De oude aarde - uitgestald in Giethoornse boerderij Steeds meer gif sluipt binnen SCHAKEN op school Wat is nu permanent Fokken van een kampioen is „hondsmoeilijk Tn een oude, prachtig gerestaureerde boerderij aan het Giethoornse binnen pad heeft de avonturier René Bois sevain, terug van een lange en avontuur lijke ontdekkingsreis, even rust gevonden in „De Oude Aarde" een klein, maar in Nederland zeldzaam museumpje. Wat hij daar ten toon stelt uit, voor een goed deel zelf verzamelde „werken", zijn mi- neralogische vondsten uit alle delen van de wereld, waar miljoenen jaren gele den en nog voor de mens op aarde was de stolsels van een oertijd op een of andere wijze door de mens werden ont dekt. „De Oude Aarde" noemde Boissevain *jn museum heel toepasselijk. En zo als zijn agaten, axinieten, celestieten, epi- doten, granaten en al die andere mineralen eens in de donkere aardkorst verborgen lagen, zo heeft hij ze nu in de deelruimte van de oude boerderij opgesteld in het donker onder kleine spotlichtjes. In de grote musea had hij al eens ver schillende collecties gezien, maar de wij ze van exposeren in vitrines op een rijtje stond hem tegen. Boissevain geeft zijn „oude aarde" een eigen sfeer, wat ro mantisch, maar hee boeiend. „En daar mee," zegt hij, „wil ik eigenlijk gewoon een harde maar eerlijke tegenpool schep pen tegen allerlei dingen van nu: het plas tic gedoe, kinderen in reageerbuisjes en rakettentroep..." ^ijn expositie is inderdaad fascine- rend. Behalve de prachtige kristallen die hij zelf hoofdzakelijk in Australië vond, bestaat zijn collectie uit talloze grote „stukken" die tot de zeer zeldzame vond sten in de wereld worden gerekend. Men waant zich in zijn museum in 'n wondere wereld van vormen en ontelbare, ondefini eerbare kleuren, ontstaan door mysteri euze verbindingen van ionen en atomen. In „De Oude Aarde" zijn, na de opening de vorige week al heel wat kijkers geweest. Kopers ook, want de heer Boisse vain heeft uit zijn enorme verzameling ook mineralen bestemd voor de verkoop aan verzamelaars. Zijn grote en zeldza me stukken zijn niet te koop; verzame laars mogen er naar kijken zoals de fila telist een Mauritiuszegel bekijkt... "tfoe is het museum tot stand gekomen? De heer Boissevain vindt het verhaal niet volledig als hij niet bij het begin zijn begin begint. Dat is eigenlijk het le ven van een avonturier die geobsedeerd is door allerlei verschijnselen in de natuur. Twee jaar geleden diende hij bij de ma riniers op Nieuw-Guinea, maar marinier Boissevain stond bekend als de man die er nooit was die elk vrij uurtje achter de boomkangoeroes aanzat, vreemdsoorti ge insekten verzamelde, stenen zocht en steeds bezig was met de voor hem boeien de ontdekkingen. Terug uit dienst „Och, u weet hoe dat gaat, je kunt je draai in dit landje eerst niet vinden; ik ben toen begonnen met een nertsfokkerij eerst in Huizen en la ter in Apeldoorn en ook nog in Noorwegen. Maar 't ging allemaal niet te best. Ik heb heel wat regiefouten gemaakt, mis schien omdat ik te enthousiast ben noem het wild of onstuimig...." Na de nertsen begon de heer Boissevain een fokkerij van parelhoenders, dreef daarna een camping in Apeldoorn, maar de wereld was hem hier kennelijk wat te klein, de ontdekkingen te sporadisch. lyTet de Maasdam vertrok hij, met vrouw en kind, naar Australië en zocht op eigen kracht contact in de meest verla ten gebieden van Australië, waarvan ie dereen zei, dat er mets was en niets te verdienen viel. Dat eerste was niet juist, dat tweede gedeeltelijk wèl. In een pove re behuizing onder golfplaten bij een oude tabaksfarm voelden Boissevain, zijn vrouw en kind zich gelukkig in een we reld waar nog iets te ontdekken viel. Een van die ontdekkingen was een reis door de jungle van North-Queensland naar de Agat Kreek het gebied waar agaten gevonden worden. Toen hij, na kennisma king met een Joegoslaaf die hem er heen bracht, de schoonheid van de prachtige agaten zag, begonnen de eerste tochten in deze uitgestrekte wereld van