Golfspeler Martin Roessink maakt furore in Amerika Jan Mulder met Jong Oranje tegen Engelsen Henk Benjamins werd nieuwe leider in Olympiads Toer Voor het eerst wedstrijden motocross in Oldebroek Spasski maakte in laatste zet onherstelbare fout Indeling ere- en hoofdklasse seizoen '69-70 Merckx in Giro ongenaakbaar Zeehengelatlassen voor sportvissers PEG heeft dringend geld nodig Leo Canjeis blijft voorlopig bij NAC Pools tennisteam niet tegen Zuid-Afrika Tennismeisjes boekten winst in Athene Uniek tennisgebeuren op „Frankenoord' NEDERLANDER TREKT GROTE BELANGSTELLING ►rtnieuws ONVERWACHTE GREEP NAAR DE MACHT Assistentie Te lang... Nog voldoende Niet aan front Uitslagen OP NIEUW CIRCUIT „DE BARGEN" 50 cc senioren 250 cc junioren Okker in Parijs vijfde geplaatst 360 cc en hoger Strijd om titel bij zondag-amateurs SPORT IN 'T KORT Dammen DINSDAG 20 MEI 1969 In kleuren en levensgroot staat sijn foto op de voor- en de middenpagina van het Amerikaanse tijdschrift „Golf Digest", zonder twijfel het belangrijk ste en meest toonaangevende blad ter wereld over de golfsport. Wanneer dit blad twee levensgrote foto's, bijna zes pagina's tekst en een achtenveertig shots tellende technische fotoserie aan een golfspeler wijdt, dan moet die spe ler wel van grote, zeer grote klasse zijn. Die eer is de Nederlander Martin Roessink te beurt gevallen. Onder de kop „New King of the big hitters" vertelt de in golfkringen voor aanstaande sportjournalist Cal Brown iets over deze sympathieke Nederlan der en zijn verhaal is doorspekt van opmerkingen en commentaren van de meest vooraanstanade golfspelers en -kenners ter wereld. Opmerkingen en commentaren, die simpel en overduide lijk uiting geven aan de grote bewonde ring, die men heeft voor onze landge noot, die erin geslaagd is door te drin gen tot de top van de internationale golfwereld. Martin Roessink is geboren in De venter en deed zijn eerste stappen op de golfbanen als caddy bij Nico Stoop, momenteel professional golftrainer van de Veluwse Golfclub in Hoog Soeren. Nico Stoop was in die jaren trainer bij de Sallandsche Golfclub en Martin Roessink mocht er de tassen dragen van de golfspelers, die hun sport daar kwamen beoefenen. Hij leerde er de grondbeginselen van het golfen, toon de een bijzondere aanleg en ging al vrij spoedig werken als assistent-pro fessional bij de bekende trainer Pat Keene. Harold Henning, de bekende Zuid- af rikaanse golfspeler, zegt van Roes sink, dat hij nu al fantastisch is, hoe wel hij het nog veel verder kan bren gen. En de nog bekendere Tommy Aaron, een der beste golfspelers van deze tijd vertelde aan Cal Brown, hoe hij eens met stomme verbijstering stond te kij ken bij een demonstratie van Roessink. Letterlijk zei Aaron daarover: „Toen hij op de achttiende hole stond perste Roessink er een slag uit, waarbij de bal minutenlang in een strakke lijn vlak over de grond suisde. De bal leg de een afstand af van 290 yards (een yard is ca. 91 cm), sloeg tegen een boom en sprong vandaar nog ongeveer 30 yards terug. Men behoeft niet te vragen, met welk een enorme kracht Roessink die bal haarzuiver raakte. Het leek wel, of hij minutenlang zijn weg vervolg de. De bal ging door zijn enorme snel heid zó strak, dat hij niet klom. Ja, die Roessink weet hoe hij een bal moet raken". Een andere Amerikaan, Wade Cagle, sen van de stafleden van de Ameri kaanse golfbond merkte op, dat Roes sink momenteel de man is, die