Een wereld vol voordeel Afschaffing dagbladzegel bevrijdde Nederl. pers Schotland Yard wil racer i Groter verkoop van buitenlandse drank echte Schotten POGGENPDHL n kwaliteit, GEERTJES KEUKENCENTRUM Pinksteren ingrijpen bij „Oudenrijn"; 3l/2% rente Boerenleenbank Dissertatie over krant in verleden Gaat het alleen 0111 inhoud van loonzakje? salaris Perzië breekt met O.-Duitsland uitvoering en A 4lI Lx H II SbI mogelijkheden 5H«5SEH55EI ongeëvenaard VARA-tv naar W est-Irian V Drijvende markt op de Rijn Mevr. Barnard wil scheiden Een honkballer wil ook wel eens iets anders r® IS.V.V. BOISD IJS AMERSFOORT Ondermijnen Duitse boeren gaan fusioneren kom vrijblijvend kijken bij: OM VERKEERSCHAOS TE VOORKOMEN Hongerstaker overleed veilig, voordelig en... gemakkelijk. Goed om er nog eens aan te denken: een Privérekening nemen bij de Boerenleenbank. Daarmee komen alle voor delen van salaris ontvangen via 'n bank het beste tot hun recht. De Boerenleenbank verzorgt al Uw betalingen, Uw geld brengt rente op, is veilig en toch direkt bij de hand. Bovendien kan de Boerenleenbank U van dienst zijn op elk ander gebied waar U een bank nodig hebt. Met 1.050 vestigingen ook altijd dichtbij. En geopend op tijden die Uzelf het beste uitkomen. Meestal ook op vrijdagavond. de bank voor iedereen Pagina S ZATERDAG 24 MEI '1969 Een vredig tafereeltje op de campus van de universiteit van Michigan. Bloesem, een jonge liefde en niet te vergeten honkbal, ingrediënten voor een Amerikaanse lente. ADVERTENTIE AMERSFOORT beider tegenwoordig alleen om de in houd van het loonzakje, of heeft hij pog andere verlangens?" Deze vraag stelde de NVV-socioloog drs. W. Top in een voordracht tijdens de bondsraadverga dering in Amersfoort van de bij het NVV aangesloten Algemeen Nederland se Bond voor de Bouwnijverheid. De heer Top meent, dat de vakbewe ging meer het „waarom" van bepaalde verschijnselen moet gaan determineren Waarom wordt bijvoorbeeld een over dreven looneis gesteld? Het antwoord zou kunnen zijn, dat de arbeiders daar toe komen, omdat zij in de werksituatie geen bevrediging vinden en niet in staat zijn het verlangen naar medezeg genschap in een percentage uit te druk ken. Daarvoor is een andere taal nodig, die de vakbeweging nog niet kent, op voering van de arbeidsvoldoening is nu eenmaal een begrip dat men moeilijk aan de man brengt, vindt de heer Top. Toch meent hij dat de vakbeweging haar visie zal moeten verruimen om aan andere taken dan uitsluitend de ma teriële belangenbehartiging toe te ko men. Het gaat naar zijn oordeel tegenwoordig niet alleen om welvaart voor de werk nemers, maar vooral ook om zijn wel zijn. Er zijn mensen in de vakbeweging die er niets voor voelen als een soort verpleegster of maatschappelijk werk ster te gaan opereren. Maar als sprake is van een redelijker inkomensverde ling, heeft men het over het welzijn van de werknemer. Dan is men niet klaar met een pleidooi voor een recht vaardiger verdeling of een nivellering van de inkomens. Dan zal men zich ook moeten gaan afvragen waarom de inkomensverdeling scheef is. Dan zou men 'n oorzaak kunnen ontdekken in de niveauverschillen, die in elk bedrijf nog bestaan. Er lopen „mannetjes" rond die dezelfde prestatie leveren, maar ze dra gen verschillende kleur jasjes, de di recteur heeft een leren stoel, zijn on dergeschikten eenvoudiger meubilair. In elk bedrijf ontstaan aldus status symbolen en een vreemd soort be- drijfshiërarchie. Structuurveranderingen op elk niveau acht de heer Top gewenst alvorens van een redelijker inkomensverdeling iets terecht kan komen. Als bijvoorbeeld de enorme