Wereldkampioen Paul Friedrichs had na twee manches „moeilijkheden" 30.000 TOESCHOUWERS OP GREBBEBERG Kuian-jeugd naar de halve finale SEC veel feller dan Kulan: 0-2 VZC-dames zegevierden spannende strijd1-2 PANTERS HOOFDKLASSER Simultaan van DCE-kampioen YDC speelde voor zomertoernooi 3e prijs in Nijkerk Statistiek van het zaterdagvoetbal Offensief spelend Lopik verrast door Renswoude Nieuw Europees record kogelstoten VZC-HEREN CONTRA DEGRADANT HPC Grand Prix Spelregelcompetitie gestart Sfeer Vrolijk Kostbare punten voor Scherpenzeel WIJ PROMOVEREN NAAR DE 2e KLASSE Waterpolo Dramatiek PANTALONS ctefiXee Dammen Hotel „DE KORENBEURS" Het bestuur vcm v.v. „V.R.C." f 27.50 Strafworp Dammen Waterpolo ««tit»»:* -.-A -,!■ .T.i M I I M M.I. ■- a wé*4ïif«F.- VRIJDAG 16 MEI 1969 f* - -a -: - Duizenden toeschouwers volgden, als het ware tegen de zandhelling gekleefd", de spannende races op De Grebbeberg. RHENEN Naar schatting 30.000 toeschouwers heeft de vijftiende Leccius de Ridder-motocross, georganiseerd door de Motor- en Auto Club Rhenen en Omstreken (MACRO), gisteren getrokken. Het spektakelstuk heeft zo als te verwachten was een bijzonder felle strijd opgeleverd op de Grebbe- berg, die het kleurrijke decor vormde voor dit gigantische sportgebeuren. Het voor Nederland unieke parcours werd omzoomd door duizenden mensen en het meest fascinerende beeld bood weer een schitterend uitzicht biedende natuurlijke tribune. Duizenden bont-uitgedoste toeschouwers zaten tegen deze monstrueuze zandheuvel ..aangeplakt" om niets te missen van de enerverende motocross-strijd. Voorzitter Mol en secretaris Kroese van de MACRO waren uitzonderlijk te vreden over het aantal toeschouwers. „Vanmorgen waren we er in ver band met het sombere weer wat bang voor", aldus de heer Kroese in het hoofdkwartier, „maar het weer heeft toch bijzonder meegewerkt". „Dit is geweldig", riep praeses Mol enthousiast uit toen hem weed ge vraagd naar zijn mening over de vijf tiende editie van de Reccius de Ridder- Cross. „Er zijn zeker derdtiduizend toe schouwers en daar zijn wij van de MACRO bijzonder trots op". Enthousiast waren ook de „grote vak mensen". „Het lijkt niet onwaarschijn lijk dat hier op de Grebbeberg ooit nog eens een Grand Prix wordt georga niseerd", aldus een van hen. Insiders waren het er over eens, Benzak en Bussy hebben elkaar pijnlijke gezichten blijven de coureurs dat voor de junioren het parcours nog- bij de start van de tweede manche liggen. al moeilijk was. Ook de zijspan-cou- geraakt en zijn ten val gekomen. Met reurs moesten de snelheid van hun ma chines wat beperken door het zware parcours, maar dat deed aan de ge weldige strijdlust van de crossers niets af. Vooral de strijd bij de senioren 500 cc leverde veel spanning en sensa tie op, die ervoor zorgden dat het pu bliek drie manches lang geboeid werd. Het enige ongelukje droeg gelukkig geen ernstig karakter. Bij de start van de tweede manche kwamen de Oosten rijker Benzak en de Zwitser Bussy met elkaar in het midden van het ren- nersveld in aanraking en kwamen ten val. De crossers bleven roerloos in het zand liggen, maar later bleek, dat geen van beiden ernstig gewond was. VEENENDAAL „Waar is de plaats van de penalty-stip?" Dat was de eerste vraag die woensdagavond werd gesteld in de kantine van het Panhuiscomplex, waar een aanvang werd gemaakt met de spelregelcompetitie voor de jeugd, geor ganiseerd door de Veenendaalse seheidsrechtersvereniging in samenwerking met ons dagblad. Een groot aantal jeugdleden van voetbalclubs uit de omgeving doen mee aan deze