Betuwse arts woedend over verminkingen Ga niet de mist in Gemeenschapsflats zonder keuken Vrouw op de bok Van haren zeggen Biologi ie Circussen Status Clubs „Veebonken" Experiment in Moskou: Gezagvoerder Werkpak Gezond verstand Toekomst „Scherp het instinct voor Ixt gevaar Ook zout niet best voor de slanke lijn Wilde dieren „op maat gesneden" voor het status-symbool "Duitenissige huisdieren zijn een rage. Maar een rage met wrede kanten. Wil de dieren blijven altijd moeilijk hanteerbaar in huis, al zijn ze nog zo tam geworden. En „bang voor moeders mooie meubeltjes" worden hun dan maar de tanden uitgerukt en de vervaarlijke klauwen afgesneden. Er blijft een verminkte ocelot, caracal, wilde kat, poema of leeuw over. Maar hij is wel zo tam en ongevaarlijk als een konijn ge worden. Dokter H. L. Blonk, huisarts in Geldermal- sen, kan zich daar vreselijk kwaad over maken. Als hij het heeft over de dieren, die omwille van het statussymbool zwaar gepij nigd worden, wordt hij furieus. Even fu rieus als de steppekat, die blazend en grau wend in zijn hok verdwijnt als we de ach tertuin van de dokter betreden. Een steppekat is een onderdeel van de permanente menagerie, die de Betuwse huis arts erop na houdt. In het hok ernaast zit een poema („Hij begint krols te worden en nou probeert ie de laatste tijd mijn vrouw te vermoorden") en bij de vijver staat de maraboe Pietje stoïcijns voor zich uit te staren, zijn lange snavel bedachtzaam naar de grond gericht. Ondertussen stoeit de dokter even met Carry, een forse caracal, wiens voedselvoor raad bestaat uit een bloederig hoopje een- dagskuikens. „Het is moeilijk om een caracal te temmen", zegt de heer Blonk, „maar deze hier is een van de weinigen, die volkomen mak is. Kom maar Carry, ben je zoet?" De fotograaf gelooft het niet helemaal, hij houdt voorzichtigheidshalve de deur van de kooi vast Dokter Blonk („Ik studeerde aanvanke lijk biologie, maar ik ben toch maar huis arts geworden") staat al jaren lang aan het hoofd van een steeds wisselende voorraad katachtige wilde dieren. Hij begon er jaren geleden mee en zijn hobby is ondertussen bijna een professie geworden. Op gezette tijden laat hij zijn praktijk voor een week of zes in de steek om met zijn vrouw en enkele medewerkers op expe ditie te gaan in Afrika. Wilde dieren van gen voor dierentuinen en musea. Niet voor circussen, want daar heeft hij iets tegen. „De dieren moeten handelingen verrichten die ze helemaal niet liggen en je moet eens zien hoe ze buiten de piste op geborgen zitten".Het africhten van politie honden vindt hij wel toelaatbaar, omdat daarbij de natuurlijke eigenschappen van de hond ontwikkeld worden. Maar zijn grootste grieven heeft hij toch wel tegen het ver minken en pijnigen van gewone en exotische huisdieren. Dat weerhoudt sommige mensen er niet van om toch een leeuw, ocelot, poema of caracal als huisdier te nemen. In veel ge vallen omwille van de status. Zelfs op de meest vremdsoortige honden- en kattenras- sen („Wat we bij de mensen misbaksels noemen zijn we bij de honden gaan cultive ren. Kijk maar naar de teckel en de bul- „De hedendaagse wereld is zo op het kind gericht, dat veel consciëntieuze ou ders zich blindstaren op wat het kind nodig heeft, van hen en van de gemeen schap. Ze moeten zich eerder richten op wat de gemeenschap, de omgeving, de familie nodig heeft van het kind en er voor zorgen, dat het die verplichting kan nakomen". Dr. Benjamin Spock „De maaltijden, dan kletsen ze hon derduit, en allemaal tegelijk. En koffie drinken na de laatste mis op zondag. Gebakjes erbij. Het hele gezin bij elkaar. Dan komt mijn moederinstinct naar bo ven. Dat vind ik heerlijk" Brabantse moeder van 8 kinderen (014 jaar). „Ajax heeft een uitnodiging ontvan gen om deel te nemen aan een door een Portugese kolonel te organiseren voet baltoernooi in Mozambique. De club zal als vergoeding 80.000 gulden ontvangen en heeft er wel oren naar. 