piramide van inkomens zou worden bekort, zou al 'n stuk democratisering zijn bereikt. De vakbeweging zou buiten de loonac- tie eens verder moeten „fantaseren" over de structuurveranderingen. ze moeten uitwerken en bijvoorbeeld moe ten beproeven. In eigen bedrijven. De arbeidsvoldoening wordt erdoor opgevoerd en daardoor het welzijn van de werknemer bevorderd. Het loonzakje In de dissertatie wordt uitvoerig de journalist en later dagbladeigenaar Izaak Lion geciteerd, die in de jaren zestig had geschreven dat vreselijke uitspattingen het onvermijdelijke ge volg zouden zijn van „het onbeperkt Gaat het - de ar-,- *is yoordp arbeider echt niet het fnig Lopenstellen van de gelegenheid voor Ai zaligmakende. ieder $Ujk ,J>ropd hunk^*- BONN Iran heeft de handelsbe trekkingen met Oost-Duitsland verbro ken, wegens opmerkingen, die voor Te heran vijandig waren, welke door de Oostduitse minister van Buitenlandse Zaken Otto Winzer gemaakt zijn tij dens een bezoek dat hij begin mei aan Bagdad bracht. Het besluit hangt samen met de er kenning door Irak van het regime in Pankow. zo heeft een functionaris van de Iraanse ambassade hier gezegd. - NIJMEGEN De afschaffing van het dagbladzegel in Nederland in 1869. heeft geleid tot >erhoogde belangstelling in het uitgeven van kranten, niaar andere factoren, zoals de ontwikkeling van de economie, hebben de snelle ontwikkeling duurzamer beïnvloed, aldus het proefschrift waarop de heer J. M. H. J. Hemels aan de katholieke universiteit te Nijmegen is gepromoveerd tot doctor in de letteren. De andere duurzamere factoren zijn. aldus het proefschrift ..De Nederland se Pers voor en na de afschaffing van het dagbladzegel in 1869". onder meer de afneming van het aantal analfabeten, de toeneming van de bevolking, de verstedelijking door industrialisering, de belangstelling voor gebeurtenissen in het buitenland na de Frans-Duitse oorlog van 1870-1871, de uitbreiding van het kiesrecht en de oprichting van politieke partijen. Daarbij komen dan de technische vooruitgang op het gebied van de zetterij en de drukkerij en de snellere communicatie. Volgens het proefschrift zijn oorzaak en gevolg niet altijd duidelijk te schei den. Door de afschaffing van het dag bladzegel, die een zware last voor de bladen betekende, kregen de Neder landse dagbladondernemingen en jour nalisten meer oog en vooral meer geld en ruimte voor een goede en geva rieerde berichtgeving over binnen- en buitenlandse onderwerpen. De heer Hemels noemde de afschaf fing van het dagbladzegel de economi sche bevrijding van de pers. Reeds in 1848 was in de grondwet de ideële persvrijheid neergelegd. Sedert 1674 kende men in Nederland een belasting op kranten, die in de loop der jaren steeds drukkender werd. Het in de Franse tijd ingevoerde „buitengewoon zegel" bleef na 1814 gehandhaafd. In 1843 kwam een nieu we zegelwet tot stand. Uit de lijst in de Memorie van Toe lichting op de begroting van finan ciën in 1864 bleek, dat de abonne mentsprijs van een aantal bladen voor meer dan een derde en van sommige voor meer dan de helft werd wegge nomen door het zegelrecht. Kort voor de afschaffing van het dagbladzegel was de gemiddelde abon nementsprijs van de Nederlandse dag bladen vijfendertig gulden, d.i. vijftien gulden meer dan de gemiddelde prijs van Engelse en Britse kranten, elf gul den meer dan de Belgische en vier gulden meer dan de Franse. Het on middellijk effect van de afschaffing was dat de kranten zowel omvangrij ker als goedkoper werden. zaligma^egdp. p>cr»vro Ersié' meer ifiaar^het blijft voor 'liep? allemaal te wazig, orrtflfft er op het* terrein van de