competitie. De jeugd van Kulan bleek het meest op de hoogte van de regels van het voetbalspel en boekte een klinkende overwinning op de twee andere teams in poule A, DOVO en HDS. De jongens van Kulan plaatsten zich door deze overwinning voor de halve finale op 18 juni. Jan van Rheenen van HDS behaalde in het individuele klassement de hoogste score met 58 van de in totaal te boeken 63 punten. Spelleider Nelissen stelde aan elke speler een drie vragen en de jury, bestaande uit de heren Biesbosch, Litz en De Wilde beoordeelde de beant woording. Opvallens was overigens dat van de teams uit de andere poules niemand aanwezig was, vermoedelijk omdat men nog niet wist dat alle jeugdleden van de deelnemende clubs als toeschouwers deze spelregelcompe titie mogen bezoeken. Elk team kan dus een groot aantal supportertjes VEENENDAAL In 't Trefpunt heeft VDC voor het zomertoernooi de volgende drie partijen gespeeld: A. Keijman - A. Kalter 1-1; L. van Beek - D. v. Leeu wen 2-0; H. van Beek - W. de Kleuver 2-0. Eveneens konden voor de onderlinge competitie drie wedstrijden doorgaan. De twee gegadigden voor de beker, H. v. d. Brandhof en J. v. d. Vliert, maakten geen fout en wonnen beiden zonder veel moeite van respectievelijk E. de Kleuver en H. Verhoef. Voor De Kleuver betekende dit tevens de eerste verliespartij. Verhoef speelde nog een tweede partij tegen D. Bouman en ver loor weer gedecideerd. De klassering van de kanshebbers voor een plaats in 't eerste tiental is nu: 1. H. v. d. Brandhof 16 14 - 2 28 2. J. v. d. Vliert 13 11 2 - 24 3. A. Kalter 16 9 4 3 22 4. W. v. d. Hor 17 8 6 3 22 5. E. de Kleuver 14 8 5 1 21 6. A. Keijman 15 7 4 4 18 7. W. de Kleuver 15 6 4 5 16 8. J. Vermeer 16 5 6 5 16 9. G. v. Rotterdam 14 5 3 6 13 10. B. Valkenburg 15 5 2 8 12 11. J. H. de Roder 9 2 6 1 10 12. J. Th. Tollenaar 11 3 3 5 9 13. D. Bouman 12 2 5 5 9 14. E. Schaap 8 2 4 2 8 meebrengen naar de toch wel interes sante wedstrijden. De „Valleivraag", gesteld door mid del van een foto in ons blad van dins dag 13 mei, werd door alle teams goed beantwoard, hetgeen drie punten extra opleverde. Alleen bal A was de lijn ge heel geapsseerd. Het team van Kulan won met 195 punten ruimschoots, want HDS, dat de tweede plaats veroverde, verzamelde 167 punten. DOVO eindigde als laatste juist achter HDS met 166 punten. Het persoonlijk klassement na de eerste wedstrijdavond ziet er als volgt uit: J. v. Rheenen (HDS) 58, J. Delm (DOVO) 49, H. v. d. Haar (Kulan) 48, P. Stuivenberg (DOVO) 43 en Schui- lenburg 39 punten. Op woesdag 4 juni komen de teams van Veenendaal, De Merino's, Vallei vogels en R.K. Unitas tegen elkaar uit. NIJKERK Op een jeugdtoernooi van Sparta in Nijkerk hebben de junio ren van Musketiers uit Eist een derde prijs behaald. In de voorronden versloeg Muske tiers resp. DESTO en BDC met 1-0 en 2-0. Tegen Jonathan speelde de Elster formatie gelijk (1-1), waardoor deze twee ploegen op een gedeelde eerste plaats eindigden. Door strafschoppen werd Musketiers uit de finale gehouden en met Neder- horst-Den Berg moest nu strijd worden geleverd om de derde plaats. Na een spannende strijd was de stand 3-3 en opnieuw moesten series strafschoppen de beslissing brengen. Maar ook de pe nalty's leverden geen resultaat op, zo dat uiteindelijk het doelgemiddelde de doorslag gaf. Dat viel uit ten gunste van Muske tiers, dat daarmee beslag legde op de derde prijs. De gehele cross „het spektakelstuk van de Grebbeberg", werd gekenmerkt door een fantastische sfeer. Met name het rennerskwartier is een wereldje op zichzelf. Circusachtig aan doende