't Is te gek om los te lopen. Voetballen tegen Portu gezen en Spanjaarden in het kader van een officiële competitie is tot daar aan toe. Spelen in een kolonie waar een op stand woedt en zo bijdragen aan het Portugese wan gezag is onaanvaardbaar" „De Groene" „In een Middeleeuwse stad was de straat niet veel meer dan een open vuil nisbelt. Nu is zij garage en verkeersriool geworden. Het ongedierte is vervangen door koolmonoxyde" Jean-Fran?ois Revel „Ik heb een onwrikbaar vertrouwen in de menselijke capaciteiten. Altijd weer word ik gefascineerdals ik zie wat mensen kunnen presteren als ze er wer kelijk hun best voor doen." Mr. M. G. Rood, voorz. Hum. Verbond. „Is het niet een beetje waar, dat „ge nuanceerd" in het huidige politieke spraakgebruik over Israël in feite „pro- Arabisch" betekent, en anti-Zionisme een modern woord is voor Jodenhaat Ds. J. Dijk, A'dam dog") is men onderhand uitgekeken. Maar die wilde dieren mogen vooral geen last ver oorzaken en daarom worden ze „op maat gesneden". „In Amerika zijn zelfs al ocelotclubs. Ik ken dierenartsen, die bereid zijn om tanden uit te rukken en klauwen af te snijden. En er zijn zelfs winkels die ocelots zonder na gels aanbieden". „Ik heb een poos een leeuw gehad. Ik wilde er kruisproeven mee doen met een panter, maar de panter ging dood. Een man, die hier kwam kijken, wilde per se een leeuw hebben. Ik heb gezegd: dat moet je niet doen. Hij heeft het toch gedaan. Hij is wel mak, zei hij tegen me, ik heb de klau wen eraf laten halen. Weet je wie het was?" Hij noemt de naam van een bekend dieren liefhebber. Dokter Blonk kan nog wel enig begrip opbrengen voor het steriliseren van een poes. „Anders worden de jonge katten maar uit de auto gezet of zij gaan naar het labo ratorium". Maar hij heeft wel wat tegen het castreren zonder verdoving, zoals dat door sommige dierenartsen wordt gedaan. Het kan immers ook pijnloos met röntgenstralen. Ook is hij tegen het couperen van staart en oren van honden. „Je moet tegenover dieren fatsoenlijk blijven. Wij hebben het idee dat mensen boven de dieren gesteld zijn en daaraan ontlenen we het recht om met de dieren te doen wat we willen". „Ach laten we het primair onnadenkend heid noemen. Neem nou eens zo'n fox-ter- rier. Die hoort gecoupeerd te zijn. Maar ze hebben niet eens in de gaten dat ze het dier pijn doen. De meeste clubs op het ge bied van dierenliefhebberij zijn eigenlijk 'n soort zelfverheerlijking. Daar worden de dieren aan opgeofferd". En hij vertelt over honden- en kattententoonstellingen, waar concurrenten eikaars dieren proberen te ver giftigen. Wat is er tegen te doen? De dierenbe scherming? Dokter Blonk lacht enigszins smalend. Uit zijn betoog blijkt dat de die renbescherming niet veel doet en misschien ook weinig kan doen. Het couperen van hondestaarten vlak na de geboorte is in Nederland toegestaan, het couperen van oren niet. „Maar er is een De Caracal is een moeilijk te temmen beest. Bij vele wilde beesten worden de tan den uitgerukt en de klauwen afgesneden. Omwille van moeders meubels. stelletje veebonken dat het toch doet. Pas heb ik nog een nest hondjes gezien, waar van de oren gecoupeerd waren, want je mag gecoupeerde honden wel houden". Op dit punt ziet hij wel een oplossing: Elke gecoupeerde hond uitsluiten van deel name aan een tentoonstelling. „In Engeland worden katten met uitgetrokken hoektanden al niet meer op exposities toegelaten". Wat de exotische huisdieren betreft is hij somber gestemd. „Moeders mooie meubeltjes" blij ven belangrijker. Maar dat wil nog niet zeg gen dat hij zijn jongen ook in vriendschap voor de mens opvoedt. En bovendien kan hij destructief voor de huishouding zijn. Geen beest is zo goed te temmen als een leeuw. Hij is bijzonder betrouwbaar, maar als hij het op de heupen heeft breekt hij het hele huis af". T~)e grote vakantie komt nu snel dichter- bij. Eerst Pinksteren nog, als een soort generale repetitie, om alvast weer wat aan het