Boerderijtje betrekken: wel eens diep zuchten van pure ellende Herlijb •e vincier dé Stijgend aantal minderjarige niet-gehuwde moeders Ideaal van velen geeft ook tal van problemen CHARMANT GEZELSCHAP VOOR PRINS CHARLES Film over gevolgen concentratiekamp M1 Stijgend aantal studenten 4823 buitenechtelijk geborenen in 1968 NAVO bouwt de Panther Beschimmeld Opvijzelen Centrale Spinnewebbcn FERRI UIT DE LEIDING ITAL. SOCIAL. PARTIJ „Begrijpt u nu waarom ik huil?" DRUKTE Bi of semi Haute couture Boven de dertig Verzorging Stijging Minderjarig Palviljoen (Van onze verslaggeefster) isschien wilt u dit ook een comfortabele, oude boerderij, buren die koei en en lammetjes hebben, een tuin met een boomgaard achter je huis, bomen langs de oprijlaan, een abonnement op „De Boerderij" en een stal waar ft behalve de auto ook nog een paard kunt zetten. Wanneer u dit ook wilt, willen het al twee mensen. En u hoeft er de huizen advertenties maar op na te lezen en u weet dat „een oude boerderij" het ideaal van velen is. Nu kennen we een paar mensen, die dat ideaal al bereikt hebben. Ze zijn ge weldig blij met hun verbouwde boer derijen, maar ze hebben ook wel eens diep moeten zuchten van pure ellen de. Waarom? „Omdat je toch wel heel goed moet weten waaraan je begint", aldus de heer A. Buffinga in zijn stal- woonkamer van zijn boerderij in Gies- senburg. Hij is niet de man die zo zuchtte; maar hij kan zich die zucht best voorstellen. De heer Buffinga is redacteur van het vakblad „Bouw", plus architectuur criticus en sinds tien jaar heeft hij zijn boerderij. Het nu ongeveer hon derd jaar oude woonhuis plus stal kpcht hij via de Stichting beheer landbouwgronden in Utrecht, een stichting, die ruilverkavelingsboerde rijen in veiling brengt. Goed, toen had hij „een oude boerderij" en hij accepteerde daarvan de be schimmelde deuren, alle vochtigheid in huis en de bedsteden die wegge- timmerd moesten worden. Nu is plannen maken voor een ver bouwing, aldus de heer Buffinga, nooit zo moelijk. Het is uiteindelijk alleen maar een kwestie van volhou den wanneer je, ondanks alle werk mensen in huis, het eind niet meer zo ziet. Zeker wanneer men, zoals de heer Buffinga met zijn gezin, ook tij dens die verbouwingen al in de boer derij woont. Rond één kraantje in een bijkeuken moest hij een nieuwe keuken zien op te bouwen, er moest een toilet komen, de zolder van het woonhuis moest ver timmerd worden tot vier slaapkamers. Het gedeelte waar stal plus deel waren maakte hij zoals de meeste nieuwe boerderij bewoners tot zitkamer, vanwege de grote ruimte. Maar om te beginnen moest daar de vloer or den verhoogd, omdat de zaak te voch tig was. „En toen bleek ineens dat daardoor in verhouding het plafond te laag was geworden", vertelt de heer Buffinga. Toch maar geen woonkamer dus? Ja wel, het was een zaak van zeer veel vertrouwen stellen in de timmerman die zei: „We zagen de balken door en we vijzelen dat hele plafond met bal ken en al een meter naar boven". Hij heeft het eerste jaar tot midden de cember nog niet glasdicht gezeten, hij heeft dakgoten moeten repareren, zol derbalken en veertien deuren geschil derd. Ramen werden veranderd, er werd uitgebroken in totaal heeft de heer Buffinga nu voor 25 duizend gulden laten verbouwen. „Ik kan me voorstellen", zegt hij, „dat er mensen méér geld hadden uitgege ven omdat ze het allemaal mooier wil len dan ik. Er zullen ook wel mensen zijn die bijvoorbeeld nog een paar jaar zouden wachten met centrale verwarming en het dus goedkoper zouden doen". „Wel, ik heb ook nog wel plannen, maar je moet gewoon wachten, tot dat je op een bepaald moment geld genoeg hebt om de zaak te laten aan pakken, Wel, dat wachten leer je dan wel. En bovendien woon ik op dit mo ment toch prettig". Het moet inderdaad fijn wonen zijn, daar in Giessenburg, dat merk je voor al in het voorjaar en de zomer. Lam