Castro poogt kerk vanzelf te laten sterven Slangen bezweren alleen op zondag Doe er gerust een schepjeop! cAlleen suikerzoet is zuiver zoet Cuba was allang geen katholiek land meer Defensie-top bindt vandaag strijd aan met Witteveen ZO MAAR WAT FEITEN Suifaris een traktatie vandenatimF cEepbrönvan energie enw&istandsvetïnogen. Past prima in pwDerjoetteaan suikgrniet met tynstmatig»zoet7 Knietje geschaafd. Mama kom gauw. Jij hebt jodium. Zonder au. AFNEMEN 0 VERZET betadine jodium v_ INFLATIE-CORRECTIE BELASTINGEN DOOR KVP'ERS GEWENST UITSTERVEND BEROEP KLM GEEFT BOEINGS RIVIERNAMEN bij de Boerenleenbank - dichtbij. 1050 vestigingen Leer meer over suïker! A tleet Model WOENSDAG 21 MEI 1969 HAVANA „De mening van de regering is, dat de kerk vanzelf zal sterven"" zegt Carlos Manuel de Cespedes, achterkleinzoon van een Cubaanse held en leraar van 'n 2 eeuwen oud seminarie te Havana. „Natuurlijk" vervolgt hij, „geloog ik dat niet". Maar de aanwijzingen, dat pater Cespedas en de meer dan 200 priesters die de R.-K. Kerk in Cuba nog telt, ongelijk hebben, lijken tal rijk te zijn. „CHE" GUEVARA ...portret afgerukt... 0 Als je elke dag 20 tot 60 haren ver- verliest, heb je kans op een kaal hoofd. Nieuw haar groeit in een tem po van 5/144ste centimeter per dag. Afgezien van vuisten, knuppels en speren vormden pijl en boog waar schijnlijk het oudste wapen van de man. Hij heeft op zijn minst 10.000 jaar pijlen afgeschoten om zich van voedsel te voorzien en zijn vijanden uit de weg te ruimen. Het diepste gedeelte van de Stille Oceaan zou waarschijnlijk de slecht ste plaats ter wereld zijn om een ka ter kwijt te raken. De druk op uw pijnlijk hoofd zou daar bijna zeven ton per vierkante inch (6.25 vierkan te cm) zijn of bijna duizend maal de druk ter hoogte van de zeespiegel. Achterbuurtkinderen worden voort durend bedreigd door loodvergifti- ging. Volgens een studie van de uni versiteit van Rochester worden een op vijf van deze kinderen erdoor ge troffen. De oorzaak zijn oude verfla gen in vervallen huizen. Geleerden nemen proeven, uitgaan de van het idee, dat het misschien gemakkelijker zal zijn muskieten te verdelgen door ze aan te trekken dan door ze dood te slaan. Zij hopen door gebruikmaking van een stof. die ze aantrekt, de insekten te verleiden tot het leggen van hun eieren op bepaal de plaatsen, waar de larven als ze uitkomen gemakkelijk kunnen wor den vernietigd. Hebt u plezier in uw werk? Dan doet u misschien niet helemaal uw best. Een recent onderzoek onder tech nici heeft aangetoond, dat zij, die on tevreden waren met hun baan, meer presteerden dan zij, die tevreden wa ren. Hun ontevredenheid werkte als een prikkel tot grotere prestatie, het omgekeerde bleek echter te gelden voor arbeiders, die sleurwerk had den. Onder hen waren de tevreden ar beiders, degenen die de beste presta ties leverden. 0 De natuur heeft ons een grote dienst bewezen door de zon op veilige af stand te behouden. Als de zon hier op aarde was geplaatst, zou een spel- deknop materiaal uit de kern van de zon die een temperatuur heeft van 16 miljoen graden Celsius een hitte uitstralen, die voldoende zou zijn om een mens op 160 km afstand te do den. 0 Het dorstigste van alle aardse schep selen is de gewone melkkoe. Dit beest drinkt van 54 tot 72 liter wa ter per dag. In een restaurant in Madison Ave nue New York hangt een bordje met het opschrift: „Help ons het koken thuis uit te roeien". Een