Belg Staf van Roosbroeck door twee etappe-overwinningen „vast" in oranje trui Okker in finale de baas over Zeljko Franulovic „Echte" internationals niet in Olympisch voetbaltoernooi Grand Prix van Monaco voor Brit Graham Hill Merckx overtroefde Italiaanse favorieten Fairlie veroverde titel in Londen Samenstelling hockeyelftal Oud-internationals verloren van Engeland4-5 Cramer tot mei '71 coach bij FIFA Jeugd-hockeyselectie Zuiderburen namen in Olympia's Tour op alle fronten heft in handen Ook gouden medaille voor Peter Snijders In de haren Grote klappen Grote hoogte Slagvaardigheid Judokwai Nederland fusioneert met NJJB Nog een titel Grote verliezers Opvallende man MAANDAG 19 MEI 1969 ELSLO Gebruikmakend van de onderlinge rivaliteit tussen de Nederlandse ploegen zijn de Belgen er in Olym pia's Tour in geslaagd in het weekeinde op alle fronten het heft in handen te nemen. Met twee etappe-overwinnin gen reed de 21-jarige Staf van Roosbroeck zich „vast" in het oranje leidershabijt, werd tevens een voorlopig moei lijk te genaken aanvoerder in de puntenrangschikking, ter wijl België, mede dank zij de steun van twee Nederlandse invallers (Legierse en Leunis), ook in het ploegenklasse- ment de teugels stevig in handen nam. Dat alles bereikten onze zuiderburen zonder zich noemenswaardig in te span nen. Kundig gecoached door de ervaren Noel Fore waren zij voortdurend listige toeschouwers in het vaak hete ge vecht tussen de Nederlandse formaties om dan op het juis te moment toe te slaan. STAF VAN ROOSBROECK opnieuw etappezege MONTECATINI Eddy Merckx heeft de eerste slag met Felice Gimon- di in de Ronde van Italië gewonnen. Merckx heeft trouwens in de derde rit over licht geaccidenteerd parcours alle Italiaanse favorieten overtroefd. Dat ge beurde pas in de eindsprint, waarbij vrijwel alle sterren uit de ronde waren betrokken. De beslissing in de etappe viel bij de beklimming van de Col de l'Abetone. die het veld naar een hoogte van 1400 meter bracht. Gimondi zette# de aanval in, Merckx had onmiddellijk zijn ant woord klaar en kwam ook als eerste bo ven, met tien sec. voorsprong op Gimon di. De groep van sterken, die was ont staan, bleef bij elkaar, ook in de vol gende beklimming van de gemakkelij ker Col de la Prunetta en daardoor moest de beslissing in de sprint vallen. Op de renbaan van Montecatini spurt te Merckx verreweg het snelst. Uitslag derde etappe, een rit over 188 km van Mirandola naar Montecatini, was: 1. Merckx (Belg.) 5 uur, 30 min 20 sec. (gem. snelheid 34,146 km per uur); 2. Gimondi (It.) 3. Zilioli (It.); 4. Dancelli (It.); 5. Michelotto (It.); 6. Adorni (It.); 7. Polidori (It.) 8. Anni (It.), allen dezelfde tijd als Merckx., op 5 sec.: 9. Mori (It.); 10. Benfatto (It); op 1 min. 58 sec.: 11. Schiavon (It.); op 2.40: 12. Ballini (It.) en ver volgens het peloton. Het algemeen klassement na drie etap pes: 1. Polidori (It.) 13.05,47: 2. Annie (It.) op 43 sec.; 3. Benfatto (It.) op 1,17; 4. Dancelli (It.) op 1.35; 5. Gimondi (It.) z.t.; 6. Michelotto (It.) z.t; 7 Merckx (Belg.) z. t.; 8. Zilioli (It.) op 1,42; 9. Adorni (It.) z. t.; 10. Mori (It.) op 1,47 LONDEN De Nieywzeelander Brain Fairlie, die enige weken geleden in Scheveningen reeds bewees een uit stekend speler te zijn, heeft dit onder streept door de titel in het heren-enkel- spel van de tenniskampioenschappen in Londen zaterdag op zijn naam te bren gen. Hij versloeg in de eindstrijd de Engelsman Graham Stilwell. De cijfers waren 119 en 63. Vrijdag had Fairlie reeds de Engelse nummer één Mark Cox in de halve finales uitgeschakeld. De Australische Margaret Court won zaterdag de titel in het dames-enkelspel. In de finale versloeg zij Mary Ann Cur- tis-Eisel (V.S.) met 75 en 61. AMSTERDAM Het Nederlandse heren-hockeyelftal, dat tweede Pinkster dag in Essen West-Duitsland zal uit komen, is als volgt samengesteld: doel: Aart Brederode (HHYC); achter: Nico Spits (Amsterdam) en Heiko van Sta veren (Kampong, aanvoerder); midden Tippy de Lannoy Meyer (Laren), Se- bo Ebbens (Kampong), Ton Toebosch (Venlo) en Piet Weemers (HTCC); voor: Fans Spits (Amsterdam), Jeroen Zweerts (SCHC), Otto ter Haar (Hil versum) en Kick Thole (Laren). 