„Overleg met studenten in t Maagdenhuis uitgesloten" Alles doen om geweld te voorkomen evoluon SCHMELZER ACHTER MINISTER DE BLOCK 'QJum BEZETTERS DISCUSSIEERDEN Nederlandse Horecaf nu in ongunstige positie Test uw geheugen Samkalden sprak met Veringa en Van Thiel Acci j risverhoging toch woensdag in de Kamer „Bedrijfsleven zal vaker door staking worden getroffen''' 0 Vijftig procent CNV-leden voor fusie vakcentrales Wilton-F. sluit reparatiewerf ADVIES RAADSCOMMISSIE: Vondeling CHU-RAPPORT WIL MINDER PROVINCIES „Voorbarig" Rapport Ook voor U gem ok kei i, *e r en prettiger eten met Uw kunstgebit, donk zij grotere kouwkrocht. een Marechaussees Eis Nieuwe acties Voorzitter KathBond Vervoer sper soneel Gedegen Grafische industrie wil faciliteiten spaarloon 591 ste Staatsloterij Pagina I I DINSDAG 20 MEI 1969 AMSTERDAM De derde bezet tingsdag van het Maagdenhuis in Am sterdam wordt gekenmerkt door koorts achtig overleg door alle betrokken in stanties, in hoofdzaak bedoeld om een botsing tussen politie en studenten te voorkomen. Het PSP-raadslid J. Steijger heeft het vertrouwelijk overleg van de raads commissie „openbare orde" geschonden door de resultaten in het Maagdenhuis ADVERTENTIE Heeft u wel eens uitgezocht hoe snel u kunt waarnemen en onthouden? Probeer 't eens met de „Memo-test"! Veel van zulke boeiende en vernuftige zaken vindt u in het Evoluon. Een permanente tentoonstelling gewijd aan de mens, onze samenleving en de ontwikkeling van de wetenschap en techniek. Eindhoven Gesticht door Philips in 1966 DEN HAAG De Tweede Kamer zal woensdag en donderdag wel de voorstellen behandelen tot verhoging van de accijnzen op benzine, alcohol en. bier met ingang van 1 juli. De vaste commissie voor financiën uit de Tweede Kamer heeft een zoge naamd geclausuleerd eindverslag uit gebracht. Dit betekent dat, als minis ter Witteveen (Financiën) vóór de aan vang van de debatten nog enkele vra gen wil beantwoorden, er geen bezwaar is om woensdag in de Kamer over de wetsontwerpen te gaan praten. De belangrijkste vraag die de vaste commissie voor Financiën uit de Twee de Kamer over de plannen tot accijns verhoging aan minister Witteveen (Fi nanciën) zal stellen is of de minister al een inzicht kan geven in de bezuini ging tot dertig miljoen gulden. Dat is het bedrag dat dr. Witteveen nog moet zoeken omdat hij de accijns op benzine van drie en een halve tot twee cent per liter wil terugbrengen. Het staat wel vast dat de minister hier op „neen" zal zeggen. De openbare behandeling kan na dit negatieve antwoord echter wel door gaan. De commissie heeft alleen ge vraagd: „Kan de minister...?" In het eindverslag staan nog enkele vragen van meer technische aard. Ver schillende leden de anti-revolutionai ren laten in hun vragen een geprik keldheid doorklinken, die erop wijst dat ze zich in de debatten zeer kri tisch zullen gaan opstellen. Het is intussen niet uitgesloten dat de socialisten vandaag of morgen als nog zullen proberen om de behandeling van, de wetsontwerpen uit te stellen. Dr. A. Vondeling heeft gezegd dat een Tweede Kamer, die zichzelf respecteert, de voorstellen niet kan behandelen wan neer er geen dekking voor die dertig miljoen gulden is aangegeven. DEN HAAG De grenzen van de provincies en de gemeenten vallen niet meer samen met de huidige maatschappelijke werkelijkheid. Daarom moet worden gestreefd naar een kleiner aantal provincies die grotere delen van het land dan nu be slaan, bijvoorbeeld één bestuur voor het Deltagebied en één bestuur voor het noorden van het land. De commissie grondwetsherziening van de Jhr. mr. A. F. de Savornin Loh- manstichting zegt dat in een zojuist verschenen rapport. De De Savornin Lohmanstichting is het wetenschappe lijk bureau van de Christelijk Histo rische Unie. bekend te