Lauwerszee afgedamd Koningin bij plaatsen laatste caisson van Hj 500 doden in Maleisië STUDENTENPREDIKANTEN TELEURGESTELD OVER DEBAT TWEEDE KAMER Zware straffen in proces in Griekenland Acht overwegingen om uw salaris te storten op een AMRO-Privé-rekening: 1 2 3 4 5 6 7 8 AMRO BANK Getto Drie maanden gevangenis voor rellenschoppers op Koninginnedag Over de grenzen Commissie over toekomst van Waddenzee N.B.M. voorziet sluiting van de onrendabele nen Blaiberg weer naar huis Franse jonge avonturiers Tsjechische pers „gezuiverd" Algemene eis Democratisering99 Meer naar bioscoop minder naar kerk gemakkelijk contant geld opnemen (ook door uw echtgenote b.v.); geen kosten. Alle giro-mogelijk heden. En iedere boeking ziet u op het dagafschrift; 3y20/0 rente. En spaar-mogelijk- heden met 4 t/m 6J4% rente; een voorschot is mogelijk. Maar belangrijker mogelijkheid: de AMRO-Lening; Betaalcheques, om contant te b~ talen zonder contant geld op zak, u kunt de bank de betaling van huur, verzekeringen, electriciteit e.d. laten verzorgen; alle overige diensten van de AMRO Bank staan tot uw be schikking; uw geld is veilig en voordelig bij de AMRO Bank. Maak daar ge bruik van. AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK Dutch Internationals Fund Grotere produktie elektronische orgels ZATERDAG 24 ME! 1969 A Twee beelden van de sluiting van de Lauwerszee. Links de Koningin vol interesse de werkzaamheden volgend aan boord van de Johan Willem Friso. Rechts de eerste twee caisson begroeten. werklieden die elkaar over het ZOUTKAMP De Lauwerszee is afgedamd. De ope ratie die op 22 april begon met het plaatsen van de land- hoofdcaissons, is gisteren voltooid met het plaatsen van de twee laatste aaneengekoppelde caissons. Het sluitgat, dat voor deze gehele afdammingsoperatie 900 meter groot was, is nu dicht. Koningin Juliana en met haar 200 genodigden volgden aan boord van de sa lonboot „Johan Willem Friso" de afdammingsmanoeuvre, die in de vroege och tenduren begon. Behalve de Johan Willem Friso bevonden zich nog tal van vaartuigen in de omgeving om nog eens honderden mensen in de gelegenheid te stellen de dich tingsoperatie te volgen. In de lucht enige helikopters en wat sportvliegtuigen die bedryvig heen en weer vlogen. Het opvaren van de acht sleepboten met de laatste' caissön betekende niet al leen een stryd tegen tyd en get(j maar ook een sleepkarwei, dat tot op de minuut af was getimed. Om acht minuten voor acht was het indraaien tenslotte voltooid en was het wachten op het zinken van het 3690 ton wegende gevaarte. Vijf minuten la ter was het zover en kon het caisson op de reeds van tevoren aangelegde drempel worden neergelaten. Ongeveer tien minuten later raakte het caisson de grond en spoedig daarna stond het op zijn plaats. Toen was ook het tijdstip aangebro ken, waarop de afsluiters, die er voor zorgen, dat het waterpeil in het caisson op dezelfde hoogte komt als dat er bui ten, konden worden afgesloten. Daarop vielen aan de zeezijde de schotten in het water, weldra gevolgd door die aan de andere kant. Dat was het sein van de sirenes van de vaartuigen om luid het nieuws van de geslaagde afdam ming rond te bazuinen: wederom had Nederland ruimte op de zee veroverd en aan zijn grondgebied toegevoegd, dit maal 9100 hectare, deels bestemd voor landbouw-, deels voor recreatie- en deels voor militair oefenterrein. Vanmiddag zullen in alle 25 caissons de schotten worden gesloten en kan be gonnen worden met alle spleten en ga ten met zand te dichten. Om de caissons stevig te verankeren was na de plaat sing al stortsteen aan de voet van de gevaartes gestort. Wanneer ook dit werk tot het verleden zal behoren, zal de werkelijke afsluiting van de Lauwers zee een feit zijn. Al lang Had men in de