0 Het Nederlandse bondshockeyteam heeft zondag te Tilburg een overwinning met 3-2 behaald op het zuidelijke elf tal in een matige wedstrijd, waaraan de omstandigheden voortdurend regen val en een zacht, modderig veld, niet vreemd waren. Bij de rust had de bondsploeg reeds een voorsprong van 2-1. Het scoreverloop was: Weemers (strafpush 1-0: Bart Taminiau (straf - corner) 1-1; Nico Spits (strafcorners) 2-1 en 3-1, Bart Taminiau 3-2. Van de vier wedstrijden, die de Westduitse hockeyjeugd zondag in Mun ster tegen de Nederlandse jeugd speel de, eindigde er slechts een in een Ne derlandse zege, namelijk voor de meis jes A, die met 3-1 (ruststand 2-1) won nen. De meisjes b bereikten tegen de Westduitse b-ploeg een gelijk spel: 1-1 na een ruststand van 0-0. Bij de jongens gingen beide wedstrijden voor Neder land verloren. De Westduitse a-ploeg won met 2-0 (1-0), de Westduitse B- ploeg met 2-1 (1-1). Zo gebeurde het zaterdag, toen Van Roosbroeck tegen het eind van een door noodweer geteisterde rit over het parkoers van de Omloop van de Baro nie meeging in «de beslissende vlucht om in Bladel een gemakkelijke spurt- zege op zijn vluchtmakkers te behalen. Van Roosbroeck, die op de openings dag van Olympia's Tour jarig was ge weest en toen tevreden had moeten zijn met een derde plaats achter Piet Hoek stra en zijn landgenoot Jean Pierre Monsere, nam de leiderstrui van dé Fries, die in de rit naar Bladel te kwis tig met zijn krachten was omhoogge- sprongen en op bijna een minuut werd gefietst, over. Het spel herhaalde zich in de zon dagse rit, waarbij de slotfase opnieuw door regen en hagel werd bemoeilijkt. Weer bleven de Belgen glimlachend toezien hoe de Nederlanders elkaar in de haren zaten om uiteindelijk in de Kerkhofstraat te Elslo via de sprint- kracht van Staf van Roosbroeck op nieuw de volle winst binnen te halen. Staf van Roosbroeck, winnaar van >n etappe in de onlangs door Fedor den Hertog gewonnen Ronde van Bel gië. en daar ook zegevierend in het puntenklassement, kwam uit dit moei lijke eerste deel van Olympia's Tour, waarin door de tegenwerking van de weergoden opmerkelijk meer slachtof fers vielen dan men de laatste jaren in dit evenement gewend is. tevoor schijn met een pure bondficatiewinst van twintig seconden op de uitstekend rijdende Wim Prinsen (zaterdag en zon dag tweede) en van vijfentwintig se conden op Henk Benjamins, die in Bla del als tweede eindigde maar in Elslo door een achtste plaats buiten de boni ficatieregen bleef. Na deze drie komen in het algemeen klassement de grote verliezers van dit weekeinde: Fedor den Hertog op 1.23. Jan Aling op anderhalve minuut. Piet Hoekstra op 1.38... nog veel verder naar achteren verdwenen Piet van der Kruis. Tino Tabak, de Gebroeders Vlot, Jan Spetgens en Theo van der Leeuw, allemaal figurerend op het befaamde .lijstje" van coach Joop Middelink als mogelijken voor de wereldkampioen schappen en de Ronde van de Toe komst. De grote klappen waren zaterdag in de rit van Breda naar Bladel gev&llen. Al vrij kort na de start raakte Jan Hordijk betrokken bij een valpartij en verdween uit de koers toen hij kort na dat hij zijn fiets weer had beklommen ook nog door een lekke band werd ge plaagd. In een vreselijk noodweer trok de karavaan over smalle en onge lijke weggetjes in het