Bij overwinning: premier. Mendès-France zal steun aan socialisten (Defferre) geven Jvoor FLORTN moetU Uw slijt bij :er zijn! MARK WORDT INZET BIJ VERKIEZINGEN Papoea-bevolking heeft het economisch hard munHRRors V.S.-OPPERRECHTER MOET AFTREDEN Kunst schandaal in Sovjet-Unie de VetihcJk koek FA TALE BRAND IN NOORS STADJE Sovjet-inval kostte Tsjechen veel toeristen Aftreden theorie Borstbeeld van De Gasperi in Straatsburg l ien Irakezen terechtgesteld RUMOERIGE DAG IN GAZA Zuid-Afrika wil bomaanvallen op guerrilla's BOETES VOOR CARLISTEN VTOL-PLAN VAN BRITTEN Tyfusepidemie in Oostenrijk Polier en Couve in conflict GEEN KANS ZEVEN WEEKEINDE IN ITALIË VRIJ VAN HUISWERK HOOFDPIJN POEDERS BRITTEN STROEVER TEGEN E.E.G. ...maak iets extra's van datzondagsontbijt! met zo'n malse en kruidige ,.iin mee Smurf BP! VRIJDAG 16 MEI 1969 ADVERTENTIE PARIJS Gaston Defferre, die met de steun van de socialistische partij naar het Franse presidentschap dingt, heeft gezegd, dat hij indien hij gekozen wordt Pierre Mendès-France zou aanstellen als zijn premier. Mendès-France, die een einde maakte aan de Franse oorlog in Indo-C'hina toen hij in 1954 premier was, nam deel aan de persconferentie waar Defferre zijn keuze voor premier bekend maakte. Mendès-France protesteerde op de persconferentie onder meer tegen „de mo nopolisering van de macht door de president van de republiek in de afgelopen jaren''. Hij zei dat „wij een ander soort betrekkingen in willen stellen. De re gering moet werkelijk leven krijgen. Onder de vierde republiek was er geen regering, omdat die werd overheerst door de nationale vergadering. Elf jaar lang was er geen regering zij werd overheerst door de president van de republiek''. Gaston Defferre (rechts), de socialistische kandidaat voor het Franse presidentschap, heeft verklaard, dat hij Pierre Mendès-France (links) als zijn premier zou kiezen, als hij de verkiezingen zou winnen. BONN Tegen de achtergrond van de naderende verkiezingen heeft de West- duitse Bondsdag woensdag ongekend heftig gedebatteerd over het lot van de Duitse mark. Op die dag keurde de voltallige ministerraad de voorgestelde maat regelen goed. Deze komen neer op: bevriezen van 5,(5 miljard mark overheidsgeld, fiscaal afremmen van de export bevordering van de import en banktechnische barrières tegen speculatie. Nadat de christen-democraten een revaluatie hadden verhinderd en de sociaal-democraten zich noodgedwon gen bij een compromis hadden neer gelegd, ging het in het parlement er voornamelijk om de tegenstander al vast de schuld in de schoenen te schui ven van een toekomstige malaise of inflatie. De sociaal-democratische minister Schiller (Economische Zaken) liet dui delijk uitkomen, dat hij revaluatie had gewenst, maar dat hij zich moest bui gen voor de meerderheid van de chris ten-democraten. „Meerderheidsverhou- dingen te veranderen is een zaak van de staatsburgers", riep hij het kie zersvolk veelbetekenend toe. Tamelijk vrijblijvend zinspeelde Schiller op de mogelijkheid van aftre den. „Tot op dit ogenblik heb ik nog STRAATSBURG De Italiaanse eerste minister Rumor heeft in Straats burg de samenwerking met voormalige Europese koloniale gebieden, speciaal in Afrika, een van de voornaamste doelstellingen genoemd. Rumor sprak in de raadgevende vergadering van de Raad van Europa ter geelegenheid van het 20-jarig bestaan van de Raad. Hij bood een borstbeeld van de vroegere Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken en Europeaan Alcide de Gaspe ri aan. Rumor zei ook dat ons wereld deel nauwe relaties moet onderhouden met de Latijns-Amerikaanse landen, staten, die door Europeanen gesticht zijn. Rumor noemde de gemeenschappelij