AMERONGENDORP MET EIGEN SFEER „Accent moet niet te veel op dagrecreatie worden gelegd Tweedeklasser VRC al uitgebekerd Restauratieplannen volgen elkaar op Restauratie Uitbreiding Sfeer Loterij van „Engelenburg" Spreekuren in gemeentehuis Scherpenzeel rouwenbond van NVV viert eerste lustrum Goedkoop Cijfers Veteraan DRAMA IN „NUNSPEET" Pagina 5 WOENSDAG 21 MEI 1969 AMERONGEN ,.De gemeente Ameron- gen is in de toekomst in de opzet van de planologen eigenlijk bestemd voor dag recreatie en wel speciaal ten behoeve van de inwoners van de Randstad Holland. Dat vind ik echter toch wel een wat onge lukkige opvatting. Het accent moet niet al te zw aar op de dagrecreatie worden gelegd want dat brengt in wezen maar weinig ge win. Bovendien zou dan ons wegennet ook te zwaar worden belast." Dat vertelde ons de burgemeester van Vmerongen, mr. O. R. van den Bosch, die er al jaren voor vecht dat de bevolking van zijn ge meente op de eerste plaats profijl heeft van de recreatieve mogelijkheden die zijn mooie gemeente biedt. Hij wil graag dat Vmerongen blijft wat het steeds geweest is een rustige woongemeente waarin zo wel de autochtone bevolking als degenen die er zich hebben gevestigd prettig kun nen verblijven. Burgemeester Jhr. mr. O. R. van den Bosch vindt dat in Ameron- gen het accent niet te veel moet wor den gelegd op de dagrecreatie. de en vervallen percelen waarvan Ame- rongen er nogal wat telt. Vlak bij de Hervormde Kerk. de oude St. Andries, liggen een paar huisjes die bijzonder aardig zijn gesitueerd, maar er onooglijk uit zien. Daarvoor is een restauratieplan, 't Huchtje", gemaakt in samenwerking met Monumentenzorg. I)at plan komt binnenkort in uitvoering. Het wordt, zoals de burgemeester zegt, een mooie restauratie en gezien de te keningen kunnen we dat wel beamen. De oude vervallen huisjes zullen plaats maken voor drie woningen met neo-klassieke gevels. Een van die huis jes zal door een Amerongse particulier worden betrokken, een is bestemd voor de koster van de kerk en het derde is toegedacht aan de gemeentesecretaris. De huizen zullen worden gebouwd in de geest van de fraai gerestaureerde huis jes die nu al bekend staan onder de naam „Napoleons-huisjes". De burgemeester vindt 't sprekende over restauraties, nog altijd eeuwig zonde, dat het oude Johanniter-ziekenhuis gesloopt is. Het terrein waarop dat bouwsel heeft gestaan is aangekocht door de gemeente met de bedoeling daar een hotel te laten bouwen. Maar dat is niet zo gemakkelijk als het lijkt, want vlak daarachter staan oude tabaksschuren, die onder Monumentenzorg vallen. Over de bestemming van de grond is al ge ruime tijd een proces gaande dat nu voor de Kroon dient. Men wacht nu al twee jaar op een uitspraak. Afgezien van een typische dorps straat zoals de Overstraat die is. telt Amerongen verhoudingsgewijs nog ve le statige huizen en oude fraaie plek jes zoals het plein voor de kerk. het Hof en de Gasthuisstraat. Ze maken met hun oude lindebomen juist die sfeer, die nodig is om zich in een rus tig dorp.als Amerongen thuis te kun nen voelen. Schokkende zaken ziet burgemeester Van den Bosch in Amerongen niet ge beuren. Wel een gestadige uitbreiding van de woningbouw en de recreatie. Woningbouw is overigens wel hard no dig want ook hier is nog steeds wo ningnood. Hoewel er in de na-oorlogse periode zo'n 800 huizen zijn gebouwd, met een gemiddelde van rond de vijf tig per jaar. bleek dal toch niet vol doende om de woningnood op te hef fen. Want er staan jaarlijks gemiddeld toch nog altijd zo'n honderd woning zoekenden ingeschreven. Het aantrekken van bouwgrond voor :.'e v - ngbouw is een zaak warvmc ^en i'i het verleden niet zo erg vr r' heeft gehad. Af en lee moe.' de gemeente wel eens overgaan tot onteigening, een zaak die veel tijd en soms ook wel veel geld vergt. In be paalde gevallen zou de