Hoekstra boekte imposante zege op eerste dag Olympia's Tour Zeven Twente- spelers in selectie voor Jong Oranje AJAX WACHT NEDERLAAG Henk Scholte sterk favoriet voor de titel REL IN RUSSISCHE IJSHOCKEYWERELD Cees van Dongen hoopt dit jaar hoger te reiken dan ooit tevoren Weekendsprt op radio en tv „Papendal": trefpunt Nederlandse sport Italiaan Polidori won eerste etappe Pijnen bleef leider in Duinkerken Okker-Newcombe in halve finale Brian Kidd vervangt Peter Osgood Huis van voorzitter Hannover '96 onder politiebescherming Spasski weer remise met Petrosjan 50 km baanwedstrijd voor profs op 6 juni Geen stabilisatie- vleugels in G.P. van Monaco ESTUDIANTES WON Stiles en Astle voor zeven dagen geschorst Nieuw wereldrecord Eenheid verbroken Meldingstermijn toto 39 verlengd Overath tot 1973 bij FC Köln Italiaanse persstemmen: Kritiek Moeilijk Hoger Toezegging Grand Prix Puike machine Winnaar Geen zwembad Voorzichtig Ronde van Italië Nationaal kampioenschap 71/2 NATIONAAL SPORTCENTRUM VAN NSF IN NAJAAR '70 GEREED ZATERDAG 17 MEI 1969 BREDA Piet Hoekstra, twee keer dit seizoen in nationale klasiekers verslagen door rappere sprinters, heeft op de eerste dag van Olympia's tour tussen Amster dam en Breda zjjn macht niet opnieuw laten beknotten In de laatste meters. In Breda ontsnapte h(j aan de kopgroep en behield enkele tientallen meters winst, die goed waren voor de oranje leiderstrui na deze eerste boeiende en bijna sen sationele ouverture. De 22-jarige, oersterke, rjjzige Fries uit Dokkum, was een van de renners, die de etappe hebben gemaakt. En niet alleen door zjjn greep naar de macht in de laatste kilometers. Zijn imposante achtervolging, nadat een lekke band hem had teruggeworpen uit een groep van vijftien jagers, was indrukwek kend. Naast de letterlijk en figuurlijk grote winnaar Hoekstra, die in de Ster van Zwolle Jo Vrancken moest laten voorgaan en in de Noordhollandse ronde door Harry Jansen in de sprint werd geklopt, waren er ook grote verliezers. Diezelfde Harry Jansen bijvoorbeeld, die met zijn ploegmakkers Frits Hoogerheide, Peter van der Donk en Sjef van de Burg een achterstand van ruim twaalf minuten op liep. Of Joop Zoetemelk, winnaar van het Circuit des Mines, die in de groep van Jansen over de verlossende eindstreep kwam. Toegegeven, Jansen werd al onmid dellijk na de start teruggeworpen door een lekke band. Zoetemelk had ook pech, maar in zijn geval was het tekort aan trainingskilometers in de laatste dagen, het gevolg van een kwetsbare achillespees in zijn rechtervoet, vermoedelijk even schuldig aan het verlies aan minuten. De voortdurende strijd heeft in het veld van 103 amateurs, dat herhaalde lijk moest vechten tegen een stijve zuidwester, al onmiddellijk een schei ding gebracht. Met uitzondering van de Belgen, voor wie dit tamelijk kille winderige weer net zo gewoon is als voor de Nederlanders, is vrijwel het gehele contigent buitenlanders ten on der gegaan. Een ondergang, die zich al in de eerste kilometer aftekende. Het intrekken van de rode vlag door wedstrijdleider Bram Koopmans, ten teken van de officiële start, op de ou de Utrechtse weg vlak voor Abcoude, was tevens het signaal voor de eerste aanval. Zestien man zetten de slag in, dertien Nederlanders, een Engelsman, een Zwitser en een Belg. Jean Pierre Monsere heeft de strijd volgehouden, Smith en Heberle verdwenen al spoe dig uit de frontlinie en Frans van de Ruit werd teruggeworpen door een lekke band. Het twaalftal op kop - Leunis, Cor- nelisse, Van Katwijk, Dekker, Van der Kruis, Duyker, Tabak, Aling, Braven- boer, Hordijk, Diepenveen en Mon sere - had in Tabak, Hordijk, Duyker en Van Katwijk harde werkers. Maar ook