Veenendaals dagblad Bezoek van Klaus Schütz aan Polen N.S. zetten 20 extra treinen in Buiten Hoop op redding van VS-vIieger opgegeven Drie doden en dertig gewonden door botsing bij Wilp Beletselen voor fusie van Etna en Daalderop in Breda weggenomen ^Kabel" en SHV willen op Maasvlakte staalgigant Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Lauwerszee afgedamd Gewapende roofoverval op Amsterdamse sigarenzaak Vijf miljoen gesmokkelde sigaretten achterhaald Twee Italianen gearresteerd Correspondent van Tass moet Amerika verlaten Auto botst tegen lichtmast; echtpaar dood Campus-complex voor TH Twente Poging tot toenadering Oost-West MET PINKSTEREN De havik in 1968 KRITIEK OVERLEG ONDER INVLOED MET VLIEGTUIG ER VANDOOR MOEILIJKHEDEN GEEN SPOOR AUTO FRONTAAL TEGEN BUS VERKEER IN DE KNOOP NA AANRIJDING Apollo begon aan thuU sreis Prins Bern hard ontvangt Amerikaanse oorlogscorrespondenten De Gaulle vlucht voor nieuwsgierigen VONDELING OP DE BRES VOOR PERSONEEL Turken Geen rijkdom In 1973 Lagere kosten AMSTERDAMSE RAAD VERZET VERGADERING OM AJAX TE ZIEN zingende dolfijnen* ...in het dolfinarium Harderwijk. VTB H«derwiik-Td. 03410-2S69. Zomers met kans op onweer Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w„ 4,15 p. nv, f 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uftg.: Wegener's Couranten Co noem n.e. Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 24 MEI I969 - 43e JAARGANG no. I20 m (Van onze correspondent) BONN Voor de eerste maal zal een regerend burgemeester van West- Berlijn een officieel bezoek brengen aan Polen. Op 14 juni reist burge meester Klaus Schütz naar de jaarbeurs in de Westpoolse stad Poznan. Hij wordt begeleid door de Westberlijnse senator van economische zaken. König. UTRECHT De spoorwegen zullen tot dinsdag 20 extra treinen inzetten om de te verwachten pinksterdrukte te kunnen opvangen. Ook worden er voor treinen ingezet en worden andere trei nen versterkt. Vandaag verwachten de spoorwegen een grote trek naar de Zeeuwse eilan den. Ook de noord-oost-verbindingen zullen het extra druk krijgen. De spoor wegen zetten zich ook al schrap voor maandag als de meeste reizigers weer naar huis zullen gaan. Bij de grenspost Bergh autoweg was het gisteren vrij druk. De Duitse toeris ten die ons land binnen wilden moesten nog al eens wachten tot de formaliteiten konden worden afgehandeld. Gisteravond stond in Rotterdam een ruim tien kilometer lange file (van het Zuidplein tot ver over de Barendrechtse brug) die naar Zeeland schuifelde. TLTct grote voldoening kunnen wij telkens constateren, hoe men zich onbaatzuchtig inzet voor schep selen in de levende natuur, die door onbenul en onverschilligheid van de mens uit ons vaderland dreigen te verdwijnen. We proberen de ooie vaar zijn plaats te hergeven, ver beteren levensvoorwaarden en mi lieus van de korhoenders, weten door goede wetten in de Veluwse bossen de prachtige grote viervoe tersfauna te bewaren, houden ons bezig met herstelmogelijkheden voor de uitgeroeide raaf en vechten tenslotte met man en macht voor het behoud der weinige roofvogels die ons nog resten. In Drente be trekt men er meteen maar de kerk-, veld- en steenuil bij en dit is goed, want ook de nachtvliegers hebben het door 't verorberen van door be spuitingen verziekte muizen (en grote torren etc.) niet best. Wat de havik betreft, waren er in 1968 voor geheel Nederland 18 broedpo- gingen, waarvan er 9 met succes werden bekroond. _'r vlogen 27 ion gen uit. Niettemin moest worden geconstateerd, dat onverlaten zich niet ontzagen van verschillende horsten de eieren uit te halen, ja zelfs een oude vogel uit het nest te schieten! Nog altoos