„DE SECRETARIS IS DOOD, LEVE DE BURGEMEESTER N. van 't Wout nam afscheid van een „goede leerschool" Receptie werd druk bezocht kost alles véél minder! 0 P E L f Uitvoering „Elias" werd strijd tegen de warmte Boete en ontzegging na rijden onder invloed KERKDIENSTEN Rijp CHEVROLET VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. Voor Pinksteren „schoon" zijn? REIN KOK Ambtenaren gaan voetballen HORLOGERIE VAN MANEN Expositie in Streekmuseum Aristona Portable TV 598,- Portable Radio Kom eens kijken bij Veenendaal: Hoofdstraat 29, tel. 12727 (08385) V.A.B. KIRPESTEIN met Uyfftufyj de tijd! Permanent FORD-show in showroom schoonmaakmiddelen verf behang Zending Ontmoeting Concert Gemeenteavond Bejaarden- middag Bejaardenreisje Bedankt Pinksterfeest Kerktelefoon Twee giften Bezinningsdag Zang Beroepen Studenten Colossenzen 15% christenen VRIJDAG 16 MEI 1969 T>ENSWOUDE Aansluitend op een bijzondere raadsvergadering heeft Renswoude woensdagavond massaal afscheid genomen van de heer N. van "t Wout en zijn gezin. Tijdens de raadsvergadering zelf was hem eervol ont slag verleend van zijn functies als gemeentesecretaris-ontvanger en ambtenaar van de burgerlijke stand. Vandaag wordt de benoeming van de heer Van 't Wout tot burgemeester van de gemeente Valkenburg in Zuid-Holland van kracht, morgen wordt hij met veel feestvertoon geïnstalleerd, zoals een Val- kenburgse wethouder woensdag Het doorschemeren. Als „ambtloos burger" hoorde de heer Van 't Wout, geflankeerd door echtge note en kinderen in de grote zaal van café-restaurant De Hof een aantal toe spraken aan, gehouden door vertegenwoordigers van diverse instanties. Som mige sprekers lieten hun enthousiast betoog zodanig uitlopen, dat de receptie, waarvoor zeer velen intussen in de hal van De Hof stonden te wachten, meer dan een half uur te laat begon. want nu zijn we u kwijt", aldus de hr, Hosang, waarna hij zei dat uit de kwa liteiten van de heer Van 't Wout is ge bleken dat hij „rijp is voor het geven van leiding aan het bestuur van een ge meente, en dus voor het ambt van bur gemeester. Namens de gemeente Renswoude. de gemeenteraad, de wethouders en de bur gemeester bood hij in figuurlijke zin zijn ex-medewerker een bureau aan voor diens werkkamer in Valkenburg. Het bureau is nog niet aangeschaft, maar dat komt nog. Ook van de „aankleding" van het bu reau, inclusief een bijpassende stoel mocht de heer Van 't Wout zich verze kerd weten. De Renswoudense burgerij heeft, aldus de burgemeester spontaan geld bijeen gebracht, waaruit een en ander zal worden bekostigd. De heer Van 't Wout hoorde hierna toespraken aan van vertegenwoordigers van de kerkeraden, de brandweer, de college-secretaressen uit de omgeving, de Bouwstichting Renswoude, de MA- VO-school in Scherpenzeel, en, het uit voerigst van allen, van wethouder J. T. Wolleswinkel. Toen de laatste spreker, een Valkenburgse wethouder, de aan wezigen had verzekerd, dat de heer Van 't Wout het in Zuid-Holland goed zal vergaan, kreeg de nieuwe burge meester gelegenheid voor een kort dank woord. „Er kon in Renswoude geen kip ge plukt worden, of ik moest er een veer Als eerste voerde burgemeester Ho sang het woord. Hij sprak de heer Van 't Wout, met wie hij bijna 22 jaar heeft