zeventiende eeuw tl plannen om deze zee af te sluiten, het zou nog tot 10 juni 1960 duren, voor dat de toenmalige minister van Ver keer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals, er het sein toe gaf. In de dertien kilometer lange dam tussen Friesland en Groningen zijn reeds ontwaterings- en schutsluizen aangelegd. Tijdens de terugtocht naar het werkeiland Lauwersoog heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, drs. J. A. Bakker, in een toespraak de verhoogde veiligheid van uitgestrekte gebieden in Friesland en Groningen de belangrijkste winst van dit project ge noemd. Als overige pluspunten somde hij op: de afwatering van een groot achterland in drie provincies en een stuk terreinwinst voor diverse doelein den. Sprekend over de groep vissers, die niet om de afsluiting heeft gevraagd en zich thans op andere omstandighe den moet instellen, zei de minister te geloven, dat de voorzieningen die voor hen getroffen zijn, voorkomen dat de grote winst die de gemeenschap boekt, ten koste van enkele gedupeerden wordt gencasseerd. Hij ontkende niet, dat er toch ook een beroep gedaan wordt op het aanpassingsvermogen van een aan tal kleine ondernemers. Hij wees in dit verband op de Delta-schadewet, die ook voorziet in schadeloosstelling van gedu peerden in deze streek en die al in de Tweede Kamer ligt, zodat eventuele materiële schade in elk geval geen punt behoeft te zijn. 4- Wadden V - Zo is een stukje Waddenzee ingedijkt. De vraag is nu, aldus de minister, wat doen we met de rest? Er zijn er die het antwoord nu al voor honderd procent zeker weten. Dit antwoord is: we doen niets de Wadden zee blijft verder zoals ze is, of zoals de elementen haar maken. Er zijn er ook, die al weten dat we zo gauw mogelijk aan het werk moe ten gaan om de Waddeneilanden bij het vasteland te trekken. De minister verzekerde, dat er geen plannen klaar liggen, zoals wel eens gezegd is. We weten eenvoudig onvol doende, zo sprak hij verder. Hij vond echter niet, dat de gedachte om verder nog iets met de Waddenzee te doen bij voorbaat van de hand moet worden ge wezen. Daarom is 't z'n bedoeling zeer binnenkort een brede commissie te in stalleren, die toegerust is om alle voor en tegen van een eventuele indijking van de Waddenzee zo goed mogelijk in kaart te brengen. Een ding is zeker, dat zelfs zo'n stu die nu al een zaak van tamelijk lange adem zal zijn, aldus minister Bakker van Verkeer en Waterstaat. UTRECHT De directie van de N.V. Nederlandse Buurtvervoer Maat schappij (NBM) meent, dat als in de komende jaren onvoldoende midde len vrijkomen ter ondersteuning van het streekvervoer, vele ondernemingen genoodzaakt zullen zijn onrendabele lijnen te sluiten en/of frequenties te verminderen. De NBM-directie ver wacht dat het nadelig resultaat van de onderneming in de komende jaren snel zal toenemen. De resultaten over 1968 waren, ondanks een verdere teruggang van het aantal reizigers met zeven procent (van 28,5 miljoen tot 26,5 mil joen) en een stijging van de lonen iets gunstiger dan over 1967 (f 60.000 ver lies), maar toch bleef men in de rode cijfers. De drie miljoen gulden, die de rege ring beschikbaar heeft gesteld in ver band met de tekorten van de autobus- ondernemingen, acht de NBM ten enen male onvoldoende om de noodlijdende bedrijven in staat te stellen hun taak naar behoren te blijven vervullen. Slechts een bundeling van krachten zal het volgens de NBM-directie moge lijk maken een uitgebreid programma samen te stellen. KOEALA LOEMPOER Het aantal doden in het raciale bloedbad, dat in Maleisië een week heeft geduurd is tot 500 gestegen, aldus wordt van welinge lichte zijde vernomen en 90 procent van de gedode personen waren Chinezen. Het laatste officiële cijfer was 166. Bij een