kamperen of het rijden met je caravan te wennen en dan (tegen 30 ju ni) de eerste grote uittocht van honderd duizenden Nederlanders die eendrachtig aan de collectieve vakanties vastzitten. Uittocht no. 2 begint op 14 juli en duurt tot 27 juli en de laatste grote trek (inclu sief de bouwvak) start op 28 juli. Met andere woorden: de betere tijden breken weer aan en nu is het alleen nog maar zaak om te zorgen dat het inderdaad een vakantie wordt om zeer nadrukkelijk „u" tegen te zeggen. Dat hebben we na melijk voor een deel in eigen handen. Om een voorbeeld te noemen: wie pas een dag voor zijn vakantie driftig aan het organiseren en voorbereiden slaat loopt de kans op veel narigheid, kwade gezichten, rode hoofden en meer ellende. „Je moet", zegt de heer J. D. Plaisier, chef van de centrale informatie van de ANWB „nu al beginnen met het zeker stel len van je vakantie. Jazeker, dat zou je de voorpret kunnen noemen. Je moet nu al informeren over de plaats, waar je heen gaat, over de wegen en over de (mogelijke) moeilijkheden onderweg. Precies: wie van tevoren zijn vakantie al eens in gedachten heeft beleefd en bestudeerd loopt minder kans dat hij voor onaangename verrassin gen komt te staan." En dan nog iets: wacht niet te lang met het inwinnen van al die informaties. Bij de ANWB-kantoren wordt het dagelijks drukker. Vergeet bovendien niet dat voor veel mensen de vakantie inmiddels al ia begonnen. Nog een paar tips: Controleer toch nog even of uw pas poort wel geldig is; Wie met zijn caravan naar Frankrijk gaat, moet nagaan of zijn papieren klop pen; er zijn immers nieuwe regels van kracht geworden waarbij alleen voor ca ravans tot een toegestaan beladen gewicht van 500 kilogram een triptiek nodig is; Staat het land waarheen u gaat ge noemd in uw groene verzekeringskaar? Voldoen de NL-plaat op uw auto aan de eisen van de douane? Zij moet de juiste af metingen hebben en mag niet onder al lerlei kleurtjes zitten. De tips van de heer Plaisier zijn geba seerd op ervaringsfeiten. „Elk jaar opnieuw", zegt hij, „gaan er duizenden mensen onvoorbereid op reis. En elk jaar opnieuw gaan er op die ma nier duizende vakanties de mist in." Zwembaden binnen en buiten, een bio scoop, een wintertuin, een zonnebad op het dak, een restaurant en een schoon heidssalon maar géén keuken. Dat is het beeld van twee flatblokken (zes tien verdiepingen) in een voorstad van Moskou. De keuken is bepaald niet ver geten bij deze experimentele bouw. Inte gendeel, het is de opzet, de huisvrouwen te bevrijden van alle huishoudelijke ar beid en van winkelen. Er is een aan trekkelijke gemeenschappelijke eetka mer voor elke groep van eenentwintig flats of gemiddeld voor elke groep van zestig personen. De eetzaal heeft ka merbreed tapijt, rode leren stoelen rond om een gepolitoerde tafel en een gezel lig koffiehoekje met een grote hang lamp. Via een dienluik tussen eetzaal en keuken zal een kok de tevoren bestel de maaltijden opdienen. Dit alles meldt Volkshuisvesting, tijd schrift van het Christelijk Sociaal Cen- Op een hoogte van zesduizend voet koerst de Convair Metropolitan rustig in ooste lijke richting. Gezagvoerder Henriksen leunt ontspannen achterover in zijn stoel. Geamuseerd kijkt hij naar rechts en hij richt een waarderende blik op zijn tweede piloot. Zijn waardering is op zijn minst be grijpelijk, want de tweede vlieger op deze vlucht is een lieftallige blondine. Turi Widerö zit op de bok en stuurt het toestel van de Scandinavian Airlines Sys tem (S. A. S. Na een intensieve training gaf de maatschappij haar vorige week het ja-woord. Turi Widerö is daardoor de eer ste vrouw in de westelijke wereld die door een grote luchtvaartmaatschappij als pi loot in dienst is genomen. Nu is zij hard op weg een nieuw, springlevend symbool te worden van de emancipatie. Als de kist geland is, temt Turi Widerö met één handbeweging het geweld van de twee motoren, tilt de koptelefoon van haar lange, honingblonde