bevindt de ha vik zich in een precaire positie, zo dat door Faunabeheer ook in 1969 wordt voortgegaan met een premie ad f 100.ter beschikking te stel len voor ieder paar haviken, dat met succes een broedsel groot brengt. Voorts wordt door het Ri- von voor elk bezet horst een belo nxng van f 10,gegeven. Belang rijker zou het echter wezen, indien de mentaliteit ten opzichte van onze grijpvogels zich ten gunste dezer fit teressante schepsels wijzigde en men hen wat meer met rust kon laten. Doch daarvan merk ik helaas nog niet veel 24-5-1969. A. B. WIGMAN. De regering in Bonn zal op de jaar beurs waarschijnlijk worden vertegen woordigd door staatssecretaris Amdt (economische zaken). Schütz is uitgenodigd door de voor zitter van de Poolse Kamer voor buiten landse handel. Kort geleden had Schütz te kennen gegeven, dat hU zqnertUds voelhorens wil uitsteken voor een mo gelijke toenadering tussen West-Duits- land en Oost-Europa. Onlangs ontving hij ook Lajos Nagy„ de Hongaarse ambassadeur in commu nistisch Oost-Duitsland. Van verschillende kanten is kritiek geuit op deze initiatieven, omdat Schütz de communistische theorie zou steunen, dat West-Berlijn een zelfstandige een heid is. die los staat van de Bonds republiek. In Bonn werd gisteren meegedeeld dat Schütz over zijn reis naar Polen overleg heeft gepleegd met het minis terie van Buitenlandse Zaken en dat ook de westelijke geallieerden zijn in gelicht. AMSTERDAM Gistermorgen is aan de Johan Huizingalaan een gewapende roofoverval gepleegd in de sigarenwin kel van de heer B. J. Lamers. De hoofdstedelijke politie heeft twee 21-jarige Italianen aangehouden. LONDEN Er is geen hoop meer dat men de Amerikaanse sergeant levend terugvindt, die er gisterochtend met een reusachtig militair transportvliegtuig van door ging. De 23-jarige sergeant van de lucht macht Paul Adam Meyer is zonder twijfel in de Atlantische Oceaan neer gestort toen de door hem gestolen Her cules, een vliegtuig waarmee twee honderd soldaten vervoerd kunnen worden geen benzine meer had. Vanmorgen werd meegedeeld, dat er wrakstukken waren gezien ten westen van het eiland Wight. Hij was onderweg naar de Verenigde Staten, naar zijn vrouw en kinderen. Het vliegtuig had hij gestolen op een Amerikaanse basis in het oosten van Engeland. Het toestel had voor zes uur vliegen benzine aan boord. Enkele uren na zijn sensationele ver trek sprak sergeant Meyer via de radio telefoon met zijn vrouw in Amerika. Hij ondervond toen moeilijkheden ter hoog te van Cherbourg. „Ik heb last met de automatische piloot", zei hij door de radio-telefoon. „Laat me alsjeblieft vijf minuten met rust. Ik heb hopen moeilijkheden Niettemin dacht hij toen nog dat hij Amerika zou bereiken. Sergeant-mecanicien Meyer heeft praktisch geen vliegervaring. Deskun digen begrjjpen niet hoe hjj heeft kunnen opstijgen, en dan nog dronken ook, met de reusachtige Hercules. De hele dag hebben Amerikaanse en Britse vliegtuigen bijgestaan door sche pen. uitgekeken naar de Hercules. Straaljagers die waren opgestegen, on middellijk na het ongeoorloofde ver trek, raakten hem al spoedig kwijt op hun radar. Nergens vond men een spoor. Meyers vloog waarschijnlijk erg laag, want ook de radarinstallaties op de grond verloren hem kort na zijn vertrek uit het oog. Donderdagavond laat was de sergeant naar zijn vliegbasis Mildenhall ge bracht door een Engelse politieagent die hem dronken van de straat had op gepikt. Dat hij ondanks de strenge bewaking bij het vliegtuig heeft kunnen komen WILP Op de rijksweg Apeldoorn- Devenler onder Wilp (gem. V oorst) heeft zich de afgelopen nacht een ern stig verkeersongeluk voorgedaan, waar bij drie personen