Over de grenzen Kansen van flink gestegen Gesprek Wilson met vakbonden vastgelopen THEODORUS NIEMEYER Nixon wil Warren Burger in hooggerechtshof LEen wereld vol voordeel Cursus voor „wijnbarbaren Ingewikkeld NEDERLAND SEPTEMBER KRIJGT IN AUTOKRANT ZWAARDEMAKER Over meer inspraak van jonge mensen denken ze wel even anders- Maar over Voortrekker Pijptabak zijn ze het eens. Voortreffelijk! Aan geen generatie gebonden. Die twee roken er best van. NOG KLEINE ACHTERSTAND OP POMPIDOU Leider zeilrace met boot gekapseisd Tsjechen naar Sovjet-Unie Russen wijzen journalist uit Russisch pleidooi voor kunstmatige bevruchting Vrees voor de tandarts ^332'®' Samenwerking Interventura en Wegener Wilde stakingen Meer macht SEV1LLA ORANGE MARMELADE Chinese terug naar ambassadeurs hun post PARIJS - De kansen van de interim-president Alain Poher op het Franse presidentschap stijgenterwijl die van de gaullist Pompidou stabiel blijven. A AIS VAL Overgelopen officier voor Oostduitse t.v. LANDBOUW „UW GELD - HUN LEVEN" BRACHT MILJOEN OP NIEUW! Iksmx$BPf daar mee smurf Je altijd haan^e Smurf mee Smurf BP! Non-stop autorit Antwerpen-Moskou DONDERDAG 22 MEI 1969 ALAIN POHER scherpe aanval LONDEN Twee vakbondsbestuur ders liepen gisteren kwaad weg uit het overleg tussen premier Wilson en de hoogste leiding van de Britse vakbewe ging. Daarbij probeerde men het eens te worden over plannen om wilde sta kingen te bestrijden. Ook ditmaal kwam men geen stap verder. Wilson en zijn minister van Produkti- viteit, mevrouw Barbara Castle, wil len een verplichte afkoelingsperiode van 28 dagen Verder willen ze deelne mers aan wilde stakingen tijdens die periode met boeten kunnen bestraffen. De vakbonden moeten daar niets van hebben. Die kwamen met tegenvoor stellen die het TUC, het hoogste li chaam in de vakbeweging, meer macht geven om te bemiddelen in allerlei soorten arbeidsconflicten. Volgens de regering gaan die plan nen lang niet ver genoeg. Bovendien worden ze niet gesteund door de op één na grootste vakbond van Engeland, die der metaalarbeiders. Aan de andere kant weet Wilson, dat ook een flink deel van zijn Lagerhuis fractie tegen zijn anti-stakingsplannen is. Maar desondanks maakte hij giste ren duidelijk, dat het voortbestaan van de socialistische regering afhangt van werkelijk afdoende maatregelen om stakingen te kunnen beteugelen. ADVERTENTIE PORTSMOUTH De leider in de rond-de-wereld race voor solozeilers is gisteren bij de Azoren met zijn boot ge kapseisd. Een Amerikaans marinevliegtuig zag de 45-jarige Britse kapitein-luitenant- ter-zee Nigel Tetley in een rubberboot. De Liberiaanse tanker Pampero heeft de schipbreukeling gisteravond opge pikt. Het was op de 248ste dag sinds Tetley uit Plymouth was vertrokken. Hij had toen nog 1760 km (van de 48.000 km) voor de boeg. De Britse marineman was favoriet om de prijs van ruim 43.000 gulden te winnen voor de snelste wereldreis zon der een haven aan te lopen. Op 22 april volbracht de 29 jarige Robin Knox- Johnston de tocht in 312 dagen. Voor de laatste ruk had Tetley twee maanden speling om deze tiid te verbeteren. Men geeft Poher evenveel kansen om gekozen te worden als Pompidou. Dit staat te lezen in de laatste opi niepeiling van het Instituut Sofres. Vol gens deze peiling blijft Pompidou met een ongewijzigde 42 procent van de stemmen favoriet. Daarna volgde Po her, die zijn percentage van 35 tot 39 zag oplopen. De