Bravenboer en Van der Kruis, onwetend van de vergeefse strijd, die hun vier ploeggenoten onder leiding van Jansen in de achterhoede uit vochten, hebben ertoe bijgedragen, dat hun kopman op slag een vrijwel kans loze renner werd en dat hun zestal in het ploegenklassement op een flinke achterstand werd gereden. De ijver van de kopgroep verbrak de eenheid in de grote groep, die al op het traject langs de Vecht verbrokkel de en op de toeristisch zo aantrekke lijke Lek- en Lingeroute van de ANWB versplinterde. Maar hoe hard voorop ook werd gereden, het verzet van de sterken, die de eerste slag hadden gemist, liet niet af. De winst op de eerste groep van het peloton, met bijvoorbeeld Fedor den Hertog en Piet Hoekstra, groeide nooit uit tot meer dan ruim anderhalve minuut. Een verschil, dat twee uur lang vrij wel onaangetast bleef tot een gesloten spoorwegovergang in Hardinxveld- Giesendam de tomeloze vaart even BRESCIA Door vrijdag de eerste etappe, een rit van Garda naar Bres cia over 140 kilometer, in de 52e Ronde van Italië te winnen, is de Italiaan Po lidori de eerste drager van de rose trui geworden. De eerste rit heeft wei nig duidelijk gemaakt omtrent de vorm van de grote favoriet voor de eindzege zoals Gimondi. Merkx en Adorni. Deze renners reden zelden in de voorste gelederen. Zij hielden zich in het peloton op en controleerden van daaruit de strijd. De beslissende ontsnapping vond plaats na 50 kilometer. Polidori sprong weg en kreeg gezelschap van zeventien renners. Deze groep kreeg maximaal een voorsprong van ruim twee minuten bij Limone del Garda. Het peloton rea geerde hierna zeer snel. De voorsprong slonk tot 40 seconden op veertig kilo meter afstand van de finish. Op de hel ling vlak voor de eindstreep slaagde Polidori erin alleen weg te komen. Hij verkreeg 15 seconden voorsprong op zijn medevluchters en eindigde als eerste. Achter hem versloeg de jonge Italiaan Benfatto in de sprint om de tweede plaats zijn landgenoot Sgarbozza. Uitslag eerste rit: 1. Polidori (Ita) de 140 km in 3 uur 17 min. 4 sec.; Op de vijftien seconden: 2. Benfatto (Ita); 3. Sgarbozza (Ita); 4. Cavalcan- ti (Ita); 5. Taccone (Ita); 6. Neri(Ita); 7. Chiappano (Ita), op 29 seconden; 8. Boifava (Ita); 9. Depra (Ita;) 10. Dalla Bona (Ita); 11. Roncaglia (Ita); 12. Passuello (Ita); 13. De Rosso (Ita); 14. Cattelan (Ita); 15. Salina (Ita), al len dezelfde tijd als Chiappano. DUINKERKEN De vijfde etappe in de Vierdaagse van Duinkerken, een rit over 204 kilometer van Valencien nes naar Duinkerken is vrijdag gewon nen door de Belg In 't Ven. Pijnen blijft leider in het algemeen klassement. BRUSSEL De Britse Ann Jones en de Amerikaanse Rosemary Casals heb ben de finale damesenkelspel van de internationale tenniskampioenschappen van België, die in Brussel worden ge houden bereikt. Ann Jones versloeg in de halve finales Rosemary Darmon (Frankrijk) met 6-2, 6-1, Rosemary Ca sals schakelde Frangoise Dürr (even eens Frankrijk) met 6-3, 9-7 uit. Tom Okker bereikte met zijn Australische partner John Newcombe de halve-fina- les van het herendubbelspel. De Neder lands/Australische prof combinatie ver sloeg in drie sets de Roemeense ama teurs Tiriac en Nastace 6-4, 2-6, 6-3. PIET HOEKSTRA stopte. De bomen hielden de vluchters misschien twintig seconden, ten hoog ste een halve minuut, op, maar het bracht hen weer binnen het bereik van de eerste groep van het peloton, dat dit „geschenk" met graagte aan greep. Zelfs een Den Hertog in topvorm - hij was immers de grote animator in de groep van vijftien, nadat hij vlak daarvoor zijn door pech getroffen ploeggenoot Thijs de Koning had te ruggebracht - was niet in staat de greep naar de macht van Piet Hoek stra, specialist net als hij in solo- werk, op de laatste kilometer te weerstaan. Uitslag: 1. Piet Hoekstra (Batavus) 3 uur 45 minuten 49 seconden (met tijd- vergoeding: 3.45.34); 2. Jean-Pierre Mon sere (Belg.) 3.45.53 (met tijdverg. 