gaan maken. Hij deelde daar mee dat een afvaardiging van cura toren en het gemeentebestuur over woog naar het Maagdenhuis te komen. De bezetting zou dan tijdelijk worden opgeheven. Het advies van de commis sie zou inhouden dat alles moet wor den gedaan om geweld te voorkomen. Dr. Samkalden betreurt de schending van dit vertrouwelijk óverleg zeer. Hij noemde de mededelingen bovendien voorbarig, omdat het slechts om sug gesties uit de commissie gaat. Het standpunt van dr. Samkalden is, dat hij zich persoonlijk zoveel mogelijk zal inspannen om een oplossing zon der geweld te bereiken, maar dat de mogelijkheden daartoe wel beperkt zijn. De Nederlandse Studentenraad noemt in een verklaring de bezetting een „vol strekt noodzakelijk en juist middel". PSP en CPN lieten weten dat ieder geweld volkomen zal worden afgekeurd. De Wetenschappelijke Staf van de Am sterdamse universiteit heeft in een brief aan de curatoren gevraagd in geen geval politie in de universitaire gebouwen toe te laten. De staf onderschrijft de eisen van de studenten, maar de bezetting wordt als ondoelmatig afgekeurd. „Politieop treden in de universitaire gebouwen is echter nimmer te rechtvaardigen". Overigens staan de bezetters van het Maagdenhuis op het standpunt dat zij geen fysiek geweld zullen plaatsen te genover politie-optreden. Wel zijn de toegangen tot het Maagdenhuis (behalve de luchtbrug) versperd en zijn er bar ricaden opgericht. Om het noodzakelijkste werk te kun nen verrichten heeft de universiteit een tijdelijk centrum ingericht in het ge bouw van de maatschappij tot bevor dering van de geneeskunst aan de Kei zersgracht. De studenten sociologie eisen in een ultimatium dat vanavond afloopt er kenning van het medebeslissingsrecht op basis van gelijkwaardigheid. Van de gevonden stukken in het Maagdenhuis heeft een rapport van prof. Belinfante over het medebeslis singsrecht het meest de aandacht ge trokken. Daarin stelt de rector magni ficus zich op het standpunt dat de stu denten bij de inspraak geen doorslag gevende stem zouden mogen hebben. „De burgerij, dat is het parlement, gaat over de besteding van de belas tinggelden. Het lijkt mij duidelijk dat in tal van zaken het belang van do centen, wier levenstaak in de instel ling ligt, groter is dan van de snel voorbijtrekkende studenten". De studenten, die deze opmerkingen van prof. Belinfante opzienbarend noe men, hebben dit rapport aan het rec torencollege vermenigvuldigd en ver spreid. AMSTERDAM Amsterdams burgemeester, dr. I. Samkalden. heeft al vorens de studenten zijn ultimatum voor te leggen contact gehad met mi nister Veringa (Onderwijs), die met zijn voorstellen akkoord ging en met Ka mervoorzitter mr. F. J. F. M. van Thiel. Hoewel het universiteitsbestuur van mening is, dat ook via de bestaande Werk groep Bestuursstructuur een oplossing kan worden gevonden, wil men rekening houden met de afwijkende mening van de AS VA hierover. ADVERTENTIE Als U lost hebt met Uw kunstgebit, zal Uw tandarts U het speciale Dentofix-kleef- poeder kunnen aanbevelen. Uw gebit komt daardoor vaster te zitten en zal bii het spreken niet gaan schuiven of loslaten, zodat U zich zekerder gevoelt. Het ge voelige tandvlees wordt door Dentofix beschermd-,' zodat U steviger kunt biiten en gemakkelijker kauwen. Dank zij Dento fix kunt U zonder bezwaar weer lachen, hoesten, zelfs# niezen en U spreekt duide lijker. Dentofix voorkomt ook slecht rie kende adem (gebitsgeur). Schaft U nog heden Dentofix aan. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten in neutrale, plastic strooiflacons fl 2,51 SCHIJNDEL De fractieleider van de KVP, drs. W. K. N. Schmelzer, heeft gis teravond zyn vertrouwen uitgesproken in het beleid van de minister van Econo mische Zaken, mr. De Block. Hij deed dat op een zeer drukbezochte kringvergadering van zfln partij in het Brabantse Schijndel. Drs. Schmelzer gaf toe, dat mr. De Block in de presentatie van zijn be leid en zijn verdediging daarvan in de kamer niet altijd even gelukkig is. Hij zag het echter als zijn plicht om door die presentatie heen te kijken naar de inhoud van dat beleid. Die zou het op den duur van de minder goede pre sentatie moeten winnen. De KVP-leider somde een aantal pluspunten van dat beleid op: de werkgelegenheid, de aan pak van de moderne ontwikkeling in de De commissie van deskundigen (be noemd door de vaste Kamercommis sie) zou daarom een onafhankelijk ad vies moeten uitbrengen waarbij beide partijen zich dienen neer te leggen. „Het bestuur geeft de beslissingsvrij heid over de eigen universiteit hier mee uit handen. Dat is een uitzonder lijke zaak, maar het illustreert hoe ern stig wij de situatie achten. Tegen de achtergrond van deze bezetting kun nen wij niet gaan praten met de stu denten in het Maagdenhuis, omdat dit een soort waardering van die bezet ting zou betekenen", aldus dr. Sam kalden. „Het was de bezetters bekend dat hun daad ontoelaatbaar is. Als één uni versitaire geleding haar machtspositie oplegt aan andere, is overleg uitgeslo ten". Dr. Samkalden vond het overigens begrijpelijk, dat van verschillende kan ten pogingen worden gedaan om ge weld te voorkomen. Hij acht het gezien de voorgeschiedenis niet nodig de be zetters langere tijd voor overleg te ge ven. „Er moet snel beslist worden. Men wist tevoren dat een bezetting niet ge tolereerd zou worden". Curatoren, presidium en senaat steu nen het voorstel. De bezetting van het Maagdenhuis heeft overigens gisteren geen incidenten op geleverd. De poldtieversterking, be staande uit 150 marechaussees, nam de bewaking van het gebouw over. Groe pen van vijftig man wisselden elkaar af. De Amsterdamse politie en met na me de Mobiele Eenheid was beschik baar voor eventuele acties. Enige tientallen studenten bezetten gistermiddag wel het Instituut voor We tenschap der Andragogie aan het Sin gel, niet ver van het Maagdenhuis. Zij hebben enkele zalen tot permanent dis cussiecentrum bestemd. Zij garanderen dat een kantoor van de Gemeentelijke sociale dienst, dat in hetzelfde gebouw is gevestigd, geen last van hen zal heb ben. Evenmin willen zij de werkzaam heden verhinderen van het bureau van inschrijving (van studenten). Deze studenten eisen van de directeur van het instituut, prof. dr. T. ten Have, een uitspraak over medezeggenschap voor allen die aan het instituut zijn verbonden. Deze zaak is aan het insti tuut al ruim een jaar in discussie. Zolang de uitspraak van de directeur er niet is, willen de studenten in het gebouw blijven, ook 's nachts. Bij het instituut staan driehonderdvijftig stu denten ingeschreven. In een motie, die gistermiddag al in het Maagdenhuis werd aangenomen, hebben de studenten die het Maagden huis bezet houden, geprotesteerd tegen het verbod van het presidium aan per soneelsleden om het Maagdenhuis te be treden. Enkele personeelsleden zijn on- ADVERTENTIE wajang: In het bezette Maagdenhuis hebben de studenten gisteren urenlang uit voerig gediscussieerd. i danks dit verbod gisteren aan het werk gegaan. De bezetters lieten het perso neel ongemoeid. Na de vergadering, waarin ook nog scherp werd geprotesteerd „tegen de magogische verklaringen van Belinfan te en Drechsel", werd het rustig in de hal. De aanwezigen, sterk wisselend in aantal, trokken zich terug in verschil lende kamers om daar in faculteits- verband nieuwe acties voor te berei den. Paul Verheij, lid v. d. bezettingsraad, rechtvaardigde het openbreken van en kele kasten door de studenten. „We vinden dat we recht hebben op dë infor maties en of die nu toevallig in afge sloten kasten zitten is voor