Veenendaals dagblad Nederland wil geen revolutie Buiten Plunderingen in Koeala Loempoer V ereenvoudiging aangiftebil j et tapijt voor voetgangers hatéma Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Man dood na steekpartij om 5 gulden Sovjet-capsules in dampkring Venus vergaan Uitgaansverbod werd even opgeheven Honderd vij f tig marechaussees naar Amsterdam WOENSDAG PROEF MET LANDINGSVAARTUIG DOOR ASTRONAUTEN STAFFORD EN CERNAN Vrijwel volmaakte start vanaf Kaap Kennedy Zuidslavische miss Europa Kamer weigert wellicht behandeling accijnsverhoging BUIEN Vogels en vlinders I PARKEERBAA1S TELEVISIE RUSLAND Teleurstelling Onherbergzaam SIGARETTEN OP HET STRAND VLUCHTELINGEN STAATSSECRETARIS WILi DOELMATIGHEID AANGIFTEBILJET Wegens onzekerheid over „gat" van f 30 min. Zinloo* Het is Hatéma tapijt! Het tapijt voor veeleisende voetgangers. Tapijt waarop mensen met gevoel voor schoonheid kunnen lopen, leven, wonen en werken. Hatéma tapijt! In 6 verschillende kwaliteiten en meer dan 50 kleuren. Voor elke wens, voor élke smaak, voor elke ruimte, voor elke beurs. Hatéma tapijt! Met de exclusieve garantie en service: een garantiebewijs in de vorm van een plintplaatje èn service-cheques die uw tapijt een koesterende nazorg geven. Uniek Inderdaad! Helmond Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Te lef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement f 0,97 p. w., 4,15 p. m„ 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG I9 MEI I969 - 43e JAARGANG no. II5 APOLLO OP WEG NAAR MAAN TTOUSTON Met een vrijwel volmaakte start achter de rug is de ApoHo- 10 op weg naar de maan, in de laatste grote proefneming voor de Ameri kanen om in juli de eerste mens op de maan te brengen. Hoewel er enige moeilijkheden bij de voorbereiding waren, kon de Apollo-10, met als bemanning commandant Tom Stafford, John Young en Eugene Cer- nan, zondag precies op tijd (17.49 uur Ned. tijd) van Kaap Kennedy ver trekken. De bezetting van het Maagdenhuis door de Amsterdamse studenten is een schandaal waaraan zo spoedig moge lijk een einde moet worden gemaakt. Dat Maagdenhuis is niet het eigendom van die studenten, ook al is er de ad ministratie van de universiteit geves tigd; in de bureaus en kasten die ze nu hebben opengebroken liggen stuk ken die niet van hen zijn en ook niet voor hen bestemd zijn, ook al hande len ze over wat er gebeurt in de uni versitaire wereld ze z(jn alle eigen dom van het wettig gekozen bestuur van die universiteit en wie zich met geweld van die eigendommen meester maakt behoort kennis te maken met de harde hand van politie en justitie. Dit beginsel van iedere rechtsstaat behoort ook nu van kracht te zyn laat men deze studenten hun gang gaan dan zal dit zonder twijfel het vertrouwen van de Nederlandse bur ger in de rechtsorde ondermijnen. Moet de politie dan maar stormlopen? We hopen dat het anders kan. We ho pen dat de studenten zelf eindelijk eens wijs worden. Dat de grote groep van goedwillenden veruit de meer derheid eindelijk eens gaat besef fen dat men zich niet langer voor het karretje moet laten spannen van een stelletje revolutionairen die er op uit zijn van onze samenleving een chaos te maken. Die in dat mede-beslis singsrecht van de studenten alleen maar een middel zien om een heel an der doel te bereiken: een maatschap pij a la Fidel Castro, in die kringen de meest bewonderde figuur. Deze jongens Willen revolutie niet an ders. En omdat we ervan overtuigd zijn dat veruit de meeste studenten dat niet willen wordt het hoog tijd dat ze zich van deze raddraaiers ontdoen. Dan pas kan er écht gepraat worden over herstructurering van de univer siteit. Het is te hopen dat bijzonder goedwil lende mensen als prof. Belinfante en burgemeester Samkalden kans zien met deze goedwillende meerderheid tot een akkoord te komen. Lukt dat niet dan blijft er maar één weg over: geweld plaatsen tegenover