Voorstel aan raad lijkt haalbare kaart Rhenen wijzigt bestemmingsplan ten gunste Ouwehands Dierenpark en sportcomplex Geen overeenstemming met stichting Utrechtse Landschap VPRO: ll i uur lokale omroep Jazz en cabaret in Loosdrecht G.S. krijgen brief met argumenten tegen samenvoeging Hotels, restaurants op de berg kunnen wel sluiten... „Onrust onder de bevolking" Bromfietster door auto gesneden Burgemeester reikte verkeers- diploma's uit „Boertjes'' op feest van s.v. Kesteren BURGELIJKE STAND Zomercompetitie dammen van VDC Snelheids controle in Scherpenzeel GEZAMENLIJKE ACTIE VAN A.R. - C.H Scholen van Eist op reis MARKTEN IN IEDER HUIS STEUNT MEN HET RODE KRUIS PARTNER Organisatie van warme bakkers VEILINGEN DONDERDAG 22 Mil 1969 RHENEN In het politieke schaakspel om het vertrek dan wel behoud van Ouwehands dierenpark uit en voor Rhenen, is een nieuwe fase ingetreden. In een pre-advies aan de gemeenteraad van Rhenen adviseren Burgemeester en Wethouders tot partiële herziening van het bestemmingsplan, waardoor aan het park de mogelijkheden worden geboden ter plaatse uit te breiden. Wanneer de raad akkoord gaat en ook de goedkeuring van G.S. wordt verkregen, ont staat de volgende situatie: 0 Ouwehands dierenpark kan zijn terrein uitbreiden met ongeveer 12 hec tare het verplaatsen, waarvan de kosten bij nader inzien geraamd moeten worden op ongeveer zes miljoen gulden, is dan geen punt van overweging meer). 0 Het gemeentelijk sportpark dat eveneens met gebrek aan ruimte wor stelt kan worden uitgebreid met ongeveer 6 hectare. De plaatselijke VVV heeft in een brief aan het gemeentebestuur fel gepro testeerd tegen het eventueel verplaatsen van 't dierenpark. Zoals wij in onze edities van gisteren meldden, wordt door Ouwehands die renpark min of meer een politiek spel opgezet, waarmee men in wat groter ver band op goede gronden wil aantonen dat er op korte termijn iets moet gebeu ren. Het is voor 't park een levensnoodzaak nu te weten of men ter plaatse kan uitbreiden dat moet omdat bijvoorbeeld het jaarlijks aantal bez.oekers slechts een lichte stijging te zien geeft) en zo. niet, dan is 't voor dé instandhou ding noodzakelijk dat naar terrein elders wordt omgezien. Noodgedwongen eist men dan nu ook dat aan de al jaren slepende kwestie een einde komt en desnoods wordt dat uitgevochtenop het scherp van de snede. De directie van Ouwehand heeft een uitgebreid rapport samengesteld. Het ligt alleen voor raadsleden ter inzage. Hierin wordt duidelijk uiteengezet hoe en waarom het park moet worden uit gebreid. In het pre-advies wordt weder om melding gemaakt van het feit dat sinds geruime tijd door het gemeente bestuur in samenwerking met de direc tie onderhandelingen met het bestuur van de Stichting „Het Utrechtse Land schap" worden gevoerd over de uitbrei ding van -het dierenpark met onge veer 12 hectare. Dit terrein ligt hoofd zakelijk binnen het door de stichting beschermde gebied. Daarbij wordt ook gesproken over de „overname" van on geveer 6 hectare, hetgeen bij het ge meentelijke sportpark moet worden aan getrokken. Het stichtingsbestuur heeft zich daarbij op het standpunt gesteld, dat 't voor dit doel geen grond van zijn bezit kan en mag afstaan. Onteigening Met het voorstel tot herziening van het bestemmingsplan gaat de gemeen te Rhenen tot het uiterste, d.w.z., in dien de raad akkoord gaat (en het lijkt een haalbare kaart) ligt de verdere beslissing bij Gedeputeerde Staten. De voorgestelde wijzigingen zijn ech ter niet in het belang van bv volks huisvesting, zodat op andere gronden een motief aanwezig moet zijn. Mocht echter wel de goedkeuring verkregen worden dan moet worden afgewacht op welke manier de gemeente de gron den in handen