Verwachte politie-invasie Maagdenhuis bleef uit Kritiek van CHU op loonbeleid regering Bernadette Devlin was gaste Limburgse KVP-j Proefweekeinde voor Belg met overgeplante long Een wereld Nederlands echtpaar in Duitsland verongelukt Meisje leidde overval op haar vader SAUKALDEN BRAK VAKANTIE IN FRANKRIJK AF s „Loze kreet moet vorm jen inhoud I krijgen" i Overheid zoekt oplossing zonder geweld Nachtje uit na geheimzinnige aankomst EXAMENKLAS STAAKT Alois Vereecken anderhalve dag bij gezin Kerken waren bij afwijzing van Humanisme te hard Grote schade Isoleren Prof. Belinfante over 5 medebeslissingsrecht: I s Voorstander Gevolgen Schandelijk Ruimte Geen uitsluiting Black-out Ondernemingsraad MINERVAPAVILJOEN AFGEBRAND Rechercheurs Brandkast opgeblazen buit nihil GEWEND VOORDRACHTEN KOSTEN Jongen doodgeschoten BEVRIJD Afscheid H V-voorzitter VROUW DOOD NA VAL VAN BALKON MAANDAG 19 Mil 1969 AMSTERDAM De studenten, die Het Maagdenhuis, het administratieve centrum van de gemeentelijke universiteit in Amsterdam bezet houden, heb ben het administratief personeel gevraagd vandaag gewoon aan het werk te gaan. Het personeel zal geen strobreed in de weg worden gelegd, hebben ze la ten weten. Het universiteitsbestuur acht het echter onmogelijk, dat normaal kan worden ge werkt. Het personeel is meegedeeld dat het vandaag niet hoeft te komen. Het meest belangrijke werk zal door een kleine groep elders worden verricht. De rector-magnificus, prof. Belinfan- te, heeft inmiddels contact gehad met minister Veringa (Onderwijs) en enke le „bezettende" studenten. Burgemeester Samkalden heeft zijn vakantie in Frankrijk onderbroken en is gisteravond laat in de hoofdstad te ruggekeerd. Hij ging onmiddellijk in spoedberaad. De Amsterdamse politie heeft ver sterking gekregen van 150 man mare chaussee. De studenten vreesden van nacht een invasie. Volgens het universiteitsbestuur zal door de bezetting van het Maagdenhuis iedere activiteit volledig lam worden ge legd. Het werk van tienduizend man personeel zou stil komen te liggen. De financiële schade is voorlopig berekend op een half miljoen gulden per dag. De grootste zorg van het bestuur zijn de geheime persoonlijke gegevens die door de studenten uit opengebroken kasten zijn gehaald. De studenten zeg gen daarentegen dat het hun vooral om begrotingsstukken te doen is. Zaterdag publiceerden ze enkele geheime brieven waarin maatregelen tegen een eventu ele bezetting worden opgesomd. Als waarnemend hoofd van de politie heeft loco-burgemeester dr. P. J. Koets voortdurend overleg gevoerd met het universiteitsbestuur en de politie. Za terdag verklaarde hij dat er, althans het weekeinde, geen geweld zou worden gebruikt. „Wij hadden natuurlijk direct kun nen zeggen dat het hier om een weder- >umnm\unm\nuuuuHuumu\tuH\nu^ AMSTERDAM „Sinds de dagen ▼an Galilëi is het op een dergelijke tchaal niet meer voorgekomen dat men eiste dat wetenschappelijk gefundeerde meningen worden teruggenomen". De rector-magnificus van de Gemeen te Universiteit van Amsterdam, prof. A. D. Belinfante, geeft hiermee zijn reac tie op de eis van de „bezettende macht" om zijn woorden „medebeslissingsrecht is een loze kreet" terug te nemen. Prof. Belinfante: „De loze kreet gaat gewoon een eigen leven leiden, terwijl de studenten heel goed weten in welk verband dit werd gezegd. Ik heb die uitdrukking niet toevallig gebruikt. Als men, zoals ik, van mening is dat het meebeslissen op alle niveau's moet wor den ingebracht in de structuur van de universiteit, moet men ook aangeven hoe dat moet. Daarvoor bestaan ver schillende vormen waarover thans, ook met de studenten, wordt