geweld. Wat ons betreft mag de politie dan zeer hardhandig optreden. De Neder landse burger wil er op aan kunnen dat ons land een rechtstaat blijft. FVe laatste jaren zien we herhaal- delijk, dat uitgevers interesse aan de dag leggen voor fraaie na tuurhistorische en reeds sinds lang uitverkochte werken, die zodoende onder de ogen van een publiek komen, vele malen groter, dan van de oorspronkelijke editie. Deze bevindt zich (vaak onbetaal baar duur) meestal in bibliotheken of in handen van collectioneurs. Uit de beroemde ornithologische standaardwerken van John Gauld Verschijnt thans een collectie ad plm. 800 platen met summiere tekst. Meest zijn het buitenlandse vogels van grote kleurenpracht. Engelsen hebben altoos uitgeblon ken in het maken van zulke luxe werken en ze hadden een fijne neus voor hun illustrators. Van een der allerbeste, Arch-Thornburn 1860 1935, verscheen in de beginjaren van Wereldoorlog I het ongeëve naarde vierdelige British Birds", waarvan Ao 1967 een reproduktie verscheen (in 1 deel), bewerkt door de bekende Britse ornitho loog James Fisher. Het maakte veel opgang, want de Engelsen zijn bijzonder bird-minded en velen konden zich thans de facsimile van een heel bijzondere uitgave aan schaffen. Door de activiteit van Thieme in Zutphen kan dit nu ook inNederlandBewerkt door M. J. Fekke verscheen daar dezer dagen ,,Thorbum's Vogels in kleuren" (82 platen, uitbeeldend 400 soorten, f 27,50 geb.). Het accent ligt uiter aard. meer op het illustratieve, dan op het tekstgedeelte, dat on danks zijn beknoptheid toch veel gegevens bevat over de laatste stand onzer vogelwereld. Ik kom er in de krant van morgen op te rug. 19-5-1969, A. B. WIGMAN. Het beginstadium verliep volgens vluchtleider Glynn Lunney precies vol gens het boekje. Na in een parkeer- baan om de aarde te zijn gekomen, werd alle apparatuur grondig getest, voordat precies twee uur en 20 minu ten na de start de derde trap werd ont stoken voor de reis naar de maan. Om 4.10 uur vanmorgen was de Apollo reeds 90.000 kilometer van de aarde verwijderd. Een op het programma staande cor rectie hoefde niet te worden uitge voerd, zo volmaakt was de capsule, in middels van de derde trap gescheiden, in de juiste koers gestoten. Woensdag komt de Apollo in een par- keerbaan om de maan, voor het essen tiële onderdeel van de ruimtevlucht: de proef met het maanlandingsvaar tuig tot op 15 kilometer van het maan oppervlak. Het manvaartuig zal be mand worden door Stafford en Cer- nan, terwijl Young in de cabine achter blijft. De leiding van het Apollo-project hoopt, dat de astronauten waardevolle inlichtingen zullen krijgen over de eventuele landingsplaats in juli. In het vaststaande landingsgebied aan de naar de aarde gekeerde zijde van de maan, binnen 45 graden ten oosten en westen van het centrum en vijf graden ten noorden en zuiden van de maan- evenaar staan vier exacte plaatsen op de nominatie als landingsplaats, maar dank zij de waarnemingen van de astronauten kan er misschien een vijfde aan worden toegevoegd. Het ligt in de bedoeling 11 televisie uitzendingen vanuit de Apollo-10-cabine te verzorgen. De eerste uitzending gis teren leverde prachtige, heldere kleuren beelden op van de aarde, met bruine land massa's, blauwe zeeën en witte wolken. In een tweede onverwachte kleuren- tv-uitzending hebben de astronauten opnamen van elkaar gemaakt in de ca bine van de Apollo-10 en nieuwe opna men van de aarde uitgezonden. Deze beelden zijn niet door de televisiesta tions uitgezonden. Koning Boudewijn van België en ko ningin Fabiola hebben zondag tijdens hun bezoek aan Kaap Kennedy de lan cering van de Apollo-10 bijgewoond en hun gastheren met vragen overstelpt. De Russen lijken inmiddels helemaal afstand te hebben gedaan van het idee om op de maan te landen. Het Russi sche persbureau Tass meldde tenmin ste gisteren dat de Sovjet-Unie er de voorkeur aan geeft