3.45.43); 3. Roosbroekc (Belg.) z.t. (met tijdverg. 3.45.48); 4. Prinsen (Vredes- stein) z.t.;. 5. Venrooy (Olympia) z.t.; 6. Benjamins; 7. Cornelisse; 8. Van Kat wijk; 9. Van der Kruis; 10. Duyker; 11. Van Zandbeek; 12. Groen; 13. Den Her tog; 14. Legierse; 15. Tabak allen z.t. als Monsere; 16. Aling 3.46.38; 17. Leu nis 3.47.09; 18. Bravenboer; 19. Zantingh; 20. Vermeulen; 21. Hordijk; 22. Ooster hof; 23. Janbroers allen z.t. als Leunis;. 2.24. Westrus 34. 8.04 25. Schoofs z.t. DEN HAAG De meldingstermijn voor sporttoto 39 is verlengd tot vol gende week vrijdag 23 med. Er zijn inmiddels op het kantoor van de Ne derlandse Sporttotalisator in Den Haag 13 meldingen van 13 goede uitslagen ontvangen, 237 van 12 en niet minder dan 2456 van elf. Voorts menen 629 deel nemers in aanmerking te komen voor de extra-prijs. KEULEN De FC Köln kan gerust zijn. Zijn kundige middenveldspeler en 42-voudige international Wolfgang Overath heeft een vierjarig contract getekend bij de Keulse club, dat 30 ju ni 1973 afloopt. Overath zal met ingang van het seizoen 1969/70 hogere uitkerin gen ontvangen en heeft van de Keulse club de verzekering gekregen dat hem na afloop van zijn actieve voetbalperio de hulp zal worden verleend bij het op bouwen van een positie in de maat schappij. LONDEN Brian Kidd van Man chester United is toegevoegd aan de groep van Engelse spelers onder 23 jaar, die eind van deze maand een tournee naar België, Nederland en Por tugal maken. Hij is gekozen in plaats van de niet beschikbare Peter Osgood van Chelsea. Kidd speelde donderdag avond voor de Mancunians in de Euro pa Cup-wedstrijd tegen AC Milan. Engeland onder 23 jaar zal woensdag 22 mei op het Go Ahead-terrein in De venter tegen Jong Oranje uitkomen. HANNOVER Het huis van Al fred, Strothe, voorzitter van de Bun- desliga-club Hannover '96, wordt sinds vrijdag door de politie be schermd. De heer Strothe riep de hulp van de politie in, nadat hij door enkele fanatieke supporters van Hannover '96 was bedreigdi De anonieme bedreigingen met moord en bomaanslagen volgden op een gerucht dat de Zuidslaviër Jizip Skoblar, een van de sterren can Hannover, aan het Belgische FC Brugge zou worden verkocht. Han nover heeft inmiddels bekend ge maakt dat er wel contact met Brugge is geweest, maar er nog geen sprake van een transfer is. DEN HAAG Bondscoach Georg Kessler zal het elftal van Jong Oranje, dat donderdag in Deventer tegen het Engelse elftal, bestaande uit spelers onder 23 jaar uitkomt, uit de volgende achttien spelers samenstellen: Achter berg, Drost, Van Dijk, Houwaart, Huve, Jeuring en Schrijvers (allen FC Twente), Dijkstra en Rensenbrink (DWS), Mul ders (FC Den Bosch), Treytel (Feijen- oord), Knoef, Rynders, Schneider en Veenstra (allen Go Ahead), Brouwers (NAC), Klijnjan (Sparta) en Koudijzer (SVV). MILAAN Gazetta dello Sport heeft gisteren scherpe kritiek geleverd op het ruwe spel van Manchester United donderdagavond in de wedstrijd tegen A.C. Milan. Volgens het blad staat het vrijwel vast dat de club de finale tegen Ajax zal winnen. Onder de kop „Milaneen ploeg welke het voetbalgevecht niet schuwt", stond te lezen dat „Manchester alles, reglementair en niet reglementair, deed om de verdediging van Milan te overweldigen. Reglementair was de la wine van Manchester-aanvalllen met zeven spelers welke slechts een zeer ervaren en goede verdediging als die van Milan tot staan kon brengen. On reglementair waren de