ke Europese markt een grote verwor venheid. Maar daarmee is nog niet al les bereikt. Hij noemde het noodzake lijk steeds het oog te houden op het voornaamste doel, een politiek verenigd Europa. Een direct door het volk ge kozen Europees parlement achtte hij van grote waarde. DAMASCUS Tien Arabieren zijn gisteren voor het aanbreken van de dag in Irak terechtgesteld als spionnen voor Israël, Amerika en Iran, zo meldt het officiële Iraakse persbureau. Onder de tien bevonden zich tien Irakezen en één Saoedi-Arabier. Hun namen wijzen er op dat het allen moslims waren. Later berichtte Radio-Bagdad, dat de vijf burgers in de centrale gevange nis van Bagdad zijn opgehangen en de vijf militairen twee en een half uur daarna door een executiepeloton zijn neergeschoten. De radio meldde dat een van de te- rechtgestelden op het laatste ogenblik nog belangrijke gegevens bekende, over leden van andere spionagekom- plotten en „over andere landen die hun spionnen naar Irak sturen." De terechtgestelden werden veroor deeld door het revolutionaire hof, dat uit drie man bestaat en dat ook alle voorgaande zaken heeft behandeld. Er werden geen bijzonderheden bekend gemaakt over de activiteiten van de mannen die werden terechtgesteld. In een eerder bericht van het Irakse persbureau werd gezegd dat de presi dent van het revolutionaire hof, kolo nel Abdel Hadi Witwit, is benoemd tot gouverneur van de provincie Karbela. Het werd niet duidelijk of dit bete kende dat het hof had opgehouden te bestaan en er een einde was gekomen aan de spionnenprocessen of dat er een nieuwe president van het hof zou worden benoemd. hoop om schade voor het Duitse volk te kunnen verhoeden". De christen-democratische minister Strauss (Financiën), kampioen van de ongewijzigde mark. wierp Schiller voor de voeten dat een revaluatie helemaal niet tot stabiliteit van de prijzen zou hebben geleid. Aandringen van talrijke economen wuifde Strauss weg: „Economische modetheorieën." Binnenkort moet het parlement over de maatregelen beslissen. In Bonn ver wacht men nog veel harde woorden tussen de verkiezingsrivalen. Intussen is aan de terugkeer van het in West-Duitsland aanwezige vlucht- kapitaal naar de landen van herkomst een voorlopig einde gekomen. Men ..blijft nog op.- rijn^arken «tien Het kabinet heeft beslist dat de Bondsregering geen deviezenbeper- king zal instellen zoals eerder was ge suggereerd. De goedgekeurde maatre gelen waren verder: De opheffing van de uitvoerbeper- kende maatregelen die tijdens de inter nationale monetaire crisis in novem ber vorig jaar zijn ingesteld en die tot 31 maart 1970 zouden duren. Krach tens deze maatregel werd op uitvoer een extra heffing van vier procent ge legd en werd de invoerheffing met 4 procent verminderd. De Duitse federale bank heeft vol macht gekregen de minimumreserves van buitenlandse holdings tot desnoods meer dan honderd procent te verho gen. Verdere maatregelen waren: De instelling van een speciaal fonds voor tijden van economische terug gang, waarbij gebruik kan worden ge maakt van belastingoverschotten die voor 1969 worden geschat op 3,6 mil jard mark. De regering zal te zijner tijd de in terest-vrije obligaties terugkopen, die tijdens de laatste economische reces sie zijn uitgegeven. De regering zal het parlement vra gen ongeveer 2 miljard mark van de begroting te schrappen, die op 18 maart van dit jaar zijn bevroren om een rem te zetten op oververhitte eco nomie. Om hem deze steun te kunnen ver lenen heeft Mendès-France zelf afge zien van een kandidatuur. Hij had die op dinsdagavond nog kunnen indienen. Men kan zich over deze manoeuvre van de oud-premier verwonderen, te meer omdat Gaston Defferre bij de