taferelen vallen hier te be leven. De topcoureurs omringd door veel vrouwelijk schoon, trachten zoveel mogelijk te relaxen tussen de verschil lende manches in. Vuil, moe en haas tig, spuiten zij na een zware race het rennerskwartier binnen. Sommigen vallen onmiddelijk neer op de luxueus beklede banken van hun doorgaans su persnelle. schrikbarend dure auto's, de zwaar beleerde benen achteloos op de glanzend gepoetste deuren van hun voertuigen leggend, anderen laten zich nog even verfrissen door hun gebruinde vriendinnen, c.q. vrouwen om vervol gens vaak alleen in hun onderkle- ding neer te zakken in het gras. De zoontjes van de „groten" hijsen zich dan op de snelheidsmonsters en geven VEENENDAAL Het reeds gede gradeerde Kulan heeft ook woensdag avond zijn puntentotaal van vijf niet kunnen vermeerderen. In de thuiswed strijd tegen SEC uit Soest gingen de Veenendaalers met 0-2 ten onder. SEC nog niet geheel veilig in de tweede klasse A vocht voor de laat ste winstpunten en heeft juist door de veel grotere inzet de zege op Kulan Volkomen verdiend. Beide ploegen traden aan met een aantal invallers. Vanaf het begin leg den de gasten een ongekende felheid aan de dag en reeds na tien minuten keek de thuisclub tegen een achter stand aan. Luytelaar loste een schot en dat was te veel voor de Kulanpgoalie (0-1). Hierna ontspon zich een op een re delijk peil staand duel. SEC bleef het gevaarlijkste en vergrootte vlak voor het rustsignaal de voorsprong tot 0-2. De Beer versloeg de Veènendaalse doel man voor de tweede maal. In de tweede helft heeft Kulan de eer eveneens aan de Soester formatie moeten laten. De gasten bleven fervent aandringen, doch zij slaagden er niet in het Veenendaalse doel nogmaals te doorboren. De voorwaartsen van Kulan kwamen na rust niet tot reëele scoringskansen. Enkele malen kreeg de frontlinie kleine kansjes om in ieder geval de eer te red den, doch de verdediging van SEC greep steeds op tijd in. een demonstratie zonder geluid van de „acts" van hun beroemde vaders. Wereldkampioen Paul Friedrichs is moeilijk te benaderen. Vooral voor persvertegenwoordigers. De Oostduit ser wordt meteen geroepen door zijn secondanten als hij een gesprek begint. Vlak voor de derde manche zit Fried richs op de voorbank van zijn (beschei den) auto. Naast hem, tegen de open staande deur in het gras, zit zijn grote rivaal, John Banks. Het tweetal babbelt vrolijk en lacht soms uitbundig. De bes te crossers van de wereld maken geen aanstalten om zich klaar te maken voor de laatste manche. Rijdt de Engelsman met twee ge wonnen manches niet meer? „Het kan niet meer", aldus Banks, tweede op de wereldrangliust. „Ik heb een spier verrekt en kan daardoor dé strijd niet tneer volhöüdeTn..„sorry!'' En wereldkampioen Friedrichs? Schudt zijn hoofd, hetgeen wil zeg gen dat ook hij niet uitkomt op het laatste onderdeel. Waarom niet? „Schwierigkeiten". vertelt de Oost- Duitser. Welke moeilijkheden hij heeft wordt niet duidelijk, want hij is niet van plan om nog meer te zeggen. En terwijl het befaamde mctocross- duo het vrolijke gesprek voortzet, da vert Sigmans naar de overwinning.... SCHERPENZEEL In een meer spannende dan fraaie wedstrijd heeft Scherpenzeel gisteren een verdiende 1-0 zage behaald op het bezoekende Veense Boys. Door deze overwinning heeft Scher penzeel zich in de eerste klasse A weer omhooggewerkt. De Boys waren niet de minderen van Scherpenzeel, maar de voorhoede van de gasten wist zich geen kansen te scheppen. Scherpenzeel trok meteen ten aanval en in de derde minuut al kopte J. Re- nes net naast. Veense