TWEE GEMEENTEN STELTEN GR A TIS GROND BESCHIKBAAR DIRECTIE ONDERZOCHT MOGELIJKHEDEN Ouwehands dierenpark kan verhuizen naar de Veluwe Waarom zouden we nu nog aarzelen Nato-taptoe wordt weer spectaculair evenement Zo vlogen de duiven „Wij denken nog steeds dankbaar terug aan de liefderijke ontvangst" Helpers van Bergambacht en Ammerstol kregen monument en geschenken JDe Luchtpost'" nam deel aan wedvlucht VEENENDAALSE EVACUEES WAREN WELKOM IN DE KRIMPENER WAARD Tableau Bank Banden In de kerk Organisatie van warme bakkers Rectificatie M. Berendse werd kampioen van schietvereniging Voor de twaalfde keer in Arnhem muzikaal show-festival Ons ware verhaal door Rik Valkenburg Duitse dames op bezoek in Scherpenzeel Schoolkinderen maakten reisje RHENEN De directie van Ouwehands Dierenpark geeft er zo langzamerhand de brui aan. Al enkele jaren vecht de directie voor een uitbreiding van haar terrei nen, omsloten door eigen dommen van de Stichting „Het Utrechtse Landschap", al vele malen werd beloofd onder andere door Rhe- nen's burgemeester jhr. mr. L. Bosch ridder van Rosen thal, bestuurslid van het Utrechts Landschap, dat de zaak voor elkaar zou koinen, maar de zaak is al zo lang aangehouden, dat men bij Ouwehand er niet meer in gelooft, dat er ooit nog iets van terecht zal komen. WOENSDAG 14 MEI 1969 y /- ADVERTENTIE De eigen bakweren worden voortdurend op kwaliteit gecontroleerd door het station voor maalderij en bakkerij te Wageningen. AMERONGEN In het bericht be treffende een verkeersongeval in Ame- rongen, waarbij de 2-jarige Gerrit Paap om het leven kwam, werd ten on rechte vermeld, dat een vrachtwagen de fiets, waarop de kleuter samen met zijn 7-jarig zusje reed, klem reed tegen het trottoir. Het 2-jarige slachtoffer is met een (niet bevestigd) zitje achter van de fiets gevallen en kwam voor de wielen van de vrachtwagen terecht. Het fietszitje was door de kleuters ge vonden. SCHERPENZEEL Op de jaaver gadering van de Scherpenzeelse Schiet vereniging is deze week in hotel Bos- zicht de kampioensbeker van het win terseizoen uitgereikt aan de heer M. Be rendse. De heer Berendse had met 481 punten de tien hoogste series geschoten. Kampioen op de vrije baan was de heer T. van Rusthoven met 299 punten. Voorzitter A. Valkenburg deelde voort mee dat de vereniging een goed jaar achter de rug had. De enige reden tot droefheid was het overlijden van het lid de heer J. Engelenhoven in het af gelopen jaar. Ter nagedachtenis van hem namen de aanwezigen een minuut stilte in acht. Daarna werden de jaar verslagen voorgelezen. Het bleek dat het batig saldo van de vereniging behoor lijk was gestegen. De aftredende bestuursleden J. Koud- ijs en J. ten Broek werden beiden met overgrote meerderheid van stemmen herkozen. Tenslotte werd bekend ge maakt dat maandag 19 mei weer met de oefeningen op de buitenbaan begonnen zal worden. ..We hebben gerede plannen om te zoeken naar andere mogelijkheden", zei gisteravond directeur J. Baars, bij afwezigheid van de heer Ouwehand. „U kunt er verzekerd van zijn, dat mijn zwager er precies zo over denkt". De heer Baars vertelde dat er twee aanbiedingen binnen zijn voor een nieuwe vestiging, één van 60 ha en één van 100 ha. Beide aanbiedingen zijn afkomstig van gemeentebesturen op de Noord-Veluwe, een gebied dat wat toerisme betreft, veel aantrek kingskracht heeft. De heer Baars deel- de mede, dat de beide gemeentebestu ren de grond gratis hebben aangebo den. Hij en zijn zwager hebber er wel oren naar. De beide terreinen lig gen in een gebied van toekomstig dag- toerisme. Aan alle mogelijke facilitei ten kan tegemoet worden gekomen. „En waarom