Bezetting van Maagdenhuis scherp veroordeeld Verhoging accijnzen zal het in Kanier wel halen Meeste r.-k. priesters willen opheffing van verplicht celibaat AMRO-spaarders profiteren van de volgende rentepercentages: 6U% AMRO BANK Kamer: Democratisering in gevaar gebracht ^i/ïo&cA Na Maagdenhuis ook aula (zonder verzet) ontruimd NIET GOEDSCHIKS, DAN MAAR KWAADSCHIKS Vakmanschap is meesterschap Roolvink schrapt in schilders-c.a.o. /v MJMEGEN Studenten lopen weg uit vergadering Steenkamp wil kritischer KVP Bierkenners vragen De 30 miljoen Muziek Inspraak Machtsvertoon Instemming Ongeoorloofd Aanvaard Wetsontwerp Vervolging Bewaking Nogal vuil L it bed gebeld POLITIE EINDHOVEN LN BURGER NAAR HET WERK Uitzonderingen Op de koop toe „ASVA MOEILIJK AANVAARDBAAR ALS GESPREKS PARTNER" AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK DONDERDAG 22 MEI 1969 ADVERTENTIE DEN HAAG De Tweede Kamer slikt zeer waarschijnlijk de verhoging van de accijnzen op benzine, bier en alcohol. Wel is er een kleine kans, dat deze ver hogingen een tijdelijke werking krijgen tot 31 december. De anti-revolutionair G. A. Kieft zei gistermiddag, dat hij overweegt een amendement hiervoor in te dienen. KVP, VVD en CHU zullen zich, zij het wellicht niet unaniem, tegen dit amen dement verzetten. Mr. XV. Scholten (CHU) en drs. Th. H. Joekes (VVD) zagen weinig heil in het idee van de heer Kieft. Het tijdelijk maken van de verho ging wekt de verwachting, dat ze op januari van de baan zal zijn. Daar is volgens hen echter geen kijk op. Het resultaat is, dat 't parlement deze ver velende voorstellen twee keer moet be handelen: nu, en in het najaar wanneer de verhogingen moeten worden ver lengd. Als de hele oppositie achter het voor stel van de heer Kieft zou staan dat overigens nog niet is ingediend wordt het aangenomen. Bij de oppositie bestaat echter de nekiging om alleen voor te stemmen, als minister Witteveen (financiën) een „onaanvaardbaar" laat horen. Daar is bijzonder weinig kans op. De socialisten, en waarschijnlijk ook de andere oppositiepartijen, voelen er dan weinig voor om de heer Kieft te steu nen. Ze zijn tegen de accijnsverhoging, zowel tijdelijke als definitieve. De heer Kieft was minder in de con tramine dan men verwachtte. Wel stel de hij de beslissing van zijn fractie af hankelijk van de reactie van minister Witteveen op het voorstel tot het tijde lijk maken en van de vraag of de mi nister iets kan zeggen over de dertig miljoen, die hij nog moet zoeken, omdat de accijnsverhoging op benzine ander halve cent lager zal worden. De Kamer heeft gisteren ook gepraat over andere mogelijkheden om aan ne gentig miljoen gulden te komen. De op positie dacht aan verhogingen van ver mogensbelasting en successierechten. Een extra lening werd door de rege ringspartijen afgewezen, met uitzonde ring van de ARP. De heer Kieft wil we ten of hier toch nog een mogelijkheid kan liggen. Drs. H. A. G. M. Notenboom (KVP) stond ook niet te trappelen om de ac- cijzen te verhogen. Hij heeft erover gedacht om de negentig miljoen gul den niet te dekken, maar bij nader in zien was hij daar toch niet gelukkig mee. Vandaar dat zijn fractie akkoord zal gaan met de wetsontwerpen. Drs. No tenboom en vele anderen vonden de voorstellen eigenlijk wel in strijd met de afspraak, dat de accijnzen in de Bene lux op 1 november 1970 gelijk moeten zijn. De heer .V Verlaan (BP) probeerde wat muziek te brengen in de tamme de batten door op een bandrecorder een protestlied af te draaien. „We zijn niet in een kinderkamer" reageerde Ka mervoorzitter mr. Van Thiel. Minister Witteveen en staatssecretaris Grapper- haus