samengewerkt aan met: „Zeer geach te benoemde en beëdigde collega Van 't Wout, en zeker niet minder gewaar deerde oud-gemeentesecretaris-ontvan ger Van 't Wout...". De burgemeester stelde met nadruk dat het ontslag slechts was verleend op verzoek van de heer Van 't Wout zelf, „anders hadden we u nooit laten gaan". Hij verzekerde de heer Van 't Wout, dat Renswoude hem slechts node ziet vertrekken, maar dat toch ook iedereen verheugd is over zijn benoeming tot burgemeester. „En nu is het merkwaardige dat eerst mijn vrouw, en daarna ikzelf u indertijf hebben aangezet tot sollicite ren. Hadden we het maar nooit gedaan, ADVERTENTIE 31 cm. beeld, voor lichtnet of accu. 220 of 12 volt. Met antenne. Stroomverbruik 18 Watt Gewone prijs 720,- Uw prijs 8 transistors. Middengolf. Vol geluid. Compleet met draagtas. Gewone prijs 29,95 Uw prijs 16,50 Enorme keus in transistor radio's. Alle bekende merken. Eventuele prijswijzigingen voorbehouden Grote sortering in de volgende artikelen: Wasmachines, koel kasten, centrifuges, strijkijzers, mixers, haardroogkappen, mes senslijpers, radio's, TV's, bandrecorders, radiomeubels, gram mofoons, broodroosters, hoogtezonnen, scheerapparaten, gas fornuizen, gashaarden, etc. Veel geschenken werden de heer Van 't Wout woensdagavond aan geboden. Zijn echtgenote ontving een fraai bloemstuk uit handen van bur gemeester Hosang. van hebben", zo schetste hij de mate waarin hij zich op nagenoeg ieder ni veau inzette voor de belangen van Rens woude en zijn bevolking. Hij dankte al len met wie hij heeft samengewerkt, en in het bijzonder burgemeester Hosang: „Ik heb bij u een goede leerschool ge had Tot slot zei hij: „Men heeft mij ge vraagd, gaat u het zinkende schip van Renswoude verlaten? Daarop heb ik. uit volle overtuiging geantwoord dat 't niet het geval is. Ik zie nog wel een toekomst voor dit dorp". Na het officiële gedeelte van de avond volgde een druk bezochte receptie, Mie in het teken stond van het gezegde van een der sprekers: „De secretaris is dood, leve de burgemeester ADVERTENTIE VEENENDAAL CITY-MOTORS - EDE SCHERPENZEEL Vrijdagavond 16 mei om 19.00 uur vindt op het sport terrein in Scherpenzeel een voetbalwed strijd plaats tussen Gemeente-ambtena ren van Scherpenzeel en Woudenberg. Waarschijnlijk zal burgemeester J. Heij van Scherpenzeel de aftrap verrichten. De recette zal ten goede komen aan het organisatiecomité voor de jaarlijkse be- jaardentocht in Scherpenzeel. MACHINE E walgien r ADVERTENTIE RHENEN In het Streekmuzeum te Rhenen wordt van 19 mei tot en met 7 juni een expositie gehouden van wer ken van de Delftse kunstenares Isabel van Selms. De expositie omvat aqua rellen en wsndkleden. De openingsuren zijn 11-12.30 uur en 14-17 uur, behalve zondag en woensdag. VEENENDAAL In het welhaast tropisch-warme Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan te Veenendaal heeft de Chr. Oratoriumvereniging „Veenen daal" o.l.v. Gijbert van Zanten, met medewerking van het Utrechts Symfonie Orkest en een viertal gerenommeerde solisten haar jaarlijkse grote uitvoering gegeven. Op het programma stond het bekende oratorium „Elias" van Felix Mendels sohn-Bartholdy. Dit imposante, majestueuze werk, waarover Mendelssohn zelf schreef: „Het is mij