ons niet van belang. De informatie die som mige brieven geeft, wordt door een ar chiefdienst geselecteerd en op stencils gezet. Deze stencils worden uitgedeeld. Niet alleen in het gebouw maar ook er buiten". Gisteravond werd er in het Maagden huis een feestprogramma verzorgd, waaraan Marius Monkau, Theater Ter zijde, Rob van Reijn en Ellen van Eijk meewerkten. UTRECHT „In de autobus-actie is gebleken dat het stakingswapen nog bruikbaar is. Maar we zullen onze tech niek moeten bijschaven en verbeteren om erop voorbereid te zijn, dit middel meer dan voorheen te gebruiken". Al dus de heer J. C. van der Doef, die van daag de heer A. W. Molenaar is opge volgd als voorzitter van bedrijfsgroep wegvervoer van de Katholieke Bond van Vervoerspersoneel, vanmorgen in Utrecht op de driejaarlijkse algemene vergadering van de bedrijfsgroep. Het ziet er naar uit, dat de verhou ding tussen werkgevers en werknemers met name op centraal niveau iets ver hardt en dat met overleg niet in alle ge vallen meer een aanvaardbaar resul taat zal worden bereikt. De heer Van der Doef verwacht, dat ook op bedrijfs taks- en ondernemingsniveau 'n harde re lijn zal worden gevolg waarbij niet alleen eerder met staking wordt ge dreigd, maar waarbij die dreiging ook eerder en frequenter werkelijkheid zal worden. Het aantal georganiseerde stakingen in de laatste twintig jaar is op de vin gers van één hand te tellen, aldus de heer Van der Doef, maar we kunnen verwachten dat het Nederlandse be drijfsleven meer dan voorheen door het stakingswapen zal worden getroffen. De stakingen in de autobusbedrijven zijn dit voorjaar beperkt gebleven tot twee ondernemingen, maar de organi satie voor veel meer bedrijven was ge reed. De heer Van der Doef zei, dat de daarbij opgedane ervaring heeft geleerd dat staken een moeilijke zaak is en dat aan de voorbereiding hoge eisen moeten worden gesteld. In dit verband merkte hij op, dat de diverse bonden hun sta kingservaringen zouden moeten uitwis selen via het overlegorgaan van de drie vakcentrales. Het overlegorgaan zou volgens hem een stakingsdeskundige moeten aantrekken in verband met de grote technische, juridische en organi satorische. problemen die zich bij sta kingen voordoen. ADVERTENTIE GEKOOKTE SCHELVISROLLEN met kaassaus (4 pers.) 800 g schelvisfilets (4 stuks) 50 g boter of margarine, citroensap, 45 g bloem, 40 g geraspte oude kaas, peper, selderijsaus. De opgerolde filets in 'n ingevette pan met platte bodem zetten. Wat zout, citroensap en zoveel water dat de vis niet onder staat. De vis 10 min. laten broeien. Boter smelten, al roerende bloem toevoegen, vervolgens het visnat tot een gladde massa ontstaat. Saus van het vuur nemenl en.kaas met peper en selderijsaus[ gelijkmatig toevoegen. Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap ^voor Vis en Visprodukten, Wassenaarseweg 20, Den Haag^ UTRECHT Van de leden van de bij het Christelijk Nationaal Vakver bond aangesloten organisaties is 87 procent voor een samenwerking tus sen CNV, NKV en NVV. Vijftig procent van de leden is, als het tot een fusie zou komen, voor een fusie tussen de drie vakcentrales. Bij maar een relatief klein deel van de leden berust het lidmaatschap van de christelijke vakbeweging op princi piële motieven. Bij de jongste leef- tijds-categorie leeft het minSt de op vatting, dat de christelijke vakbewe ging een noodzakelijke organisatievorm is. Dit zijn enkele van de voornaamste conclusies van een onderzoek dat is ingesteld door het sociaal-wetenschap pelijk instituut van de Vrije Universi teit in Amsterdam. Een soortgelijk onderzoek onder NKV-leden wees vo rig jaar uit, dat bij het NKV 66 pro cent van de leden voor een fusie tus sen de drie vakcentrales is. De opiniepeiling onder de CNV-le den (301 in totaal), die