zouden we dan nog aar zelen," aldus de heer Baars. Opzet „De enige vraag voor ons is nog of de aanbiedingen realiseerbaar zijn. Maar we denken aan een heel andere opzet dan op de Grebbeberg, alhoewel we beslist geen safari-plannen heb ben. Wij willen geen leeuwen op de mensen loslaten. Aan de andere kant is een traditioneel dierenpark uit de tijd". De beide aanbiedingen worden se rieus door de directie van Ouwehand benaderd. „We hebben twee mogelijk heden", zei de heer Baars, „De Noord- Veluwe en de Noord-Oost Veluwe. De keuze zal moeilijk zijn, maar beide objecten gaan we bekijken. Wanneer de voorwaarden zo gunstig blijven als op het ogenblik, dan zuilen we ver moedelijk Rhenen wel gaan verlaten". De heer H. Griffioen, lid van de ge meenteraad voor de ARP heeft voor de eerstkomende vergadering van de raad vragen afgevuurd over de dieren parkkwestie. Het is bekend dat de heer Griffioen desnoods tot onteige ning van de nodige grond wil over gaan. Hoe de rest van de raad hier over denkt is nog een groot vraagte ken. De voorzitter van de WV-Rhenen, de heer A. J. Bovenschen, kon de laat ste berichten over de ontwikkelingen rond Ouwehands Dierenpark moeilijk verwerken. „Ouwehand heeft al vór de oorlog grote bekendheid gegeven aan Rhenen en de Grebbeberg. Ik kan me gewoon niet voorstellen wat het zou moeten worden wanneer Rhenen het dierenpark kwijt zou raken. Er zijn elf gemeenten in ons land die een der gelijk object binnen hun grenzen heb ben. Daar kunnen wij als Rhenenaren trots op zijn. Wij hebben een dieren tuin, al komen we er misschien als in gezetenen van de Grebbestad veel te weinig. Maar we hebben er één. En om die na zo veel jaren kwijt te ra ken, neen, dat kan er bij mij beslist niet in. Het spijt me dat ik niet in de gemeenteraad zit, anders zou ik wel met gigantisch vuurwerk voor den dag komen. Want zoiets mag Rhenen toch beslist niet kwijt raken!" I n n mg mm v ijff nn SCHERPENZEEL Vereniging „De Luchtpost" uit Scherpenzeel heeft deze week deelgenomen aan een wedvlucht voor duiven vanaf St. Ghislaim over een afstand van 216 km. De 177 duiven werden om 7.10 uur gelost. De eerste duif arriveerde om 9.48 uur in Scher penzeel. De uitslagen waren als volgt: M. Rot te 1, 2, 7; T. H. Aarsen 3, 22; G. Schip per 4, 17; W. Wagensveld 6; W. van Schaik 6, 23, 27, 28, 31; J. van Oostrum 8. 11, 35; D. Blauwendraad 9, 29; J. v. d. Bovenkamp 10, 30; A.v.d. Wetering 12, 13, 16. 19, 34; C. ter Burg 14, 20, 26; A. Inkenhaag 15; A. Rustenhoven 18, 21; P. Wagensveld 33; P. van Eist 25; W. Gijsbertsen 32. ARNHEM „Plezier beleven aan de NATO-taptoe is iets heel anders dan ver heerlijking van militarisme in het algemeen en van de NATO in het bijzonder. Nog nooit heeft iemand op de tribunes verklaard „Gut, was is die NATO fijn!" Wel beleven jaarlijks zo'n 80.000 mensen een fijne avond als kjjk- en luisterpu bliek bjj een muzikaal show-festival. En dat is de NATO-taptoe, meer niet Met onder meer deze woorden presenteerde gistermiddag het bestuur van de NATO- taptoe Arnhem zich op de jaarlijkse persconferentie in Arnhem. Het is dit jaar de twaalfde keer dat de NATO-taptoe in Arnhem wordt gehouden, en in ver band met het feit dat de NATO dit jaar 20 jaar bestaat, hebben de organisatoren besloten bijzonder voor de dag te komen. Geen enkele van de deelnemen de buitenlandse korpsen is eerder in Arnhem opgetreden. „Ruim een jaar geleden werden Bergambacht en Ammerstol overstroomd door duizenden geëvacueerden uit Veenendaal en omgeving. En j.l. zaterdag kwamen weer velen, zij het thans in veel kleinere getale, naar deze gemeente ter gelegenheid van de aanbieding van de huldeblijken aan de bevolking voor de wijze, waarop in de moeilijke meidagen van het vorige jaar gedaan was, wat gedaan kon worden, om het leed van de vluchtelingen te verzachten. Het was een uitgebreid programma, dat zaterdag afgewerkt is, maar het had het voor deel, dat het aan het doel beantwoordde: het scheppen van een prettige, vriend schappelijke en min of meer plechtige sfeer voor de overdracht van de ver schillende aandenkens. 