antwoorden vandaag. IN IEDER HUIS STEUNT MEN HET RODE KRUIS DEN HAAG De regering heeft de bezetting van Het Maagdenhuis scherp veroordeeld. Minister dr. Veringa (Wetenschappen) heeft gisteravond in de Tweede kamer meegedeeld dat de regering geheel achter het beleid van het Amsterdamse universiteitsbestuur staat. Wat in Amsterdam is gebeurd gaat ons hele volk aan. dit is een hoogst ern stige zaak die niemand onberoerd kan laten. De overgrote meerderheid van ons volk wil leven in recht, democratie en vrijheid, maar niet in een verstarde sa menleving. In Amsterdam zijn echter ultimatie ve eisen gesteld zonder rekening te houden met andere, de inspraak die de studenten voor zich opeisen wordt aan anderen geweigerd, democratie is voor hen wat zij eronder verstaan. Dit is niet te aanvaarden, aldus minister Vé ringa. In antwoord op vragen van de paci fist dr. Van der Lek. die zich geheel achter de bezetters van het Maagden huis schaarde, zei dr. Veringa dat de Amsterdamse werkgroep bestuursstruc tuur universiteit twee dagen voor de bezetting nog een uitermate belangrijke verklaring had afgelegd over het uni versiteitsbestuur, volgens welke alle geledingen stemrecht zouden moeten krijgen, ook in de uitvoerende organen. De rector-magnificus, prof. dr. Be- linfante, wil zeer ver gaan en alle ge ledingen inspraak geven. Minister Ve ringa deed een dringend beroep op de studenten weer deel te nemen aan de werkgroep, waaruit de ASVA zich had teruggetrokken nadat bekend was ge worden dat de werkgroep nog vóór 1 juli met voorstellen zou komen. De mi nister meende dat het daarom volstrekt ongerechtvaardigd was prof. Belinfante een „loze kreet" te verwijten. Niemand behoeft te twijfelen aan de bereidheid van de regering om mee te werken aan de vernieuwing van het universitaire onderwijs, zoals dat na Tilburg is toegezegd. Die bereidheid is trouwens overal aanwezig. Bestuurswij zigingen dienen echter niet te worden opgelegd. Die moeten in gezamen- overleg tot stand komen. Onze demo cratie is die van de discussie, aldus de minister van onderwijs. Van der Lek vond dat er voor de studenten geen ander middel dan een bezetting overbleef. Niet alles wat on gewoon is, is daarom ondemocratisch, meende hij. De spelregels van de democratie schoten hier volgens hem tekort. Het afbreken van de luchtbrug noemde hij machtsvertoon. Hij meende voorts dat de zaak niet zo duidelijk is als de mi nister zegt. De heer Van der Lek diende een mo tie in, waarin werd uitgesproken, dat het optreden van de studenten geen aanleiding gaf tot het gebruik van po- litie-geweld. Toch heeft de regering materiële en morele steun aan de Am sterdamse autoriteiten gegeven. De motie kreeg de steun van de com munisten. Ook D'66 stond achter de motie, maar alleen om de behandeling van de kwestie mogelijk te maken. Minister Beernink (binnenlandse za ken) zei dat de autoriteiten de ver eiste maatregelen moeten treffen als acties zover gaan dat zij in strijd ko men met de belangen, rechten en vrij heden van anderen. Hij stemde geheel in met het beleid van burgemeester Samkalden. Hij was ook bereid daar voor de volledige verantwoordelijkheid te dragen. ..Dit beleid laat de grootste kansen, zelfs al gebeurde daarbij apert ontoe laatbare dingen. In Amsterdam is ech ter duidelijk de grens bereikt. Daar om heb ik terstond het verzoek om bij stand ingewilligd". De ontruiming van het Maagdenhuis is volgens minister Beernink een juiste beslissing geweest. Hij roemde het beheerste optreden van de politie. Tot deze ingreep was het uiterste gedaan om een constructieve oplossing met de bezetters te bereiken. De