Met „maanspin" vijftien km boven landingsplaats W estduitse contra-spionage gekritiseerd Een wereld vol voordeel. Noord-Vietnam: voorstel Nixon onaanvaardbaar METEOOR: VERBREDING PR0D11KTIE IN BELG1E Pompidou: Engels-Franse atomaire verdediging Paf-deaier betrouwbare inruilauto Hooggerechtshof zal meer behoudend worden ZEER GEVAARLIJKE ONDERNEMING LIEP GOED AF Keulse politie door Russen beschuldigd Treurige gang van zaken Voor Utrecht geen steun Als benoeming Burger doorgaat ALAIN POHER: GEEN LEIDERSROL IN EUROPA Rode Kruis eert Nederlandse verpleegster Lundy zal Brits blijven Man lag geboeid in Frans bos Resultaat YRG sterk verbeterd HOUSTON - Anderhalf uur nadat de Maanspin zich had losgemaakt van de Apollo, stootte de krachtige raketmotor van het maanlandingsvaartuig de astro nauten in de gewenste baan om de maan. NEGEN LANDINGEN Z AAK-WORON SOF ZELFMOORD Republikein Niet cadeau Privéleven ISRAËL ILLUSIES Ga naar de vooreen uiters' tot en met gecontroleerde en let op dit garantie-vignet Coupon van Doorne's Automobielfabrieken N.V. REVOLUTIE ISRAËLISCHE MIRAGE NEERGESCHOTEN R.-K. kerk overweegt lidmaatschap Wereldraad van Kerken NAVO-GEHEIMEN WEEK TE LAAT OLIFANT A LA CARTE. Pagina 7 VRIJDAG 23 MEI 1969 Het hoogste punt bevond zich op een afstand van 330 kilometer van het maanoppervlak, het laagste punt op slechts vijftien kilometer. Tweemaal waren Stafford en Cernan dichter bij de maan dan een mens ooit geweest is. Dit punt lag boven de Zee van Rust, de plaats waar in juli de eerste mens de bodem van de maan zal betreden, als het experiment van Staf ford en Cernan is geslaagd. Astronaut Young bleef achter in de kabine van de Apollo- 10. Als er onverhoopt iets mis mocht gaan, had hij de moei lijke taak om te trachten Stafford en Cernan te redden. Voor de bemanning van de Maanspin kwam het gevaar lijkste ogenblik toen zij zich uit de baan rond de maan moesten stoten om te komen in een baan die dicht moest liggen bij die van de Apollo-10. Daarna pas kon de Maan spin weer aan de kabine van de Apollo worden gekoppeld, zodat Stafford en Cernan zich weer bij Young zouden kun nen voegen. Afgezien van de moeilijkheden kort voor de ontkoppeling is het eerste deel van de gevaarlijke onderneming glad ver lopen. Precies naar wens maakte de Maanspin zich los van de Apollo. Langzaam groeide de afstand tussen de beide ruimtesche pen. Pas toen de Maanspin zich ver genoeg verwijderd had van de Apollo, werd de raketmotor in werking gesteld, die de Maanspin perfect in de richting van de maan stuwde. Kolonel Frank Borman heeft gisteren in praag, waar hij de medaille kreeg van de Tsjechoslowaakse academie voor we tenschappen, gezegd dat de Amerikanen hopen 9 landingen op de maan te maken, voordat zij beginnen met de bouw van ruimtestations. Volgens hem zullen der gelijke stations in 1975 gebouwd kunnen landingen op de maan te maken, voor dat zij beginnen met de bouw van ruim testations. Volgens hem zullen dergelij ke stations in 1975 gebouwd kunnen worden. In de eerste stations zouden vijftien man kunnen zitten. „Over toe risme naar de maan kan ik nog niets zeggen", grapte Borman. BONN De Russische ambassadeur in Bonn, Zarapkin, heeft een klacht in gediend tegen de politie van Keulen, omdat die de dood van de Russische diplomaat Joeri Woronsof (45) zou heb ben veroorzaakt. Woronsof verongelukte op 25 febru ari met zijn auto in Keulen. Een arts constateerde ter plaatse de dood. Vol gens de aanklacht, die de ambassadeur nu heeft gedeponeerd bij de justitie in Keulen, had Woronsof misschien nog kunnen worden gered, als hij door de politie direct naar een ziekenhuis was gebracht. Deze ongewone aanklacht is een nieu we zet in eenp olitiek geschil, want Woronsof was in werkelijkheid