's Morgens, na aankomst van de trein met de V'daalse autoriteiten en comitéleden, had een ontvangst op het raadhuis plaats, waar burgemeester J. H, Winkler met de wethouder en se cretarissen van Bergambacht en Am merstol als gastheer fungeerde. Uit Veenendaal waren present burgemees ter mr. J. J. P. C. v. Cuyk, wethou der J. H. v. Schuppen, de secretaris, de heer D. Blankespoor en de voorzit ters van de beide comités, de heren A. de Ruiter en C. van Schuppen, met de leden van die comités en verdere genodigden". Aldus een citaat uit wat een journalist schreef, in het „Nieuws blad voor Zuid-Holland en Utrecht", van maandag 26 mei 1941. De heer Ant. de Ruiter vertelde dat he,t daar een hele gebeurtenis was: „Er werden natuurlijk ook de nodige fo to's gemaakt, die in mijn archief een plekje vonden. (De heer De Ruiter is een verwoed v'erzamelaar van paperas sen uit de bezettingstijd). Het doet me altijd nog veel deugd, dat er zoveel contacten gebleven zijn tussen de Vee- nendaalse evacués en de Krimpener- waarders"... Hoe het allemaal verliep op 24 mei 1941 in Bergambacht?... Burgemeester Winkler heette voor de tweede maal Veenendaal hartelijk welkom en herin nerde aan de bijzondere dag van één jaar en twee weken geleden. Hij schil- 'derde de ongelooflijke drukte, de 'moeilijkheden en de grote medewer king van die dag en vertelde hoe het schijnbaar onmogelijke toch uitgevoerd was. De burgemeester wilde geen na men noemen van degenen, die zich bijzonder verdienstelijk gemaakt had den. omdat hij vreesde dan onbillijk heden te begaan. Immers vrijwel ieder een had spontaan en buitengewoon be reidwillig geholpen. De Bergambach- ters begrepen dat in de harten van de Veenendalers de behoefte leefde om 'n tastbaar blijk van dankbaarheid aan te bieden, doch zij wilden dit moment niet aanvaarden als een betaling voor be wezen diensten, maar uitsluitend als een aandenken aan grote, zij het diep droevige dagen. De voorzitter van het comité uit de Veenendaalse bevolking „tot aanbieding van een huldeblijk aan Bergambacht", de heer A. de Ruiter, tevens voorzit ter van de Kamer van Koophandel, voerde vervolgens het woord, waarbij hij begon burgemeester Winkler namens alle Veenendalers dank te brengen. In deze dankbetuiging betrok hij ook het secretarie-personeel, de gemeente-veld wachter en de EHBO, die in de eva cuatie-dagen leiding hadden gege ven aan het hulpwerk, dat door alle Bergambachtenaren was verricht. Na mens het éomité bood de heer De Rui ter geschenken aan, waarbij burge meester Winkler 'n tinnen kan met in scriptie ontving, mej. P. C. Schouten kreeg, als EHBO-ster een zilveren le pel met het wapen van Veenendaal, evenals de volontaire ter secretarie, mej. Stalenburg. De heren ontvingen een kistje Veenendaalse sigaren. In totaal zullen twaalf korpsen met 800 deelnemers en een hond aan de NATO-taptoe meewerken. De algemene muzikale leiding berust weer bij ma joor H. F. W. van Diepenbeek. De NATO-taptoe wordt dit jaar ge houden op 12. 