intimidaties, trappen, stompen, tackles om de tegen stander te breken, welke vanaf het be gin door de spelers van Manchester werden uitgevoerd... Bovendien hebben GELDROP Het ziet er na de derde ronde al niet meer naar uit dat Henk Scholte zijn nationale titel in het anker-kader 71/2 uit handen zal moeten ge ven. De Eindhovenaar blijkt in het geheel geen vormverlies te hebben geleden door de beslommeringen, die de opening van zijn nieuwe zaak hem bezorgden. Vooral vrijdagmiddag was Scholte ongenaakbaar. Bijna evenaarde hij het nationale record partijgemiddelde van zijn eeuwige rivaal Tiny Wijnen, dat op 100 staat. In een voortreffelijke partij deed Scholte er net een beurt teveel over, waardoor hij op 75 uitkwam. Hij legde onder andere een vorstelijke se rie van 173 op tafel. MOSKOU De dertiende partij tus sen uitdager Spasski en titelhouder Pe trosjan is vrijdag in Moskou in remise geëindigd. De stand is nu 6% - 6Vt. De wereldkampioen heeft maandag, als het 14e duel aan de orde komt, wit. De kijkers in de Russische hoofdstad hebben schaaktechnisch geen al te op windende dag gehad, doch „psycholo gisch" wel. De uitdager had 1. e4, gekozen en werd verrast door 1. e5. Petrosjan speelt deze zet zelden in ernstige par tijen. Toen hij vervolgens ook nog de Russische verdediging koos een ope ning, die in de moderne toernooi-prak- tijk nauwelijks voorkomt bleek Spasski het gevecht te willen vermij den. Dit besluit was begrijpelijk want er zijn oude varianten in het Russisch, die gevaarlijke zijpaden kunnen inhou den. NIJMEGEN Van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie vernemen wij, dat het Nederlandse kampioen schap 50 km op de baan voor profs niet op 16 mei in Nijmegen zal worden gehouden, doch pas op vrijdag 6 juni. MOSKOU De coach van de nationale Russische tfshockeyploeg, die in maart twee wedstrijden tegen Tsjecho-Slowakye verloor, is gestraft voor zijn gedrag tjjdens de recente nationale kampioenswedstrijden in Moskou, zo meldt Tass. De staatscommissie voor lichamelijke opvoeding en sport heeft Anatoli Tarasov zijn titel „verdienstelijke coach van de U.S.S.R." ontnomen, aldus het officiële Russi sche persbureau. Het besluit kwam twee dagen nadat een Russisch blad de vraag gesteld had of hij niet ontslagen moest worden. Tass verklaarde niet of het feit, dat hem zijn eretitel ontnomen is, een eerste stap op de weg naar ontslag is. Tass maakte evenmin melding van de nederlagen van zijn ploeg tegen Tsjecho-Slowakije. Die nederlagen leidden tot anti-Russi sche demonstraties in Praag en droe gen bij tot de val van Alexander Dub- cek als leider van de Tsjechoslo waakse communistische partij. Ondanks de ne derlagen tegen de Tsjechen won de ploeg van Tasarov te Stockholm het we reldkampioenschap voor het zevende achtereenvolgende jaar. Tass herhaalde de kritiek, die het nieuwsblad Sovietsky Sport op Tarasov heeft geleverd. Volgens dit blad heeft hij zondag een door de televisie uitge zonden wedstrijd 35 minuten opgehou den in een twist over de afkeuring van een doelpunt van zijn ploeg tegen Spartak. Spartak won die wedstrijd met 3-1 en daarmede het Russische na tionale kampioenschap. De sportcom- sie heeft Tarasov schuldig bevonden aan een „schandelijke schending van de sportethiek", aldus Tass. Ondanks zijn verdiensten begint Tarasov tekenen te MONACO De constructeurs zullen bij de Grote Prijs van Monaco, die zon dag als derde wedstrijd geldend voor de wereldtitel der coureurs (formule 1- renwagens) wordt gereden, geen ge bruik mogen maken van stabilisatie vleugels. In de laatste maanden is ge bleken, dat de toegepaste constructies in lang niet alle gevallen betrouwbaar zijn. Losgeraakte vleugels