regeringsfracties steunden het re geringsbeleid met een motie van de KVP-er dr. Van Woorst. Prof. Diepenhorst (ARP) zei dat de universiteit geen worsteltent mocht worden. De CH-afgevaardigde dr. Schuring vroeg een voortvarende vervolging en berechting van de bezetters en hij wil de weten wat er zou gebeuren als lera ren eens het ministerie van onderwijs bezetten. De liberaal Van Dijk was het eens met de gereformeerde afgevaardigde Jongeling, die eiste dat degenen die de illegale zender van 't Maagdenhuis hadden bediend even streng worden UTRECHT Minister Roolvink (so ciale zken) heeft de c.a.o. voor de schilders (35.000 man) op één onder deel na goedgekeurd. Hij heeft de zg. index-clausule geschrapt. Deze moest het mogelijk maken de lonen met 1.5 procent te verhogen als de prijzen tussen 1 april en 1 septem ber 1969 met één procent of meer zou den stijgen. Deze bepaling stond niet in de eerder goedgekeurde bouw-c.a.o. waarvan het schildercontract een af spiegeling was. De bonden zijn nogal verrast over de gang van zaken. Op Hemelvaartsdag was de verlengde goed keuringsperiode van drie weken verlo pen, zonder dat de minister bericht had gezpnden. Op grond van de huidige spelregels leidden zij daaruit af dat het contract automatisch was goedgekeurd. Het ministerie zegt dat de minister de bepaling niet binnen drie weken kon af keuren omdat de Stichting van de Ar beid zich nog niet had uitgesproken. Dit laatste gebeurde vrijdag. Volgens het Buitengewoon besluit ar beidsverhoudingen mag de minister nog binnen drie weken na goedkeuring door de Stichting een c.a.o. onverbindend verklaren, aldus het ministerie. gestraft als „de eerste de beste boeren jongen". Heftig aangevallen door de pacifisten veroordeelde ook de PvdA-fractielei- der drs. Den Uyl de methode van de bezetting ten sterkste. Het middel dat de studenten hanteerden, is volgens hem slechts geoorloofd als uiterste middel in een noodsituatie tegen een onredelijke tegenstander, wanneer de democratie heeft opgehouden te func tioneren. Dit was en is in Amsterdam niet het geval, aldus drs. Den Uyl. Het optreden van de politie getuigde volgens hem van een grote mate van zelfbeheersing. De studenten verweet hij dwangmethoden en willekeur van 'n minderheid. Drs. Den Uyl eiste, in een motie dat de regering spoedig initiatie ven zal nemen voor democratisering van het universitair onderwijs. De toe zeggingen van minister Veringa vond hij te vrijblijvend. De motie van de vier regeringspar tijen werd tenslotte aanvaard. In deze motie wordt als het oordeel van de Kamer uitgesproken, dat door het „on rechtmatig en ongerechtvaardigd" op treden van bepaalde studenten en met hen sympathiserende!! de goede naam van de studenten in het algemeen ern stig is geschaad en dat daardoor te vens de verwezenlijking van gerecht vaardigde wensen tot democratisering vertraagd dreigen te worden. Tegen aanvaarding van deze motie- Ter Woorst spraken zich uit de fracties van de PvdA. de PSP, CPN. D'66 en de groep-Aarden. De twee overige moties werden beide verworpen. Voor aanvaarding van de motie-Van der Lek (PSP) stemden al leen de fracties van de PSP en van de CPN. De motie-Den Uyl (PvdA) ver kreeg de steun van alleen de fracties van PvdA, D'66 en de groep-Aarden. Minister Veringa (onderwijs en weten schappen) deelde de Kamer mee, dat nog dit jaar een ontwerp van wet zal worden ingediend, waarbij de positie van burgemeester en tevens president curator van de gemeentelijke universi teiten zal worden herzien. Reeds een jaar geleden had burgemeester dr. I. Samkalden van Amsterdam op een dergelijke herziening aangedrongen. Bij de