burgemeester wel wensen dat men meer begrip aan de kant van de grondeigenaren op zou kunnen brengen voor de moeilijkheden waarin de gemeente zich wel eens be vindt bij het verkrijgen van de voor uit breiding zo noodzakelijke gronden. Bij deze zaken is de beheersing van de grondprijs een tere zaak. Hoewel de hotelaccommodatie nog wat te wensen overlaat in Amerongen, zijn er wel voldoende kampeerplaatsen, met name in het kerkdorp Overberg, een agrarische kern met zo'n 800 tot 1000 inwoners. Een heel goed kampeer terrein vindt men voorts bij de slaper dijk, ,.De Bokkesprong" genaamd. Daar is de burgemeester eerlijk ge zegd een beetje trots op. Dat is trou wens ook het geval met het pas enige jaren oude zwembad „De Blauwe Schuur", gelegen aan clè zoom vSfi de uitgestrekte Amerongse bossen, aan de voet van de Amerongse berg waar van de bossen overigens vrij toegan kelijk zijn. Een belangrijk monument in de ge meente is, behalve de oude St. An- drieskerk met zijn „Utrechtse" toren, het kasteel Amerongen dat tot de be langrijkste kastelen van ons land kan worden gerekend. Het bouwwerk da teert uit de dertiende eeuw en bevat een rijke verzameling kunstschatten die men in de zomermaanden kan be zichtigen. Het kasteel is particulier bezit. Vmerongen is een typisch Rijndorp net een geheel eigen en aparte sfeer. Zen dorp waarin zich de oude bevol- :ing goed met de „nieuwkomers" verstaat, waar het verenigingsleven en de sport bloeit. De sportaccommodatie is goed te noemen. Er is een groot sportvelden- complex „De Burgwal" met voetbal velden. tennisbanen en een korfbal- veld. Het complex zal nog met een hec tare worden uitgebreid die tevens als zonneweide voor het zwembad zal die nen. In het kader van de activiteiten van het recreatieschap Rijn en Lekoevers. dat al een jaar werkt, zullen er nog Zaterdagavond, 17 mei jl. heeft de trekking plaats gevonden van de Grote Loterij van de Wijkgemeenschap „De Engelenburg". De uitslag luidt: 1. naar keuze een 59 cm televisie-toe- stel of een Candy wasautomaat 3078: 2. een schommelstoel 4636: 3. een Ma- rokaanse poef 4634: 4. een elektr. kof fiezet-apparaat 4620: 5. een elektr. mi xer 2311; 6. een elektr. haarkrul-set 5394; 7. een elektr. vruchtenpers 7049: 8. een babyfoon 2150; 9. een transistor radio 3517; 10. een gereedschapskist met inhoud 5758; 11. een personen-weeg schaal 4965. Voorts zijn nog prijzen gevallen op de nrs. 8959. 4133. 1009. 5420 en 2501. Bezitters van een winnend lot kunnen zich telefonisch melden bij de heer Joh. A. Koot tel. 11775 of de heer L. F. Dijxhoorn. tel. 1.17.00. SCHERPENZEEL Burgemeester en wethouders van Scherpenzeel heb ben besloten spreekuren in te stellen, waarop inwoners van de gemeente hun problemen persoonlijk met de bestuur ders kunnen bespreken. Het spreekuur van de burgemeester is voortaan iedere maandag van 10 tot 12 uur. t De wethouders ontvangen hun gasten in de avonduren. De eerste en derde donderdag van de maand houdt wet houder J. v. d. Ham zitting, op de twee de en laatste donderdag wethouder De Jonge, en wel van 19.30 tot 20.30 uur. De woningcommissie heeft eveneens een spreekuur ingesteld: elke eerste dinsdagavond van de maand, van half acht tot negen uur, evenals de overige spreekuren in het gemeentehuis Amerongen breidt uit. Het dorp oefent op velen een grote aan trekkingskracht uit vanwege het pret tige woon- en leefklimaat. at nieuwe ontwikkelingen komen in leze streek, ook in Amerongen. Aan de Grontmij is reeds opdracht gege ven voor het maken van een ontwikke- "ingsplan van Schoonhoven tot Rhe- len. Wat er uit de bus zal komen weet burgemeester Van den Bosch nog niet Henny Schoenman viel nu in voor Verwoert. terwijl de geblesseerde Has selaar de plaats van Ploeg noodgedwon gen moest innemen. Hij heeft 45 minu ten lang meegehuppeld, maar deelne men aan het duel tussen