Veenendaals dagblad Buiten DRQSTE Man sloeg moeder met breekijzer schedel in Accij nsverhoging tot 1 januari alsualleen in de winkel staat... Spanning in over fondsen Belgische regering voor universiteiten Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei nieuwe pocketdozen van hatéma Lees de Berko advertenties in deze krant! Berko Super Koop Centrum de ef teling JAMIN dan Md Versteeg ,JWAANSP1N" RAAKTE ONVERWACHT IN TOLLENDE CERN AN KREEG SCHRIK VAN ZIJN LEVEN Koppeling met Apollo-10 verliep perfect Radioverbinding werd slechter T kersenbonbons |8s Bomaanslag in Hilton - Athene 's Konings Weer wordt warmer JAKOEBOFSKI IN PRAAG GESCHROKKEN SLAPEN In de RADIO 1 in kaatsheuvel Regeringspartijen stemden verdeeld morgen GEMEENTERAAD ONTSLOEG WETHOUDER Russische militair in Praag veroordeeld Dan gaat het erom dat u de beste tapijt keuze doet. Bedenk dan dat Hatéma al jarenlang ervaring heeft in het maken van eersteklas tapijt. En dat de keus van Hatéma enorm is... 6 kwaliteiten en ruim 50 gloedvolle kleuren, te bewonderen op grote stalen. Uw vakman-woning inrichter en wij van Hatéma geven u bovendien een exclusieve garantie en service: een garantiebewijs in de vorm van een plint plaatje en... service cheques die uw tapij een koesterende nazorg geven. Uniek? Inderdaad! Helmond Geen verwachtingen Tegen onzekerheid Kwaad bloed Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaaf, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 23 MEI I969 - 43e JAARGANG no. I 19 SPANNENDE VLUCHT MET L.M. TTOUSTON „Snoopy en Charlie Brown omhelzen elkaar, het was prach- tig, gewoon prachtig". Met deze woorden gaven de astronauten Thomas Stafford en Eugene Cernan uiting aan het welslagen van hun expeditie met het Amerikaanse maanlandingsvaartuig, dat hen dichter bij de maan bracht dan mensen ooit zijn geweest. De onafhankelijke vlucht van het maanlandingsvaartuig duurde precies acht uur en één minuut, en er werd om 4.12 uur (Ned. tijd) besloten met een perfect verlopen koppeling aan het Apollo-10 moederschip. De reis heeft door enige onvolkomenheden in het vluchtplan echter spanning genoeg op geleverd. Stafford en Cernan beleefden enige benauwde ogenblikken, toen zij na twee ellipsvormige omwentelingen rond de maan de terugreis naar de ruimteca bine (Charlie Brown in codenaam) moesten aanvaarden. Het landingsge stel en de landingsmotor moesten wor den afgestoten, maar bij de manoeu vre raakte de LM (codenaam Snoopy) in een ongecontroleerde draaiende be weging, die alleen kon worden opgehe ven doordat Thomas Stafford tijdelijk op handbediening overschakelde. In maart 1966 moest de ruimtevlucht van de Gemini-8 voortijdig worden be ëindigd toen de ruimtecabine na kop peling aan een trap van de Agena- draagraket in een tolbeweging raakte. De tweekoppige bemanning moest af haken en voerde een veilige landing in de Grote Oceaan uit. Cernan riep na de tollende beweging geschrokken uit: ,,Ik zeg je, dat was wild, jongen, Wij gingen achteruit. Dat was me een ogenblik, Tom". Kennelijk zenuwachtig geworden zei hij bij de ontsteking van de stijgmotor van de LM: „Baby, laat dit lukken". Co-piloot Stafford en John Young in de Apollo- cabine bewaarden hun kalmte; de rust was spoedig hersteld. Naar mededeling van het ruimte vaartbureau NASA was de „schrik reactie" van het maanlandingsvaar- tuig te wijten aan een verkeerde pro grammering van de twee systemen voor de vluehlhouding van het vaar tuig. Nadat het eerste deel zich op de Apollo-cabine had afgesteld, had het de controle moeten overdragen aan het tweede deel van het systeem, dat de LM zelf als richtpunt had. In plaats daarvan begon het eerste controlesys teem zich opnieuw op de Apollo-cabine in te stellen. De complicaties vonden plaats op een ogenblik, dat de twee bestuurders van de LM al hun aandacht hadden moeten gebruiken voor de verkenning van „landingsplaats no twee" in de Zee der Stilte, waar volgens plan op 20 .