CEL VOOR DE modincttes VROUW GROTE DEGRADATIE Frisse groentegerechten uermaa Opsluiting: eerste stap tot ontluistering MjjllWPrkprv r~1 Koopt U altijd een paar maten groter 'vöor de groei'?Is nu niet meer nodig. Want nuiserTima van elastisch katoenJëËÈ En het'groeit mee j||| Geweldig |i m' praktisch! w RABARBERTAART FOSCO Haar keert terug als sieraad op vakantie Papieren nodig voor de hond GEVULDE BROODJES KRUIZEMUNTTHEE MISDOE ANDERS EIGEN W ERK BESMETTING BIJVAL MAN Boekje over de verzorging van spastische kinderen Meisjes DONDERDAG 22 MEI I95-? Wie zich eens kosteloos wil amuseren, kan ik met klem aanraden in een trein te gaan zitten. Niet dat men in de regel met dat oogmerk een plaatsbewijs koopt: zover gaat de service van het spoortje nog niet. Maar als kleine troostprijs voor dat dure vervoer is het toch weer meegenomen, en zo bekeken is het nog niet eens zo prijzig. Zo heb ik berekend dat ik mij onlangs een uur lang kostelijk E heb vermaakt voor de somma van vier gulden, en dat bedrag telt u E in de schouwburg voor een blijspel ook wel ongeveer neer. Terwijl u in de E trein niet met plaatsbespreken en vestiaire-gedrang wordt geplaagd. En bij een pauze in het amusement rustig kunt verder lezen in uw spannende beer of pinguin. Goed: het vermaak begon met een heerlijk luidruchtige intocht van een stel keurig gemantelpakte en gewatergolfde vrouwen, die hoorbaar een snipperdag je uit waren met het excuus van een jaarvergadering. Bij elk station langs het boemellijntje wipten er weer een stuk of wat de treeplank op en werden met onstuimig plezier verwelkomd. j U kent dat wel: hoe meer zielen, hoe meer gelach. We zijn weer twaalf jaar en we gaan op een schoolreisje naar iets leerzaams of jj bezienswaardigs. Och, dat zal ons een zorg zijn: we zijn onder elkaar en die treinreis alleen is al vertier genoeg. En wat hebben wij elkaar zo'n uur lang enorm veel te vertellen, waaraan we straks bij de notulen en de geachte sprekers immers niet toekomen. Dus laaiden de conversatie en het gelach hoog op en werkte zelfs E aanstekelijk op de paar loslopende reizigers die zomaar gewoon zonder aanspraak in dit compartiment waren beland. j Ik behoefde geen oor te spitsen, want de verhalen werden met verheffing van stem gedaan om zes banken te kunnen bespreken mijn hele boek lag al gauw vergeten. Want wat is boeiender dan een regelrechte live-uitzending van het volle leven? Kan iemand zich voorstellen wat er E komt kijken aan schrijven en wrijven voor een afdelingssecretaresse, E die straks voor het front van wie weet hoeveel kritische vrouwmensen haar zegje moet gaan zeggen? En beseft iemand de zorgen en inspanning van de huisvrouw die ingeschakeld werd bij een enquête over de leefgewoonten van zeg duizend gezinnen? Er was een boek over vol te schrijven, desgewenst aan te vullen met alle kleurrijke verhalen over.het wel en wee van verlovingen, trouwerijen, geboorten, sterfgevallen, ziekten en ongelukken aan de onderscheidene E leden overkomen. De vrijsters van het verguld avondje uit de E Caméra Obscura hadden er hun hart aan kunnen ophalen. E Gelukkig is het land, dacht ik opeens, bij het luisteren naar al dat opgewekte en bijwijlen zo hartelijke gepraat, waar de vrouwen nog zo onbekommerd en vergenoegd zitten te converseren en dat in een openbaar vervoermiddel. Neem. een foto van dit groepje en reis ermee oostwaarts. Hoe verder je komt, hoe schriller het contrast met de E gesloten, gelaten gezichten van al die zorgelijke, in zichzelf opgesloten E vrouwen. E En de afstand tussen hen en ons is maar zo klein. E Wij