betekenen een gevaar voor rijders en toeschou wers. De sportcommissie van de inter nationale automobielfederatie heeft onder leiding van voorzitter Maurice Baum- gartner deze beslissing genomen, om dat in het bijzonder op 't bochtige stra- tencircuit van Monaco het uiterste van het materiaal wordt geëist. Over een de finitief verbod van toepassing van ste- bilisatievleugels zal worden gesproken tijdens de volgende vergadering van de sportcommissie, die 22 juni, daags na de Grote Prijs van Nederland, in Zand- voort wordt gehouden. vertonen, dat hij niet langer kritiek kan verdragen, zo meent het persbureau. „Ook op deze vergadering had hij niet genoeg principe om zijn daden op de juiste wijze te schatten. Die daden zijn onverenigbaar met de rol van een le raar van sportlieden". MONTEVIDEO Estudiantes (Arg) heeft in Montevideo de eerste wedstrijd voor de finale van het toernooi om de Zuidamerikaanse voetbalbeker tegen Nacional (Nru) met 1-0 gewonnen. Het beslissende doelpunt werd in de twee de helft gescoord. Ruim 75.000 toe schouwers woonden de ontmoeting bij. De tweede wedstrijd wordt woensdag 21 mei in La Plata gespeeld. Het algemeen gemiddelde van Scholte ligt nu al dertien hoger dan dat van Tiny Wijnen, die de grote vorm vrij dagmiddag duidelijk bleek te missen. Zelfs leek het er nog even op dat de tot dan toe teleurstellende Lambert van Leur voor een verrassing zou zorgen. Van Leur opende met een fraaie serie van 64, hetgeen later ook zijn hoogste serie uit deze partij zou blijken te zijn. Wijnen startte matig en bij de vierde beurt, toen Van Leur al een maal had gepoedeld, lag Wijnen nog aanzienlijk achter. Van Leur bleek zijn kruit echter al te hebben verschoten. Niet minder dan zes maal achtereen poedelde hij, en hoewel ook Wijnen driemaal miste, liep hij snel in, en in een redelijk sterke eindsprint liet hij Van Leur nog ruim achter zich. Verrassend was de neder laag, die Van Nijnatten tegen Rooden- burg leed. Van Nijnatten, die donderdag verraste met een fraaie serie van 129, keek voortdurend tegen een geringe achterstand aan, maar hij zag geen moment kans de sterk vechtende Roo- denburg ernstig te bedreigen. De jonge talentvolle Limburger Jean Bessems heeft het De Kleine uitermate moeilijk gemaakt. Bessems startte sterk en na negen beurten keek De Kleine tegen een achterstand van ruim 100 ca ramboles aan. De Kleine herstelde zich echter uitstekend. Met een mooie serie van 84 en een slotserie van 45 liet hij Bessems in 15 beurten achter zich. Wat vooral opvalt aan het spel van Bessems, is zijn grote regelmatigheid. Hij scoort weinig opwindend hoge series, maar hij weet zijn totaal toch steeds met enige tientallen op te voeren. Uitslagen derde ronde Roodenburg 300 14 75 21,43 Van Nijnatten 222 14 88 15,86 De Kleine 300 15 84 20,00 Bessems 230 15 38 15,33 Scholte 300 4 173 75.00 Sundquest 18 4 18 4,50 Wijnen 300 12 83 25,00 Van Leur 166 12 64 13,83 De stand na de derde ronde is punten moyenne 1. Scholte 6 33,33 2. Wijnen 6 20,45 3. De Kleine 6 16,40 4. Van Nijnatten 4 16,12 5. Roodenburg 2 13,71 6. Bessems 0 13,37 7. Van Leur 0 8,57 8. Sundquest 0 8,51 ALMELO Motorcoureur Cees van Dongen heeft grote plannen. Plannen, die aan het einde van dit jaar moeten uitmonden in de klasse van de 125 cc. Wanneer deze in internationale motorsportkringen hooggewaardeerde renner in zijn opzet zou slagen, betekent dat een primeur in de wereld van de motor sport. Nog nooit in de geschiedenis is het voorgekomen, dat een privérijder en dat is Cees van Dongen een wereldtitel wist te bemachtigen. Deze triomf zou bovendien een klap in het gezicht zijn van de buitenlandse motorfabrikan ten, die in de loop der jaren