zijn overleden en 32 min of meer ernstig gewond. De be stuurder van een personenauto haalde een voor hem rijdende auto in en reed daarbij frontaal in op de tweede van drie tegemoetkomende autobussen, die bij een poging om nog uit te wijken omkantelde. De vijf inzittenden van de personenauto werden uit de wagen geslingerd. De bestuurder F. P. (35) en de 26- jarige R. Miedema (beide uit Deventer) overleden ter plaatse, evenals de mede- inzittende mevrouw Vosmeljer uit De venter. De beide andere inzittenden, mevr Miedema en de heer Vosmefjer werden ernstig maar niet levensgevaar lijk gewond. Zjj werden overgebracht naar het Geertruidenziekenhuis te De venter. Van de 44 inzittenden van de aangereden bus werden 30 personen met verwondingen overgebracht naar twee ziekenhuizen te Deventer. is niets bijzonders. Hij had daarvoor een pasje omdat hij op de basis aan de vliegtuigen werkte. Dat neemt niet weg dat men het ver ontrustend vindt dat zoiets mogelijk is. Vooral ook dat het mogelijk was dat de radar de Hercules zo snel kwijt raak te. Men let nu eenmaal meer op vlieg tuigen die Engeland binnenkomen dan op toestellen die het land verlaten. Wat ook nog niet is opgelost is de vraag of de verkeerstoren de sergeant toestemming heeft gegeven om op te stijgen. Het radio-gesprek met zijn vrouw kon hij voeren dank zij medewerking van de verkeerstoren op de vliegbasis. Hij wei gerde verder elk radiocontact met de basis. UTRECHT Een ongeluk met een vrachtwagencombinatie die een zeer giftige vloeistof vervoerde, heeft giste ren op de rijksweg Arnhem-Utrecht filevorming veroorzaakt. Omstreeks twaalf uur stonden de rijen auto's uit de richting Arnhem voor het verkeersplein Oudenrijn tot aan Drie bergen (15 kilometer). Een vrachtwagencombinatie van de Damco Schiffahrt Spedition uit Mann heim vervoerde vier tanks met loodal- kyl, een zeer giftige vloeistof die zich zodra ze met lucht in aanraking komt omzet in voor mensen levensgevaarlijke gassen. HOUSTON De Apollo-10 heeft de laatste omwentelingen om de maan af gelegd. Om 11.26 uur vanmorgen scha kelden de astronauten de raketmotor van het ruimteschip twee minuten en 50 seconden in voor het verlaten van de aantrekkingskracht der maan en het be gin van de terugreis naar de aarde. Zij hadden toen 32 omwentelingen om de maan gemaakt. De bemanning heeft voor het eerst onthuld, dat zij in de afgelopen drie dagen last heeft gehad van jeuk. Ook is er veel geniesd en gehoest. Dit ongemak is veroorzaakt door kleine stukjes glas vezel. een isolatiemateriaal dat in het ruimtevaartuig losgeraakt is. Het losge raakte isolatiemateriaal was afkomstig van de tunnel en het luik tussen het ruimtevaartuig en de „maanspin". Het is blijkbaar los gerukt toen de druk in de twee compartimenten gelijkgemaakt werd WASHINGTON De Amerikaanse regering heeft gisteren een correspon dent van het Russissche persbureau Tass in Washington. Viktor Kopitin, bevel gegeven het land binnen 48 uur te ver laten. Het is voor het eerst sinds vele jaren dat Amerika een Russische correspon dent uitwijst. De maatregel is een ver gelding voor de uitwijzing door de Sov- iet-Unie van een correspondent van de Washington Post Een ejaarde klant die tijdens de over val in de winkel stond wordt door de GG en GD weggevoerd. De mannen zaten in de bij de overval gebruikte auto, die gistermiddag na een achtervolging van de Haarlemmermeer naar Amsterdam bij het Hoofddorp plein in de hoofdstad werd klemgere den. Zij worden voorlopig als verdach ten vastgehouden, hoewel de politie niet gelooft dat zij de daders zijn. Wel neemt de recherche aan. dat het tweetal bij de zaak betrokken is. Inmiddels is komen vast te