bemande ruimte schepen alleen dicht bij de aarde te laten operen. Onderzoek van andere hemellichamen zou volgens Tass met onbemande machines worden verricht. AMSTERDAM GGD-ders hebben zaterdagavond uit een pension aan de A: 'slerdamse Nieuwe Prinsengracht het ljjk weggedragen van de dertigjari- I. C. uit Paramaribo. Hij was met een mes doodgestoken door zijn 25-jarige landgenoot L. E. M. die dezelfde avond bij vrienden in het pension werd gearresteerd. C. had M. een bril verkoclit voor vijftien gulden. M. had maar een tien tje betaald. Toen C. zaterdagavond naar de rest vroeg zei M. dat dit geld wel kwam. C. werd kwaad, pakte een mes en riep: „Nu zul je eens zien met wie je te maken hebt". Hij stak met het mes naar M., die uit zelfverdediging ook een mes tevoor schijn haalde. M. voelde zich in het nauw gedreven en stak verscheidene malen toe. C. strompelde hevig bloe dend naar een trap?* zakte daar in elkaar en overleed. De bemanning van de Apollo-10 op weg naar het ruimteschip, dat hen dicht bijhet maanoppervlak zal brengen. Van links naar rechts: John Young, Tom Stafford en Gene Ceman. MOSKOU Ook de capsule van de Russische ruimtesonde Venus-6 is in de dampkring van de planeet Venus doorgedrongen, evenals de capsule van de Venus-5. De twee capsules werden een dag na elkaar de zeer dichte en hete damp kring van Venus in gezonden. In geen van beide gevallen heeft de Sovjet- Unie melding gemaakt van een „zachte landing" op Venus. De twee capsules zijn dan ook vermoedelijk tijdens de afdaling in de dampkring van Venus vergaan. De capsule van de ruimtesonde Venus- 6 zond in de dampkring van Venus zaterdag 51 minuten lang gegevens naar de aarde. De capsule van de Venus-5 had dat vrijdag 53 minuten gedaan. De twee capsules drongen aan de nachtzijde in de dampkring van Ve nus door, op een afstand van onge veer 300 kilometer van elkaar. Voor de ontwerpers van de instrumen ten in de twee capsules is het teloor gaan ervan in de dampkring van Ve nus een teleurstelling. Zij hadden ge hoopt dat die instrumenten gegevens over de bodem van Venus zouden kunnen overseinen. Die teleurstelling bleek ook zondag in het blad de Pravda. Volgens die krant is het duidelijk, dat Venus zo on herbergzaam is dat er waarschijnlijk nooit een mens zal kunnen landen. En het ziet er zelfs niet naar uit dat er in de naaste toekomst televisieop namen van de oppervlakte van Ve nus naar /de aarde geseind kunnen worden. De Izvyestia betoogde, zondag dat het mogelijk zou zijn een ruimtesonde in een baan om de planeet Venus te brengen, maar dat zoiets weinig zin zou hebben. PETTEN In de buurt van de don derdagnacht op de Hondsbossche zee wering bij Petten gestrande kotter Zwartsluis I zijn duizenden pakjes Ca mel-sigaretten aangespoeld. Aangenomen wordt, dat ze door de bemanning overboord zijn gezet, toen het schip op de kust dreigde te slaan. KOEALA LOEMPOER De spanning in Koeala Loempoer is vandaiag afgenomen, na vijf dagen van brandstichting, moord en plundering. De men sen kwamen weer op straat om inkopen te doen tijdens de uren dat het uit gaansverbod is opgeheven. Er zijn echter berichten, dat in toenemende mate geplunderd wordt in huizen in de binnenstad, waar 5000 mensen op het hoog tepunt van de moeilijkheden deze moesten verlaten. Aan de plundering zou den ook sofdaten hebben deelgenomen. Vanmorgen vroeg kon men twee gro te branden waarnemen die in de bin nenstad woedden. In de gehele hoofdstad wordt een ac tie ondernomen om groepen te organi seren die de taak van de politie en de militairen voor de bewaking van win kels en huizen kunnen overnemen. Ongeveer 3000 Chinese vluchtelingen in het Merdeka stadion hebben zeU ploegen georganiseerd voor de verde ling van voedsel en voor het wacht lo pen. Kinderen worden aan de lopende band gewassen. Een persoon zeept hen in en de ander spuit hen af. In het overdekte stadion Negara kon men