communist Duclos steeg van 10 tot 12 procent, terwijl de soci alist Deferre terug viel van 10 tot 6 procent. De linkse socialist Rocard, verloor de helft van zijn aanhang en kreeg 1 inplaats van 2 procent. Men moet er echter rekening mee houden, dat dezë opiniepeiling werd verricht op 16 en 17 mei, dus voor het egin van de verkiezingscampagne op radio en t.v. Deze peiling heeft nog twee andere feiten aan het licht gebracht: 1. Het aantal twijfelaars is sterk toegenomen, namelijk van 13 tot 25 procent. Het is echter moeilijk te zeggen uit welk kamp zij afkomstig zijn. 2. De beide andere kandidaten, Alain Krivine en Louis Du- catel, behaalden samen nog niet één procent van de stemmen en zijn dus letterlijk figuranten. Alain Poher, heeft woensdag de strijd met de gaullistische oud-premier Pom pidou orn het presidentschap verscherpt door een grootscheepse aanval te doen op het economische beleid van oud-pre sident De Gaulle. In een radiorede ver zekerde hij als kandidaat van het cen trum de kiezers, dat hij de verdediging van de franc als een eerste doel van zijn economische politiek beschouwt. Na scherpe kritiek te hebben geoefend op „prestigeprojecten" van De Gaulle en de hoge uitgaven voor defensie, ver klaarde hij dat Frankrijk een „verant- woordelijker financieel beleid moet voe ren". Poher beperkt zich tot radio- en t.v.-redevoeringen, terwijl Pompidou stad en land afreist om stemmen te winnen. De Franse ambassadeur in Brussel, graaf De Crouy Chanel, heeft gisteren op een lunchbyeeiikomst verklaard dat aangenomen mag worden dat het probleem van de uitbreiding der Eu ropese Gemeenschap in de toekomst in een ander licht zal moeten worden ge zien. Men zou volgens hem niet langer kun nen volstaan met kritische opmerkin gen over het Franse standppunt, doch de basisproblemen moeten aanpakken t.w. hoe de gemeenschap van morgen en uit zou moeten zien, en welke conces sies de EEG en Groot-Brittannië zou den moeten doen. De Franse ambassadeur verklaarde, dat er één punt is waarop Frankrijk onwrikbaar zal zijn: het handhaven van PRAAG Een vertegenwoordiging van de Tsjechoslowaakse communisti sche partij is naar Moskou vertrokken. Ze zal er overleg plegen over de komen de communistische wereld-conferentie De delegatie staat, onder leiding van Wasil Bilak, lid van het presidium van de Tsjechoslowaakse communistische partij. BERLIJN Een derde officier van de Westduitse strijdkrachten, die naar Oost-Duitsland is uitgeweken, is gister avond voor de Oostduitse televisie ver schenen; het is de 44-jarige luitenant ter-zee le klas Robert Kündiger. Hij verdween op 11 mei. Op 3 en 13 mei verschenen de West duitse majoor Hans Joachim Kruse en kapitein Ludwig Gummert, die even eens naar Oost-Duitsland zijn uitgewe ken, voor de Oostduitse televisie. een gemeenschappelijke landbouwpoli tiek. Voorts zou ook de eigen ontwikke ling van de EEG niet afgeremd mogen worden. Frankrijk heeft zjjn partners in de Europese Economische Gemeenschap Europese Economische Gemeenschap voor de zomer een ontwerp-regeling voor het landbouwvraagstuk in te die nen. Dit is bekend gemaakt na de kabi netsraad van gisteren. Uitdrukkelijk werd hieraan toegevoegd, dat de waar nemende president, Alain Poher, zich volledig achter dit verzoek had gesteld. Volgens de Franse regering dienen de experts tijdens de zomermaanden deze ontwerp-regeling in behandeling te nemen, zodat zij in