metjes in de wei jonge biggen die zijn losgebroken, een hoop bloemen en kippen in het stukje extra tuin dat de heer en mevrouw Buffinga voor een tientje per jaar konden bijhuren. Een papegaai die in de keuken in het zonnetje zit, poezen die buiten spelen wat wil een mens nog meer? Wel, een mens wil soms meer, als het winter is rond de boerderij met na me. „Je moet er ook tegen kunnen hier te wonen wanneer er niet zoveel vi site in de tuin komt zonnen en je hier alleen met kale bomen zit en op de fiets je boodschappen een paar kilo meter verderop moet halen", zegt mevrouw Buffinga. Nog een paar adviezen, van haar man: bij de aankoop van een oude boerde rij moet men er vooral op letten of het woonhuis nog intact is. „Anders" zo zegt hij, „moet je inderdaad voor gigantische bedragen gaan verbou wen zodat je wellicht beter iets nieuws kunt laten neerzetten". Vrouwen moeten zich vooral goed reali seren, dat ze wellicht meer alleen zul len zijn dan in een stad, dat ze niet afkerig mogen zijn van een dorp en dorpsleven, dat ze óók wel eens mee moeten helpen hooien in ruil waar voor buren dan weer komen helpen wanneer de dakgoot is verstopt. En ze moeten er ook tegen kunnen dat er ineens een spinneweb tussen de bal ken zit. Wanneer dan nog de ajstand tussen' de boerderij en de plek waar het hoofd van het gezin moet werken gee bezwaar vormt (of tegen de voordelen opweegt), wanneer u óók nog wel met een verfkwast en een hamer iets kunt doen dan ga uw gang. De pompbak is blijven staan in de stal, waar nu de zitkamer van de heer en mevrouw Buffinga is. En zo ziet het er dan nu uit, nadat de vloer werd verhoogd (vocht) en het plafond met balken en al opgevij zeld. Een oude boerderij opknap pen en bewonen het ideaal van meer dan één mens. In Giessen burg hebben de heer en mevrouw A. Buffinga dat ideaal bereikt een ideaal met veel voordelen, maar met voor veel mensen waarschijnlijk ook veel nadelen. ROME De leider van de Italiaanse socialistische partij is woensdag afge treden, temidden van een geschil in de partij, dat de val van de regering met zich brengt. Partijsecretaris Mauro Ferri ver klaarde na afloop van een bestuursver gadering van de partij, dat hij beslo ten had af te treden. Het aftreden van Ferri houdt verband met een verbitter de persoonelijk machtsstrijd in de par tij waarbij minister van Buitenlandse Zaken Nenni en vice-premier Frances co de Martino ook zijn betrokken. DEN HAAG Uit voorlopige cijfers, welke het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft gepubliceerd, blijkt, dat het totaal aantal studenten aan de Neder landse universiteiten en hogescholen is toegenomen van 73.800 in april 1968 tot ruim 85.000 in april 1969 (stijging 9 °/o). Het aantal eerstejaarsstudenten steeg in het genoemde tijdvak van 15.200 tot ruim 17.600 (16 °/o). De meeste studierichtingen droegen in de stijging van 't aantal eerstejaars bij, in het bijzonder de studie in de medische wetenschappen (19 °/o), de exacte weten schappen (16 °/o), waaronder vooral technische wetenschappen (23%) en de maatschappijwetenschap. (20 °/o). waar onder rechtsgeleerdheid (38 opvoed kunde (29%) en psychologie (22 Behalve de bovengenoemde aantallen studenten waren bij de instellingen nog bijna 3000 studenten ingeschreven, die studeerden voor 'n universitair m.o.ak te-examen tegen 2800 een jaar geleden. Hieronder waren in beide jaren onge veer 700 eerstejaars. Stella Owen uit Wales, die Prins Charles gaat begeleiden. Als op 1 juli van dit jaar de Britse prins Charles wordt gestalleerd als prins van Wales, zal hij worden bege leid door onder anderen een 22-jarige onderwijzeres, mejuffrouw Stella Owen. Die plaats heeft Stella toebedeeld ge kregen omdat zij onlangs uit tweehon derd meisjes is gekozen tot „de natio nale gastvrouwe van Wales". Stella moest, om die functie te krij gen, vloeiend Welsh kunnen spreken