bezetting van het Maagden huis waren, naar voorzichtige schat ting, 570 personen betrokken, waarvan ongeveer een-derde niet-student. Minis ter Veringa merkte op, dat het treffen van maatregelen tegen bursalen onder de studenten genuanceerd moet worden bezien. De student krijgt een beurs voor zijn studie en eerst wanneer de studie-resu1- taten niet bevredigend zijn wordt de beurs-toekenning niet verlengd. Minister Polak (justitie) deelde de Kamer mee dat de vervolging van strafbare feiten met voortvarendheid zal worden voortgezet. Het opsporings werk naar de zender „Vrije Maagd" zal worden voortgezet, nu gisteren de zender niet werd gevonden. De uitzendingen via deze zender vor men, ingevolge dc bepalingen van de telegraaf- en telefoonwet, een mis drijf. Bij het onderzoek is de opspo ringsdienst van de PTT betrokken. De minister van justitie merkte o.m. op, dat wanneer hij zou besluiten om tot niet-vervolging over te gaan, hij zich zou schuldig maken aan klasse-justitie. Tijdens het interpellatie -debat wees de PSP-er Van der Lek er op, dat de bezetting van het Maagdenhuis nu wel is beëindigd, maar zo zei hij de strijd om de democratisering is nog niet afgelopen. Naar zijn oordeel hebben de betrokken autoriteiten „met vuur ge speeld". Dp CPN-afgeVaardigde Van 't Schip stelde zich ook op achter de actie van de studenten. Verdere acties zul'vn z.i. onvermijdelijk. De overige woordvoer ders in het debat wezen de actie allen van de hand. NIJMEGEN Een delegatie van stu denten. staf en personeel van de Nij meegse universiteit is uit protest uit de eerste openbare vergadering van de fa culteit van wiskunde en natuurweten schappen weggelopen. Ze waren eerst binnengelaten. Ze kre gen toen echter te horen dat ze geen spreekrecht zouden krijgen. Eerder deze week was een resolutie aangenomen dat alle vergaderingen openbaar moesten zijn met spreek- en stemrecht. Intussen wordt de aula van de uni versiteit nog steeds bezet. De bezetting duurt nu al twee weken. Ook de leer lingen van de havo-school in Schijndel staken nog door. Vandaag valt er een beslissing van het hoofdbestuur. DEN HAAG Het overgrote deel van de Nederlandse rooms-katholieke priesters pleit voor opheffing van het verplichte celibaat. Dat bljjkt uit een onderzoek dat het Instituut voor Toegepaste Sociologie in Nijmegen heeft ingesteld onder de Ne derlandse priesters en kloosterlingen. Aan het onderzoek hebben 7381 priesters en kloosterlingen meegewerkt, ruim 83 procent. Slechts vijf procent wenste de cclibaatswet altijd en voor iedereen ge handhaafd te zien. terwijl 21 procent onmiddellijke afschaffing wenste. Het groot ste deel van de ondervraagde priesters gaf een uitermate genuanceerd oordeel. De enquête leverde globaal drie groe pen priesters op: een behoudende groep van 27 procent, een middengroep van eveneens 27 procent en een vooruitstre vende groep van 46 procent. Van de 27 procent behoudsgezinden vindt zeventien procent dat het losma ken van celibaat en priesterschap op dit punt nog niet mogelijk is. Zij achten overigen opheffing van het celibaat in de toekomst niet onmogelijk. AMSTERDAM Zonder moeilijkheden heeft de Amsterdamse politie gisteravond ook de aula (de Lutherse kerk aan het Spui) ontruimd, waar nog een vergeten groepje van ongeveer 50 studenten zat. Dat gebeurde op verzoek van de president-curator van de universiteit, dr. I. Sam kalden. Na vijf vermoeiende dagen rukte de politie om acht uur opnieuw uit voor het laatste hoofdstuk in de bezettings actie. De politie was op alles voorbereid, maar na een sommatie de aula te ver laten, vertrok iedereen ogenblikkelijk, zodat