presidentsverkiezingen vrijwel geen kans heeft in het duel tussen Pompi dou en Poher. Toch is deze steun van grote beteke nis. Hij kan de socialistische leider na melijk de derde plaats doen veroveren op Jacques Duclos en diens communis ten. Daarmee zouden Defferre en Men dès-France de morele leiders worden van de gehele linkse oppositie. De steun, die zij in de tweede ronde ongetwijfeld aan Poher geven, zal daarom van doorslaggevende beteke nis worden voor diens keuze en kan Defferre en Mendès-France een nieuwe politieke carrière bezorgen. Zeven kandidaten zullen aan de Fran se presidentsverkiezingen deelnemen. De officiële lijst werd gisteravond be kendgemaakt door de constitutionele raad. In alfabetische volgorde zijn dit: Gaston Defferre (gematigd socialist). Louis Duvatel (partijloos), Jacques Du clos (communist), Alain Krivine (Trotz- kist). Alain Poher (centrum). Pompi- do (Gaullist) en Michel Rocard (links socialist). De enige vrouwelijke kandidaat, me vrouw mr. Nelly Bonnart-Pantay (40 jaar en vartijloos) kwam 12 handteke ningen tekort. GAZA Donderdag zijn overal in Gaza handgranaten ontploft waardoor 31 Arabieren werden gewond. Het was de ergste golf van terreur in de Gaza- strook sinds de oorlog van 1967. Na het aanbreken van de dag tot 9 uur 's ochtends is melding gemaakt van acht aanslagen op vluchtelingen kampen, een school, straten en pleinen. De aanslagen vielen samen met een golf stakingen in de door Israël bezet te gebieden ten westen van de Jor- daan, uit protest tegen de oprichting van de Joodse staat en de huidige bezetting. Israël werd op 15 mei 1948 als staat uitgeroepen. Alle zaken en scholen in Nabloes zijn gesloten. In Ramallah zijn geen kinde ren op school verschenen. In het zui den van de westelijke oever van de Jordaan was de toestand normaal. In Gaza is slechts een vijfde van de kinderen op school verschenen, maar de zaken zijn normaal open. Onder de mensen die in ziekenhuizen zijn opgenomen bevinden zich twee Is raëlische burgers. De politie heeft in Gaza verscheidene zakenlui gearres teerd die probeerden hun winkels te sluiten uit protest tegen de bezetting. Op de Noesseirat markt te Gaza, ont ploften de granaten temidden van hon derden mensen die bezig waren hun produkten naar de markt te brengen. In Arabisch Jeruzalem is een granaat geworpen naar een Israëlische agent. DJAKARTA De militaire operatie die op het ogenblik door het Indone- siche leger wordt uitgevoerd in het centrale bergland van West-Irian is be doeld om „de harten van de bevolking te winnen", zo heeft brigade-generaal Sarwo Edhie. de Indonesische opper bevelhebber in West-Irian, woensdag meegedeeld. Edhie, die zich kennelijk heeft ge- ergerd aan berichten in de buitenland se pers, zei dat „Indonesische soldaten geen moordenaars zijn." Edhie ontkende, dat het gebied rond de stad Enarotali door Indonesische ROME De Italiaanse minister van Onderwijs heeft de afschaffing bevo len van alle huiswerk voor kinderen van de lagere- en middelbare scholen op zaterdagmiddag, zondag en feestdagen. In een circulaire aan alle scholen, heeft de minister van Onderwijs, Ma rio Ferrari Aggradi, verklaard, dat, met uitzondering van ongewone geval len, de leerlingen op maandag geen lessen moeten kennen alsmede op da gen die volgen op feestdagen, of huis werk in te leveren dat op die dagen ge maakt werd. Deze bepaling gaat in met het begin van het schooljaar 1970. De minister zegt, dat veel onder wijzers en leraren veel huiswerk opge ven voor de weekeinden, waarin sport evenementen, culturele voorstellingen, recreatie of andere manier van vrije tijdsbesteding vallen die van waarde zijn voor de ontwikkeling van de jeugd tot bruikbare