september hun con clusies aan de ministerraar kunnen voorleggen. MOSKOU De Moskouse correspon dent van het Amerikaanse dagblad Washington Post, Anatole Shub, is de Sovjet-Unie uitgewezen. De 41-jarige Shub meent dat hij is uit gewezen wegens een serie artikelen over de politieke rol van het Russische leger. MOSKOU Een groep Russische art sen heeft in het orgaan van de Russi sche schrijversbond, Literaire Gazet, een pleidooi gehouden voor kunstmatige be vruchting voor zowel gehuwde als onge huwde vrouwen. Volgens de artsen is er niets immoreels in het feit, dat ge huwde of ongehuwde vrouwen gedre ven worden door het natuurlijk verlan gen naar een kind. „Naar onze mening", aldus de artsen, „is kunstmatige bevruchting even mo reel en humaan als het aannemen van een kind uit een kindertehuis". Volgens een schrijver in de Literaire Gazet kan 20 pet. van de echtparen in de Sovjet-Unie geen kinderen krijgen, een percentage, dat naar hij zegt, normaal is voor de meeste andere landen. Een instituut in Tbilisi, dat het vraagstuk van de kunstmatige bevruchting uitvoe rig heeft bestudeerd, heeft naar de schrijver verklaart, duizenden brieven ontvangen om hulp van wanhopige kin derloze echtparen. Schrijver meent, dat er geen wet be staat, die de wettigheid van kinderen bevestigt, die door kunstmatige bevruch ting ontstaan. Daardoor zijn de artsen er vooralsnog huiverig voor verantwoor delijkheid te dragen voor een kind, dat op deze wijze ter wereld komt. DEN HAAG De actie „Uw geld hun leven" voor de slachtoffers van het conflict Nigerië Biafra heeft meer dan een miljoen gulden opge bracht. Ruim driehonderd scholen hebben meegedaan aan de zegeltjesactie „Help een handje". De opbrengst hier van is nog niet bekend. De stichting Vluchtelingenhulp Biafra-conflict heeft besloten een be drag van 800.000 gulden te verdelen onder het Nederlandsche Roode Kruis, het Nederlands Comité Unicef, de stichting Mensen in Nood en de stich ting Oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen. ADVERTENTIE Voortrekker Naturel. Licht en geurig. Eerlijke tabak. Puur natuur. Recht op de man af. f 1.45 per pakje. Een creatie apart: Voortrekker Aromaticl Dezelfde eerlijke tabak, iets aromatisch van geur. Ook f 1.45. vo 1 U kunt zich gratis abonneren op „Het Nieuwsblad voor Pijprokers". Briefkaartje aan Postbus 41 N - Groningen, is voldoende. BONN Zo bang voor de tand arts was de boerenzoon Jakob Giln- hammer (21) uit het Beierse dorp je Vieth, dat hij maandenlang bleej rondlopen met kiespijn. Toen reeksen aspirientjes niet meer hielpen, schoot Jakob zich met zijn geweer dwars door de kaak. Toen de kruitdamp was opge trokken bleek de zieke kies evenwel nog steeds overeind te staan. Zwaar bloedend werd de jonge man naar een ziekenhuis gebracht voor een spoedoperatie. De chirurg rooide de kies in één moeite door. De patiënt, bij z"n ontwaken uit de narcose: ,,Nu hoef ik gelukkig niet naar de tandarts". WASHINGTON President Nixon heeft gisteravond voor radio en televisie bekendgemaakt, dat hjj rechter Warren E. Burger voordraagt als president van het Amerikaanse hooggerechtshof. Hjj moet in deze functie de binnenkort aftredende Earl Warren opvolgen. Burger, een behoudende republikein, is op het ogenblik lid van het hof van cas satie van het district Columbia. Zjjn benoeming moet door de senaat worden goedgekeurd. Waarnemers verwachten, dat de be noeming van Burger de