de tweedeklas sers kon hij in feite niet. Voor rust nam Nunspeet al een 30 voorsprong. Cees Rebergen kreeg in de tiende minuut een effectbal verkeerd op de voet en dat betekende 10. VRC schiep zich via Schoeman en Aalbers enkele goed kansn. maar de ploeg had geen geluk in de afwerking. Toen de VRC-defensie in de 34e minuut voor buitenspel bleef staan liet de scheids rechter doorspelen en de thuisclub bouwde de voorsprong uit tot 20. Vijf minuten voor rust werd het 30. Uit een corner sloeg doelman Cornelis- sen onder de bal door en de rechtsbui ten van de gastheren kon fortuinlijk scoren. In de tweede helft verscheen Hasse laar niet meer in het veld. Hij werd nu vervangen door... Bertus Cornelissen, die zijn plaats onder de lat afstond aan reserve-keeper Henk v. d. Meer. Cor nelissen, topscorer in het veteranen- toernooi, kon uiteraard niet voldoende snelheid opbrengen in deze match, maar hij loste enkele harde schoten en toonde zich bovendien een goed spelver deler. Nunspeet had vrijwel geen moeite meer met de verzwakte formatie van Van de Weerdhof en bouwde de voor sprong uit tot 60. Tot tweemaal toe O Voor deze huisjes op ,,'t Huchtje bij de St. Andrieskerk in Ameron- gen is een restauratieplan ontworpen. e voorspellen, maar hij waakt er wel .cor dat Amerongen zijn karakter als belangrijk forensendorp niet verliest. Dat men er goed en prettig blijft wo nen. Dat kan in deze tijd van verste delijking van vele plaatsen alleen maar winst betekenen. liet doelman v. d. Meer de gladde bal los en beide malen werd zijn fout afge straft. Aalbers werd nog verschillende malen goed gelanceerd, maar hij had geen geluk in de afwerking van zijn ac ties. Tie minuten voor het einde redde Gert van de Weerdhof de eer. Cor Aalbers werd bij een doorbraak onderuitgehaald en dat leverde een strafschop op. VRC's aanvoerder voltrok het vonnis .(6—1). Een wat dramatische start van de Veenendaalse newcomer in de tweede klasse. SCHERPENZEEL De Scherpen- zeelse afdeling van de NVV-vrouwen- bond viert op 23 mei het eerste lustrum. Het feest wordt gehouden in Filalethes en begint om half acht. De dames zullen zelf het blijspel in drie bedrijven ..Een vrijer op dak" van M. van Os-Loeffen op de planken bren gen. De regie daarvan is in handen van mevr. I. Valkenburg-Tins. VEENENDAAL Op de Veenendaal se eiermarkt werden gisteren 520.000 eieren aangevoerd Prijs grote eieren 11-12 gulden per 100 stuks en prijs klei ne eieren 8-10 gulden per 100 stuks. De handel was traag. NUNSPEET De Veenendaalse Racing Club is uitgebekerd. Gisteravond werd de kersverse tweedeklasser in Nunpeet verslagen door de gelijknamige ploeg, die eveneens in de tweede klasse uitkomt. Met 6-1 ging VRC ten onder. De oorzaak van deze nederlaag vormde de om standigheid dat de V eenendalers zeer gehavend binnen de lijnen kwamen. Ge rard Hasselaar en W. Verwoerd waren beiden geblesseerd en toen bij het in trappen Ploeg in een kuiltje trapte en ook een blessure opliep, was het drama compleet. Natuurlijk heeft men in Amerongen geen enkel bezwaar tegen bezoekers uit het westen, integendeel. Maar het moet dan toch niet zo worden dat nien geen kanten meer uit kan. Er is van de mooie Utrechtse Heuvelrug, waartoe Ame rongen met zijn rond 5600 inwoners behoort, in het verleden al te veel afge knaagd en wat er over is Ls volgens de burgemeester alleszins de moeite waard om in stand te houden. Daarom dan ook niet tè veel accom modatie voor dagbezoek. Toeristen, die wat langer in de gemeente willen verblijven zijn van harte welkom, maar voor hen is er nu juist wat te weinig verblijfsmogelijkheid. De ge meente zou dan ook graag de hotel capaciteit in Amerongen wat zien uit gebreid. maar dat ligt nu eenmaal niet zo gemakkelijk. Burgemeester Van den Bosch, 40 jaar oud, vindt Amerongen een plezie rige gemeente om te besturen. Hij voelt