medezeggenschap, de structuurveranderingen weinig of niets gebeurt. Een van de bestuurders van de ANB, de heer J. Trooster, gaf te kennen, dat de inhoud van het loonzakje voor de werknemer het belangrijkste blijft, zo lang er nog te weinig inzit. Hij stelde de studenten ten voorbeeld aan de vakbewegingen, die naar zijn mening teveel isoleert in de maatschappij. Hij pleitte voor meer discussie met andere maatschappelijke groeperingen. de en^baat in zijn' hart en gal in zijn inktpot had, om met de gaven van zijn intelligentie het volk te vergiftigen". Afschaffing van het zegel zou de na tionale en sociale grondslagen van Ne derland helpen ondermijnen. Kaartspel, dronkenschap en kranten werden door Lion aan een onderzoek onderworpen en hij vatte ze samen on der het begrip „passie", aldus de heer Hemels. Men zou te gemakkelijk tot misbruik bij het kaarten, drinken en kranten drukken vervallen. koelkasten diepvriezers wasautomaten afwasmachines LIEBHERR NEDERLAND N V 020-946287 AMSTERDAM DEN HAAG De felle concurrentie tussen de slijters heeft de verkoop van buitenlandse drank sterk gestimu leerd. De verkoop van het buiten lands gedistilleerd steeg in het eerste kwartaal van dit jaar met 89 procent tot 9111 hectoliter (van honderd pro cent). De heer J. P. Coebergh, vice-voor- zitter van het produktschap voor ge distilleerde dranken, noemde deze cij fers bij d( vaststelling van het jaar verslag. Hij kon moeilijk voorspellen waar de ontwikkeling zou eindigen. Zeker is volgens hem echter dat de importen van buitenlandse sterkte drank buiten de importeur-alleenver tegenwoordiger om aanzienlijk zijn af genomen. (Dit gebeurde na het vrijla ten van de prijzen door vrijwel alle importeurs - red.). Ook met de export van sterke drank ging het niet slecht. In de eerste drie maanden steeg deze met ruim veertig procent tot 7800 hectoliter, voor ruim 42 procent bestaande uit advocaat. Het afgelopen jaar steeg het ver bruik van gedistilleerd in ons land van 1,63 tot 1,74 liter. Lion was echter, zo schreef de heer Hemels, geen vreemdeling in de jour nalistieke wereld, wat bleek pit zijn prognose dat na afschaffing van het dagbladzegel naast een zedenbeder vende pers, ook een „volkspers" met kennis, verlichting en beschaving voor weinig geld" zou ontstaan. De dissertatie omvat een reperto rium van de Nederlandse pers van 18*8 tot 1890 die 205 van de 699 blad zijden van de dissertatie, inclusief de bijlagen, omvat. In het repertorium worden gegevens vermeld van onder meer abonnementsprijzen en adverten tietarieven. Promotor was prof. dr. P. H. Win kelman, hoogleraar in de- Sociale en Economische geschiedenis. HANNOVER In Europa zijn te veel boeren, die niet rendabel genoeg produceren en slechts met hulp van subsidies verder kunnen bestaan. Pas onlangs heeft de vice-president van de EEG. dr. S. L. Mansholt, de prognose opgesteld, dat tot het jaar 1980 rond vijf miljoen boeren in het EEG-gebied gedwongen zullen zijn, hun bedrijven te sluiten. Het grootste deel van deze thans nog zelfstandige boeren zal naar zijn mening ir. de industrie gaan wer ken of voortijdig stil gaan leven. Om dit. noodlot te ontgaan, zochten twee Duitse boeren uit de kleine Ne- der-Saksische gemeente Reinstorf naar een overlevingskans. Enerzijds wilden zij hun boerderijen behouden, ander zijds hun landbouwproduktie zo econo misch inrichten, dat zij op de EEG- markt kunnen blijven concurreren. De beide boeren wonnen inlichtingen in bij agrarische experts en bestudeerden vakboeken over bedrijf s^onomie. Daar na namen zij een besluit: op 1 juni 1969 willen zij hun beide boerderijen