beseffen het niet. Wij nemen de verworvenheden van de democratie E maar als vanzelfsprekend aan, al hebben de ouderen onder ons wèl vijf jaar lang in die andere wereld geleefd. De grauwe trieste wereld waarin alle spontane gesprekken langzamerhand verstomden door de snauwende verordeningen en de groeiende argwaan tegenover elke E medereiziger. Toen waren er trouwens geen vrouwenverenigingen meer, E laat staan jolige uitstapjes naar jaarvergaderingen. E Hier begon het aanvankelijke amusement bedenkelijk op een sombere E^ meditatie te lijken maar de toren van de stad werd al zichtbaar aan 5' de horizon en dat was het sein voor een algemene bedrijvigheid. Met mantels en sjaals en handtassen en pdrapluutjes maar meest mel de tongen die nog eens te heviger loskwamen alsof er nadien geen kans meer op was. Gelukkig was het emplacement uitgestrekt en het binnenrijden duurde nog wel een wissel of wat. Tijd genoeg voor een onvermoeibare vertelster om een komische punt achter al die verhalen te zetten, met een anekdote die werkelijk (e kostelijk was om niet E na te vertellen. Zij had zelf een maand of wat geleden een andere grote samenkomst bijgewoond, waaraan verschillende attracties verbonden waren. E Allerhande firma's gaven een show weg van hun produkten of demonstreerden een nieuwe vinding. Daarbij was blijkbaar het glansnummer een stand met damespruiken geweest. On-ge-loof-lijk hoe je daar in een handomdraai zomaar even E van een totaal ander hoofd werd voorzien. I Een bezoekster was zo verrukt van een uitbundige roodblonde pruik. E dat zij die prompt (voor bijna hon-derd gulden!) kocht en op haar bruine E krullebol plantte. En alsof dat nog niet mooi genoeg was zette zij bovenop die roodgouden pracht een schuit van een modieuze hoed, die zij eveneens zonder bedenken had gekocht. Als een totaal andere vrouw stapte zij uit de trein en stevende over het stationsplein op haar echtgenoot af, die in een degelijke regenjas naast een braaf volkswagentje op haar stond te wachten. Zij wuifde hem uitbundig toe, maar de goede man keek star langs haar heen, niet gediend van toenaderingspogingen door op verleiding beluste dames met vervaarlijke hoeden op vlammend rode haren. Maar zo was hij niet getrouwd, want ten aanschouwen vgn de hele lachende vrouwenschaar viel zij hem zonder pardon om de hals; tot zijn blozend afgrijzen. r ia ren la np ma a Kr.hanneliik werkster in - Mevrouw M. Verdonner-Canne Meijer, jarenlang maatschappelijk werkster in Fr zijn drie manieren om uw hond te behandelen, als u met vakantie gaat. U kunt hem uit logeren sturen bij goede kennissen of in een ken nel. U kunt hem volgens de meer en meer gebruikelijke methode een eindje meenemen en dan uit de wa gen werpen om hem te laten verwil deren of verhongeren. Men kan hem ook meenemen met vakantie. De tweede barbaarse methode hadden wij eigenlijk niet moeten noemen: ze is beneden de waardigheid van de mens. En van de hond. Maar goed, u besluit de hond mee te nemen en overtuigt zich dat het ho tel of pension dat - u hebt gekozen geen bezwaar heeft tegen de aanwe zigheid van uw trouwe kameraad. Wat moet u verder doen om geen moeilijkheden te krijgen? Gaat u naar Oostenrijk dan behoeft u niets te doen. Maar in vrijwel alle andere Europese landen eist men een doktersverklaring, dat de hond gezond is en een bewijs van inenting tegen hondsdolheid. In ieder geval het laatste. Verschijnt men aan de grens van Denemarken met een hond, die niet is gevacci neerd, dan wil men dat aan de grens wel doen, maar dan moet uw vriend zes weken in quarantaine! Neem uw hond maar niet mee naar Groot-Brittannië of Ierland, want welke papieren hij ook heeft, hij gaat onvoorwaardelijk zes maanden (ja, maanden!) in quarantaine; in Zweden gaat uw hond in ieder geval vier maanden in quarantaine en in Finland zes weken. In Noorwegen ligt het nog eenvoudiger: het is ver boden honden in te voeren. In vele landen is het gewenst bij bin nenkomst een bewijs te vragen dat Beauty of Bul le er ook weer uit mag. Overtuigt u in elk geval van de geldende voorschriften! 