Veenendaals dagblad Bezetters negeerden ultimatum Buiten Vissers in Seheveningen dreigen niet staking Astronauten in goed humeur Strauss wil met spoed Engeland in de E.E.G. Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Bezetting in Nijmegen van korte duur Asva-kantoor bezet BIJVAL VAN DE V.U. VOOR BEZETTERS BIJEENKOMST NIXON-THIEU Niet akkoord met voorstel tot instelling van arbitragecommissie door Tweede-Kamerleden Afsnijding voedseltoevoer door verwijdering van luchtbrug Jkl 12 gardisten waren „high" Maanreis verloopt voorspoedig LATER IETS WARMER Vogels en vlinders II Waterkanonnen Ultimatum Aangetoond NEGERS PLUNDERDEN WINKELS IN NEWARK LEKKERE BROODJES ONDERWEG BOLLEN EN PUNTJES 0uf. voor redaoti* en adminietratie iPrins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Yelef. 08385-10650 (adm.), 107^7 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement £0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei opgericht in 1926. Uitg.Wegener's Couranten Concern n-.u, Advertentietarieven op aanvraag. DtNSDAG 20 MEI f969 - 43e JAARGANG no. II6 MAAGDENHUIS GEÏSOLEERD AMSTERDAM Vannacht om vier uur heelt de Amsterdamse politie Het Maagdenhuis geïsoleerd door de luchtbrug tussen de aula en het administratie ve centrum van de universiteit weg te nemen. Enkele bezetters hebben nog ge tracht de actie van de politie te verhinderen, echter zonder resultaat. De politie had vannacht omstreeks twaalf uur opdracht gekregen de politie- afzetting rond Het Maagdenhuis effectief te maken. Dit hield dus in, dat het isolement volledig gemaakt moest worden. De afgelopen dagen hadden de stu denten via een zelf gemaakte luchtbrug contact met de buitenwereld. Via de aula en de universiteitsbibliotheek werden op deze wijze voedsel en andere voorraden aangevoerd en hadden de studenten vrij in- en uitgang. De „belegering" is het antwoord van de overheid op het verwerpen door de bezetters van Het Maagdenhuis van een ultimatum dat gisteravond om elf uur afliep. NIJMEGEN Een groep van 20 Nij meegse studenten heeft gisteravond omstreeks acht uur het bureau van de academische senaat bezet. De groep wilde hiermee „haar diepe verontwaar diging" uiten over de resolutie die door de academische senaat in een gister middag gehouden vergadering was aan genomen. Vannacht echter hebben een dui zendtal studenten bij een stemming in de kantine van de faculteit der wis- en natuurkunde van de universiteit de be zetting van het bureau verworpen. 621 gtudenten stemden tegen de bezetting 268 voor en ruim 30 onthielden zich van stemming. De uitslag werd de 20 stu denten, die het senaatsbureau bezet hielden, overgebracht. Deze hebben de bezetting opgeheven en zich aldus bij het besluit van de studenten neerge legd. De studenten waren tot de bezetting overgegaan, omdat zij verontwaardigd waren over de manier waarop de se naat op hun eisen reageerde. De Senaat had in beginsel medebeslissingsrecht voor alle geledingen toegestaan en was akkoord gegaan met o.a. de instelling van een universiteitsraad. Toch ging dit antwoord volgens de studenten aan een aantal wezenlijke problemen voorbij. De voornaamste grief van de studen ten is dat de senaat altijd een vetorecht blijft behouden. AMSTERDAM De recherche van de Amsterdamse politie zal de 41-jari- ge Chinese restauranthouder K. Y. C. uit Rotterdam aan de officier van jus titie voorleiden. De man wordt ver dacht van medeplichtigheid aan de moord die vorige week in Amsterdam werd gepleegd op de 31-jarige Maleise kantoorbediende Sik Yin Wong. \Tan het origineel British Birds" door Thorburn en van zijn wat later in octavo formaat verschenen eveneens vierdelige vogelwerk, heb ik veel plezier beleefd, want Thor- 4 burn was een groot artiest op dit gebied. Zijn objecten zijn levende wezens, ze kijken u aan van het blad en ge meent hun roep te horen alles is even natuurgetrouw en to-the-point geen afbeeldingen, maar portretten van vogels, onge- looflijk artistiek. Menigeen heb ik zijn prachtige, in rood marokijn ge- bonden werken getoond en iedereen 2 was enthousiast. Het milieu, de en- i tourage, alles vormt een passende omlijsting der onderwerpen en ge j