het hoofd van de Russische spionage in West-Duitsland. Woronsof, die hart- en suikerpatiënt was, had voor zijn ongeluk een flinke borrel gedronken. Na zijn dood lekte uit, dat hij spion was geweest. De Russen protesteerden officieel tegen deze „ver dachtmaking". Aanvankelijk ging het gerucht dat Woronsof vlak voor het ongeluk al dood zou zijn geweest. Na enig touwtrekken tussen de Russi sche ambassade en de Westduitse in stanties hielden de ambassadedokter en een onafhankelijke Westduitse arts ge zamenlijk de lijkschouwing. Hun con clusie: de diplomaat was dronken en misschien ook door een korte flauwte op de linker weghelft geraakt. Rusland reageerde met persberich ten waarin enkele Westduitse diploma ten in Moskou als spionnen werden be stempeld. (Van onze correspondent) T>ONN Bij de bestrijding van spionage werken in West-Duitsland aller- lei instanties op jammerlijke wijze langs elkaar heen. Vooral het mis lukte onderzoek naar de geheimzinnige dood van commandeur Lüdke, een hooggeplaatste marine-officier, werd gekenmerkt door lichtvaardigheid, in de wind slaan van voorschriften en misplaatste vriendelijkheid jegens collega's. Tot deze conclusie komt de parlemen taire commissie die het werk van de Westduitse contraspionagedienst heeft onderzocht naar aanleiding van de zaak- Lüdke en de geruchtmakende reeks zelfmoorden onder Westduitse officieren en ambtenaren. Commandeur Hermann Lüdke (57) werkte tot midden 1968 op het hoofd kwartier van de NAVO bij Brussel, waar hij toegang had tot streng bewaak te militaire geheimen. Op 8 oktober werd hij dood aangetroffen in een bos in het Eiffelgebergte. Naast hem lag zijn jachtgeweer. Het is vrijwel zeker dat hij zelfmoord heeft gepleegd; ver moedelijk was hij een spion. ADVERTENTIE DEN HAAG Minister De Block (economische zaken) is niet bereid de gemeente Utrecht enigszins tegemoet te komen in het begrotingstekort van der tien miljoen gulden over dit jaar. Dit zegt de minister in antwoord op Kamervragen. De gemeente Utrecht had op de hulp van de minister gerekend, omdat de gemeente de bustarieven niet heeft mogen verhogen na de prijs- stop. Borman kreeg de onderscheiding voor Tsjechoslowaakse „verdiensten voor President Nixon hier in gesprek met Warren Burger, die is voorgedragen als president van het Amerikaanse hooggerechtshof. V^Tarren Earl Burger (61). door president Nixon voorgedra gen als de nieuwe president voor 't Amerikaanse hooggerechtshof, is 'n sterk pleitbezorger voor wet en or de. Onbeperkte vrijheid en minachting van de wet leiden tot uitholling van de maatschappij, vindt hij. „Teveel van het goede" lijkt hem allesbehal ve juist. Men mag dai ook verwachten, dal het Hooggerechtshof zich een stuk conservatiever zal opstellen als de Amerikaanse senaat de voordracht van Burger accepteert. Kabaal over beslissingen van het hof, zoals dat tijdens het presidentschap van op perrechte) Earl Warren nogal eens voorkwam, zal wel tot het verleden behoren. Warren Burger zal er, behoudend republikein als hij is, weinig voor voelen om bijvoorbeeld de rechten van misdadigers uit te breiden. Earl Warren streefde dat wel na. Een benoeming tot president van het hooggerechtshof zou betekenen dat Burger, die van Zwitsers-Duitse afkomst is, van een betrekkelijk on bekend man verandert in een natio nale figuur met zeer veel invloed. Tot nog toe was hij rechter in het Hof van Cassatie in het district Co lumbia waar hij zich voornamelijk moest bezighouden met lokale zaken. De grijzende Burger heeft zijn hui dige positie niet cadeau gekregen. In St. Paul, Minnesota, bezocht hij 's avonds de universiteit terwijl hij overdag een baantje had. Nadat hij was afgestudeerd werk te hij ruim twintig jaar als advo caat. In 1953 werd