gepraat. Het gaat er dus om dat erkende reht op meebeslissen vorm en inhoud te geven. Zolang die inhoud er nog niet is, noem ik het medebeslissingsrecht een loze kreet, zonder inhoud". „Met nadruk wil ik verklaren dat ik •r zeer voor ben, maar dan wil ik wel weten op welke manier het zal gaan, anders krijgen we daar later weer ru zie over. Het is ten aanzien van mij nogal onrechtvaardig om te suggere ren dat ik meebeslissingsrecht een loze kreet zou vinden. Juist omdat ik behal ve rector, bestuursjurist van mijn vak ben, mag ik wijzen op het belang van een juiste vorm van dat recht". Prof. Belinfante onderdrukt zijn emo ties als hij het over de studenteneis tot intrekking van zijn woorden heeft. Enkele tientallen van de 7.000 stu denten stellen de zaak nu zo voor dat het mijn schuld is als re vervelende din gen gebeuren: ik moet mijn weten schappelijke mening maar terug nemen om erger te voorkomen. Kijk, en die situatie ken ik uit de oorlog. Zoiets kan tot moreel verval en afschuwelijke col laboratie leiden. Als je niet meer de vrijheid hebt je wetenschappelijke me ning te geven, is de universiteit ten do de opgeschreven. Dan vind je geen men sen meer bereid in de universiteit we tenschappelijk werk te doen. Ik kan wel zeggen dat die tendens zelfs al waarneembaar is". rechtelijke actie gaat, zodat de politie moest ingrijpen", vertelde dr. Koets gisteren. „Dan was er een knokpartij op grote schaal ontstaan. Niemand, ook de politie niet voelde daar voor. De tweede mogelijkheid was: laten rotten en isoleren. Dat hebben we be sloten". „Door de luchtbrug is de isolatie door broken. Wij zullen daarom opnieuw kij ken wat ons te doen staat. Maar het middel mag niet erger zijn dan de kwaal". 99 Dr. Koets: „Wij houden niet van kloppartijen met gewonden of erger. Dat betekent niet dat deze bezetting geen schandelijke zaak is, door niets gerechtvaardigd". Prof. Belinfante: „Ook als wij of de politie gezichtsverlies lijden, is dat niet erg als we daarmee ongelukken kunnen voorkomen". UTRECHT De waarnemend voorzitter van de CHU, de heer C. J. van Mastrigt, heeft zaterdag op het congres van deze partij in Utrecht de loon- en prijspolitiek van het kabinet gehekeld. „De regering voorzag onvoldoende wat er na de invoering van de BTW met de prijzen zou gebeuren. Zü greep te laat krachtdadig in". De heer Van Mastrigt had de indruk dat te veel aandacht wordt besteed aan onmiddellijke verbetering van de wel vaart en te weinig aan een werkelijke verandering van de maatschappij- en ondernemingsstructuur. Bij de broodno dige samenwerking tussen overheid en georganiseerd bedrijfsleven moet de overheid zich ervan bewust zijn dat van haar regeringsdaden worden ver wacht, zei hij. Over de inflatiecorrectie op de loon- en inkomstenbelasting zei de oud vak bondsbestuurder van Mastrigt: „Er moet ruimte zijn om een regeringsprogram te wijzigen zonder dat men direct zegt zich niet aan de gemaakte afspraken te houden. Er was en er is nog geen verschil van mening over de correctie. Maar het opvangen daarvan moet wor den beoordeeld aan de hand van de begroting voor 1970". De heer Van Mastrigt sprak ook over „twee alom gehoorde klachten: de re gering doet te weinig en de belastin gen zijn te hoog". De c.h. minister Beernink (binnen landse zaken) riep later uit: „In de Unie zegt men terecht dat men de za ken tegen elkaar moet afwegen. Maar daarbuiten zijn velen die niet normaal denken. Wij kunnen niet alles tegelijk. Wij willen aanpakken maar ook aan passen". Over de Groep van Achttien zei de heer Van Mastrigt: „Wij willen dat ge sprek. Zolang de anderen (KVP en ARP) ons niet officieel vertellen