Veenendaals dagblad Bezetters streken om half tien rode vlag Buiten Extra aandacht voor maankrater de kleuren enkies hatérna Treinen tussen Zwolle-A'foort 140 km per uur Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei BANKROVER GEGREPEN pnjs hatéma nieuwe speciale aanbiedingen op Shell-Stations JAMIN PRINSES MARGRIET OPENDE IN EDE „DE HARTENBERG" pindarotsjes Opklaringen „Treedt op of treedt af" Politie voerde studenten af naar het hoofdbureau voor proces-verbaal wegens lokaalvredebreuk Tot half twee s nachts rellen in hoofdstad na „voedseloptocht" Weer actie van Ian Paisley Apollo dicht bij Aristarchus Tijdwinst Afsplitsing MALIK ONTMOET LUNS J /Ander invloed van een hogedruk- j Vogels en vlinders III j 21 mei 1969 Rellen Gewonden Zestiende generaal in Rusland overleden IN MAASTRICHT Uit hoeveel kleuren kunt u kiezen? Uit meer dan 50! Bekijk ook de prijzen! Hatéma Enkalon Standard 95.- Hatéma Enkalon Record 99.- Hatéma Enkalon Perfect 119.- Hatéma Enkalon Extra 129.-. Hatéma Moket 129.-. Alle kwaliteiten op kamer breedte (390 cm) en per strekkende meter. Speciaal voor de slaapkamer: Hatéma tapijt Doryl (360 cm breed) 85.-. Exclusieve garantie en service: garantie bewijs in de vorm van 'n plintplaatje en service-cheques voor de nazorg van uw Hatéma tapijt. Helmond KVP, ARP EN CHU IN LIMBURG KOMEN MET ÉÉN LIJST Bur. voor redactie en administratie i Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal. Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 21 MEI I969 - 43e JAARGANG no. II7 Drie hoofdpunten kenmerken deze voorproef van Spoorslag '70: 1. De reisduur wordt korter door gro tere snelheid, korter oponthoud op de stations en betere aansluitingen op de knooppunten. 2. Op een groot aantal baanvakken zul len meer treinen gaan rijden. „Wij stre ven naar een zodanige frequentie", werd gisteren gezegd, „dat de reiziger op veel stations om de tien minuten een trein kan hebben. Wij naderen daar mee het metro-ideaal." 1 3. De steden zullen beter bereikbaar worden door het openen van meer voor stadstations en nu niet alleen in het westen. Op 1 juni worden in gebruik ge nomen: Delfzijl-West, Tilburg-West, Vlaardingen-West en Heemskerk. Zwol- le-Veerallee gaat dicht. Op de stoptrein Utrecht-Amersfoort- Zwolle verschijnt het modern snel ac celererend materieel, hetgeen reistijd verkorting oplevert van ca. 10 minuten. In Amersfoort is er een zeer goede aan sluiting naar/van Amsterdam met de nieuwe Twentse sneltreindienst. Dit be tekent voor reizigers van de Veluwesta- tionc naar Amsterdam een reistijd verkorting van gemiddeld 25 minuten. De reeds in de vorige zomer begonnen frequentieverhoging in Brabant, met een toegevoegde uurdienst tussen Den Bosch en Breda, wordt nu verder uitge breid: naar het westen door verlenging tot Roosendaal en verder als uurstop- dienst naar "Vlissingen, naar het oosten door verlenging naar Nijmegen, van daar in de bestaande uurdienst naar De venter en vervolgens als nieuwe uur dienst door naar Zwolle. Dit betekent dat er rechtstreekse treinen in een uur dienst tussen Vlissingen en Zwolle zijn gekomen met daarbij te Roosendaal goede verbindingen op en van de ex prestreindienst Brussel/Antwerpen-Am- sterdam en te Zwolle op en van de exprestreinen naar en van Groningen. Het betekent verder voor de Zeeuwse lijn een doorgaande uurstopdienst naar Brabant/Gelderland. De lijnen "Zwolle/ Kampen en Zutphen-Apeldoorn krijgen een nagenoeg volledige halfuurdienst, beide met goede aansluitingen naar en van de randstad. Tussen de randstad en Groningen ko men twee doorgaande verbindingen per uur: één expres- en een sneltrein. He laas nog met een ongelijke frequentie verdeling van 20 en 40 minuten. Een en ander betekent dat het afsplitsen als „vuurpijltrein" in Zwolle