krijgt. Wanneer langs minnelijke weg een en ander niet tot stand komt, volgt in vele gevallen een onteigeningsprocedure, hetgeen een langdurige kwestie kan worden. Niet gebuat Verondersteld wordt dat wél langs minnelijke weg tot een schikking kan worden gekomen, indien GS akkoord gaat met de voorgestelde wijziging. Met een langdurige onteigeningsprocedure is Ouwehand immers niet gebaat. Elders Door deze ontwikkeling wordthet steeds onwaarschijnlijker dat Ouwe hands Dierenpark uit Rhenen vertrekt. De directie heeft met geen enkel ge meentebestuur op de Noord- of Noord- west-Veluwe contact gehad over een Het landschap rond het dierenpark op de Grebbeberg is fraai. Moge lijk een reden voor de stichting ,,Het Utrechtse Landschap" om de benodig de grond niet ,,zo maar" af te staan. Een -wijziging van het bestem mingsplan zou ook een uitbreiding inhouden van het gemeentelijk sport complex ,,Candiadat aan Ouwe hands Dierenpark grenst. VEENENDAAL Mejuffrouw P. v. d. B. uit Veenendaal heeft gisteren een hersenschudding en een aantal snij- wonden opgelopen toen zij met haar bromfiets door een personenauto, be stuurd door de heer J. H. N., werd ge sneden op de Kerkewijk. De auto sloeg rechtsaf en verleende daarbij de brom fietster, die op het fietspad reed geen vrije doorgang. Mejuffrouw V. d. B. moest in het Julianaziekenhuis worden opgenomen. RENSWOUDE Dertig schoolkinde ren uit Renswoude ontvingen gisteren uit handen van burgemeester J. A. Ho- sang van Renswoude het verkeersdiplo- ma. Dinsdag deden de jeugdige wegge bruikers praktijkexamen. Dit vond voor het eerst in Renswoude zelf plaats; iri voorgaande jaren ging men ervoor naar Woudenberg. Drie kandidaatjes werden afgewezen, vier kregen als besten een extra speld je. Na de diploma-uitreiking in de school kregen de kinderen een trakta tie en werden twee lachfilms vertoond. RESTEREN Op donderdag 26 ju ni wordt een feestavond gegeven door de sportvereniging Kesteren in de vei- -linghal te Kesteren. Op deze avond zullen de Boertjes van Buuten naar Kesteren komen om een feestelijke sfeer te garanderen. Ook is het bestuur eri: geslaagd de SWIFT-harmonie te engageren die de avond besluit met een grootse taptoe. De VPRO gaat volgende week twee en een half uur zendtijd beschikbaar stellen voor een experiment met een lokale radio-omroep. Van dinsdag tot en met vrijdag zul len in Nijmegen de stad die voor dit experiment is uitgezocht duide lijk herkenbare reportagewagens rij den. In de stadsschouwburg wordt een complete studio ingericht. Iedereen die meent iets te hebben dat typisch ge schikt is voor een lokale radiozender kan daarmee dan bij de VPRO terecht. De resultaten van dit vooruitstrevend initiatief zijn te beluisteren op vrijdag 30 mei via Hilversum 2 van 18.30 tot 21.00 uur. LOOSDRECHT Voor de twaalfde maal gaat op zondagavond 6 juli in de botenloods van jachthaven Van Dijk in Loosdrecht het Loodrechts Jazz-con- cours van start. Na zes concoursavonden vindt op zon dagavond 17 augustus de finale plaats, die rechtstreeks wordt uitgezonden door de Vara-televisie. Ook het Cabaret der onbekenden gaat zijn twaalfde seizoen in. Vanaf woens dagavond 2 juli tot en met woensdag avond 6 augustus kunnen onbekende talenten op het gebied van het amuse ment hier een kans wagen. De winnaar of winnares krijgt een optreden in het televisieprogramma „Zo maar een zomeravond". EPE Op de woensdag gehouden weekmarkt werden 11 000 eieren aan gevoerd. Zij prijsden van f 9,00 tot 10,50 per 100 stuks. De kiloprijs was f 1,55 (inclusief B.T.W. f 1,61). De handel w« zeer traag. Ouwehands Dierenpark, dat plotse ling in het nieuws is gekom.en i.v.m. een mogelijke verhuizing naar de Veluwe. eventuele verplaatsing; wel heeft een