Vertrek Ouwehand onwaarschijnlijk De Hartenberg voorbeeld van liefde en wetenschap 2 euro-flessen samen een hele liter STRANDBAL VIVO ZOUTE PINDAS CENT DAAROM KOOS IK DE ir DJ Ermelo's burgemeester: „Geen enkel contact met dierenpark99 VI VOL A Vele ouders uit de nood 1VELDWSE TAFEKOIXEX (|K JAFFA DRINKS 1<) r grote zak a 300 gram MOSUL PEKLI' KICIIESSE SLASAUS «NIEUWSTE M UITGAVE! TALISMAN if 11 iin 1 Veenendaler gaf vlot toe: ik dronk te veel In Ede negen inrichtingen voor geesteszimkken #v van40cm per stuk „Soms weet je precies wat je wilt. Soms ga je winke len om te kijken wat er is, wat juist die week voordelig is en toch goed. Kijk, dat vind ik nu zo prettig bij de VIVO winkelier. Die heeft alle merkartikelen die je kent. Maar hij heeft óók speciale aanbiedingen die veel geld kunnen besparen. En je krijgt van hem bovendien de onpartijdige voorlichting waar je als huisvrouw recht op hebt. Want de VIVO winkelier is een vrij man, lid van een grote organisatie, maar nog altijd zélf ver antwoordelijk." Borman in Praag pak20stuks t'tf set 5 bekers van 0,2 liter per stuk I van 180 voor JLe Wilco SPERCIEBONEN 1 e kwaliteit heel blik d ca. 820 gram vivo j een "knal"-wijn met de allure van champagne fles 0,7 liter van 395 voor fles 0,5 liter 100 gram SNuwonsT «r«i Hulp WOtNSDAG 21 M6I 1969 RHENEN Het is zeer onwaarschijnlijk dat Ouwehands Dierenpark uit Rhe- nen verplaatst wordt naar de Noord-Veluwe, in casu naar .een terrein nabij het dorp Ermelo in de gelijknamige gemeente. Door de directie van bedoeld park worden af en toe oriëntatiereisjes gemaakt naar de Veluwe, omdat men gezien de ligging en de toenemende functie op re creatief terrein die omgeving aantrekkelijk vindt voor een eventuele verplaat sing. Volgens een der directeuren van Ouwehand, behoort de overbrenging tot de reële mogelijkheden, omdat ter plaatse op dit moment geen medewerking is verkregen voor uitbreiding. Als deze er wel komt men heeft in Rhenen 20 hectare nodig er is welhaast geen nookzaak meer om aan 'n dure kosten bijna 4 miljoen verplaatsing te denken. Een particulier uit Ermelo heeft het denkbeeld geopperd het dierenpark bin nen die gemeente te brengen, maar uit een gistermiddag gehouden contact blijkt, dat dit door de directie van Ouwehand niet wordt geaccepteerd. Er is op gemeentelijk niveau geen en kel contact geweest, en de gang van za ken wordt door de burgemeester van Ermelo als zijnde een „idiote manier van werken", geschetst. „In principe", zo zei ons de heer H. J. Langman „is de idee van een dierenpark binnen de grenzen van onze gemeente niet onaan trekkelijk, maar er is een aantal facet ten dat niet uit het oog verloren mag worden. Ten eerste is het overgrote deel van ons bosgebied jachtterrein, zo dat er jachtontbindingen moeten plaats hebben. Voorts hebben we een groot aantal militairen en militaire oefenter reinen, en daarnaast is alle bosgebied planologisch gezien meldingsgebied. Ter reinen van 100 hectare ik heb uit de krant gelezen dat men zo'n gebied no dig heeft liggen hier niet voor het opscheppen". De Elspeter Struiken is rustgebied, zodat daarover al helemaal niet te pra ten valt. „Overigens", zo zei de bur gemeester, „hebben wij geen enkele contact met Ouwehands dierenpark. Ik ken daar niemand". Drie terreinen De heer Baars, een der directeuren van Ouwehand zegt dat het park be slist uit Rhenen weggaat. „Toevallig hebben wij van particulieren op de Noord en Noordwest Veluwe aanbiedin gen gekregen, en die worden door ons onderzocht. Als er soortgelijke offertes vanuit Drente komen b/v. worden die ook bekeken, maar wij geven de voor keur aan de Veluwe. Het heeft voor ons geen zin op niveau te gaan praten (ge meentebestuurders - red.) als het terrein ons niet aanstaat", zo merkte hij op. Ouwehand zoekt een terrein van 50 tot 100 hectare, omdat men een zeer moderne nieuwe opzet voor ogen heeft. Hoewel de heer Baars niet wilde mee delen welke andere gemeenten op de Noord-Veluwe zogenaamde interesse hebben vernemen wij uit betrouwbare bronnen dat hier sprake is van aftas ten, dat wil zeggen, als er toevallig een gemeente is in dit deel van Nederland die belangstelling heeft en dat zijn niet de gemeenten Heerde en Harder wijk welke gezien hun recreatieve functie als eerste gegadigden