speciaal bureau, dat vrijdag werd ingesteld zijn 400 gegevens van de gewelddadigheden op 13 mei gere gistreerd. Verder heeft het Rode Kruis nog een lijst van 39 vermiste personen. Een zegsman van het bureau zei, dat de laatste telling een stijging van drie doden gaf sinds donderdag. Deze werd toegeschreven aan de berging van drie lijken. Maar volgens welingelichte bronnen zijn er nog „honderden" lijken die of nog niet geboren zijn of zijn aan gegeven. KAAPSTAD Philip Blaiberg is van daag naar huis gegaan, precies een week nadat hij met spoed in het Groo- te Schuur ziekenhuis werd opgenomen wegens een raadselachtige terugslag in zijn toestand. Zijn ontslag is een verrassing omdat in het bulletin van gisteren was ver klaard dat zijn toestand „van dag tot dag verschilt, maar met grote zorg on der controle kan worden gehouden". .WML,,.,,. èn afstoting gevonden. De behandeling zal zo nodig thiiis onder toezicht van het ziekenhuis worden voortgezet." Eer der hadden doktoren gezegd dat zij niet wisten wat de reden was voor de ademnood en de uitputting waarover Blaiberg klaagde. Zijn ontslag betekent dat hij morgen thuis zijn 60e verjaar dag zal kunnen vieren. AMSTERDAM Drie Amsterdamse studentenpredikanten, J. J. Tan Hllle, L Ringnalda en H. Wiersinga, spreken in een open brief aan het parlement hun te leurstelling uit over het debat in de Tweede Kamer naar aanleiding van de ge beurtenissen in en rond het Maagdenhuis. Zij menen, dat in deze discussies alle nadruk is gevallen op de ondemocrati sche methoden van de bezetters en het gedisciplineerde gedrag van de politie, maar dat niemand een poging heeft gedaan de achtergronden van het studenten- verzet onder woorden te brengen. Ook heeft, aldus de predikanten, niemand zich afgevraagd in hoeverre het ver standig is geweest een politiekordon rond het Maagdenhuis te leggen. ROTTERDAM Twee zeventienja rige Franse jongens zijn door de vreemdelingenpolitie in Rotterdam uit het land gezet, nadat zij enkele dagen geleden in de Maasstad waren aange houden. De jongens bleken uit een te huis uit het district Seine-et-Marne te zijn weggelopen, omdat zij het daar niet naar hun zin hadden. Na een avontuurlijke reis van ruim een week belandden zij overigens niet in overeenstemming met hun plannen in Rotterdam, waar aan hun tocht door ingrijpen van de politie een einde kwam. De jongens, een timmerman en een metselaar, verdwenen zondag 11 mei spoorloos uit het tehuis. Die dag be gonnen zij aan de reis die hen naar Amerika had moeten brengen. Al lo pend en liftend bereikten zij de Fran se havenplaats Le Havre, waar zij on opgemerkt aan boord van een Duits schip klommen. Dit schip zou de jon gelui, althans volgens hun reisplan, naar de Verenigde Staten moeten brengen. De jongens verstopten zich in een reddingssloep, waar zij de noodrant soenen aanspraken om hun honger te stillen. Een week na hun vlucht uit het tehuis arriveerden de twee Fransen met het schip in Rotterdam. „Wij wa ren teleurgesteld toen wij merkten dat we in Nederland waren. Het plan was om naar Amerika te gaan", zo ver klaarden de twee later tegenover de politie. In de nacht slaagden zij erin stille tjes van boord te sluipen. Een licht- patroonpistool en patronen, die zij tij dens hun reis in de sloep hadden ge vonden, namen zij mee. Na uren zwerven in de stad beland den zij in een volkstuinencomplex in Rotterdam-Zuid. Door een raam uit te nemen slaagden zij erin een van de tuinhuisjes binnen te komen. Het geld dat zij daar vonden een bedrag van enkele honderden guldens sta ken zij in hun zak. In een van de kasten ontdekten zij voedsel. Een deel hiervan werd klaar gezet voor consumptie, de rest werd ingepakt om te worden meegenomen. In het communiqué Stond: „Na een Juist toen zij aan hun