vooral om het dramatische te doen", kreeg inderdaad iets dramatisch, gezien alleen al het feit dat de in het begin-recitatief aangekon digde warmte en droogte letterlijk op zowel solisten, koor en orkest als op de talrijke toehoorders loodzwaar drukte. Het oratorium, duidelijk heel anders van sfeer en opzet als bijvoorbeeld een Mattheus Passion of de oratoria van Handel, beschrijft in het eerste gedeelte de geschiedenis van Elia, die na droogte te hebben aangekondigd, zich terugtrekt aan de beek Krith. Na het verhaal van de weduwe te Zarfath groeit het stuk, verhalend en muzikaal naar het eerste hoogtepunt: de aan roeping van Baal op de Karmel en het uiteindelijk verlossende antwoord van de enig echte God, waarna de regen het geteisterde land opbeurt uit de al- lesverzengende droogte. Het tweede deel behandelt de strijd en twijfel van Elia en de troost en redding van de God van Israël die zal zegevieren tot in eeuwigheid. Genoeg stof voor een fantasierijk en romantisch componist als Mendelssohn was, om hierover een welluidend en diepdoorleefd oratorium te schrijven. Gelijk al in het eerste begin konden we kennis maken met de bas Henk Smit, die de „rol" van Elia voor zijn rekening nam. Deze zo langzamerhand vermaarde solist, groeide tijdens de uitvoering uit tot voor ons duidelijk dé man van de avond. Natuurlijk had Smit een uitgebreide en dankbara par tij te vertolken, maar de wijze waarop hij de verschillende gemoedstoestan den waarin Elia verkeerde, weergaf, mogen we rustig grandioos noemen. Men kon aan alles merken dat hij „er in" was en totaal geen last had van het ontbreken van maar einige akoes tiek in het gebouw of het aanwezig zijn van de armte. Het volk dat in de „Elias" veelvul dig een rol speelt, werd vertegen woordigd in de Oratoriumvereniging. Men kon hier echter duidelijk merken dat de warmte haar invloed liet gel den. Men kwam vaak moeizaam op gang, soms ontbrak hel werkelijke vuur en de spirit die Mendelssohn heeft bedoeld, hoewel we daarnaast de zuiverheid speciaal moeten vermel den. Vooral de sopraanpartij kon ons imponeren. DaarcMtegen kregen we van de heren een wat aarzelende in druk. Naarmate dl uitvoering vorder de kwam het koor als geheel ook beter op dreef en bereikte in het recitatief „Zie, de Bewaarder Israels slaapt of sluimert niet" zijn hoogtepunt. De dramatische handelingen en ge beurtenissen op de Karmel werden door koor en orkest op aanvaardbare wijze gebracht. Alleen bleek ons ook nu weer duidelijk dat Gijsbert v. Zan ten in eerste instantie koordirigent is en vooral in deze episode het orkest aan zijn aandacht liet ontsnappen, waardoor de begeleiding als het ware de dirigent „voorbij liep". Overigens alle lof voor Van Zanten, want het leek ons een weinig aanlokkelijke op gaaf „in het zweet des aanschijns" deze uitvoering tot een goed eind te brengen. Daarom een extra woord van waardering voor de wijze waarop hij bij, met name het slot van het ora torium nog voldoende „conditie" had koor en orkest te brengen tot een grandioze lofzang op de Here, Heerser tot in eeuwigheid. De aangekondigde solisten Annette de la Bije (sopraan) en Elisabeth Cooymans (alt) moesten helaas door ziekte verstek laten gaan. Nelly van der Spek kreeg als taak een Annette