zelfs geen proces-verbaal opge maakt behoefde te worcfen. Het universiteitsbestuur heeft er nooit bezwaar tegen gehad dat de kerk als permanent discussiecentrum werd gebruikt. Wel had het kerkbestuur een protest geuit. In verband met deze actie werd het verkeer over het Spui tijdelijk omge legd. Er waren wel wat groepen belang stellenden, maar die bleven rustig. Teneinde nieuwe bezettingen te voor komen zijn het Maagdenhuis en andere universitaire gebouwen die daarvoor in aanmerking komen, onder bewaking ge steld. Het Maagdenhuis is gistermid dag leeggehaald. Het zal enige maanden duren eer in het Maagdenhuis alles weer op orde is en het administratieve centrum van de Universiteit van Amsterdam op volle toeren draait. Het administratieve per soneel dat tijdens de bezetting was on dergebracht in het oude kantoor van de Koninklijke maatschappij tot bevorde ring van de geneeskunst aan de Kei zersgracht, zal wel al eerder naar het Maagdenhuis terugkeren. Dat zal de eerste dagen echter nog niet kunnen gebeuren, vertelde giste- èren de kanselier-directeur drs. W. Drechsel. Op een persconferentie op het s1>$dhuis zei dc rector-magnificus prof. dr. A. D. Belinfante erbij: „Het is nogal vuil in het Maagdenhuis en het staat er allemaal vrij slordig bij. Ik kreeg niét de indruk dat opzettelijke vernielingen zijn aangericht, al heb ik wel kunnen constateren dat kasten zijn opengebroken en dossiers zijn verdwe nen". Onder meet zijn dossiers met per soonsgegevens zoek. Ook zijn opgaven voor twaalf tentamens en examens weg, alsmede de drukproeven voor de Stu diegids voor het komende studiejaar. Over de studiegids bestaat een conflict met een groep jongelui die weigeren de studiegids te kopen en daardoor niet in het bezit kunnen komen van een colle gekaart. Het hele bestuur van de universiteit stond achter de ontruimingsactie van hel Maagdenhuis, gisterochtend. Men had erop gerekend dat om negen uur de deur open zou gaan, zoals men 's nachts uit het Maagdenhuis aan de politie had laten weten. Om vier uur was burgemeester Samkalden er door de politieleiding nog voor wakker ge beld. „Toen we voor een dichte deur kwa men", zei dr. Samkalden gisteren, „konden we niet meer terug. Er zou een volmaakt onmogelijke situatie zijn ontstaan, als we toen zouden hebben ge zegd: Jammer, dan gaan we maar te rug. De rector heeft de politie toen ge vraagd naar binnen te gaan. Na over leg met onder anderen de officier van Justitie is daarna met de ontruiming begonnen". Toen de zachte hand bij het ont ruimen van het Maapdenhuis door de politie niet steeds voldoende bleek, werd hier en daar hard opgetreden om de studenten buiten de deur te krijgen. nog langer kan worden erkend als ge sprekspartner die optreedt namens de Amsterdamse studentegemeenschap, Al dus gisteren de rector-magnificus van de universiteit prof. dr. A. D. Belinfante. De Asva wordt beheerst door de Studen tenvakbeweging (S.V.B.) „Steeds meer groepen van studenten laten ook weten dat zij zich door de As- va niet gerepresenteerd voelen", aldus prof. Belinfante. Het universiteitsbestuur zal ondertus sen blijven werken aan democratisering van de universiteit. „Maar de bezetting van het Maagdenhuis heeft daar geen millimeter aan geholpen. Het vinden van een oplossing zal meer tijd vergen dan ooit. „Een ding staat voor mij echter al wel vast", aldus prof. Belinfante, „het stel sel van politieke partijvorming onder de studenten, is failliet gegaan". EINDHOVEN Volgens hoofdcom missaris .J Odekerke van de Eindho- vense politie hebben politieagenten er recht op in burger van en naar hun werk te gaan. „In ons huidige bureau