maaltijd wilden yöjledig ondgiToek zi4n jeep bewijzen I beginnen,, kwam de eigenaar van het behandeling tuinhuisje binnen. De twee jongens vluchtten onmiddellijk, maar de man slaagde erin een van de jongens te pakken. De tweede jongen kon even later door de inmiddels gewaarschuwde po litie worden gepakt. Op het bureau kinderpolitie vertelden de jongelui la ter hun verhaal. ATHENE De Griekse advocaat en econoom dr. Vassilios Filias (41) is door een militaire rechtbank in Athene tot 18 jaar gevangenis veroordeeld, op beschuldiging van pogingen het kolo nels bewind ten val te brengen. Met vijf anderen had hij de organisa tie „democratische verdediging" opge richt, die met regeringsvijandige groe pen in Londen en Parijs samenwerkte. ADVERTENTIE NIJMEGEN Katholieken brengen vaker een bezoek aan bioscopen uan leden van andere kerken. Van de groep „Leidinggevenden en welgestelden" gaan er verhoudingsgewijze drie keer zoveel mensen naar de bioscoop, dan mensen uit de agrarische sector. Ook gaat men naarmate men de kerk min der bezoekt vaker naar de bioscoop. Een en ander staat vermeld in een artikel van drs. P. M. H. Cuypers in no. 4 van de „communicatiecahiers" van het instituut voor massacommunicatie in Nijmegen. Hij kwam tot deze ana lyse aan do nd or ;-n-re in 1955, 1956, 1963 en 1966 ingestelde on derzoekingen. In vlugschriften was met gewapend ver zet gedreigd. Twee andere beklaagden kregen 5 en 12 jaar, twee vrouwen, een studente (21) en een journaliste (30) zijn tot voor waardelijke straffen veroordeeld en een is vrijgesproken. Dezelfde rechtbank veroordeelde vier mensen tot gevangenisstraffen van een tot vijf jaar wegens hun lidmaatschap van „vaderlands front" en het huisves ten van gezochte communisten. Filias verklaarde voor het tribunaal, het Griekse volk streeft naar „een de mocratie van zijn eigen wil en geen de mocratie die door tanks wordt gere geerd". Hij ontkende de tenlastelegging, dat zijn groep „illegaal" was en zei, dat de leiders van het bewind „de illusie koesteren dat zij machtig zijn, maar in werkelijkheid zijn ze bang voor het volk". De processen waren de laatste in een reeks van de afgelopen twee weken in Athene waarin totaal 59 personen wer den veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van acht maanden tot levens lang. In Salonika in Noord-Griekenland is nog aan de gang een proces tegen 89 personen die ervan beschuldigd worden opgezet te hebben tot gewapend verzet en tot pogingen om in september 1967 de eerste minister te vermoorden. PRAAG Opnieuw is een Tsjecho- Slowaaks dagblad de Svoboda „ge zuiverd" van zijn liberale hoofdredac teur. Verder zijn vijf partijfunctiona rissen van het centrale Boheemse ge westelijke comité dat over de voorste den van Praag gaat, ontslagen. Svoboda is het orgaan van dit comi té. De ontslagen hoofdredacteur is dr. Jindrich Fucik. Zijn blad is een van de Praagse ochtendbladen. De laatste maanden heeft het comité enige malen kritiek gehad op het blad. omdat het zich onttrokken zou hebben aan de „partijdiscipline". In de bekendmaking wordt meege deeld, dat het gewestelijke comité be sloten heeft dr. Jaroslav Vatacek te ontheffen van zijn lidmaatschap van het presidium van het comité en even eens te ontslaan als de gewestelijke partijsecretaris. Ook Emil Dvorak is uit het presidium gestoten. Een commissie is ingesteld om te onderzoeken of Dvo rak uit de partij zal worden gebannen, nog drie andere functionarissen zijn ontslagen. Svoboda is het zevende dagblad in de Tsjechische (Bohemen-Moravië) gewes ten, dat sinds Husak eerste secretaris van de partij is geworden, zijn hoofd redacteur door ontslag verloor. Zij achten het teleurstellend, dat de motie-Den Uyl werd verworpen, omdat „zij bij de regering aandringt om