Brabantse land, waar Jan Spetgens, die op hetzelfde parkoers in de Omloop van de Baro nie sterk had gezegevierd en de hel blonde Tino Tabak zo maar uit de wie len werden gereden en in de achter hoede verdwenen. Veel animo om het tempo te verho gen was er overigens niet in de samen- klittende hoofdmacht. Tot Piet Hoek stra, in zijn oranje trui voor de start op de markt in Breda een opvallende figuur, een lekke achterband kreeg. Het toeval wilde, dat net tevoren zijn ploegleider langs de kant van de weg was gestopt zodat de tierende Fries de nu plotseling tot activiteit komende meute steeds verder zag verdwijnen. Toen Hoekstra weer op pad kon gaan had hij ongeveer anderhalve minuut verloren. Hem werd hulp geboden door zijn achtergebleven ploegmakkers Bart Solaro en Adri Wouters maar die kon den de lange noorderling nauwelijks enige steun verlenen. Zo krachtig trap te Hoekstra de pedalen rond, dat Sola ro onmiddellijk achter moest blijven en Wouters alleen maar aan het wiel van "rijn driftig voortrazende kopman kon aanhaken. Hoekstra grc.iue in deze achtervol ging tot grote hoogte. Hij bleef de pe dalen ranselen, ook toen hij met Wou ters een achter de hoofdmacht rijdend groepje van tien renners bereikte. Door Hoekstra's toedoen viel dit ploegje in flarden uiteen. Maar alleen Hoekstra kon tenslotte de hoofdmacht weer be reiken. Hij gunde zich daar nauwelijks enige rust, want toen 'n paar kilometer ter verder na een solo van Louis West rus door onder meer Van Roosbroeck en Den Hertog de aanval op zijn trui werd ingezet, was Hoekstra hoogstper soonlijk aanwezig om ook deze poging :n de kiem te smoren. Achteraf bleek, dat de Fries toch wel wat al te slor dig met zijn krachten was omgespron gen. Want toen in de slotfase een kop groep van elf man ontstond was Hoek stra niet meer bij machte om opnieuw te pareren en verloor een minuut en twaalf seconden. Dat speelde zich af in de laatste twintig kilometer. Dit was echter niet het enige opmerkelijke feit. Nog op zienbarender was de manier waarop Fedor den Hertog, attent toen de be slissende slag werd ingezet, op verlies werd geredén. Hij meende steeds te moeten meegaan wanneer een van de Acifitrijders Van der Kruijs en Van der Burgh demarreerden en tastte daarbij zo diep in zijn reserves, dat hij pas achtenveertig seconden na de in de sprint zegevierende Van Roosbroeck binnen kwam. De Belgen hadden de trui veroverd en bleken niet van plan dit kostbare kledingstuk weer af te staan. Zondag tussen Bladel en Elslo controleerden zij talloze vluchtpogingen met pijnlijke nauwkeurigheid en grote slagvaardig heid. Zij hechtten pas hun goedkeuring aan de ontspanning van Kooken, Van der Leeuw. Wim Jansen, Van de Ruit en Wicher Vlot. die door de eerste twee halfkoers werd ingezet. Van de Ruit immers was de bestgeplaatste en met een achterstand van'ruim tien minuten volslagen ongevaarlijk. Bovendien speelde deze ontsnapping de Belgen ook in de kaart omdat, wanneer zij mocht slagen, de bonificatieseconden in ieder geval buiten het bereik van de naaste concurrenten zouden blijven en de trui van Van Roosbroeck minstens één dag behouden bleef. Toen er tegen het slot op een zeven kilometer lang parkoers rond Elslo. dat nog zes keer gereden moest worden, door de overi ge coureurs toch weer zo sterk werd aangedrongen, dat de voorsprong van de tot het laatst strijdende Frans van de Ruit ook teniet werd gedaan, waren de Belgen weer attent om hun grote man, hun Staf van Roosbroeck. naar voren te schuiven. Onherkenbaar door de modder van de laatste uren. tot op het bot ver kleumd door de felle regen- en hagel - ransels, maar ingelukkig fietste Van Roosbroeck aan het hoofd van de kara vaan ook over deze aankomstlijn. Hij had zijn winst