kunt dit allemaal thans rustig thuis zien door de Nederlandse editie. De weinigen, die haar met de oor- spronkelijke uitgave kunnen verge- lijken, vinden hier en daar verschil- punten door een andere reproduk- i tietechniek, want het is zelfs met de moderne middelen moeilijk, de fijne details van veren en ogen, 4 pose en uitdrukking te laten uitko- men. Niettemin moeten we met de J fraaie aanwinst tevreden zijn. Ook in ons eigen land ken ik wel boeken, die voor een soortgelijke herdruk in aanmerking zouden ko- men, zoals de beroemde Traité de Fauconnerievan Schlegel en Verster v. Wulverhorst, dat ook buitenlandse aandacht zou trekken. J Voorts het vierdelige Vogels van huis en hof" door J. G. Keulemans, Z de ultra-zeldzame Valkerij in Europa" van kolonel Van Es. Of voor zulk een klein gebied als het onze er uitgevers gevonden worden, r Z die zulke specialistische natuurhis- torische literatuur aandurven, staat nog te bezien. 20 mei 1969 A. B. WIGMAN ,Hvuvmm\w\uumvuuuuuu\u\vuv\vut\n De politie, die zelf het tijdstip van ingrijpen mocht bepalen, ging om 04.00 uur tot actie over, omdat het op dat tijdstip stil is op straat en men niet met kunstlicht hoefde fe werken. Met een kraanwagen haalde de poli tie de luchtbrug over het nauwe straat je weg, nadat men enkele traangas- bommen naar het openstaande raam had gegooid om tegenwerking van de zijde van de studenten te voorkomen. Niettemin waren de studenten er bijna in geslaagd de brug naar binnen te ha len. Even later werden enkele ruiten ingegooid en kwamen een paar stoelen naar beneden. Bovendien belandde 'n aantal archiefstukken op straat, even als enkele dakpannen. De studenten hebben snelblusapparatuur gebruikt bij hun afweringspoging van de politie. De politie, die niet de opdracht had het gebouw binnen te gaan, heeft zich daarna onmiddellijk terug getrokken. Bij het gebouw staan nu de twee wa terkanonnen opgesteld, die de regering vorig jaar de Amsterdamse politie ter beschikking stelde. Zij zijn nog niet eerder gebruikt. Zij zijn bedoeld om te verhinderen, dat er opnieuw een brug wordt geslagen. Via een zender is vanuit het Maag denhuis gemeld, dat er een stuk of vijf gewonden waren als gevolg van de traangasbommen. De politie heeft daar op de GG en GD gewaarschuwd. De studenten hebben de GG en GD de toe gang tot het gebouw echter geweigerd. Zij beweren echter dat de politie dit zou hebben gedaan. Volgens de politie is het onmogelijk, dat er mensen ten gevolge van het traangas gewond kunnen zijn. Zij kun nen hogstens wat hinder aan neus en ogen hebben ondervonden. De politie, die ongeveer honderd man heeft ingezet om de afsluiting van het Maagdenhuis en de aula te continueren, heeft tijdens haar actie twee arresta ties verricht. Tegen een ieder, die mo menteel de bezette gebouwen verlaat, zal proces-verbaal worden opgemaakt wegens lokaalvredebreuk. Het bestuur van de Amsterdamse Universiteit heeft de studenten gister avond het ultimatum gesteld vóór 23.00 uur de bezetting van het Maagdenhuis te beëindigen. Na een korte discussie wezen de bezetters het ultimatum gis teravond van de hand. Als de studenten met het ultimatum akkoord gaan, zo had het universiteits bestuur beloofd, zullen curatoren en presidium de onderwijscommissie van de Tweede Kamer vragen een commis sie van deskundigen te benoemen die een bindend advies moet uitbrengen over de meningsverschillen tussen uni versiteit en studenten over het medebe slissingsrecht Dit staat in een brief die het univer siteitsbestuur gisteravond om zeven uur bij de Algemene Studentenvereni ging Amsterdam (ASVA) heeft bezorgd. In een toelichting op zijn voorstellen had Amsterdams burgemeester, dr. I. Samkalden (president-curator), gezegd dat hij het waarschijnlijk en raadzaam achtte dat ook studenten in die com missie zullen worden opgenomen. „Als men hier niet op ingaat, is de onredelijkheid duidelijk aangetoond. Wij gaan hiermee tot de uiterste grens. Ik wil niet praten over de maatregelen die genomen zullen worden als de be zetters hiet niet op ingaan, omdat ik er vanuit ga dat men dit zeer redelijke voorstel zal aannemen". Dr. Samkalden (hoofd van de politie) begaf