vervalt. Daar voor komt dus de exprestreinuurdienst Den Haag/Rotterdam-Groningen, die voor de tegenrichting al bestaat. Voor Twente-Randstad biedt de dienstregeling 1969 twee maal per uur een verbinding. De bestaande stoptrein dienst Enschede-Apeldoorn gaat name lijk elk uur doorrijden naar Amsterdam, en omgekeerd, met een stop te Amers foort en Hilversum. In Amersfoort aan sluitend op/van de exprestreinuurdienst Groningen-Den HaagRotterdam. De volledige onderlinge aansluiting van de ze exprestreinen op deze nieuwe Twen- teverbinding met Amsterdam moest wachten op het nieuw te bouwen twee de eilandperrbn in Amersfoort. DJAKARTA De Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken, Malik, is dinsdag plotseling en vrijwel onop gemerkt naar Europa vertrokken, waar hij zijn Nederlandse ambtsgenoot mr. Luns zal ontmoeten. Malik zal vermoedelijk in Rome met Luns over „bilaterale problemen" over leg plegen. De twee ministers zullen vrijwel zeker beraadslagen over de toe stand in West-Irian. ADVERTENTIE morgen 200 gram van 105 voor 95 niet te geloven voor die prijs! gebied boven Noord-Frankrijk was er in de nacht van dinsdag op 1 woensdag weinig bewolking en een zwakke wind. De temperatuur kon I dan ook flink dalen, zodat er op ve- I le plaatsen nachtvorst optrad. Een kleine depressie, die over Ierland in oostelijke richting naar Engeland koerste, verplaatst zich j intussen verder naar onze omge- ving en zal ons in de komende J avond en nacht passeren. Achter deze storing komt boven de Britse eilanden een rug van hoge druk tot S ontwikkeling. Bovendien begint bo- I ven Scandinavië de druk te stijgen. Samenhangend met deze ontwik- kelingen wordt voor het komende I I etmaal aanvankelijk veel bewolking j met enige regen verwacht. Achter de storing zal de wind naar noor- I I delijke richtingen draaien, en zullen j g enkele opklaringen voorkomen. De kans op nachtvorst is klein, de mid- J J dagtemperaturen zullen in het alge- j j meen dezelfde zijn als woensdag. DEN HAAG „Binding rechts" (de vroegere groep-Harmsen) heeft de mi nisterraad naar aanleiding van de ont wikkelingen rond het Maagdenhuis te Amsterdam een telegram gestuurd van de volgende inhoud: „Excel, inzake Maagdenhuis: Treedt op of treedt af'. Vele barricades moesten door de politie opgeruimd worden vóór de stra ten weer enigszins begaanbaar waren. GGD-wagens en alle politietransport ondervonden grote hinder van de zeer efficiënte barricades. MAAGDENHUIS' CAPITULEERDE AMSTERDAM Vijf minuten nadat aan de vlaggestok aan de voorgevel van Het Maagdenhuis de rode vlag was gestreken betrad om even over half tien vanmorgen de politie het gebouw. Oin half tien hadden de studenten de voordeur geopend. Voor Het Maagden huis stonden bussen van het Gemeente Vervoerbedrijf gereed, waarmee de stu denten naar het hoofdbureau werden afgevoerd, waar tegen allen proces-ver- baal terzake van lokaalvredebreuk is opgemaakt. In het algemeen zullen zij na verhoor worden vrijgelaten. Er zijn 70 extra rechercheurs in dienst geroepen voor het massale verhoor. Tegen kwart voor tien begaven de burgemeester van Amsterdam, dr. I. Samkal- den, de rector-magnificus, prof. dr. A. D. Belinfante, hoofdcommissaris van politie Jong en enkele topfunctionarissen van de universiteit zich in het Maagdenhuis. Z\j hebben overleg gepleegd over de te volgen methode. ASVA-voorzitter John Middendorp behoorde tot de eersten, die naar het hoofdbureau voor verhoor werden overgebracht. Hy werd met enige voorrang behandeld, opdat hjj zo snel mogeljjk het overleg met de universitaire autoriteiten kan voortzetten. EDINBURGH Bij de kathedraal van Edinburgh 'is gisteren gevochten, toen de militante protestantse leider uit Noord-Ierland ds. Ian Paisley met ongeveer 300 volgelingen