nog vergroot en was op nieuw een belangrijke concurrent kwijtgeraakt. Piet van der Kruijs, die na de tegenslag op de eerste dag met Harry Jansen, door Acifit-ploegleider Liebregts tot kopman was uitgeroepen was door de val meer dan vier minu ten achtergeraakt en kansloos gewor den. Wat Libregts betreft is Olympia's Tour afgelopen. De anderen denken daar echter niet zo over. Vooral niet omdat vandaag de ongetwijfeld zware rit door het Limburgse heuvelland wacht. ..Als het dan weer regent zul len die Belgen die trui wel kunnen be houden", zo meende Joop Middelink „maar mocht het droog worden dan zou het best kunnen zijn dat Fedor den Hertog op die heuvels in de aanval gaat." Uitslag tweede etappe: 1. Roosbroeck (Belg) 3 uur 51 min 38 sec (met boni ficatie 3.51.23); 2. Benjamins (Cabal- lero) zelfde tijd (met bon. 3.51.28); 3. Prinsen (Vredestein) z. t (met bon. 3.51.33); 4. Aling (Drenthe); 5. Hooger- heide Smith-Acifit); 6. Van der Kruis (Smith/Acifit) allen 3.51.38; 7. Brauns (Heynen) 3.51.50; 8. KeLleners (Hey- nen) 3.51.57; 9. Van der Burg (Smith/ Acif it.) z.t.; 10 Balk (Ketting) z.t.; 11. Den Hertog (Amstel) 3.52.16; 12. Bra- venboer (Smith Acifit) 3.52.26; 13. Jan sen (Smith/Acif it) 3.52.26; 14. Nieuw- kamp (Ketting); 15. Schoofs fOlym- pia); 16. Westrus (Peugeot BP); 17. Dean (Olvmpia, Nw Zeeland); 18. de Koning (Amstel); 19. Tabak (Ketting); 20. Leunis (Belg. ploeg) 3.52.50; 21. Aakens (Belg); 22. Van Katwijk (Am stel); 23. Van Zandbeek (Skol); 24. Douma (Batavus); 25. Embregts (Peu- geot/BP). Uitslag derde etappe1. Roosbroeck (Belg) 160 km in 3.42.56 (met bon. 3.42.41); 2. Prinsen (Vredestein) z.t. (met bon. 3.42.46); 3. Jansen (Smith/ Acifit) z.t. (met bon. 3.42.51); 4. Van Katwijk (Amstel) z.t; 5. Westrus Peu geot-Michelin-BP) z.t.; 6. Schoofs (Olympia) z.t.; 7. Slüper (Heijnen) z.L; 8. Benjamins (Caballero) z.t.: 9. De Koning (Amstel) z.t.; 10. Van Ven- rooy (Olympia) z.t.; 11. Dekker (Vre destein); 12. Aling (Drenthe); 13. Schetters (Ovïs); 14. Van der Moot (Olympia); 15. Vrancken (Ovis); 16. Zoetemelk (Amstel); 17. Spetgens (Heijnen); 18. Groen (Batavus); 19. Cornel isse (Vredestein); 20. Braven- boer (Smith/Acifit), allen z. t als de winnaar; 21. Hassink (Ketting); 22. Kelleners (Heijnen); 23. Schoep (Belg); 24. Jansen (Olympia); 25. Hoekstra (Batavus), allen z.t. als de winnaar. Het algemeen ploegenklassement na de derde etappe is: 1. België, 34 uur minuten 45 seconden; op 1 min 16 sec: 2. Vredestein; pp 1 min 30 sec: 3. Amstel; op 2 min 29 sec: 4. Bata vus; op 8 min 52 sec: 5. Peugeot. Het puntenklassement nad de derde etappe is: 1. Van Roosbroeck (Belg) 58 pnt; 2. Prinsen (Vredestein) 54 pnt; 3. Benjamins (Caballero) 47 pnt; 4. Aling (Drenthe) 31 pnt; 5. Van Kat wijk (Amstel) 30 pnt; 12. Monsere (Belg) 19 pnt; 34 Gakens (Belg) 5 pnt. Het algemeen klassement na drie etappes: 1. Van Roosbroeck (Belg) 11 uur 19 min 52 sec; op 20 seconden: 2. Prinsen (Vredestein); op 25 seconden: 3. Benjamins (Caballero); op 1 min 13 sec: 4. Den Hertog (Amstel); op 1 min 20 sec: 5. Aling (Drenthe); op 1 min 28 sec: 6. Hoekstra (Batavus); op 1 min 37 sec: 7. Monsere (Belg); op 1 min 47 sec: 8. Van Katwijk (Am stel); 9. Van Venrooy (Olympia); 10. Ben Groen (Batavus) 11. Rink Corne- lisse (Vredestein); 12. Legierse (Belg); op 2 min 29 sec: 13. Van Zandbeek (Skol); op 2 min 39 sec: 14. Braven- boer (Smiths); op 3 min 34 sec: 15. Westrus (Peugeot); 16. Schoofs (Olym pia); op 3 min 45 sec: 17. Oosterhof (Drenthe); op 3 min 35 sec: 17. Ooster hof (Drenthe); op 3 min 58 sec: 18. Douma (Batavus); op 4 min 09 sec: 19. Van der Kruys (Smith); op 5 min 11 sec: 20. Zantjngh (Batavus) 21. Leunis (Belg); 22. Vermeulen (Vredestein); op 5 min 57 sec: 23. Tabak (Ketting); op 