ongfeveer hetzelfde toneel zien. Het rook er sterk naar desinfecteren de middelen. Maar in het Chinwoo-ge- bouw, ongeveer 100 meter verder, ston den de zaken er heel anders bij. Daar zijn ongeveer 1000 Maleisische vluchte lingen ondergebracht. Het stinkt er verschrikkelijk naar rottend voedsel en de mensen liggen lusteloos op de grond. Een lid van het Rode Kruis heeft er voor gewaarschuwd dat, tenzij spoedig maatregelen genomen worden, er ge vaar bestaat voor het uitbreken van tyfus. Inmiddels is de pas gevormde nood- regering bestaande uit de nationale raad voor operaties onder leiding van vice-president Abdoel Razak, bijeenge komen in het parlementsgebouw in de binnenstad om te trachten „het ver trouwen, het wederzijdse respect", on der mensen te herstellen. RABAT In het Hilton-hotel in de Marokkaanse hoofdstad Rabat is zater dag de Zuidslavische Sasa Zajc tegen de verwachting in tot „Miss Europa 1969" gekozen. De Frangaise Agathe Cognet, een van de drie die volgens velen voor de titel in aanmerking kwam, bleef uit protest tegen de beslissing weg bij de bekend making van de uitslag. De vier andere finalisten waren afkomstig uit Dene marken, West-Duitsland, Finland en Spanje. ARNHEM Staatssecretaris dr. Grapperhaus streeft naar een belangrijke ver eenvoudiging van zowel de aangifte- als de aanslagregeling voor een grote groep inkomstenbelastingplichtigen. Vanmiddag heeft hjj voor de Gelderse Industriële Club in Arnhem in een rede, getiteld „De verkorte aangifte als middel ter ver eenvoudiging van de inkomstenbelasting" zjjn ideeën hierover uiteengezet. Zijn uitgangspunt was dat bij de noodzakelijk geachte graad van doelmatigheid de som van de „rechtstekorten" van onrechtvaardigheden, zo klein mogeljjk moet worden gemaakt. Om dat te bereiken dienen de rechtstekorten zoveel mo gelijk genivelleerd te worden. De verkorte aangifteregeling houdt in dat de belastingplichtige het recht krijgt in plaats van de gewone ge heel op de thans bestaande wetgeving gebaseerd blijvende aangifte een op gave te verstrekken van de bruto-op- brengsten van zijn inkomstenbronnen, dus zonder vermelding van aftrekbare kosten en ook zonder vermelding van persoolijke verplichtingen, van buiten gewone lasten en van giften. Op grond van een pakket van „gemiddelde af trekregelingen" volgt dan automatisch uit die opgave wat hij aan aftrekpos ten heeft. Volgens de staatssecretaris zou op deze wijze een grote vereenvou diging zowel voor de belastingplichtige als voor de belastingdienst worden ver kregen. De belastingplichtige die de verkorte aangifte kiest, is van veel ad ministratieve rompslomp bevrijd, waar van men de draagwijdte niet mag on derschatten. Ook de belastingdienst kan tot een grote werkbesparing ko men. Dr. Grapperhaus deelde mede dat hij bezig is met een kwantitatief onder zoek om na te gaan in hoeverre zijn ideeën te verwezenlijken zijn. Dit on derzoek vindt plaats met behulp van een computer. Volgens de bewindsman kan de kwantitatieve analyse het best geschieden aan de hand van het sta tistische materiaal, zoals dat jaarlijks uit de aanslagregeling van de inkom stenbelasting wordt verkregen. De staatssecretaris lichtte het sys teem van de „forfaitaire regeling" nog nader toe. (Forfait: een voor de belas tingheffing relevant gegeven, dat in feite per belastingplichtige kan ver schillen, wordt in een vast bedrag of percentage, zoals bijvoorbeeld 5 pet van het loon, gefixeerd). Hij wees er op dat het forfait een maatregel is die, aan de doelmatigheid is ontsproten. Volgens de staatssecretaris hangt het antwoord op de vraag wanneer de rechtsongelijkheid bij het forfait (voor belastingplichtigen zijn bijvoorbeeld de aftrekbare kosten berekend op 5 pet van het salaris) aanvaardbaar is, af van de mate van die rechtsongelijk heid die dient te worden afgewogen te gen de doelmatigheid van het forfait. De bewindsman onderkende bij de