60 - 3,95 idem 2e kwal. 3,20 - 3,50 idem 3e kwal. 2,80 - 3,10 Alles per kg levend gewicht, slachtvee le kwal. 4,75 - 5,20 idem 2e kwal. 4,25 - 4,70 idem 3e kwal. 3,90 - 4,10 Alles per kg gesl. levend gewicht. Worstkoeien, per kg gesl. gew. 3,45-4,00, slachtpaarden, per kg gesl. gew. 3,10- 3,50, veulens, per kg gesl. gew. 3,20-3,65. Handel: Slachtvee: redelijk, weidevee: redelijk, biggen: willig, vaars- en stier kal veren: willig, vette kalveren: kalm, schapen en lammeren: kalm, paarden: redelijk. Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Wezep (Gld.): G. C. Post te Giesendam; te 's Grevelduin-Capelle: A. Vlietstra te Waarder; te Zeddam: J. W. Albers te Midsland; te Alphen aan den Rijn: M. Fokkema te Nieuw- leusen; te Nieuwkoop: G. van Doorn te Aarlanderveen. Aangenomen: naar Rottedam-Zuid: H. Brons te Weesp. Geref. Kerken Beroepbaarstelling: De classis Leeuwar den heeft m.i.v. 15 mei beroepbaar verklaard kandidaat Th. Weerstra, Verlengde Schrans 121 C te Leeuwar den; verder is beroepbaar kand. A. Dekkers, Haarlemmerstraat 21 te Zandvoort. Aangenomen: naar Almkerk: C. H. Appelo te Den Haag-Escamp. Christ. Geref. Kerken Bedankt: voor Klundert: D. J. Rlein Onstenkt te Siegerwoude-De Wilp. Geref. Gemeenten Beroepen: te Nieuw-Beijerland: J. C. Weststrate te Meliskerke, die bedank te voor Gorinchem. Bedankt: voor Apeldoorn: P. Blok te Dirksland. se en de Zweedse ondernemingen een hechte samenwerking. GKN is in het Verenigd Koninkrijk de grootste me taalindustrie. Bij de opening vanmor gen waren onder de vele aanwezigen de Zweedse president-commissaris Sture Nilsson en zijn echtgenote. De heer Nilsson droeg namens de hoofddirec tie de Nederlandse vestiging over aan de directie van Stenman Holland. De algemeen directeur van het nieuwe Veenendaalse bedrijf, ir. G. Gulink, aanvaardde de zoals hij het uitdrukte, grote verantwoordelijkheid met genoe gen. Hij noemde het een eer voor Vee- nendaal een dergelijk grote fabriek die een voorname functie in de Euromarkt moet vervullen, hier tot stand is ge komen. Nadat.de heer J. Oosterhoorn, technisch directeur, een overzicht had gegeven van de historische ontwikke ling die er toe leidde dat de Veenen daalsche IJzer Industrie op deze grote schaal een deel was geworden van een wereldconcern, sprak burgemeester Bode zijn openingsrede uit. Een deel van de plechtigheid van vanmorgen werd besteed aan de hul diging van 5 werknemers die geduren de resp. 40 en 25 jaar voor het Veenen daalse bedrijf werkzaam zijn geweest. Twee van hen, kregen uit handen van burgemeester Bode de eremedaille in zilver verbonden aan de orde van Oran je Nassau. Voor het personeel, dat vanmiddag niet hoefde te werken, was voor van daag een uitgebreid feestprogramma opgezet. Namens het personeel werd de onderneming een fontein voor de in gang van het gebouw aangeboden. Bij de opening waren vanmorgen be halve het voltallige Veenendaalse col lege van B. en W., vertegenwoordigers aanwezig van de Zweedse ambassade, de Zweeds-Nederlandse Kamer van Koophandel, van de directie van de En gelse en Duitse vesjtigingen en de con sul-generaal van het Zweedse consu laat, mr. Th. H. M. Loze. VEENENDAAL Het ziet er naar uit dat tenminste een aantal werknemers van de K.V.S.W. niet naar een andere baan zal behoeven te zoeken. In de loop van deze ochtend zijn door de heer B. Glass namens Everwere Fantona in Barneveld me dedelingen gedaan die er op wijzen dat gezocht wordt naar een vorm van sa menwerking tussen dit Barneveldse bedrijf en de tufting-afdeling van de K.V.S.W. In een communiqué wordt gezegd dat beide fabrieken hun be staande samenwerking zullen voortzet ten en dat een zeer zorgvuldige studie zal worden gemaakt van een uitbrei ding van deze samenwerking. Men hoopt op deze wijze te kunnen verwe zenlijken dat de thans nog in de K.V.S.W.