haar en komt overeind uit de comfortabele stoel. Even later daalt zij de vliegtuigtrap af en schudt wat ver legen de handen van enthousiaste manlijke collega's. Al heeft zij dan een bij uitstek manlijk beroep gekozen, de dertigjarige, rij zige Noorse is op en top vrouw gebleven. De spitse nagels, rose gelakt, de lippen aange zet, de wenkbrauwen boven de heldere, grijze ogen geëpileerd. Het uniform flat teert haar. „Daar hebben we geen probleem van ge maakt", zegt ze met een glimlach die een collectie hagelwitte tanden bloot legt. „Het moest een gemakkelijk werkpak worden." Het werkpak bestaat uit een getailleerd jasje en een zwierige pantalon in marine blauw. De pet is wat vlotter dan die van haar collega's. De pantalon kan eventueel worden afgewisseld met een rok maar daar begint zij niet aan. „De cockpit is niet be rekend op nylons". In een knus restaurant in het levendige hart van Kopenhagen vertelt zij wat later haar verhaal. Het is een geschiedenis die eigen lijk bij haar vader begint. Viggo Widerö is een Noorse luchtvaart pionier die in 1934 met drie Vliegtuigen een eigen maatschappij begon. Widerö Airways bestaat nog steeds. Het is een binnenlandse luchtvaartmaatschappij die door de nu 64- jarige Viggo met nog even veel plezier wordt geleid. Hij gaf zijn dochter haar luchtdoop toen ze nog een baby was. Zo groeide Turi op met vliegtuigen zoals boerendochters met paarden en koeien Toch ontwikkelde Turi zich aanvankelijk in een volmaakt andere richting. Ze had artistieke gaven en zij studeerde aan de kunstacademie in Oslo. Geruime tijd werk te zij als grafisch ontwerpster. Toen zij 22 was, begon ze weer naar vliegtuigen te kijken. Van haar zelf verdien de geld nam zij vlieglessen. „Ik wou wel eens zien of ik het zou kunnen", vertel', zij. Turi kon het. Vliegen werd een harts tocht. „Aangezien ik ook een baan moes! hebben leek het me ideaai die twee te com bineren". Ze volgde meer lessen en toen ze de be nodigde papieren in haar handtasje had, vertrouwde haar vader zijn passagiers aan haar toe. Drie jaar vloog zij als gezagvoerder Twin Otters en Sea Otters (watervliegtui gen) voor Widerö Airways in het ruige hoorden van Noorwegen. Vooral de nacht vluchten zijn haar bijgebleven wanneer zij haar weg zocht bij het fascinerende schijn sel van de middernachtzon. Vorig jaar liet de S. A. S. een oogje op haar vallen. Door de gestage uitbreiding van de vloot neemt de vraag naar vliegers voortdurend toe. Turi had al een reputatie opgebouwd. Gezien haar ervaring zou een cursus van een half jaar voldoende moeten zijn om haar rijp te maken voor de grotere verkeersvliegtuien. De experts van de S. A. S. hadden het goed gezien. Turi slaagde na een intensie ve training na zes maanden met vlag en wimpel op alle fronten. Ze volgde cursus sen in meteorologie en vliegvoorschriften en zij bestudeerde de mechanica en de tech niek van haar eerste toekomstige vliegtuig type, de Convair Metropolitan. Ze bracht 52 uur door in de vluchtnabootser van de SAS in Stockholm. Vorige maand werd al het ge leerde in de praktijk gebracht op het ei land Bornholm in de Oostzee. „Dit deel van de opieiding vond ik het leukste", zegt ze. „Op oefenvluchten mag je en moet je dingen doen die op lijnvluch- ten taboe zijn". Ze geeft toe dat ze op school uitmunten de cijfers voor wiskunde had. Maar ze zegt dat het niet belangrijk is. „Gezond ver stand en gevoel voor vliegen zijn de eerste vereisten". Hoewel ze gelijk heeft, doet ze zichzelf toch flink tekort. Want de eisen die de bur gerluchtvaart terecht aan de vliegers stelt, zijn bijzonder hoog, zov/el lichamelijk als geestelijk. Mogelijk redeneert zij van uit deze wetenschap als zij zegt: „Ik maak mijn plannen niet te ver vooruit". Ze weet dat als alles goed gaat zij over drie jaar in aanmerking komt voor het straalvliegtuig DC-9 en daarna zelfs voor de rang van eerste vlieger op de inter continentale DC-8. En zo zal zij over onge veer tien