Veenendaals dagblad Witteveen doet stap terug Benzine 1 juli geen 3 V2, maar slechts twee cent duurder Buiten OVERLEG IN PARIJS RUSTIG BEGONNEN Amerikaanse politie bekogeld flanaria Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Onrust in Maleisië duurt voort Weerzien Studenten bezetten Maagdenhuis opnieuw Wisselvallig Schoonmaak in de V.S. op z'n Nederlands Twee arbeiders dood door instorting Panagoelis aan pers getoond Den Toom krijgt tegemoetkoming in BTW-kosten Nieuwe rellen in Noord-Ierland Vredesplannen voor Vietnam Blaiberg weer in ziekenhuis Apollo-10 had klein defect Vondeling: ARP niet in de ban GEDEELTELIJKE TEGEMOETKOMING AAN ZWARE PRESSIE VAN TWEEDE KAMER EN ORGANISATIES Nakaarten Proces om verandering van geslacht AFRONDING NOG NIET TSJECHEN STROOIDEN PUNAISES OMSTREDEN PLAAT VAN CHRISTINE DEUTEKOM LIT DE HANDEL Goed voorbereid zingende dolfijnen. ...in het dolfinarium Harderwijk. VTB Harderwijk. TeL 03410- 2569. Wat een topper die brommer 2 jaar garantie op blokmotoren 20 modellen vanaf f 419 (incl. B.T.W.] Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 17 MEI I969 - 43e JAARGANG no. II4 DEN HAAG De benzine wordt 1 juli ongeveer twee in plaats van vier cent per liter duurder. Minister Witteveen (Financiën) wil de accijns op deze brandstof niet met 3,5 maar met twee cent verhogen. Hij heeft daarmee gedeeltelijk toegegeven aan de grote druk die op dit punt van binnen en buiten de Tweede Kamer op hem is uitgeoefend. Verder is gisteren bekend geworden: 1. De schatkist is dit jaar 388 miljoen gulden rijker dan minister Witteveen by de indiening van de Miljoenennota verwachtte. Er is als gevolg van de opbloei van onze economie meer belastinggeld binnenge komen. Dit geld mag echter niet worden gebruikt voor extra uitgaven. Daarom moeten de accijnzen toch worden verhoogd. 2. Het wetsontwerp over de belasting correctie, dat waarschijnlijk de vol gende maand wordt ingediend, zal het kabinet de mogelijkheid laten om een deel van het met deze correctie ge moeide bedrag ongeveer negenhon- KOEALA LOEMPOER Na vier da gen van rassenonlusten, plundering, brandstichting en moord was vanmor gen de rust nog lang niet weergekeerd in Koeala Loempoer, de hoofdstad van Maleisië. Politie en militaire patrouilles heb ben opdracht zonder pardon te schieten op allen die de wet overtreden. Radio- Maleisië heeft aan dit bevel veel aan dacht besteed in haar uitzendingen. Van morgen hoorde men op verschillende plaatsen in het centrum van de stad nog geweervuur, inaar over de aard en de omvang van de incidenten waren geen gegevens te krijgen. De zachte regen die in de nacht van vrijdag op zaterdag viel heeft volgens de politie veel bijgedragen tot de rela tieve terugkeeer van de rust in de stad. In West-Maleisië is zaterdag het uit gangsverbod tijdelijk opgeheven om de bevolking gelegenheid te geven inkopen te doen. Het verbod blijft echter onverminderd van kracht in de onrustige wijken van de hoofdstad. Levensmiddelen zullen hier door de autoriteiten onder de be volking worden gedistribueerd. Op Noord-Penang blijft het uitgaans verbod van kracht in het district Jelu- tong. Elders op Penang geldt het van 18.00 uur tot 06.00 uur *s morgens. De politie heeft de bevolking opdracht gegeven haar inkopen te doen in de dichtstbij zijnde winkels. De politie in Koeala Loempoer. de hoofdstad van de Maleise Federatie, heeft gisteren een flatgebouw in de stad bestormd en 93 terroristen gearresteerd. Premier Abdoel Rahman deelde dit voor de radio mee. De premier zei, dat de terroristen plannen hadden gemaakt voor een bloedbad onder de bevolking. 