Everwear Vantona zet produktie voort Ontslagen personeel mag blijven kieskeurige mannen éfr janvan schuppen „INDUSTRIE CENTRAAL VOOR STENMAN OPENDE NIEUW BEDRIJF DRIE JUBILARISSEN ONDERSCHEIDEN CAMERA- 'NRUILACTIE FOTO JANSEN Bustocht van V.V.V. W inkelweek in Scherpenzeel Bedankt Verordening ingetrokken VAN WOUT BLAUWKOUS BEKENDMAKING: Uw oude camera is nu 7.50, 10.-, 15.-, of 20.- waard Kieskeurige mannen zijn veeleisend op kledinggebied. Ze eisen een grote kollektie. Met bijdetijdse modellen. Ze eisen een persoonlijke behandeling. En kwaliteit. In coupe, afwerking, stof, dessin. Kieskeurige mannen kopen vaak bij herenmode *young man dress v hoofdstraat 90 veenendaal - tel. 12163 Fontein Gebouw Feestavond VRIJDAG 16 MEI 1969 KV S W -AFDELING TUFTING WORDT NIET GESLOTEN „Knap stukkie vakwerk" oordeelde Bram, toen we op één van onze dagelijkse tournees langs oude, nieuwe en vorderende beziens waardigheden, terecht waren ge komen bij de monumentale versie ring voor het protestants-christe lijke lyceum aan de Kerkewijk. We waren met de hele wandelploeg even het gras opgewipt om het tegelwerk van dichtbij te besnuffe len. De ordebewaarders van het schoolterrein bielden ons kennelijk voor een volwaardig, kunstzinnig, publiek, want we werden er niet afgejaagd. Bram bevoelde het blok met de vlak ke hand. „Mooi gezet en strak ge voegd" luidde zijn recensie. Nie mand die er iets tegen in bracht, want we herinnerden ons maar al te goed, dat Bram enkele jaren geleden eigenhandig het keukentje van z'n Mijntje had betegeld. Een kunstwerk, waar hij heel z'n ken nissenkring en aanverwante rela ties bij heeft gesleept. Hij schonk bij die gelegenheden zelfs een brandewijntje om zijn hooggeëerd publiek tot de juiste visie op het tegelwerk op té vijzelen. Maar zonder deze consumptie dien de ook gezegd te worden, dat Bram een degelijk stuk werk ge leverd had. Een blauwe tegel in een mooi regelmatig patroon, waardoor je de tweede keus van het verwerkte materiaal beslist voor een produkt van de eerste soort hield. Sindsdien laat Bram zich niks meer wijsmaken op het gebied van de tegelzetterij. Zelfs niet als met een partij tegels een kunstwerk is geschapen, maar dat laatste had Bram niet helemaal door. Van het patroon was Bram niet compleet weg. Hij had een andere figuratie in z'n hoofd gehad, maar dat wilde volgens hem niet zeg gen, dat het geen moeilijk te ver werken patroontje was geweest. Een deskundige blik op het monu ment werpend, zei hij: „Ik weet wat het is. Zolang je maar recht toe, recht-an, met vierkante stuk kies kunt werken is er geen poepie an de knikker. Dan is het alleen maar de rechte lijn in de gaten houwen, maar o wee als je moet gaan versnijen. En daar kom je onherroepelijk een keer aan toe. Bij de kraan en het zeepbakkie en in de hoeken als je toevallig niet op een hele tegel uitkomt. Maar dat is een kans van één op de duizend. Ik heb wat versnejen an dat kleine keukentje. „En dan moet je zoiets zien". Bram cirkelde met een duimstok, waar mee hij sinds een hooglopend ver schil van mening over de afmetin gen van een object constant be wapend is, over het kunstprodukt. „D'r zit geen regelmatige tegel op. Allemaal schots en scheef of rond. Daar hebben geen kleine jongens aan gezeten". „Dat mag ook wel voor twintig duu- zend pietermannen", een opmer king die losjes uit ons gezelschap opsteeg. Bram liet vol ontzag de duimstok zakken waarmee hij inmiddels een speelse roffel op het mozaïek weggaf. Hij was zichtbaar be vreesd voor beschadigingen. „Da's een hele knip vol geld" was het enige wat Bram nog uit kon brengen. „Twintigduuzend gulden. Het is warempel een half huis". Volgens Bram had de een of andere aannemer van tegelwerken daar meer dan grof aan verdiend. „De kunstenaar die het op een regenachtige namiddag uitgedacht heeft, zal je bedoelen", zei één van de onzen, die anders dan Bram de krant van de vorige dag wel gelezen had. „Twintigduuzend" stamelde Bram nog een keer, „en dan te bedenken dat ik die hele keuken opgeknapt heb voor nog. geen tweehonderd piek, de tegels, de lijm, de fU'ne specie voor de voegen, alles inbe grepen. De arbeid reken ik natuur lijk niet. „Maar", ging Bram, z'n verbazing te boven gekomen verder, „daar zal het beeld dat er bovenop moet komen wel bij geteld zijn". „D'r komt niks meer op. 