MUTATIE m REDACTIE JEUGDIG JONGERENBLAD Perfume Garden gaat andere koers volgen Politiek Personeelschef wierf illegaal gastarbeiders NBP-leden showden zelfgemaakte kleding „Een pilsje hoort erbij" Spoken en spookverhalen waren zeer aantrekkelijk „Als jongen besef je niet gauw wat je doet" VEILING SEPTER TIEL va?» CAMERA- 'NRUILACTIE FOTO JANSEN in Zelfbediening W. Verwoert geopend f 500,- boete en 2 weken voorwaardelijk 11079 Gemeenteraad vergadert SOMS OVERZAG MEN DE UITWERKING NIET. Spook bij ivordeur Te gortig Tweede prijs voor EHBO Amerongen in Groningen Feestavond Poseidon Officier van justitie: Valsheid in geschrifte Belt u dan even a.u.b. 10556 Wijziging Afhalen visakten Bieb-bieb kreeg drank- vergunning Uit de oude doos door I Rik Valkenburg j Opgeven voor de bejaardentocht Huis-aan-huis- actie voor de nieuwe kerk POLITIEK LINKS STUNT BEKENDMAKING BEKENDMAKING BEKENDMAKING Uw oude camera is nu 7.50, 10.-, 15.-, of 20.- waard DONDERDAG 22 MEI 1969 "Y^EENENDAAL „Tegen gevestigde orde, gezag en macht", aldus presen- teert zich, nu al sinds een maand of twee, het jeugdblad Perfume Garden, voornamelijk verschijnend in Veenendaal, maar ook gelezen in Almelo, Win terswijk, Oosterbeek, Nijmegen en Haarlem, zij het in bescheiden mate, gezien het l'eit dat de totale oplaag slechts 750 exemplaren omvat. Het eerste nummer wekte enige beroering dank zij een reeks alarmerende kreten die op de omslag waren afgedrukt. Beroering en lichte ongerustheid onder de burgerij, die vrees de te worden geconfronteerd met een nieuwe uitbarsting van het provotariaat in 't Veense. De redactie liet kort daarop weten dat ze het niet zo kwaad bedoel de, en zette zich aan het denken omtrent de te. volgen beleidslijn. Die redactie bestond toen uit Jan Suk kel en Henk van Ginkel, het duo dat het initiatief tot de stichting van het b':\' had genomen. De inhoud van hun Te 'mé Garden kenmerkte zich voor- p' 5 *or de ruime aandacht die aan mu- riek werd besteed, de „pop". Dat gaat n IerDe pop gaat eruit, de po li ie'. ko H e~1n'\ aldus Gerard Dave- T nu ook redacteur, samen met -I 'enk van Ginkel heeft zich terugge trokken. Over de manier waarop be slaan verschillende lezingen. Van Ginkel: ,.lk had al een tijdje hei Idee tie a.tuieeen mij wilden wippen. Ik besloot hen net even voor te zijn, en ik ben er zelf uitgestapt. Bovendien had iker niet zoveel zin meer in Jan Sukkel: „Henk heeft ons gezegd dat hij „om persoonlijke redenen" wil de stoppen. Eerlijk gezegd vonden wij hem een beetje hooghartig. We vinden het dan ook niet zo erg dat hij niet meer meedoet Perfume Garden gaat een enigszins gewijzigde koers varen. De medewer kers waren de pop en zetten er de politiek voor in de plaats. Wat voor po litiek dan? „Ja, wat er zoal gebeurt, het ligt er maar aan wat er voorvalt. Er zullen diverse artikelen worden ge publiceerd", aldus eindredacteur Suk kel. Wie PG's redactie vraagt welke lijn nu eigenlijk wordt gevolgd, krijgt antwoorden die niet uitmunten door duidelijkheid. De redactie wil iets in Veenendaal bereiken, maar wat pre cies: „We willen zover komen dat Vee nendaal rijp wordt voor eer jeugd- sociëteit, vergelijkbaar met bijvoor beeld „Fantasia" en „Paradiso" in Amsterdam", zegt Jan Sukkel. Terwijl hij het zegt tracht hij de duisternis te doorboren van „de soos" van de Gere formeerde Kerk bij de Vaartbrug waar het gesprekje plaatsvindt. Er klinkt wat