5 i lVfede dank zij de rusteloze activi- teiten van de Bond van Friese Vogelwachten zijn we althans voor onze noordelijke provincie goed op de hoogte van de burger lijke stand en de ups and downs der kieviten-bevolking. Nu het eer ste ei zo te zeggen uit de gratie is bij onze hoge en lage overheden, druppelt er meer belangstelling na dan anders en wanneer een expert als prof. dr. H. Klomp (Landb. Ho geschool) zijn mening geeft over het al of niet rapen van kievitsei eren, is het de moeite waard naar hem te luisteren, want hij promo veerde indertijd over een onder werp, dat er nauw verband mee houdt. Het is hem gebleken, dat de kievitstand sind 1956 stabiel mag worden genoemd, althans op lange termijn. Ook blijken deze vogels over een groot herstelvermogen te beschikken, wanneer er een legsel verloren ging. Is het seizoen niet te oer gevorderd, dan kan de kieft zelfs 5x4 eieren produceren. Men heeft bevonden, dat late legsels van de scholekster meestal uit 2 a 3 eieren bestaan, doch bij de produktieve kievit blijft het aantal vier. Gezien de achtergrond van het zo snel toe nemende milieubederf acht prof. Klomp het rapen van kievitseieren volkombn onbelangrijk. De vogel is eigenlijk beter af, dan menige an dere soort, omdat er een grote op pervlakte grasland als broedterrein aanwezig is, waarop bovendien slechts weinig chemische bestrij dingsmiddelen worden toegepast. Toch wordt een zware tol geheven door de cultuurtechniek en de zwa re jachtdruk in het winterkwartier (Frankrijk en Spanje). Een inter nationale regeling is hoogst noodza kelijk. 17 mei 1969 A. B. WIGMAN derd miljoen gulden naar 1971 te ver schuiven. In het ontwerp wordt alleen vastge steld hoe groot deze verschuiving naar 1971 ten hoogste zal kunnen zijn. Een definitieve beslissing kan het kabinet volgens het ontwerp in het najaar ne men. Ze zal afhangen van de vraag, hoe het er dan met onze economie voor staat. GEES ADVIES 3. De Sociaal Economische Raad (SER) heeft nog geen advies opgesteld over de besteding van 140 miljoen gulden, die het kabinet heeft uitgetrokken om tegemoet te komen aan de gestegen prijzen. De SER zal op 30 mei opnieuw hierover praten. De regering denkt er aan het bedrag te besteden als subsidie op de melk, maar de Raad zoekt ken nelijk naar andere mogelijkheden. 4. Minister Den Toom (defensie) krijgt een zekere tegemoetkoming in de kosten, die zijn departement moet ma ken als gevolg van de invoering van de BTW. Het terugbrengen van de benzineac cijns van 3,5 naar twee cent per liter betekent dat deze verhogingen geen negentig maar zestig miljoen gul den zullen opbrengen. De 'resterende dertig miljoen zullen door extra bezui- ningingen moeten worden genomen. LEVENSKOSTEN De invloed van de accijnsverhogin gen zal er nu toe leiden dat het leven 0,05 procent duurder wordt. De aan vankelijke raming was 0,1 proc. Min der draagkrachtigen worden er dan nauwelijks door getroffen, zo staat in de memorie van antwoord. Voor de gemiddelde particuliere au torijder betekent de gewijzigde verho ging van de benzineaccijns dat het rij den ongeveer veertig gulden per jaar duurder zal worden. In de nota van minister Witteveen en staatssecretaris Grapperhaus (beiden financiën) over de uitvoering van de rijksbegroting wordt de meevaller van 388 miljoen gulden meegedeeld. Tegen over tegenvallers van 560 miljoen mil joen gulden staat een hogere opbrengst