protesteer de tegen de aanwezigheid van een room-katholieke waarnemer op het juist geopende congres van de Schotse kerk. De openingsplechtigheid werd bijgewoond door Koningin Elizabeth, de hertog van Edinburgh en hun doch ter prinses Anne. De Engelse gasten waren juist ver trokken, toen ds. Paisley en zijn me destanders een spandoek ontvouwden met het opschrift „De paus van Rome leeft in zonde en hij is de anti-christ". Het kwam tot een handgemeen, toen 'n groep vrouwen en een aantal leden van de beweging voor het verlenen' van gelijke burgerrechten aan alle be woners van Noord-Ierland probeerden zich meester te maken van het span doek. Zonder veel moeite wist de poli tie de orde te herstellen. HANNOVER Het vinden van het verminkte lijkje van een meisje van drie maanden in een berenkooi van een klein rondtrekkend circus bij Han nover heeft geleid tot de aanhouding van de 21-jarige moeder van het slachtoffer. Zij heeft tot dusver geen betekenis afgelegd. elbeschouwd moeten wij de uit- gever bewonderen, die het aan durft, met een boek over vlinders en dan nog maar alleen over de dagvlinders of kapellen"zoals de ouderwetse plattelander hen placht te namen uit te komen. Im mers, dit luchtige sier spul van weide, hei en bloemenhof zien tve slechts zelden meer, want het is te frêle, om op te kunnen tegen be spuitingen. industrie, luchtvervui ling, landbouwvergiften en haast I uit haar voegen rakende techniek. J Men kan nauwelijks meer spreken van deze wonderen Gods", zoals J een vorig geslacht dit met eerbied deed. Straks zag ik een eenzaam citroentje over het gazon dansen en gisteren was het een koolwitje. Dit is nauwelijks om erover naar huis te schrijven, niet waar? Slechts hij, die een vlindersaantrek- kende struik in de tuin heeft staan, zoals de buddleya, krijgt wat meer en edeler variatie. Overigens gaan de etherische goochelaartjes goed deels te gronde in onze troosteloze maanlandschappen en door gespo ten landschappen. Niettemin ver scheen er bij Thieme te Zutphen een fraai uitgevoerd en ook naar de tekst op een hoog plan staand werk .,Vlinderboek in kleuren", door de bekende entomoloog dr. W. J. Kabos (62 platen f27,50) en ik hoop, dat de uitgever er plezier aan I beleeft, want dit is het mooie boek alleen reeds als kijk-object dubbel en dwars waard. Sinds Johan Chris- J tiaan Sepp twee eeuwen her zijn nog altoos zeer gezochte werk Beschouwing der wnderen Gods in de minst geagte schepzelen" schreef, is er in ons land geen vlin- derboek met zulke fraaie platen verschenen en dit zegt veel. Met J leze uit het Engels bewerkte nieu- weling zijn we dus weer bij. A. B. WIGMAN In de hal zongen de bezetters aan één stuk door strijdliederen, die zij zelf hadden gemaakt, Gezangen als „het is ons Maagdenhuis" en „Wij gaan nog niet naar huls" en kreten als „Wij gaan door met de strijd" en „Let wel, professor Belinfante is voor ons geen rector meer" klonken oorverdovend uit de 150 a 200 kelen van de bezetters. Om kwart over tien waren de eerste 15 opstandigen in een van de gemeente bussen afgevoerd. Vele nieuwsgierigen stonden buiten achter de afzetting ongeduldig te wach ten op het. moment, dat de bezetters er massaal uitgedreven zouden worden. Zij werden hierin echter teleurge steld, want omdat de autoriteiten en de politie zoveel mogelijk wilden probe ren geweld te vermijden, verliep de ont ruiming aanvankelijk zeer langzaam. De atmosfeer in het Maagdenhuis was bijna ondragelijk. Door de slechte ven tilatie de bezetters hielden de ramen zoveel mogelijk dicht rook het er bij zonder muf. Tot vannacht half twee hebben in de Amsterdamse binnenstad chaotische toestanden geheerst. De politie heeft een aantal charges uitgevoerd nabij het Maagdenhuis om enkele duizenden nieuwsgierigen en sympathie-betuigers