de la Bije te vervangen en zij heeft dat op voortreffelijke wijze gedaan. Jammer dat haar stem in het „dode" ADVERTENTIE Kerkewijk 128 Veenendaal Telefoon (08385)12244 ARNHEM Als directeur maak je wat mee. Daar kan de 43-jarige Rhene- naar J. K. van meepraten. In Amster dam zou hij in een café een paar zaken relaties ontmoeten. Die mensen deden erg vreemd, zo kon de directeur woens dag vertellen voor de Arnhemse politie rechter. Hij zou zelfs buiten het etablis sement door een met die relaties be vriende onderwereldfiguur op zijn ge zicht zijn getimmerd. Helemaal uit het veld geslagen was hij op weg naar huis gegaan. Maar bij Oudenrijn vergiste hij zich. Hij reed in de richting Den Bosch. Op dat stuk autoweg was het dat een paar politiemannen vonden dat K. maar slingerend reed.» Hij stopte op een gegeven moment, kennelijk om een beetje bij te komen. In een wegrestau rant bracht een van de politiemannen de directeur met een kop koffie weer wat op verhaal; bij de aanhouding bleek de Rhenenaar behalve, aldus de ver balisanten, kennelijk onder invloed te zijn, ook nog een revolver bij zich te hebben. „Het lag niet aan die drie a vier whisky die ik daar heb gehad. Ik was door hun optreden helemaal uit het veld geslagen", verdedigde K. zich. „En dat ik slingerde is niet zo gek. Ik heb zo'n autootje dat direct van de weg wordt geblazen als het een beetje waait". De politierechter vond dat hij een aanklacht had moeten indienen. Maar dat, aldus de directeur, kon niet vanwege de za kelijke relatie. Officier van justitie mr. J. Kopp vond dat K. we' onder invloed had gereden. Het Amsterdamse verhaal leek hem niet zo. Hij eiste tien dagen hechtenis, een jaar ontzegging en hon derd gulden boete voor het verboden wapenbezit. Raadsman mr. J. Dijkhui zen vond dat de officier de verdediging van de directeur ter tafel had gebracht als een soort dronkemanspraat. „Er is iets voorgevallen dat hem van de kaart bracht. Daardoor kan men heel goed vreemd gaan rijden". Hij vroeg vrij spraak omdat er te veel twijfel was. De politierechter veroordeelde de Rhe nenaar desondanks tot tien dagen voor waardelijk, 750 gulden boete, acht maanden ontzeggingen en honderd gul den boete voor het wapenbezit verenigingsgebouw niet helemaal tot ontplooiing kon komen. Verrassend was voor ons het optre den van de alt Sybille Raaphorst, die Elisabeth Cooymans verving. Hoewel ook haar stemvolume getemperd werd door het volledig ontbreken van a- koestiek, konden we toch duidelijk een veel grotere rijpheid en soepelheid van stem constateren dan enige jaren ge leden. Vooral in de aria „Weh Ihnen, dass sie von mir weichen" liet ze blij ken, doorgestoten te zijn naar een veel hoger niveau. De partij van de profeet Obadja, die in de Elias de rol van een soort evan gelist vervult, werd gezongen door Willy van Hese. Mendelssohn stelt aan deze partij heel andere eisen dan Bach dat deed in zijn Mattaus Pas sion. Het komt ons voor dat Van Hese liever Bach dan Mendelssohn zingt, gezien zijn wat starre en moeizame vertolking. De soepelheid van stem ontbrak een beetje maar ook hier zal de warmte wel voor een groot deel de spelbreekster zijn geweest. Waar de vier solisten als kwartet samenzongen („Wirf dein Anliegen auf den