onder supervi sie stond van prof. dr. H. J. van Zuthem, is de eerste fase van „een studie ter formulering van de positie en het beleid van de christelijke vak beweging met betrekking tot de maat schappelijke ontwikkeling op langere termijn". De verbondsraad van het CNV heeft aan het interim-rapport enkele voorlopige ontwerp-conclusies toegevoegd die nog in alle lagen van de christelijke vakbeweging zullen worden besproken voor ze eventueel worden aanvaard. Een volgende fase van de studie bestaat uit een actie onderzoek in de vorm van een leden werfactie (waarbij het vooral gaat om de reacties van de wervers, de mo tieven van weigering of, Lid worden e.d.). De uitslag van het onderzoek heeft onder meer bevestigd, dat het leden verloop in niet onbelangrijke mate sa menhangt met teleurstelling en onte vredenheid. Bijna eenderde deel van de leden heeft er wel eens over ge dacht, voor het lidmaatschap te be danken. Gezien het relatief geringe aantal leden dat bi> het onderzoek te kennen gaf, het lidmaatschap te baseren op persoonlijke overtuiging, moet volgens het CNV ernstig rekening worden ge houden met de mogelijkheid, dat een beroep op traditionele en institutione le motieven (christelijke opvoeding, lid van een kerk) niet meer betekent dan het aangeven van „een overtui- gingsloze vanzelfsprekendheid'T Een dergelijke vanzelfsprekendheid zal verzwakken en op de duur verdwijnen naarmate de relatie tussen geloof en georganiseerd maatschappelijk hande len in het leven en denken van de mensen vervaagt. Een proces in deze richting wordt versneld, doordat op elk terrein oude denkkaders worden doorbroken. ROTTERDAM Wegens voortduren de onderbezetting gaat de in Rotterdam gevestigde reparatiewerf van het Schie- damse scheepsbouwbedrijf Wilton- Fijenoord binnen enkele maanden slui ten. De meesten van de ongeveer 370 werknemers kunnen in hun vak worden geplaatst op de Schiedamse werf. Ook in andere bedrijven van het concern Rijnschelde, waarvan Wilton-Fijenoord deel uitmaakt, bestaan mogelijkheden voor hen. De directie wijt de verslechtering in de gang van zaken aan het steeds meer van oost naar west verschuiven van het zwaartepunt in het havengebied. Op de werf in Schiedam bestaat*"dan ook grote behoefte aan vaklieden. De Rotterdamse werf dateert van kort na de eeuwwisseling. Ongeveer tien jaar geleden onderging zij een mo dernisering in de hoop er nieuw leven in te blazen. Tot de outillage behoort een drijvend dok en dwarsnelling. Het dok zal waarschijnlijk naar een van de werven van Rijn-Schelde worden ver haald. De helling is sterk verouderd en zal worden afgebroken. Eerder was al bekendgemaakt dat de geschutsafdeling naar de VMF over gaat. De directie heeft meegedeeld dat in Schiedam de activiteiten voor repara tie, nieuwbouw en algemene werktuig bouw verder zullen worden ontwikkeld. technologie, zijn arbeid in diverse re gio's, zijn ijveren om grote projecten als Pechiney en Shell Chemie naar Ne derland te krijgen en niet te vergeten zijn persoonlijke inzet. „Men kan van mening verschillen over de vraag of de algemene prijsstop een maand eerder of later had moeten komen, maar tot nu toe heeft de minister gewerkt met achter zich de meerderheid van de Kamer en het kabinet. Hij moet nu de gelegenheid hebben om zijn beleid ver der uit te werken", aldus drs. Schmel zer. De jongste stukken van minister Wit teveen en staatssecretaris Grapperhaus over de accijnsverhogingen noemde drs Schmelzer zeer gedegen. Zij getuigen van openheid en moed. Voor het overige wilde hij niet op het standpunt van de fractie vooruitlopen. Het welslagen van dit kabinet hangt volgens drs. Schmelzer af van de vraag hoe het er in slaagt structurele vragen op te lossen of daartoe een bijdrage te leveren. Ontwikkelingshulp neemt een unieke