zich hier, evenals zijn vader des tijds die burgemeester was van 1921 tot 1946 de naam van een der voor naamste dorpsstraten herinnert daar nog aan goed thuis en ieder initiatief om Amerongen tot grotere bloei te brengen is hem welkom. Daarom voelt hij er ook wel voor om te zijner tijd zogenaamde „Hearings" te houden waarbij de burgerij eventuele wensen of verlangens op tafel kan leggen. Hoewel men in Amerongen. tot mid den in het dorp, nog wel boerderijen aantreft, kan men hier allapg niet meer spreken van een louter agrarisch dorp. De boerenbevolking maakt thans nog geen tien procent van de bevol king uit. Wel treft men hier veel fo rensen aan tot in alle regionen en daarnaast vrij veel gepensioneerde ambtenaren. Het autochtone element is nog overheersend, maar de vraag is of dat nog lang zal duren. Velen uit de werkende bevolking trekken el ke dag naar Veenendaal, Zeist of Drie bergen. zelfs wel verder weg. Velen In Amerongen is het prettig wo nen. Men heeft er prachtige bun galows op de vele fraaie plekjes die het dorp rijk is. uit andere plaatsen met meer indus trie zijn hier ook komen wonen, om dat men in Amerongen nog een be trekkelijk laag huurniveau aantreft. Er is, bovendien een grote vesti ging van buiten van mensen uit een wat hogere inkomensklasse zoals ver tegenwoordigers van grote onderne mingen. Ook het aantal bejaarden is betrekkelijk hoog. Dat ligt. in ieder geval boven het landelijk gemiddelde. Volgens burgemeester Van den Bosch zijn het echter niet alleen be jaarden of beter gesitueerden die naar Amerongen komen. „Wi.i treffen hier ook vry veel jonge gezinnen aan die hun toekomst nog maken moeten. En we zijn daar blij om". Over het feit dat in Amerongen betrekkelijk veel gepensioneerde oud burgemeesters wonen, om maar één categorie te noemen, kon de burge meester ons de volgende anekdote vertellen: „Onlangs bestelde ik eens in een winkel een bepaald artikel. Toen de bezorging even op zich liet wachten, ging ik eens informeren hoe de zaken stonden. De winkelier riep naar achter, naar de woonkamer, tot zijn vrouw: Is de bestelling van de burgemeester al gedaan? Het ant woord luidde: Voor welke burge meester? Waarmee aangetoond was dat men meer burgemeesters ken de dan alleen die van het dorp". Burgemeester Van den Bosch is geen man die graag met cijfers goo chelt. Daarom drukt hij ons dan ook een rapport in de handen, een socio grafische nota. niet zo lang geleden gemaakt bij het bestemmingsplan Noord. Daaruit lezen we dat het aan tal woonforensen. zo rond de zeshon derd liggende, vrij groot is en dat daarvan 75 pet. tot het arbeiders-fo rensisme gerekend dient te worden. Uit dat rapport blijkt ook dat het aan tal bejaarden, meer dan 600 personen, boven de 12 pet. ligt van de totale be volking. Amerongen is geen uitgesproken in dustriegemeente en het gemeentebe stuur is van mening dat de industriële functie van het dorp beslist niet ver sterkt behoeft te worden. Toch bevin den zich in Amerongen nog vrij veel industriële bedrijven. Er is een ma gazijn van het verzendhuis Wehkamp, een lijmfabriek, een meubelfabriek, een schroeven- en een confectiefabriek een groothandel in leermiddelen, een betonfabriek en een machinewerkplaats. Verder nog een fabriek van huishoude lijke apparaten en, in het Amerongse deel van Eist, een steenfabriek. Allemaal bedrijven die de waardering van „middelgroot" nauwelijks verdie nen en het karakter van het dorp geèn geweld aandoen. Voor vestiging van kleinere bedrijven met een zeker am bachtelijk karakter is overigens in Amerongen best nog wel plaats en die zullen zeker ook niet geweerd worden. Voor dergelijke vestigingen zijn tot in de kom van het dorp nog wel aantrek kelijke plekjes. Sommige daarvan wor den thans ingenomen door onbewoon baar verklaarde woningen. Verouder- i

De Vallei | 1969 | | pagina 5