ïuli de astronauten Neil Armstrong en Edwin Aldrin vaste voet op de maan moeten zetten. Om 5 uur vanmorgen (Ned. tijd), 50 minuten na de geslaagde koppeling, kropen Cernan en Stafford door de sluis naar de cabine van de Apollo. Zij kregen toen de tijd voor negen uur slaap. Vanavond wordt nogmaals de maan uitvoerig gefotografeerd, ge volgd door topografische verkenningen nesten dat er en een televisieuitzending. Daarna wordt het tijd voorde terugreis, die 54 uur in beslag zal nemen. Nadat de luiken van de Apollo-cabi ne gesloten waren, was de tijd geko men om definitief afscheid van de „maanspin" te nemen. Op commando van de grond werd de raketbrandstof verstookt, waarna de cabine de LM af stootte, die vervolgens haar eenzame banen om de zon ging draaien. De ruimtevaarttechnici en de vlucht- leiding in Houston toonden zich zeer te vreden over het verloop van het expe riment. De dalings- en de stijgingsmo tor van de „maanspin" hebben haar feilloos in de maanden tevoren bere kende banen gebracht. Zeer belangrijk was ook de beproeving van de lan dingsradar gedurende tweemaal der tien minuten bij de nadering en de verwijdering van het maanoppervlak. Dit gecompliceerde toestel zal bij de werkelijke maanlanding volledig auto matisch de snelheid van de LM gelei delijk afremmen, zodat het geheel on beschadigd op de maanbodem terecht komt. Het apparaat heeft goed ge werkt. Herhaaldelijk zijn ook de elek tronische breinen in Houston en aan boord onafhankelijk van elkaar be proefd. Zij leverden telkens nagenoeg met elkaar kloppende navigatiebereke- ningen. Men was niet geheel tevreden over de radioverbinding, die op het moment dat de LM het dichtst bij de maan was Een schets van de .Maanspin"waarmee Cernan en Stafford tol op 15 km boven het maanoppervlak naderden. van slechte kwaliteit werd. Aangezien het radiocontact van wezenlijk belang is wanneer binnenkort een landing op de maan wordt uitgevoerd hopen de technici hiervoor nog een oplossing te kunnen vinden. Zie ook elders in dit blad. ADVERTENTIE Nieuw van buiten, verrukkelijk van binnen Droste pocketdozen met crocussen, doubletten, scheepjes en oesters. Koninklijke chocolade - Droste kwaliteit! 2.35 ADVERTENTIE attracties voor een toegangsJH'lJS ROTTERDAM Omdat hij de kel der niet wilde schoonmaken, heeft de 37-jarige lasser. Cor D„ in Rotterdam gisteravond met een breekijzer zijn 67- jarige moeder in de keuken van haar huis de schedel ingeslagen. De vrouw, die sinds de dood van haar man, ongever twintig jaar gele den, met haar zoon in een huisje aan de Bergse Rechter Rottekade woon de, moet vrijwel onmiddellijk dood zijn geweest. De man heeft zich kort na zijn daad bij de politie gemeld. De weduwe zij had zes kinderen die allen zijn getrouwd had herhaal delijk ruzie met de ongehuwde Cor. Hij was ai enkele malen behandeld in het Delta Ziekenhuis, een psychia trische inrichting in Poortugaal. Gistermiddag nog was een wijkzus ter van het Groene Kruis in het huis je aan de Rotte geweest om te praten over een nieuwe opneming van Cor. Kort daarna moet hij ruzie met zijn moeder hebben gekregen over het schoonmaken van de kelder. Een buur vrouw had even voor zes uur herrie in de keuken gehoord. Eer kwartier later zag zij Cor in de tuin. Daarna had ze hem niet meer gezien. Om tien over zeven kwam hij zich huilend melden op het politiebureau aan de Straatweg. In najaar volgt definitieve regeling DEN HAAG De Tweede Kamer wil benzine, alcohol en bier voorlopig slechts tot l januari duurder maken. Het staat echter wel vast, dat in het najaar nieuwe wetsontwerpen zullen worden behandeld om de