en een behoorlijke kennis hebben van de geschiedenis, de tradities en de heem kunde van Wales. De gastvrouwe van Wales heeft het druk dit jaar: behalve bij de installatie van prins Charles in het kasteel Caernarvon, gebouwd door koning Ed ward I zal zij aanwezig moeten zijn bij vrijwel alle festiviteiten die vanwe ge die installatie worden gehouden. De mensen van Wales vieren die feesten onder het motto „Croeso 1969". En Croe- so betekent dan „Welkom" in het Welsh. AMSTERDAM Spectrumfilm in Amsterdam heeft met financiële steun van de Rijksuniversiteit in Leiden, de Stichting 1940-1945, het ministerie van CRM en de Nationale Federatie voor de Geestelijke Volksgezondheid, een film uitgebracht, welke handelt over de me dische behandeling van een man, die nog steeds niet in staat is de geestelijke knak, die hij opliep tijdens een verblijf van vier jaren in Duitse concentratie kampen te overwinnen. Louis van Gasteren maakte deze film, prof. dr. Bastiaans, hoogleraar in de psychiatrie in Leiden, is de behande lend geneesheer die de gevolgen van het verblijf in de concentratiekampen tracht op te heffen, via een diagnosti sche verkenning met behulp van LSD. De patiënt, die zich vrijwillig voor het experiment en de verfilming be schikbaar stelde, heeft de behandeling met LSD vijf maal met succes on dergaan. In de film wordt slechts de eerste behandeling getoond. Prof. Bastiaans zei in een inleiding bij de voorpremière, die in Amsterdam werd gehouden, dat het extreme leed dat verzetslieden en concentratiekamp gevangenen hebben geleden, bij som migen van hen hun gehele leven blijft nawerken, omdat het hun niet lukt het verleden de kampperiode werke lijk tot een verleden te maken. Zij blij ven er mee leven, hebben nachtmerries en kunnen mede daardoor niet accepte ren „dat het leven normaal doorgaat". Maagstoornissen, hartaanvallen, ar beidsongeschiktheid en bovenal een groot gevoel van eenzaamheid, wat op treedt tien jaar en later na de bevrij ding kan heel nauw met de doorstane geestelijke en lichamelijke ontberingen samenhangen. Een voorzichtig gebruik van LSD kan zo meent prof. Bastiaans hen over de drempel heen tillen. Om dit vast te leggen is deze film, die de titel kreeg „Begrijpt u nu waarom ik huil" (naar een uitspraak van de betrokken patiënt) gemaakt. Het is een film die dus in de eerste plaats is gemaakt voor vertoning aan medici, niet voor roulatie in de bio scopen. De première vond woensdag in Den Haag plaats. Hot boodschappewwagentje wameer óm vol, de winfoeA- straten ook, en hot liep tegen vijven. Het traditionele uurtje voor thee-met-iets-lekkers ter viering van het lange weekeinde. Het enige wat er nog aan de feestelijkheid ontbrak was het bloemetje op taüei, en de laatste pleisterplaats daarvoor lag gelukkig aan het eind van de De narcissen lieten verstek gaan, er was iets aan de hand met de stelen, die blijkbaar deze week niet veel aan de groei hadden gedaan. Een boa tulpen dan maar, al zetten die vanwege hun flets lila de kamer niet to stralend in het zonnetje. Maar hoe berg je zo'n lang, vochtig kwetsbaar pakket secuur tussen een stapel boeken en een collectie etenswaren? De enige oplossing was een dwarse positie onder de vastgebonden klep op hoop van zegen. Want het risico van verliezen was niet denkbeeldig. Waag het er maar op, nog maar een klein kwartier lopen en af en toe eens omkijken om het vrachtje in de gaten te houden. Het was alles natuurlijk volkomen verkeerd berekend. Op het smalle trottoir wandelden twee oude heren op hun zeven gemakken voor mij uit. Zij hadden de tijd, en meer dan dat. Zij hadden ook de hele breedte in beslag, en daarbij klaarblijkelijk een onderwerp bij de kop dat een breedvoerige discussie vergde. Met af en toe een rustpauze waarin onverwacht moest stilgestaan worden om de gesprekspartner een tik op de bovenste jasknoop te geven. Loop