hij benoemd tot plaatsvervangend advocaat-generaal Als zodanig was hij speciaal belast met de leiding van de civiele afde ling van het ministerie van justitie. Drie jaai later benoemde de toen malige president, Eisenhower, hem in het Hof van Cassatie in Columbia. Rechtei Warren Earl Burger is getrouwd. Hij en zijn vrouw, Elve- ra, hebbtn een zoon (32) en een dochter >22). Burgers staat van dienst en zijn privéleven zullen tot en met worden uitgepluisd voor hij definitief wordt benoemd. Dat zal met des te meer nauwkeurigheid gebeuren na het re cente schandaal om de afgetreden rechter Abe Fortas. Dit was waarschijnlijk waarop president Nixon doelde toen hij ver klaarde dat Burger, die hij al 21 jaar kent, een buitengewoon ge schikte kandidaat was wegens zijn onkreukbaarheid 0 Bovenstaande tekening geeft een beeld van de manier waarop de Maanspin, na zich losgemaakt te hebben van het moederschip Apol lo, zich in de richting van de maan begeeft. Op de achtergrond rechts de aarde. det wetenschap en het mensdom". Eer der werd de gouden medaille van de Tsjechoslowaakse academie van weten schappen toegekend aan de Russische kosmonauten Valentina Tersjkova en Alexander Leonof. pARIJS Noord-Vietnam heeft het plan van president Nixon alle bui tenlandse strijdkrachten uit Zuid-Viet nam weg te halen onaannemelijk ge noemd. Op de achttiende bijeenkomst van de Vietnam-conferentie in Parijs zei de Noordvietnamese delegatielei der Xoean Thoey gisteren, dat dit voorstel een manoeuvre is. Hij ging echter niet zover het plan in zijn ge heel van de hand te wijzen. Xoean Thoey kritiseerde vooral het door Nixon voorgestelde tijdsbestek van een jaar, waarin de terugtrekking van de hoofdmachten zou moeten ge schieden. Nixon praat in het geheel niet van een termijn waar het de re patriëring van de resterende strijd krachten betreft, aldus de Noordviet- namees, die verder kritiek had op het feit, dat Nixon's plan niets zegt over de onafhankelijkheid, de soevereini teit, de eenheid en de territoriale on schendbaarheid van Vietnam. Hij beschuldigde het Amerikaanse staatshoofd ervan de militaire aanwe zigheid van de Verenigde Staten in Zuid-Vietnam te willen prolongeren. „De heer Nixon heeft geëist, dat de Vietnamezen een prijs betalen voor staking van de Amerikaanse agres sie", aldus Thoey. (Het punt of de Amerikaanse troepen eenzijdig uit Zuid-Vietnam worden teruggetrokken of dat dit gelijktijdig ook door Noord- Vietnam zal geschieden is nog steeds een van de voornaamste strijdvragen op de conferentie). De Amerikaanse onderhandelaar, Ca bot Lodge, zei dat er nog steeds ver schillen blijven bestaan over de nete lige kwestie van het wederzijds terug trekken der strijdkrachten. Hij drong er bij de andere partij op aan haar standpunten in dezen duidelijker te maken. Volgens Lodge zijn er ook nog verschillen over de benadering van een politieke regeling. De Ameri kaan riep de communistische onder handelingspartners op zonder voor waarden vooraf een gesprek met de regering in Saigon te beginnen. In dit verband herhaalde hij hetgeen presi dent Nixon al eerder had gezegd, na melijk dat de V.S. bereid zijn even tueel aan dergelijke besprekingen deel te nemen. We geloven dat er nu een basis is voor produktieve onderhan delingen over de belangrijkste vraag stukken van een regeling, aldus Lod ge. Hij zei, dat er volgens hem tus sen de partijen de volgende gemeen schappelijke gronden bestaan: her stel van de gedemilitariseerde zone. onderhandelingen over de vrijlating van krijgsgevangenen en eerbiedi ging van de Geneefse akkoorden. DE STEEG De N.V. Betonfabriek De Meteoor ij De Steeg heeft maatre gelen getroffen om in België tot een verbreding van de produktie te komen. Enige jaren is daar, zo