-tufting-afdeling werkzame arbeiders in dienst kunnen blijven en bovendien dat degenen die al ontslag hebben gekregen weer aan het werk kunnen. RENSWOUDE Sportvereniging DSA uit Renswoude wil ook dit jaar met enkele ploegen deelnemen aan de avondvierdaagse, die van 10 t/m 13 ju ni gehouden wordt. Maandag 19 mei kan men zich om 19 uur laten inschrij ven in gebouw Rehoboth. Vorig jaar deed Renswoude voor het eerst aan de avondvierdaagse mee met drie jongensploegen en één meis- jesploeg. Alle deelnemers haalden toen de eindstreep. dan even a.u.b. voor Veenendaal Tot 17.30 uur Van 17.30- 19.30 uur 's Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwe Veenendaalseweg 159 DOORN De Motor- en Autoclub t Sticht organiseert zaterdag een oriën- tatierit. Het is de zesde PCC-rit die telt voor de clubcompetitie. De inschrijving begint om 15.00 uur in café-rest. „Flo ra", aan de Oude Rijkstraatweg in Doorn. De start is om 16.00 uur. De rit heeft een lengte van 45 kilometer, die met een gemiddelde van 30 km per uur moeten worden afgelegd. ELST De A-junioren van de v.v. Musketiers in Eist nemen morgen (Hemelvaartsdag) in Nijkerk deel aan het jaarlijkse toernooi van de plaatse lijke vereniging Sparta. Er wordt in 2 poules gespeeld van elk vier clubs. De winnaars van poule A en van poule B zullen tegen elkaar in het veld komen om te strijden voor de eerste prijs. ELST Weggelopen: een Ierse Ter rier. Inl. Rijkspolitie Eist. ARNHEM In aansluiting op de in 1964 verschenen studie „Gelders Pers pectief" is nu in opdracht van Gedeputeerde Staten verschenen het 450 pagi na's tellende boekwerk „Gelders perspectief op maatschappelijk terrein". Meer als situatieschets dan als vaste richtlijn is het samengesteld door de Stichting Gelderland voor Maatschappelijk Werk, de Stichting Culturele Raad voor Gelderland, de Vereniging Provinciale Jeugd- en Sportraad en de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid. De studie, die hedenochtend is aangeboden aan Ged. Staten, wil gegevens en denkbeelden bieden aan het provinciale be stuur, de gemeentebesturen en besturen van particuliere instellingen tot het voeren van een systematisch beleid op maatschappelijk terrein. Hierbij wordt gedacht aan de gezamenlijke gebieden van gezondheidszorg, sociale dienstver lening, cultuur, jeugdwerk, sport en samenlevingsopbouw. Het is de bedoeling, het welzijnsbeleid een steviger fundament te geven, opdat het zo doeltreffend mogelijk kan worden gevoerd. Gelderland is de eerste provincie, die een studie als deze heeft uitgevoerd. Wel hoopt men, dat andere provincies zullen vol gen. Dan zal meer dan tot nu toe sprake kunnen zijn van een systematisch beleid op maatschappelijk terrein, waarbij prioriteiten goed in het oog gehou den kunnen worden. Aldus dr. L. Schneider, directeur van de Stichting Gelder land voor Maatschappelijk Werk in een toelichting op het rapport voor ge nodigden. De nieuwe studie verschaft in de eer ste plaats een inzicht in de bevolkings groei en de daaruit voortvloeiende pro blemen. Van 1950 tot 1965 nam de Gel derse bevolking met 310.000 inwoners toe tot 1.410.000, dit is een stijging van bijna 29 pet. Deze groei zet zich voort. Het overwegend agrarische karakter maakte plaats voor een meer gediffe rentieerde samenstelling van de be roepsbevolking. Met als gevolg een voortgaande verstedelijking, die het sterkst valt te constateren op de Velu- we. In de toekomst, aldus „Gelders pers pectief", zullen nog meer dan in het verleden opvattingen op 't gebied van de ruimtelijke ordening hun in vloed heb ben op de gehele maatschappelijke ont wikkeling. Verwacht wordt