de golf- bal het verst en het zuiverst kan slaan. Roessink, zo is de algemene mening, heeft nog te weinig toernooiervaring opgedaan, zal het ongetwijfeld heel ver brengen als professional. Hij zal '.eker tot de allergrootsten gaan beho ren wanneer hij nog iets meer routine •*n tournooiervaring heeft gekregen. In een interview met Cal Brown ver telt Roessink zelf uitvoerig over zijn le vensloop en over de wijze, waarop hij de fijne kneepjes van de golfsport heeft geleerd. Dat daarbij uren, dagen, we ken en zelfs jaren van stug oefenen voorbij zijn gegaan spreekt wel van zelf. De vier zeehengelatlassen, die dezer dagen zijn uitgegeven door L. J. Veen's Uitgevers Mij NV te Amsterdam zijn vooral voor diegenen, die de vissport langs de kust willen bedrijven een wa re uitkomst. De vier deeltjes behandelen achtereen volgens Texel en de kop van Noord- Holland, de Afsluitdijk en de Friese en Groningse kust, de eilanden Vlieland, Terschelling, Ameland en Schiermon nikoog en de Zeeuwse delta met de Zuidhollandse eilanden en de Belgische kust. De eerstgenoemde drie deeltjes zijn van de hand van Stef de Bruin, het laatste is geschreven door Cor van Heugten. Elk deeltje is in kleuren uitgevoerd, geeft een duidelijke beschrijving van de diverse visstekken, waarbij foto's en kaarten de duidelijkheid nog ver groten en bevat bovendien de namen en adressen van leveranciers van aas, botenverhuurders, sportvisseri jbedri j - ven en hengelsportzaken. Er wordt voorts een beschrijving ge geven van de schepen, waarmee men kan uitvaren. ZWOLLE De stichting betaald voetbal van PEC uit Zwolle gaat per 1 juni een obligatielening uitgeven van driehonderdduizend gulden, tegen een rente van zeven procent. De obligaties die als 25-jarige zeker heidsobligaties worden uitgegeven zijn verkrijgbaar in stukken groot nomi naal vijfhonderd en honderd gulden aan toonder. De uitgifte zal geschieden tegen een koers van 99 procent. Het bestuur zal vrijdag 30 mei via de inschrijvingen de obligaties toewij zen. Bms Paauwe jr. uit Zwolle is door PEC als assistent oefenmeester gecon tracteerd. Paauwe, in het bezit van het A-diploma, zal trainer P. van der Meent assisteren. BREDA Leo Canjeis heeft zijn contract bij de Bredase eredivisieclub NAC met een jaar verlengd. Canjeis zal in de toekomst worden bijgestaan door de Rotterdammer Bob Maaskant, als masseur in dienst bij NAC. Maas kant slaagde enkele weken geleden voor het B-diploma van de trainers- cursus van de KNVB. ZEIST Bondscoach Kessler heeft voor het elftal van Jong Oranje, dat donderdag in Deventer tegen het En gelse elftal onder 23 jaar speelt, weer een beroep gedaan op Jan Mulder van Anderlecht. Mulder, afkomstig van WW Winschoten, staat als spitsspeler opgesteld. Het elftal van Jong Oranje is als volgt samengesteld: doel: Schrijvers (FC Twente); achter: Drost (FC Twente), Schneider (Go Ahead), Dijk stra (DWS) en Achterberg (F.C. Twen te); midden: W. Veenstra (Go Ahead) en Rijnders (Go Ahead); voor: Brou wers (NAC), Mulder (Anderlecht), Knoef (Go Ahead) en Rensenbrink (DWS). Wisselspelers: Treytel (Feijenoord) Huve en Houwaart (FC Twente), Mulders (Den Bosch), Koudijzer (SVV), Klijnjan (Sparta) en Hoeke- ma (Go Ahead). De Nederlanse wielrenner Henk Hoekstra heeft zondag in Hannover een amateurwegwedstrijd om de Grote Prijs van die stad gewonnen. Hij legde de 96 kilometer af in 2 uur, 41 minuten en 35 seconden. Henk Kruims, Anne Koster en