van de belastingen met 948 miljoen gulden. VERMITSDER11SG Het tekort op de rijksbegroting ver mindert van 2.540 miljoen tot 2.152 milj. gulden. De departementen heb- EMPEL Twee arbeiders zyn giste ren gedood toen een deel van de beton- bekisting van een brug. die by het Noordbrabantse dorp Empel over de Maas wordt gebouwd, instortte. De moeder van een van de slachtof fers overleed aan een hartverlamming toen zij van het ongeluk hoorde. De slachtoffers zijn: M. Cadee (40) uit Den Bosch en L. Piels (26) uit Kerk- driel. Drie andere arbeiders werden ge wond; een van hen ligt nog in een zie kenhuis in Den Bosch. Er ontstond een grote ravage. De bouw van de brug. een schakel in de nieuwe rijksweg UtrechtDen Bosch, is door dit ongeluk aanmerkelijk ver traagd. BRUSSEL. Voor de Brusselse rechtbank is een proces begonnen tegen drie Brusselse artsen wegens het uit voeren van een sekse-operatie in 1967, op een jongeman die een vrouw wilde worden, en die tien dagen na de operatie aan een embolie overleed. Het slachtoffer had de laatste maan den van zijn leven als barmeisje ge werkt in Antwerpen. Hij was een sek sueel grensgeval, zo verklaarde een der artsen vrijdag op de eerste dag van het proces, en hij leefde in een morele nood situatie. Maandenlang onderzoek had uitgewezen, dat hij nooit een echte man kon worden, waarop tot operatie was besloten. De operatie zelf slaagde, doch na een tiental dagen overleed de pa tiënt als gevolg van een embolie. De gerechtelijke deskundigen stellen hiertegenover, dat de operatie niet ab soluut nodig was geweest en dat de drie medici derhalve een niet verantwoord risico hadden genomen. ben geprobeerd om hun tegenvallers zo veel mogelijk weg te werken door be zuinigingen op andere posten. In som mige gevallen moest een aantal depar tementen bloeden. Voor de versterking van lie Navo gaan de accijnzen om hoog. Minister Witteveen wil nog vierhon derd miljoen gulden lenen om het tot 2.152 miljoen gulden teruggebrachte tekort te dekken. De rest van het be drag is al binnen. SCHIPHOL Mevrouw Meuter-Ku- sina is gistermiddag vertrokken naar Toronto (Canada), waar zij haar moe der voor het eerst sinds 1942 zal weer zien. Mevrouw Meuter is Russische van geboorte en werd in 1942 door de Duitsers gedeporteerd naar een werk kamp bij de Duits-Nederlandse grens, waar vandaan zij in 1944 vluchttemaar Swalmen. Door een toeval hervond zij haar moeder. Op de foto: echtpaar Meuter op Schiphol. ATHENE Alexandros Panagoelis, de man die geprobeerd heeft om de Griekse kolonel-premier George Papa- dopoelos te vermoorden, is door het ko lonelsbewind vertoond aan een groep buitenlandse verslaggevers in een po ging om de beschuldigingen, dat hy ge marteld zou worden, te weerleggen. Pa nagoelis mocht echter niet met de pers spreken. De verslaggevers zagen Panagoelis door een hek achter vier glazen ruiten, terwijl hij een balspel speelde met twee geüniformeerde soldaten. Panagoelis was goed geschoren. Zijn volle snor had hij nog steeds. In de korte rustpauzen van het balspel rookte hij ten sigaret en dronk koffie. De binnenplaats van de gevangenis werd bewaakt door drie wachten. DEN HAAG Minister Witteveen (Financiën) heeft de noodkreet van zijn ambt- en partijgenoot Den Toom (Defensie), dat het militaire aanschaf- fingsbeleid „onaanvaardbaar wordt aan getast als de b.t.w.