een toene mende vervlechting tot regionale een heden en een toenemende differentiatie in de samenstelling van de bevolking in de kernen. Typisch voor Gelderland is vanouds geweest, dat een aantal steden vlak over de provinciale grens met hun in vloed delen van hut Gelderse gebied be strijken. Naarmate de eigen bevolking dichter werd, drong men die contacten terug tot over de provinciegrenzen men krijgt immers in toenemende mate een pakket van eigen voorzieningen. Zo heeft Apeldoorn in z'n groei duidelijk de eenzijdige oriëntatie op Deventer ver zwakt. Tegelijkertijd voltrekt zich echter een toenemende integratie op hoger niveau; een voorbeeld daarvan is de samenwer king in de stedendriehoek Apeldoorn - Deventer - Zutphen. Naarmate de onderlinge betrokken heid tussen de verschillende plaatsen groeit zal het minder dan thans nodig zijn, dat elke afzonderlijke plaatselijke eenheid zijn inwoners alle voorzieningen verschaft. De ene plaats zal meer als woonkern kunnen fungeren, de andere als centrum van werkgelegenheid. Weer elders in het gebied bevindt zich dan de recreatieve ruimte. Inmiddels krijgt de vrije tijd toenemende maatschappe lijke betekenis. Aan de voorzieningen ter besteding van die vrije tijd zullen steeds hogere eisen worden gesteld en ook bestaat behoefte aan meer differen tiatie ook de in de plattelandsge meenten. Er zal een groeiende mentale verstedelijking zijn. De invloed van al deze ontwikkelin gen is eveneens aantoonbaar in de voor zieningen voor gezondheidszorg en so ciale dienstverlening. Er worden steeds hogere eisen gesteld aan de reeds aan wezige voorzieningen: een ontwikkeling dus in de richting van kwaliteitsverbe tering op het gebied van personeel, ac commodatie en organisatie. Naarmate de eisen hoger worden, zal ook het draagvlak onder deze voorzieningen gro ter moeten zijn. Meer en meer zal het dan een aanvaarde zaak moeten wor den dat evenals bij wonen én werken tussen de woonplaats en bepaalde maatschappelijke voorzieningen een zekere afstand ligt. Daarover merkt het rapport op: „een beter niveau van voorzieningen kan ook worden bereikt door samenwerking van verschillende (levensbeschouwelijke) groeperingen binnen één woonkern. Een duidelijk voorbeeld hiervan valt te vin den in het bibliotheekwezen. Ook op an dere gebieden, zoals gezondheidszorg, onderwijs, sport en het maatschappe lijk werk liggen in dit opzicht vele mo gelijkheden. Het hoofdstuk over de huidige situatie op maatschappelijk terrein geeft aan knopingspunten voor het beleid van rijk provincie en gemeenten. Hierin wordt, voor elk onderdeel van dit veelomvatten de gebied, aangegeven hoe de situatie in onze provincie is, waar b.v. in fi nancieel en organisatorisch opzicht de knelpunten liggen. Ook wordt aan dacht besteed aan de toekomstige ont wikkeling. De nadruk lig" op de samen werking en de noodzaak, vooral plaat selijk te beginnen aan het ontwikkelen van de nodige voorzieningen. Rijk en provincie moeten daarbij de gewenste service geven en, wanneer het nodig en mogelijk is, financiële medewerking. Het beleid moet systematisch zijn, waarbij de onderlinge samenhang van de verschillende gebieden in het oog dient te worden gehouden. Tussen de overheid en het particulier initiatief is daarbij een juiste taakverdeling op haar plaats. Ten behoeve van alle gebieden gezamenlijk kan dan een aantal genera le functies worden uitgeoefend, zoals voorlichting, documentatie, onderzoek, planning en opbouwwerk. „Bij alle activiteiten dient de over heid steeds te zoeken naar mogelijkhe den om de bevolking hierbij inspraak te verlenen, aldus het Gelders Perspectief. De verantwoordelijkheid van de over heid zal eerder hierop gericht moeten zijn dan op het zelf