met voortvarendheid aan de democratise ring te werken". Dit laatste is volgens hen nodig „omdat de universitaire en hogeschoolgemeenschappen daaraan toe zijn en daarnaar verlangen". Wij zijn er niet zeker van, dat door de wijze van optreden van de bezetters, het verlangen naar en de noodzaak van het medebeslissingsrecht op zijn waarde wordt geschat en au sérieux wordt genomen. Studenten willen, aldus de briefschrij vers, zich nu reeds verantwoordelijk voelen in de wereld waarin zij leven, maar „wijzen met kracht de aanspra kelijkheid af voor structuren, die in wezen autoritair zijn". Zij zeggen 't hoe dan ook betreurens waardig te vinden, dat het presidium van de universiteit van Amsterdam en het ASVA-bestuur eikaars representati viteit betwisten en daardoor eikaars aandeel in ontwikkeling en in de ver antwoordelijkheid. De predikanten wijzen er tenslotte met nadruk op, dat men zich niet moet inbeelden, dat een fundamentele kloof de radicale studenten scheidt van de meer gematigde studenten. „Over het principe van het medebeslissingsrecht bestaat geen verschil van mening, wel over de gevolgde methoden". ADVERTENTIE Dividendbewijs No. 5 is van 30 mei 1969 af betaalbaar met 3,78 per aand. van 50, nom., zijnde het Interimdividend ad 5,04 minus 25% dividendbelasting, bij Theodoor Gilissen N.V., Nederlandsche Credietbank N.V., Nederlandsche Mdddenstandsbank N.V. en Nederlandse Overzee Bank N:V. te Amsterdam, 's-Gravenhage en Rotterdam, voor zover aldaar gevestigd. Houders van de uit staande CF-stukken zullen hun dividend ontvangen door tussenkomst van de instellingen bij welke hun aandelen zich in bewaring bevinden. Het ligt niet in de bedoeling aan de komende algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen een slot- dividend over het boekjaar 1968/69 uit te keren. TAe regering van Noord-Ierland wil door een hervorming van het kies stelsel voortaan alle volwassen bur gers in de gelegenheid stellen, bij ge meenteraadsverkiezingen hun stem uit te brengen. Het stemrecht zal niet meer, zoals nu het geval is, gebon den zijn aan een bepaalde inkomens- en vermogensgrens. De Britse premier Wilson en zijn Noord- ierse collega Chichester-Clark maak ten dit donderdag in Londen aan het slot van tweedaagse besprekingen bekend. De achterstelling van het economisch zwakke katholieke volksdeel bij plaat selijke verkiezingen vormde de hoofd oorzaak van het burgerrechtencon flict van de laatste maanden in Ul ster. Overigens zullen met het oog op de aangekondigde hervorming de eerstvolgende gemeenteraadsverkie zingen in plaats van in 1970 pas in oktober 1971 worden gehouden. Wilson en Chichester-Clark zijn het er voorts over eens geworden dat de Britse troepen zodra ze gemist kun nen worden, uit Noord-Ierland zullen worden teruggetrokken. Deze troepen BERNADETTE DEVLIN succes bewaken belangrijke verzorgingsin stallaties die op het hoogtepunt van het conflict meermalen het doelwit van aanslagen vormden. Verder zal de Noordierse regering haar wetten op de noodtoestand intrekken zodra zoals Chichester-Clark het uitdruk te „dit zonder gevaar gebeuren kan". liet begon tqd te worden ook voor ddze maatregel. Qp het moment dat de Britse regering haar gal uit spuwt over het bewind van Ian Smith in Rhodesië, dat de meerderheid van de bevolking geen stemrecht en uit zicht op stemrecht geeft, kan men en kele uren vliegens van Londen geen „getto van het Gemenebest" meer dulden. Het doet in een democrati sche tijd gewoon griezelig aan dat men zo met fundamentele mensen rechten omspringt. Uet resultaat mag als een succes gel den voor Engelands jongste parle mentslid Bernadette Devlin. Gebroek- pakt en wel las zij eerst de regering in het Lagerhuis en later premier Wilson particulier flink de les. Het