worden beschouwd buiten de gemeente Erme lo, dan wil Ouwehand het wel eens be kijken. VEENENDAAL De 22-jarige Vee- nendaalse magazijnbediende J.S. be sloot alles maar heel vlot toe te geven voor de Utrechtse politierechter, mr. Wisselink, die dat waardeerde met een snelle afdoening van de zaak. De Veen endaler mmoest terecht staan omdat hij op 22 maart van dit jaar als bestuur der van een auto onder zodanige invloed van alcohol had gereden, dat hij niet in staat moest worden geacht zijn wagen naar behoren te bestuuren. De jongeman was een avondje uit geweest. Daar was flink wat alcohol aan te pas gekomen. Hij wond er geen doekjes om. Hoeveel ik precies heb gedronken vertelde hij, „weet ik niet meer, maar het was flink wat en ik geloof echt niet dat ik toen nog goed kon rijden". Die overtuiging had de politie ook ge kregen. Agenten in een surveillance auto hadden hem zien rijden. „Hij reed van de linkerkant van de weg naar de rechterkant", vertelde één van de ver balisanten. Bij zijn aanhouding ver- tonde hij alle kenmerken van een flin ke dronkenschap: waggelende gang, be lemmerde spraak en hij rook zeer sterk n,aar alcohol." S. vertelde nog op weg naar huis te zijn geweest. De officier van justitie, mr. F. G. Wüstenberg had niet de minste moeite met de bewijs voering. Omdat verdachte zo vlot be kende, wilde hij volstaan met het „ge bruikelijke tarief" voor dergelijke ge vallen, neerkomende op een onvoor waardelijke gevangenisstraf voor de tijd van twee weken en een ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van én jaar. De politierechter kon zich met de straf voorkomen verenigen; hij veroor deelde de jongeman conform de eis tot veertien dagen onvoorwaardelijk en één jaar intrekking van het rijbewijs. Zowel verdachte als officier deed af stand van zijn recht in hoger beroep te gaan. Prinses Margriet opende gisteren in Ede de nieuwe inrichting voor gees teszwakken ,,De Hartenberg". Bij de ontvangst van de prinses aan het hoofdgebouw van de inrichting werden haar door de elfjarige Afien Smith bloemen aangeboden. Op de foto van links naar rechts burgemeester J. Slot van Ede, Afien Smith, prinses Mar griet, dr. Aalders, bestuurslid van de vereniging en de voorzitter, de heer H. M. Oldenhof. VIVO PILS ■f VAN QZWAN OF ^MiUNINK DUB GEGARANDEERDE KWALITEIT! Bestelnummer 217 'COMFORTABELE STOEL- Fraai uitgevoerde fauteuil met doorlopende voetsteun met 4 cm dikke polyether kussens in fleurige bloem- dessins. Uitvoering in verzinkte stalen buis. Vergelijkbare winkelwaarde f49,50 VIVOLA-PRIJS f 37,50 Bestelnummer 226 RELAX STOEL. Een ideale luierstoel met 4 cm dikke polyether kussens, in 9 standen verstelbaar. De voetsteun gaat naar boven wanneer de rugleuning naar achteren gaat. Vergelijkbare winkelwaarde f62,50 VIVOLA-PRIJS f 47,50 HELDENSERIE NO 15 75 IK HEB ZOALS IJ EEN GEZIN Prijswijzigingen voorbehouden Geldig van 21 mei t/m 27 mei 1969 ivr KOE Het aantel inrichtingen voor de verpleging en verzorging van gees teszwakken in ons land is sterk groei ende. Ook de inzichten betreffende de zwakzinnigenzorg veranderen, waarbij men kan constateren dat men langza merhand van het begrip charitas naar dat van scientia overgaat. Er is echter geen deskundigheid op dit terrein zon der dat men niet van de naastenliefde gebruik zou willen maken. Aldus sprak de inspecteur van de geestelijke volks gezondheid in de provincie Gelderland dr. J. Veerman, oud-directeur van Groot-Schuylenburg te Apeldoorn, tij dens de plechtigheid bij de opening van „De Hartenberg" in Ede. Die opening zelf had iets feestelijks door de aanwezigheid van prinses Mar griet die in tegenwoordigheid van vele autoriteiten en gasten gistermiddag de toegang tot het voornaamste gebouw van de inrichting het geestelijk en cul tureel centrum, een historische burcht poort, met een kanonschot opende. De deuren van de burcht bezweken daarna onder een lading bloemen en confetti. Kort daarvoor was de prinses, die ge kleed was in een geel mantelpakje met witte hoed, bij het administratiegebouw van de inrichting verwelkomd door bur gemeester J. Slot van Ede, de voorzit ter van het bestuur van de vereniging tot opvoeding en verpleging van gees teszwakke kinderen, de heer H. M. Ol denhof die tevens oud-burgemeester va Ede