niemandsland waar, zoals Boissevain zegt, „je kunt blij ven zolang je water hebt". Met een Japan se versie van een Landrover, graafmachi nes en een „minersright" (vergunning om te graven) trok hij honderden mijlen door woeste gebieden, waar elke gevonden agaat, groot of klein, hem als het ware verder duwde in het avontuur van een soort „Goldrush" van de twintigste eeuw. Elke gevonden agaat die hij spleet, was weer anders naar de opbouw van de kristallen, naar vorm en kleur. In elk van de stenen zag hij de nieuwe wereld van de oeroude aarde. rPerug in Nederland met tonnen „steen" ging hij zich toeleggen op de inrichting van een museum „om het de mensen te laten zien, want 't blijft on gelooflijk mooi." Hij verdiepte zich in de mineralogie en begon tegelijkertijd een slijperij van edel- en sierstenen, niet om een massa- produkt te maken, maar om elke steen, elk kristal in de meest oorspronkelijke vorm onder de mensen te brengen. Boissevains collectie trekt talloze des kundigen, een heel legertje verzamelaars en natuurlijk ook mensen die zoals Boissevain zelf eerst geen kiezelsteen van een diamant kunnen onderscheiden, maar die niettemin graag iets heel moois zien, iets dat boeit. Over de gehele wereld gaan nu de con tacten van deze ontdekker. Zijn verzame ling breidt zich uit met zeldzame vond sten op mineralogisch gebied. Tot... ja tot het Giethoornse binnenpad hem natuurlijk weer gaat kriebelen en hij opnieuw on derduikt in de oude aarde, op zoek naar het onontdekte. Die plekjes worden schaars op deze we reld, die aan andere ontdekkingen bezig is. Maar deze man met zijn Frans-klin kende naam, zijn Anglosaksische trekken (compleet met oranje-roze snor) en zijn heel gewoon Hollandse avonturiersgeest zal ze nog wel weten te vinden! „Ik wou dat het Nederlandse volk massaal protesteerde tegen de gevange niskosten, waarin wij weggestapeld wor den, tegen de slechte plafonds, de poppe rige keukentjes, de benepen balkonnetjes waarop nog geen konijn kan leven. Een badkamer bijvoorbeeld schijnt alleen aan praktische afmetingen en inrichting te voldoen als deze in een bungalow van vier ton zit." Pierre Jansen (van „Kunstgrepen") „Ik heb mezelf m'n hele leven voor progressief versleten. Maar wat is dat? Tja Weet u wat inspraak is, wat links of rechts is? En wat progressief? Je wordt met je rug tegen een muur gezet en je loopt dan vooruit. Als je tegen een andere muur was gezet, liep je de andere kant uit." Mr. C. J. G. Becht, burgemeester van Tilburg „Als Israël ook maar één positie langs de bestandslijnen zou prijsgeven voordat een vrede is gesloten en definitieve gren zen in overleg zijn bepaald, dat dat zou neerkomen op zelfmoord. Ik heb in de Verenigde Naties gezegd dat er geen in ternationale verplichting bestaat om zelf moord te plegen." Abba Eban Rebecca Polak zal het niet lang meer maken en laat van haar laatste tientjes haar portret schilderen. Ze zegt tegen de schilder: „Als het af is, moet je mij helemaal volhangen met gouden sie raden en juwelen". De schilder doet het en zegt dan: „Maar u hebt toch geen en kel sieraad"Zegt Rebecca: „Nee, maar zal je de familie zien zoeken als ik dood ben". Mopje uit proefschrift van dr. C. Reminders Meelevende jonge mensen willen te genwoordig niet alleen lezen, ze willen hun woordje kwijt. Dat doen ze door gaans gemakkelijker op een hearing dan in een brief. Ze willen de gesprekspart ner vóór zich zien, hem zo nodig meteen van weerwoord dienen. Ze willen ook luisteren, maar een ding moet vast staan: Ze willen nooit meer afgescheept wor den. Dat is de rekening voor een te traag en te autoritair verleden, die de kerk heeft te aanvaarden" Dr. D. van Swigchen „Van nu af aan moet de wereld reke ning houden met de Nederlandse concur rentie in de scheepsbouw. Holland is niet als scheepsbouwnatie verloren gegaan". Verolme „DE HELE WERELDGESCHIEDE NIS heeft zich steeds gekenmerkt door de opstand van de domme jongens die het establishment van de gewieksten en de intelligenten niet namen, tot op het mo ment dat