zich hierop direct naar het hoofd bureau van politie. Na een korte discussie wezen de be zetters in het Maagdenhuis het voorstel met uitimatum van de hand. De studenten willen niet over veran dering van de structuur praten zolang het politiekordon rond het Maagdenhuis intact blijft en de telefoonverbindingen niet zijn hersteld. „Wij zijn niet bereid de besluitvor ming nog verder naar de top te verleg gen. Wij hebben geen vertrouwen in de Kamercommissie die de deskundigen moet benoemen", aldus de reactie van de bezetters. JAGDALPOER Bewoners van het Bastar-district in India hebben een be roep op de regering gedaan een groot scheepse jacht te organiseren op acht mensen-etende tijgers, die de afgelopen twee en een half jaar meer dan 300 mensen hebben gedood. Ofschoon de politie het Spui en andere straten rond het Maa-denhuis herme tisch heeft afgesloten, werd gisteren toch een gaatje in het kordon gemaakt. Daardoor kon dit echtpaar ongestoord naar de Engelse kerk, in het Begijnhof rijden om te trouwen. DEN HAAG De ongeveer 400 Scheveningse vissers zullen vandaag niet uit varen als hun reders blijven weigeren toe te geven aan gestelde eisen. BERKELEY De nationale garde, in Berkeley te hulp geroe pen om onlusten aan de universi teit van Californië te smoren, heeft strikte opdracht gekregen meisjes te negeren die fruit en koekjes aanbieden. Twaalf gar disten waren „High" geworden, nadat ze versnaperingen toege stopt hadden gekregen, waar LSD door was gemengd, zo deelde een woordvoerder van de nationale garde mee. De bewuste mannen doen inmiddels al weer dienst, zonder nadelige gevolgen te heb ben ondervonden van hun onver wachte „trip". AMSTERDAM De Studentenraad van de Vrije Universiteit, de SRVU, en de raad van praesides, het overkoepe lende orgaan van de faculteiten en de studentencommissies, en de fractie van de studentenvakbeweging aan de Vrije Universiteit hebben zich gisteravond solidair verklaard met de bezetting van het Maagdenhuis door de Amsterdam se studenten. De NSR stelt zich onverkort achter de Amsterdamse studenten, die het ul timatum, gesteld door de heer Sam kalden, burgemeester, president-curator en hoofd van de politie, hebben afgewe zen. De Groninger studentenraad acht het begrijpelijk dat Amsterdamse studen ten zijn overgegaan tot bezetting van het Maagdenhuis. Eventuele politiële acties binnen de universiteit beschouwt zij als een ongeoorloofde intimidatie. Een aantal Amsterdamse jongeren organisaties hebben zich eveneens ach ter de bezetters geschaard. De senaat van de Amsterdamse Universiteit heeft zich geheel achter het beleid van het Universiteitsbestuur en achter dat van d« rector magnificus gesteld. De vissers willen een duurtetoeslag van dertig gulden per maand met te rugwerkende kracht tot 1 januari van dit jaar en ee toezegging om te praten over een nieuw loonsysteem per 1 ja nuari 1970 In Seheveningen vergaderde gisteren de bedrijfsvereniging van Zeevarenden in Seheveningen onder leiding van vak- bondsseecretaris Jaap Koning. Met al gemene stemmen werd besloten te sta ken als de reders blijven weigeren een hogere vaste gage vast te stellen en het aantal arbeidsuren te verminderen. De Redersvereniging Seheveningen en vertegenwoordigers van Vlaardingse re ders vergaderden gisteren de gehele dag zonder tot een standpunt te komen. AMSTERDAM Gisteravond om half twaalf hebben ruim twintig studen ten uit protest tegen de bezetting van het Maagdenhuis het kantoor van de ASVA aan de Weesperstraat bezet. Dit was mogelijk doordat iemand die over een sleutel van het kantoor be schikte er binnenging en vergat de deur te sluiteh. Hij werd, nadat de be zetters binnen waren gedrongen, met bekwame spoed buiten de deur ge werkt. De studenten van verschillende stu- dierichtinigeri hebben verklaard het ASVA-kantoor bezet te zullen houden zolang het Maagdenhuis is bezet. Wie aan de bezetting wil mee doen is, na een strenge selectie, welkom. Het be stuur en andere functionarissen van de ASVA zullen echter met kracht worden geweerd. Deze actie is uitsluitend bedoeld om de absurditeit van de bezetting van het Maagdenhuis duidelijk te maken. „Zoals het handjevol