1 z WxËMÊÊlÊSi 1 rftr.uki.jHchiki etpn») huizen van bewaring, schrijft in het Maandblad voor Berechting en Reclasse ring „De eerste stap na insluiting is een volkomen onttakeling van de vrouw in de vorm van sieraden afgeven, geen make-up en gestichtskleding aantrek ken". MAASTRICHT In de confectie-ate- liers van Chas Macintosh in Stein schikken 250 paar gespierde mijn werkershanden de slappe stof onder de naaimachines. Zij leiden de zoe mende clans van de naald die de los se lappen tot pantalons aaneen hecht. De heer J. P. Beijer (54), directeur van Chas Macintosh, is best tevre den over zijn 250 modineurs: ex- mijnwerkers afkomstig van de ge sloten mijn Maurits. Het zijn wat oudere mannen, die zich na een opleiding van een half jaar in dit specifiek vrouwelijke vak van modinette hebben bekwaamd. Ook in het confectieatelier leveren ze kwali- L Deze dames werden in de Franse hoofdstad uitverkoren tijdens een wed strijd voor het langste haar. V. l.n.r.: Emmanuelle Aris, tweede prijs met 1.37 meter lang haar; Marie-Odile Lefebure, eerste prijs met 1,86 meter, en :<tcj. Foumier, in Vietnam geboren, die derde werd met 1,50 meter. Vcor het deeg: 2 eieren, 60 g. suiker, vanillesuiker, 45 g. bloem, 15 g. maize- na, boter of margarine. Voor de vulling: custardvla van 2 dl. melk, 15 g. custardpoeder en 15 g. sui ker. 8 g. (4 blaadjes) gelatine (desgewenst 1 2 blaadje rode), 500 g. rabarber, 1 V« dl. water, 100 g. suiker. De eieren met de suiker en de va nillesuiker zo lang kloppen tot een dik ke schuimige massa verkregen is. De ge zeefde bloem en maizena luchtig door de massa scheppen. Het deeg over brengen in een ingevette en met bloem ADVERTENTIE bestoven open vruchtentaartvorm (door snede plm. 26 cm), die voor niet meer dan tweederde gevuld mag zijn. De taart in een voorverwarmde, ma tig warme oven gaar- en lichtbruin bak ken in plm. 25 minuten. De gelatine weken in ruim koud wa ter. De rabarber schoonmaken, wassen en in stukjes snijden. Het water aan de kook brengen en de suiker erin oplos sen. Het suikerstroop je tegen de kook aan houden en de stukjes rabarber hierin zacht laten worden. De stukjes eruit nemen en de geweekte gelatine van het vuur af, in het rabarbersap op lossen. De afgekoelde taart met de dikke vla bedekken en hierop de koude stuk jes rabarber leggen. Als het rabarber sap iets drillig begint te worden, die over de taart schenken. Voor deze taart kunt u ook gebruik maken van een kant en klaar taartbo dem. De taart kunt u het beste meenemen in een grote plastic doos of de taart op een grote schaal zetten en het geheel bedekken met aluminiumfolie. 1 tomaat, stuk komkommer, 75 g. to nijn uit blik, 1 eetlepel olie, 1 eetlepel azijn, peper, zout, tijm(poeder), peter selie, 4 zachte broodjes. De tomaat wassen of ontvellen, de komkommer schillen en in stukjes snij den, evenals de tonijn. De peterselie wassen en fijnsnijdèn. Van olie, azijn, peper, zout, tijm en peterselie een slasaus je maken en dat vermengen met de komkommer, to maat en tonijn. De broodjes van de kapjes ontdoen, uithollen, vullen met de salade en het kapje er weer opleggen. 