-druk op zijn be groting niet wordt goedgemaakt", niet als een politieke uitspraak uitgelegd. Hij kan de opvatting van minister Den Toom begrijpen en is ook bereid om zijn collega een zekere compensatie te verlenen. Hoe groot die tegemoetko ming zal zijn kon prof. Witteveen giste ren nog niet zeggen. Het overleg daar over is nog in volle gang, deelde hij mee. Minister Den Toom zei deze week in de Tweede Kamer dat de b.t.w. met 45 miljoen gulden extra op zijn begroting voor dit jaar drukt (over de eerste vier maanden betekent dat een belas ting van vijftien miljoen gulden extra). Minister Witteveen verwachtte dat dat het kabinet pas in de zomer tot een afsluiting van de besprekingen over de b.t.w.-tegemoetkomingen voor de af zonderlijke departementen zou komen. Het zijn vooral de departementen van volkshuisvesting, verkeer en waterstaat en defensie die het hardst staan te dringen. De minister geloofde dat de afron ding pas zou kunnen geschieden als ook de besprekingen over de begro ting van 1970 kunnen worden afgeslo ten. De totalq tegemoetkoming voor alle .ministeries zou neerkomen op tweehonderd miljoen gulden. Minister Witteveen had goede hoop dat hij met minister Den Toom tot overeenstem ming kon komen. Die houdt intussen het been stijf, maar heeft toch wel laten doorsche meren dat hij desnoods met minder dan honderd procent compensatie, ge noegen zal nemen. „Het gaat er mij om of ik kan in vesteren", zei minister Den Toom ons gisteravond. Hij vond het ogenblik „zeker nog niet gekomen om uit het kabinet te treden". „We zitten nog midden in de discussie. Daarbij gaan wat mij be treft de politicus en de militair hand in hand". Over de grootte van het defensiepot je voor 1970 wil minister Den Toom pas onderhandelen als hij zekerheid heeft over de hoogte van de btw-com- pensatie. BELFAST In Belfast (Noord-Ier- land) zijn vanochtend in de vroege och tenduren protestanten en katholieken opnieuw slaags met elkaar geweest. Er werden benzinebommen geworpen, auto's beschadigd en etalage-ruiten in gegooid. De politie werd op stenen, flessen en andere projectielen getrak teerd, toen zij tussenbeide wilde komen. Vijf politiemannen werden gewond alvorens te hulp geschoten oproerpoli tie de partijen kon scheiden. HOLLAND (Michigan) Gouverneur William Milliken van de Amerikaanse staat Michigan en zijn echtgenote voor de gelegenheid passend gekleed gingen met Nederlandse grondigheid" voor in een grootscheepse schoonmaak bij de opening van het veertigste jaarlijkse Hollandse Tulpen Festival. PARIJS De werkelijke vredesonderhandelingen tussen de vier partijen in het Vietnamese conflict zyn gisteren eindeiyk op gang gekomen. Het was voor het eerst sinds het begin, dat men kon spreken van een veelbelo vende ontwikkeling. KAAPSTAD (Zuid-Afrika) Dr. Philip Blaiberg (59), de langst over levende man ter werel i met een ruil- liart, is vrfjdag per ziekenauto naar het ziekenhuis overgebracht drie dagen nadat de doktoren hem bevolen hadden het bed te houden voor een rustkuur van een week wegens „uitputting". Blaiberg had vrijdag weer een in zinking gehad, terwijl hij in zijn kamer lag te rusten. Een journalist zag, dat hij op een draagbaar in de ziekenauto werd ge bracht. Hij zag er suf uit hoewel hij bij bewustzijn was en zwakjes wuifde. Hij droeg een steriel masker en werd vergezeld door een verpleegster met een masker op en twee verplegers. Zijn vrouw en zijn dochter Jill kwa men later bij het ziekenhuis aan. Kort nadat Blaiberg opgenomen was arriveerde prof. Barnard, die hem ver moedelijk een bezoek bracht. WARSCHAU Tsjechoslowaken hebben punaises gestrooid langs de route van de grootste