particulier uit de gemeente Ermelo Ouwehand „getipt". Die mogelijkheid is door de directie oppervlakkig onder zocht, omdat een dergelijke gedragslijn past in „psychologische ontwikkeling". Vooraanstaande Rhenenaren (die overi gens voor het behoud van het park zijn) vinden de handelswijze van de directie „deugdelijk". Men vecht immers met de rug tegen de muur? zo zeiden deze. Betreuren Hoewel Rhenen's burgemeester jhr. mr. L. Bosch ridder van Rosenthal het park niet één twee drie ziet opstappen, zou hij een dergelijke handelswijze ook zeer betreuren. „Maar", aldus de bur gemeester, „in Nederland mag men zich overal vrij vestigen. Als gemeente bestuur hebben wij er alles aan gedaan, en wij hadden redenen te veronderstel len dat 't ook met de stichting „Het U- trechtse Landschap" in kannen en krui ken was. Nu blijkt dat kennelijk niet zo te zijn". Ten aanzien van het pre-advies merkte hij nog op: ,,'t Is natuurlijk zeer de vraag of GS de wijziging van het be stemmingsplan goedkeuren en of het ministerie van CRM goedkeuring ver leent. Ik hoop dat deze „toeristische in dustrie" voor Rhènen behouden kan blijven", aldus de burgemeester. Sportpark Wijziging van het (deels door GS af gekeurde) bestemmingsplan is ook voor sportminnend Rheen van zeer groot be lang. „De uitbreiding van de sportvel den op Candia", aldus het pre-advies, „dient voor de toekomst verzekerd te worden teneinde actieve recreatie van de groeiende Rhenense bevolking moge lijk te kunnen maken". Gememoreerd wordt dat via het nieu we plan ook voldaan wordt aan de verlangens van de directie van Ouwe hand. De vaste gebouwen op Candia die grote investeringen hebben gevergd noodzaken ook tot een verdere con centratie van de sport in het onderha vige gebied. Voor de schoolsportterrei nen zal elders in de gemeente ruimte worden gezocht. In dit verband wordt gedacht aan het terrein aan de Lijster- eng. Amerongen. AMERONGEN Geboren: Adriaan Hendrikus, z. v. A. van den Dikken- berg en E. van Zwetselaar. Ondertrouwd: T. Dijkhorst oud 21 jaar en I. van Esterik 20 jaar; J. A. C. M. Rijnihart oud 26 jaar en J. T. A. van Wees oud 27 jaar. VEENENDAAL Voor de zomer competitie werden onlangs op de club avond van V. D. C. een viertal wed strijden gespeeld: A. Keijman-D. v. Leeuwen, 2-0; J. Vermeer-W. v.d. Hor, 2-0; L. v.d. Stempvoort-W. de Kleuver, 0-2; A. Kalter-H. v.d. Brandhof, 2-0. In de onderlinge competitie moest J. v.d. Vliert genoegen nemen met remi se tegen E. Schaap. Hij heeft nu nog slechts één verliespunt minder dan H. v.d. Brandhof, tégen wie hij binnenkort moét uitkomen. Door een overwinnig op D. Bou- man bezet E. de Kteuve»* nu de derde plaats op de ranglijst. B. Valkenburg verbeterde door een overwinning -,p De Roder zijh kansen voor een klassering bij de eerste tien. SCHERPENZEEL De politie heeft woensdag tijdens een snelheidscontrole 12 processen-verbaal opgemaakt tegen automobilisten die de maximum snelheid overschreden. VVV KI ICSES ERSSTIG OSTSTEMU RHENEN In een felle protesterende brief heeft de plaatselijke VVV van Rhenen bij het dagelijks bestuur van de gemeente aangedrongen op 't sturen van een deputatie van raadsleden naar de minister van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk. De commissie moet bij minister KLompé pleiten voor 't behoud van Ouwehands Dierenpark voor Rhenen en voorts tal van vraagstukken aansnijden die betrekking hebben op het plan Rhe nen tot recreatiegemeente te maken (waarvan tot op heden maar weinig terecht komt). In het schrijven wordt er bij de raadsleden op aangedrongen het bestemmingsplan zodanig te wijzigen, dat de rond Ouwehands Dieren park gelegen terreinen worden aangewezen voor dierenparkdoeleinden. Voorts bepleit men vurig dat