tot stand brengen van de voorzieningen. Het gaat immers om voorzieningen, waarvan het waarde vol is dat de bevolking er de verant woordelijkheid voor draagt. Uitvoering van deze taken door de overheid komt pas aan de orde, wanneer het werk niet of in onvoldoende mate door de instel lingen van particulier initiatief kan ge beuren. Voor de afzonderlijke gemeen ten, voor in regionaal samenwerkende gemeenten en voor re provincie zijn hier duidelijke taken weggelegd". VEENENDAAL Op donderdag 26 juni wordt inej. E. van Riessen als zendingsarts voor de Christelijke Ge reformeerde Kerken in Nederland uit gezonden vanuit de Pniëlkerk in Vee nendaal. De leden van de beide chris telijke gereformeerde kerken in Vee nendaal hebben zich garant gesteld voor het salaris van mej. Van Ries sen, waardoor de uitzending voor de zendingsdeputaten financieel mogelijk werd. Voor het eerst in de geschiede nis van de christelijke gereformeerde kerken werken enkele plaatselijke ge meenten samen aan één bepaald pro ject. Tot nu toe werden de opbreng sten van de zendingscollectes en -bij- dragen altijd in de generale kas van de synode gestort. De Bethel- en Pniël kerk in Veenendaal volgen nu de lijn, die in andere kerken al langer gebrui kelijk was, namelijk dat men de ge meente verantwoordelijk stelt voor één onderdeel van het zendingswerk. De zendingscommissies van de Bethel en Pniëlkerk die reeds langer vrij nauw samenwerkten zijn kortgele den geheel samengesmolten. Het „pro ject dokter Van Riessen" was daar de oorzaak van. Vrijwel gelijktijdig waren enkele maanden geleden zowel de zen dingscommissies als de beide plaatse lijke kerkeraden tot de conclusie geko men, dat een omlijnd project een ge weldige stimulans voor de offerbereid heid van de leden van de beide kerken zou betekenen. Toen men hoorde, dat dokter Van Riessen een visum voor Indonesië had gekregen heeft men contact opgenomen met de synodale deputaten. Hiermee was vrij dpoedig overeenstemming be reikt. Het besluit van de zendingscom missies betekent dat de ruim 2600 chris- telijk-gereformeerden in Veenendaal (leen en doopleden tezamen) per hoofd tenminste f 8,- per jaar zullen moeten opbrengen. Men is echter vol vertrou wen, dat dit bedrag ook werkelijk ge haald wordt. „Hoewel er altijd gul gegeven is, leef de de zendingsgedachte niet altijd zoals wij dat zouden willen," aldus een be stuurslid van de zendingscommissie in Veenendaal. „De mensen wisten wel, dat onze kerken zéndingsvelden in het Toradjahland op Celebes en het Ven- daland in Zuid-Afrika hebben, maar het bleef altijd een beetje vaag. We heb ben nu al gemerkt, dat het concrete doel: de uitzending van dokter Van Riessen stimulerend op de mensen werkt." Mejuffrouw E. van Riessen, die op 24 april 1024 in Zeist werd geboren is niet onbekend met het zendingswerk. Ze werkte reeds eerder op Celebes, toen in dienst van de Gereformeerde Zen- dingsbond (GZB) van de hervormde kerk. Ze diende toen de GZB op 't zen- dingsveld Tante Pao, waarin 1916 de uit Veenendaal afkomstige zendeling Van de Loosdrecht vermoord werd. De heer Van de Loosdrecht ligt in Rante Pao begraven. Voor de GZB ging zij in 1957 „uit" („uitgaan" is een „vakterm" voor het vertrek van zendingsmensen). Zij werk te in Rante Pao tot eind 1961. De toen malige politieke situatie maakte het noodzakelijk dat zij naar Nederland te rug keerde In april 1962 vertrok zij naar Kenya, weer in dient van de GZB. In september vorig jaar kwam zij te rug. Nu voor het eerst gaat de christe- lijk-gereformeerde arts in dienst van haar eigen kerk naar een zendingster rein. „Ik ken het gebied van Mamasa wel" aldus mej. Van Riessen. „Het gebied grenst n.l. aan dat van Rante-Pao en ik ben er in die tijd verschillende