samensmelten en een landbouwmaat- schappij met de rechtsvorm „GmbH en Co. commanditaire vennootschap" stich ten. *T f ïf- ADVERTENTIE APELDOORN - KONINGINNEL A AN 78 - TELEFOON 05760 17434 Ga.ec.pperbrug.aan-, l krijgerr* UTRECHT van Utrecht zal met ingang van het ko mende Pinksterweekeinde, ingrijpen de verkeersmaatregelen nemen om de rijksweg Arnhem-Utrecht te ontlas ten. Al naar gelang het verkeersaanbod, zullen de automobilisten uit de rich ting De Bilt deze zomer op zon- en feestdagen bij de Berekuil in Utrecht niet meer linksaf Rijksweg 22, de rond weg langs het stadion die de Berekuil met de rijksweg Arnhem-Utrecht ver bindt, op mogen rijden. Deze „poot" van het plein wordt afgesloten en het verkeer met bestemming Den Haag. Rotterdam, Den Bosch en Breda wordt via twee andere routes door de stad naar Rijksweg 2 (Amsterdam-Utrecht) geleid, vanwaar men het klaverblad Oudenrijn kan bereiken. Verkeerstellingen hebben uitgewe zen, dat Rijksweg 22 op rustige zonda gen per uur 2400 auto's op Rijksweg 12 „loost". Het invoegen veroorzaakt grote moei lijkheden en was op drukke uren zon der hulp van de verkeerspolitie zelfs onmogelijk. De politie moest het verkeer uit Arn hem ophouden, hetgeen tot aanziehlij- ke filevorming op beide Rijksegen leid de. Bovendien is de situatie ter plaatse bijzonder ingewikkeld omdat 300 meter verder het verkeer naar Utrecht en Jutphaas (afrit Kanaleneiland) rechts af moet door de file die van Rijksweg- 22 af komt heen, terwijl nog weer iets ziénlqhrsnelheidsbeperking noodzake lijk maakt. De verkeersknoop is het grootst in de middaguren, als het verkeer dat 's morgens uit de Randstad naar het oosten is getrokken, naar huis terug keert. De omleidingen zijn dan ook waar schijnlijk alleen 's middags nodig. On geveer twintig opvallende geel-zwarte borden op de Rijksweg Zeist-De Bilt- Utrecht (waarover ook het verkeer uit Amersfoort wordt aangevoerd), bij de Berekuil en in de stad zullen de omlei dingsroutes aangeven. De maatregelen betekenen een zwa re belasting voor de Utrechtse politie. Om het verkeer in de stad op te van gen, zal de verkeersbrigade iedere zon dag waarschijnlijk tien man extra-moe- ten inzetten. DJAKARTA Een VARA tv-ploeg van drie man heeft toestemming gekre gen maandag naar Biak te vertrekken voor een verblijf van minstens een week in West-Irian. Het zijn de eerste buitenlandse journalisten die tot het ge bied worden toegelaten sinds de opstand te Anarotali in het centrale bergland. LONDEN Scotland Yard, het beroemde hoofdkwartier van de I.ondense politie, heeft slechts heel in de verte iets te maken met Schotland, maar het nadert voort durend meer de Schotse Hooglan den. Dat betekent niet. dat de Londen- se bobbies hun traditionele blauwe broeken zullen ruilen voor kilts, de geruite rokjes van de bergschotten, maar wel dat meer bobbies op hun ronden zullen spreken met een ge brouwde Schotse „r" in plaats van in het neuzelige C'ockney-dialect van de geboren Londenaar. Wat Scotland Yard, zoals de Lon- dense hoofdstedelijke politie wordt genoemd, te maken heeft met Schotland, is uitsluitend, dat deze politie in 1890 een gebouw heeft overgenomen op een stuk land naast de Theems, waar Schotse ko ningen plachten te verblijven als" zij naar de Engelse hoofdstad kwa- men. ^Dat is onze' enTgff^bapd met in het korps zei een functionaris van de Yard. „De bevolking van Lon den is afkomstig uit geheel Groot- Brittannië en daarom proberen we politie te hebben uit het hele land in plaats van alleen Londenaars. Dat is tactisch beter." In een snelle witte politie-auto en een kleine open vrachtauto heeft de