alle vooraanstaande renners in dienst namen en hun het allerbeste materieel en monteurs ter beschikking stelden en dat natuur lijk allemaal uitsluitend omwille van de commercie. Twee maanden geleden heeft Cees van Dongen (37) zijn geboortestad Rotter dam voor goed de rug togekeerd en zich met zijn vrouw en twee kinderen gevestigd in Almelo. Betere arbeids voorwaarden, een ruime, riante woning maar vooral meer vrijheid lagen aan zijn besluit ten grondslag. In Almelo trad Van Dongen als mon teur in dienst bij zijn vriend en mede coureur, de fotohandelaar Henk Vis- caal. Met diens medewerking hoopt de Rotterdammer dit seizoen hoger te rei ken dan ooit tevoren in zijn vijftienjari ge motorsportcarrière. Het was Henk Viscaal reeds lang een doorn in het oog, dat Cees van Dongen, die in ons land met Jan Huberts op een zame hoogte staat, in al die jaren nooit die erkenning als topcoureur in Neder land heeft gekregen waarop hij, gezien zijn voortreffelijke staat van dienst sinds 1960 is hij onafgebroken Neder lands kampioen recht heeft. In to taal behaalde Van Dongen twaalf na tionale titels. Toen de organisatoren van de As ser TT Cees van Dongen vorig jaar ju li verboden op een speciaal door hem geconstrueerde machine aan de start te verschijnen, was èn voor Van Dongen èn voor Viscaal de maat vol. Beide cou reurs kwamen toen in principe over een, dat de Rotterdammer in dienst zou komen van het Almelose garagebedrijf in ruil waarvoor Henk Viscaal Van Dongen de toezegging deed hem in de gelegenheid te stellen te starten in alle wedstrijden van enige importantie. Het duo Vixcaal-Van Dongen wilde de zaken groot aanpakken. Het ligt in de bedoeling, dat Van Dongen zal deel nemen aan alle Grote Prijzen, die mee tellen voor het wereldkampioenschap. Dit betekent, dat Henk Viscaal zijn werknemer als monteur zal moeten be geleiden op zijn reizen naar o.m. Span je, West-Duitsland, Frankrijk, Enge land, België, Italië en Japan. Voor zijn beraamde greep naar de macht in de 125 cc-klasse heeft Van Dongen de beschikking over een fa- brieksmachine van Suzuki, „erfenis" van de meervoudige Westduitse wereld kampioen Hans Georg Anscheidt, die on langs de racesport vaarwel heeft ge zegd. „Een puike machine met duivelse ca paciteiten", zegt Van Dongen. Op Eer ste Paasdag beklom hij voor de eerste maal dit Japanse wonderprodukt. „Een beetje vreemd", vond Van Dongen, het geen voor hem toch geen beletsel was in Heeswijk in beide manches met rui me voorsprong als eerste te finishen voor zijn grote Nederlandse rivaal Hu berts. De wedstrijd in Noord-Brabant, de opening van het raceseizoen, telde mee voor het Nederlandse kampioenschap, waarvoor Van Dongen echter onvoldoen de punten zal kunnen vergaren omdat hij de komende maanden vrijwel con stant in het buitenland zit. Van Don gen heeft echter niet uitsluitend zijn hoop gevestigd op de 125 cc-klasse. Ook in de 50- en 250 cc, respectievelijk met Kreddler en Yamaha, wil de Rotterdam mer proberen in het voorste gelid te strijden. de Engèlse toeschouwers, met een twij felachtig gevoel voor sportiviteit, doel- verdediger Cudicini belaagd met aller lei voorwerpen. „Het is zeker dat Milan een lesje in stijl, rust en voetbalkunde heeft ge geven." Over de finale van 28 mei tegen Ajax schreef het blad: „Milan heeft bewezen de gevaarlijkste clubs in het bekertoernooi voor landskampioenen onder de duim te kunnen houden. Ajax is zeker een tamelijk goede ploeg wel ke zelfs voor een verrassing tegen Mi lan kan zorgen. Maar het heeft de fi nale bereikt door zwakke tegenstanders te verslaan. Nadat Milan van Celtic en Manchester heeft gewonnen kunnen wij voorspellen dat het de winnaar van de beker