6 min 50 sec: 24. De Koning (Am stel); op 6 min 58 sec: 25. Janbroers (Peugeot). ASSEN Graham Leggat heeft de 1500 toeschouwers, die in Assen de voetbalwedstrijd tussen de oud-interna tionals van Nederland en Engeland bijwoonden, getoond nog steeds over een dodelijk schot te beschikken. Voor al dank zij vier doelpunten van de En gelse verbindingsspeler zegevierden de Britten in een aantrekkelijk duel met 5—4. Technisch waren de spelers van bei de elftallen nog tot grote dingen in staat. Moeilijker was het als het tem powapen gehanteerd moest worden. De Engelse ploeg was duidelijk sterker. De opbouw van de aanvallen was beter en de schotvaardigheid groter. Twee treffers van Leggat en een doelpunt van Johnny Haynes maakten, dat de Engelse oude glorie met een veilige 30-voorsprong kon gaan rus ten. Na de hervatting kwamen de Ne derlanders er wat beter in, al werd het opnieuw door Leggat eerst nog 40. Schouten scoorde tweemaal. Lang heeft de mogelijkheid van een gelijk spel niet bestaan. Daar was Leggat's vierde treffer oorzaak van. De Britten deden het daarna wat rustiger aan. Tol en Abe Lenstra passeerden de En gelse goalie nog. Verder dan 45 kwa men de Nederlanders echter niet. Opstellingen: Nederland: De Munck (Roffel); Wiersma, Schaap, Kreijer- maat en Kuys; Bennaars en Bosse- laar; Tol, Schouten, Lenstra en Cla- van. Engeland: Kelsey; Hill, Sawaud, Andrews en Franklin; Underwood en Leggat; Finney, Seeley, Haines en Plunstone. ARNHEM De leden van Judokwai Nederland hebben zich op een zondag gehouden vergadering in Arnhem met grote meerderheid van stemmen (100 tegen 39) uitgesproken voor fusie met de Nederlandse Judo en Jiu-Jitsu Bond (NJJB). Dit samengaan betekent, dat de NJJB ruim 4000 leden erbij krijgt, waarmee het totale aantal leden van deze bond rond de veertigduizend wordt. De tienjarige Judokwai Nederland zal op 7 september zijn liquidatievergade ring houden. BRUSSEL Zeljko Franulovic, ver rassend doorgedrongen tot de eindstrijd van de internationale tenniskampioen schappen van België te Brussel, heeft 't Tom Okker niet moeilijk kunnen ma ken. De Nederlandse professional ver sloeg de Zuidslaviër, die op weg naar de eindstrijd achtereenvolgens de ge plaatste spelers Clif Drysdale, Cliff Richey en John Newcombe uitschakel de, in vier sets: 6-4, 1-6, 6-1, 6-2. Franulovic heeft eigenlijk geen enke le kans gehad tegen Okker, die op de trage en gladde baan, als gevolg van voorafgaande regenbuien, beter uit de voeten kwam. De belangrijkste wapens, die Okker gebruikte, waren een sterke service en een bijzonder zekere volley. Alleen in de tweede set kreeg Franulo- vik even greep op het spel van Okker, maar de grotere ervaring van Okker voorkwam, dat Franulovic daarna nog gevaarlijk kon worden. In verband met de regen besloten de organisatoren de eindstrijd van het gemengde dubbelspel niet te laten spe len. De eerste prijs zal worden gedeeld door Ion Tiriac (Roe)/Ann Jones-Hay- don (G.-Br.) en Frew McMillan (ZAF)J Franpoise Durr (Fra.). De eindstrijd van het heren-dubbel spel tussen Okker/Newcombe en het Zuidafrikaanse duo Hewitt/McMillan was een enerverend gevecht met in drukwekkend serveergeweld en mach tige volley-rallies. De Zuidafrikanen verloren de eerste set toen Okker en Newcombe de opslag van Hewitt door braken. Het was het eerste service- verlies in de partij. De tweede set werd beslist door een verloren service- game van McMillan. In de vierde set kwamen Okker en Newcombe met 3-5 achter. McMillan en Hewitt kregen drie setpunten en doorbraken in diezelfde game de opslag van Hewitt. Op de ser vice van Newcombe kregen de Zuid afrikanen nog twee setpunten, maar die werden door magnifieke opslagen van Newcombe te niet gedaan. Op de op slag