inleiding vormt van een ommezwaai van het negen le den tellende opperste gerechtshof van „progressief", naar een veel gematig der koers. De 68-jarige Warren, die in 1953 onder president Eisenhower be noemd werd, is Republikein, maar heeft zijn stempel gedrukt op vele liberale be slissingen van het hof. Vorig jaar maak te Warren bekend, dat hij om gezond heidsredenen zou aftreden. Pogingen van de toenmalige president Johnson om Abe Fortas nog voor het eind van zijn presidéntiële ambtstermijn als ADVERTENTIE HONGKONG Communistisch Chi na gaat zijn ambassadeurs, die in ja nuari 1967 tijdens de culturele revolutie waren teruggetrokken, geleidelijk weer naar hun posten sturen. De Chinese ambassadeur in Albanië keerde vorige week terug op zijn post. ROIVJV Laten we er geen- doek jes om winden. Behoort ge tot degenen, die bij de kruidenier op de hoek om ,,een fles wijn" vra gen? Die de fles wijn in de koelkast zetten% en als de visite komt met een knal de kurk laten vliegen? Die - o heiligschennis! - een kor reltje kurk met de duim uit het glas vissen Zo ja, dan is het de hoogste tijd dat ge seminarist wordt, seminarist in de abdij Eberbach. Neen, niet om u berouwvol terug te trekken uit deze wereld. Het se minarie van Eberbach is een wijnseminarie. Het is de nieuwste vakantie-idee in de Westduitse Rheingau. Op deze wijnseminaries worden goedwillende maar onwe tende wijn-barbaren opgekweekt tot kenners van het nobele druive- nat. TXeze spoedcursussen in wijnkunde duren vijf dagen en zijn bedoeld als een nieuwe vorm van hobby vakantie. Ze worden grotendeels gehouden in het Staatsinstituut voor de wijnbouw in Geissheim. Wijn-experts, onder wie heuse pro fessoren, geven de cursisten een grondig inzicht in druivenbiologie, wijngaardverzorgingwijnfalsifica tie en nog veel meer. De colleges worden ondersteund door films en dia's. Dat alles maakt de keel der studen ten droog. Ook dat hebben de gast heren begrepen, en daarom zijn talrijke wijnproeven" in het les rooster opgenomen. Bij één zo'n proeve" worden wel acht tot tien wijnen vakkundig ge probeerd. Natuurlijk eerst een eenvoudigmaar eerlijk wijntje voor-beginners. Bij vlijtige studie kunt ge dan langzaam opklimmen tot de Spatlesen, Cabinet-wijnen en andere selecte flesjes. rPe0en die tijd gaat ge reeds om met de wijn met die mengeling van eerbied en vertrouwelijkheid, die kenmerkend is voor de recht geaarde seminarist. Beschouwelijk inschenken, de kleur bezien tegen het licht, het bouquet taxeren met beweeglijke neusvleugels. ,,Aha!" zegt ge dan, Jaargang '59!" En dan maar bijten" en kauwen" op die 59-er, en vooral hoorbaar slurpen, want dat is bij wijn juist erg gedistingeerd. Ook trekt ge met uw mede-semina risten er op uit voor vele excur sies. Naar wijngaarden, vermaar de wijnkelders, adellijke wijn- bouwbezittingen. Eén van de hoog tepunten is een boottocht op de Rijn, waarbij steeds de wijnen worden uitgeschonken van de wijn bergen die aan de oevers voorbij glijden. HTot slot worden dan diploma's uit gereikt in het Klooster Eber bach, - dat overigens al lang gele den door de monniken is verlaten De deelstaat Hessen verbouwt daar nuja, inderdaad wijn. Bij kaarslicht ontvangt de geslaag de seminarist een perkamenten oorkonde, waarin de verworven wijnkennis is vastgelegd. Daar moet natuurlijk op gedronken wor den en dan uiteraard géén brande- wijntje met suiker De wijnseminaries zijn opgezet