daar maar eens achteraan met 'n vracht boodschappen en krap toegemeten tijd, zonder het goede humeur en de voorzichtigheid te verliezen. Want met een bocht uitwijken en inhalen betekende op de drukke rijweg stappen met alle risico voor lading en leven. Het gedrentel hield een straat lang aan, waar gelukkig een zebra de ruimte vrij gaf om er eindelijk de pas in te zetten. Nog maar één brug in het verschiet met een drukke wegkruising, en dan waren de laatste zeven minuten maar kinderspel. Maar toen de oversteek met goed gevolg genomen waa begon in het achterhoofd een rood lichtje te gloeien. De lading achter mijn rug: was die nog wel intact? Mijn spoor bleek niet getekend met diverse zakken en dozen, maar die tulpen bleken spoorloos. Geniepig geruisloos tussen de klep weggegledetv En natuurlijk onmiddellijk opgeraapt door een voorbijganger: wat een buitenkans in deze dure tijd. Daar sta je dan, en je zou jezelf graag voor het verstrooide hoofd slao\ als dat ook maar iets hielp. Goede raad is ook alweer duurder geworden. Er was trouwens weinig keus, doorlopen minus tafelversiering en een daalder armer. Of haastig op de eigen schreden terugkeren. Op hoop tegen hoop dat ergens tussen de zebra en de brug de lila tulpen nog onbeheerd lagen te wachten. De kans is belachelijk klein, maar mag niet onbenut blijven. Dan maar een halve slag omdraaien en alle tegel# naspeuren. En wie naderen daar in alle bedachtzaamheid, nog even geanimeerd in een druk debat verwikkeld? De beide oude heren achter wd» ik figuurlijk liep te stampvoeten. En geloof de eigen ogen of niet: de langste van de twee draagt behoedzaam een bos zorgvuldig ingewikkeld# lila tulpen. Daar sta je dan opnieuw, verbaasd en niet zo zuinig bedremmeld. Want het huisvrouwelijk geweten mag dan in stilte hoera roepen: die bos tulpen is nog niet in mijn bezit. Hoe zal de gelukkige vinder het opnemen als ik hem aanklamp om mijn eigendom terug te vorderen? Misschien was de brave man vrolijk van plan er zijn grijze gade mee te verrassen: een attentie die er niet elke dag af kan. Ik heb bijna het gevoel dat ik hem ga bestelen. Ik reed hun in de weg en maak zo wellevend mogelijk mijn excuses. Vertel de bloemendrager dat ik dit boeket een kwartier tevoren heb gekocht en het gemis ervan pas enkele minuten geleden had bemerkt. Hij kijkt mij aan, en ik be#e* hoe ik volkomen van zijn welwillendheid afhang. Ik heb, dat besef ik terdege, geen enkel bewijs voor mijn bewering. Want ik kan hem kwal^k verzoeken mee terug te gaan om de verkoopster tot getuige te roepen. Altijd verondersteld dat zij zich mij nog herinnert. Nee, juridisch sta ik er volkomen naast: Ik kan nu eenmaal geen duidelijk omschreven en gedateerde nota tonen, zelfs geen kassabon. De ogen van de oude heer twinkelen, maar niet van genoegen te mijnen koste. Hij reikt mij de ruiker toe als gold het een felicitatie. Zomaar, zonder enige bewijs hoegenaamd, gelooft hij mij op mijn blijkbaar eerlijk gezicht. En zijn metgezel voegt er hoofdknikkend aan toe dat mevrouw er wel dik geld voor betaald zal hebben, minstens een daalder Ik neem onder beschaamde danktuigingen mijn verloren tulpen Sn ontvangst, betuig mijn spijt voor de overlast en wandel opgelucht mijn» weegs, nagewuifd door twee wandelstokken. Zij staan glorieus op tafel al een week lang, en worden met extra zorg behandeld, dat zij toch vooral niet te snel uitbloeien. Want zij zijn duizendmaal meer waard dan die onnozele daalder. Zij vertegenwoor digen een kapitaal aan oprechte eerlijkheid, goede trouw en bijna vergeten hoffelijkheid. De gewone eenvoudige mens die zo vanzelfsprekend weet wat hem te doen staat, ook al gaat dit tegen zijn eigen voordeel in. Wat moesten wfl in deze vaak ontmoedigende wereld zonder hem beginnen? Hij heeft zelfs bewezen voor geweld noch terreur opzij te gaan, als zijn rechtschapen aard hem dat gebood. /^OIRLE