van Okker, bij een voorsprong van 7-6 greep het Nederlands-Australische paar de winst. Het dames-enkelspel werd gewonnen door de Engelse Ann Jones door een overwinning met 6-4, 6-0 in de finale op de Amerikaanse Rosemary Casals. AMSTERDAM Tijdens de bijeen komst van de commissies van de in ternationale voetbalbond/FIFA in Am sterdam, heeft de commissie ontwikke ling taktiek besloten het contract met de coach van de FIFA, de Westduit ser Dettmar Cramer, te verlengen tot mei 1971. De heer Cramer is voorname lijk belast met de ontwikkeling van het voetbal in Azië en Afrika. De commissie stelde verder een voor lopig programma voor de heer Cra mer vast voor de periode van juni 1969 tot augustus 1970. Van 15 oktober tot 7 november is een bezoek aan Papoea en West-Irian vast gesteld, van 15 februari tot 15 mei 1970 zal hij de Nederlandse Antillen, Trini dad en Barbados bezoeken. DEN HAAG Vijftien spelers zijn aangewezen voor het vijflanden jeugd- hockeytoernooi voor spelers onder 23 jaar, dat van 24 tot en met 26 mei in Cannes wordt gehouden. Het zijn: doel: Doyer en Lips; achter: Kranenberg, Dijkerman en Van Lennep; midden: De Kloet, Kalff, Geensen en Smulders; voor: Van Eijk, Schmeink, Van Len nep, Christus; Westerbeek, en Flohill. Wim Ruska veroverde twee Europese titels OOSTENDE Met de lach van een overwinnaar stond zondagavond in het sportcentrum van Oostende Wim Ruska op het erepodium. Twee grote gouden medailles bungelden om zijn hals. Aan de jubel kwam geen einde. Voor het eerst van zijn leven behaalde de 28-ja- rige Amsterdammer twee titels bij Europese judokampioenschappen, die in het zwaargewicht en in die der alle AMSTERDAM De internationale voetbalfederatie heeft zondag tijdens zijn vergadering te Amsterdam beslo ten geen spelers tot het Olympische voetbaltoernooi van 1972 toe te laten, die voor hun land zijn uitgekomen in wedstrijden voor het toernooi om het wereldkampioenschap. De amateurcommissie van de FIFA is wel bereid uitzonderingen te maken voor spelers die aan de amateurbepa lingen van zowel de FIFA als het IOC voldoen, wanneer de betreffende natio nale bonden daarvoor dispensatie vra gen. Dit geldt bijvoorbeeld voor landen die uitsluitend amateurvoetbal kennen. Het Olympisch toernooi in München zal in '72 plaatsvinden tussen 27 augus tus en 9 september. Er worden groepen gevormd van vier landen en in tegen stelling tot het toernooi te Mexico zul len de nummers een en twee uit iede re groep overgaan naar twee halve- finalegroepen van vier landen, waarin weer een halve competitie wordt ge speeld. De winnaars van deze laatste groepen plaatsen zich voor de finale, de nummers twee spelen om de bronzen medaille. In september 1970 zal de FIFA de groepsindeling voor de kwalificatiewed strijden bekend maken, de kwalificatie wedstrijden zullen tussen 1 november 1970 en 31 mei 1972 moeten worden ge speeld. Tijdens de vergadering van het toer nooi om het wereldkampioenschap werd beslist dat de beide halve finales op een dag, 17 juni 1970, moeten worden gespeeld. De Mexicaanse organisatoren hadden verzocht deze wedstrijden op verschillende data te mogen spelen. Een ontmoeting vindt plaats in Quada- lajara en de andere in het Aztekensta dion in Mexico Stad. De toegangsprijzen voor de wedstrij den uit de achtste- en kwartfinales va riëren van 1,50 gulden tot f 25,- voor de volgende wedstrijden blijven de prij zen van de goedkoopste plaatsen onge wijzigd, maar de duurste plaatsen kos ten voor de halve finales 35 gulden en voor de eindstrijd 50 gulden. De commissie verwachtte dat zeer binnenkort overeenstemming zal wor den bereikt tussen Telesistema Mexica- no en Eurovisie over het uitzenden van de wedstrijden in Mexico en Europa. Net zoals bij het