Michiel Wekema (allen Ne derland) werden respectievelijk tweede, derde en vierde. De Nederlander Cees Priem heeft zondag op een parcours in de om geving van Luxemburg een revanche- wedstrijd voor de „Pijl van het Zui den" gewonnen. Hij maakte over de 55 kilometer een tijd van 1 uur, 22 mi nuten en 3 seconden. Tweede werd Piet Neeskens (Ned) op 33 seconden voor de Luxemburger Jean Becker en de Frans man Guy Castel. De volgende twee plaatsen waren weer voor Nederlandse renners, namelijk voor Peter Penne- kamp en Karei Keybeck, die respectie velijk 37 en 47 seconden achterstand op de winnaar hadden. GELEEN Gerard Peters, ploegleider die grootspraak schuwt, stond na de dolle rit door de Limburgse heuvels wat vreemd aan te kijken tegen de leiderstrui, die zijn potige pupil Henk Benjamins had mogen afhalen. „Ik zou fabeltjes vertellen als ik zei, dat dit het resultaat is van uitgekiende tac tiek. Op het juiste moment heeft vooral Aldershoff begrepen, dat hij een ploegge noot aan de leiding kon brengen. Daarom heeft hij, toen het erop aankwam, on misbare steun gegeven". Peters, die eraan twijfelde of zijn ploeg sterk genoeg zal blijken om die onver wachte machtsgreep te doen uitmonden in de eindzege op donderdag, zei het aan het einde van een dag waarop de Belgen niet mochten klagen. Ondanks de ont troning van de nog steeds sterk favoriete Staf van Roosbroeck. Immers, Monsere was in de vierde etappe van deze boeiende toer van Olympia op de kleffe sintels van het Geleense sportpark nar de derde Bel gische ritzege geploeterd en met zijn ploeggenoot Van Roosbroeck staat hij nu te dringen achter Henk Benjamins, die voorzichtig concludeerde: „In elk geval zal ik de trui die ik nu draag niet rneer afstaan, maar of er een nieuwe bijkomt lijkt me nog erg onze ker". Niet Henk Benjamins had overigens de jacht op de Belgen, wier overmacht de begerige meute sterk heeft geprik keld, geopend. Die eer komt toe aan krachtpatser Piet Hoekstra. Deze Fries, triomfator in de eerste etappe, snelde gisteren al na luttele kilometers de he le strijd tegemoet. Hij wist, dat er een leiderstrui te verdienen viel, want zijn achterstand op Van Roosbroeck was beperkt gebleven tot 88 seconden. Hij kreeg assistentie tijdens die eer ste schermutselingen van Zoetemelk, Nieuwkamp, Van den Burgh, Van den Donk, Westrus en ook Van Venrooy, de verrassend sterke rijder in het club team van Olympia, wiens achterstand ook maar een minuut en 47 seconden bedroeg. Drie uren lang heeft Piet Hoekstra, de ijze^-sterke achtervolger, in het voorste gelid gevochten. Ten slotte, toen andere pioniers door pech en verslonden krachten hadden afge haakt, ijlde hij nog voort in het gezel schap van Zoetemelk, die om onduide lijke redenen het tempo trachtte op te schroeven. Vijftien kilometer voor de finish brak pas het verzet van Hoek stra. Zijn relaas achteraf: „In de laatste 35 kilometer had ik het willen doen, ik al zo gauw een gaatje zag ben ik gaan gokken". Ik reed in zwaar verzet en dat is me te machtig geworden, omdat die vlucht veel te lang duurde". Hij kon, aan het einde van zijn ma gistrale doch mislukte vlucht, slechts concluderen, dat hij verslagen was. „Maar een verliezer voel ik me niet. Ik ben toch ook nog in de kopgroep geëindigd. Ik geef me nog ndet gewon nen". Een dergelijke uitspraak doet nog enig vuurwerk verwachten, want Piet Hoekstra geeft zich niet snel ge wonnen. Frappant voorbeeld: drie keer