met de bezetters uit de onmiddellijke omgeving te verdrijven. Er werden twee extra waterkanonnen ingezet om de opdringende massa op afstand te houden. Het verkeer ook het tram verkeer kon geen doorgang meer vinden. Deze rellen vonden hun oorsprong in een „voedsel- en hongertocht" van 1500 jongeren, die vanuit het universi teitscomplex Oudemanhuispoort, waar in het begin van de avond door stu denten een bijeenkomst was belegd in kleinere en grotere groepen de binnen stad introkken. Toen de deelnemers aan deze „hongertocht" hun doel, het Maagdenhuis niet konden bereiken be gonnen ze in de omgeving rellen te schoppen. Omstreeks negen uur voerde de po litie bij het Maagdenhuis de eerste charges uit om de menigte te ver drijven. Nadat de drommen nieuwsgie rigen een goed heenkomen hadden ge zocht werd het hele Spui vanaf het Rokin tot aan het Koningsplein her metisch afgesloten. Ook andere toe gangswegen (Kalverstraat, N.Z. Voor burgwal, Spuistraat) werden voor een deel afgesloten. Bij het telegraafge- bouw bouwden jongelui een barricade van stenen en werd met stenen gesme ten naar de politie. Tussen het gebouw van De Tele graaf en het paleis op de Dam reed na middernacht een van de waterka nonnen waarmee iedereen die zich daar op straat bevond onverbiddellijk werd weggespoten. Bij de stevige knokpartijen zouden twaalf burgers min of meer ernstig ge wond geraakt zijn. Niemand moest ech ter in een ziekenhuis worden opgeno men. Bij de politie zouden twee mare chaussees en twee man gemeentepoli tie o.m. door stenen zijn gewond, twee van hen zo ernstig dat ze de dienst moesten staken. Het totale aan tal arrestaties (een aantal studenten die het Maagdenhuis verlieten werden aangehouden wegens lokaalvredebruek en voorts werd een aantal personen wegens geweldpleging gearresteerd) be droeg circa 25. MOSKOU De „Rode Ster", het blad van het Sovjetrussische ministe rie van Defensie, heeft gemeld dat de generaal B. D. Alexander Tsjerniakof „na een korte ziekte" is overleden. Het overlijdensbericht is ondertekend door onder meer minister van Defensie An- dré Gretsjko en maarscha'k Zjcekof. De leeftijd van Tsjerniakof wordt er niet bij vermeld. Hij is de 16e generaal sincl? 10 april van wie het overlijden door het blad wordt gemeld. Tijdens de onlusten van dinsdag avond maakte de politie gebruik van waterkanonnen om de diverse straten en pleinen schoon" te vegen. Verscholen achter auto's en onder pa raplu's ondergingen de jongelui de watervloed. MAASTRICHT In Maastricht is gistermiddag een overval gepleegd op een bijkantoor van de Nederlandse Kre dietbank. Dank zjj het koelbloedig optreden van de kassier, de 58-jarige heer L. Mor- reau en 'n motoragent kon een der over vallers worden gegrepen. Het is de 21- jarige K. de V. uit Slochteren. De andere overvaller is de 25-jarige muziekstudent R. P., die al eerder met de Maastrichtse politie in aanraking is geweest. Hij wist echter te ontkomen doordat het publiek geen hand uitstak om de politieman te helpen. De overvallers kwamen tegen slui tingstijd het kantoor binnen en vroegen hoe zij een geldlening konden afsluiten. Er ontstond een gesprek, maar al spoe dig maakten de jongemannen de kas sier duidelijk dat zij geld wilden zien. Zij dreigden hem met een wapen en grepen hem vast. De kassier liet zich door het wapen echter niet intimideren, omdat hij zag dat het slechts een alarmpistool betrof. „Jullie krijgen niets van mij", zei hij. Daarop werden twee schoten gelost die traangas verspreid den. De heer Morreau zag desondanks kans de knop voor zogenaamd stil alarm in te drukken, waardoor contact werd gemaakt met het hoofdbureau van politie in Maastricht. Enkele mi nuten later arriveerde een motoragent die bij de bank aanbelde, omdat de overvallers