plaats in. Die hulp is punt één in het beleid. Drs. Schmelzer verwacht niet, dat de drie christelijke partijen als een geslo ten blok de verkiezingen zullen ingaan. Hij zag niet een christelijk geïnspireer de volkspartij in 1971 optreden. Het zou hem niet verbazen, indien D'66 de verkiezingen eenzaam zal in gaan. DEN HAAG Nederland bevindt zich voor wat betreft zijn toeristenin dustrie in een uitgesproken minder gunstige positie in vergelijking met an dere landen. De BTW heeft sterk prijs verhogende gevolgen gehad, en dit dan nog naast de stijging der loonkos ten, de verkorting der werktijden, de stijging der sociale lasten en andere prijsverhogende factoren, waardoor ons land zijn imago van goedkoopte-ei- land wel geheel verloren zag gaan. De horeca-ondernemer dient zich er wel van bewust te zijn, dat in de toekomst steeds grotere inspanningen zullen worden gevraagd om de tot nu toe be haalde resultaten te kunnen handha ven. Dit zei de voorzitter van Horecaf, „Nederlandse bond van werkgevers in hotel-, restaurant-, café en aanverwan te bedrijven", de heer G. E. van Goor (directeur Krasnapolsky), in zijn jaar rede op de jaarvergadering van zijn bond, vandaag in Den Haag gehouden. Er is in het algemeen een dalende belangstelling van de Nederlandse consument voor deze bedrijfstak, maar dit geldt niet voor alle sectoren, want de omzetten bijv. van de Chinese en Indische restaurants stegen van 1956 tot 1966 tien maal zoveel als in de tra ditionele restaurants. Het is voor de Horecaf hoopgevend dat de arbeidende mens steeds meer vrije tijd, steeds meer vakantie, steeds meer salaris krijgt. Men behoeft be paald niet te beschikken over para- gnostische gaven om te voorspellen, dat bij het vullen van deze vrije tijd de horeca een belangrijke rol moet gaan spelen, aldus de heer Van Goor, die er ook op wees dat de toerist steeds hoge re eisen aan de Horecaf-bedrijven zal gaan stellen. UTRECHT De werkgevers- en werknemersorganisaties in de grafische industrie hebben de regering schrifte lijk verzocht faciliteiten te verlenen voor het spaarloon. Zoals bekend is de grafische industrie de eerste in Neder land, die door spaarloon tot grotere bezitsvorming bij de werknemers wil komen. De wettelijke bepalingen voor spaar regelingen, die op individueel sparen zijn gericht, voorzien in vrijstelling van fiscale en sociale lasten en in premiëring door de overheid. De grafici hebben nu gevraagd de wettelijke voorzieningen ook toepasse lijk te verklaren op spaarregelingen in een gehele bedrijfstak. Zij hebben zich daarbij beroepen op uitlatingen van de regering zelf, die gezegd heeft dat de besparingen in Nederland moeten wor den vergroot en dat het regeringsbeleid daarop is gericht. ADVERTENTIE 20 MEI 1969 TWEEDE KLASSE Prijzen van Prijzen van Prijzen van Prijzen van Prijzen van Prijzen van Prijzen van Prijzen van Een Een Een Een Een 15.zijn gevallen op nrs. eindigende op 50.zijn gevallen op nrs. eindigende op 50.zijn gevallen op nrs. eindigende op 100.zijn gevallen op nrs. eindigende op 100.zijn gevallen op nrs. eindigende op 200.zijn gevallen op nrs. eindigende op 400.zijn gevallen op nrs. eindigende op 1000.zijn gevallen op nrs. eindigende op De De pri|s prijs prijs prijs prijs prijs prijs f 2000.— 2000.— 2000.— 2000.— 2000.— 5.000 50.000 nummer is gevallen op het is gevallen op het nummer is gevallen op het is gevallen op het is gevallen op het nummer is gevallen op het i^ gevallen op het nummer nummer nummer nummer 2 09 81 380 547 609* 310 3207 095170 068025 058604 063686 087808 012436 039148 De extra prijs van 100.000.- is gevallen in de serie C op 't nr. 033336 En de troostprijs van 2.000.- op nr. 033336 van elk v. d. andere series Let wel op dit nummer zijn twee prijzen gevallen.

De Vallei | 1969 | | pagina 11