dat zij niet meer streven naar een samen werkingsverband moet ik aanvaarden dat zjj het gesprek nog steeds willen. De CHU heeft zich echter niet gebonden. Formeel staat zij vrij". De voorzitter ontkende dat de Acht tien op een CDU afstevenen. „Maar men kan niet blijven praten om het praten. Er moet een doel zijn. Of dat kan wor den bereikt hangt af van het resultaat van het gesprek. Het zal door de eigen partij-organen moeten worden beoor deeld en beslist. Het is niet onze bedoe ling anderen bij het aanvaarden van regeringsverantwoordelijkheid uit te sluiten. Dan moet er met name in de Achttien, wel voldoende overeenstem ming over het program zijn. Over de uitvoering daarvan mag geen verschil van mening bestaan". 99 De waarnemend fractieleider van de CHU in de Tweede Kamer, drs. A. D. W. Tiilanus, heeft zaterdag minister De Block (economische zaken) in bescher ming genomen. „Hij heeft in de Ver- blifa-kwestie een black-out gehad. Dat kan elk mens overkomen. Daarom vind ik dit ene incident niet doorslaggevend een wijziging in de samenstelling van het kabinet aan te brengen". Hij noemde mr. De Block „de minis ter die het harste werkt en die in de Kamer de meeste uren maakt" (een CHJO'er „Dat zegt niets"). Volgens de arts-politicus Tilanus moet een minis ter „een schaap met vijf poten" zijn: hij moet hard werken, veel presteren, goed presenteren, een goed collega zijn in het kabinet en goede verhoudingen met de Kamer scheppen. De beoordeling is aan de, minister president en in dit geval ook aan de KVP. De regeringsfracties hebben geen motie van wantrouwen voorgesteld of aanvaard. Ik acht dit op dit ogenblik juist", aldus drs. Tilanus. Hij noemde het theoretisch mogelijk om tijdens de rit een of meer ministers te vervangen. De Groningse hoogleraar prof. dr. A. Wattel meende dat de invloed van een ondernemingsraad op den duur gelijk waardig zal moeten zijn aan die van de aandeelhoudersvergadering. Een on dernemingsraad zou volgens hem ook een onbekwame directeur of directie moeten kunnen ontslaan. Oud-minister van justitie mr. H. Mulderije was het daarmee niet eens. „De gemiddelde vak bondsbestuurder of werknemer is niet, zoals de gemiddelde aandeelhouder, ge schikt om in de centrale leiding mee te denken", vond hij. SOEST Bij een slippartij in Soest (West-Duitsland) is het echtpaar Lan- sink uit Hengelo gisteren om het leven gekomen. De 21-jarige dochter van het echtpaar en haar even oude verloofde werden levensgevaarlijk gewond. TURNHOUT Op de weg Mol-Turn- hout in België zijn gisternacht twee Nederlandse auto's en een Belgische auto bij een inhaalmanoeuvre frontaal in botsing gekomen. De 36-jarige W. Lemans uit Bergeik werd op slag ge dood. Tien mensen, onder wie zes Ne derlanders, werden zwaar gewond. De bestuurder van de Belgische auto, die 't ongeluk veroorzaakte, had te veel ge dronken. TERNEUZEN Bij een botsing op een kruising in St. Annapolder tussen een Nederlandse en een Belgische auto is de 38-jarige mevrouw Prinse-Brou- wer uit Terneuzen om het leven geko men. Vijf mensen werden gewond. SCHOORL De 52-jarige J. den Tas uit Schoorl is gisternacht bij een botsing in Warmenhuizen verongelukt. Hij botste met zijn bromfiets tegen een scooter. AMSTERDAM Het Minervapavil- joen in Amsterdam-Zuid is gisteravond grotendeels door brand verwoest. Vrij wel alle zalen zijn uitgebrand. Het Minervapaviljoen is een ver maard vergadercentrum, gelegen naast het Amsterdamse Hilton hotel. Het be staat uit vele vergaderzalen en kamers. Ook het muzieklyceum is hier onder gebracht. Vandaag zou dit lyceum on- derwijsexamens afnemen. De gealar meerde directeur van het lyceum, de