Om elke niet-gehuwde moeder, die hiervoor in aanmerking wenst te komen, op een deskundige en verantwoorde wijze hulp te kun nen bieden, die zij nodig heeft, zijn er in Nederland 38 bureaus met daarnaast nog 22 spreekuuradressen. Hiervan werken er 15 in de katholieke sector, 18 in de protestants-christelijke en 5 in de algemene sector. Daarnaast zijn er nog 22 tehuizen, waarvan 5 in de algemene, 7 in de protestants-christelijke en 10 in de katholieke sector. Deze laatste tien tehuizen namen in 1968 75 procent van de opnemingen voor hun rekening. Deze cijfers blijken uit een exposé van drs. E. J. H. van Kordelaar, di recteur van de „Katholieke Centrale Vereniging tot Hulpverlening aan niet- gehuwde moeders", uitgegeven ter ge- Ruime keus voor het strand T>ruinverbrand is Angela Pringle dezer dagen uit Israël in Londen teruggekeerd. Terug van een welverdiende vakantie na de vermoeiende opnamen voor de nieuwste James Bond-film, waarin Angela een rol had naast Diana Rigg, de heldin uit de televisieserie De Wrekers. Ze heeft ook in Charlin's film „De Gravin van Hongkong" ge speeld en die filmcarrière was het onverwachte vervolg op de ontdekking van hef Pringle-meisje als fotomodel. Zij poseerde voor Vogue en Harpers Bazaar en modebladen in Europa, Amerika, Jamaica en Hongkong. Op de histori sche stranden van Caesarea heeft Angela Pringle nog een maal voor een modefotograaf willen poseren, compleet met spitse, paarlemoerkleurige nageltjes en ongenaakbare glim lach. Ze draagt een witte bikini van katoenen reliëfstof uit de laatste zomercollecties. U hebt het voor het kiezen deze zomer- er zijn heel kleine bikini's, er zijn klassieke eendelige badpakken met bloempa- tronen, borduursels of diepe decolleté's, en er is de semikini, waarvan het broekje verbonden is met de top door middel van kettinkjes, een smalle strook stof of een ring. Felle kleuren zijn taboe, ^et als in de gewone mode zijn er veel pastelkleuren, veel geel en. apricot en verder sienna, bego nia. ciel, peppermint en terra. Bikini's worden meestal van katoenen stoffen gemaakt, de badpakken van helanca en andere elastische stoffen. Er is een tendens naar meer rechte, strakke broekspijpjes. Ook bij de heren. Zij hebben zelfs badbroekjes met iets ver lengde pijpen en de echte bermuda-shorts zijn niet meer weg te denken van de stranden. Behalve streep dessins in pasteltinten zullen moedige baders deze zomer ook zwem broekjes met bloemdessins dragen. Angela Pringle, filmster en fotomodel, rust uit op het strand van Caesarea in Israël, met zandkleurige nagels en hagelwitte bikini (model Triumph). is gepasseerd, is pas een echte vrouw". Zakelijke motieven zullen ook wel een rol spelen bij de heer Ralph, die zijn zaak in zestien jaar heeft opgebouwd tot een bedrijf met een jaarlijkse omzet van een kleine 50 miljoen Duitse marken. Hij zegt, dat uit een recent marktonderzoek is gebleken dat „de oudere vrouw" meer geld geeft dan men dacht. Dit najaar komt de heer Ralph met een aparte col lectie voor „Eva's vanaf 45 jaar" en dat zulen modellen wor den met „een attractief doch decent karakter". Intussen heeft de heer Ralph gezegd „Ik kleed het liefst vrouwen tussen de 30 en de 45 jaar". Hij is een kwieke veertiger en directeur van een der grootste confectiefabrie ken in Duitsland. Hij wil best uitleggen waarom hij aan deze categorie dames de voorkeur geeft„Een vrouw die de 30 De heer Ralph, die droomt van een eigen Haute Couture collectie en voor zijn plezier vast een boutique-collectie heeft ontworpen naast de exclusieve confectie, is meer door Rome dan Parijs geïnspireerd. Zijn ontwerpen vrouwelijk, zijden chemisiers, smalle jas jes en pantalonpakken zullen dit najaar ook in Neder landse zaken hangen. Niet in de grote warenhuizen of post orderbedrijven, want daar werkt Ralph te exclusief voor. legenheid van de ingebruikneming