vraag hoe die afweging dient plaats te vinden de volgende kwantittaieve aspecten: 1. Het rechtvaardigheidsaspect valt terug te voeren tot de vraag hoeveel belastingplichtigen vforden bevoordeeld of benadeeld door het forfait en wat het bedrag daarvan is. 2. Het doelmatigheidsaspect hangt samen met de vraag hoeveel belas tingplichtigen in totaal door het forfait worden bestreken en hoeveel een be roep op het tegenbewijs doen. Dr. Grapperhaus besprak vervolgens de mogelijkheid om te komen tot een combinering van forfaits van aftrek posten, zoals persoonlijke verplichtin gen, buitengewone lasten en giften. Men zou bij een dergelijke combine ring bereid moeten zijn zich te distan tiëren van het theoretische onderscheid tussen deze aftrekposten. Door zulk een gecombineerd forfait zou in een aantal gevallen nivellering van de rechtstekorten worden bereikt. Volgens de staatssecretaris is het wel mogelijk dat een verzameling van for faits zijn opgenomen voor verschillen de categorieën kosten van verwerving AMSTERDAM In verband met de bezetting van het Maagdenhuis en de grote belasting, die de afzetting van en het toezicht op het Maagdenhuis voor de Amsterdamse politie betekent, heeft Amsterdam politie-bijstand gevraagd. De minister van binnenlandse zaken heeft deze bijstand toegezegd en heeft in overleg met zijn ambtgenoot van defensie 150 man van de koninklijke marechaussee ter beschik' 'nn; van de Amsterdamse politie gesteld. Om half twee vannacht kwam een einde aan een vergadering van burge meester Samkalden, loco-burgemeester Koets, het presidium van de universi teit en topfunctionarissen van het Am sterdamse politiekorps. Van de zijde van de politie werd mee gedeeld dat de vier uur durende ver gadering geen besluit heeft genomen dat voor de politie consequenties in houdt. Vandaag worden de besprekin gen op politiek niveau voortgezet. Ver schillende fracties uit de gemeente raad hebben aangedrongen op het bij eenroepen van de commissie van bij stand uit de raad voor de openbare or der. G - eren werd in Koeala Loempoer enige uren net uitgaansverbod onderbroken om de bevolking de gelegenheid te geven voedsel te kopen. Vele winkels bleven echter gesloten. en anderzijds één gecombineerd for fait voor persoonlijke verplichtingen, buitengewone lasten en giften. Zulk een verzameling forfaits zou kunnen leiden tot de zogenaamde verkorte aangifte. DEN HAAG - De Tweede Kamer zal ynisschien weigeren om deze week de wetsontwerpen te behandelen voor de verhoging van de accijnzen op ben zine, alcohol en bier. De vaste commissie voor financiën moet vanmiddag beslissen of ze eind verslag over de wetsontwerpen zal uit brengen. Wanneer ze dit weigert kan de behandeling in de Kamer niet doorgaan. Er gaan in de commissie stemmen op om de openbare behandeling uit te stellen. Deze leden vinden het onmoge lijk om over de accijnsverhogingen te praten, nu minister Witteveen (finan ciën) nog niet heeft aangegeven waar hij de dertig miljoen gulden vandaag wil halen die hij elders moet zoeken als gevolg van het terugbrengen van de accijns op benzine van 3,5 tot twee cent per liter. De minister heeft vorige week gezegd dat hij tijdens het debat nog geen antwoord op deze vraag zal kunnen geven. De socialist dr. A. Vondeling heeft vrijdagavond reeds in het openbaar meegedeeld dat een debat in de Kamer in dat geval geen zin heeft. Als er in de commissie een meerder heid zou zijn voor een normale voort gang van.de behandeling, kan het eind verslag worden uitgebracht. De minder heid zal dan laten aantekenen dat ze hier tegen is. Zo'n „verdeeld" eindver slag zal de sfeer tijdens de debatten, die toch al kritisch zullen zijn, er niet beter op maken. ADVERTENTIE Aanhoudend koud weer met veel bewolking en af en toe buien. Ma tige, boven de kust tijdelijk krach tige tot harde wind, in hoofdzaak tussen west en noord. x

De Vallei | 1969 | | pagina 1