TANK»SPIIARbijM@bil Gezamenlijke leger oefening van Russen en Tsjechen VERSTOPPING? MENDE ALS GETUIGE IN PROCES-PORST Een wereld KLEURENTELEVISIE FUNK IN OPMARS PRAAGSE WACHT GEÏNSPECTEERD Kortzichtige plannenmakers PhilipMorifc introduces 25for175 Rust terug in W.-Irian Scholieren in Parijs blijven rumoerig j CERNIK: CENSUUR OP DE PERS IS TIJDELIJK WEER DUITSE OFFICIER VERDWENEN Gevangenisstraf voor leden van Griekse C.P. Ambtenaren in Italië staken Kas van F.D.P. gespekt I LIEFDE IN I LICHTKRANT Winst Philips steeg 16,5 pet. Eerste kwartaal in cijfers PRAAG - Russische en Tsjechoslowaakse troepen zijn gisteren gezamenlijke oefeningen begonnen op Tsjechoslowaaks grondge bied. De manoeuvres zullen een week duren. Zij staan onder leiding van luitenant- generaal Alexander Mucha de Tsjechoslowaakse minis ter van Defensie. Oost-Duitsland Steekpenningen CENSUUR P.v.d.A.-JONGEREN: OP KAMPEREILAND GEEN CENTRALE Vriendschap 99Graag te vriend" Gesprek over gevangen Britse onderwijzer "Niet veel invloed VROUW DOOR ZWAGER AANGERAND Volgens Ortiz Sanz: Verdubbeld Dertien miljard Klem TV-stad MISHANDELING ARRESTATIES Philin Morris Hollana DINSDAG 20 MEI 1969 ADVERTENTIE Compleet servies voor 6 personen. Ideaal voor camping, caravan en "een dagje d'r uit". U tankt. Mobil Special of gewoon. Spaarzame benzine. Merkt u direct. U spaart al bij het tanken. Voor elke 5 liter krijgt u gratis één zegel voor prachtige premies tegen leuke lage prijzen. In de bekendmaking werd niets gezegd over het aantal troepen dat aan de ma noeuvres deelneemt of over de plaats waar ze worden gehouden. Premier Cernik waarschuwde giste ren het Tsjechoslowaakse volk dat het land nog een lange weg heeft te gaan BONN Voor de derde maal in kor te tijd is een officier van de Westduit- se Bundeswehr verdwenen. Ditmaal is het de 44-jarige marineofficier Robert Kündiger. Zijn rang, Korvetten-kapit&n, staat gelijk met die van majoor in het leger. Kündiger wordt sinds 11 mei vermist. Het ministerie van Defensie in Bonn verklaarde gisteren, dat hij wordt ver dacht van desertie. Op 3 april was een majoor van het leger, de 44-jarige Hans-Joachim Kru- se, verdwenen. Hij verscheen enige tijd later voor de Oostduitse televisie, en vertelde dat hij naar het communisti sche buurland was gevlucht omdat hij zich niet kon verenigen met de West- duitse politiek en de mentaliteit in het leger. In Oost-Duitsland dook daarna ook kapitein Ludwig Gummert (54) op, die was gedeserteerd uit de Westduitse landmacht. Tegen Gummert liep in West-Duitsland een onderzoek wegens het aannemen van twintigduizend mark aan steekpenningen. Hij verdween in februari. ATHENE Een tribunaal in Athene heeft vier leden van de verboden com munistische partij veroordeeld tot ge vangenisstraffen die variëren van twee tot twintig jaar. De veroordeelden hadden volgens de aanklager een organisatie opgericht met het doel gezochte communisten te verbergen. Een van de beklaagden, een 43-jarige musicus, Panayotis Tzavellas, beweer de dat de politie tijdens een verhoor een van de krukken waarvan hij ge bruik maakt op zijn rug had stukgesla gen. ROME Tweehonderdduizend lage re Italiaanse ambtenaren zijn gisteren voor onbepaalde tijd in staking gegaan. Zij eisen herziening van het bevorde- ringsbeleid. Inmiddels duurt de stiptsheidsactie van het PTT-personeel voort. De brie ven en pakjes stapelen zich in de post kantoren op. voor politieke stabiliteit zal zijn