onbestemde muziek, hier en daar zitten jongens en meisjes aan een tafeltje, of aan de bar. Is Perfume Garden links? Een vraag die resulteert in een ontwijkend ant woord. „Als je hier zegt dat je links bent word je er onmiddellijk van ver dacht dat je met rode vlaggen de straat opgaat, en dat je revolutie wilt maken. We willen ons niet binden aan een of of andere politieke richting", haast Davelaar zich te zeggen. Inmiddels is bekend dat PG het voor nemen heeft een „stunt" in Veenen daal op stapel te zetten. Er is gefluis terd over een „bezetting" van de Markt, en het provoceren van de politie. Een en ander had veertien dagen geleden eigenlijk al moeten gebeuren, maar „bijzondere omstandigheden" staken er een stokje voor. In eerste instantie werd de happening een week uitge steld, maar opnieuw ging het niet door. Wanneer PG deze m?n' c-tatie om der wille van de publiciteit wel zal laten doorgaan is niet met zekerheid te zeggen. Veenendaal is gewaar- ;chuwd. Het zal nog horen van PG, al bedoelt het 't dan niet zo kwaad. De eerste zorg van de redactie is overigens op korte termijn een lokaal tje te vinden voor haar redactionele bezigheden. „We zoeken iets waar ieder een zomaar bmnen kan lonen, iets waar ze je weten te vinden", legt Jan Suk kel uit. „On het ogenblik is deze soos hier zo'n beetje het ontmoetingscen trum van de Je kunt niet alles thuis doen, dat is zo'n geloop..." Henk "an C'nkel intussen heeft zich geworpen op de public-relations ten ba- 'e van de be-Sociëteit „De Weerwolf" in Leersum. „Hij had het daar zo druk mee d^t hij voor ons niet veel meer kon doen", veronderstelt Sukkel. RESTEREN Gistermiddag om precies vier uur heeft de burgemees ter B. J. Pott, de zelfbedicningszaak de fa. W. Vervoert, in het achterdorp te Resteren officieel geopend. De directeur van de iFA, de heer M. Gaesbeek, sprak een kort welkomst woord tot burgemeester Pott. Het zoon tje Dik, van de eigenaar, overhandig de daarna de sleutel aan de burge meester, die na ook enkele woorden ge sproken te hebben de deur opende. De burgemeester sprak over de belang rijkheid en de grote aanwinst van de winkel en de nieuwbouw, en zei te ho pen binnen afzienbare tijd cok deze win kel nog te klein zou zijn. Nadat de di recteur van de IFA, burgemeester Pott bedankte en daarbij een mand met fruit en levensmiddelen overhandigde, konden de gasten de winkel bezichti gen. Voor, de klanten is alles zo gemakke lijk mogelijk gemaakt. Alle artikelen zijn overzichtelijk opgesteld en zowel interieur als exterieur bieden 'n moder ne aanblik. Vanmorgen om 9 uur is de winkel, die gelegen is aan de Jan Steen straat, voor het publiek geopend. ARNHEM De Arnhemse politierechter, niej. J. Cariot, heeft gisteren de Veenendaalse personeelschef J. van B. veroordeeld tot twee weken voorwaar delijke gevangenisstraf en 500 gulden boete, omdat hij een aantal buitenlandse gastarbeiders in dienst nam zonder daartoe te zijn gerechtigd. Van B. wierf in Nederland buitenlandse arbeiders met wie hij later in een busje naar Parijs reisde om aan de vereiste stempels van de ambassade aldaar te komen. voor Veenendaal 's Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwe Veenendaalseweg 159 De officier van Justitie mr. J. C. Pie- ters noemde van B's handelswijze vals heid in geschrifte. De personeelschef had originele formulieren ingevuld met valse adressen, waardoor het de vreem