ke ren op bezoek geweest. Zo ben ik ook bekend met de bevolking, die in feite weinig verschilt van die van Rante-Pao. Hoewel de dienst van mej. Van Ries sen „liefdedienst" is, zal zij toch in ze kere mate „hard" voor de (haar!) To- radjahs zijn. „Behalve de zieken genezen heb je daar ook andere taken," zegt ze, „als LUNTEREN Drie broers, Tho mas L., Nicolaas L., Jantjie L. en Jo nathan D. L., allen jeugdige Ambone zen, van wie Jantjie de jongste was met zijn 18 jaren de anderen waren 20, 21 en 22 jaar die op uitgebreide schaal in januari en februari inbraken hadden gepleegd in Barneveld, Rens woude, Scherpenzeel, Hoevelaken en Ede, zijn door de Utrechtse rechtbank tot vrij milde gevangenisstraffen ver oordeeld. Inmiddels is vorige week Jantjie al op vrije voeten gesteld; de rechtbank deed in zijn zaak vervroegd uitspraak en was van oordeel, dat hij al lang ge noeg in voorarrest had doorgebracht. Het was duidelijk, dat deze jeugdige knaap kennelijk door de anderen op het slechte pas was gebracht. De rechtbank veroordeelde Jona than D. L., die eigenlijk degene was met de meeste „routine" in de mis daad en die de anderen er om die re denen hadden bijgehaald, tot een ge vangenisstraf voor de tijd van acht maanden met aftrek, waarvan drie voorwaardelijk, proeftijd even eens drie jaar en tenslotte werd Nico laas L. veroordeeld tot acht maanden met aftrek, waarvan drie voorwaarde lijk, en drie jaar proeftijd. Van de serie diefstallen had de offi cier van justitie, mr. F. G. Wüsten- berg, er slechts één tenlaste gelegd. In de nacht van 24 februari had het viertal een bezoek gebracht aan de n.v. Machinefabriek en Constructie werkplaats gebr. Wijnveen aan de Zeumerseweg te Barneveld. Zij maak ten een geldkistje buit, waarin ruim anderhalf mille zat; voorts 350 pen sioenzegels van f 5.30 per stuk. De aanleiding voor de diefstallen vormde in feite de geldmoeilijkheden van de jonggetrouwde Nicolaas, die volop in de schulden zat. Hij had o.a. geweigerd huur te betalen, daartoe aangezet door Ambonese partijleiders, die zich op het standpunt stelden: de Nederlanders hebben ons hier naar toe gehaald, die moeten dan ook maar voor de huisvesting zorgen. Maar het geld, dat zij buit maakten tijdens hun rooftochten, werd niet al leen besteed om de schulden te delgen. Zij kochten er ook auto's van en hun levensstijl was erg aan de royale kant. Thuis namen zij een air aan van „heer en meester"; zij commandeerden hun familieleden of zij volledig baas in huis waren. De raadsleden hadden clementie be pleit, onder meer op grond van aan passingsmoeilijkheden, die de Ambo nezen in ons land zouden hebben. Bo vendien werden zij door hun leiders aangezet mee te doen aan diverse ax- ties. En het huwelijk van Nicolaas was ook allerminst een succes. preventieve geneeskunde envooral opvoeding. De mensen moeten Ie ren voor zich zelf te zorgen naar zo mo dern mogelijk te stéllen eisen. Daarom zullen ze ook al is dat eventueel maar heel weinig moeten betalen voor de geneeskundige verzorging. Al leen op die manier kunnen ze leren op eigen benen te staan." Mej. Van Riessen zal de Indonesische autoriteiten verzoeken een (uiteraard christelijke) inheemse arts bij haar in het ziekenhuis te plaatsen.Op die ma nier is het het gemakkelijkst moge lijk om het werk door de mensen zelf te laten overnemen. „Ziekenhuis" werd hierboven geschre ven. In feite is er van het ziekenhuis, dat de christelijke gereformeerden daar tot in de late jaren vijftig hadden niet veel over. Alleen het gebouw staat er nog, maar de gehele inboedel is tijdens verschillende onlusten verdwenen. Si- ma vi heeft echter toegezegd de gehele inventaris van operatietafel tot het kleinste rolletje verband te verzor