bereikt. Hij zei dat oppositionele groepen, die zich opstellen tegen de politieke lijn van de communistische partij, garen hopen te spinnen bij nieuwe politieke crises. „De ervaringen van de afgelopen maanden hebben bevestigd, dat het noodzakelijk is de autoriteit van de so cialistische staat en zijn organen te her stellen", aldus premier Cernik. De toespraak van premier Cernik kwam vier dagen nadat vijf weekbla den en een maandblad hun uitgave had den moeten staken, omdat zij opvattin gen zouden hebben verkondigd die af weken van de partijlijn. Premier Cer nik legde er in zijn toespraak de na druk op, dat de censuur op de pers een tijdelijke maatregel was. „Zij is er al leen maar op gericht de extremistische en politiek kwalijke opvattingen te on derdrukken, die het proces van consoli datie verstoren en schade berokkenen aan onze hele gemeenschap", aldus de Tsjechoslowaakse premier. UTRECHT De federatie van jon gerengroepen in de PvdA is tegen de voorgenomen vestiging van een elek triciteitscentrale op het Kaïhperei- land. De federatie heeft de Tweede-Ka merfractie van de PvdA gevraagd aan de kwestie ruime aandacht te geven. Zij vindt dat de centrale bij de Schokkerhaven moet worden gebouwd om een uniek natuurgebied te kunnen behouden. ADVERTENTIE Wist u dat daar hele kletae^pilletjes tegen bestaan? Nourypharma (Van onze correspondent) T>ONN Dr. Erich Mende, de vroegere Westduitse vice-kanselier en minis- ter, is gisteren als getuige opgetreden in het proces tegen Hannsheinz Porst, de „communistische miljonair". Porst wordt beschuldigd van landsver- raderlijke contacten met Oost-Duitsland. Porst zou op aandringen van de Oost duitse geheime dienst hebben gepro beerd een vertrouwenspositie te krijgen in de liberale partij (FDP) waarvan Mende destijds voorzitter was. De Oost duitsers stuurder er zelfs op aan, dat Porst minister zou worden en zou fun geren als een soort luisterpost van Oost- Berlijn in het Westduitse kabinet. Zover kwam het echter niet. Wel spekte Porst de verkiezingskas van de liberale partij met geld uit Oost-Ber- lijn, en knoopte hij vriendschap aan met de toen zeer invloedrijke Mende, die hij zelfs tutoyeerde. Om deze naar spionage zwemende vriendschap ging het gisteren voor het federale gerechtshof te Karlruhe. Oud- minister Mende (52) liet zich er niet door van de kook brengen. Hij zei: „La ten we eerlijk zijn. Als de verkiezings strijd voor de deur staat houd je als po liticus een miljonair graag te vriend". Porst schonk de partij geld, en om gekeerd werden bij zijn drukkerij de verkiezingsaffiches besteld. Toen het drukwerk goed geslaagd was, hadden LONDEN Mikhail Smirnofsky, de Russische ambassadeur in Londen, is gisteren naar het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken ontboden voor een bespreking van de zaak Gerald Brooke, de Britse onderwijzer die in de Sovjet- Unie het laatste jaar uitzit van een straf van vijf jaar wegens anti-Russi sche activiteiten. Het gesprek op het ministerie duurde drie kwartier. Bijzonderheden werden niet gegeven. Waarnemers herinnerden eraan, dat de Britse regering eerder al de Sovjet- Unie had gewaarschuwd voor „ernsti ge gevolgen" in de betrekkingen tussen Engeland en de Sovjet-Unie als een nieuw proces tegen Gerald Brooke aan hangig zou worden gemaakt. Porst en Mende dat gevierd met een gezellig avondje, en daarwas het tot tutoyeren gekomen, aldus Mende. De oud-mdnister ontkende glimla chend, dat