tegen de eigenares van de gronden (die Ouwehand nodig heeft voor uitbreiding), de stichting Het Utrechtse Land schap een onteigeningsprocedure wordt aangespannen. De geruchten over de verplaat sing van het dierenpark vervult het bestuur van VVV met zorg, want men heeft al meer bedrijven en instanties uit Rhenen zien vertrek ken omdat er voor uitbreiding geen grond beschikbaar was. Dat is ook het geval geweest met „Recticel" en „Majoni-Plastics". „Het gaat op op een ramp gelijken", aldus de brief, „wanneer nu ook Ouwehand Dierenpark Rhenen gaat verlaten. Is het dan zo, dat er in Rhenen al leen maar plaats is voor woning bouw. waaraan soms grote delen landschappelijk schoon moeten wor den opgeofferd?" Jachthaven Het bestuur van VVV is zeer on tevreden over de geringe medewer king van de gemeente. Men heeft in december 1963 gepleit voor de aanleg van een jachthaven, maar na zes jaar is de toestand nog onge wijzigd. „Wij menen steeds te heb ben begrepen, dat Rhenen in het kader van het streekplan voor de Utrechtse Heuvelrug is aangewezen als recratiegemeente en vragen ons af, waarom er steeds zoveel moeilijkheden zijn, wanneer het gaat om de recreatie te bevorde ren". In de brief wordt verder bepleit nu in te grijpen voor wat de situatie bij Ouwehand betreft. Straks is het te laat. „Wanneer de rijksweg langs de noordkant van de Grebbe- RENSWOUDE"De op provinciaal niveau gekoesterde verlangens om in het kader van de gemeentelijke herindeling de gemeenten Woudenberg, Scherpen zeel en Renswoude tot een geheel samen te smeden, hebben in Renswoude ge leid tot een gezamenlijk beraad van de plaatselijke afdelingen van de A.R.P. en de C.H.U. Gisteravond zaten de beide besturen met elkaar rond de tafel om in besloten vergadering de strategie te bespreken die is bedoeld om bij te dragen tot door kruising van de voornemens van Gedeputeerde Staten. Men besloot zich tot het college te wenden met een bezwaarschrift nog voordat de provincie officieel iets over haar plannert naar buiten heeft laten komen. In een gezamenlijk communique stel len de beide kiesverenigingen: „Hoewel officieel geen enkel zinnig argument be kend is hebben de diverse persberich ten een zekere onrust en eengevoel van onbehagen bij de bevolking doen ont staan. De besturen hebben zich dientne- gevolge unaniem opgesteld tegen deze plannen en hebben een aantal concrete argumenten besproken teneinde deze te gebruike bij eventueel verweer wanneer deze plannen officieel bekend gemaakt zullen worden. In eerste instantie is besloten zich schriftelijk in verbinding te stellen met het college van Gedeputeerde Staten in Utrecht en voorts afschriften hiervan te zenden aan de colleges van B. en W. en aan de kiesverenigingen van de betrok ken gemeenten". De bestuursvergadering werd gehou den op initiatief van de ARP-kiesvereni. ging. Deze stelde eind april al een aan tal argumenten tegen de samenvoeging van de gemeenten vast-maar men acht te het raadzaam een partner te zoeken zodat men gezamenlijk een belangrijke stem in het kapittel zou hebben. Men is er zich van bewust dat het ef fect van de aan G.S. gerichte argumen ten wellicht zeer klein zal zijn. Dat vindt zijn oorzaak in het feit dat onder de huidige omstandigheden formeel geen stappen kunnen worden gedaan. De gemeentewet zegt dat bezwaar- berg wordt omgelegd waaraan waarschijnlijk wel landschappelijk schoon ten offer zal vallen, vragen wij ons af, waarom dan Ouwehands Dierenpark niet een terrein aan het hare zal mogen voegen, terwijl dat terrein uit het oogpunt van land schappelijk schoon er alleen maar fraaier op zal worden en gezien in het licht van de bevordering-van de recreatie een groot winstpunt zal zijn, temeer wanneer het drukke