door een graaf (met eigen loijnbergen) en de Hessense VVV. Ze lopen zo goed, dat ze al zijn uitgebreid. Wie het beginners-seminarie met goed gevolg heeft doorlopen, kan in een volgende vakantie terugko men voor de gevorderden-cursus. Fn nu dus van je hola-hee naar de Abdij van Eberbach? Verre van dat, beminde broederen in Bacchus! Want de wijnseminaries zijn beslist géén verkapte slemp partijen. Bij al die wijnproeven" gaat het maar om kleine slokjes, genietend maar nuchter. Luidruchtige va- kantievierders met strooien lol- hoedjes zijn niet welkom op het seminarie. ADVERTENTIE Warrens opvolger te doen benoemen, stuitten op hevig verzet in de senaat, die de volgende president de kans wilde ge ven een opvolger uit te zoeken, waarna Warren zich bereid verklaarde tot juni van dit jaar aan te blijven. Rechter Burger geldt als een gema tigd voorstander van de verlening van gelijke burgerrechten aan de negers, maar is tegelijkertijd voor een strenge handhaving van de wet. Nixon noemt hem een „constitutiona list". Opperrechters hebben mogelijk een grotere en langduriger invloed op hun ambtsperiode dan de meeste pre sidenten en de heer Burger is volledig geschikt voor zo'n positie, aldus Nixon. Ook noemde hij hem een man die zo wel in zijn privéleven als in zijn werk blijk heeft gegeven van „onpeilbare in tegriteit", hiermee kennelijk doelend op het schandaal rond rechter Abe Fortas, die eerder deze week zijn aftreden als lid van het hooggerechtshof heeft aan gekondigd, nadat was uitgekomen dat hij een cheque van 20.000 dollar had aangenomen van de in slechte reuk staande financier Louis Wolfson. Het staat volgens waarnemers vast, dat Nixon deze kans zal aangrijpen om een tweede deuk aan te brengen in het pro gressieve pantser van het hooggerechts hof. BRUSSEL Drie Belgen zijn gister ochtend in Antwerpen teruggekeerd in Antwerpen van een non-stop rit per au to naar Moskou. Zij vertrokken zaterdag om 17 uur in de Scheldestad en keerden er gister morgen tegen half tien terug na een rit van 5.532 kilometer. Zij deden er 88 uur en 28 minuten over. TXe kritiek op de Amerikaanse aan- wezigheid in Vietnam heeft vooral in de loop van vorig jaar wel eens de grenzen overschreden. Zij richtte zich tegen alles wat de Verenigde Staten in dat land doen en gedaan hebben. Dat de Amerikanen erg handig zijn of geweest zijn in de behandeling van de zaken in zuid-oost-Azië kan men beslist niet zeggen. Het aanpappen tot het einde met de distator Diem was een verre van goede politiek: Men kan niet zeggen dat daarna de juiste mensen voor steun zijn geko zen. Noch Ky, nog Thieu zijn figu ren die algemeen vertrouwen genie ten als nationale onbevooroordeelde mannen en zeker niet als hervormers van vele zaken, die in Vietnam no dig eens op de helling moeten. Maar dat is iets anders dan de prin cipieel juiste aanwezigheid van de Amerikanen in Vietnam, als dam te gen het opdringen van China naar Indonesië, India en Australië. Fn dat de Chinezen aan het opdrin- gen zjjn, daarvan kan het oproer van de laatste week in Maleisië mede een bewijs zijn. Niet helemaal natuurlijk. Ook in de politiek zijn de zaken meest al ingewikkelder, dan met een sim pel woord af te doen. Een beetje ge nuanceerd denken is ook daar uitste kend. Men kan beter zeggen dat China uit stekend gebruik heeft gemaakt van de in Maleisië bestaande zeer scher pe tegenstellingen. Tegenstellingen tussen arm