heer Everhard van Royen, kon nog jyist op tijd de mappen met de examen opgaven in veiligheid brengen. Een ge deelte van de muziekbibliotheek ging verloren. Omdat de politie alle toegangen tot het door de studenten bezette Maagdenhuis had afgezet, moesten an dere manieren worden gevonden om de bezetters van voedsel te voorzien. Een geïmproviseerde luchtbrug waar langs voedsel wordt vervoerd van de Aula naar het Maagdenhuis bracht tot nu toe een oplosing voor de studen ten, maar stelde tevens de politiedie de bezetters door isolering tot overga ve had willen dwingen voor nieuwe problemen. MAASTRICHT Bernadette Devlin, die op 21-jarige leeftijd als afgevaar digde van Noord-Ierland werd gekozen in het Britse Lagerhuis meent dat ook in Nederland de jeugd beneden de leef tijd van 25 jaar zitting in het parle ment moet kunnen krijgen. Bernadette Devlin zei dit zaterdag in Maastricht, waar ze de eregaste was op een door de KVP georgani seerde jongerendag. Het was Berna- dettes eerste buitenlandse reis. Het bestuur van de KVP-jongeren, kring Limburg, had de aankomst van deze voorvechtster van gelijke burger rechten in Noord-Ierland omgeven met een waas van geheimzinnigheid. Aange kondigd was dat ze zaterdagmorgen met een chartertoestel op vliegveld Beek zou landen. Bernadette arriveer de echter vrijdagavond op de luchtha ven van Brussel, waar ze door een KVP-deputatie werd begroet en naar Maastricht gebracht. De KVP<-jongeren onthaalden de 22- jarige Ierse op een „Maastricht by night", een tocht langs de Maastrichtse etablissementen die tot vijf uur in de ochtend duurde. Dat verhinderde Bernadette evenwel niet om enkele uren later bijzonder scherp van geest haar woordje te doen op een persconferentie en vlotweg in haar blauw-rode broekpak te poseren voor de fotografen. „De hartelijkheid van de Nederlan ders heeft me bijzonder getroffen", zei de onbekommerde Bernadette, die in Ulster speciale politiebescherming ge niet tegen de hardhandige acties van haar tegenstanders. Jan Hoen (28), voorzitter van de KVP-jongeren in Maastricht had zich geroepen gevoeld gelijksoortige maat regelen te treffen: „Wij zijn hier ver antwoordelijk voor haar veiligheid. Op ons verzoek houden twee rechercheurs in burger een oogje in het zeil. Bo vendien houden we voldoende mensen in haar buurt om zo nodig effectief te kunnen ingrijpen". Uit welke hoek Jan Hoen het gevaar verwachtte, wilde hij echter niet ver tellen. Maar 's middags ontvouwden tijdens de jongerenbijeenkomst in de Schouwburg enkele socialistische jon geren ongehinderd een spandoek met het opschrift: „Bernadette Devlin is O.K., maar wat wil de KVP ermee?" DEN HAAG Tengevolge van een staking van de leerlingen zal het eind examen van de Academie voor Podium vorming in Den Haag, dat morgen zou moeten beginnen, waarschijnlijk wor den uitgesteld. De negen eindexamenkandidaten ei sen dat voor dinsdag een bijeenkomst met alle docenten wordt gehouden om overleg te plegen over de positie van de Academie. UTRECHT In de kantoren van Stig- ter en Messemaeders N.V. in Utrecht hebben inbrekers gisternacht een enor me ravage aangericht. De inbrekers brachten in het archief van het kantoor zelfs een brandkast mer een lading springstof tot ontplof fing. Ook de archieven en een deel van de telefooncentrale werden verwoest. Toen alle vernielingen waren gepleegd bleek dat de brandkast leeg was. Ook in de bureaus lag niets van waarde. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. de dokters en ver in goede handen, en de andere heren werk gedaan. Daar Godelieve en A- lois Vereecken za gen vreselijk op tegen de perscon ferentie in 't Aca demisch zieken- husi te Gent die zaterdagmorgen vooraf ging aan hun eerste ander halve dag samen zijn in 6 maanden. Maar Alois brak snel het jjs met z'n antwoorden, in sappig Vlaams, op vragen die tot zijn opluchting niet gingen over het moeilijke onder werp van de long transplantatie die hij in november van 't vorige jaar had ondergaan. Of hij het ver velend vond dat hij na dit week einde 't ziekenhuis weer in moest „Nee hoor", zei hij, „helemaal niet. Bij pleegsters ben ik Professor Derom hebben prachtig heb ik veel bewondering voor. Ik hoop dat zij er voor zullen zorgen dat ik zo gezond kan blijven als ik nu ben." Zijn eehtgenote Godelieve Vereec ken vertelde dat zij, veel morele steun had gekregen van mensen in België en verscheidene andere landen, die haar brieven hadden geschreven. „Fijn dat er zoveel mensen zijn die af en toe aan ons denken", zei zij. Samen met vrouw en kind heeft Alois Vereecken, voor het eerst sedert hij een andere long kreeg ingeplant, een weekeinde buiten het ziekenhuis doorgebracht. Voor de Vereeckens waren het uren van geluk waarnaar zij wekenlang hadden gehunkerd. Voor de ploeg van vijf medici die Vereecken in november van het vori ge jaar met een nieuwe long nieuwe levenskansen gaven was dit het week einde waarvan voor hun patiënt zeer veel zou afhangen. Een proefperiode dus. Daaruit zou moeten blijken of Vereecken deze zomer het Acade misch Ziekenhuis te Gent voorgoed zou kunnen verlaten. Prof. dr. F. Barbier, een van de le den van het transplantatieteam, zei zaterdag: „Vereecken is al enige tijd gewend aan verblijf buiten de steriele kamer waarin hij lange tijd in afzon dering is verpleegd. Op grond van psychologische overwegingen hebben wij er voor gezorgd, dat hij dit week einde samen met zijn gezin buiten het ziekenhuis kan doorbrengen." De Vereeckens brachten het week einde niet thuis door, in het dorpje Kalken tussen Gent en Dendermonde, Godelieve en Alvi's Vereecken tijdens de persconferentie die za terdag werd gehouden. maar in een woning die voor deze ge legenheid door het ziekenhuis was ge huurd. Hun weekeind-adres bleef strikt geheim. En het Academisch Ziekenhuis verzocht de pers dringend rekening met de toestand van Vereec ken te houden en hem zaterdag en zondag geheel met rust te laten. Op deze eerste proef zullen nog ver scheidene andere volgen. Reageert Vereecken er goed op dan zullen die perioden van gezinshereniging geleide lijk langer worden. Wellicht zal Ver eecken dan de komende zomer voor goed het ziekenhuis mogen verlaten. Hij zal dan nog Wel een of tweemaal per week voor controle naar het zie kenhuis moeten. Vereecken is de enige patiënt die een longtransplantatie langer dan een maand heeft overleefd. Vandaar dat de belangstelling in vele landen voor het al zeer lijvige medische dossier over Vereecken groot is. Onder dege nen die het dossier in Gent zijn ko men bestuderen in de laatste tijd zijn dr. C. R. H. Wildevuur, lid van een chirurgisch team dat zich al enige tijd voorbereidt op een longtransplantatie in het Academisch Ziekenhuis te Gro ningen en prof. dr. A. G. Brom van de Rijksuniver«?1«it te Leiden, de leer meester van de leider van het Gentse transplantatieteam, prof. dr. F. De rom. Evenals indertijd prof. Chr. Bar nard heeft prof. Derom de afgelopen maanden vele wetenschappelijke voor drachten over zijn transplantatieme thode gehouden. Hij deed dat o.a. in San Francisco, Marseille, Berlijn, Davos, Milaan, Barcelona, Rome en Lausanne. In Leiden heeft hij er zelfs drie maal een voordracht over gehou den. Vereecken leeft nu al geruime tijd geheel op zijn ingeplante rechterlong. Eind maart is