Herrn") bloeide de muziek zonder belemmeringen uit tot een bloemen- boeket vol rijkdom aan kleur en scha kering. Het was een weldaad te be luisteren hoe magnifiek de solisten hun stemmen aan elkaar konden aan passen. Het is te hopen dat bij volgende uit voeringen deze aanpassing zich ook nog beter zal voltrekken binnen het koor zelf en tussen dirigent en orkest. Want dat de COV ..Veenendaal" tot grote daden in staat is. heeft zij dui delijk bewezen. Een wat straffer en strakker optreden van de dirigent zal het gevoel van onzekerheid dat ons af en toe bekroop, stellig wegnemen en van deze jaarlijkse uitvoeringen ware muzikale hoogtepunten maken. En dat is juist wat Veenendaal en omgeving nodig heeft. Jan Hesaels Mulder. IR VEENENDAAL Ned. Herv. Kerk: Oude kerk, 9.30 uur: ds. Jongerden; 17.00 uur: ds. Van der Krift. Julianakerk, 9.30 uur: ds. Van de Krift; 17.00 uur: ds. Van Assenbergh. Vredeskerk, 9.00 en 10.30 uur: ds. Lan- gerak; 17.00 uur: ds. Vroegindeweij. Poortkerk, 10.30 uur: ds. Vroeginde weij; 18.30 uur: ds. Langerak. Bejaardencentr., 9.00 uur: ds. Vroeg indeweij. Veeneind, 15.00 uur: de heer Van Ros- sum te Scherpenzeel. Dijkstraat, 14.45 uur: ds. Bakker. Herv. Gem. „Sola Fide": 10.30 uur: ds. Vijzelaar (gezinsdienst); 18.00 uur: ds. Nijeboer. Geref. Kerk: Ver. geb. Eikenlaan, 9.00 uur: ds. Scheele te Ede; 16.30 uur: ds. Ytsma (zendingszondag) Petrakerk,9.30 uur: ds. Ytsma; 17.00 uur: ds. Scheele. Geref. Poortkerk (Vrijgem.): 9.00 en 16.30 uur: ds. Pool. Chr. Geref. Kerk: Bethelkerk, 9.30 en 17.00 uur: ds. Langbroek. Pniëlkerk, 9.30 en 17.00 uur: ds. Brons. Geref. Gem. (Ned.): 9.30 en 18.30 uur: leesdienst. Geref. Gem. (Syn.): 9.30 en 17.00 uur: leesdienst. Ned. Prot Bond.: 10.30 uur: ds. Beukman te Vlaardin- gen. R.-K. Kerk: Salvatorkerk, zaterdag. 18.45 uur en zondag 9.00 en 11.00 uur: H. Mis. Willibrorduskerk, 8.00 en 10.00 uur: H. Mis. Leger des Heils: 10.00 uur: Heiligingssamenkomst en 19.30 uur: Verlossingssamenkomst. RHENEN: Ned. Herv. Kerk: Cunerakerk, 9.00 uur: ds. Lekkerker- ke uit Oosterwolde; 10.30 uur: ds. Nijenboer uit Veenendaal; 18.30 uur: ds. Kooreman. Bergschool, 9.00 uur: ds. Nijenboer uit Veenendaal. Geref. Kerk: 10.00 en 17.00 uur: ds. J. Goldschme- ding. Oud-Geref. Gem.: 10.00 en 18.00 uur: leesdienst. Geref. Gem. Syn.: 10.00 en 17.30 uur: leesdienst. Geref. Gem. in Ned.: 10.00 en 17.30 uur: leesdienst. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur: ds. E. van Loenen uit Amersfoort. AMERONGEN: Ned. Herv. Kerk: 10.00 uur: ds. G. Kaastra; 18.30 uur: ds. J. v. Noort. Dorpshuis, 10.00 uur: Jeugdkapel. Geref. Kerk: 10.00 uur: ds. Hoorweg; 18.30 uur: ds. Overduin. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur: ds. D. Werner uit Wasse naar. OVERBERG: Ned. Herv. Kerk: 10.00 en 18.30 uur: de. C. van Viegen. Oud Geref. Gem: 10.00 en 18.30 uur: leesdienst. ELST: Ned. Herv. Kerk: 10.00 en 18.00 uur: ds. J. van Male- stein. LEERSUM: Ned. Herv. Kerk: Geen opgave. 1 Geref. Kerk: 10.00 uur: ds. Overduin; 17.00 uur: ds. Hoorweg. SCHERPENZEEL: Ned. Herv. Kerk: 9.30 uur: ds. P. Bouw uit Ede, 6.30 uur: ds. J. C. Schuurman uit Putten, bed. H. Doop. Geref. Kerk: 10.00 uur: ds. J. C. Jonkers uit Rens woude, 6.30 uur: ds. Lugtigheid uit Zeist. Vrije Evang. Gem.: 10.30 uur: evangelist F. J. Nijkamp uit Utrecht in het verenigingsgebouw aan de Molenweg. Ger. Gemeenten: 10.00 en 6.30 uur: de heer B. Roest. Ger. Gemeenten in noodgeb. aan de Ho- voetlaan: 10.00 en 6.30 uur: leesdienst. R.