van de beroemdste dansmaniak- ken uit de geschiedenis was konin gin Elizabeth I van Engeland. Vol gens de National Geographic Society probeerde zij nog op 66-jarige leeftijd een destijds nieuwe dans „de Spaan se paniek" genaamd maar ze deed het stiekem in haar particuliere ver trekken. Het onmiskenbare bewijs dat een man een heer is, vormt zijn respect voor degenen, die hem op geen enke le wijze van dienst kunnen zijn. FIDEL CASTRO ..laten uitbloeien... Het aantal kerkgangers valt op zon dag in het niet, tegenover de honder den, die met landbouwmachines naar de akkers rijden. „De meeste mensen, die naar de kerk gaan, zijn ouden van dagen", zei een priester. „Men ziet er maar heel weinig kinderen en op geschoten jongelui". De oorzaken zijn voor een deel dui delijk: toenemende druk op de jonge ren voor het verrichten van landar beid, vergaderingen en politieke bijeen komsten, plus opzettelijke kleinering van alles wat met godsdienst te maken heeft door de regering. De grootste mo bilisatie van arbeidskrachten van het jaar bijv. valt in de Paastijd. Verder is er de druk van de omge ving. De meeste jeugdige personen wil len niet tegen de meerderheid ingaan door naar de kerk te gaan. „Ik weet dat er onder hen zijn, die wel in de kerk zouden willen komen, maar zij willen geen aandacht trekken", zei een priester met drie parochies. Pater Cespedes, onder wiens 61 studenten er twee zijn, die de universiteit van Ha vanna, het bolwerk der jonge commu» nisten, de rug hebben toegekeerd, om naar zijn seminarie te komen, is het niet helemaal met hem eens. „Het is waar, dat men tegenwoordig niet veel jonge mensen in de kerk ziet", zegt hij, „maar dat betekent niet, dat de jonge mensen het geloof hebben ver loren, als men iets onder de oppervlak te graaft, ziet men dat de ideologische penetratie van het atheïsme niet diep gaat". Nochtans blijft het kerkbezoek afne men. De meeste katholieke functionaris sen zijn het erover eens, dat dit komt doordat de Cubanen, die het land ver laten, grotendeels katholiek zijn en doordat de jongeren hun plaatsen niet innemen. Cuba is lang beschouwd als een ka tholiek land, maar in werkelijkheid kon volgens een Vaticaans zegsman reeds voor Castro in 1959 aan de macht kwam, slechts 2 procent van de bevol king één op de 50 mensen ge acht worden geregeld naar de kerk te gaan. Volgens katholieke zegslieden is hun aantal thans nog geen vierde hier van. In 1961 waren er 750 priesters en 3000 kloosterzusters, thans zijn er 220 priesters en ongeveer 200 nonnen in 28 kloosters. Niet alle kloosters hebben novicen. Ongeveer 100 van de priesters zijn Cubanen, 50 tot 60 Spanjaarden, ongeveer twee dozijn Canadezen en de rest bestaat uit Belgen, Fransen en Ita lianen. Volgens de meeste katholieken is het verval van de kerk in Cuba be gonnen in 1961. Dat was kort nadat Castro verklaard had marxist te zijn en het atheïsme officieel had gemaakt. Het was. ook het jaar, waarin de in vasie in de Varkensbaai mislukte. Omstreeks die tijd naastte de rege ring naar schatting 150 katholieke scholen en twee universiteiten, een aan tal priesters werd verbannen. Vervol gens werd de volgelingen van Castro voorgehouden: „Gij kunt lid van kerk of lid van de partij zijn, maar niet beiden". Thans zijn de leiding var. de partij en van de regering doorspekt met ex- katholieken, onder wie: de minister van Binnenlandse Zaken, José Llanisa, de onderminister voor de