burgers. militairen met raketten zou zijn be stookt of gebombardeerd. Hij zei, dat „het nooit bij de Indonesische soldaten is opgekomen, om wraak te nemen op de plaatselijke bevolking". Het zenden van troepen is uitsluitend bedoeld om de gunst van de bevolking te winnen, de orde te herstellen en een gunstig klimaat te scheppen voor de „daad van vrije keuze", de deze zomer te houden volksstemming in West-Irian. Edhie noemde de volgende factoren als oorzaken van de huidige onrust in het gebied: De Papoeabevolking is licht ont vlambaar. Verslechtering van de sociaal-econo mische toestand in het gebied van 1966 tot medio 1968. Eisen dat Enarotali zal worden aan gewezen als hoofdstad van het dis trict Paninai, in plaats van de stad Na- bire. De Westiriaanse politie die ook dienst heeft gedaan onder het Neder landse koloniale bewind, is gemakke lijk te beïnvloeden door voorstanders van afscheiding van Indonesië. „Onruststokers" die afscheiding wen sen. hebben de toestand volledig uitge buit. De generaal zei dat het er nu op aankomt verbetering te brengen in de levensomstandigheden van de Papoea bevolking. Op het bij West-Irian gelegen eiland Biak zijn nog gevechten gaande tus sen opstandige Papoea's en Indonesi sche militairen. West-Irian is nog steeds verboden ge bied voor buitenlanders, ook voor jour nalisten. De regering zou besloten heb ben een bureau in het leven te roepen dat de berichtgeving over West-Irian verzorgt. ADVERTENTIE LONDEN De Britse belangstelling voor toetreding tot de EEG taant, zo blijkt uit een Gallup-Enqulte die voor de Daily Telegraph tussen 3 en 7 mei werd gehouden, dus na het aftreden van president De Gaulle. Slechts 47 pet. van de ondervraagden bleek voor toe treding te zijn tegen 57 pet. in maart 1965. Het aantal mensen dat tegen toe treding is gekant verdubbelde van 22 pet. in 1965 tot 44 pet. nu, terwijl het percentage van de mensen zonder me ning daalde van 21 tot 15 pet. De meeste ondervraagden bleken an ti-De Gaulle te zijn: 51 pet. vond dat zijn vertrek goed voor Frankrijk was, 64 pet. vond dat het goed was voor de internationale en 60 pet. meende dat het Groot-Brittannië economisch ten goede zou komen. STELLENBOSCH Paul van der Merwe, parlementslid voor de Zuidafri- kaanse nationalistische regeringspartij, heeft gezegd, dat zijn land „de kam pen van terroristen buiten de lands grenzen zal moeten vernietigen" als an dere landen doorgaan met het opleiden van guerrilla's tegen Zuid-Afrika. Van Der Merwe, voorzitter van de parlementscommissie voor buitenland se aangelegenheden, verklaarde op een bijeenkomst van het Zuidafrikaans his torisch genootschap, dat communitisch China al zesduizend man troepen in Tanzania heeft. De AFRO-Aziatische landen hebben nu ingezien, dat zij alleen niet in staat zijn het Zuidafrikaanse bewind ten val te brengen. Zij zijn ervan overtuigd, dat zij niet op de hulp van de Verenig de Naties kunnen rekenen. PAMPLONA (Spanje) Drie Carlis- ten is elk een boete van 50.000 peseta's opgelegd wegens deelneming aan de an ti-Franco demonstraties tijdens de jaar lijkse Carlistische bijeenkomst op Mon- tejurra 4 mei jl. Beboet werden Miguel San Cristobal, Elias Querejeta en Juan Cerrilo. Angel Zubiaur. een Carlistisch lid van de Spaanse Cortes, is gisteren voor dezelfde reden met eenzelfde bedrag be boet. Volgens ooggetuigen zijn 10 a 12 dui zend Carlisten door de straten van Es- tella het Carlistische hoofdkwartier in Navarra getrokken, met leuzen waarin aanvallen werden gedaan op Franco en zijn regering, de betogers werden door de guerdia civil die scho ten in de lucht loste, uiteengedreven. WASHINGTON Abe Fortas, een lid van het Amerikaanse Hooggerechtshof, it