gen. Deze stichting die zich bezig houdt met medische hhulp aan ontwikkelings landen heeft bovendien toegezegd, dat dokter Van Riessen ieder half jaar een beroep op de Simavi mag doen voor aanvulling van haar voorraden. De Veenendaalse leden van de chris telijke gereformeerden hebben met de uitzending van dokter Van Riessen een grote verantwoordelijkheid op zich ge nomen. De zendingscommissie is er echter van overtuigd, dat de gelden ge makkelijk binnen zullen komen. De zendingsarts, mejuffrouw E. van sen. Cuby's Bluesband naar Amerongen A MERONGEN De Nederlandse Bluesgroep Cuby's Bluesband, beter bekend als Cuby and the Bliz zards, treedt vrijdagavond 16 mei op voor het „Ludiek Sentrum Hamad cha" in het Dorpshuis te Amerongen. Om 19.30 uur gaat de zaal open. Het is de derde avond die door het „Ludiek Sentrum" wordt georgani seerd. Op de twee voorgaande avon den speelden Groep 1850 en Direc tion uit Amerongen. „Hamadcha" werd enkele maanden geleden, toen „De Weerwolf" in Leer- sum juist gesloten was, opgericht door Marco van Bergen, Charles van Issen- hoven, Martin van Keken en Rudy v.d. Veer. „We wilden het anders doen dan „De Weerwolf", waar de laatste tijd voor de sluiting steeds meer soul-mu- ziek ten gehore werd gebracht. De men sen kwamen daar alleen maar om te dansen. Wij willen een minder commer ciële aanpak. Betere popmuziek voor een publiek dat vooral komt om te luisteren." Dat zegt Rudy v.d. Veer, één der oprichters. De idealistische instelling van de jongens brengt wel financiële moeilijk heden mee. „De entreeprijzen en de prijzen van de consumpties moeten zo laag moge lijk blijven, zodat ze voor niemand een probleem vormen. Maar daardoor wordt het wel erg mpeilijk om financieel rond te komen. We hebben veel onkosten moeten maken voor het gezellig inrich ten van onze grote zaal in het Dorpshuis. Het is eigenlijk een gymnastieklokaal en het valt niet mee om zo'n lokaal echt gezellig te maken." „We proberen nu vrijstelling van be lasting te krijgen. Het is namelijk de vermakelijkheidsbelasting die ons de das om doet. Voor een groep als Cuby moeten we byna driehonderd gulden vermakelijkheidsbelasting betalen. Dat gaat onze middelen toch werkelijk te boven." Rudy v. d. Veer ziet de toe- bvoen." Rudy v.d. Veer ziet de toe komst echter niet somber in: „Ik ver wacht echt dat die vrijstelling van be lasting er wel door komt. De medewer king van de gemeente is steeds groot geweest." In de grote zaal in het Dorpshuis, waar bijna achthonderd man in kun nen, creëert „Hamadcha" een fijne sfeer door te werken met vloeistof-pro jecties en lichtshows. Ze werden -tpt nu toe gehuurd, maar momenteel zijn er plannen voor een eigen lichtshow. Er zijn nog veel meer plannen. „Na 16 mei worden we waarschijnlijk lid van Provadya-Holland in Amsterdam. Dat heeft o.a. het voordeel van reductie op groepen, doordat die gehuurd wor den voor alle Provadya-clubs tegelijk. Voor de grote zomervakantie hopen we dan nog op een optreden van de Brain- box en van de Free Feeling uit Utrecht. De Free Feeling is een toneelgroep van tien man, die begeleid wordt door een groep die experimentele muziek speelt." Na de grote vakantie hoopt het „Lu diek Sentrum" regelmatiger te gaan draaien voor de liefhebbers." Nu draaien we alleen nog lachfilms, maar dan zou den we ook avondvullende betere films kunnen gaan vertonen. Een ander zaal tje richten we dan is als thee-tuin, waar de mensen Chinese thee en wie rook kunnen krijgen en hun eigen gram mofoonplaten kunnen draaien." Tenslotte zijn er dan nog plannen voor een kleine „Flight to Lowlands Paradi se". Maar die zijn nog zó vaag en on zeker, dat Rudy v.d. Veer daarover lie ver nog niets vertelt.

De Vallei | 1969 | | pagina 3