Boys wist het spel echter te verplaatsen en het werd nu een gelijkopgaande strijd. Na 20 minuten gaf F. Rebergen een goede voorzet, waaruit W. Vonk inschoot. Maar doelman J. Brons stopte het leer stijlvol. In de 25e minuut plaatste J. Becker op rechts de bal zuiver op de vrijstaande Rebergen en vanaf de rand van het strafschopgebied schoot deze onhoudbaar in (1-0). Na de rust waren de Boys iets ster ker, maar de Scherpenzeel-uitvallen wa ren veel gevaarlijker. Doelman Van Geel moest wel enkele malen pijlsnel in actie komen, doch het doel van de gasten intsnapte een paar maal ternau wernood aan een doorboring. De Boys probeerden het nog met hoge ballen in het Scherpenzeelse strafschopgebied, maar dat was juist iets voor spil Veld huizen die steeds als winnaar uit de kopduels te voorschijn kwam. Scherpenzeel haalde door deze zege twee kostbare punten binnen. Afdeling Utrect le klasse: Lopik - Renswoude 0-1; CSW - CSV Vitesse 2-1; Tersch. Boys - Lekvogels 3-1. Tersch. Boys 18 29 CSV Vitesse 20 20 (kampioen) Eemnes Montfoort 18 23 VVJ Renswoude 18 23 Cobu Boys Lopik 19 21 Lekvogels CSW 18 20 Hulshorst 19 18 18 15 17 14 19 14 17 4 2e klasse A: Kulan - SEC 0-2. Hees 19 27 Hoevelaken 19 20 (kampioen) SEC 19 19 20 25 VVZ'49 19 17 19 23 Valleivogels 20 17 18 14 SVP TOV Candia '66 19 22 Baarn Woudenberg 19 21 Kulan 19 5 ADVERTENTIE Op zaterdag 10 mei j.l. moch ten wij het genoegen hebben het KAMPIOENSCHAP te be halen van de 3e KLASSE K.N.V.B.-Oost van de Z.M.C. waardoor Vanwege dit heuglijk feit hopen wij ZATERDAG 11 Mei a.s. te recipiëren in: Markt 16 te Veenendaal van 17.30 tot 19.30 uur. VEENENDAAL Het is de dames- ploeg van VZC gelukt de eerste com petitiewedstrijd in winst om te zetten. Zwemlust 2 heeft in Utrecht hard ge vochten om het sterkere VZC achter zich te houden, maar de Veenendaal se dames hebben dat met veel elan verhinderd. Door twee goals te scoren en een doelpunt tegen bleef de strijd spannend tot en met het laatste fluit signaal. LOPIK Renswoude heeft gisteren een knappe prestatie geleverd door de moeilijke uitwedstrijd tegen Lopik in een 0- overwinning om te zetten. De pupillen van trainer Van Soest traden aan met invallers voor A. de Jager en B. J. Vink, die werden vervangen door resp. C. Overeem en A. van de Boven- kamp. Het duel werd beslist door een doel punt van J. Veldhuizenl die 90 minu ten lang bijzonder scherp stond opge steld in Lopik. De eerste tien minuten trachtte Lo pik zijn opponent te overdonderen. Fel attaqueerde de thuisclub, maar de Rens woude defensie sloot goed. Met lange trappen probeerden de gasten J. Veld huizen te bereiken en in de elfde mi nuut lukte dat. Veldhuizen onderschep te de bal uit 'n verre dieptepass, om speelde de Lopik-spil en scoorde (0-1). Lopik vocht hard voor de gelijkma ker. Middelkoop kreeg een prachtige kans, maar hij schoot, alleen voor kee per Van 't Foort, naast. Even later verrichtte Van 't Foort een schitteren de redding. Na een half uur scoorde spits J. Veld huizen zijn tweede doelpunt, maar dit werd terecht afgekeurd omdat het pu bliek bij zijn doorbraak een reserve bal het veld ingooide. Geen sportieve, maar wel een effec tieve manier van „redden"... A. v.d. Haar kreeg vlak voor rust nog een goede kans om de roodwitten een grotere voorsprong te bezorgen, maar hij wachtte te lang. In de tweede helft heeft Lopik con stant aangevallen. Uit een indirecte vrije trap op vijf meter afstand van het doel knalde de middenvoor kei hard tegen de paal en ook zijn collega- voorwaartsen waren enkele malen dicht bij de gelijkmaker. Maar