de deur inmiddels hadden gesloten. In de deuropening verschenen deo vervallers. Ze zeiden tegen de agent: „Ze zijn binnen", maar de agent had intuïtief door dat hij met de da ders te doen had. Er ontstond een wor steling, waarbij K. de V. wist te ont komen. De andere overvaller brak tij dens de worsteling een been. Hij is on der bewaking naar het ziekenhuis over gebracht. De politie heeft goede hoop de voortvluchtige overvaller spoedig te kunnen arresteren. Hoofdinspecteur J. Kraay van de Maastrichtse politie sprak er gister avond zijn teleurstelling over uit dat het publiek geen hand uitstak om de agent te helpen toen deze met de twee mannen worstelde. HOUSTON „Let woensdag op krater Aristarchus". Dit verzoek hebben Thomas Stafford, Eugene Cernan en John Young gisteren van de aarde doorgegeven gekregen, nadat lichtverschijnselen in die maankrater waren waargenomen. ADVERTENTIE Stafford, Cernan en Young zullen van avond de krater Aristarchus onder zich door zien schuiven nadat hun ruimteschip, de Apollo-10, in zijn eer ste baan om de maan terecht is geko men. En terwijl zij kijken of er weer licht verschijnselen in die krater zijn waar te nemen zullen in sommige delen van de wereld kijkers op die zelfde krater zijn gericht. (Een van die kijkers is de Maksoe- tof telescoop van de Volkssterren wacht Simon Stevin te Oudenbosch. Op verzoek van de Amerikaanse rijks dienst voor luchtvaart en ruimtevaart NASA neemt men daar deel aan een internationaal programma voor waarneming van bijzondere verschijn selen op de maan gedurende tochten van Apollo's om de maan). De krater Aristarchus heeft de laat ste jaren bij herhaling de aandacht van sterrenkundigen getrokken. De daarin waargenomen lichtverschijnse len zouden volgens sommige maan- kenners van vulkanische oorsprong kunnen zijn. Aristarchus ligt ongeveer duizend ki lometer van de landingsplaats die is uitgekozen voor de Apollo-11. Vanmorgen is de Apollo-10 het zwaartekrachtveld van de maan bin nengegaan. Vanavond komt het ruim tevaartuig in een baan om de maan. SITTARl) KVP, ARP en CHU in Limbuig zullen bij de provinciale verkie zingen met een gezamenlijke lijst en een gezamenlijk program uitkomen, al dus hebben de drie dagelijkse besturen gisteravond besloten. Zij kwamen voort overeen dat op de gezamenlijke lijst een ARP- en een CHU-kandidaat een verkiesbare plaats zullen krijgen. De komende maanden zullen de besluiten van gisteravond na der worden uitgewerkt. In september zal de leden der drie partijen wor den gevraagd deze besluiten goed te keuren. ADVERTENTIE zie pagina I 4 EDE Prinses Margriet heeft dinsdagmiddag onder grote belangstelling van autoriteiten, vertegenwoordigers van de Edese en Oiterlose gemeenschap, ver plegend personeel en patiënten de nieuwe inrichting voor verpleging van geestes zwakke kinderen „De Hartenberg" in Ede, die de negende inrichting in die ge meente is, officieel geopend. Daartoe heeft de prinses eerst een historische poort met een namaakkanon open geschoten en daarna de deur van het geestelijk en cultureel centrum var. de inrichting met een haar aangeboden sleutel geopend. De andere foto toont de prinses met haar „gevolg", dat aanvankelijk bestond uit haar parüeuliere secretarèsse, mejuffrouw M. L. de Ferrante, doch gaandeweg uitgroeide tot een groep van meer dan tweehonderd personen, allemaal gasten en belangstellenden die het overigens de prinses niet moeilijk hebben gemaakt. UTRECHT Volgende week zondag gaan de Spoorwegen de traditionele 125 kilometer per uur loslaten. In de nieuwe dienstregeling, die dan voor een jaar zal ingaan, wordt op een aantal baanvakken 130 kilometer gereden, tus sen Zwolle en Amersfoort 140. Het volgende jaar wordt ook ZwolleMeppel met 140 gereden.

De Vallei | 1969 | | pagina 1