studenten die nu in het Maagdenhuis zitten, beweren de Amsterdamse studenten te vertegen woordigen, zo zouden de 25 man, die in het ASVA-kantoor zitten, dat ook kunnen beweren (wat wij overigens niet doen)", aldus de woordvoerder van de vijfentwintig. Om tien uur het tijdstip waarop gewoonlijk het kantoor van de Amster damse studentenvereniging ASVA wordt geopend hebben de bezetters het ge bouw vanmorgen verlaten. Zij hebben met de korte bezetting slechts willen aantonen, dat het voor een kleine min derheid bijzonder gemakkelijk is om door middel van een bezetting eventu ele eisen af te dwingen. HOUSTON In puike stemming zetten de astronauten Thomas Stafford, Eugene Cernan en John Young hun tocht in de Apollo-10 door de we reldruimte voort. Ze hebben geen last van verkoudheid, ruimteziekte en sla peloosheid, zoals sommigen van hun voorgangers. Toch was het aan boord van de Apollo-10, die het drietal morgen in de baan om de maan zal brengen, geen ideale toestand. WASHINGTON President Nixon en president Thieu van Zuid-Viëtnam zijn van plan spoedig bijeen te komen om overleg te plegen over de militaire ontwikkelingen in Viëtnam en de Pa- rijse vredesonderhandelingen. Dit is in welingelichte kringen in Washington vernomen. De staatshoofden zullen in het gebied van de Stille Oceaan of in Washington samen komen. NEWARK Honderden negers heb ben gisteren in Newark (New Jersey) winkels van blanken geplunderd en winkeliers geslagen na een bericht, dat een blanke politieman een negerjongen had doodgeschoten. De politie maakte van traangas gebruik om de menigte uiteen te drijven. De politie deelde mee dat de jongen, die een auto had gestolen, door een zwarte politieman uit noodweer was neergeschoten. Bij de ongeregeldheden werden verscheidene mensen licht ge wond, voornamelijk door rondvliegen de scherven van ingeslagen ruiten. In de zomer van 1967 werden in Ne wark 29 mensen gedood tijdens groot scheepse ongeregeldheden. De bevol king van de stad bestaat voor de helft uit blanken en voor de helft uit negers. De verkoop van sterke drank is ver boden en er geldt een uitgaansverbod tussen 22 en 6 uur. Nationale gardisten hebben de betrokken wijk afgezet. DEFEIS SIE-ORGAIV IS ATI E BITSTSE'IV IS AVO BEPLEIT LONDEN De Westduitse minister van Financiën, Franz-Josef Strauss, heeft gisteravond in een lezing te Londen gepleit voor de vorming van een West- europese defensie-organisatie binnen de NAVO, waarbjj Engeland en Frankrijk gezamenlijk voor de kernbewapening zouden moeten zorgen. Voorwaarde hier voor was een gefedereerd Europa. In dit verband drong hij er op aan, dat de zes landen van de EEG onverwijld stappen nemen om Engeland als volwaardig lid in de gemeenschap op te nemen. Eerder op de dag had Strauss ge sproken met premier Wilson en diens minister van Buitenlandse Zaken Ste wart. Voorts bood zijn komst naar Lon den de gelegenheid tot overleg met zijn Britse ambtgenoot Roy Jenkins over monetaire vraagstukken in verband met het Westduitse besluit om niet tot revaluatie van de mark over te gaan. Vandaag keert Strauss terug naar Bonn. Twee van de belangrijkste niet-gaul- listische kandidaten voor het Franse presidentschap Poher en Defferre heb ben te verstaan gegeven, dat zij bereid zijn bij verkiezing onderhandelingen met Groot-Brittannië te beginnen over toetreding tot de EEG en ook het ver bod op wapenleveranties aan Israël op te heffen. Zij merkten echter op, dat zij niet bereid zijn terug te komen van een ander stokpaardje van De Gaulle: de weigering militaire bases in Frankrijk voor de NAVO beschikbaar te stellen. De socialist Gaston Defferre en inte rim-president Alain Poher maakten hun opmerkingen in twee afzonderlijke vraaggesprekken met 't weekblad Paris Match. Defferre antwoordde met ja op de vraag of hij voor toelating van Groot-Brittannië tot de EEG was, maar hij voegde hieraan toe: vooropgesteld dat Groot-Brittannië zich geheel neer legt bij het verdrag van Rome. In antwoord op dezelfde vraag zei Poher, dat hij een Europeaan was en van mening is dat „Europa geen wer kelijkheid kan worden zonder Groot- Brittannië". Hij wees echter op de vele problemen, die samenhangen