zei de presi dent-commissaris, de heer J. G. Drab- be op de gistermiddag gehouden aan deelhoudersvergadering, met een pro- duktie-unit gewerkt die voorzichtig was opgezet, maar als unit te klein was. Er is voldoendt greep op de Belgische markt om te weten wat de potentie van deze markt is en wij zijn vol vertrou wen in de moeilijkheden, aldus de heer Drabbe, die dan ook van mening was dat positieve resultaten zullen kun nen worden bereikt. Ove^ de industriële woningbouw Indeco-Coignet N.V. Zaan dam. zei de heer M. Kok. directeur van De Meteoor, dat men voo 1969 is vol geboekt, maar voor 1970 nog niet ge heel. De projecten zijn over het alge meen ook kleiner dan in de aanlooppe riode. De jaarstukken, waarbij voor het eerst een inzicht was gegeven in de ge consolideerde cijfers, waaruit bleek welke reserves er bij de dochteronder nemingen beschikbaar zijn, kregen ver der zonder commentaar het fiat van de aanwezige aandee- ouders van 12 pet. Als ermm ssaris werd h">.1 noemd jhr. B. F. van Bevervoorden tot Oldemeule. PARIJS Georges Pompidou, voormalig premier tijdens het bewind van president de Gaulle, die zich kandidaat gesteld heeft voor de aanstaande presidentsverkiezing in Frankrijk, heeft zich gisteravond uitgesproken voor 'n akkoord tussen Engeland en Frankrijk met het oog op een gemeenschappe lijke Europese atomaire verdediging. Pompidou vindt voorts, dat men niet kan voorbijgaan aan de Russische vij andigheid tegenover welke formule ook, die zou uitlopen op het verschaf fen van kernbewapening aan Duitsland. Pompidou zei bereid te zijn aan de staats- en regeringshoofden aller eerst van „de Zes" een bijeenkomst voor te stellen. Maar in dit verband wees hij er op, dat het gebaar van president De Gaulle tegenover Engeland in zijn onderhoud met de Engelse am bassadeur, Christopher Soames, hetzij niet in goede aarde gevallen, of slecht begrepen was. Wat het Midden-Oosten aangaat zei Pompidou, dat Israël het recht heeft als volwaardige staat door de buur landen erkend te worden. Aan de an dere kant was het noodzakelijk het probleem van de Palestijnse Ara bieren op te lossen. Wat de wapen leveranties betreft, vindt Pompidou dat niemand wapens moet leveren aan de strijdende partijen. „Wij willen hele maal niet, dat de staat Israël in el kaar stort, ingetegendeel". Alain Poher, de waarnemende Fran se president en Centrum-kandidaat voor het presidentschap, heeft zich gisteren uitgesproken voor terugkeer van Frankrijk naar de Geneefse ont wapeningsconferentie en tegen elke discriminatie in het Midden-Oosten. Volgens Poher, die hiermee stilzwij gend kritiek oefende op zijn voorgan ger De Gaulle, heeft Frankrijk geen leidersrol te vervullen in Europa. Poher pleitte verder voor het schep pen van een Europese munt door ver sterking van de monetaire solidariteit en de stichting van een gemeenschap pelijk reservefonds, voor verlenging van de financiële regeling voor de landbouw en voor fiscaal gebied. samenwerking op Hoewel Poher zich keerde tegen „de illusies" en „het verouderde nationa lisme" van de tot dusver gevolgde po litiek en aankondigde, dat hij in staat is „een plan om weer schot te bren gen in de politieke en economische eenmaking van Europa" voor te stel len, maakte hij geen enkele toespeling op het vraagstuk van de toetreding van Engeland tot de EEG. Poher pleitte voor herstel van de vriendschappelijke betrekkingen met de bondgenoten, in het bijzonder de Ver. Staten. Ten aanzien van het Oos ten bepleitte hij een gezamenlijke stap ter bevestiging van de coëxistentie en ter ontwikkeling van de betrekkingen. Poher meent dat het Franse kern zwaard voor Frankrijk een last is. Frankrijk zou met andere landen een organisatie moeten vinden om de Fran se verzameling