delingenpolitie onmogelijk wordt pre cies bij te houden hoeveel gastarbei ders er in Nederland zijn en waar ze wonen. De officier eiste drie weken voorwaardelijk en 500 gulden boete, er rekening mee houdend dat Van B. zich aanvankelijk niet bewust was van de ernst van zijn vervalsingen. Oorspronkelijk had het bedrijf waar de Veenendaler werkte uit Frankrijk afkomstige arbeiders in dienst geno men die op de Nederlandse ambassade geheel volgens legale weg een stempel op hun werkvergunning kregen. In een periode waarin het bedrijf grote be hoefte bestond aan meer arbeidskrach ten nam de personeelschef ook vrien den van zijn buitenlandse werknemers aan. Op hun papieren vermeldde Van B. de naam van een relatie in Parijs, waardoor het ook nodig was, dat men later daar de stempels ging halen. AMERONGEN Burgemeester en wethouders van Amerongen maken bekend, dat met ingang van 2 juni 1969 niet meer in het Dorp Amerongen op de le en de 3e woensdag van elke maand grof vuil zal worden opgehaald doch met ingang van genoemde da tum in de gehele gemeente, dus Ame rongen, Overberg en Eist, grof vuil zal worden opgehaald op elke eerste maandag van iedere maand. Is deze maandag een „feestdag' dan zal het ophalen een week later ge schieden. Het kan in een enkel geval voorko men, dat het vuil zo groot, zo zwaar of zo onhandelbaar is dat de perskraan- wagen het niet mee kan nemen. De mogelijkheid blijft dan ook in het al gemeen gehandhaafd om als particu lier of als bedrijf zelf vuilnis te ver voeren naar de stortplaats aan de Lek dijk doch zal een bedrag van f 5,- per vracht of gedeelte daarvan worden be rekend, welk bedrag vooraf ten ge meentehuize betaald dient te worden. RHENEN De burgemeester van Rhenen brengt ter openbare kennis, dat de gemeenteraad dinsdag 27 mei 1969 des namiddags 8 uur ten gemeen tehuize in openbare zitting bijeen komt. Hij maakt de ingezetenen erop attent, dat de op deze vergadering be trekking hebbende stukken voor een ieder ter inzage liggen in de openbare leeszaal/bibliotheek (Wilhelmina- school) op vrijdag 23 mei 1969 van 13.00-15.00 uur en Van 18.30-20.30 uur. Rhenen, 20 mei 1969. De burgemeester voornoemd,, L. Bosch v. Rosenthal. VEENENDAAL De burgemeester der gemeente Veenendaal maakt be kend, dat van woensdag 28 mei 1969 af, elke werkdag gelegenheid bestaat tot het afhalen van de aangevraagde visakten en hengelbewijzen voor het seizoen 1969-1970, aan het politiebu reau, Boompjesgoed 2 te Veenendaal. De burgemeester voornoemd, P. Bode. VEENENDAAL De disco-bar Bieb-bieb van de stichting jeugdwerk De Instuif in Veenendaal heeft onlangs vergunning gekregen voor de verkoop van zwak- alcoholische dranken. Hierdoor kan de disco-bar eindelijk tegemoetkomen aan een grote wens van veel bezoekers en met het verkopen van bier beginnen. De erg leiding van „de Instuif" is blij met de vergunning. „Wij vinden het belangrijk, dat jongens en meisjes van de leeftijd waarop je lid kunt wor den van disco-bar „Bieb-bieb" leren omgaan met alcohol", aldus de jeugd leider W. A. J. Felix in het maande lijkse mededelingenblad can de stich ting. „Op dit gebied geldt zeer zeker, dat het soms moeilijk kan zijn om je grens te weten. Het weten tot hoever je gaan kunt en het kennen van jezelf zijn belangrijke zaken." De leiding hoopt dat dank zij de vergunning het ADVERTENTIE SCHERPENZEEL De afdeling Woudenberg-Scherpenzeel van de Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen heeft dinsdagdagavond in zaal Schimmel het winterseizoen besloten met een feestavond. Hoofdschotel van het program ma was een modeshow van door de leden zelf vervaardigde kleding. De maak sters traden tevens op als mannequin. Lady-speaker was de presidente mevr. Dijkstra-Willems. De aanwezige dames konden de diverse modelletjes goed be kijken en als ze wilden zelfs de stof ervan bevoelen, want de mannequins liepen vlak langs het publiek. Zandstraat 7 VEENENDAAL streven van de stichting de jeugd te leren omgaan met alcohol en de wens van de bezoekers die vinden dat een pilsje erbij hoort, gecombineerd kun nen worden. De vergunning is voorlopig verleend tot 1 januari 1970. Zij wordt definitief zodra er enkele nieuwe toiletten zijn bijgebouwd. Vrijdag 23 mei is de laat ste avond van het seizoen waarop de disco-bar geopend is. Als -in september het nieuwe seizoen begint, verwacht de stichting te kunnen beschikken ovc-r een koelkast, waarin de pils bewaard kan worden. Spookverhalen waren vroeger aan de orde van de dag. Zelfs zij die er niet in geloofden, geloofden er toch een beetje aan. Tja!Niemand kwam er helemaal onderuit, 's Avonds bij het brandende vuur kwamen de verhalen pas goed los. Van angst zaten dan de tieners en twens met opgetrokken be nen op de rietmatten stoelen. Voor geen geld durfde men dan alleen naar de zolder of in het donker naar buiten. Overal immers meende men, na het aanhoren van deze geheimzinnige en toch ergens ook weer aantrekkelijke verhalen, spoken te ontwaren. Opgeschoten jonge kerels maakten er soms een grapje van en profiteerden van de angst voor spoken. En het waren heus niet alleen de meisjes en de vrouwen die ontzag voor spoken hadden. We spraken een gepensioneerde Veenendaler, die ons het volgende verhaal wist te vertellen: „We liepen altijd met een groepje J jongelui van een man of vijf bij el- 5 kaar. Twee ervan speelden altijd de 5 baas. Dat waren de oudsten, en wij 5 met z'n drieën moesten altijd naar 5 hun pijpen dansen. Deden we dat niet, dan kregen we gewis een pak slaag. Vanzelfsprekend verdroot ons dat zeer; we zonnen op wraak. We 5 moesten die twee er eens een keer ferm tussen nemen. Maar hoe?.. Ze mochten het niet in de gaten hebben of krijgen, want dan kregen we er „ouds" van langs. Op een keer kwamen we tot een J plan, dat ons bijzonder geschikt leek om onze tiranniserende makkers 5 eens geducht af te straffen. We 5 wisten dat ze op een bepaalde avond S op die en die tijd, steevast over een 5 donker pad in de Melm liepen, op J weg naar huis. Op dat stille, donkere pad, zouden 5 we onze slag slaan. Op de bepaalde 5 avond trokken we gedrieën naar de 5 Melm en bereikten spoedig het be- 5 wuste pad, waar we onze slag zou- S den slaan. We hadden elk een wit 5 laken bij ons en een „spokenknis- 5 per". Wat dat was? Een leeg luci- S fersdoosje met een haarspeld er dwars doorheen gestoken. Deze speld J werd krom gebogen zodat er een J draaislinger ontstond. Van binnen erd wer een in „petrolie" gedrenkte draad aan bevestigd, die langs de J zijkant van het lucifersdoosje liep, vastgedrukt door de duim. Draaide 5 men nu aan de haarspeldslinger, 5 dan klonk er een geheimzinnig, knis- 5 perend geluid, dat heel goed in de 5 spokenwereld paste. We trokken het 5 witte laken over onze hoofden en hiel 5 den de „spokenknisper" in de aun- 5 slag. Toen doken we