Olympische toernooi in Mexico zal ook voor het toernooi in Mexico om het wereldkampioenschap een sportiviteitsprijs beschikbaar wor den gesteld. categorieën. Op superieure wijze had de wereldkampioen van Salt Lake City zijn macht getoond. De judoka's van Rome tot Moskou bogen deemoedig het hoofd. Later stonden twee judo-gigan ten tegenover elkaar: Anton Geesink en Wim Ruska. „Gefeliciteerd", zei An ton en stak de duim omhoog. Ruska knipoogde en dacht aan Mexico, waar in oktober de wereldkampioenschap pen zullen worden gehouden. Er is daarna feest gevierd in Oosten de. Feest, omdat de Nederlandse judo ka's hadden bewezen tot de sterksten van Europa te behoren. Getooid met gouden, zilveren en bronzen medailles toonden onze judoka's een ongekende veerkracht in gevechten, die de. talrijke toeschouwers tot enthousiasme brach ten. Niet alleen het eremetaal, maar ook de ovaties van de tribunes, die over de hoofden van de succesrijke Nederlanders neerdaalden waren de beloning voor de geweldige prestaties van trainer Jan der Horst en zijn man nen. Lausanne van een jaar geleden, waar de Nederlandse vertegenwoordi ging met een magere zesde plaats van daan kwam, was gewroken. Slechts Rusland had gelijke tred kun nen houden. West-Duitsland, Frankrijk, Engeland eens judobolwerken wa ren de grote verliezers. Oostende was MONTE CARLO Er schijnt geen circuit ter wereld te zijn, waar de Britse autocoureur Graham Hill zich zo in zijn element voelt als op dat van Monte Carlo, want voor de vijfde maal in zeven jaar reed hij op dit bij zonder moeilijke, bochtige stratencir- cuit zijn bolide naar de overwinning. Een prestatie, nimmer tevoren door een coureur bereikt, hoe groot zijn naam ook was. Na 1963, 1964, 1965 en 1968 nu ook 1969. Slechts twee keer dus werd zijn im ponerende serie onderbroken, in 1966 door Jackie Stewart en het jaar daar op door Denis Hulme. De veertigjarige Hill kwam tot een nieuwe recordtijd voor dit circuit van 1 uur 56 min. 59.4 Graham Hill in leidende positie. kV W- - 4» sec., hetgeen een gemiddelde snelheid betekent van 129.036 km per uur. Ook de tweede plaats was voor een Brit, Pierce Courage, en als derde werd af- gevlagd de Zwitser Jo Siffert, die reed met een privé-Lotus uit de stal van de Britse Whisky-miljonair Walker. Wereldkampioen Graham Hill kwam door deze overwinning in het klasse ment voor de wereldtitel op drie pun ten van zijn leidende landgenoot Jackie Stewart, die de finish in Monaco niet haalde. Imponerend was Stewarts en tree in de race. In gezelschap van Chris Amon met Ferrari en de Frans man Jean Pierre Beltoise draaide hij in een hoog tempo, waarbij het rondere cord steeds hoger opgeschroefd werd, zijn ronden. Op afstand volgde Hill de verrichtingen van zijn concurren ten, die zich in hun leidende rol ech ter niet konden handhaven. Achtereen volgens verdwenen Beltoise, Amon en tenslotte in de 23e ronde Stewart door pech uit de strijd en zo kwam Graham Hill alleen op kop, waar hij verder de race onder controle hield en zijn Lotus heel. Uitslag: 1. Graham Hill (GB) met Lotus 49B, 1 uur 56 min. 59.4 sec. (gem. 129.036 km/uur); 2. Pierce Cou rage (GB) met Brabham Ford, 1.57.16; 3. Jo Siffert (Zwits) met Lotus Ford, 1.57.34; 4. Dick Attwood (GB) met Lotus 49b, 1.57.52.3; 5. Bruce McLaren (Nieuw- Zeeland) met McLaren, op 1 ronde; 6. Denis Hulme (Nieuw-Zeeland) met McLaren, op 2 ronden; 7. Vic Elford (GB) met Cooper Maserati, op 6 ronden. Snelste ronde: Courage, 1 min. 25.8 sec. (gem. 131.938 km per uur). De stand voor het wereldkampioen schap is na de Grote Prijs van Mo naco: 1. Jackie Stewart (GB) 18 pnt.; 2. Graham Hill (GB) 15 pnt.; 3. Bruce McLaren (Nw- Zeeland) 10 pnt.; 4. De- nis Hulme (Nw-Zeeland) 8 pnt.; 5. Jo Siffert (Zwits) 7 pnt.; 6. Pierce Courage (GB) 6 pnt.; 7. Jean Pierre Beltoise (Fr.) 5 pnt; 8. Richard Attwood (G.