zal woaden." Het Milanese dagblad II Giorno schreef, dat alle aanvallen van Man chester zijn stuk gelopen op de Mila nese verdedigingsmuur. „De Britten probeerden deze te breken. Het leken wel wilde furies, maar de verdediging van Milan bezweek niet Italiaanse stijl, zeiden de Britten na de wedstrijd. Zij zijn voor een voetbalshow, maar eerlijkheidshalve kunnen wij niet zeg gen dat de wedstrijd volledig een aan vaardbare show is geweest. Het spel van Law was hysterisch gedoe van een vlegel en het werpen van stukken lood naar Cudicini was geen verheffend beeld. Corriere Delia Sera schrijft dat het Cudicini-incident een van de schande lijkste periodes uit de geschiedenis van het Engelse voetbal is, „dat altijd klaar staat om anderen de les te le zen, maar dat niet in staat is, nu nog meer dan anders, om een eind te ma ken aan de terreur in zijn stadions. Het Italiaanse voetbal moet trots op dit Mi lan zijn; de Italiaanse ploeg heeft werkelijk een triomfantelijk stukje te gen Manchester uitgehaald." de Nieuwzeelander Brian Fairlie heeft in de halve finale van de open tenniskampioenschappen van Londen op verharde banen de Engelse num mer één Mark Cox met 6-3, 6-3 ver slagen. In de finale ontmoet hij Gra ham Stillwell (GB), die met 6-1, 6-1 van David Lloyd won. In het NTS-programma „Scala", dat vandaag van 19.03 tot 19.30 uur op Nederland 2 op het scherm komt, worden verslagen uitgezonden van: de zaterdagmiddaginterland Neder land België te Wezep; de Europese turnkampioenschappeti in Landstrona. In NTS-Sport van zondag (19.30 tot 20.30 uur op Nederland 1) zullen, on der voorbehoud van wijzigingen, repor tages worden uitgezonden van: de voetbalwedstrijden NEC FC Twente en Feijenoord Telstar; de Grand Prix van Monaco (auto sport); de internationale motocross in Norg; de Europese turnkampioenschappen in Landstrona (Zweden); de Europese judo-kampioenschappen in Oostende; de hockeywedstrijd om het kam pioenschap van Nederland Laren Venlo; de internationale tenniswedstrijden voor professionals in Brussel. In het NRU-sportprogramma „Langs de Lijn" (14.3017.00 uur en 18.10 18.30 uur via Hilversum II) zijn re portages en beschouwingen te horen van: de voetbalwedstrijden Feijenoord Telstar; AZ '67 Ajax; PSV DOS; NEC FC Twente; DWS Volendam. Olympia's Tour door Nederland; de internationale motocross in Norg; de Europese kampioenschappen ju do in Oostende; de nationale biljartkampioenschap pen 71/2 in Geldrop; de paardenkoersen op Meereveid en Groningen; nieuws over en uitslagen van ama teurvoetbal, handbal, korfbal en hockey. In 't RON O -sportprogramma „Sport voor sport" van zondag worden na beschouwingen gegeven van de volgen de wedstrijden: Heracles Vitesse; NEC FC Twente en De Graafschap AGOW in het betaalde voetbal. Bij de amateurs wordt aandacht be steed aan: de voetbalwedstrijden van Rigters- bleek Tubantia; SC Lochem WO; Haaksbergen Etten; Em- men Drachten; Alcides Sneek; Helpman Be Quick; Wildervank Froombosch. Verder in „Sport voor Sport" de motocross om de Grand Prix de Norg; de nationale roeiwedstrijden in Al phen aan den Rijn. ARNHEM De toto-dubbeltjes worden goed besteed. De twintig miljoen guldens, gestoken in het nationale sportcentrum „Papendal" van de Neder landse Sport Federatie, zullen reeds in het najaar van 1970 vruchten afwerpen. Dan zal sportief Nederland over het gigantische sportcentrum kunnen be schikken, dat bij Arnhem op een oppervlakte van 123,5 ha aan het verrijzen is. Wijlen Karei Lotsy's wens, uitgesproken bij de oprichting van de NSF op 24 januari 1959, zal dan zijn verwezenlijkt. Nederland krijgt er dus, naast het KNVB-centrum in Zeist, een tweede trefpunt voor sportmensen bij. „Papen