Strijdkrachten, Jua.. Almeida, de minister zonder por tefeuille, Carlos Rafaël Rodriguez, de plaatsvervangend premier, Raul Castro en Fidel Castro zelf. De premier is nooit officieel geëxcom municeerd, maar zijn verklaring dat hij marxist is, plaatst hem volgens ka tholieke functionarissen hier duidelijk buiten de kerk. Pater Cespedes, wiens overgrootva der kortgeleden tezamen met Che Guevara en andere Cubaanse helden werd gehuldigd, brengt in herinnering dat sommige priesters zich openlijk te gen de regering hebben uitgesproken, voor het communisme officieel werd. „Men heeft nog altijd de vrijheid, dit te doen, als men wil", zegt hij, „maar niemand zal het doen,het is nutteloos". Inmiddels beklaagde Fidel Castro zich erover, dat jonge Cubanen vlaggen ver brandden, aanplakbiljetten met portret ten van Che Guevara afrukten en zich overgaven aan prostitutie of misdrij ven en dat is een pijnlijke bekentenis voor een communistische regering, die grote verwachtingen koesterde van haar jeugd. Sommige waarnemers zijn van me ning, dat de daden van de jonge Cu banen kenmerkend zijn voor de neiging tot verzet tegen de gevestigde orde, waarmede andere landen te kampen hebben, maar anderen zien ze als een teken van ontevredenheid over het har de leven in Cuba. Als Castro zijn zin krijgt, en die krijgt hij gewoonlijk, kan het leven nog harder worden voor de jonge Cubanen. Hij heeft reeds aange kondigd, dat het antwoord op de mis dadigheid zal bestaan in meer verplicht onderwijs, met verplichte landarbeid en militaire oefeningen voor degenen, die in het kwaad terugvallen. De recente brandstichtingen in ge bouwen en installaties voor de land bouw weet Castro aan „saboteurs", die waren opgestookt door de CIA en van de prostitutie onder de tieners, die al tijd wijd vertakt is geweest, gaf hij de schuld aan „imperialistische propagan da". De mededeling van Castro, dat jonge lieden aanplakbiljetten met leuzen en portretten van Che Guevara afruk ten en vernielingen aanrichtten in scholen, is een nogal ernstige erken ning, dat er iets mis is gegaan. De regering heeft duizenden pesos en werkuren geïnvesteerd in de opvoeding van de jeugd om haar de nationale leuze „Wij willen zijn als Che" te doen aanvaarden. In het verleden werden acties tegen de regering altijd geweten aan lieden met „een kapitalistische kater", maar de 14-jarigen van thans kunnen be zwaarlijk oud genoeg worden geacht om de invloed te hebben ondergaan van de gebeurtenissen, die de tijd van Cas tro zijn voorafgegaan. Men gelooft, dat de reactie op de huidige omstandigheden en de eisen van de regering inzake grotere strijdbaarheid van de communisten, uitsluitend af komstig is van slechts een klein per centage van de jeugd in de steden en hun omgeving. De Cubaanse premier heeft te kennen gegeven, dat hij waarschijnlijk wat geld, bestemd voor woningbouw, zal besteden voor het bouwen van meer kostscholen, waar men de leerlingen van verderfelijke invloeden verwijderd kan houden. ADVERTENTIE DEN HAAG Ruim driekwart van de 118 werkgroepen van de KVP vindt het dringend dat de loon- en inkomsten belastingtarieven worden aangepat aan de inflatie. Dat blijkt uit een gisteren verschenen rapport. Van de werkgroepen die infla tie-correctie niet dringend vonden, wa ren enkele voor het optrekken van de belastingvrije voet. Anderen bleken voorstander van een verschuiving van de directe naar de indirecte belastin gen. De verhoging van