staan, dat de rovers f 500 a f 600 hebben buitge maakt. De verdachten waren elk in het bezit van ruim tweehonderd gulden, maar dit geld bleek niet van de overval afkomstig. SCHIPHOL Op vrijdag 6 juni zul len enkele tientallen Amerikaanse schrij vers terug zijn op het Normandische strand, waar de meesten van hen pre cies een kwart eeuw geleden als on verschrokken oorlogsverslaggevers op D-day de landing meemaakten van de geallieerde legers tijdens de invasie van het Europese vasteland. Voor het zover is zal de groep, die volgende week donderdag op uitnodiging van het ANW en Pan American met de openingsvlucht op de nieuwe luchtlijn ChicagoAmsterdam naar ons land komt, 's avonds op paleis Soestdijk wor den ontvangen door prins Bernhard. De prins, die ook in oorlogstijd inspec teur-generaal van alle Nederlandse strijdkrachten buiten het bezette vader land was, zal op deze receptie d hand drukken van menige oorlogscorrespon dent, die hij 25 jaar geleden heeft leren kennen. AMSTERDAM Nauwe samenwer king tussen de rijkspolitie en douane recherche heeft ertoe geleid dat gister avond in Volendam een partij van ruim vijf miljoen gesmokkelde Amerikaanse sigaretten in beslag konden worden ge nomen. Eerder was in Rotterdam een half miljoen clandestien ingevoerde si garetten aangetroffen. De herkomst is de visserskotter uit Zwartsluis „Rinske", die ongeveer een week geleden bij Petten op de Noordhol landse kust liep. De politie vond de volgende morgen wat slordig gemorste sloffen sigaretten op het strand en dat was het begin van een diepgaand onderzoek. Kikvorsman nen, die het schip nader onderzochten, vonden aan boord nog een kleine partij doorweekte sigaretten, wat bevestigde dat de Rinske niet alleen ter visvangst was uitgevaren. De bemanning is ver hoord en ontkende niet dat de Ameri kaanse sigaretten aan boord waren, al leen men had deze normaal willen in klaren De stranding maakte dit on mogelijk. Het was duidelijk dat in de nacht van de stranding onbekenden in grote haast de nog bereikbare sigaretten van boord hadden gehaald en gisteravond lukte het, nadat eerder een partij van een half miljoen in Rotterdam was ach terhaald. de buit in Volendam terug te vinden. De sigaretten waren verstopt in een verendrogerij, een bedrijf waar ve ren, afkomstig van poeliers gereinigd en gedroogd worden om als vulling voor kussens en dekbedden te dienen. In ver band met deze vondst is proces-verbaal opgemaakt tegen de Volendamse gebr. S. De vijf miljoen sigaretten die men er aantrof, zijn overgebracht naar Amster dam en in het gemeentelijk entrepot opgeslagen. SNEEM Oud-president De Gaulle e zijn vrouw zijn gisteren plotseling vertrokken uit hun hotel te Sneem in de Ierse republiek. Waarschijnlijk om de tientallen nieuwsgierigen te ontvluch ten nam het echtpaar zijn intrek in een hotelletje in het district Connemara in Noordwest-Ierland. BREDA In de aandeelhoudersvergadering van de Etna heeft dr. ir. A, Vonde ling gisteren een hartstochtelijk beroep op het bestuur gedaan na de fusie met Daalderop in Tiel toch vooral aan de belangen van het personeel te denken. De beletselen voor deze fusie hebben de aandeelhouders van de Etna gisteren weg genomen door in de tweede jaarvergadering de herziene jaarcijfers over 1968 goed te keuren. Vorige maand stemden z(j de jaarstukken af. De voorzitter van de Partij v*n 4e Ar beid en Tweede-Kamerlid was verbaasd dat hij in het fusiebericht niets over de. personeelsaangelegenheden had gevon den. „Er is vooral in Tiel grote ongerust heid ontstaan. Kan alles over de perso neelsvraagstukken bij beide bedrijven worden meegedeeld De werknemers moeten toch, zonder dat ik de aandeel