moest hij gisteren tijdens een korte klim afhaken, drie keer ook bereikte hij weer zijn gemakkelijker klimmen de medevluchters. Toen Hoekstra's krachten leken weg gevloeid had hij nog voldoende reserve om het tempo te volgen van de laat ontstane kopgroep van vijftien rijders, van wie de op winst azende Monsere deel uitmaakte. Lid van die kopgroep was ook Van Venrooy, die in deze slopende etappekoers van geen wijken weten wil. In tegenstelling tot de kleine vechter Wim Prinsen, dU slechts een plaats had gevonden in de tweede groep die in Van Roosbroeck een aanvoerder had. Tijdens het ontketenen van het grote geweld ontbrak ook Fedor den Hertog, die volgens zijn ploegleider Krott knokken zou voor zijn laatste kans. t „Als het maar droog blijft", had hij gewaarschuwd. De regen viel slechts sporadisch, maar het onberekenbare wonderkind Den Hertog streed niet aan het front. „Ze hielden me allemaal in de gaten", klaagde hij na afloop. Strijdvaardiger toonden zich de Ca- ballero's van Gerard Peters. Aldershoff baande voor kanshebber Benjamins de weg naar de hoofdmacht, die spriette op de sintels van Geleen. Daar stond in de avonduren, toen de duisternis ging vallen, Staf van Roos broeck zijn tevredenheid' te betuigen met deze opwindende gang van zaken. „Ik blijf van mening dat jer zonde leiderstrui gemakkelijker rijdt. Mijn achterstand is heel klein en er komen nog drie etappes". De uitslag van de vierde etappe luidt: 1. Monsere (Belg) de 150 km in 3 uur 21 min. 59 sec. unet bon. 3.21,39), 2. Spetgens (Heijnen) 3.21,59 (met bon. 3.21,L,elerinK, Vreaestein) 3.21,59; 4. Van der Kruijs (Smith-Acifit), 5. Zoe temelk (Amstel), 6. Wiles (G-B), 7. Ro- solen (lt), 8. Benjamins (Caballero), 9. Van Venrooy (Olympia), 10. Kooken (Heijnen), 11. Tabak (Ketting), 12. Hoekstra (Batavus), 13. Giroli (It), 14. Aldersaort (Cabanero;15. Van der Burgh (Smith-Acifit), allen z.t., 16. Van iioosoroeck (Belg.), 3.22,33; 17. Prinsen (Vredestein), 18. janbroers (Peugeot- Michelin-BT), 19. Wouters (Batavus), 20. Van Katwijk ^Amstel), allen z.t. Het algemeen klassement: 1. Benja mins (Oaoaxieroj 11.42, 16, 2. Van koos- broeck (Belg) 14.42,25, 3. Prinsen (Vre destein) 14.42,45, 4. Monsere (Belg) 14.43,08, 5. Hoekstra (Batavus) 14.43,19, 6. Van Venrooy (Olympia) 14.43,38, 7. Den Hertog (Amsteb z.i., 8. Van Kat wijk (Amstel) 14.44,12, 9. Cornelisse (Vredestein). 10. Legierse (Belg), bei den z.t., 11. Bravenboer LSmith-Acifit) 14.45,04, 12. Westru- (Peugeot-BP) 14.45,59, 13. Van der Kruijs (Smith- Acifit) 14.46,00, 14. Oosterhof (Drenthe) 14.46,10, 15. Aling (Drenthe) 14.47,05, 16. Groen (Batavus) 14.47,32, 17. Tabak (Ketting) 14.47,48, 18. 1 Van Zandbeek (Skol) 14.49,14, 19. De Koning (Amstel) 14.49,15; 20. Schools (Olympia) 14.49,19. Uitgevallen zijn: Barker (G-B), Ri chard (Zwits.), Zantingh (Batavus), Van Lissen (Olympia), Reimer (Den.), J. Schneider (Zwits), Van der Moot (Olym pia) en Dekker (Vredestein). Puntenklassement: 1. Roosbroeck 63 punten, 2. Benjamins 60 pnt., 3. Prin sen 58 pnt., 4. Van der Kruijs 44 pnt., 5. Van Venrooy 39 pnt., 6. Monsere 39 pnt. Dagploegenkl assement: 1. Smit-Aci- fit 10.06,31. 