de acfcijns op ben zine stuitte vrij algemeen op verzet. Verkeersongelukken hebben het weekeinde in Frankrijk aan 62 mensen het leven gekost. Vijfhonderdveertig mensen liepen verwondingen op. Een mis in de taal van de Maori's is voor het eerst ongedragen in Wan- ganui in Nieuw-Zeeland. Men had vijf jaar nodig om de misteksten in het Maori te vertalen. KARATSJI In het vak van slan genbezweerder is, zo schijnt het, da nig de klad gekomen. Volgens mensen van de oude stempel is er een tijd ge weest dat je geen hotel in Karatsji kon uitkomen of je zag een cobra een voor- Stelling geven. Tegenwoordig is het moeilijk om met slangen bezweren een roepia te verdienen. Vele slangenbezweerders hebben op weekse dagen een ander baantje en verschijnen met hun slangen alleen op zondag, als er meer toeristen en bui tenlanders rondlopen. Bij een tocht door heel Karatsji op een weekse dag, bleek slechts één slan genbezweerder zijn vak uit te oefenen, slangenbezweerder zijn vak uit te oefenen. Mohammed Hashen, een man van 28 jaar, zit al van kleine jongen af in de branche. „Ik heb het vak van mijn vader geleerd en hij weer van zijn va der", zei hij tijdens een gesprek op het trottoir. Al pratende namen hij en zijn twee helpers de deksels van enkele ronde dozen en onmiddellijk schoten de co bra's naar buiten zwarte boosaardi ge reptielen met gele ogen. Mohammed begon een wijsje te spe len op zijn blaasinstrument dat een „bien" wordt genoemd. De bien klinkt hoog en klagelijk, een uniek geluid, zo oud als Pakistan zelf. De cobra's, schijnbaar in hun dutje gestoord, deden een uitval naar Mo hammed, die hen met zijn bien even een klap gaf en daarna gewoon verder speelde. Hij vertelde dat hij de slangen zelf vangt in de naburige Sind Woestijn of in de bergen. „Het vangen is erg moeilijk. Ik ben twee maal gebeten, maar toch weer beter geworden", zei hij. De beet van een volwassen cobra is doorgaans dodelijk, ofschoon de slan genbezweerders van oudsher hun uit kruiden gemaakte medicijn als tegen gif gebruiken. Slangenbezweerders verwijderen ge- SCHIPHOL De zes reusachtige verkeersvliegtuigen, die de KLM bij Boeing heeft besteld, zullen naar rivie ren worden genoemd. Ze krijgen de namen van de Rijn, de Mississippi, de Rio de la Plata, de Amazone, de Ganges en de Nijl. De eerste Boeing-747 wordt begin 1971 op Schiphol verwacht. De KLM zal het aanstaande zomer seizoen een DC-8 huren van de Nieuw- zeelandse luchtvaartmaatschappij. Ge zien het grote aanbod van passagiers had de KLM extra capaciteit nodig. Het toestel kan 155 passagiers vervoe ren. Het zal vooral worden ingezet op Montreal en in het weekeinde worden benut voor vakantie-vluchten. Dit sei zoen beschikt de maatschappij over een vloot van de lange afstand van 25 DC-8en. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Haal er de rente uit die er in zit Het doet er niet toe of U in T groot of in 't klem spaart. Het is de rente die het 'm doet. En wie weet is 't geld, dat U regelmatig opzij kunt leggen,goed voor een rente van 4,4£, 5 of misschien wel 6 of 6'A%. Dat komt U vlug aan de weet als U even binnenwipt bij de Boerenleenbank. De bank voor iedereen. Met natuurlijk al die andere diensten waar U tegenwoordig een bank voor nodig hebt. Gemakkelijk en dichtbij. Strikgr? woonlijk de gifzakken uit de kaken van de cobra's. Dit verklaarde waar schijnlijk de nonchalante manier waar op Mohammed met zijn reptielen om ging. Zijn