't Is zo" verduidelijkte een zegsman van degenen die de krant wel ge lezen hadden. Bram ging af als een verstopte gieter. „In dat keukentje van Mijn tje is zeker zoveel materiaal ver werkt", zei hij nog. „Als het niet meer is". WOUT BLAUWKOUS VEENENDAAL Het Britse concern Evenvear Vantona Int. Ltd. heeft de Tufting-afdeling, die is on dergebracht in het bekende Frisia- complex van de KVSW aan de Ker kewijk in Yeenandaal, gekocht van de Engelse onderneming Staflex Int. Ltd. Laatstgenoemd bedrijf heeft, zoals be kend, een meerderheidsbelang in de Veenendaalsche. De aangekondigde sluiting van de afdeling door Staflex (sanering) gaat tengevolge van de transactie niet door. De produktie wordt door Everwear Vantona in het Frisia-complex voort gezet en de ca. 35 personeelsleden (produktie). die in de afdeling werken, zijn door de nieuwe Britse eigenaar overgenomen. Het ontslag, dat het produktiepersoneel inmiddels reeds was aangezegd, kan wanneer het personeel daar zelf geen bezwaar te gen heeft worden ingetrokken. Ook de meisjes van het atelier, voor wie het ontslag vandaag inging, zullen als zij dat willen hun werkzaamhe den mogen hervatten. De transactie tussen beide Engelse bedrijven vond plaats in contanten. Everwear Vantona Ltd. heeft in Neder land al enige tijd een vestiging in Bar- neveld. Zowel in Barneveld, als nu in Veenendaal zal de produktie voorlo pig normaal worden voortgezet. Beslis singen ten aanzien van uitbreiding of centralisatie van beide concerns zullen pas worden genomen na een voorzich tige studie. De Tufting-afdeling van Everwear in Veenendaal, biedt evenals die in Vee nendaal, Volgens de directie bijzonder veel perspectief. De transactie kon mede plaats vinden dank zij de zeer goed gevulde orderportefeuille. Mr. D. S. Cohen van Staflex Int. Ltd. vertelde tijdens 'n lunchbijeenkomst in het Doelenhotel in Amsterdam, dat er voor overname van de Tufting-afdeling ook nog andere gegadigden waren. Ver koop aan deze belangstellenden zou echter hebben betekend, dat de pro duktie in Veenendaal zou zijn gestaakt. In het belang van de werkgelegenheid in Veenendaal is Staflex Int. Ltd. ten slotte met Everwear Vantona Int. Ltd. tot een akkoord gekomen. De redding van de Tufting-afdeling mag volgens de Staflex-vertegenwoor- diger niet de indruk wekken, dat er nu ook nog hoop bestaat voor de KVSW- afdelingen Veenendaal-rubber en Inter Union, die beide ook ingevolge de sa nering zullen worden gesloten. Daar voor is beslist geen redding meer mo gelijk. Trouwens, dat heeft ons al ge noeg geld gekost om daar achter te ko men", aldus mr. Cohen. De directeur van Everwear Vantona in Barneveld, de heer Jac. Bottenheim (Voormalig directeur van de Veenen daalsche) is blijkens een communiqué benoemd tot lid van de raad van com- VEENENDAAL Burgemeester en wethouders van Veenendaal maken be kend: dat de raad dezer gemeente in zijn openbare vergadering van 8 mei 1969 heeft besloten in te trekken de bei de verordeningen regelende de vakan tiesluiting voor levensmiddelenwinkels en kapperswinkels. Deze verordenin gen worden geacht te zijn ingetrokken op 1 mei 1969. Veenendaal, 16 mei 1969. B. en W. voornoemd, De secretaris, Van Manen. De burgemeester, P. Bode. ADVERTENTIE Zandstraat 7 VEENENDAAL missarissen bij Everwear Vantona in Nederland. „Men zal, zo staat in het communiqué, van zijn adviezen en be kwaamheden gebruik blijven maken". Uit de mededeling wordt duidelijk, dat de heer Bottenheim van zijn directeurs functie is ontheven. De reden hiervoor wordt niet opgegeven, maar enkele we ken geleden werd bekend dat de Engel se superieuren van de directeur, geen genoegen meer wilden nemen met zijn beleid. De leiding van Everwear