2. Heijen, 3. Caballero, beide z.t., 4. België 10.07,00, 5. Vre destein 10.07,05. Algemeen ploegenklassement: 1. Bel gië 44.10,45, 2. Vredestein 44.12,06, 3 Amstel z.t., 4. Batavus 44.16,34, 5 Smith-Acifit 44.23,48. OLDEBROEK Van Oldebroek be gint opnieuw de victorie. Sedert enkele jaren is het een centrum van de mo torsport op de Noord-Veluwe. De Stich ting Circuit Oldebroek organiseert nu al vier jaar achtereen de bekende mo torraces op „De Vree". De publie ke belangstelling groeit elk jaar en de kwaliteit van de races stijgt. De groei ende belangstelling duidt erop, dat de motorsport op dit gedeelte van de Ve- luwe leeft. Een uitstekende gedachte dus van het stichtingsbestuur om het publiek ook eens kennis te laten ma ken met een andere tak van de motor sport. Zaterdag 24 mei zullen in Oldebroek motocrosses verreden worden. Op het middenterrein van het Vreecircuit heeft men een uitermate geschikt ter rein gevonden, dat aan de hoge eisen van een crossterrein voldoet. Het heeft een lengte van circa 1600 meter en be zit natuurlijke klimmen en dalen. Dit circuit zal zaterdag voor de Pink steren onder de naam „De Bargen" in gewijd worden met crosses in de klas sen 50 cc senioren, 250 cc en 350 cc en hoger voor junioren. De animo onder de crossers voor deze eerste wedstrij den was bijzonder groot. Er moest dan ook een strenge selectie worden toege past. Dat heeft tot gevolg gehad, dat in alle drie klassen een bijzonder sterk veld aan de start komt. Oldebroek kan dus bij de première van motocross- wedstrijden een spannende en specta culaire motorsportdag verwachten. Om half twaalf begint de training en om twee uur zal de eerste wedstrijd van start gaan. Voor de pauze zal van alle klassen één manche verreden worden en na de pau ze de tweede. De winnaar van een man che krijgt 25 punten, nummer twee 24, nummer 3 23 enz. De renner, die over beide manches de meeste punten heeft, is winnaar. Bij gelijk aantal pun ten beslist de tijd. In de 50 cc klasse komt de gehele top aan de start met o.a. veelvoudige kampioen Anton Gebben uit Rouveen en de eveneens al vele jaren succesvol le Gerrit Lenderink uit Zelhem. Van de jeugd is er de meest veelbelovende ju niorenkampioen van vorig jaar, Wim van de Brink uit Harskamp, lid van 't Apeldoornse WR. Verder Tonny Hak kenberg uit Heeten en Joop Braakhek- ke uit Barchem. Ben te Lindert zal na lange tijd verstek te hebben laten gaan ook weer aan de start verschijnen. Als hij in conditie is zal hij in het veld van 23 renners zeker zijn partijtje meebla- zen. Bij de 250 cc junioren maar liefst 38 courreurs. Drie grote namen in dit ge zelschap, die tot nu toe in de verschil lende crosses de toon hebben aangege- MOSKOU Het heeft er alle schyn van, dat wereldkampioen Petrosjan, die eenmaal het genoegen smaakte de lei ding in de tweekamp tegen Spasski te hebben dat was na de eerste partfj vandaag met 7V2-6V2 een reprise van dit heuglgke feit zal beleven. De 14e partg is maandag na 43 zetten afgebro ken. Waarschijnlijk heeft de uitdager met zijn laatste zet een onherstelbare fout begaan. De 15de partij komt woensdag aan de orde. Dan heeft Spasski wit. De toe schouwers konden genieten van een or thodoxe ruilvariant, in een zeer oude versie, die tot een boeiend middenspel leidde. Over het algemeen streefde Spasski naar het initiatief, doch de pro- fylaxe van Petrosjan en diens kracht op veld d4 hielden de balans in evenwicht. Tegen het verstrijken van de speeltijd werd er steeds scherper gecombineerd. Na de tijdcontrole op de 40e zet hield men rekening met een puntendeling. Misschien had zwart zelfs wel een licht initiatief. Hoe dit zij, de laatste zet van de uitdager is er vermoedelijk oorzaak van, dat alle moeite vergeefs is geweest. Wit: T. Petrosjan Zwart: B. Spasski Orthodoxe ruilvariant: 1. c2-c4, e7-e6; 2. d2-d4, d7-d5; 3. Pgl- f3, Pg8-f6; 4. Lcl-g5, Lf8-e7; 5. e2-e3, 0-0; 6. c4Xd5, e6Xd5; 7. Pbl-c3, Pb8-d7; 8. Lfl-d3, b7-b6. Aldus wordt een oud systeem geïntro duceerd, dat onder andere is toegepast in de match Capablanca-Lasker. Eer tijds heeft Duras hierover veel analyses gepubliceerd. Men verwarre deze op stelling vooral niet met de Tartako- wer-variant. 