-K. Kerk: H. Mis in 't ver.geb. aan de Molenweg. RENSWOUDE: Ned. Herv. Kerk: 9.30 uur: ds. J. J. v.d. Krift uit Vee nendaal; 18.30 uur: ds. v.d. Peut. Geref. Kerk: 10.00 en 18.30 uur: ds. Bos uit Scher penzeel. EDERVEEN Herv. Kerk: Geen opgave. Geref. Gem. in Ned.: 9.30 en 18.45 uur: ds. Aangeenbrug. Oud. Ger. Gem.: 9.30 en 19.00 uur: leesdienst. EDE: Oud. Ger. Gem.: 10.00 en 18.30 uur: ds. v.d. Poel. RESTEREN: Ned. Herv. Kerk: 10.00 en 18.30 uur: ds. S. de Jong uit Houten. OPHEUSDEN: Ned. Herv. Kerk: 10.00 en 18.30 uur: ds. Muilwijk. Ger. Gem. Syn.: 10.00 en 18.30 uur: leesdienst. Ger. Gem. in Ned: 10.00 en 18.30 uur: ds. Van Beek. ADVERTENTIE DAT KAN MET VAN Gelderland hoek Hoogstraat VEENENDAAL TEL. 12656 Verhuur van de HOOVER shamporalautomaat voor een schone kamer in-een- handomdraai. op ds. J. J. Rebel te Hilversum-cen- trum. De gereformeerde gemeente (sy nodaal) te Veenendaal bracht een beroep uit op ds. Chr. van den Poel te Yerseke. Donderdag 29 mei wordt er in de christelijke gereformeerde Bethel kerk aan de Beatrixstraat een bij eenkomst gehouden, waarin de le den van de Bethel- en Pniëlkerk ge legenheid hebben kennis te maken met mej. E. van Riessen. Mejuffrouw Van Riessen wordt op 6 juni door de beide christelijke ge reformeerde kerken in Veenendaal als zendingsarts uitgezonden naar Mamasa op Celebes. De ontmoetings bijeenkomst begint om 20 uur en zal ongeveer anderhalf uur duren, met inbegrip van een flinke pauze om persoonlijk met de zendingsarts ken nis te maken. Dinsdag 3 juni om 20 uur wordt in de Andrieskerk in Amerongenhet eerste van de nieuwe serie zomer avondconcerten gegeven. Het con cert wordt verzorgd door het Am sterdams strijkkwartet. Dit bestaat uit R. Beek, eerste viool, M. Ree- sink-de Graag, tweede viool, F. J. van Lookeren, altviool, M. F. Bien- fait, violoncel. Aan het orgel: Dirk E. Schippers. Op verzoek van gemeenteleden van de Hervormde Gemeente in Over- berg zal er woensdag 21 mei om 20.00 uur een gemeente-avond wor den gehouden o.l.v. ds. G. Kaastra. Er zal dan over verschillende zaken en vragen gesproken worden. De avond heeft tot doel de onderlinge saamhorigheid te bevorderen. de paters van de Heilige Geest op de Stokweg te Rhenen. Leider is pater J. van Breemen. De Hervormde en de Geref. Kerk in Leersum houden woensdag 28 mei om 15 uur een bejaardenmiddag in gebouw Rehoboth. Deze middag is toegankelijk voor allen die 65 jaar en ouder zijn en zal in het teken van het Pinksterfeest staan. Voor hen die moeilijk ter been zijn, is een auto beschikbaar. De bejaarden van de hervormde wijkgemeente oost te Veenendaal hopen op 21 mei a.s. hun jaarlijkse reisje te houden. Waar de reis heen zal gaan is nog niet bekend. Ds. A. Vroegindeweij, predikant van de hervomde wijkgemeente „De Engelenburg" te Veenendaal heeft bedankt voor het door de kerkeraad van de hervormde wijkgemeente „De op hem uitgebrachte beroep. Voor de hervormde jongens en meisjes van 9 tot 16 jaar zal op woensdag 21 mei a.s. in „Eltheto" het