zij zelf establishment werden en op hun beurt het langer vertikten zich door de domoren te laten uitbuiten en het bevel uitgaven: „Terug naar het werk en jullie putjes Jacques Gans. „Lourdes is blijkbaar een plaats, waar God harder werkt dan op andere plaat sen". Bisschop Zwartkruis. „Wat zou er gebeuren als de boeren het Land bou wschap bezetten Boerenleider Koekoek. „De solidariteit zal het cement zijn dat losse stenen tot een bolwerk maakt, van waaruit de aanval op de privileges van macht, inkomen en vermogen met kracht kan worden geleid". Kloos (NVV). Een doormidden gezaagde agaat-geode, afkomstig uit North-Queensland. Dat door midden zagen is steeds weer een geweldig spannend moment. Wat komt er tevoor schijn? Is 't een massieve agaat, of toont zich een holte met kleurige kristallen? Het is de heer Boissevain één keer overkomen, dat hij bij het doorzagen toevallig twee helften overhield, die beide in hun binnenste een vloeibare substantie hadden. Die vloei stof, eenmaal omkapseld door de gestolde agaat, moet vele miljoenen jaren oud zijn De heer Boissevain bezig met het af schuren van geoplaiseerd hout. „Het zou me niet verwonceren als de ma ximumleeftijd bij de nu opgroeiende gene ratie weer zou zakken. Er worden steeds meer chemicaliën in het verkeer gebracht, die zich in onze weefsels ophopen." Dr. W. H. van Dobben zegt het zonder pathos maar wel met grote beslistheid. Even beslist als zijn opmerking dat een aantal be strijdingsmiddelen verboden zou moeten worden. Deze stoffen zouden er de oorzaak van kunnen zijn dat jarenlange medische re search, waardoor de leeftijdsgrens van de mens steeds hoger kwam te liggen, lang zamerhand voor een deel teniet wordt ge daan. Het gaat hierbij om middelen als DDT, een gechloreerde koolwaterstof. Een mid del dat jarenlang als zaligmakend is be schouwd bij de verdelging van insekten in huis en tuin en op de land- en tuinbouw bedrijven. „De mens is er niet tegen opgewassen", aldus de directeur van het Instituut voor Oecologisch Onderzoek te Arnhem. „Als je het in de circulatie brengt, worden er stommiteiten mee begaan". „De moeilijkheid is dat ons milieu wordt doordrenkt met chemische verbindingen, die langzaam of niet afgebroken worden en zich ophopen in het organisme. Dat geldt bijvoorbeeld voor de fruitteelt. Men spuit maar als het tijd is - of het betref fende insekt er nu is of niet. Dat spuiten zou tot de helft beperkt kunnen worden". „Wat is het gevaar van deze grote dose ring van chemicaliën? „Bij DDT is er bij de mens geen gevaar voor acute vergiftiging. Daar zou je een paar lepels vol voor in je mond moeten stoppen. Maar de stof hoopt zich op in de vetreserve van het lichaam. En als men ziek en mager wordt, kan die stof in het bloed komen". Dieren, vooral vogels, schijnen daar veel gevoeliger voor te zijn. Toen enkele jaren geleden een industrie een grote hoeveel heid gechloreerde koolwaterstof op het wa ter loosde, stierf bijna de gehele kolonie van grote sterns of griend uit voor de ramp waren er tienduizend vogels; er ble- 800 paren over. Dat komt volgens dr. Van Dobben door dat deze vogels alleen maar een bepaald soort visjes eten, die vet zijn en veel van de giftige stof in zich verzamelen. De mens en sommige dieren hebben een gro tere weerbaarheid tegen vergiften omdat ze alleseters zijn en dus niet alleen voed sel verorberen waar de giftige stoffen zich in verzameld hebben. Intussen is men wel tot het inzicht ge komen dat deze stoffen niet op onbeperk te schaal kunnen worden gebruikt. In Ne derland is het gebruik van DDT sterk be perkt het wordt alleen in uitzonderings gevallen voor de landbouw gegeven en in Zweden wordt zelfs volgend jaar een algeheel verbod uitgevaardigd. „We ergeren ons al 25 jaar dood aan het milieubederf. Maar nu is het dan zover, dat het in de publieke belangstelling komt", aldus dr. Van Dobben. Maar hij wil verder gaan: een algeheel verbod van stoffen, die zich in het weefsel ophopen. „Er moeten specifieke bestrijdingsmidde len ontwikkeld worden, die