met de Britse lidmaatschapaanvraag, maar zo voegde hij hieraan toe: „Het is noodzakelijk de onderhandelingen met Engeland te hervatten. Bij deze onderhandelingen zal blijken welke moeilijkheden wij zullen moeten over winnen". De Gaullistische kandidaat voor het Franse presidentschap, Geor ges Pompidou, heeft gisteravond tij dens een verkiezingsbijeenkomst in Pa rijs gezegd, dat Europa sterker zou zijn en zijn stem zou kunnen laten gelden als Engeland zich bij de EEG zou aan sluiten. Maar hij liet zich verder zeer vaag uit over dit onderwerp. T[ f 1 j De Scheveningse haven getuigt duidelijk van de dreigende stakingalle vissersschepen liggen afgemeerd. De drie astronauten werden in hun eerste nachtrust onderweg af en toe gestoord door het geluid van kleine raketjes die voor een roterende bewe ging van het ruimteschip moesten blij ven zorgen. Die draaiing om de lengte as is nodig om verhitting van de huid van het ruimteschip aan een zijde te verhinderen. In het ruimtevaardersjar gon heet deze draaiing de „braadspit methode". De drie astronauten klaagden op ze ker moment over een te hoog cloorge- halte van hun drinkwater. Toen bleek dat chloor niet op de juiste wijze was toegevoegd aan het water, dat een bij— produkt is van de brandstofcellen, kre gen de drie astronauten de raad de be dorven voorraad water weg te gooien en een ander voorraadje aan te spre ken. TV-camera Die perikelen waren vergeten toen de astronauten om beurten aan het werk gingen met de kleuren-tv-came- ra. Er stond maar een opneemperiode van een kwartier op het programma van gisteren, maar het slot van het liedje was dat er in totaal 72 minuten lang in kleur naar de aarde werd uit gezonden. Overzicht Toen het ruimteschip ongeveer 185.000 km van de aarde was verwij derd gaf John Young een overzicht van de weersgesteldheid boven verschillen de delen van de aarde zoals hij die be ter dan wie ook op aarde in een oogop slag kon zien. „Dit was uw weerbe richt van vanmorgen van een hoogte van ongeveer honderdduizend mijlen", grapte hij. Volgens ruimte-artsen hebben de be manningsleden van de Apollo-10 bij het passeren van de z.g. Van Allen-gordel aan een hoeveelheid radio-actieve stra ling blootgestaan, die gelijk te stellen is met hetgeen een patiënt ondergaat wiens borstkas driemaal wordt door gelicht. Terwijl de astronauten het ontbijt gebruikten hoofdzakelijk vruchten sap en gezoete maisvlokken kregen zij van de aarde nieuwsberichten te horen, waaronder verscheidene sport uitslagen. Lied Vervolgens vroeg Young aandacht voor het populaire lied „Up, up and Away in my beautiful balloon", gezon gen door Cernan met gitaarbegeleiding van Stafford en hemzelf. Het bleek dat Stafford voor deze muzikale verras sing had gezorgd door een bandopna me-apparaat mee aan boord te nemen. „Het was erg moeilijk om de bas een plaatsje in de cabine te geven", zei hij, toen het controlestation in Houston de muzikale prestatie had geprezen. Het Russische regeringsblad Izves- tia heeft de drie Amerikaanse maan- reizigers succes toegewenst. Evenals in een uitzending van Radio-Moskou werd ruime aandacht besteed aan de gevaren die aan de tocht van de Apol lo-10 zijn verbonden. 9 ADVERTENTIE V\AAAAA/^iAA^AAAAA< (Van onze weerkundige medewer ker). Het weer beleefde gisteren een markant dieptepunt. De tempera tuur kwam in Gelderland de hele dag niet hoger dan 8 a 9 graden; in Leeuwarden was het zelfs 7 graden, tegen 17 normaal en 29-31 vorige week. Plaatselijk beleefde men de koudste meidag sedert 1935, toen op 15 mei 6,5°C werd waargeno men. Het record van De Bilt sedert 1848 is 5,5°C maximaal in mei 1855 echter vroeger in de maand, op de vierde. Het regende veel: op Kam pereiland 28 mm en het stormde vooral in Z.W.-Friesland uit N.W.. 90 km per uur. Vooruitzichten: deze zijn iets gun stiger. In de tweede helft van deze week zal het kwik naar een nor maler middagniveau gaan van ca. 15 graden, zodra de wind in de zuid- hoek terug is. De nachten worden tijdelijk echter kouder en van woensdag op donderdag is er ge- vaar voor grondvorst. Morgen: zon op 4.38, onder 20.36 maan op 8.04, onder 0.58 uur.

De Vallei | 1969 | | pagina 1