Pinksterfeest worden gevierd. Het programma is nog niet bekend gemaakt, maar er zal o.a. iets wor den gedaan voor de gehandicapte kinderen in Veenendaal. F r* Koet oom nlnnnnn in T narenm n m Er bestaan plannen in Leersum om degenen die om een of andere reden niet meer naar de kerk kunnen gaan gelegenheid te geven de diensten via de kerktelefoon te beluisteren. De Hervormde Gemeente in Leersum onderzoekt momenteel de mogelijk heid hiertoe en verzoekt daarom be langstellenden zich aan te melden bij de administrerend diaken D. J H. van Ewijk, Scherpenzeelseweg 40 tel. 2085. De dames van het katholiek vrou wengilde te Veenendaal houden dit jaar hun beziingsdag op 12 juni a.s. Zij zullen deze dag doorbrengen bij In Renswoude werden twee giften van 100 gulden voor dekerk gecol lecteerd. Het Chr. Gemengd koor „Asaf" zingt op woensdag 21 mei a.s. in de gereformeerde kerk te Amerongen onder leiding van de heer J. van de Werf. Ook de aanwezigen worden in de zang betrokken door o.a. het zingen van de geloofsbelijdenis. Door de chr. geref. Bethelkerk te Veenendaal is een beroep uitgebracht Rooms-katholieken kunnen in het vervolg in hervormde zendingsdienst worden uitgezonden. De hervormde zending, gevestigd te Oegstgeest, opende de poorten reeds eerder voor de uitzending van andere protestan ten, dan hervormden. Samenwerking met de missie heeft nu tot het bo vengenoemde besluit geleid. Bij de uitzending van rooms-katholieken wordt in de eerste plaats gedacht aan artsen en leraren. De Utrechtse studentenpredikan ten ds. P. Heinen en dr. J. M. van Minnen, beiden van gereformeerden huize, hebben de steun gekregen van hun kerkeraad inzake hun contacten met de rooms-katholieke studenten- parochie. De kerkeraad stelde zich positief achter de predikanten op, na een uit eenzetting van dr. van Minnen over een eucharistieviering die hij had ge leid en een daarop gevolgde discus sie. De kerkeraad was dankbaar voor de moed en de in acht geno men zorgvuldigheid waarmee de stu dentenpredikanten op de uitnodiging van hun r.k.-medechristenen waren ingegaan. De verslaggever van de hervorm de kerkbode te Ederveen maakt er in dit blad melding van, dat ds. J. C. de Bie afscheid nam van de ge meente te Ederveen met een tekst uit „Collecense" Maar goed, dat de ze kerkbode niet meer in de gemeen te van Colosse terecht kan komen, want de Colossenzen zouden zich er niet in teruggevonden hebben. Toch is de juiste naam in ieder Nieuwe Testament te lezen. In het gereformeerde Cen traal Weekblad lezen we, dat in het jaar 2000 nog maar 15 procent van de wereldbevolking het christelijke geloof zal belijden. Op het ogenblik noemt 29 procent zich nog christen. Deze conclusie komt van de secre taris-generaal van de Protestantse werkgemeenschap voor wereldzen dingen in Duitsland, Heinrich Loh- mann te Hamburg. De conclusie is gebaseerd op de cijfers van de bevolkingsgroei op het zuidelijk halfrond, waar de be volkingstoename veel groter is dan op het noordelijk halfrond. Lohmann was ook pessimistisch gestemd over de taak die de Europeanen en Ame rikanen nog hebben in Azië, Afrika en Latijns Amerika. De zending in de derde wereld, zei Lohmann, moet zich voorbereiden op grote moeilijk heden.

De Vallei | 1969 | | pagina 5