houders wil uitschakelen op de eerste plaats komen, omdat zij de bedrijfsresul taten mee helpen opbouwen", aldus de heer Vondeling, die na overleg met de ondernemingsraad naar de vergadering was getogen. Dr. A. L. Jongbloed, voorzitter van de raad van beheer, antwoordde dat Daal derop nu juist nog Turken in dienst had moeten netnen en dat ook de Etna zelf personeel nodig had. „Voor zover wij dat zien, zal de fusie geen ernstige ingrepen in het personeelsbestand tot gevolg heb ben", zei de heer Jongbloed. „De belangen van de werknemers zijn gewaarborgd en wij komen onze ver plichtingen tegenover hen na". De heer Vondeling was met dit ant woord niet tevreden. „Dat zou kunnen betekenen dat hun belangen zijn ge waarborgd als er afvloeiingen in het ge ding komen. Kunt u nu niet precies zeg gen of er meer of minder personen no dig zijn? Mits natuurlijk de resultaten goed zijn". „In dat geval hebben wij zeker meer mensen nodig", antwoordde het directie lid. Hoe die resultaten dit jaar zullen uit vallen blijft voorlopig nog een open vraag. De heer Jongbloed: „Ons resul taat wordt pas ver in de herfst bepaald". De door een onafhankelijkee commis sie herziene jaarstukken hadden intus- ROTTERDAM De druk op de Maasvlakte van gegadigden voor de bouw van een staalbedrijf wordt snel groter. De Nederlandse Kabelfabriek en de Steenkolen- handelsvereeninging hebben Rotterdams burgemeester W. Thomassen in kennis ge steld van een reusachtig project, dat door het Amerikaanse bureau Koppers i$ ontwikkeld. Het omvat de bouw van een geïnte greerd staalbedrijf (van erts tot eind- produkten), met een capaciteit van tien miljoen ton per jaar. Er is een investe ring van twee miljard gulden mee ge moeid. De opdrachtgevers van Koppers zijn er zeker van dat de financiering bin- nen enkele maanden, in ieder geval nog dit kalenderjaar, rond zal zijn. De nieuwe staalgigant zou een Euro pese opzet krijgen. Uitdrukkelijk is in het project de mogelijkheid open gehou den dat Hoogovens IJmuiden en hun Duitse partner Hoesch erin kunnen deelnemen. Het project heeft genoeg aan de 650 hectaren die op de huidige Maasvlakte beschikbaar zijn. De eerste staalproduk- ten zouden in 1973 kunnen worden af geleverd. Uiterlijk binnen tien jaar moet een topproduktie van tien miljoen ton per jaar zijn bereikt. De omvang van het project heeft de Rotterdamse autoriteiten verrast. Een vroeger rapport van Koppers ging van een veel kleinere opzet uit. Dat rapport, destijds uitgebracht op verzoek van de gemeente Rotterdam, was voor de Kabelfabrieken en voor de Steenkolen Handels Vereeniging aanlei ding Koppers te vragen een „blauw- druk'' te maken van een staalfabriek waarin zij zelf als eersten geïnteres seerd zouden üjn. Dit rapport zou vóór 1 jan. jl. ingeleverd moeten zijn. Kop pers vroeg echter een half jaar uitstel. De Lr,, erszee is afgeuamd! Het la: .ste caisson is gisteren ingevaren. Het sluitgat is dicht. Overzicht vanuit de lucht. Zie voor verslag elders in dit lad. De grote omvang van het nieuwe pro ject van Koppers en de uitstekende kan sen die het schijnt te maken, moeten te rug te voeren zijn op de stijgende be hoefte aan ruw ijzer in de meeste Euro pese staalbedrijven in het achterland. Ook de noodzaak om ruw ijzer tegen lagere kosten uit nieuwe fabrieken langs de zeekust aangevoerd te krijgen is hierbij van belang. De produktiekosten van het staal per ton in het Europese achterland worden te hoog om blijvend op de wereldmarkt te kunnen concurreren. Gelijke motieven hebben het Duitse staalbedrijf Hoesch tot een samengaan met Hoogovens in IJmuiden bewogen. Zij beiden kondigden kortgeleden aan op de Maasvlakte een bedrijf voor