Porst ooit veel invloed in de partij zou hebben gehad. Mende had hem, ondanks zijn talrijke „zakenrei zen" naar Oost-Berlijn, nooit gewan trouwd. Mende: „Berthold Beitz van de Kruppfabrieken gaat ook geregeld naar Oost-Europa en dan vraag je toch ook niet met wie hij daar praat..." ALKMAAR De man die op Hemel vaartsdag een twintigjarige vrouw in Alkmaar heeft aangerand, blijkt de zwager van deze vrouw en tevens de tipgever te zijn. De 31-jarige man had de slapende vrouw met trichloor verdoofd, haar vastgebonden aan het bed en daarna aangerand. De vrouw kon slechts een vaag signalement van de dader geven. De man ging na zijn daad gewoon naar huis. Hij stelde zijn vrouw voor op koffievisite te gaan bij het slacht offer. Omdat er niet werd openge daan forceerde het echtpaar de deur, Zij vonden de vrouw bewusteloos en geheel ontkleed op bed. De dader waar schuwde zijn broer en de politie. ONDEN Alan Margolis, een S exportdirecteur van 23 jaar bij een Londense onderneming, wil best weten dat hij erg veel van zijn vrouw houdt. Hij liet het op zijn trouwdag wel niet van de daken schreeuwen, maar wel zien. Op de lichtkrant van Piccadilly Circus, het bekende j plein in het hart van Londen. Daar verscheen vier uur lang el-S ke twee minuten deze boodschap: „Alan Margolis houdt van Penny Wise en ze zijn vandaag getrouwd t Er was ook nog een lichtbood- j schap voor de bruiloftsgasten. „Alan en Penny Margolis verwelko- 5 men hun bruiloftsgasten op de ge- lukkigste dag van hun leven." Alan betaalde vijftig pond voor dit elektronische grapje, dat is j meer dan 430 gulden. Een kwart miljoen mensen hebben zijn liefdes- verklaring kunnen lezen. Het gelukkige paar en de driehon- derd bruiloftsgasten wandelden van de receptie in hun nabijgelegen res- s taurant naar Piccadilly Circus om de boodschappen te lezen. - „Het was het waard", zei Alan s S voldaan, „ik wilde het de hele we- reld laten weten en dit was zeker de beste manier om dat te doen". DJAKARTA De heer Ortiz Sanz die voor secretaris-generaal Oe Thant van de Ver. Naties toezicht houdt op de komende volksuitspraak in West-Irian, heeft gisteren verklaard dat volslagen rust heerst in de gebieden waar kort geleden Westirianezen in opstand kwa men. Hij had Enarotali, Weghete, de hoofd stad Djajapura en de districtshoofdstad Nabiri bezocht. De bevelhebber van de Indonesische strijdkrachten in West-Irian, generaal Edhie, had de heer Ortiz Sanz verze kerd dat zijn troepen beheerst zullen optreden. De generaal, had de bevol king aangeraden hetzelfde te dien. „Ik heb er het volste vertrouwen in, dat er in de toekomst geen reden zal zijn voor ongerustheid", aldus Ortiz Sanz. Hij zal secretaris-generaal Oe Thant verslag uitbrengen. ADVERTENTIE AMSTERDAM Philips heeft in het eerste kwartaal een omzetstijging ge boekt van 9 procent tot 2,66 miljard gulden. De nettowinst kon met 16,5 pro cent stijgen tot 106 miljoen gulden. Vooral in de landen van de EEG, waaronder West-Duitsland, Frankrijk en Italië, is de omzet sterk toegenomen. De ontwikkeling in Engeland viel tegen door de verscherpte bestedingsbeperking. Ook bleef de omzetstijging in de Verenigde Staten beneden het gemiddelde. Van de produkten die tot de totale omzetstijging hebben bijgedragen lie pen de huishoudelijke artikelen, alsme de die van de produktgroep Licht in de eerste gelederen. Ook de in 1968 wat teruggelopen sector medische appara-: tuur kon een krachtige vooruitgang boeken. De afzet van tv.