Renswoude- doelman Van 't Foort verkeerde in schitterende vorm en ranselde de meest harde schoten uit zijn doel. In feite redde hij minstens een winst punt voor zijn ploeg. OOST-BERLIJN De 25-jarige Oostduitse atleet Hans-Joachim Ro- thenfourg heeft woensdag het Europese record kogelstoten verbeterd. Rothen- burg kwam tot een afstand van 20.49 meter en bleef daarmee 21 centimeter boven het oude record, dat sinds vorig jaar op naam van de Rus Edoeard Goetsjin stond. VEENENDAAL Door de overwinning in de sporthal in Amstelveen van St. Martinus op Roermond (3-2) is Panters zonder zelf gespeeld te hebben gepromoveerd naar de hoofdklasse van de volleybalbond. Zoals bekend had Panters reeds tweemaal gewonnen van Roermond terwijl Roermond thuis St. Martinus klopte. Roermond is uitgespeeld en heeft twee punten, St. Martinus heeft ook twee punten, maar moet nog tweemaal tegen Panters spelen. Zater dag reist de Veenendaalse ploeg naar Amstelveen en heeft dus het lot van beide teams in de hand. Want wint Panters beide duels van St. Martinus, dan moeten de Amsterdamsen nog een beslissingsduel spelen tegen Roermond voor de nog resterende plaats in de hoofdklasse. Het werd in Amstelveen een enerverende strjjd met alle dramatiek die maar mogeljjk is in een dergelijk duel. Roermond vocht na de twee nederlagen tegen Panters voor de laatste kans om vier punten te bemachtigen. Het won de eerste, zeer spannende set met 13-15, doch verloor de tweede met 15-0 St. Martinus drukte in de derde set meedogenloos door en won met 15-8 (2-1). Maar Roermond herstelde zich in de vierde set prachtig en won weer met het kleinst mogelijke verschil, 15-17 (2-2). In de vijfde en beslissende set gaf St. Martinus echter geen krimp. Het won deze set met 15-10, waardoor de einduitslag op 3-2 werd be paald. Hierdoor promoveert Panters naar de hoofdklasse. Theoretisch moet het mogelijk zijn voor de Veenendaalse ploeg om St. Martinus twee nederlagen toe te brengen. Hoe dan ook, de damesploeg van Panters is na een afwezigheid van vijf jaren weer terug in de hoofdklasse. Een geweldige prestatie van deze jonge formatie. Veenendaal is weer een hoofdklasser rijker. Panters, proficiat. ADVERTENTIE lichtgewicht Icreukherstellend door Trevira leuk sportief model met riem vanaf VEENENDAAL Goed van Van der Ze gaat langer mee VZC verdiende door het snellere spel de twee punten volkomen. In de eerste helft bleek dat VZC be weeglijker was. Direct toog men met snelle aanvallen op de vijandelijke veste af en er ontstonden hachelijke situaties voor het Zwemlust-doel. Doel punten kwamen er aanvankelijk nog niet. Maar uit één van de snelle aan vallen vanuit het middenveld zag de felle Jantien Imbos kans de bal vrij te spelen en met een p.rachtig afstands schot verschalkte zij de Zwemlust- keepster (0-1). De Utrechtsen gingen vervolgens massaal in de aanval, maar de verdediging van VZC stond pas. Na de pauze was het al vlug raak. Middenvoor Ria van der Horst werd door twee Zwemlust-verdedigsters te zwaar aangevallen en dat betekende een strafworp. Zij nam deze onberis pelijk en VZC leidde met 0-2. Jantien Imbosch bleef op het middenveld hard zwoegen en haar noeste vlijt werd her haaldelijk beloond met gevaarlijke momenten voor het Zwemlust-doel. Maar uit één van de Zwemlust-aan- valleiï, waarin schijnbaar geen gevaar schuilde, kreeg een aanvalster de bal vrij op dë hand. Zij schoot nogal wild op het VZC-doel, maar de bal ver dween onhoudbaar via de onderkant van de lat in de touwen (1-2). VZC ving deze tegenslag moedig op en be gon de Zwemlust-veste te bestoken