helpers, Mollaa Bashkh (13) en Babu (15) delen in het daggeld dat gemiddeld van 15 tot 20 roepia's (van 3 tot 14 dollar) bedraagt. Om de aandacht van de toeristen te trekken, laten sommige slangenbe zweerders een cobra en een wezel met elkaar vechten. Dit griezelige gevecht wordt altijd door de wezel gewonnen. Daarna vraagt de slangenbezweerder geld van de toeristen om een nieuwe slang te kunnen kopen. „Ik weet niet of mijn zoon mij als slangenbezweerder zal* opvolgen", zei Mohammed, „Hij wil piloot worden". DEN HAAG Vandaag bindt de top van Defensie opnieuw de strijd aan met minister Witteveen (financiën) om te proberen de aantasting van zijn aankoopbeleid zoveel mogelijk te be perken. Minister Den Toom en zijn drie staatssecretarissen zullen niet aarzelen consequenties te trekken indien minis ter Witteveen zou volstaan met een in de ogen van de bewindslieden van de fensie te kleine tegemoetkoming in de niet voorziene extra kosten van het mi nisterie van Defensie. Minister Den Toom wil met minder dan honderd procent compensatie ge noegen nemen, maar dan moet hij wel de zekerheid hebben dat het toegemeten deel hem voldoende soelaas geeft. Minister Witteveen heeft zich in be ginsel al bereid verklaard om zijn colle ga een beetje tegemoet te komen. Het ziet er daarom vooralsnog naar uit dat de twee ministers, die beiden tot de VVD behoren, elkaar financieel zullen vinden. Ook staatssecretaris Haex (land macht) van het kwartet bewindslie den de belanghebbende bij uitstek koestert die verwachting. Hij neemt niet aan dat twee partijgenoten elkaar het leven zo zuur zullen maken dat er een kabinetscrisis uit voortvloeit.. Ze ker niet onder de huidige omstandighe den. De verhoging van de benzineaccijns jcomt het ministerie van Defensie, als grootgebruiker van motor- en vliegtuig- benzine op ruim vier miljoen gulden per jaar te staan, aldus hebben de mi nister van financiën, dr. H. J. Witte veen en zijn staatssecretaris dr. F. H. M. Grapperhaus in antwoord op op merkingen van Tweede Kamerleden meegedeeld. Gratis! Verzend onderstaande bon voor interessante documentatie. Aan de Nederlandse Suikerindustrie, Postbus 1000, Den Haag. Stuur mij s.v.p. uw gratis documentatie over suiker. Naam: Adres: NA-2 Nieuwe James Bond groeit in zijn ruwe baantje LONDEN De acteur George I Lazenby, de nieuwe James Bond, nipte aan zijn wodka en zei: „Ik werk in deze film met 14 meisjes geen slecht gemiddelde". Dé 29-jarige Australiër Lazenby i nam even rust tussen twee scènes van de nieuwe Bond-film ..On Her 1 Majesty's Secret Service", die wordt gemaakt in de Pinewood studio's bij Londen. Voor een onervaren ac- teur met een film van 8,4 miljoen Amerikaanse dollars op zijn schou ders, is Lazenby buitengewoon ont- i spannen. „Ik heb een prettige ont dekking gedaan: ik bén James Bond" zei hij in een persgesprek. „Laten we zeggen, dat onze per soonlijkheden met elkaar overeen- komen" vervolgde hij. „Ik heb niet het gevoel dat ik echt speel. Ik I neem risico's naarmate ze komen en ik heb, net als Bond, een oog 1 voor de kippetjes", vertelde hij. Producer Harry Saltzman en Al- bert R. Broccoli, de makers van vijf andere Bond-films, hebben de we reld verbaasd door de onbekende Lazenby te nemen voor de prachti ge rol, waarvan Sean Connery af- I stand heeft gedaan. De in Schotland geboren Connery 1 had oorspronkelijk een contract voor zes Bond-films getekend, maar om dat hij er genoeg van