13, 14, 16, 17, 18, 19, 20 en 21 juni op de markt in Arnhem. Op 23, 24, en 25 juni wordt de show gehou den op het Van Heyselstadion in Brus sel. Daarmee wordt een particulier Arn hems initiatief voor het eerst geëxpor teerd. Zoals gebruikelijk worden er weer enkele bijzondere voorstellingen gege ven: op 12 juni de generale repetitie, op 16 juni een gewone voorstelling, waarvoor bejaarden, gehandicapten en hun begeleiders alsmede dienstplichti gen tot en met de rang van sergeant toegang hebben voor half geld. Op woensdag 18 juni wordt 's middags éen kindermatinee gehouden, waarvan de opbrengst bestemd is voor een liefda dig doel. Amerika stuurt ditmaal de 82ste en 84ste Army Band. Ze treden tezamen op als één show-orkest onder de naam US Army Show Band (58 man). Diri gent is Chief Warrant Officer Adolph L. Harstad. Het merkwaardigste lid van de 82ste Army Band is een kolossale vriendelij ke boxer, genaamd Prinses. Het dier is in vaste dienst als mascotte. Uitslui tend in Arnhem neemt nog een band van de Amerikaanse lucht The 686 Air- force Band deel, bestaande uit 70 man. De Britten komen met de meer dan honderd jaar oude Royal Marines Band, de z.g. Portsmouthgroup (80 man). Deze is een graag geziene gast tijdens de beroemde Lord Mayors Procession in Londen. In 1965 maakte de Band ook op de Nederlandse televisiekijkers grote indruk bij zijn deelname aan de begra fenisceremonie van Sir Winston Chur chill. Dirigent is Captain L. T. Lambert. Schotland is van de partij met The Pipes and Drums The Kings Own Scot tish Borderers (28 man), de kapel van een 280 jaar oud, grafelijk regiment en het korps Pipes and Drums van het le Bataljon The Royal Scots (29 man), on derdeel van het oudste Infanterie Regi ment van het Britse leger. Deze korp sen zullen samen met de Nederlandse tamboerkorpsen optreden en o.m. een zwaarddans uitvoeren. Beide bands staan onder leiding van de Pipemajors R. Dodden en R. L. Gillies. Turkije is al tweemaal op de Nato Taptoe te bewonderen geweest nl. in 1961 met de Janitcharen en in 1962 met een ensemble langbesnorde Zwaarddan sers. Ditmaal komt de Oosterse Nato- partner met het korps der Mehter Taki- mi (86 man) een men mag zeggen historisch-militair element. Als een nog steeds actief element van het Turkse muziekleven heeft dit korps een tradi tie van duizenden jaren. Canada laat zijn grootste en meest spectaculaire marinekapel de Stadacona Band (74 man) aan de Nato Taptoe deelnemen. Het korps komt naar Euro pa in verband met de aanstaande her denkingen van de grote invasie in 1944 aan de Normandische stranden, het be gin van onze bevrijding. De dirigent is Captain J. F. McGuire. Duitland doet ditmaal mee met het lste Heeresmusikkorps uit Hannover (90 man), een modern orkest van hoog- 'geklassificeerde musici. Het korps heeft bijzondere verdienste voor de herwaar dering van folkloristische muziek uit lang vervlogen tijden. Dirigent is Ma joor Hans Herzberg. Het Nederlandse aandeel aan de Nato Taptoe is de duizenden vaste bezoekers allang vertrouwd geworden. Ook dit maal weer de kapellen van de Konink lijke Luchtmacht (85 man), de Grena diers (30 man), de Jagers (30 man) en het tamboerkorps van de luchtmacht (30 man). De respectievelijke dirigenten zijn majoor H. F. W. van Diepenbeek, tamboer-maItre W. Rijnders, tamboer- maltre K. Smits, tamboer-maltre J. H. Eijkhout. gen van de Veenendaalse bevolking geschonken hadden en deed tenslotte een beroep op de Bergambachtse jeugd, om de bank te ontzien. Burgemeester J. H. Winkler aan vaardde namens het gemeentebestuur en namens de gehele bevolking de bij zonder fraaie bank, die op dat ogenblik onthuld werd. Alles wat uniformen aan had stond in deH houding. De bur- meéster wees er nog op, dat in de? evacuatietijd de beste eigenschappen van ons volk naar voren zijn gekomen, dat toen hulpvaardigheid en