1,5 dl water, Vs vanillestokje, 200 g suiker, 50 g cacao. Het water met het vanillestokje tegen de kook aan brengen en enige tijd la ten trekken. De suiker met de cacao vermengen en in het kokende water strooien. Roeren tot de vloeistof weer kookt en deze gedurende drie minuten zacht laten inkoken. De massa laten afkoelen en in een gesloten fles bewa ren. Per glas 1 eetlepel fosco gebruiken en dit verdunnen met koude melk. Goed voor 10 a 12 glazen. 0,5 1 water, 4 volle theelepels kruize munt, plm. 20 g. suiker, citroensap. Het water aan de kook brengen, op de kruizemunt schenken en de thee 5 a 10 minuten laten trekken. De thee zeven op smaak afmaken met suiker en citroe- sap en laten afkoelen. Deze drank koud presenteren. '„Verder: slechte hygiënische om standigheden en de ongerustheid over eigen toekomst en de gang van zaken thuis. Volledig afstand d.ren van elk greintje zelfstandigheid en alles wat waarde heeft. Zelfs de rlr.g die in een warenhuis misschien maar een gulden kostte, maar die toch ook een status symbool kan zijn, moet worden afgege ven'". Over de gestichtskleding schrijft mevrouw Verdoner: „Ook dat is een verlies aan status. Vrouwen houden er niet van gelijkgeschakeld te worden. In de maatschappij vindt de vrouw het al heel erg een ander in precies dezelf de jurk te zien". Het verlies van contact met de bui tenwereld weegt voor de vrcuw zwaar der dan voor de man. In de gevange nis komen daar allerlei andere kwel lingen bij. De vraag: Zal mijn man trouw op mij wachten? Wil hij mij .weerzien als ik hier straks uitkom? Is er iets ergers denkbaar dan de vrouw in de gevangenis? Ook de vorig jaar overleden adjunct-directrice van de vrouwengevangenis te Rotterdam, mejuffrouw J. P. van Rooy, heeft er veel over geschreven in het Maand schrift voor het gevangeniswezen. „In de gevangenis komt de vrouw in de meest vernederende positie", •hrijft zij. „Gevangen zijn betekent iet vrij om te ga?n en staan waar men wil. Afhankelijk zijn tot in het kleinste en intiemste". „Laten wij eens nagaan wat er ge beurt als. een vrouw iets misdeed", schreef zij in het maandschrift dat naar zij zelf opmerkte door veel meer mannen wordt gelezen. „De vrouw wordt uit haar werk ge haald. Dat gebeurt meestal nog onver wacht. Voor thuis kan zij niets meer regelen. Ze moet direct alles in de steek laten om met de politie mee te gaan. De man (die op zulke momenten neestal niet thuis is) vindt later een Ttreddcrd huishoudeg,. huilende kin deren, maar geen vrouw"'. ,De meeste vrouwen zijn niet ge wend buiten het gewone huishoudelijke milieu te verkeren. Zij worden een zaam in een cel geplaatst. Onmiddel lijk vallen zij terug in het stadium dat de meesten allang achter de rug heb ben. Zij moeten in alles naar bevelen luisteren". In de gevangenis worden alle vrou wen over één kam geschoren. Mejuf- "ouw Van Rooy vond het jammer dat de vrouw in gevangenschap haar aard niet kan u'tleven. „Willen wij dc vrouw trachten op te heffen, dan moeten wij juist een be roep doen op de in aanleg vrouwelijke eigenschappen", zo hield zij de overi ge werkers van het gevangeniswezen voor. „Hiervoor zijn andere, speciale inrichtingen nodig. Er moet ook een andere organisatie van het gesticht komen. De lichamelijke verzorging van de vrouw is primair. Ander en be ter sanitair zou geen luve zijn". Ook vond mej. Van Rooy dat de vrouwenarbeid in de gevangenis moet beantwoorden aan de vrouwelij ke psyche. „Nu is alles geheel anders dan zij gewend zijn. 