in een grep- 5 pel langs het pad en wachtten af. g In de verte naderden reeds de twee 5 superieure kameraden, die zich ui- J teraard nergens van bewust waren. Wij, spoken, hadden ons over zo'n g twintig meter verdeeld. Als de voor- J ste gepasseerd was, kon de tweede in actie komen, zonodig geassisteerd door nummer drie. Het moment was aangebroken!... Nummer één zweefde uit de grep pel en knisperde met zijn instrument zonder verder ook maar enig ge luid voort te vrengen. Onze „bazen" ondergingen het beslist als een ver schijning uit jéén of andere geesten wereld. Schreeuwend van angst ren den ze langs nummer één heen en wilden er in galop vandoor. Maar als uit de grond opkomend, verrees toen nummer twee, al maar knispe rend... Onze beknibbelende vrienden raakten in paniek en weken kermend naar rechts uit, dwars door een mod dersloot, de weilanden in en zo op huis aan. Ze „dorsten" niet meer langs on heen! Mensen, wat heb ben we met z'n drieën gelachen. Waar was nu de grote mond van het super-tweetal gebleven?... Toch wachtten we er ons later wel voor, er over te beginnen, wel we tend, dat we dan weer een ferm pak slaag zouden oplopen. Reken maar, echter dat we heel lang na pret van dit akkevietje gehad heb ben. En nu nog!"... Heimelijk zit onze zegsman zich te verkenuteren, en legt gelijk weer een nieuw spookverhaal op tafel. Onwillekeurig kijkt hij nu wat ern stiger, alsof hij wil laten blijken dat de afloop minder bevredigend zou worden, ,,'t Was bij een min of meer alleenstaand huisje op de Nieuwe- weg. Er liep een „straatje" naar de voordeur aan beide zijden ge markeerd door hekwerk. We wis ten dat 's avonds om een uur of acht, negen, de dochter des huizes zou thuiskomen. Een meidje van tegen de twintig. We maakten een levensgrote spookpop en legden die tussen de hekken, vlak voor de voor- deurstoep. Aan de armen van het Schuldbewust kijkt de gepension- neerde Veenendaler even voor zich uit. Hij schudt even zijn hoofd. „We hebben later nog heel wat kwa jongensstreken uitgehaald bekent hij maar dit toch nooit weer. Als jongens besef je niet gauw wat je doet, maar we hadden wel bekeken dat dit toch te gortig was. We had den er echt over in onze rats geze ten"... ******"******00000*0000000000000000000000000000000000000000000000, De Nieuweweg in Veenendaal waar 't spookverhaal over ,,'t meidje" speelde. spooksel bevestigden we een stuk touw, ter lengte van zeker twintig meter. We stelden ons aan beide kanten van het houten hekwerk verdekt op en wachtten op het lieve wicht... 't Was er behoorlijk donker en overal was het geheim zinnig stil, zoals dat vroeger in de avond zo „duk" (dikwijls) het geval was. Na een lang half uur hoorden we naderende voetstappen. De jonge dame kwam er aan. Op haar eentje. Ze liep het straatje op naar de voor deur... Het afgesproken séin werd gegeven en we trokken precies ge lijk aan de touwen. In het vale duister rees plotseling voor de ogen van het meisje deze sinistere witte figuur overeind, als om haar de weg te versperren en haar in zijn grijp-armen te pakken. Ontzettend was de uitwerking! Eerst bleef het meisje enkele ogenblikken als ver steend staan. Geheel overdonderd en radeloos van angst. Toen zette zij het op een gillen, dat wij er zelfs van ontroerden!... Wanhoops kreten slakend rende zij plotseling het straatje af, achterom het huis. Haar gegil drong ons door merg en been. Snel kozen