accijnzen op deze pro- dukten definitief te verhogen. Met 94 stemmen tegen 33 stemmen nam de Kamer het amendement van de heer G. A. Kieft (a.r.p.) aan om de voorgestelde verhogingen slechts een half jaar te laten werken. De anti-revolutionairen kregen gisteren de steun van het overgro te deel van de K.V.P. en van enkele leden van de C.H.U. De P.v.d.A., die woens dag nog geen definitief standpunt had bepaald, stemde ook voor het amendement. ADVERTENTIE ISO gram van 159 voor 139 niet te geloven voor die prijs! NEDERHORST DEN BERG De gemeenteraad van Nederhorst-Den Berg heeft gisteravond met zeven te gen vier stemmen besloten de heer L. Gerla als wethouder te ontslaan. De gemeenteraad, die op 25 april het vertrouwen in de wethouder opzegde was van mening dat uit een verkeerde manier van werken en een onjuiste be nadering van de problemen welke zich voordoen bij de verwerving van gron den bestemd voor de woningbouw is ge bleken dat de capaciteiten welke nodig zijn om deze zaken naar behoren te behartigen bij wethouder Gerla, die de portefeuille van openbare werken en dorpsontwikkeling beheerde, niet vol doende aanwezig zijn. Mede in verband met de ontwikkeling van de dorpskern en in de toekomst te verwachten transacties bij de verwerving van gron den, besloot de raad om tot ontslagver lening over te gaan. De heer Gerla is lid van de VVD. In plaats van de heer Gerla werd de heer Galesloot geko zen die reeds voor de verkiezingen van 1966 wethouder was. ADVERTENTIE PRAAG Volgens het Tsjechoslo- waakse blad Svobodne Siovo heeft een militair hof in Praag een Russische mi litair, sergeant Zincuk, tot elf jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens een poging tot verkrachting en een drievou dige poging tot moord. Hij had in dron kenschap gehandeld, schuld bekend en de mensen op wie hij geschoten had om vergiffenis gevraagd. Het proces tegen de sergeant had eind vorige maand plaats. ADVERTENTIE I \tïe mogen wel zeggen, geen vogel zozeer in de nesten j zit maar dan in de betekenis van het woord als de winter ko-\ ning. Hij heeft er in 't voorjaar j zo tegen eind. april, uiteraard j slechts één nodig voor zijn vaak veelhoofdig broedsel, doch niette- J min bouwt hij ijverig aan meerdere slaap- en speelnesten. Het is altoos het mannetje, dat zich met die on- j schuldige liefhebberij bezighoudt en j er het wijfje zo te zeggen de winterkoning in mee tracht te in teresseren. Heel deze bouwwoede wordt begeleid door de schitterende strofe van luide rollers en trillers, die een draagwijdte hebben van twee a drie tuinen. Daardoor brengt een winterkoningpaar veel vertier en levendigheid in uw omgeving; gelukkig ontbreekt het bij ons nooit en is het vinden van een min of j meer slordig saamgeflanst bouwsel - van dorre blaren, grashalmen, va rens, mos enz., niets bijzonders, want vaak zijn die „cocks-nests" zoals de Engelsen ze noemen, vrij gemakkelijk aan te treffen. Volgt men het vogeltje bij zijn werk, dan j wijst het u vanzelf de weg, want Klein Jantje is een niet bijzonder I schuwe tuinvogel, die zich het meest verraadt door de zang. Hel eigenlijke home voor de eieren en straks de prinsjes en prinses jes is veel beter afgewerkt en gestoffeerd met spinsels en veer tjes. We hebben er tot onze voldoe ning een in een hoek van het rieten dak van ons huis; het zit daar vei lig en goed; zelfs een kat kan het moeilijk bereiken. Het is grappig te bedenken met een koning onder één J dak te wonen. 