afgetreden wegens een financieel schandaal. Fortas was vorig jaar door de toenmalige president, Johnson, voorgedragen als president van het hooggerechtshof. De benoeming ging niet door wegens verzet ertegen in het Congres. De opperrechter Fortas stond al ge ruime tijd onder druk om zijn ontslag te nemen, nadat was bekend geworden dat hij een kleine honderdduizend gul den had ontvangen van een veroordeel de effectenmakelaar, Louis Wolfson. Wolfson zit thans wegens illegale geldtransacties in de gevangenis. Fortas heeft toegegeven dat hij het geld had ontvangen maar dat hij het zou heb ben teruggegeven. Fortas (58) zou een jaarlijkse uitkering van honderdduizend gulden voor het le ven hebben aanvaard van de stichting Wolfson nadat hij lid was geworden van het hooggerechtshof. Hij zou als wederdienst aan Wolfson hebben beloofd dat hij de zakenman zou helpen bij het onderzoek dat is in gesteld naar diens transacties. Een re publikeinse afgevaardigde. Clark Mac- Gregor, heeft de juridische commissie van het Huis van Afgevaardigden verzocht een onderzoek in te stellen naar de kwestie Fortas-Wolf son. Dit is de eerste stap naar een moge lijke aanklacht en vervolging wegens verraad. Het Tweede-Kamerlid F. A. A. M. Fievez (KVP) heeft de staatsse cretaris van onderwijs en wetenschap pen gevraagd de afdoening van de aan vraag voor een nieuw gebouw van de hogere pedagogische school Sint Pau- lus in Arnhem zo veel mogelijk te be spoedigen. De huidige huisvesting van de school zou alles te wensen overlaten. MOSKOU De Pravda. het orgaan van de Sovjetrussische communistische partij, heeft een schandaal onthuld, waarbij omkoperij en veel te hoge ho noraria voor kunstenaars een normaal verschijnsel zouden zijn geweest. Het blad richtte een aanval op de stichting voor schone kunsten in de Sov jet-Unie, die kunstenaars opdrachten geeft en hen betaalt voor hun werk. Functionarissen van de stichting die door het blad worden uitgemaakt voor „zwendelaars en dieven", zouden op drachten waaraan hoge honoraria wa ren verbonden, aan vriendjes hebben gegeven en onbekende en jonge kunste naars in de kou hebben laten staan. De corruptie had zich in het hele land voorgedaan, onder meer in Mos kou. de Oekraine, Centraal-Azië en de Kaukasus. Functionarissen van de stichting hadden niet alleen fabelachti ge hoge honoraria vastgesteld, maar ook zo met de werkclassificatie gegoo cheld dat typisten in dienst van de stich ting het salaris van een ingenieur kre gen. Voorts hadden zij kunstwerken ge stolen die voor de uitvoer bestemd wa ren. Een groep kunstenaars die drie da gen gewerkt had aan een onderstuk voor een standbeeld in een park te Frunze in Kirgizië, had hiervoor 15.000 gulden gekregen en een beeldhouwer die vijf maanden gewerkt had aan een beeld voor een collectieve boerderij, ontving hiervoor ruim 90.000 gulden. De Pravda dringt tot slot aan op spoedige reorga nisatie van de stichting. De Pravda noemde I. N. Zubok, een vooraanstaande figuur in de Moskouse kunstwereld, „een doortrapte schurk". Het onthulde dat Zubok in 1962 schuldig bevonden werd aan het aannemen van steekpenningen van schilders maar des niettegenstaande directeur mocht blij- ve van de centrale tentoonstellings zaal voor een periode van vijf jaar. Hij werd er daarna niet uitgegooid maar eenvoudig overgeplaatst naar de post van cfirecteur van het kunstenaarshuis.. In die periode, aldus het blad „ging Zubok een misdadige samenzwering aan met E. S. Sjpaizman, chef van de tentoonstellingszaal afdeling export, om systematisch schilderijen en ikonen te stelen". Bij een huiszoeking door de politie in de woning van Zubok werd een collectie meesterwerken gevonden van Russische