liefde- ke ontvangst betoond werd aan ieder ongeacht stand of geloof en dat daardoor banden zijn gelegd die wel nimmer verbroken zullen worden. Ook deed hij een ernstig beroep op de jeug dige bevolking om de bank te bewa ren als een symbool, als een plaats die min of meer heilig is. Daarna namen de beide burgemeesters als eersten plaats op de bank, die een gemetseld achter front had gedekt met zandsteen, waar in de inscriptie„Veependaal Evacuatie 10-18 mei 1940". Dit zitbank zowel als de ruglei- ning was van teakhout, terwijl de arm leuningen in zandsteen waren uitge voerd. De entree was bedekt met gres- tegels, het geheel opgesloten in bloem bakken met een vaste beplanting, die fleurig bloeide... Alvorens tot de onthulling van de monumentale bank over te gaan, sprak nog burgemeester mr. Van Cuyk, die memoreerde, hoe onder de bevolking van zijn gemeente al spoedig nadat de rust was teruggekeerd, de behoefte be gon te leven, om tegenover Bergam bacht haar dankbaarheid te uiten, hoe hiertoe geheel uit eigen beweging co mités waren gevormd en zowel door rijk als arm giften waren geschonken. De grote medewerking en hulpvaar digheid die in de evacuatiedagen ondervonden waren, noemde burge meester Van Cuyk „ichtpunten in don kere tijden". Nu was het moment van de onthul ling aangebroken. Toch werd het tijd stip even uitgesteld. Op verzoek na melijk van burgemeester Winkler, wer den enkele momenten stilte in acht ge nomen (staande) ter herdenking van een jonge Veenendaler, die op de eva cuatieschepen ter hoogte van Ammers tol het leven had verloren"... Men begaf zich nu naar buiten, waarbij tijdens de onthulling nog maals het woord gevoerd werd door burgemeester Van Cuyk: „Wij denken nog steeds dankbaar terug aan de lief derijke ontvangst, hier een jaar gele den ten deel gevallen en waarvoor wij thans een tastbaar bewijs willen leve ren, zodat de blijken daarvan voor het nageslacht bewaard zullen blijven. Ik hoop dat de bank het bevorderen zal, dat het voorbeeld van de Berg ambachtse bevolking doorgegeven wordt aan latere geslachten en dat de banden, verleden jaar in enkele da gen gelegd en vandaag verstevigd, on- verbroken blijven". Hierna dankte Ant. de Ruiter voor de medewerking bij de bouw van de bank en wees nog eens op de vlotte wijze, waarop alle la- Een dubbele plechtigheid vond des middags plaats in Ammerstol. Een bij eenkomst in de raadzaal diende als opening van deze plechtigheden, waar burgemeester Winkler een overzicht gaf van wat er de revue gepasseerd was. Hij herinnerde er aan, hoe ongeveer 200 mensen de eerste nacht een on derdak hadden gevonden in de Ned. Herv. Kerk, waarop de voorzitter van het comité „tot aanbieding van een huldeblijk aan Ammerstol", de heer C. van Schuppen, het woord nam en be gon met nogmaals de dank van dé Vee nendaalse bevolking uit te spreken voor de onverwacht liefderijke ont vangst. Hij bood ook hier aan het se- cretariepersoneel en de veldwachter kleine geschenken aan en offreerde de burgemeester een ingelijste foto van het tegeltableau, dat onthuld zou wor den. Bij de onthulling van het tableau voerde weer de heer C. van Schuppen het woord, alsook de burgemeesters Van Cuyk en Winkler. Na het gebruik van een goed glas wijn vertrok men naar de Ned. Herv. Kerk, waar tot be sluit een marmeren plaat zou-onthuld worden. Toen ds. J. B. Th. Hugenholtz de kansel besteeg, was de kerk geheel ge vuld met belangstellenden uit Veenen daal, Bergambacht en Ammerstol, die gezamenlijk Ps. 68 19 zongen, waar na de predikant voorging in gebed en schriftlezing. Namens de kerkelijke ge meente heette ds. Hugenholtz de auto riteiten en de