prototypen in een wer kelijk doeltreffende macht te verandè- ren. Jacques Duhamel, voorzitter van de parlementsfractie van de Centrumpar tij „Vooruitgang en moderne democra tie", heeft besloten de kandidatuur van Georges Pompidou te steunen. Duhamel heeft zich met zijn besluit afgescheiden van zijn vrienden van het centrum, die in meerderheid Alain Po her steunen. Alain Krivine, de trotzkistische kan didaat voor het Franse presidentschap, ADVERTENTIE ook voor andere merken (omdat er steeds meer autobezitters op DAF overgaan) Ik ben geïnteresseerd in een inruilauto met DAF Garantie Controle adres plaats In enveloppe zonder postzegel zenden aan DAF, antwoordnummer 2000. Eindhoven wil zijn verkiezingscampagne in het buitenland voortzetten. Hij heeft hier voor uitgekozen de steden Londen, Frankfurt, Milaan, Brussel en Am sterdam. Krivine wil deze toernee bekronen met een grote internationale bijeen komst in het Parijse sportpaleis op 28 mei, vier dagen voor de eerste verkie zingsronde. Krivine heeft voor deze reis toestem ming gevraagd aan de Constitutionele raad, die voor het eerste sedert zijn be staan met een dergelijke vreemd ver zoek geconfronteerd wordt. Ook heeft hij verlof gevraagd aan de Franse le gerleiding, want hij is op het ogenblik onder de wapenen. Het is duidelijk, dat het Krivine er niet om te doen is, een verkiezingscam pagne in het buitenland te voeren. Dat kan hij uiteraard veel beter doen in Frankrijk zelf, maar hij weet heel goed dat hij toch geen kans maakt. Voordat de campagne begon had hij dan ook al laten weten, dat hij zijn zendtijd op de radio en de televisie zou gebruiken om de revolutie te prediken. Zo riep hij eergisterenavond dan ook luidkeels op de televisie uit, dat „het revolutionaire geweld en de opstand van de arbeiders de enige methodes zijn om een socialistisch bewind te ves tigen, zowel in Frankrijk, als in elk ander willekeurig land". Hij wil nu proberen om onder de dekmantel van zijn officiële kandida tuur voor het Franse presidentschap ook in andere landen, waar hij anders misschien een spreekverbod zou heb- en gekregen, deze revolutionaire boodschap te verkondigen. DEN HAAG De Florence Nightin- gale-medaille, de hoogste onderschei ding van het internationale Rode Kruis verleend aan een 26-jarige Nederland se, mej. Lidwina Verlinden. Ze heeft de onderscheiding gekregen omdat ze tien maanden in Vietnam als verpleegster gewerkt heeft ,maar vooral omdat ze in januari 1968, tijdens het TET-offen- sief, met groot levensgevaar gewonden getrasporteerd heeft. Mej. Verlinden werkt op het ogenblik bij het Jeugd-Ro- de-Kruis in Den Haag. CAIRO Egyptische straaljagers hebben gistermorgen tijdens een lucht gevecht boven de Rode Zee een Isra ëlische Mirage neergeschoten. Dit heeft het Egyptische militaire hoofdkwartier meegedeeld. Zes Israëlische toestellen zouden heb ben geprobeerd het Egyptische lucht ruim binnen te dringen. Zij werden echter op de vlucht gejaagd door Egyptische vliegtuigen. In Tel Aviv ontkende men dat zich een luchtgevecht had voorgedaan. GENèVE Het secretariaat voor christelijke eenheid van het Vaticaan zal de mogelijkheid bestuderen van toetreding van de rooms-katholieke kerk tot de Wereldraad van Kerken. Vorige week is in Zwitserland over dit onderwerp gesproken tussen een r.-k.