's Morgens om acht uur naar de naai- of waszaal. Elk jaar worden meer dan 160 E E vrouwen veroordeeld omdat zij na E een aanrijding met de auto zijn E E doorgereden. Zij maken ruim 65 pet. E E uit van de vrouwen die voor een E E verkeersdelict worden veroordeeld. E Doorrijden na een aanrijding is een misdrijf. Dat wil zeggen dat E daarop gevangenisstraf staat, j Veel vrouwen zouden zich twee j keer bedenken voor zij na een bot- sing gas op de plank geven, als zij E precies wisten wat dat betekent. E Mannen en vrouwen, vergrijsd in E het gevangeniswezen, jarenlang ge- E E confronteerd met gevangenis en ge- E straften, raken bewogen als zij ver- E E tellen over hun ervaringen met vrou- E j wen in gevangenissen. j Die bewogenheid wordt niet opge- E wekt als het gaat om vrouwen die E met overleg en nauwgezette voor- E bereiding een geraffineerd misdrijf E E hebben gepleegd. Wel echter wanneer het vrouwen E S en meisjes betreft die uit myste- E E rieuze. typisch vrouwelijke impul- 5 sen tot daden kwamen die hen met E E politie en justitie in aanraking E E brachten. Daar werken tot üe middagpauze. Daarna gaat het werk door. Het is een vorm van atelier- en fabrieksar beid die aan vele vrouwen volkomen vreemd is". „Hoe vaak hebben vrouwen in ge vangenschap mij niet verteldaldus deze adjunct-directrice, „dat zij veel liever eigen werk zouden doen: .schoon maken, koken, enz. De vrouw in ge vangenschap heeft meer behoefte aan persoonlijke toewijding dan aan de hooggestemde ontwikkclingsavonden". „Voor moeders met kinderen komt er nog een straf bij: de gedachte dat de kinderen door haar afwezigheid te kort komen". Het contact met medegevangenen is voor veel vrouwen een hel apart. Voor jonge meisjes is het vaak fnuikend voor het verdere leven. Er is daar een heterogene groep bij elkaar; in leef tijd variërend van zeventien tot zeven tig jaar. Er zijn toevallige, winkeldievegges, maar ook geroutineerde vrouwen die. al vaker zijn veroordeeld: beruchte op- lichtsters, prostituées die klanten heb ben beroofd; aborteuses en vrouwen die voor zedenmisdrijven zijn veroor deeld; vrouwen die meineed pleegden: vrouwen die dronken achter het stuur hebben gezeten, maar ook moordena ressen. Mejuffrouw Van Rooy. die de vrou wengevangenis door en door kende: „Al die vrouwen praten met elkaar: Ze besmetten elkaar. De protituée ver telt over de mapier waarop zij ge makkelijk geld verdient. Er worden plannetjes beraamd. afspraken voor de tijd dat men weer vrij is". „Wie geen contact wil omdat het milieu waaruit men komt nog al ver schillend is, wordt mikpunt van spot en plagerij. Als de straf is „uitgezeten" komen ze op bezoek. Het verleden achtervolgt de veroordeelde vrouw. Ze komt er moeilijk los van". Mejuffrouw Van Rooy noemt de ge vangenis de „hogeschool der mis daad". De mens wordt er naar bene den gehaald. Ofschoon dit alles ook voor de mannengevangenissen geldt, is er onder de vrouwen minder gele genheid tot selectie omdat er veel minder vrouwelijke gevangenen zijn en. ook minder gevangenissen •voor vrouwen. Daardoor is er geen sprake van her-opvoeding, vond mejuffrouw Van Rooy. In haar streven naar ren speciale berechting en tenuitvoerlegging van de straf, staat zij niet alleen. Deskun digen uit alle landen bevelen een spe ciale benadering aan van de vrouw die met wet en recht in botsing is geko men. Het wezen van de vrouw vraagt daarom. Denk- en gevoelswereld van de vrouw verschilt veel van die van de man. Dit alles geldt niet alleen voor de vrouw die is doorgereden na een aan rijding. Toch vestigt dit misdrijf, dat blijkens de grote frequentie te licht wordt opgevat, haarscherp de aan dacht op de overheersende