Vantona in Nederland is overgegaan in handen van de heren D. Wood en M. T. Levy, die hopen Nederlandse leiding te kun nen aantrekken. RHENEN Voor campingbewoners en particulieren organiseert de VW Rhenen donderdag 22 mei een autobus tocht over de zuidelijke Veluwe. Deel nemers moeten zich 24 uur van te vo ren opgeven bij het VVV-kantoor (tel. 08376-2333). De bus vertrekt om 13 uur vanaf het V W-kantoor, en stopt bij „De Tollekamp", camping De Thijmse Berg, Veenendaal; „Engelenburgh", Veenen daal Markt; De Klomp bij camping „De Batterijen", (13.20 u.),In Renswou- de bij Zweers en camping „De Lucht", en vertrekt ca. 13.45 uur hoek Dwars wegBergweg bij kampeercentrum „De Ossenberg" te Overberg. Tussen zes uur en half zeven kunnen de deelnemers weer thuis zijn. SCHERPENZEEL Van 16 tot 24 mei a.s. houdt de Scherpenzeelse win keliersvereniging EMM de jaarlijkse voorjaarswinkelweek. Tijdens deze win kelweek wordt er door de deelnemende winkeliers voor iedere bestede gulden een bon afgegeven. Met de bonnen kan men een reisje langs de Rijn winnen. De winkeliers hebben een schip ge huurd om een reisje (bij avond) langs de Rijn te maken met de wannende win- kelweekbonbezitters. De officiële opening van het be drijf werd verricht door burge meester P. Bodedie een foto onthulde vdn het nieuwe bedrijf door een oud- Egyptisch slot te openen. >i 'I1' Ti «M EDERVEEN Ds. A. Wietstra uit Waarder heeft voor het beroep dat de Nederlandse Hervormde Kerkeraad op hem ha$ uitgebracht, bedankt. Ds. Wietstra.die een groot aantal beroepen had, heeft het beroep naar Doornspijk op de Veluwe aangenomen. VEENENDAAL „De industrie is het centrale element voor welvaarts ontwikkeling nu en in de toekomst. Daarom is de Veenendaalse overheid erg gelukkig met deze industrievesti- ging". Dit zei de heer P. Bode. burge meester van Veenendaal, woensdag in zijn toespraak bij de opening van de nieuwe fabriek van de NV Stenman Holland aan de Energiestraat/Laan der Techniek in Veenendaal. De bur gemeester stelde vervolgens de fabriek officieel in gebruik. Daartoe moest hij een houten „Egyptisch slot" met een meer dan drieduizend jaar oude con structie openen. Na twee vergeefse pogingen met een bijbehorende houten sleutel probeerde de heer Bode het met een ASSA-sleutel. Toen lukte het hem wel het slot te openen, waardoor een foto van de nieuwe fabriek ont huld werd. De N.V. Stenman Holland is een voortzetting van de Veenendaalsche IJzerindustrie, welk bedrijf in 1962 door het Zweedse concern Aug. Sten man A.B. in Eskilstuna werd overge nomen. Dit concern heeft fabrieken in Zweden, Denemarken en Nederland en eigen verkoopkantoren in Londen en Düsseldorf. Ér zijn ruim tweedui zend man werkzaam, waarvan er driehonderd in Veenendaal werken. In de fabriek van NV Stenman Holland maakt men o.a. hang- en sluitwerk, fietssloten, schroeven en ASSA-sleu tels. „Maar ik heb begrepen dat het bedrijf zich niet aan een bepaald pro dukt bindt. Voor u is alleen de grond stof, metaal, bepalend. En van metaal is nu eenmaal van alles en nog wat te maken". Aldus de heer Bode in zijn openingsrede. Hij haakte daarmee in op 't historisch overzicht dat ir. G. Gu- link, algemeen directeur van N.V. Stenman Holland tevoren gegeven had. De heer Gulink vertelde daarin onder meer, dat de voorloper van het huidige bedrijf, de IJzerwarenfabriek G. H. van Leeuwen, opgericht in 1961 aanvanke lijk alleen maar ijzeren ledikanten fa briceerde. Later kwam daar de produk tie van o.a. stalen kinderwagens bij. De heer Gulink: „Dat getuigde wel van ge voel voor een logische produktenont- wikkeling". Technisch directeur J. Oos terhoorn wees er op dat Stenman Hol land weliswaar een jong bedrijf is, maar dat het tevens als voortzetting van de Veenendaalse IJzerindustrie een bejaard bedrijf is, dat kan bogen op een aantal oudgediende medewerkers. Daardoor kon het ook gebeuren dat de opening van de nieuwe fabriek sa menviel met het huldigen van een vijf tal jubilarissen. De heren E. Dekker, W. C. v.d. Waal