en lid van G.S. is. Bij de ontvangst waren voorts aanwezig de geneesheer- directeur van De Hartenberg A. Mijn- hardt, vice-voorzitter dr. J. C. Aalders en de secretaris-penningmeester van de vereniging mr. W. R. van der Sluis. De eigenlijke openingszitting werd in het centrum ofwel „de kerk" gehouden waar de heer Oldenhof zijn hoge gas ten en de genodigden verwelkomde. Hij herinnerde daarbij aan de bouwgeschie denis van De Hartenberg, die vlug was verlopen en constateerde dat de op richting van inrichtingen tegenwoordig eigenlijk vlotter verloopt dan men in het bestuur aanvankelijk voor moge lijk had gehouden. De vereniging heeft namelijk ook in Zuid- en Noordholland nog inrichtingen in aanbouw. De heer Oldenhof bleek erkentelijk voor de medewerking van het gemeen tebestuur van Ede ondervonden. Hij wees verder op de nood die wat opne ming van geesteszwakken betreft in ons land nog zeer groot is en op de plan nen van zijn vereniging om binnen afzienbare tijd het aantal plaatsen in inrichtingen tot 5500 6000 op te voe ren. Sprekende over de personeelsbe zetting zei de heer Oldsnhof dat men daarmee zeer gelukkig was geweest. Men heeft voldoende verplegend per soneel aan kunnen trekken die een gro te liefde en toewijding voor de patiën ten aan de dag leggen. Een inrichting als De Hartenberg helpt, naar dr. Veerman betoogde, de ouders die vaak hun kinderen niet voldoende kunnen verplegen en blijkt voorts een zegen voor de kinde ren te zijn. Bij de verzorging van zwak zinnigen is men geneigd te emotioneel te werk te gaan, een zaak waarvoor dr. Veerman ernstig waarschuwde. Maar men moet ook niet te zakelijk wor den, daardoor zou de toch wel nodige gevoeligheid bij dit werk teloor kun nen gaan. Burgemeester Slot van' Ede, die na mens het gemeentebestuur van Ede het bestuur geluk wenste met de totstand koming van de bouw, vond het van prinses Margriet een sympathiek gebaar de inrichting officieel te willen openen. Hij wees daarbij op de voorkeur die de prinses voor de verpleging heeft getoond wat hij 'n goed voorbeeld van naasten liefde noemde. In Ede zijn, aldus bur gemeester Slot, dergelijke inrichtingen waarvan er al negen zijn, overigens van harte welkom en hij zegde dan ook een goed contact met het gemeentebestuur toe. Voor de architect, de heer Van Leeuwen, bleek de opdracht tot de bouw, naar deze verklaarde een mooie taak te zijn die hij gaarne had vol bracht. De architect prees de mede werking die hij van aannemers en on deraannemers had mogen ondervinden. De inrichting is opgezet als een soort dorp en hij hoopte dat dit dorp zijn plaats zou mogen vinden in het grote dorp van de burgerlijke gemeenschap. Ook het bestuur was hij dankbaar voor de gegeven adviezen. Aan de steun van dr. Veerman bleek de archi tect voorts veel gehad te hebben. De heer Van Leeuwen bood aan het eind van zijn toespraak, waarin hij uitvoe rig inging op de bouw van de inrich ting, het bestuur een preekgestoelte voor de kerk aan. Geneesheer-direc teur Mijnhardt wees erop dat dr. Veerman samen met de architect op een juiste wijze gestalte had weten te geven aan de plannen van het be stuur van de vereniging. Bij de uit voering daarvan is door velen met grote toewijding gewerkt waarvoor hij grote waardering had. Al deze woorden, getuigend van waardering voor het werk en vooral van liefde voor de patiënten, werden gesproken tijdens een stijlvolle bijeen komst in het geestelijk en cultureel centrum van de inrichting die vooraf werd gegaan en besloten door psalm gezang. Voor zover de openingsplech tigheid buiten geschiedde, werd die door zeer veel gasten en patiënten met hun verzorgsters bijgewoond. Er heerste in en rond de terreinen van De Hartenberg een feestelijke sfeer. Terecht overigens, want volgens dok ter Mijnhardt was deze dag eigenlijk wel het hoogtepunt in de nog begin nende geschiedenis van de inrichting. PRAAG De Amerikaanse astronaut Frank Borman, die eind vorig jaar in de Apollo-8 om de maan cirkelde„is gis teren in Praag aangekomen om er deel te nemen aan een ruimtevaartcongres. Sinds januari maakt hij geen deel meer uit van de astronautenploeg. Hij is nu onderdirecteur van de afdeling be mande ruimtevluchten van het Ameri kaanse ruimtevaartbureau NASA. r*

De Vallei | 1969 | | pagina 9