23-5-1969A. B. WIGMAN. HOOFDSTRAAT 54-56 VEENENDAAL ATHENE Gisteravond is op de achtste verdieping van het Hiltonhotel in Athene een bom ontploft. Een verdieping hoger op het dak terras ontstond grote paniek onder toeristen, die een zang- en dansmani- festatie bijwoonden. Er zijn geen slachtoffers, maar de schade is aan zienlijk. U vindt 8 advertenties met 8 hoofdletters BERKO - EDE. Hebt u ze gevonden? Plak ze op en aan de Kassa krijgt u van ons GEHEEL GRATIS een kopje koffie, een flesje limonade of een heerlijk ijsje. Winkel gezellig bij Berko - alles onder één dak. Het grootste Cash en Carry voordeelcentrum van Ned. van ruim 8000 m3, binnenkort ook levensmiddelen. KEESOMSTRAAT 3 <5 EDE TELEF. 08380—13846—13059 0 Al leeft de Griekse koning Constantijn in ballingschap in Rome, de kolo nels en generaals die zijn land rege ren eren hem nog als staats hoofd. Deze foto van de regent, George Zoitakis (links), premier Papadopoulos en helemaal rechts) vice-premier Pa- takos werd ge maakt toen het gezelschap de kathedraal van Athene verliet waar een dienst was gehouden te/ viering van de naamdag van de jonge koning. DRUSSEL In de Belgische rege ringscoalitie, die bestaat uit de Christelijke Volkspartij (CVP) en de Belgische Socialistische Party (BSP), zijn spanningen ontstaan wegens me ningsverschillen over de verdeling van regeringsfondsen voor de verdere ont wikkeling der katholieke en neutrale universiteiten. Nadat vorig jaar de regering-Vanden- boeynants (een katholieke-liberale co alitie) viel over eisen van de Vlaamse CVP-ministers inzake de overplaatsing van de Frnase afdeling der katholieke universiteit uit Leuven naar Wallonië, zouden nu eisen van Franstallige CVP- ministers inzake de financiering van die overhr eling wel eens tot een cri sis kunnen leiden,.zo constateert van morgen het Brusselse blad „Het laat ste nieuws". Van socialistische zijde verlangt men bij de verdeling van de voorziene kre dieten van 3,5 miljard frank per jaar (250 miljoen gulden) een groter portie voor de vrije universiteit van Brussel. Jos van Eynde, de ondervoorzitter van de socialistische partij, schreef van ochtend in het blad „Volksgazet", dat zijn partij alles zal doen om bij verder overleg een oplossing te vinden, doch dat de socialisten niet voor ultimatums zullen wijken. Topoverleg van deze week tussen de regering en partijleiders over de ver deling der universitaire kredieten heeft tot geen resultaat geleid, doch het zal worden voortgezet. Van de zijde der Franstalige CVP wordt een oplossing geëist voor 31 mei. de dag waarop de ze partijvleugel zijn congres gaat hou den. De voorzitter van de socialistische partij, Collard, heeft bij het topover leg van deze week een grotere bevoor deling van de vrije universiteit van Brussel geëist, ten koste van de Frans tallige afdeling van de Leuvense uni versiteiten van de katholieke univer sitaire centra te Antwerpen, Namen, Brussel en Bergen, zo verklaart de katholieke Standaard. Van CVP-zijde is het voorstel-Collard onaanvaardbaar genoemd en als de BSP dit plan handhaaft, gaat men regelrecht naar een regeringscrisis. men gaat knagen aan de voorste' van premier Eyskens voor de ver: ling der kredieten (voorstellen die cl de Franstalige CVP zijn goedgekeu zal het congres van 31 mei ongewi feld een motie van wantrouwen tegen de regering aannemen, aldus de San- daard. (Van onze weerkundige medewer ker). Tussen een hogedrukgebied bij Schotland met een uitloper tot Mid den-Europa en depressie storing en boven West-Frankrijk en Zuidwest- Engeland voeren oostelijke tot zuid oostelijke winden nu warmere lucht aan. De middagtemperaturen be reiken in Groningen vanmiddag waarden van circa twintig graden, morgen 22 a 23 graden C. Een uitloper van een minimum bij Landsend trekt over Spanje en Portugal langzaam in noordooste lijke richting op. Dit betekent dat met Pinksteren de kans op enige re ien of een onweersbui groter wordt, let weer blijft echter overwegend omers, waarbij het kwik in staat moet worden geacht aan een niveau van 25 graden C te tippen. WS/WWWVWW>AA/WV^V,*/VWWWWWWW