wielerwedstrijd van Oost-Europa. Ongeveer de helft van de deelnemers kreeg een lekke band, zo heeft de presentator van een Pools televisiesportprogramma bekend gemaakt. Hij zei dat „vijandige elemen ten" verantwoordelijk waren voor dit incident. De presentator zei dat ongeveer 40 renners een lekke band kregen tijdens de zesde etappe van de jaarlijkse wed strijd van Warschau naar Oost-Berlijn. De zesde etappe voerde de deelnemers door het noorden van Tsjecho-Slowa- kije. In de Californische imiversiteitsstad Berkeley moest de Nationale Garde te hulp snellen, toen de politie vijf uur lang gevechten met 3000 demonstranten moest leveren. Vanaf de daken werd de politie bestookt. Zij bood weerstand met traangas en hagelgeweren. Het overleg had als basis twee zeer belangrijke documenten, die in de afge lopen dagen aan de conferentie wer den voorgelegd: het vredesplan van het Zuidvietnamese (communistische) Be vrijdingsfront, het F.L.N., en het vredes plan in acht punten, dat president Nixon woensdag heeft gelanceerd. In veel minder agressieve termen dan tot nu toe gebruikelijk was, vielen de vertegenwoordigers van het F.L.N. en van Noord-Vietnam het Amerikaanse plan aan. Zij verwierpen het echter niet. Van hun kant lieten daarop de ver tegenwoordigers van Zuid-Vietnam en van de Verenigde Staten, Pham Dang Lam en Henri Cabot Lodge, de com munisten weten, dat zij bepaalde pun ten uit het plan van het Bevrijdings front geschikt achtten als basis van ver der overleg. De Zuidvietnamees noemde vijf van die aanvaardbare punten uit het com munistische plan: herstel van de gedemilitariseerde zone; invrijheidstelling van de gevan genen; Instelling van een internationaal controleorgaan; Terugtrekken van de buitenlandse troepen, met inbegrip van de Noord- vietnamese, uit Zuid-Vietnam; eerbiediging van de overeenkomsten van Genève betreffende Laos en de neutraliteit van Cambodja. Lodge verklaarde van zijn kant, dat Amerika zich niet vastklampt aan het vredesplan van Nixon als enig moge lijke uitweg, maar dat het bereid is an dere wegen te bestuderen, die naar vrede in Vietnam kunnen leiden. De communisten zeiden daarop, dat zij be reid waren de nu begonnen dialoog vol gende week voort te zetten. KAAP KENNEDY Om 02.00 uur vannacht is de slotfase van het aftellen begonnen voor de vlucht van de Apollo- 10 die, als alles goed gaat, zondag om 17.49 uur zal starten voor een acht daagse reis naar de maan, tijdens welke de laatste proeven met het maanlan dingsvoertuig zullen worden gedaan al vorens de mens voet op de maan gaat zetten. Kort na het begin van het aftellen is een vermindering van druk in de he lium-reservoirs van de stuurraketten ontdekt. Technici konden niet direct vaststellen of er sprake is van een lek of van een defect ventiel, maar het af tellen kan normaal doorgaan en men gelooft voorshands niet dat de lancering zal moeten worden uitgesteld. Er zijn twee pauzes in het aftellen één negen uur en de ander 3.30 uur voor de lan cering om technici in de gelegenheid te stellen kleine mankementen te ver helpen zonder dat de lancering wordt opgehouden. AMSTERDAM Vanaf vandaag is de omstreden lp van Christine Deute- kom en Marco Bakker niet meer in de Bijenkorf verkrijgbaar. De Bijenkorf heeft besloten deze eigen Corbeille- plaat van 8.95 gulden met opera- en operettemelodieën uit de handel te ne men. Christine Deutekom had bezwaar gemaakt tegen de verkoop van de Ira- mac-opnamen door Willem Duys via In termedia N.V. in Baarn aan de Bijen