- delegatie onder leiding van kardinaal Willebrands, voorzitter van het secre tariaat voor christelijke eenheid, en een vertegenwoordiging van de We reldraad van Kerken onder leiding van dr. Eugene Carson Blake, secreta ris-generaal van de raad. Op 23 september had een fotowinke lier in Bonn de politie gewaarschuwd, dat op een film, die Lüdke ter ontwik keling had ingeleverd, opnamen van ge heime NAVO-documenten stonden. De militaire contraspionage meldde deze zaak niet aan de federale justitie, om de politie in Bonn niet op de tenen te trap pen. Pas na vier dagen probeerde de poli tie de federale procureur-generaal in Karlsruhe te alarmeren. Vergeefs: de telefooncentrale kon niet meer doorver binden wegens „einde kantooruren". De volgende dag lukte het ook niet: vrije zaterdagToen men ten slotte een van de federale officieren van justi tie thuis opbelde, zei deze: „Het spijt mij, maar ik ben met vakantie". Op 30 september in totaal een week later kreeg men eindelijk de juiste man te pakken. Toen op 8 oktober het onderzoek eindelijk goed op gang was, maakte Lüdke, die nog steeds op vrije voeten was, een eind aan zijn leven. Ook verder bleek bij deze affaire een treurig gebrek aan coördinatie tussen allerlei civiele en militaire instanties. De parlementaire enquêtecommissie stelt daarom voor dat de regering een gevolmachtigd staatssecretaris zal be lasten met het bundelen van heel de contraspionage. ADVERTENTIE In een duur restaurant te New York kunt u een portie olifant bestellen. Peperduur en... je moet er van houden. In Nederland kunt u volop Olifant krijgen. Oude en Jonge. Niet duur en héérlijk! LONDEN Het idyllische eiland je Lundy in het Kanaal van Bristol, voor de Zuidwestkust van Enge land, is behouden voor de Britse na tie. Het eilandje is gekocht door de National Trust, de Britse natuurbe scherming, zo is gisteren onthuld. Dit kon dank zij een gift van een Engelse miljonair die op de Baha ma Eilanden woont. Deze man, Jack Hayward, heeft de natuurbescherming 150.000 pond geschonken (1,3 miljoen gulden). De koopprijs is nog tienduizend pond hoger (meer dan 86.000 gul den). Die betaalt de National Trust uit eigen middelen. Lundy kent geen belastingen en het heeft een grote mate van zelf standigheid. Het was eigendom van drie zusters die het moesten verko pen omdat de successierechten die ze ervoor moesten betalen, te hoog waren. Het heeft er even op geleken dai de zo in opspraak gekomen organi satie Scientology Lundy wilde ko pen. Daartegen rezen veel protes ten. De Britse regering heeft ee,n onderzoek gelast naar tal van be schuldigingen tegen Scientology. PARIJS Een patroillerende politiewagen heeft in het woud van Se- nart, ten zuiden van Parijs, een onbe kende man gevonden, geboeid en onder invloed van een verdovend middel. De politie heeft reden te veronder stellen, dat hij een Tsjechische journa list is, die onder verdoving uit het bui tenland naar Frankrijk is gebracht. Meer wil zij er op het ogenblik niet over loslaten. De man lag in het hoge gras langs de weg. Op verschillende plaat sen droeg zijn lichaam brandwonden, vermoedelijk afkomstig van sigaret ten. Hij is naar het ziekenhuis gebracht. Toen hij bijkwam uit zijn bewusteloos heid scheen hij verwonderd te zijn in een Frans ziekenhuis te liggen. Een on dervraging in het Frans en in het En gels had geen succes. Pas op in het Duits gestelde vragen reageerde hij. AMSTERDAM Gemeenschappelijk Bezit VRG-Papier heeft vorig jaar flinke vooruitgang geboekt. Een be langrijk aandeel daarin had de fusie met Machinehandel Mahez, waardoor de rendementsbasis aanzienlijk verbe terde bjj een gelqk gebleven aandelen kapitaal van f 6,02 miljoen. Het saldo goederenrekening nam toe van f 19,4 tot f 27,1 miljoen. De netto winst bedroeg f 3,3 miljoen (v.j. f 2,3) Het dividend wordt voorgesteld op 22 procent (1968: 20 procent). Van de winst werd f 1,1 miljoen gebruikt om de waarde van de activa van Mahez in overeenstemming te brengen met de eigen waarderingsbalans voor de gecon solideerde balans. De resultaten over het eerste kwartaal van dit jaar, aldus de directie in haar jaarverslag, waren bevredigend.

De Vallei | 1969 | | pagina 7