9. 0-0, Lc8-b7; 10. Tal-cl, c7-c5. Nu is, met verwisseling van zetten, een stand bereikt uit een partij Vid- mar-Yates, Londen 1922. 11. Ld3-f5, Tf8-e8; 12. Tdl-el, Pd7-f8. Over de laatste twee zetten dachten de spelers meer dan een uur na. 13. D4Xc5, b6Xc5; 14. Pc3-a4... Het zal gegeven de positie van de witte loper op f5 voor zwart nauwe lijks mogelijk zijn de hangende pionnen te handhaven, daar er geen gelegenheid is voorTc8. 14Pf6-e415. Lg5Xe7, Dd8Xe7; 16. Pf3-d2, Pe4-d6; 1. Lf5-g4, c5-c4. Vrijwel gedwongen. 18. Pd2-f3, f7-f5. Weliswaar lijkt zwart een tempo te winnen, doch de dekking van de f-pion eist direct eveneens een zet. 19. Lg4-h3, Pf8-d720. g2-g3 Zwart zal met een paard naar d3 stre ven, daarop wil wit Lfl kunnen ant woorden. 20Pd7-f6. Voorlopig ligt zwarts tegenkracht op veld e4. 21. Pf3-d4, g7-g6; 22. Pa4-c3, Pd6-e4; 23. Lh3-fl, Ta8-c8; 24. Tcl-c2, De7-b4; 24. Pc3Xe4, Pf6Xe4. Vermoedelijk het sterkst. Na 25 fe4: is Lh3 spoedig aan de orde ter wijl..de4: de c-pion onherstelbaar verzwakt. Dat d5 ook zekere zorg be hoeft is van minder belang. 26. Ddl-e2, Wit verstekt de druk tegen c4, omdat hij t.z.t. met b3 wil kunnen breken. Het is interessant, dat beide spelers de span ning opvoeren, ondanks tijdnood. 26Pe4-c5; 27. De2-d2, a7-a5; 28. b2-b3, Db4Xd2; 29. Tc2Xd2, Lb7-a6; 30. Tel-dl, Te8-d8. Indien thans 30. Pd3: dan 31. Ld3:, cd3: 32. Pf3(-el) en zwart kan in moeilijkheden komen. 31. Tdl-bl, Kg8-f7; 32. Lfl-e2, Pc5-d3; 33. Td2-dl Om niet doorc3 te worden ver rast. Het blijft boeiend te zien, hoe Pe trosjan het wapen van de profylaxe on afgebroken hanteert. 33Kf7-e7; 34. Kgl-fl, Pd3-b4; 35. a2-a3, Pb4-a2; 36. b3Xc4, Pa2-c3; 37. Tbl-b6, Td8-d6. Verplicht, daar zwart anders mate riaal verliest. 38. Tb6Xd6, Ke7Xd6; 39. Tdl-cl, Pc3Xe2; 40. KflXe2, d5Xc4 ook 40 Lc4:+ en daarnaTb8 was afdoen de voor remise geweest. 41. Ke2-d2, Tc8-b8; 42. Kd2-c3, Kd6-d5; 43. Tcl-dl, Kd5-e4? vermoedelijk 'n on begrijpelijke fout. Het is aannemelijk dat wit met 44. f2winnend spel kan verwerven. Afgebroken. APELDOORN De indeling van de ereklasse van de Koninklijke Nederland se Dambond (KNDB) voor het seizoen '69-'70 luidt als volgt: DVH-Huissen, Excelsior-Den Bosch, Twente's Eerste-Hengelo, J. Blankenaar- Amsterdam, G.S.-Amsterdam, Huizum- Leeuwarden, DGZ-Groningen LVD-Lei- den. In de nationale hoofdklasse komen in het seizoen '69-'70 de volgende teams uit: BDV-Bennekom, DCT-Twijzelerheide, DCIJ-IJmuiden, Philips-Eindhoven, RDG-Den Haag, Constant-Rotterdam, Het Oosten-Rotterdam, DC-Almelo. Voor de beide competities luidt het voorlopige rooster: le ronde 13 september '69, 2e ronde 27 september '69, 3e ronde 11 oktober '69, 4e ronde 25 oktober '69, 5e ronde 8 no vember '69, 6e ronde 15 november '69, 7e ronde £9 november '69. De laatste ronde op 29 november wordt door 16 teams gezamenlijk ge speeld in de kantine van de Amstel- brouwerij in Amsterdam. Dit zal zaterdagmiddag in Olde broek te zien zijn. Het betreft hier de start