van de nieuwbouw van „Huize in de Bocht" gelegen aan de bocht van de Tilburgse- weg in Goirle. Het aantal buitenechtelijk geborenen, dat in 1945 7322 bedroeg en tot 1955 ge leidelijk aan daaldè tot 2800, is sinds dien weer gestegen tot 4823 in 1968. Het aantal verzorgingsdagen bedroeg totaal in Nederland in 1951 voor moe ders 91.319 en voor kinderen 271.051, en in 1968 respectievelijk voor moeders 88.594 en voor kinderen 298.039. Slechts ongeveer 20 procent van de niet-gehuw de moeders wordt opgenomen in de te huizen. Een cijfer dat in de loop der ja ren vrij constant is gebleven, daar de onafgebroken stijging van het aantal niet-gehuwde moeders sinds 1955 ge paard is gegaan met een evenredige groei van het aantal opnamen in de te huizen. In de loop der jaren is het aantal minderjarige niet-gehuwde moeders, dat werd opgenomen een steeds groter deel van het totaal gaan uitmaken. Hieruit mag echter niet geconcludeerd worden, dat in Nederland de buiten echtelijke zwangerschappen onder min derjarigen meer dan normale stijging zouden doormaken. Weliswaar vertoont dit cijfer abso luut gezien een grote toeneming. In dien men echter het buitenechtelijke vruchtbaarheidscijfer bekijkt dit is het aantal buitenechtelijke geboorten per 1.000 niet-gehuwde vrouwen in de leeftijd van 15 tot 50 jaar dan blijkt dat niet alleen verhoudingsgewijs het grootste aantal buitenechtelijke zwan gerschappen optreedt in de leeftijdklas se van 25 tot 34 jaar, maar dat deze groep bovendien de grootste toeneming te zien geeft in de laatste 10 jaren. Dit neemt natuurlijk niet weg, dat absoluut gezien het aantal jonge niet- gehuwde moeders bijzonder groot is; ongeveer 42 procent van de totale aan tal niet-gehuwde moeders blijkt bij de geboorte van hun kind nog minderja rig te zijn. Uit het feit dat in de te huizen bijna 60 procent van de opge nomen niet-gehuwde moeders de leef tijd van 21 jaar nog niet heeft bereikt, kan worden afgeleid dat met name voor de jeugdige niet-gehuwde moeders een tehuisopneming het meest zinvol wordt geacht. In deze tehuizen moet de op neming niet worden gezien als een vlucht uit de maatschappij, maar als middel om de ongehuwde moeder de gelegenheid te bieden tot een vanrant- woorde beslissing te komen over haar toekomst en die van haar kind, en om haar terugkeer in de maatschappij voor te bereiden. Dit laatste geschiedt met behulp van maatschappelijk werk sters, psychiaters en psychologen. In „Huis in de bocht" in Goirle waar zusters van de congregatie der H. Fa milie uit Baarlo (L) werkzaam zijn, zijn thans drie paviljoens ingericht, elk voor 13 a 14 moeders, die ieder over een eigen zit-slaapkamertje beschikken. Op de kraamafdeling is plaats voor 12 moeders en baby's. Verder zijn er vijf babyzaaltjes en vier kinderpaviljoens. Het tot het complex reeds behorende paviljoen „Moedervreugd" biedt als kraamkliniek nu plaats aan 25 moeders en 25 baby's. BONN Vertegenwoordigers van Engeland, Italië en West-Duitsland heb ben woensdag in Bonn het protocol ge tekend, voor de ontwikkeling van het nieuwe MRCA-gevechtsvliegtuig „Pan ther", dat een nieuwe fase in de Euro pese defensiepolitiek zal inluiden. Na mens Nederland, dat nog niet heeft ge tekend, nam generaal-majoor E. W. de Swaan aan de bijeenkomst deel. Ons land heeft tot 1 juli de tijd om te beslis sen of het mee zal doen. Het eerste prototype van de „Pan ther" zal omstreeks 1972/1973 gereed zijn, waarna de serieproduktie in de ja ren 1975 of 1976 van start zal gaan. De ze zal ongeveer 2000 toestellen bedra gen, waarvan West-Duitsland er 1000, Engeland 600 en Italië er 200 zullen af nemen. De drie NAVO-landen hebben met de ze ondertekening een aanvang gemaakt met de ontwikkeling van het eerst# werkelijk Europese bewapeningssys teem, dat niet meer nationaal, maar een NAVO-project onder Amerikaanse leiding is.

De Vallei | 1969 | | pagina 9