speciaal ge richt zijn op een bepaald insekt en geen onbedoelde neveneffecten hebben. Dat on derzoek is zeer duur. Er gebeurt op het ogenblik wel wat, maar het zal met meer kracht moeten worden aangepakt. Voor de industrie is een dergelijk specifiek middel natuurlijk minder aantrekkelijk dan een middel met een breed werkingsspectrum. Maar ook de industrie ziet het schrikbeeld al wel". T\e Koninklijke Nederlandse Schaak Bond heeft voorgesteld schaakles- sen te nemen in de lesroosters van het voortgezet onderwijs (ook huishoud scholen). Er is pas een rapport over uitgekomen en wanneer die schaakles- sen op school er komen, heeft Neder land daarmee een wereldprimeur. Zelfs in de landen uchter het ijzeren gordijn wordt op school géén schaakles gege ven. Over het waarom van die school- schaaklessen vertelde ons de heer F. Goudsmit, voorzitter van de KNSB, het volgende /"~kp het Haags Montessorïlyceum is schaken al opgenomen in het les rooster, die school heeft dus de wereld primeur. Maar eerst een stukje historie: sinds de heer Euwe in 1935 wereldkampioen werd, heeft de schaaksport hier een ge weldige „lift" gekregen. Toch is het aantal schakers in Nederland niet met sprongen omhoog gegaan, hoewel we steeds meer vrije tijd krijgen en sport verenigingen steeds meer leden. De schaakwereld is nogal introvert (naar binnen gekeerden bij veel mensen be staat een grote drempelvrees wanneer het over schaken of een schaakvereni ging gaat. IV/anneer je niet op jonge leeftijd ken- nis maakt met het schaken, blijft die drempelvrees. Je hebt, wanneer je begint namelijk een flinke hoeveelheid instructie nodig. Je leert het niet zo maar even" en je hebt het niet met een door". Wanneer men die drempelvrees dus wil wegnemen, zal men zich met name moeten richten tot jonge mensen. De scholen moeten dus worden ingescha keld. De noodzaak en de mogelijkheden daarvan hebben wij laten bekijken door een door ons benoemde commissie, waarin zeer veel onderwijsdeskundigen zitting hadden. Er is uitgerekend, dat het zeer wel mogelijk is bijvoorbeeld één uur schaken in de lesroosters op te nemen, dank zij de zogenaamde O-uren die de mammoetwet noemt. Wie die lessen zal moeten geven is zeer waarschijnlijk geen groot pro bleem: er zijn zeer veel leraren die schaken. VUie mij vraagt naar „de noodzaak" van schaakles op school kan ik de volgende punten noemen: schaken heeft een artistiek aspect, een weten schappelijk aspect, een sportief aspect (men leert winnen, men leert verliezen, en wanneer je verliest kun je daarvan niemand anders de schuld geven). Schaken brengt zeer geringe kosten met zich mee en dan is er ook nog het aspect van de toenemende vrije tijd. Wij proberen de schaaksport extra vert te maken; het voorstel tot schaak- lessen op school is daarvan een onder deel." TH weeduizend jaar voor onze jaartel- ling waren vrouwen al belust op fraai golvend haar. Volgens de overle vering trachtten zij die golven te be reiken, door hun haren tussen twee in elkaar passende stenen te leggen: een uitgeholde en een daarin passende bol le steen. De resultaten werden dank zij inten sief experimenteren, de dames des tijds al toevertrouwd, steeds verbe terd. Maar van een „blijvende golving" was nog geen sprake. HPotdat in het jaar 1904 de in Duits- land geboren Charles Neslé de „permanent" uitvond. Zijn systeem be rustte op een spiraal-wikkel met gas- verwarming. In 1906 werd deze vinding gepresenteerd aan enige vooraanstaan de Londense coiffeurs. En natuurlijk was er de gebruikelij ke scepsis tegenover het nieuwe. Voor al omdat Neslé sprak over een kook- proces van de haren, waardoor deze, gedraaid op wikkels, zouden gaan gol ven. TLfaar Nestlé's stelling werd achter- haald doordat onder anderen che mici langzamerhand een voor de tijd volmaakte methode van permanenten ontwikkelden. Zij gingen er van uit dat haren, gedraaid op bigoudis in gebo gen vorm, aan de binnenzijde kleiner zullen zijn dan aan de buitenzijde, waardoor aan de buitenkant van het haar grotere spanning