-Br.) 3 pnt.; 9. John Surtees (GB) 2 pnt.; 10. Jacky Ickx (Belg.) 1 pnt voor het Nederlandse judo een gewel dig feest van overwinningen en felici taties. Temidden van dit alles stond gouden Wim Ruska, de primus inter pares met twee titels bevochten tegen rivalen als Viktor Onashvili en een met een geweldige o-soto-o-tosh (negende beenworp) tegen Kibrotsatsjvili, die hem geen duimbreed grond gunden. Daar stond ook de Euopese kampioen in het halfzwaargewicht, Peter Snijders, de koele berekenende Eindhovenaar, die in de finale tegen de armklem- en schouderworpspecialist Pokatajev uit Moskou er geen twijfel over liet aan wie de Europese titel toebehoorde. Voeg bij deze successen het zilver in de teamklassering, een wedstrijd, die op nogal ongelukkige wijze in de finale van Westduitsland verloren werd, de bronzen plakken van Martin Pogla- jen, Jan Snijders en Dirk Eveleens en men heeft een duidelijk beeld van de kracht en de techniek van het Neder landse judo in Europa. De kampioen schappen hebben in het teken gestaan van twee gevechten tussen Russen en Nederlanders. De Russische judoka's met hun op sambo geënte stijl van judo, met die formidabele kracht en conditie, die zelfs in de zwaardere gewichtsklas sen een man als Anzor Kidnadze deed vergeten, waren technisch vooruitge gaan maar tegen het „Geesink-judo", niet opgewassen. Waarom Geesink-judo? Wel, hij was de eerste in Europa, die de Japanners versloeg, die het verband vond tussen techniek en conditie en dat bleken onze landgenoten dit weekeinde in Oostende niet vergeten. Japanners, die straks in Mexico Stad, een naam die zondag avond op aller lippen lag, wederom zul len probéren van een Nederlander een titel af te nemen. De Nederlandse Judo- en Jiu-Jitsu Bond heeft echter geen geld genoeg om alle medaillewinnaars naar het land der Azteken te zenden en dat is jammer, want naast Wim Ruska en Peter Snijders behoren een Martin Poglajen, Jan Snijders, Dirk Eveleens en Eddy van der Pol in het team te staan. Nederland is echter niet zo zuinig op zijn sportzonen, wel op het geld. De tienduizend gulden van de Nederland se Sport Federatie zijn niet toereikend. Een opvallende man in de Russische ploeg willen wij u niet onthouden. Dat is de 22-jarige Viktor OnasjvilL Hij is twee koppen grofer dan Ruska en mag tenminste 'n verrassing worden ge noemd. Hij, en niet de tactisch door de Russische coach Andreyev naar voren geschoven 1.79 m grote en 110 kg we gende Vitali Koetsnetsov, was de com ing man in het Europese judo, een geweldige atleet, die zelfs de Japanners in de toekomst wel eens voor grote pro blemen zou kunnen stellen. Wim Ruska speelde het tegen hem klaar bij de zwaargewichten met snelle aanvallen, waarbij Onasjvili, wat onwennig in het internationale milieu, tweemaal een waarschuwing kreeg door van de mat te lopen. Ruska had voor hem de groot ste bewondering. „Die man is veel ge vaarlijker dan Kibrotsjasjvili", zei hij tegen de Russische trainer. Woorden, die snel werden vertaald voor zeventien andere Russische trainers,' die met ar gusogen hebben toegekeken tijdens de Europese kampioenschappen. Zij film den, maakten aantekeningen, bespra ken alle gevechten tot in de details. Waarom? Wel, in 1972 zijn de Olym pische Spelen in München. Dan staat judo weer op het programma en in Rusland heeft men al lang de voorbe reiding ter hand genomen. Medailleoverzicht per land: 1. Nederland 3x goud, lx zilver, 3x brons; 2. Rusland 2 - 3 - 3; 3. Frank rijk 1 - 0 - 4; 4. West-Duitsland 1 - 0 - 0; 5. Oost-Duitsland 0 - 2 - 0; 6. Polen 0 - 1 - 1; 7. Zuid-Slavië, Oosten rijk en België 0-0 - 1.

De Vallei | 1969 | | pagina 9