verkeer over de berg aanzienlijk zal afnemen en dit de toegankelijk heid van het park veel groter en veiliger zal maken". Afschrijven Het bestuur van VVV memoreert verder dat indien de wegomlegging gereed is en de verplaatsing van het dierenpark een feit is, de aan wezige hotels en restaurants op de berg wel kunnen inpakken. Zo'n eco nomische klap kan men niet ver dragen. „Wij dringen er met klem bij u op aan op zéér korte termijn een delegatie van uw raad af te vaardi gen naar de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk om deze voor Rhenen toeristisch gezien zo urgente zaak aan de orde te stellen en medewerking van genoemde minister in te roepen, op dat Rhenen zal blijven behoren tot de tien gemeenten in Nederland die een dierentuin rijk zijn", aldus de brief van VVV-Rhenen aan het ge meentebestuur van Rhenen. ADVERTENTIE De eigen bakwaren worden voortdurend op kwaliteit gecontroleerd door het station voor maalderij en bakkerij te Wageningen. schriften pas kunnen worden ingediend wanneer de burgemeester van de be trokken gemeente het voornemen offi cieel via de pers heeft bekend gemaakt en de plannen twee weken op de secre tarie ter inzage hebben gelegen. De aard van de argumenten die G.S. tege moet kunnen zien is nog niet precies be kend. Ir. G. Lagerweij van de ARP en de heer H. Stoer van de CHU stellen nog deze week de brief op die moet wor den goed gekeurd door beide besturen. Zeker is wel, aldus de heer Stoer, dat de brief nog voor juni de deur uit gaat. ELST In het voorjaar, met de zo mer in zicht, breekt het seizoen aan voor de schoolreisjes. Ook de scholen in Eist, zo ze al niet op pad zijn ge weest, hebben nog het een en ander op het programma staan. Op 6 juni gaan de drie laagste klas sen van de o.l. school naar Lunteren, om pannekoeken te eten, en vervolgens naar Burgers Dierenpark in Arnhem. De hoogste klassen gaan een week la ter naar Amsterdam, waarbij onder meer een bezoek wordt gebracht aan Schiphol. Op 19 juni gaan de leerlin gen van klas vijf en zes van de School met de Bijbel naar Rotterdam, onder andere naar diergaarde Blijdorp. Klas drie en vier gaan een dag later naar Amsterdam, waar een rondvaart en een bezoek aan Artis op het programma staan. De twee laagste klassen gaan de 25ste naar Burger's Dierenpark en naar de Westerbouwing in Arnhem. De drie kleuterklassen van de School met de Bijbel maakten dinsdag al een uitstap je. De kleintjes waren in Lunteren, waar ondermeer de kinderboerderij met een bezoek werd vereerd. Woens dag waren het de kleuters van de klas sen der o.l. school die zich in Lunteren amuseerden. KESTEREN De prijzen van de aan gevoerde produkten bij de veiling te Kesteren waren als volgt: Golden Delicious I 60-65; II 60-65: 36- 46; I 65-70: 56; II 65-70: 46-54; I 70-75 66; II 70-75: 48-61; I 75-80: 67; II 75-80: 48-58; I 80-85: 67; II 80-85: 50-59. Jonathan: I 60-65: 41-44; II 60-65: 26- 36; I 65-70: 43-53; II 65-70: 35-42; I 70- 75: 46-53; II 70-75: 36-40; I 75-80: 48-58; II 75-80: 37-46. LombartscalvilleII 60-70: 65-68 II 70- 80: 76-85; II 80-90: 72-75. Conference: I 55-60: 61-62; I 60-70: 75-78; I 70-80: 79. KASAARDBEIEN: Redgauntlet: ei 94-121 per doosje a 200 gram. Gorella: ei 98-109 per doosje a 200 gram. Glasa: ei 106-118 per doosje a 200 gram. Vola: ei 109-112 per doosje a 200 gram. Elista: ei 105-112 per doosje a 200 gram. Cambridge: ei 111-115 per doosje a 200 gram. Prijzen genoteerd in centen per kg, tenzij anders is vermeld. EIERMARKT SCHERPENZEEL Aanvoer 800 000 stuks. Kippeëieren van f 11,00 tot f 12,00; henneëieren van f 9,00 tot f 10,50. Handel goed. BIGGENMARKT SCHERPENZEEL Aanvoer 87 stuks. Prijzen f 95,00 tot f 102,00. Handel redelijk.

De Vallei | 1969 | | pagina 5