optreedt. Wanneer men nu bij dit ontwikkelen een chemisch samengestelde basis re agerende vloeistof gebruikt, dan gaan daardoor de haren enigszins zwellen. Daardoor zijn na het permanent-proces de haren dusdanig veranderd, dat de cellen aan de binnenzijde van de boog dezelfde vorm hebben behouden en de buitenste cellen enigszins zijn opge rekt. Haren zijn namelijk elastisch. Tlit omvormingsproces wordt na eni ge tijd een halt toegeroepen en het stabiliseren en neutraliseren kan beginnen. Dat gebeurt met een zwak zuur reagerende vloeistof. Zoals duide lijk zal zijn, vraagt een en ander de nodige inwerkingstijd en aandacht. Begrippen als hete en warme perma nent, tiède, cold-waves, air-o-perm, modeling en mini-vagues duiden reeds op de steeds wisselende technieken en methoden die door de moderne vak man worden toegepast. Maar allemaal met maar één doel: het mooiste bezit van een vrouw, haar haren, te verfraaien. ^oor het eerst sinds twintig jaar wordt zondag weer een internationale hon denshow gehouden voor alle Terrierrassen. In de Expohallen in Hilversum zullen dan 315 Terriers, die 23 rassen vertegenwoor digen, hun beste pootjes vóórzetten. Keu rig opgedoft, bewerkt met haarlak, brillan tine en krijt, ondergaan zij het oog van de negen keurmeesters. Het aantal van 315 Terriers is zelfs voor Engelse begrippen zeer groot. Eén deelneemster laat zelfs hon den komen uit haar kennel in Californië. Naast de keuringen van de honden krij gen bezoekers een hondenmodeshow en de film van dr. Naaktgeboren, Van hond tot hond, voorgeschoteld. Een prachtige zilve ren beker wacht op „De beste zelfgefokte". „JJet fokken van honden is een bijzon der moeilijke zaak waar weinig men sen begrip van hebben. Het is bovendien een kostbare en tijdrovende zaak. Jaren en jaren zijn vaak nodig om met uiterste zorg door weloverwogen selectie misschien maar eenmaal in een mensenleven een kam pioen te fokken". En dat „Kampioen" zegt de heer F. J. Vies, secretaris-penning meester van het Centraal Terrier Comité en voorzitter van de Nederlandse Welsh Terrier Club, ook met een hoofdletter. Tn de Delftse flat van de heer Vies (52) huizen behalve zijn vrouw en 2 kinderen nog drie Welsh Terriers Mi riam of the Belt Railway, Tanja van de Akwietheuvel en Serenfach Signet (zeg maar Miriam, Tanja en Signet) een pa pegaai, een parkiet en 40 tropische vissen. En dan Donald, de zeseneenhalf jarige loopeend, die een plaatsje toegewezen heeft gekregen op het balkon. Elke dag nog legt Donald een ei. En dat is op die leeftijd een prestatie. Fokken gebeurt in Nederland zuiver uit liefhebberij. De Raad van Beheer op Ky- nologisch Gebied in Nederland stelt uit drukkelijk als eis dat de kynologie als lief hebberij wordt bedreven. Vaak lukt het slechts een op de vijftig keer een kam pioen te fokken. Teleurstellingen fokkersleed zijn aan de orde van de dag. Alleen doorzettings vermogen en een nauwgezet te werk gaan kunnen mogelijk leiden tot het verlangde resultaat. TJe heer Vies zegt: „Fokken is moeilijk en gevaarlijk. Moeilijk omdat je nooit weet wat voor resultaat je krijgt. Ook al passen de stambomen van de reu en de teef uitstekend bij elkaar. Toch kun je dan waardeloze pups krijgen, die, bijvoorbeeld door een afwijkend kleurpatroon, voor de vererving niets te bieden hebben". „Gevaarlijk is het wanneer de eigenaar van zo'n waardeloze pup toch papieren aan vraagt. Hij krijgt ze dan wel van de Raad van Beheer, omdat de Raad alleen contro leert op raszuiverheid". /~^ok zijn er Nederlanders die er wat geld tegenaan gooien en op een van die gro te hondententoonstellingen in Engeland een „winnende hond" kopen. Het zelf-fokken geeft echter de meeste voldoening. De heer Vies zelf houdt het op de Welsh Terrier. „Ik vind het een kleine hond met grootse allures. Een hond die voor niets en niemand bang is, gemakkelijk is te on derhouden, kinderen verdedigt en be schermt en bovenal intelligent is". „Otto, lieveling, die dikke man knijpt me steeds (Das Tier i

De Vallei | 1969 | | pagina 13