korf. AMSTERDAM Ongeveer honderd studenten zijn gisteravond om kwart voor tien uit de aula van de Amster damse universiteit opnieuw het adminis tratieve centrum van de universiteit, het Maagdenhuis binnengedrongen. Nadat de voorzitter van de Amster damse studentenvereniging dit in de aula had meegedeeld stroomde deze vrijwel leeg en begaven honderden stu denten zich eveneens naar het Maag denhuis, dat daarna binnen korte tijd circa vierhonderd studenten binnen zijn muren herbergde. De studenten zijn van plan nu het Maagdenhuis als perma nent actie- en discussiecentrum te ge bruiken totdat door de universiteit de geëiste concrete concessies zijn ge daan. Het feit dat na de vorige bezetting het Maagdenhuis volkomen is gebarri cadeerd moet provocerend op de stu denten hebben gewerkt. Omstreeks kwart over een vannacht trok de mo biele eenheid van de Amsterdamse po litie naar het Spui om een kordon rond om het gebouw te leggen. Een half uur later maande de rector magnificus, prof. dr. Belinfante de be zetters aan het gebouw te veriaten, om dat „de studenten anders de gevolgen zouden ondervinden". Vannacht is door de politie nog geen fysiek geweld gebruikt om het Maag denhuis te ontzetten. Het gebouw bleef wel door een politiemacht omsingeld. De bij verrassing uitgevoerde bezet ting bleek goed te zijn voorbereid. De studenten, die onmiddellijk een orde dienst instelden, verspreidden zich door het gehele gebouw. In alle kamers, waar diensten e.d. gevestigd zijn, werd de correspondentie, mappen en bureaus naarstig uitgeplozen en de stukken, die naar de mening van de studenten voor hen van belang waren, werden naar een centrale gebracht, waar ze werden ge kopieerd. Daarna werd alles weer keu rig naar de dossiers en mappen terug gebracht. In de hal was inmiddels door studen tes een wel voorzien buffet ingericht. Alles wijst er op, dat men zich heeft voorbereid op een langdurig verblijf. ROTTERDAM. P. v. d. A.-voorzitter dr. A. Vondeling heeft gisteravond op een vergadering van zijn partij in Rot terdam verklaard dat het „volkomen onjuist" is om te stellen dat hij de A.R. Partij in de ban heeft gedaan. De uitspraak van de P.v.d.A., dat zij niet wil samenwerken met de huidige K.V.P., geldt ook voor de A.R.P. en de C.H.U., zolang deze partijen blijven sa menwerken met de K.V.P. Deze uit spraak geldt echter niet meer als deze partijen zich uit de samenwerking met de K.VJP. zouden losmaken. „Er zijn wel eens uitlatingen die in deze richting wijzen", aldus de heer Vondeling, „maar zolang de A.R.-fractie dit kabinet door dik en dun steunt, heb ik niets aan deze woorden. ADVERTENTIE In het grootste overdekte Dolfijnen- stadion ter wereld met 2500 zit plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en d.olfijnenjn éèn pro gramma. Tijden: 10.00 11.30 - 13.00 14.30 -16.00 17.30 uur. (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN VELUWESTRAND RONDVAART (Van onze weerkundige medewer ker). Het weer blijft dit weekeinde enigszins wisselvallig. In een noord westelijke tot zuidwestelijke lucht stroming doet zich een wisselend weertype voor met van tijd tot tijd zonnige perioden, maar ook met kans op nog enkele buien. Het weer zal aanvankelijk koud zijn, maar in de loop van het week einde is een lichte stijging van de temperatuur overdag mogelijk. De middagwaarden in Gelderland over schrijden echter een niveau van 16 tot 18 graden niet. Zon op: 4.42. onder 20,32; maan op 5.12, onder 23.34. ADVERTENTIE

De Vallei | 1969 | | pagina 1