en rijk, tegenstelling tus sen de verschillende volkeren die in dit land tezamen wonen, tegenstellin gen tussen de diverse godsdiensten. rT,oen de vroegere Engelse kolonie Malakka zelfstandig werd kort na de oorlog bestond de bevolking ruw weg voor de helft uit Maleisiërs, veertig procent Chinezen en de rest Indiërs. Behalve etnisch waren deze bevolkings- goepen ook sociaal streng gescheiden en religieus. De Maleisiërs zijn (ruwweg gesproken dan altijd) kleine handwerkslieden in ABDOEL RACHMAN onontwarbaar de steden, en verder kleine boeren, weinig kapitaalkrachtig. Religieus zijn zij Moslims. De Chinezen daarentegen, zoals bijna overal in Azië behalve in China zijn de tussenhandelaren en de gro te ondernemers, de mannen die het kapitaal en de machtsmiddelen eco nomisch in handen hebben. Toen Maleisië onafhankelijk werd, vorm de men geen eenheidsstaat, maar een federatie. In die federatie kregen de Maleisiërs door hun aantal de macht, maar stuitten onherroepelijk op de economische macht van de Chinezen, van wie een groot deel door dwang of vrije keuze onder de invloed van Mao stond. Geen wonder dat deze tegenstelling in de feodale maatschappij op grote moeilijkheden is gestuit. Een poging tot het doorbreken van dit alles in de heersende Maleisische een heidspartij is maar zeer ten dele ge lukt. Gevolg, dat de toestand na de laatste krappe overwinning van de regeringspartij hopeloos in de knoop blijkt te kunnen raken. Door de men geling van alle soorten belangen in gewikkelder dan ooit. Het is nu bij al deze moeilijkheden te hopen, dat de Amerikanen niet weer de verkeerde keuze zullen doen. Want hun economische macht betekent veel in dit deel van de wereld en hun vrees, door een flankbeweging van de Chinezen via Maleisië in Vietnam in een hopeloze strategische te komen is groot. Tussen de NV Uitgeversmaatschap pij Interventura in Den Haag waarin Elsevier deelneemt en de nv Uitgeve rij „Rijdend Nederland", een dochter onderneming van Wegeners Couranten Concern nv te Apeldoorn, is overeen stemming bereikt over een samenwer king met betrekking tot het autoweek blad „Rijdend Nederland", dat in een oplage van 30.000 exemplaren ver schijnt. „Rijdend Nederland" zal tot 1 sep tember a.s. in dezelfde uitvoering en onder de zelfde redactie blijven ver schijnen. Na deze datum zal het blad op krantenformaat worden uitgegeven en onder een nieuwe redactie. Het ligt in de bedoeling er dan een wekelijkse autokrant van te maken. Tot hoofdredacteur van „Rijdend Nederland" is met ingang van 1 sep tember benoemd de heer Frank J. van Haaren, thans hoofdredacteur van het blad „Beroepsvervoer" en hoofd pers en publiciteit van NOB-wegtrans port. Tot 1 januari van dit jaar was „Rij dend Nederland" een gezamenlijke uitgave van Wegener in Apeldoorn en de Bond van automobielgarages en aanverwante bedrijven (BOVAG) in Den Haag. Het Apeldoornse concern kocht echter begin van dit jaar alle aandelen op. Interventura, die onder meer het autoweekblad „Auto-visie" uitgeeft, heeft nu de uitgifte en exploi tatie van „Rijdend Nederland" over genomen. Wegener zal in de toekomst de druk blijven verzorgen. De directeur van Interventura, de 38-jarige Fred van der Vlugt, ver klaarde dat Nederland zeker behoefte heeft aan een autdkrant voor het ge wone publiek. De oplage zal over drie jaar waarschijnlijk 50.000 bedragen en over vijf jaar 75.000,

De Vallei | 1969 | | pagina 9