geheel biedt de eerste kans voor het kunstmatige Noord-Ierland om tot rust te komen. Maar de economische toestand blijft zwak tot zeer zwak. Vandaar dat op den duur de norma le aansluiting bij Ierland ook zal vol gen. Ierland mist de in het Noorden in overmaat aanwezige industrie. Op die manier kan het nogal genante pro bleem van het Noordierse staatje, behalve politiek ook economisch wor den opgelost. Men kan in enkele gene raties het gehele religieuze probleem beslist ook wegwerken, nu de voort schrijdende oecumene niet aan Ier- lands kusten is voorbij gevaren. AMSTERDAM De politierechter in Amsterdam heeft conform de eis de 20- jarige loswerkman Rudy H. uit Amster dam wegens openbare geweldpleging, conform de eis veroordeeld tot 3 maan den gevangenisstraf met aftrek. De ver dachte heeft, zoals hij ter zitting van de politierechter bekende op Koninginne dag 's avonds meegedaan aan de rel letjes in de binnenstad. De tweede verdachte, de 18-jarige ma troos onder de gage, Johannes F. C. uit Amsterdam, tegen wie ook drie maande was geëist, werd veroordeeld tot drie maanden met aftrek, waarvan een maand voorwaardelijk met een proeftijd van BODEGRAVEN De grootste fa briek van elektronische orgels in Euro pa de NV Eminent te Bodegraven, die in 1961 met 30 medewerkers 250 or gels produceerde en dit jaar met 250 man 12.000 van deze instrumenten hoopt te maken, verwacht dat binnen het jaar de export, die thans nog veertig procent bedraagt, de binnenlandse markt zal overtreffen. Aldus de directie van het bedrijf te genover een aantal journalisten, dat dit bedrijf bezocht. Naast genoemd bedrijf is er in ons land nog een fa briek van elektronische orgels, maar de produktie van dit bedrijf is lager, aldus werd desgevraagd gezegd. Stelt men het indexcijfer voor de to tale Nederlandse export aan elektro nische orgels in 1964 op 100, voor dit jaar wordt een indexcijfer van 1600 verwacht. De orgels uit Bodegraven worden naar 54 landen geëxporteerd. drie jaar. De politierechter zei bij dit vonnis rekening te willen houden met de jeugdige leeftijd van de verdachte en zijn blanco strafregister. De vorige verdachte, Rudy H., was al drie maal eerder wegens diefstal veroordeeld. De verklaring voor zijn gedrag? „Ik heb me laten meeslepen uit sensatie zucht". De politierechter mr. G. H. No- mes, merkte hier op: „Als u dan zo op sensatie belust bent, moet ik de kans op herhaling bepaald niet uitsluiten". Hij zei ook, dat men er geen idee van heeft onder welke moeilijke omstandig heden de politie die avond heeft moe ten optreden en bracht hulde aan de Amsterdamse politie en het bijstands detachement. De officier van justitie, mr. L. v.d. Berge, zei over het hoofd van de ver dachte, „tot alle oproerkraaiers", dat nieuwe moeilijkheden „een strenge es calatie in de strafmaat kunnen mee brengen". Hij noemde de gebeurtenis sen op Koninginnedag een „chaos, een ellende voor andere medeburgers, ter reurdaden". De officier richtte zich ook tot de eerste aanstichters en zei „Die kunnen zich trots en vergenoegd op de borst slaan. Ze hebben een heel stel mensen mee gekregen". Hij noemde die aanstichters „slimme vogels, die het vuurtje hebben aangestoken en toen zijn verdwenen". In de zaak tegen de verdachte zei hij daarop aansluitend: „Wie zich hebben laten meeslepen zijn zelf aanstichter geworden. Mede dank zij de aanwezigheid van deze loswerk man is de zaak tot het kookpunt ge bracht". Zijn eis van drie maanden met aftrek werd door de politierechter overgeno men nadat de verdediger had gesteld dat zijn „zwak begaafde cliënt" duide lijk verminderd toerekeningsvatbaar is. „Hij kan niet lezen, schrijven en reke nen en zal zijn hele leven wel een mee loper blijven", aldus de verdediger.

De Vallei | 1969 | | pagina 13