van de 250 cc junioren, zoals die dit seizoen al zovele malen plaats had. Aan de kop (47) een van de kans hebbers, Sally van Peer. WARSCHAU De Poolse tennisbond heeft aan de internationale tennisfede- ratie (ILTF) laten weten, dat Polen in de tweede ronde van het Davis Cup toernooi niet tegen Zuid-Afrika wil uit komen en zich terugtrekt uit het toer nooi. In de eerste ronde schakelden de Polen Hongarije uit. Zuid-Afrika zou de tweede tegenstander zijn. Al voor het toernooi had de bond aan de ILTF bericht gezonden om re denen van politieke aard niet tegen Zuid-Afrika te zullen spelen. Ook Hon garije stond bij voorbaat op dit stand punt. PARIJS De winnaar vo» de open tenniskampioenschappen van België en Monaco, Tom Okker, is voor de open tenniskampioenschappen van Frank rijk, die 26 mei in Parijs beginnen, als vijfde geplaatst. De Australiër John Newcombe, die de titel in Rome won bij de open kampioenschappen van Ita lië, staat vierde op de plaatsingslijst. Bij de dames wordt de eerste plaats ingenomen door de Australische Mar garet Court-Smith. De plaatsing bij de heren ziet er als volgt uit: 1. Rod Laver (Austr.), 2. Tony Roche (Austr.), 3. Ken Rosewall (Austr.), 4. John Newcombe (Austr.), 5. Tom Okker (Ned.), 6. Arthur Ashe (V.S.), 7. Roy Emerson (Austr.), 8. Andres Gimeno (Sp.). De dames zijn als volgt geplaatst: 1. Margaret Court-Smith (Austr.), 2. Billie Jean King (V.S.), 3. Ann Haydon- Jones (GB), 4. Nancy Richey (V.S.), 5. Judy Heldman (V.S.), 6. Virginia Wade (GB), 7. Frangoise Dürr (Fr.), 8. Kerry Melville (Austr.). ATHENE De Nederlandse dames hebben maandag in de eerste ronde van het tennistoernooi om de Federa tion Cup, dat in Athene wordt gehou den, zonder moeite met 3-0 van Bulga rije gewonnen. De gedetailleerde uitslag: Betty Stöve - Radkova 6-2, 6-1; Ma rijke Schaar - Maria Chakarova 6-2, 6-1; Betty Stöve/Ada Bakker - Radko- va/Chakarova 6-2, 6-0. In de tweede ronde komt Nederland uit tegen de winnaar van de wedstrijd Indonesië-Griekenland. ven: Sal\y van Peer uit Bilthoven, Jan Veenhof uit Doetinchem en Anton Roes sink uit Harfsen. Drie renners, die el kaar niets toegeven en elkaar op het scherp van de snede zullen bestrijden. Zij zullen het niet cadeau krijgen, want renners als Henk Zonnenberg uit Arn hem, Gertie Ruinemans uit Steenwij- kerwold, Ep Hendriks uit Hellendoorn en Frans van Leek uit Soest zullen hun snelle machientjes dicht in de buurt van de drie kopmannen weten te hou den en stuk voor stuk zullen zij voor een verrassing kunnen zorgen. In de zware klasse zal het evenmin aan spanning ontbreken. Het is bijzon der moeilijk hier een duidelijke favo riet aan te wijzen. Misschien Stuyven- berg uit Velp of Fons Karsmakers, een jongere broer van de grote Pierre Kars makers, uit Aalst? In elk geval zullen Henk de Vries uit Assen, Van de Vel de uit Bakkeveen, Joop Heystek uit Klundert, Willy van Peer uit Bilthoven en nog vele anderen uit het veld van 32 coureurs roet in het eten van alle pro gnoses kunnen gooien. MONTECATINI De Belg Eddy Merckx heeft maandag de vierde etappe in de Ronde van Italië gewonnen, een tijdrit van 21 kilometer bij Montecatini. De Italiaan Polidori blijft leider in het algemeen klassement. Eddy Merckx kunnen regen noch wind deren. Met 23 seconden voorsprong op de als tweede geëindigde Bitossi (It) in de tijdrit van 21 kilometer rond Montecatini, werd de jonge Belg de grootste kanshebber voor de eindzege. Hij