kunstenaars uit de 18e en 19e eeuw. De Pravda schreef dat Zubok al in de gevangenis zit, maar zei niet of hij al berecht is. Het blad beschuldigde de mannen die belast zijn met het natio nale kunstfonds en noemde alleen de namen Belko en Pdlaskin. „Zij wil den de afgelopen tien jaar niemand kwetsen. Zij leverden geen enkel be wijs voor de misdadige activiteiten van deze of gene". De hoofdstraat van de Noorse stad Tromsoe in een zee van vuur. De zware brand heeft een groot gat geslagen i.n het centrum, waar vijf huizenblokken over meer dan een ha in de as werden gelegd. De schade wordt geraamd op 35 miljoen gulden. WENEN De Sovjet invasie van verleden jaar augustus heeft een slech te uitwerking gehad op het aantal bui tenlandse toeristen dat Tsjecho-Slowa- kije bezoekt. Vergeleken met verleden jaar liep het in hot eerste kwartaal van dit jaar met 59,3 pet. achteruit. In het eerste kwartaal bezochten 312.368 buitenlandse toeristen het land, van wie driekwart deel uit andere communistische landen kwam. Het aantal Tsjechoslowaken dat op reis naar het buitenland gaat nam in middels toe. In het eerste kwartaal van dit jaar gingen 288.156 Tsjechoslowa ken naar het buitenland, van wie 190.000 naar andere communistische landen. Dat is een vermeerdering ver geleken met vorig jaar van 35.7 pro cent. Het aantal Tsjechoslowaken, dat communistische landen bezocht steeg met 13,4 procent on naar niet commu nistische landen 17.7 procent. LONDEN De Engelse vliegtuig fabriek Hawker Siddeley wil een passa giersvliegtuig bouwen voor de korte af stand dat verticaal start. Het vliegtuig zal diensten kunnen on derhouden tussen de centra van grote steden. Volgens de Britse technici zal het lawaai bij de start niet groter zijn dan een straat vol verkeer. Het toestel zal binnen veertig minu ten honderd passagiers van het cen trum van Londen naar het hartje van Parijs kunnen brengen. De fabriek ver wacht voor dit vliegtuig in Europa de komende tien jaren een markt van vijfhonderd toestellen te vinden. Het project kost 850 miljoen gulden. Zonder de hulp van de Britse rege ring zal het vliegtuig nooit van de grond komen. Vast staat dat het toestel een ernstige concurrent zou zijn van de luchtbus die de Fransen en de Duitsers willen bouwen. Engeland is pas twee weken geleden uit dit project gestapt. LINZ De dienst voor volksgezond heid in Linz, de hoofdstad van de pro vincie Oppèr-Öóstenrijk, heeft de hulp van het Rode Kruis ingeroepen, om tientallen personen die aan tyfus lijden, in ziekenhuizen te doen opnemen. Een tvfuscpidemie van ongekende omvang teistert op het ogenblik Opper- Oostenrijk. In de ziekenhuizen wordt de toestand somber ingezien. Donderdagavond lagen de afdelingen voor besmettelijke ziekten in alle grote ziekenhuizen in de provincie vol. Het aantal gevallen bedroeg toen bijna 300. Ambulances van het Rode Kruis rij den af en aan naar Freistadt, waar een deel van het plaatselijke ziekenhuis ge reedgemaakt is om te dienen als isolatie afdeling voor nieuwe patiënten uit an dere delen van de provincie. Het zwaarst getroffen is Linz, waar 100 tyfuslijders in het stedelijke zie kenhuis zijn opgenomen. ADVERTENTIE (met een likje boter mmm...) m PARIJS Waarnemend president Poher van Frankrijk is donderdag in conflict gekomen met de Franse rege ring. Hij had een verklaring uitgegeven waarin gezegd wordt, dat de Franse ra dio en televisie niet langer meer objec tief en onpartijdig zijn. Op deze verklaring liet het bureau van premier Couve de Murville onmid dellijk weten, dat presidentskandidaten niet het meest geschikt zijn om over de objectiviteit van de radio en televisie te oordelen. ADVERTENTIE

De Vallei | 1969 | | pagina 7