-apparaten even wel overtrof weer alle verwachtingen. Voor 1969 was al een verdubbeling in de afzet van kleurentelevisie verwacht maar de eerste vier maanden van dit jaar hebben deze verwachting al ruim schoots overtroffen. De afzet van zwart-wit-toestellen, die na de sterke groei in 1968 normaliter nu enige afzwakking zou mogen onder gaan, hield zich staande op hoog peil. Philips schat dat er per 1 mei van dit jaar een 800.000 kleurentoestellen in Europa zijn geplaatst, waarvan 50.000 in Nederland. Philips heeft daarvan een groot marktaandeel, dat In de loop van dit jaar nog kan worden vergroot. Het bestuur handhaaft voor de rest van dit jaar de eerder uitgesproken groeiverwachtingen. Dit betekent een omzet met de Britse Pye samen van tegen de 13 miljard gulden. Volgend jaar zullen de omzetten van Pye met die van Philips worden geconsolideerd. De cijfers die het concern laat zien zijn gecombineerd met die van de US Philips Trust, Ada (Halifax), NAP Com pany en Conelco. (Van onze Parijse correspondent) liet verhaal vonden we in een Frans provinciaal blad. We heb ben ons er mee geamuseerd. Frangois Halgand, een veeboer uit Montoir-en-Bretagne had de over heid gevraagd om een voetgan gerstunnel onder de rijksweg 771 door. Deze weg loopt dwars door zijn weidegronden van dertig hec tare en scheidt de weide van de stallen. Zolang het nog een tweebaansweg was, lukte het hem nog wel zijn kudden onbeschadigd naar de overkant te brengen. Nu de weg, in aansluiting op de autosnelweg Nantes-St. Nazaire een vierbaans- weg was geworden, bleek dit niet meer mogelijk. Na talloze demarches kreeg hij zijn zin. Openbare Werken zouden voor hem en zijn vee een tunnel aanleggen. De bouw daarvan heeft 300.000 francs (220.000 gulden) gekost. Toen hij de tunnel in gebruik wil de nemen, ontdekte Halgand, dat de aannemers wel rekening had den gehouden met de bezuinigings woede van de regering, maar niet met zijn aanwijzingen. De tunnel was 1,60 meter hoog en heel smal. Hijzelf moet zijn 1,80 meter dubbel vouwen, wil hij eronderdoor kun nen. Twee in verwachting zijnde koeien liepen er in vast en moes ten er aan hun staarten worden uitgetrokken. De stieren konden er niet eens in om van de paarden maar niet te spreken. De veeboer heeft nu gevraagd de tunnel te verruimen. Tot zover het verhaal uit de krant. Men zou hartelijk kunnen lachen om deze bijna ongeloofwaardige ge schiedenis, ware het niet, dat men deze geld- en arbeidsverspilling tegenkomt in de hoogste kringen en bij de kostbaarste werken. Zojuist ontvingen we inzage in een rapport, uitgebracht door het Insti tuut voor de Stadsplanning in het district Parijs. Hierin wordt aan de hand van Amerikaanse voor beelden geconstateerd, dat de toe komstige expresse-metro van Saint Germain-en-Lay via Parijs naar Boissy-St. Léger, waar de Parijze- naars zo bijzonder trots op zijn, in feite hopeloos ouderwets is. In San Francisco en Los Angeles zul len de metro's gaan rijden met een snelheid van 76 km per uur én ADVERTENTIE zij zullen in een uur 26.000 passa giers vervoeren, allemaal op een zitplaats. De nieuwe Parijse expresse-metro krijgt een uur snelheid van 48 km en slechts 24 procent van de pas sagiers zal kunnen zitten. De rest moet staan. De conclusie? Dat de Franse tech nici na een jarenlange studie en onderzoek er ten slotte in geslaagd zijn de Parijzenaars een metro te bezorgen, die ver bij zijn tijd ach