en A. v.d. Weerthof waren veertig jaar aan het bedrijf ver bonden, de heren W. v.d. Poel en T. v.d. Pest vijfentwintig jaar. Burgemees ter Bode zei tot de 40-jarige jubilaris sen: „In de beginjaren die u heeft mee gemaakt, ging het er hier ongetwijfeld knusser aan toe dan tegenwoordig. De IJzerwarenfabriek was toen nog een echt Veenendaals familiebedrijf, waar iedereen elkaar door en door kende". Vervolgens spelde burgemeester Bo- de de jubilarissen die veertig jaar aan het bedrijf verbonden waren koninklij ke onderscheidingen op. De heren v.d. Weerthof en v.d. Waal kregen beiden de zilveren medaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, de heer Dek ker kreeg de bronzen medaille. Tijdens de openingsplechtigheid, die in een grote feesttent naast de fabriek gehouden werd, voerde ook de presi dent-commissaris van het Zweedse con cern, de heer Sture Nilsson het woord. Hij zei met vertrouwen de fabriek over te dragen aan de Nederlandse directie. Algemeen directeur Gulink antwoordde hem: „We zullen alles doen om deze jonge „dochter" van u tot één van de gezondste te maken". In zijn openingsrede wees burgemees ter Bode ook nog op de goede samen werking die er steeds tussen fabriek en Gemeente geweest was en op de goede contacten van de NV Stenman Holland met de Veenendaalse streek werkplaats. Over eventuele verdere uitbreiding van de fabriek zei de burgemeester: „Ga daarmee gerust uw gang. U heeft nog Burgemeester P. Bode overhan digt de drie jubilarissen hun ko ninklijke onderscheidingen. terrein genoeg en het kan Veenendaal alleen maar goed doen". Namens het personeel bood de heer D. Wegen de directie een fontein aan. De fontein was niet alleen bedoeld als sieraad voor het fabrieksgebouw. „Er is ook een symbolische betekenis aan verbonden", aldus de heer Wegen. „We hopen dat de toekomst van de fabriek even bruisend en sprankelend zal zijn als het water van de fontein". Ter afsluiting van het officiële ge deelte van de opening overhandigde de algemeen directeur aan de burgemees tereen gift, die gebruikt moet worden voor verbetering van de leefbaarheid van Veenendaal. Voorts ontving ieder personeelslid een blijvende herinnering aan de opening en stortte de directie f 2.500 in de kas van de personeelsver eniging. Vervolgens maakten de genodigden, waaronder de heer Person, vertegen woordiger van de Zweedse ambassade, de heer J. Angeval van de Zweeds-Ne derlandse Kamer van Koophandel, de heer mr. Th. H. M. Loze, consul-gene raal van het Zweedse consulaat, de he ren Nilsson en Kaurin, leden van de Zweedse Raad van Bestuur, de heer Charles R. Kirk, directeur van de En gelse vestiging en de heer Greferath, agent voor Duitsland, een rondgang door de nieuwe fabriek. Het nieuwe fabrieksgebouw, dat een totaal fabrieksoppervlak heeft van ruim 8.000 m2, bestaat uit een kantoorgedeel te in drie verdiepingen en een fabrieks hal in twee verdiepingen. Het kantoor gebouw huisvest het bedrijfsbureau, technische afdelingen, was- en kleed ruimten en een ruime bedrijfskantine. De wanden van de fabriek zijn uitge voerd met zgn. sandwich-platen met een zeer hoog isolerend vermogen. Het zijn pre-fab betonplaten, die het mogelijk maken bij een eventuele latere uitbrei ding met name de gehele noordwest wand te verplaatsen. Van het terreinoppervlak van Sten man Holland op het industrieterrein, dat 23.000 m2 bedraagt, is nu ruim 4.000 m2 bebouwd. Stenmans kantoor gebouw aan de Schoolstraat zal in de toekomst als administratiekantoor ge bruikt worden. De openingsdag werd woensdagavond afgesloten met een feest voor het per soneel, dat 's middags vrij had gehad om „krachten te verzamelen". Deze drukbezochte en gezellige feestavond werd opgeluisterd door een cabaret- programma m.m.v. Willy en Willeke Alberti, het Leedy Trio, de Niberco Brothers, Peter Piekos en orkest Wil ly Schobben. Later op de avond was er gelegenheid tot dansen op muziek van Charley's Novelty Orchestra The Crwths en Orkest Willy Schobben.

De Vallei | 1969 | | pagina 3