jaar zelfs gezagvoerder kunner. zijn bij de SAS. „Ik sta er nog niet bij stil", zegt ze weer Ze heeft al verteld dat zij niet verloofd is „of iets van dien aard". Zal er dan nooi; .ets anders zijn in het leven van dezf Noorse schone? Ze lacht nu een mysterieuze lach. Z blijft vriendelijk als ze niettemin resoluu opmerkt: „Laten we over vliegtuigen pra ten en over de maatschappij. Dat ander leven is privé en zo wil ik het houden". Turi Widerö is op en top vrouw gebleven. trum voor Volkshuisvesting. Er zijn in de gebouwen wasserijen en faciliteiten voor het chemisch reinigen van kleren. Zelfs een centrale droogka- mer voor zware bovenkledingdie ook nog voorzien is van straallampen om de bacteriën te deden. De flats zullen beschikken over een eigen ziekenkamer en hotels voor bezoekers. De economi sche berekening die aan het hele pro ject ten grondslag ligt, is, dat de kapi- taalskosten voor de achthonderd keukens die niet gebouwd worden, besteed kun nen worden aan de gemeenschappelijke diensten. In feite zijn bij deze bouw van de huizen voor het moderne leven", zo als ze worden genoemd, opnieuw alle kwesties aan de orde gesteld over het gemeenschapsleven volgens de eisen, ge steld door de stichters van de Sovjet staat. Het aantal kinderen, dat het slachtoffer van een verkeersongeval wordt, stijgt over de hele wereld bedenkelijk. Alleen al in Duitsland sterft om de drie uur een kind op straat. Zeventig procent van alle gewonde of dode kinderen was zelf schuld aan het ongeluk. In* een pakkende brochure, die ouders en pedagogen gratis ter beschikking ge steld wordt, geeft de Duitse Automobiel club een reeks van praktische wenken. Volgens deze brochure is men er bij de kleuters niet met het inpompen van ver keersregels. Belangrijk is, volgens de psychologen, het instinct voor het gevaar op straat te scherpen. Door planmatige training moeten „de ogen steeds beter gaan zien, de oren steeds beter gaan ho ren en de huid steeds gevoeliger worden voor die situaties, die gevaren aankondi gen". Ouders zouden eigenlijk door een duidelijk aan het verkeer aangepast gedrag hun kinderen gewoonten moeten bijbren gen, die daarna als onbewust gedrags schema aangenomen worden. Onvergeeflijk is het echter, het kind bang te maken voor het verkeer; daardoor worden waarne mingsvermogen en activiteit aanzienlijk verminderd. In het vijfde levensjaar kan men in het algemeen met een bewuste voorlichting beginnen. De brochure raadt de ouders on der andere aan: Speel met uw kind het „spelletje van de verwisselde rollen". Laat u door uw kind door het verkeer leiden. Geef uw kind geen speelgoed mee op straat en maak het op alle verkeersin- richtingen opmerkzaam, zoals verkeers lichten, zebra's of politieagenten. In geen geval mag daarbij de politieagent in de fantasie van het kind de rol van de „boze man" gaan spelen. De meeste vrouwen rekenen niet graag, maar wie wil afslanken, moet toch tenminste een overzicht hebben over de hoeveelheid calorieën van alle mogelijke voedingsstoffen. Men kan dan zelf vaststellen, welke spijzen de slan ke lijn het meest schaden. Veel vet leidt tot gewichtstoeneming, dat weet een ieder wel! Eiwit, vlees, vis en melkprodukten en de koolhydraten als brood, aardappelen, rijst, suiker e.d. zijn primaire levensbehoeften: ze kun nen niet zomaar worden overgeslagen. En vergeet u niet, dat al het vloeibare, en niet alleen de alcoholische dran ken, ook meetelt! Ons vetweefsel kan namelijk tot zo'n 80 procent aan water opnemen. Daar om is het aan te raden bij een slank- heidskuur slechts 500 a 600 cc per dag te drinken, ofwel zo'n drie tot vier kopjes thee. Met zout zal men buiten gewoon voorzichtig moeten zijn, want ieder korreltje zout in het lichaam houdt vocht vast! Zoutarme kost ver schoont het hart en de nieren, ontwa tert en maakt u sneller slank. Gebruik daarom rustig wat suiker, maar pas op voor zout, zegt het Consumentenor gaan.

De Vallei | 1969 | | pagina 18