zijn linkerlong geheel uitgevallen. Tot operatieve verwijde ring daarvan zal alleen worden over gegaan indien de linkerlong besmet tingsgevaar voor de ingeplante long mocht opleveren. Aan een nauwkeurige berekening van de kosten van Vereeckens long transplantatie is men in Gent nog niet toegekomen. Prof. Derom zei daar over: De longtansplantatie zelf was niet duurder dan een hartoperatie, en de nazorgkosten waren vergelijkbaar met die welke een niertransplantatie meebrengt. ADVERTENTIE MAASTRICHT Bernadette Devlin, Engeland' s jongste parlementslid, heeft zaterdag gesproken op een bij eenkomst, georganiseerd door de KVP- jongeren in Maastricht. Eerder op de dag gaf zijn een persconferentie in het Pothuis. LUIK Een 50-jarige kelner In Luik heeft in de nacht van zaterdag op zon dag een 18-jarige jongen doodgescho ten en een tweede zwaar gewond. De jongelui hadden hem, onder aan voering van zijn eigen dochter, in huis overvallen. Het meisje was uit een opvoedingsgesticht ontsnapt en had in Luik kennis gemaakt met een groep jongelui die in een kamer bijeen hok ten en marihuana rookten. Het meisje vatte met twee jongens het plan op om haar vader te bero ven. Ze drongen 's nachts zijn huis aan de achterzijde binnen. Het meisje riep haar vader naar buiten, waarop een van de jongens hem met een stuk ijzer neersloeg. De man werd gebonden en in zijn ka mer opgesloten. Het meisje stal daarop de juwelen van haar moeder en de jongens beroofden de vader van een bedrag van ongeveer zevenhonderd gul den. Vervolgens probeerden ze met zijn auto weg te rijden. Intussen wist de vader zich te bevrijden en stormde met zijn geladen revolver op de auto af. Hij schoot de bestuurder dood. De tweede jongen, die met een lang mes in de hand uit de auto wilde stappen, werd geraakt in de schouder en in bei de benen. De dochter vluchtte in paniek, maar kon later door de politie worden gegre pen. De vader is ook gearresteerd, verdacht van moord en poging tot moord. UTRECHT Mgr. H. C. A. Ernst, de roomskatholieke bisschop van Bre da, en de hervormde professor dr. II. Berkhof hebben beiden erkend dat de kerken bij de oprichting van het Hu manistisch Verbond in 1946 te hard zijn geweest in de afwijzing van de huma nistische beweging. Ze zeiden dit in Utrecht bij het af scheid van professor dr. J. P. van Praag als voorzitter van het Humanistisch Verbond. Professor Berkhof, sprekend namens de Nederlandse Hervormde kerk, zei dat men in zijn kring het ontstaan van het Verbond aanvankelijk met lede ogen had aangezien. „We waren ge neigd te denken dat Europa alleen de keus had tussen christendom en nihi lisme". Hij voegde er aan toe dat de kritiek op het Verbond in het begin vaak „van minder allooi was geweest: „We dach ten als christenen een soort heersers positie in te nemen. Het Humanistisch Verbond wordt nu gezien als een ver rijking van de wijze van samenleven". Mgr. Ernst vestigde de aandacht op de goede betrekkingen die de laatste tijd tussen rooms-katholieken en huma nisten zijn gegroeid. Hij was erkentelijk voor het feit dat de hevige weerstand van de roomska tholieke kerk in het begin tegen het Humanistisch Verbond niet heeft geleid tot wrok bij de humanisten. MAASTRICHT Ten gevolge van een ongeval is zaterdagmiddag in Maas tricht de 63-jarige mevrouw A. Kemp- Dassen, weduwe van de Maastrichtse literator Mathias Kemp overleden. Me vrouw Kemp stond op het vijf meter hoge balkon van haar woning toen een gedeelte van de ballustrade waartegen zij leunde het begaf. Zij kwam op de rijweg terecht en werd zwaar gewond. Op weg naar het ziekenhuis is zij over leden.

De Vallei | 1969 | | pagina 5