we het hazepad, voordat de ouders van het juffie ons ter verantwoording konden roepen. We waren er niet zo gerust op en sliepen deze nacht onrustig. De vol gende dag hoorden we dat het maar weinig gescheeld had, of het meis je had onder medische behandeling gesteld moeten wrden. Ze was vol komen van streek geraakt en het duurde wel een dag voor men haar, door haarfijn uit te leggen hoe de vork in de steel had gezeten, weer gerust kon stellen"... O AMERONGEN Ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum van de EHBO-afd. Groningen werd zaterdag 17 mei j.l. de Landelijke EHBO-wed- strijd gehouden in gebouw „De Har monie" te Groningen. Van elke provin cie waren de beste ploegen gekomen om met elkaar zich te meten wie nu de beste was. Onder toezicht van een volle zaal supporters uit het gehele land nam om 12 uur de wedstrijd een aanvang en kampten de ploegen om de le plaats. De provincie Drente wist beslag te leggen op de eerste plaats met 265 pnt. waardoor deze Landskampioen werd en hun de wisselbeker toekwam. De provincie Utrecht vertegenwoor digd door de EHBO-afd. Amerongen bemachtigde de 2e plaats met 237 pnt. en kwam in het bezit van de bron zen medaille, geschonken door de stad Groningen. De 3e plaats, met 234 pnt., werd ingenomen door de provin cie Gelderland. De Amerongse ploeg bestond uit de dames Mevr. C. W. v. d. Grift- Jansen (leidster), Mevr. J. Overeem- Valk en Mej. L. v. d. Grift. 60/65 37 40—43 Opgave na klasse mm maat. Appelen 75/opw 70/7f 65/70 x Golden Delicious k.2 58—69 5463 4753 Jonathan k.2 5366 51—62 49—54 Zuurkroet en fabrieksfruit per 100 kg f 9,10 Roodkroet en roodfabrieksfruit per 100 kg f 8,10 Stip en stek per 100 kg f 6,20 Peren Conference St.-Remy Glasaardbeien per doosje van 200 gram 73108 4393 50/60 '—40 1 20—54 28—51 52—56 16—35 24—28 8—22 Groenten Rabarber 816'; Spinazie volle grond 3337; Asperge 290300 Bloemen Anjers per stuk 68 Afrikanen per stuk 9-15 Begonia's per stuk 3739 Chrysanten per stuk 2426 Geranium's per stuk 8186 Salvia's per stuk 1220 Aardappel middel 1120 x is hoofdaanvoer. Alles in centen per kg tenzij anders vermeld. SCHERPENZEEL In verband met het tienjarigbestaan van de Scherpen- zeelse zwem- en poloclub Poseidon'59 wordt op 24 mei aanstaande in hotel Boszicht te Scherpenzeel een jubileum avond gehouden. De avond begint om half negen. Het bestuur zal het op prijs stellen wanneer alle leden, doch in het bijzonder de oud-leden, op deze avond aanwezig zouden zijn. ELST Op 18 juni zal weer de jaar lijkse autotocht met de bejaarden ge maakt worden. Hiertoe werd reeds enige weken geleden een inzameling gehouden, die voldoende toereikend is gebleken om de uitgaansdag te laten slagen. De commissie verzoekt nu de be jaarden, die aan de tocht wensen deel te nemen, zich op te geven bij de heer D. Slok, Rijksstraatweg 107 te Eist (Utr.) en wel voor 1 juni a.s.! Vermeld zij nog, dat van een echt paar man of vrouw de leeftijd van 65 jaar bereikt moeten hebben, terwijl voor een alleenstaande de minimum leeftijd van 60 jaar geldt. AMERONGEN Vrijdag en zater dag houdt de Bouwcommissie van de Gereformeerde Kerk in Amerongen een wafel- en koekenactie, ten bate van de nieuwbouw. De opbrengst van deze verkoop, die huis-aan-huis zal plaatsvinden is be stemd voor het bouwfonds van de kerk die een nieuw gebouw in Amerongen op het verlanglijstje heeft staan.

De Vallei | 1969 | | pagina 3