Tegen het amendement stemden slechts drie leden van de KVP, ze ven christelijk-historischen, de VVD, de SGP, het GPV, de groep-Verlaan van de Boeren en mr. Kronenburg. De wetsontwerpen zelf kregen een ruime steun. De PvdA, D'66, de PSP, de communisten, de groep-Aarden en de Boeren waren tegen. De SGP was te gen de accijnsverhoging voor benzine. Met het duurder maken van bier en al cohol ging deze fractie wel akkoord. De heer Kieft zei gistermiddag tij dens de behandeling van de accijns verhoging in de Tweede Kamer nog dat hij met zijn amendement verhoging voor een half jaar geen verwach tingen wil wekken over de mogelijk heid dat op 1 januari de accijnzen tot het nu bestaande peil zullen worden teruggeschroefd. Hij wilde zich echter nog niet voor 1970 binden. Er kunnen straks in de Miljoenennota mee- of te genvallers bestaan en mede daarvan moet het oordeel afhangen over een definitief maken van die accijnzen. Een voor hem belangrijker argument was, dat er straks een open gesprek moet worden gehouden tussen regering en Stichting van de Arbeid. Dit ge sprek moet volgens hem niet worden belasting door nu reeds definitieve be slissingen over een accijnsverhoging te nemen. De VVD-er drs. Th. Joekes had v/el begrip voor het argument dat het ge sprek met de Stichting zo open mogelijk moet zijn. Dit feit word het echter door het definitief maken van de accijnzen niet bemoeilijkt, omdat het effect op de kosten van levensonderhoud zeer klein is 0,05 procent. De heer Joekes vond het probleem overigens even lang als breed. In het najaar kan met een kleine wijziging van de wet de verhoging alsnog onge daan worden gemaakt, indien hiervoor aanleiding zou bestaan. Minister Witteveen had zich reeds terochtend vrij sopel opgesteld. Hij was wel bang dat door het tijdelijk maken van de accijnsverhogingen inderdaad verwachtingen zouden worden gewekt. Hi zag niet dat hij de opbrengst in 1970 zou kunnen missen. Volgens hem was het beter om geen onzekerheid op dit punt te scheppen, daarom deed hij een vergeefs beroep op de heer Kiefs om geen amendementen in te dienen. In tweede instantie viel de minister zijn partijgenoot Joekes bij. Het ge sprek in de Stichting van de Arbeid zal er niet moeilijker door worden. Ove rigens liet dr. Witteveen de beslissing aan de Kamer over. De minister zei verder, dat hij hoopt de dertig miljoen gulden, die hij no dig heeft omdat hij de accijns op ben zine van 3,5 tot 2 cent per liter heeft teruggebracht, te kunnen vinden in de begroting van defensie. Het ziet er naar uit, dat het hele bedrag voor de versterking van de Na- vo 110 miljoen gulden voor 1969 dit jaar niet zal worden uitgegeven. Drs. Berg (PvdA) zei hierop, dat dr. Witteveen dan een slechte dekking heeft. Hij profiteert van een verschui ving van lasten naar latere jaren. De mededeling van de minister over de dertig miljoen gulden bevredigde de heer Kieft, maar ze zette kwaad bloed bij D'66. Mr. Van Mierlo wilde weten of minister Den Toom de op brengst van de accijnsverhogingen nu werkelijk dit jaar nodig heeft. Zo niet, dan behoeven ze ook niet te worden doorgevoerd. Van Mierlo wilde minister Den Toom in de Kamer hebben om hierover mededelingen te krijgen. Dit voorstel werd verworpen. ADVERTENTIE PRAAG De opperbevelhebber van de strijdkrachen van het Warschau pact, de Russische maarschalk Jakoe- bofski, is gisteren in Praag aangeko men. De reden van dit overwachte be zoek is niet bekendgemaak. Ook werd niet gezegd hoelang het zal duren. Mo gelijk hangt zijn komst samen met de huidige Russisch-Tsjechoslowaakse staf-oefeningen, die tot 26 mei worden gehouden. De maarschalk werd op het vliegveld van Praag begroet door de Tsjechoslowaakse minister van Defen sie, generaal Dzur.

De Vallei | 1969 | | pagina 1