is daarvoor geen accommodatie, maar bij onze nieuwbouwplannen heb ik daarmee rekening gehouden", aldus de Eindhovense hoofdcommissaris. Hij vindt het uit de tijd, dat agenten nog in uniform van en naar hun werk rij den. „Ze hebben ook recht op privacy", meent de heer Odekerke. Van de vooruitstrevende groep sprak 26 procent zich uit voor opheffing van het verplichte celibaat, maar zij willen een uitzondering maken voor bisschop pen en kloosterlingen, zoals dat ook de praktijk is in de oosterse kerken. Som migen willen geleidelijke opheffing. De 27 procent sterke middengroep wil geen algemene uitspraak doen. Zij pleit uitdrukkelijk voor pluriformiteit. Uit het onderzoek blijkt dat verre weg het grootste aantal priesters grote waarde hecht aan het celibaat als zo danig, maar bezwaren heeft tegen de verplichte koppeling van het celibaat aan het priesterschap. Vooral onder de groep jonge pries ters leeft de kritiek tegen de celibaats- wet het sterkst. Tachtig procent van hen blijkt er serieus aan gedacht te hebben om vanwege het celibaat maar geen priester te worden. Ruim 49 procent van de ondervraag den was van oordeel dat het celibaat afbreuk doet of dreigt te doen aan het levensgeluk* van de priesters. Twintig procent van de priesters heeft wel eens overwogen het ambt neer te leggen. Een even groot aantal zegt het celibaat niet als iets echts zinvols aanvaard te hebben, maar meer op de koop toe te hebben genomen om priester te kunnen worden. Ze zouden dat ook niet meer doen als ze nog eens voor de keuze zou den worden gesteld. Bij afschaffing van de celibaatswet zou zestien procent van de priesters ze ker trouwen. AMSTERDAM Het Eerste Kamer lid voor de KVP prof. dr. P. J. A. M. AMSTERDAM Het bestuur van de Universiteit van Amsterdam beraadt zich na de gebeurtenissen van de laatste dagen over de vraag of de Algemene Studentenvereniging Amsterdam (Asva) Steenkamp wil dat zijn partij meer ties voert, interpellaties aanvraagt en eventueel een schot voor de boeg lost in de trant van de anti-revolutionair mr. Biesheuvel. Prof. Steenkamp zei op een verga dering van de KVP in Amsterdam, dat een kritische opstelling tegenover het kabinet best mag. Zij vormt geen te genstelling met het optreden als rege ringspartij. De KVP-senator had een snellere ontwikkeling in de Groep van Achttien verwacht. Het is nodig dat de partij raden van de drie partijen in het na jaar een intentieverklaring afleggen, waarin zij aangeven welke concrete stappen in de toekomst moeten volgen. Het gesprek in de Achttien moet worden afgerond en op een andere manier worden voortgezet. Er moeten op elkaar afgestemde kernprogram ma's komen. Daar zou volgens prof. Steenkamp onder meer in moeten staan: optrek king van de pensioenen. verbreding van de loonpolitiek tot inkomenspoli tiek en door steekproeven nagaan wie aan de rand van de maatschappij le ven (daarnaar maatregelen nemen), t bevorderen van vermogensaanwasde- ling, een speculatiewinstbelasting en het verhogen van bepaalde successie rechten. BOEKAREST Roemenië zal deel nemen aan de communistische top conferentie, die op 15 juni in Moskou wordt gehouden. Dit heeft de voltallige vergadering van het centrale comité van de Roemeense communistische partij besloten. ADVERTENTIE 4% 4m rente op een AMRO- renteboekje of spaarrekening. rente op een AMRO-spaarreken ïng met een opzegtermijn van 3 maanden. 5% rente op een AMRO- spaarrekening meteen opzegtermijn van 6 maanden. 6% rente op een AMRO- spaarrekening meteen opzegtermijn van 12 maanden. rente opeen AMRO-spaarrekening met een vaste termijn van 24 maanden.

De Vallei | 1969 | | pagina 7