kreeg, 007 te spelen, stemden Broccoli en Saltz man erin toe, hem na vijf vrij te laten. „Wat begonnen was als een pret tige rol, werd een monster van Frankenstein", zei Connery over de rol van Bond. „Sean droeg een trui en een spij kerbroek, toen hij voor eerst bij ons kwam", zei Broccoli. „Wij hebben hem kledingbewust en tot een ele gante internationale ster gemaakt, maar als hij Bond niet langer wil spelen is dat zijn zaak." De beide producers kwamen tot de slotsom, dat zij niet eenvoudig een doublure van Connery wilden hebben. „Wij zochten iemand met dezelfde soort hoedanigheden", zei Broccoli. „Lazenby is alles wat wij hoopten te vinden en meer. Ik sta er versteld van, hoe zij zich zo gauw heeft ingewerkt." De 38-jarige Connery was drie jaar ouder dan Lazenby toen hij in 1962 de eerste Bond-film maakte. Lazenby is slanker van lichaam en minder robuust dan Connery, maar in onderdelen misschien meer atle tisch. Hy gebruikt geen stuntmen als plaatsvervangers zoals Connery in de latere Bonds vaak deed. Vierhonderd acteurs en modellen zijn voor de rol beoordeeld. Een van hen was Lazenby, wiens vroegere ervaring zich beperkte tot optreden in een tv-reclame voor chocolade. Lazenby, wiens vader in zijn woonplaats in Australië kruidenier is, bezocht de plaatselijke middelba re school te Goulburn bij Sydney en begon te werken als leerling monteur. Weldra werd hij autover koper en als zodanig werkte hij in verschillende delen van Australië, tot hij tot de conclusie kwam, dat hij meer van de wereld wilde zien. Diana Rigg, wereldberoemd i als Emma Peel in de serie De Wrekers, die zij vaarwel zei om- dat zij niet aldoor in haar leren pakje wilde rondlopen. Maar de behandeling die zij als de toekom stige mevrouw Bond krijgt is niet veel beter. In 1964 ging hij met een enkele reis toeristenklasse en één reserve kostuum naar Engeland, waar hij een baan aannam inde branche, die hij het best kende, de verkoop van auto's en al gauw werkte hij als verkoper in de deftige Londense wijk Park Lane. Daar werd hij opgemerkt door een vrij werkende fotograaf. die hem overhaalde het als model te proberen. Binnen het jaar was hij een van de best betaalde mannelij ke modellen in Europa. Hij bevond zich te Parus, toen Saltzman en Broccoli hem naar Londen ontboden om te worden beproefd voor de Bond-film. De 400 sollicitanten voor de rol werden gereduceerd tot vijf die zich aan enkele strenge proefopnamen moesten onderwerpen. Bij eo* van deze moest Lazenby het opnemen tegen Joeri Borienko een ex-worstelaar van 108 kg. Joe ri hield aan de schermutseling een gezwollen lip over. Saltzman en Broccoli waren geïmponeerd. Lazenby krijgt, naar verluidt, 72.000 Amerikaanse dollars voor de film, maar noch' hij noch de produ cers willen dit bevestigen. Verwacht wordt dat hij nog evenveel aan ne veninkomsten zal verdienen en hij heeft een contract, dat niet noodza kelijkerwijze alleen Bond-films be treft. Zijn salaris wordt bij elke film hoger. Als hij slaagt, zou hij de 480.000 dollar, die Connery per film kreeg, kunnen evenaren. Tegenspeelster van Lazenby is de Britse actrice Diana Rigg, de sier van de tv-serie „The Avengers" (de Wrekers). „Die dame kan me wer kelijk doen geloven dat ze van me houdt", zei hij. Lazenby heeft een groot aantal vriendinnen, maar geen vaste ver kering. „Ik ben gewoon nog niet klaar voor het huwelijk. Ik houd van verandering", zegt hij.

De Vallei | 1969 | | pagina 11