rol die de verhouding vrouw-man en huwelijk in het leven van de vrouw speelt. Hoofdinspecteur J. F. Basten, be kend verkeersdeskundige in ons land, zegt op grond van vele ervaringen: „Het is de vlucht voor de man die de vrouw veelal doét doorrijden na een aanrijding. Ook na een tik op het par keerterrein. In wezen gaat de vrouw dan voor haar eigen man aan de haal". „Zij rijdt in veel gevallen in de auto van haar man en ze wil voor haar man niet weten dat ze brokken heeft ge maakt. Ook spelen de zenuwen bij vrouwen een veel grotere rol dan bij mannen", meent hoofdinspecteur Bas ten. „Het raadsel dat zoveel vrouwen een misdadigster vans zichzelf maken door na een aanrijding er van door te gaan, ligt in het huwelijk, in Kaar ..ver houding tot dë man". I Man-vrouw verhouding. Huwelijk en seksualiteit, het zijn factoren die het leven van de vrouw veel sterker beheersen dan dat van de man. Veel mannen plegen agressieve misdrijven tengevolge van seksuele stoornissen Bij de vrouw is daar ook sprake van, zij het vaak op een geheel andere ma nier. DEN HAAG De BOSK (Bond ter Bevordering van de belangen van Spas- tici), Anna Paulowriastraat 52, Den Haag, heeft in samenwerking met het ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid een boekje uitgegeven, dat ouders wil helpen bij de verzorging van hun jonge gehandicapte kinderen. Het boekje, getiteld „Wat kan ik doen?" is samengesteld uit teksten van het boekje The Hemiplegic Child, uit de serie handboeken voor ouders van de Spastics Society, geschreven door Val- lentine Culloty, en uit het verslag over het werk in het Percy Hedly centre for spastic children in Newcastle upon Ty- ne. In het Nederlandse boekje staan aan wijzingen voor ouders over bezigheden met en voor gehandicapte kinderen. tatief hoogstaande arbeid, al kun nen zij het tempo van de vaardig- vlugge meisjeshanden niet volgen. Voor de heer J. P. Beier betekenen ze echter een welkome aanvulling voor het personeelsbestand. Chas Macin tosh groeit explosief. Het eenmans zaakje dat de heer J. P. Beijer twintig jaar geleden deed ontkiemen is nu een NV met 25 bedrijven en 4000 vrouwelijke en 1800 mannelijke werknemers. Te weinig om de uit puilende orderportefeuille met fikse Russische opdrachten voor herenkle ding te doen slinken. De heer J. P. Beijer: „Al jaren kam pen we met een enorm tekort aan meisjes. We hebben zelfs bedrijven in België en Portugal moeten vesti gen omdat wij in Zuid-Nederland geen modinettes kunnen krijgen. Daarom ben ik bijzonder blij dat een groep oud-mijnwerkers achter de naaimachines is gaan zitten". „Het zijn goedwillende mensen voor wie ik zeer veel waardering heb. Ik geloof echter niet dat het vak van modineur een lang leven geschoren is. Jonge kerels voelen er niets voor omdat het te vrouwelijk is. Je krijgt ze nog wel met enige moeite op de pers- of snijafdeling, maar zodra ze moeten naaien, schudden ze beden kelijk het hoofd". De oud-mi in werkers bij Chas* Macin tosh hebben echter vrede met hun baan. ;..\v nJ zetten zij hun naai machine in beweging. De driftige tik van de naald die de stof mitrailleert herinnert hen soms aan het geratel van de pneumatische boor in de mijngangen. .,Wij vrouwen hebben onze benen te lang verwaarloosd als object van versiering" zei een mode-leidster laatst. Weggestopt achter dikke wol len of saaie zijden kousen, moet er nu wat kleur komen. De laarzen en de minirok waren een stap in de goede richting. Nu komt de bont-versierde kous. Geïnspireerd op de hippies komt de bloemen- en vlinderkous. Wie, o wie?

De Vallei | 1969 | | pagina 13