dal" is in de eerste plaats bedoeld als trainingscentrum voor de sportbonden, waarvan de trainers over de modernste middelen zullen kunnen beschikken, die voor een goed geleide training noodza kelijk zijn. Verder krijgen opleiding en wetenschappelijk onderzoek ruimschoots de aandacht. Er komt ook een medisch centrum, dat nauw gaat samenwerken met 't medisch centrum van de KNVB. Het terrein, gelegen in een bosrijke streek ten westen van de Amsterdam- seweg in de gemeente Arnhem, heeft vijf grasvelden voor voetbal of andere veldsporten, die nu al bedrijfs klaar zijn. Er zijn vier tennisbanen en een oefenmuur en er is een wegennet van ruim vier kilometer, waarop nu reeds door wielrenners getraind wrdt. Daarnaast is er veel in Opbouw, zoals de 80 meter lange, 24 meter brede en 9 meter hoge sporthal, het hoofdgebouw met restaurant, het logiesgebouw met 120 slaapplaatsen, vier instructielokalen en diverse kleedaccommodaties. De atle tiekbaan, nu nog een reusachtige, vijf meter diepe put zal reeds eerder ter beschikking van de atleten staan, zoals er nu al op „Papendal" wordt gekam peerd. Er is echter geen zwembad, hoewel er in de eerste plannen wel een overdekt bad was geprojecteerd. De twintig mil joen (14 miljoen voor accomodaties, 2 miljoen voor grondaankoop, 2 miljoen voor reserves en 2 miljoen voor bij komende kosten) zouden met de bouw van het zwembad te ver zijn overschre den. In de plannen voor de toekomst is het zwembad echter weer opgeno men. Praktijk en wetenschap zullen el kaar vinden op „Papendal". In het reeds vijf jaar bestaande laboratorium en het op het sportcentrum aanwezige proefstation worden proeven genomen met diverse grassoorten. Daar worden ook allerlei kunststofprodukten, die bij voorbeeld worden gebruikt voor atle tiekbanen, aan de praktijk getoetst. „Papendal" is in wording. Over ander half jaar zal de Nederlandse sport er bezit van kunnen nemen. LONDEN De Engelse internatio nals Nobby Stiles en Jeff Astle rijn voor zeven dagen geschorst en hebben van de Engelse voetbalbond voorts een boete gekregen. Stiles, speler van Man chester United, zal 100 pond (ongeveer 850 gld.) moeten betalen en Astle, die voor West-Albion uitkomt, 50 pond. De schorsing gaat in aan het begin van het volgende seizoen. De beide spelers wer den gestraft in verband met hun ge drag tijdens wedstrijden voor de Engel se leaque-competitie. ROSTOW De Russische Olym pische kampioen in het middengewicht Viktor Koerentozow heeft vrijdag tij dens wedstrijden in Rostow het wereld record drukken in zijn gewichtsklasse verbeterd en gebracht op 161,5 kilo. Het oude record stond sinds 22 juni 1968 eveneens op zijn naam met 161 kilo. Hoewel voor Van Dongen alle facto ren aanwezig zijn dit seizoen een ge slaagde greep naar de wereldtitel te doen, lijkt hij zelf toch geen man van stoutmoedige voorspellingen. De Zuid hollander, die door insiders wordt be schouwd als de beste en snelste privé rijder ter wereld, houdt er niet van zichzelf bij voorbaat tot de grote favo riet uit te roepen. Iedere vraag beant woordt hij daarom met grote omzichtig heid wanneer het gaat om zijn kansen op het wereldkampioenschap. „Met een tweede of derde plaats zou ik ook tevreden zijn. Men mag niet ver geten, dat er zoveel factoren rijn waar mee je van tevoren onmogelijk reke ning kunt houden. Bovendien is iedere Grand Prix weer anders". „Het kan toch best rijn, dat je in de eerste de beste wedstrijd al slipt en er meteen voor het hele seizoen uitligt. Wanneer alles echter een klein beetje meeloopt en ik voor valpartijen ge spaard blijf, moet ik in staat rijn aan de top mee te draaien".. Cees van Dongen in actie.

De Vallei | 1969 | | pagina 9