ruw ijzer te willen maken, welk ijzer naar IJmuiden en het moederbedrijf van Hoesch gevoerd zou moeten worden. Voor dit bedrijf was een maximale produktie van 5Vi miljoen ton gepland. Ook van het Duitse staalbedrijf Thyssen is bekend dat het belangstelling neeft voor een vestiging op de Maasvlakte, o.a. voor een buizenfabriek. CANNES De grote prijs van het filmfestival in Cannes is vrijdagavond toegekend aan de Britse film „If" van regisseur Lindsay Anderson. De film gaat over een gewapende revolutie op een Engelse school. De speciale prijs van de jury ging naar de Zweedse rolprent „Adalen 31". sen wel de vermoedens van verborgen rijkdommen in de Etna weggenomen. Door een rekenfout van het accountents- kantoor werd zelfs van de latere winst stijging van twee ton nog ruim drie kwart afgeknabbeld. President-commissaris ir. H. B. J. Wit te, oud-minister en burgemeester van Eindhoven, die dr. Vondeling nog be dankte voor enige tips (onder andere over de winst verdeling) had wel de in druk dat een bijzonder groot deel van de aandeelhouders nu achter de fusie stond. Dat deed trouwens ook de heer Vondeling zelf. Toch aarzelden nog enige aandeelhou ders en aandeelhoudsters die zich bij de fusie met Daalderop (elektrische huis houdelijke artikelen) door de Etna-haard in de kou voelden gezet. Hun beloofde ir. Witte bij de verwisseling van de aan delen in die van de houdstermaatschap pij Etna-Daalderop een vrij tolerante houding te zullen innemen. Dat wil zeggen, dat na het verstrijken van de officiële inwisselingstermijn nog ruimschoots aandelen en winstbewijzen kunnen worden aangemeld. Maar in elk geval wordt nu eerst contact met Daal derop gezocht om de fusiedraad weer op te nemen. „Gezien deze positieve ver gadering", aldus ir. Witte. VELDHOVEN Te Veldhoven Is vannacht om kwart over twee een per sonenauto op onverklaarbare wijze te gen een lichtmast gereden en geheel vernield. De uit Eindhoven afkomstige inzittenden, de 30-jarige heer V. en zijn 27-jarige echtgenote overleden ter plaat se. DEN HAAG De technische hoge school in Twente krijgt een campuscom plex. Het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen heeft er toestemming voor gegeven. De bouw gaat ongeveer tien miljoen gulden kosten. Het gebouw krijgt drie lagen, een bru- to-oppervlak van 14.000 vierkante meter en een inhoud van 48.000 kubieke meter. De bibliotheek, de culturele organisaties, de campusstaf en de campusorganisaties zullen er in worden ondergebracht. AMSTERDAM Weer heeft de Am sterdamse gemeenteraad zijn vergader- uren verzet om niets te hoeven missen van Ajax' daden op de hoogste trede van het Europese voetbal. Normaal vergadert de raad op woens dag om de veertien dagen van half twee tot vijf en, zo nodig, van acht uur 's avonds tot men klaar is. Woensdag moet alles achter elkaar worden afge daan. in zes uur tijds, van één tot zeven. Dan kan iedereen om half negen voor het scherm zitten. ADVERTENTIE In het grootst* overdekt* Dolfijnen stadion ter wereld met 2500 zit plaatsen ziet u een uniek* show van zeeleeuwen en dolfijnen .in één pro gramma. Tijden: 10.00 11.30 13.00-14.30 16.00 17.3Duur. (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN VELUWESTRAND RONDVAART (Van onze weerkundige medewerker) XJet weer met Pinksteren zal over wegend zomers zijn. Na voor bijtrekken van een warmtefront uit Frankrijk verwachten wij in Gel derland middagtemperaturen tus sen 20 en 23 graden, plaatselijk eventueel 25 graden. Maar de zon zal niet ongestoord schijnen. Een bijverschijnsel van het warmere weer vormt de kans op regen- of onweersbuien, die een plaatselijk karakter kunnen hebben.

De Vallei | 1969 | | pagina 1