ter ligt. Zij hebben de onvergeef lijke fout gemaakt niet groot ge noeg te zien en daardoor miljar den francs te verspillen. En nu komt men ons vertellen, dat de Franse radio en televisie (ORTF) een nieuwe televisiestad gaan bouwen te Bry-sur-Mame, omdat het immense Maison de la Radio aan de Parijse Quai Kenne dy te klein is geworden. We durven niet te zeggen, hoeveel tientallen miljoenen francs de bouw en de installatie van dit mo derne radiopaleis - dat de Parijze naars zo terecht een Gruyère kaas noemen - hebben gekost. Nu verontschuldigt men zich met te zeggen, dat het niet te voorzien was, welke afmetingen de televisie zou gaan aannemen en dat de kleurentelevisie er zo spoedig zou komen. Een kind van tien jaar had dit in die tijd kunnen voorspellen. Deze kortzichtigheid is onvoorstelbaar. Het resultaat? Opnieuw worden mil joenen francs gevraagd om een televisiestad te bouwen, waarvan men over enkele jaren wel weer zal beweren, dat ze veel te klein is. Door dit alles hebben we allengs de overtuiging gekregen, dat niet dat gene, wat men bouwt duur is, maar wel datgene wat men niet bouwt. 0 De wacht voor het Praagse kas teel, waar president Svoboda re sideert, is in een nieuw uniform ge stoken. Op de foto doorstaat hij de „vuurproef"wanneer enige vlotte jongedames hem komen inspecte ren Eerste kwartaal 1969 1968 (in milj. guldens) Omzet f 2.663 f 2.450 9% 9% Bedrijfsresultaat f 294 f 267 11% 10,9% Winst na bel. f 111 f 100 In pet. v. omzet 4,2% 4,1% Nettowinst f 106 f 91 16,5% f 0,93 f 0,78 Voorraden in pet. 31% van de omzet 30% Liquide middelen f 806 f 762 Aantal werknemers 287.100 268.600 (1 jan. '69: 283.000) Werkn. in Nederl. 86.700 82.200 (1 jan. '69: 85.500) (Van onze correspondent) PARIJS Opnieuw is een van de Pa rijse lycea voor onbepaalde tijd geslo ten. Ditmaal het lyceum Honoré de Balzac aan de Avenue de Porte-de- Clichy, in het noorden van de stad. Dit is gebeurd om het zoeken naar 'n mogelijke brandstichting niet te hinde ren. In de nacht van zondag op maan dag is namelijk een vergaderlokaal bin nen de omheining van de school tot de grond toe afgebrand. De politie wijt dit aan kwaadwilligheid. Sedert de meirevolutie van het vorig jaar is het op dit lyceum rumoerig. Niet alleen tussen de leerlingen blijven de politieke meningen botsen, maar ook tussen de leraren en de ouders van de leerlingen. Als gevolg van ernstige rel letjes op 16 mei had het schoolbestuur negen leerlingen voorlopig naar huis gestuurd in afwachting van disciplinaire straffen. In antwoord hierop hadden leden van het actiecomité voor lyceïsten (C.A.L.) de rector in diens bureau overvallen, hem mishandeld en alle absentielijs ten verscheurd en verbrand. Ook zij werden van school verwijderd. De politie vreest nu, dat de leden van het actiecomité zich door deze brand stichting hebben willen wreken. In Corbeil-Essonnes, ten zuiden van Parijs, heeft de politie zes lyceïsten gearresteerd, die de Franse vlag van hun school hadden afgerukt en in het openbaar verbrand. In vlugschriften, die bij die gelegenheid werden uitge reikt, vroegen de lyceïsten zich af, „wat dat driekleurig vod feitelijk be tekende". Het antwoord op die vraag gaven zij zelf: „Het is de vlag van het kapita lisme, van de gezeten burgerij, van het gespuis en van de politiestaat." Zij riskeren een gevangenisstraf van twee jaar en een boete van vijfhonderd tot tweeduizend francs. ADVERTENTIE

De Vallei | 1969 | | pagina 7