j Yard thans een inspecteur, een ver- keèrsspecialist, een vingerafdruk- kendeskundige en een politie- inspectrice naar noordoostelijk Schotland gezonden, om opwekken- de toespraken te houden tot school- kinderen en een rekruteringscatn- pagne te beginnen teneinde Schotse cadetten naar Londen >fe Jbkken. Voorts plaatst de Yard adverter^ 1 ties in kranten in Aberdeen *en El» J gin en omgeving. De Yard telt net iets meer dan j 20.000 man en heeft nog 5000 nodig om op volle sterkte te komen: Zij -j rekruteert al met al 1200 tot 1600 nieuwe agenten -per jaar* maar dit 't is de eerste rechtstreekse poging ia* noordoostelijk Schotland. „Sommigen van ons menen,..-dot.- ongeveer een vierdevan «het kgrps--4?- reeds uit Schotland afkomstig is", 4 vertelde een functionaris.., „,Aan de agenten hier té ho"ron' «auje /ëgv. gen dat het zo was. Maar we wil- len er meer". Daar in Schotland grote werk- .loosheid heerst, is het een ideaal j rePPl^iringsterrein en volgens een publicatie van de Yard zijn Schot- ten ideale rekruten. Zij worden in depubliciteit nuch- ter. praktisch, evenwichtig, goed j onderlegd en goed gfelapuwd ge- noemd,. v Slécht nieuws voor de Ë^ndense wetsovertreders. LUXEMBURG De 41-jarige Por tugees Candido Soares, die zes weken geleden in hongerstaking was gegaan uit protest tegen de traagheid van de Luxemburgse justitie, is vrijdag in een ziekenhuis in Luxemburg overleden. Hij werd enige dagen bewusteloos uit zijn cel naar het ziekenhuis overgebracht voor een tweede dosis ingespoten voed sel. Soares werd vorig jaar april gear resteerd, omdat hij een vervalst iden titeitsbewijs had. Denemarken, Frank rijk en West-'DUitsland hebben om zijn uitlevering gevraagd, omdat hij in die landen valsheid in geschrifte heeft ge pleegd. De gevangene had de verzekering gekregen, dat zijn zaak zeer spoedig voor 'zou komen, maar hij bleef alle voedsel weigeren. WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van Handel treeft bekendge maakt dat er deze herfst een „drijven de markt de Rijn" op zal gaan van Ne derland naar Duitsland en terug. De „markt" zal ondergebracht zijn op twee schepen, dat wil zeggen het ene schip, de Loreley, zal dienen als tentoonstellingsschip terwijl het andere de Europa, gebruikt zal worden als ver blijf van de exposanten. Veertig Amerikaanse firma's zullen op de Loreley hun produkten tonen. De varende tentoonstelling zal be ginnen, op 13 oktober in Keulen en dan via Wiesbaden, Karlsruhe en Duis burg naar Rotterdan^. afbakken. In el ke haven zal mem twéé dagen voor anker gaan. Er zal aan boord van de Loreley voornamelijk technische ^apparatuur te zien zijn. ADVERTENTIE KAAPSTAD Het hooggerechtshof gebied van hartoverplantingen, prof. Chris Barnard, vrijdag tot 20 juli de tijd in Kaapstad heeft de deskundige op het gegeven naar zijn vrouw Alette Gertrui- da terug te keren of zich anders voor 30 juli te verweren tegen haar eis tot echt scheiding. Mevr. Barnard voert aan dat haar man bij zijn vertrek naar het bui tenland, in maart van dit jaar, heeft meegedeeld dat hij niét bij haar zou te rugkeren. Mevr. Barnard verklaarde dat zij en haar echtgenoot hebben afgesproken, dat de twee kinderen een zoon van 18 n een dochter van 19 bij haar dingblijven en dat hij hun onderhoud en opleiding zal bekostigen. Zolang zij niet hertrouwt, kan zij over het huis be schikken. Hij is bereid haar voor haar zelf 300 rand per maand (1500 gulden) te l>etalen, zolang zij ongetrouwd blijft. Ook de kosten van deze echtscheiding neemt hij voor zijn rekening. Uw salaris via de Boerenleenbank 1050 vestigingen

De Vallei | 1969 | | pagina 5