belangstellenden welkom, waarop hij een korte herdenkingsrede hield over hetgeen zich ruim een jaar geleden in datzelfde kerkgebouw had afgespeeld. Daar hadden ruim 200 ge- evacueerden een onderdak gevonden en daar hadden op de eerste Pinksterdag twee predikanten van verschillende ge zindten het Pinkste»evangelie verkon digd. Burgemeester Van Cuyk haalde in zijn korte rede aan, hoe het Bijbelse verhaal van de Babylonische balling schap nimmer sterk tot de Nederlan ders gesproken heeft, doch dat de Vee nendalers zich na hun ervaringen van het vorig jaar wel kunnen voorstellen hoe toen het volk Israëls is vergaan. In verband hiermee wees hij op de levenslessen die zowel de zwervende Veenendalers als de hulpvaardige Am- Burgemeester Winkler van Bergam~ b acht spereekt de Veenendaalse evacuees toe bij hun aankomst. merstollenaars uit de evacuatie heb ben geput. De heer C. van Schuppen bood ver volgens de marmeren gedenkplaat aan, waarin met gouden letters gebeiteld stond„lp dit, kerkgebouw vpnden 200 fhtdftéttsvatf Veê'h'éndaal en 'omgeving, verdreven door het oorlogsgeweld, in de nacht van 11 op 12 mei 1940 een vei lige rustplaats. Ps. 90 1. Op zondag 12 mei verkondigden de predikanten ds. J. B. Th. Hugenholtz en ds. R. Kok het Pinksterevangelie. Opdat zij allen één zijn. Joh. 17 21a". De heer Van Schuppen bracht nog eens de bijzonde re dank over aan ds. en mevr. Hugen holtz voor hétgeen zij aan de geëvacu eerden hadden welgedaan. Ds. R. Kok uit Veenendaal sprak nog een kort woord, waarin hij liet uit komen hoe gelukkig de van huis en haard verdreven Veenendalers waren geweest met de liefdelijke ontvangst in Ammerstol. Ds. Hugenholtz sprak na mens de kerkvoogdij en de kerkeraad zijn dank uit voor het geschenk en uit te de hoop, dat de vriendschap tussen beide gemeenten niet alleen zou blijven voortbestaan, doch dat die ook zou uit groeien. Met gebed en psalmgezang werd de plechtigheid en daarmee de gehele dag besloten. SCHERPENZEEL De Plattelands vrouwen in Scherpenzeel verwelkom den dinsdagmiddag ruim dertig verte genwoordigsters van een Duitse zus terorganisatie. Deze groep, afkomstig uit Stendorf bij Bremen bezoekt de Ne derlandse dames in het kader van een uitwisselingsprogramma. De Duitse dames bezochten in een excursieprogramma onder meer de boerderij Rumelaar aan de Laagerfse- weg. Zij werden rondgeleid door het echtpaar Donselaar, dat op de boerde rij woont. Daarop volgde een bezoek aan een vermeerderingsbedrijf aan de Barne- veldseweg, waar eigenaar G. van Kam pen de rondleiding verzorgde. In hotel Schimmel gebruikten de Duit se dames met hun Nederlandse gast vrouwen de koffie, waarbij de leidsters elkaar toespraken. De Duitse gasten kregen vervolgens te horen, bij welke gezinnen zij de nacht zouden doorbren gen. 's Avonds kwam men opnieuw bij Schimmel, voor een gezéllig samenzijn, met medewerking van de boerenkapel „Caecilia". RENSWOUDE De drie laagste klassen van de Renswoudense lagere school hebben maandag hun schoolreis je gemaakt. Met twee bussen ging het gezelschap eerst naar Ouwehands Die renpark in Rhenen, waar ook een be zoek aan de speeltuin op het program ma stond. Daarna konden de kinderen zich te goed doen in het Pannekoeken- huis in Lunteren. 's Middags om vier uur keerden de reizigers terig. De klassen 4, 5 en 6 gingen dinsdag op reis, naar Amsterdam. Ze bezoch ten o.a. Schiphol. Ook zij leefden zich heerlijk uit in een speeltuin, in Half weg. Na een rondvaart langs de Am sterdamse havenwerken voerde het reis programma naar het Muiderslot. Tot slot bezochten de kinderen nog een speeltuin in Oud-Valkenveen. v

De Vallei | 1969 | | pagina 5