legde het traject af met een gemid delde snelheid van ruim 46,5 kilometer, allé „azen" reed hij op grote achter stand: Adorni op 26 seconden en zelfs Gimon- di moest 34 seconden aan Merckx prijs geven. Zondag, in de derde etappe, had de Belg de Italiaanse kampioen reeds in eindsprint verslagen en nu, in deze individuele tijdrit, toonde de Belgische hoop op een Tour de France zege een magistrale vorm, die zijn directe te genstanders zeer verontrust. Merckx heeft nu in het algemeen klassement slechts een achterstand van 59 secon den op rose-truidrager Polidori. Gimon- di staat op ruim anderhalve min. ach terstand. Het moet voor de Belgische rener mogelijk zijn de Giro te winnen, nu hij zondag met groot gemak z'n kun nen demonstreerde op de Abetoneberg en maandag op het circuit van Monte catini veruit de sterkste was. De uitslag van de vierde etappe: 1. Merckx (Belg) 21 kilometer in 27 min 3 seconden; 2. Bitossi It) 27.26, 3. Adorni (It) 27.29, 4. Zilioli (It) 27.36, 5. Gimondi (It) 27.37, 6. Benfatto (It) 27.38, 7. Polidori (It) 27.39, 8. Colombo (It) 27.46, 9. Vercelli (It) 27.52, 10. Ritter (Den) 27.53. Het algemeen klassement na vier etappes is: 1. Polidori 13 uur 33 min 26 sec, 2. Merckx op 59 sec, 3. Anni (It) op 1.02, 3. Benfatto op 1.16, 5. Adorni op 1.32, 6. Gimondi op 1.33, 7. Zilioli op 1.39, 8. Michelotti (It) op 1,50, 9. Dancelli (It) op 2.51, 10. Mori (It) op 3.05. DEN HAAG Voor de strijd om het kampioenschap van Nederland zon- dag-amateurvoetbal zijn de zes dis trictskampioenen ingedeeld in twee poules van drie verenigingen. De win naars van de beide groepen zullen op nog nader vast te stellen data een uit en een thuiswedstrijd spelen met de titel als inzet. De poule-indeling is: Poule A: AFC, Drachten en Sport club Enschede; Poule B: Middelburg, De Musschen en Roermond. Wedstrijdprogramma: Poule A: 26 mei: Drachten - AFC; 1 juni: AFC - SC Enschede; 8 jund: SC Enschede - Drachten; 15 juni: AFC- Drachten; 22 juni: SC Enschede - AFC; 29 juni: Drachten - SC Ensche de. Poule B: 26 mei: De Musschen - Roermond; 31 mei: Middelburg De- Musschen; 8 juni: Roermond - De Musschen; 22 juni: De Musschen - Middelburg; 28 juni: Middelburg Roermond. APELDOORN Op de acht buiten en twee binnenbanen van het tenniscen- trum „Frankenoord" zal in de week van 28 juli tot en met 2 augustus een uniek tennisgebeuren plaats hebben. Speciaal ten behoeve van de jeugd zal die week geheel gevuld worden met tennismanifestaties. Een speciale staf van medewerkers, waaronder een van Nederlands toptrainers, zal elke dag aanwezig zijn om de jeugd individueel bij te staan en te helpen bij het oefe nen voor de tennissport. Dit plan is ont staan nadat door diverse ouders van jeugdleden gevraagd was om een spe ciale vakantietraining voor hun kinde ren. Er zullen wedstrijden worden geor ganiseerd, waarbij elk kind elke dag de nodige wedstrijden speelt en daarbij deskundig wordt gecoached en 's mid dags zullen films worden vertoond en voordrachten worden gehouden over de tennissport. Het sluitstuk van elke dag wordt gevormd door een demonstratie partij tussen de beste tennisspelers en de beste tennisspeelsters van ons land. De kinderen zullen elke dag in het tennispark kunnen lunchen en kinderen, die buiten Apeldoorn wone zullen een week worden ingekwartierd. De algehe le leiding berust bij de trainer van de tennisclub „Frankenoord", de heer J. Speet. I"

De Vallei | 1969 | | pagina 15