met snelle aanvallen, maar ook daar werden geen doelpunten meer ge maakt. VZC won de eerste competitie wedstrijd met 1-2 en klopte daarbij de enige onbekende tegenstandster uit de eerste klas. De opponenten Zeist en Duinkikkers 1 moeten ook nog kunnen worden verslagen, hetgeen in de laat ste maanden in het Valleibad al enke le malen is gebeurd. EDERVEEN De leden van dam club DCE kwamen deze week in het Groene Kruis-gebouw voor de laatste maal dit seizoen bijeen. Op deze avond speelde de kampioen van dit seizoen, St. Vierwinden, simultaan tegen acht andere leden. De Ederveense kampioen toonde zijn grote klasse door vijf par tijen te winnen, één remise te spelen en slechts twee partijen te verliezen. Vierwinden won van G. J. v. d. Dik- kenberg, J. de Koning, T. Middel man, T. Hevel en J. Slotboom. Hij speelde remise tegen G. M. Hazeleger en verloor van G. v. Heerdt en G. Vlas- tuin. Na de simultaanwedstrijd werd de jaarvergadering gehouden. Het bestuur, bestaande uit de heren T. Middelman, G. v. Heerdt, St. Vier winden en J. de Koning, was aftredend maar stelde zich weer herkiesbaar. Daar er geen tegenkandidaten uit de ver gadering naar voren kwamen bleef het bestuur derhalve ongewijzigd. Na de bestuursverkiezing werden door voorzitter Middelman de prijzen uitge reikt aan de heren Vierwinden en van Beek. St. Vierwinden ontving de eerste prijs, een prachtige wisselbeker, voor het behalen van het kampioenschap. B. v. Beek kreeg een prachtige zuil aangeboden voor het behalen van de meeste punten in de bondscompetitie dit seizoen. Op de vergadering werd verder nog besloten om in de maand juni een uitstapje te maken. De eindstand is als volgt geworden. Gespeeld Punten 1. St. Vierwinden 26 43 2. J. de Koning 26 40 3. T. Middelman 26 35 4. G. J. v. d. Dikkenberg 26 34 5. B. v. Beek 26 33 6. G. v. Heerdt 26 32 7. G. Vlastuin 26 31 8. J. Boeve 26 28 9. D. v. Heerdit 26 27 10. W. Veldhuizen 26 25 11. A. v. Hunnik 26 22 12. G. Hazeleger 26 18 13. T. Hevel 26 14 14. J. Slotboom 26 8 15. W. de Koning 26 6 16. J. Treels 26 4 Het eerste achttal kamt in de bonds- competitie als volgt uit: Bord 1 St. Vierwinden 2 J. de Koning 3 T. Middelman 4 G. J. v. d. Dikkenberg 5 B. v. Beek 6 G. v. Heerdt 7 G. Vlastuin 8 J. Boeve VEENENDAAL De herenploeg van VZC moet vanavond in de eerste wedstrijd in de tweede klas in Heem stede aantreden tegen het verleden jaar uit de eerste klas gedegradeerde HPC. Een zware opgave voor de Veenenda- lers, die echter nu kans moeten zien met oud-international Gerard van de Kolk het verleden jaar net niet gehaal de kampioenschap te behalen. De strijd in Heemstede zal bikkelhard worden, maar VZC dient toch als favoriet te worden beschouwd. HPC heeft het het vorig seizoen in de eerste klas niet kunnen volhouden. Het degradeerde naar de tweede klas en is bij VZC ingedeeld. VZC heeft thans de beschikking over de scherp rechters Wim van der Meer, Evert van Dikkenberg en Gerard van der Kolk. In de achterhoede is de veteraan Ivo Koomen ditmaal niet opgesteld. Enke le jongere krachten gaan zijn moeilijke taak van middenachter overnemen. Heren 3, het veteranenteam, reist naar Soest om het op te nemen tegen Duin- kikkers 1. Dit team trad al aan tegen Laga 1 uit Zeist en leed een ongeluk kige 3-2 nederlaag. Drie afstandsscho ten liet de VZC-goalie glippen in het door kunstlicht verlichte bad. VZC organiseert morgenavond in het Valleibad (aanvang half zes) een zwem- tweekamp met het Amersfoortse Neptu- nus. Veel nieuwe pupillen zullen voor VZC aan de start verschijnen.

De Vallei | 1969 | | pagina 19