Hitier zag niets in raketten ff Experiment leidde na twee jaar tot succesje Geheime wapen IM"' v. Onmogelijk Wat vooraf ging Zelfvertrouwen Succesvolle zoons Geestdrift Uitvinders Glashelder Ultra-modern Interesse Discussies De Gay twenties hollen naar hun einde. Het is 1929 en Duitsland is gek van een nieuwe rage: raketten. Kranten en tijdschrif ten schrijven pagina's vol over gedurfde ondernemingen. De ingenieur en fysicus Max Valier bouwt auto's, railwagens en sleden, die door raket- t-ÜP worden aangedreven. Hij bereikt met Kjtt voertuigen snelheden van tweehonderd kilometer en meer. Fritz von Opel raast voor een duizend koppig publiek over de Avus (de grote renbaan van Berlijn) in een huilende en vlammen spuwende raketauto en tracht vanuit Frankfort am Main de hemel te veroveren met een vliegmachine, die, afge schoten door zestien kruitraketten, de wol ken inknalt. Veel meer andere mannen wagen zich anno 1929 aan allerlei experimenten. Ze halen vette koppen in de kranten en zijn nu weer vergeten: Reinhold Tiling, Wilhelm Belz-Gummersbach, Karl Poggensee en Friedrich Wilhelm Sander om maar enkele van deze „zoekende" Duitsers te noemen. In datzelfde jaar 1929 voert Adolf Hitler een gesprek met Max Valier. Valier, die voortdurend in geldnood zit vanwege zijn kostbare ondernemingen, heeft Hitler in München opgezocht om van deze nieuweling in de politiek wat los te krijgen. Maar Hitier schudt met het hoofd en merkt later in de kring van zijn partij op: „Wat Valier en die andere gekken daar allemaal doen is je reinste waanzin! Misschien heeft deze confrontatie tussen de man, die de wereld een tiental jaren later op de rand van de afgrond zou brengen, en Je reinste waanzin" de van raketten bezeten Valier ons gered van de totale vernietiging: sedert Valier heeft Hitier nooit wat opgehad met raketten. Nooit, totdat het te laat was en zijn geheime wapen niet meer bij machte was om de aanrollende legers van de geallieerden tot staan te brengen. Anno 1929 was Duitsland in de roes van de raket Op de grote renbaan van Berlijn stelde Fritz von Opel zijn door raketten aangedreven „auto" aan het publiek voor. Had Hitier het belang van „die reinste waanzin" eerder ingezien, waarschijnlijk zou de loop der geschiedenis een heel andere bedding hebben gezocht... De ruimtevaartkoorts heeft Berlijn in 1929 te pakken. Uitvindertjes, klusjesman nen, maar ook hooggeleerden, fabrieken in schuurtjes en optrekjes aan raketten, die een metertje of wat van de grond komen en dan, als geschrokken van eigen durf, weer neer vallen. De bloedarme industrie van Duitsland, die in deze crisisperiode al miljoenen arbeiders „Ik keek ademloos naar de sterren. Het was mijn vurigste wens ze te bereiken", herinnert zich Wernher von Braun, als hij aan de jaren denkt, die hij op de middelbare school doorbracht „Ruimtevaart, dat betekende de sprong in het heelal - een ideaal, waaraan men zijn hele leven zou kunnen wijden. Ruimtevaart, dat wilde zeggen - niet stom door een sterrekijker zitten gluren, maar zelf de ruimte bestormen; de sterren ter plaatse gaan bezoeken en onderzoeken. „Als ik nu terugkijk op de jaren die achter me liggen, dan moet ik zeggen dat alles veel moeilijker was, veel meer tijd en veel meer geld heeft gekost dan ik me toen, in m'n jongensdromen had voorgesteld." aan de dijk heeft moeten zetten, ziet echter geen heil in dit speelgoed. Er is maar één industrie, die het wél ziet: de film. Voor de Ufa in Berlijn zit er brood in dit ploffende speelgoed, in deze droom van jonge ingenieurs, in deze „reinste waanzin" van ruimte-fanatici. En Fritz Lang gaat de film maken. Het wordt niet helemaal onzin in die film, die „Vrouw op de maan" zal gaan heten. Natuurlijk, Lang zit er niet mee om zijn mensen op de maan zonder ruimte-pak aan te laten lopen. Maar zijn raket moet „net echt" zijn, een ruimtevaartuig, dat de kritische bioscoopbezoeker de kreet zal ontlokken: Ja, als we de maan bereiken, dan zal het zo gebeuren...! Fritz Lang schiet professor Hermann Oberth aan en vraagt hem voor zijn film een raket te bouwen. Oberth de man, die al een boek over ruimtevaart heeft geschreven - grijpt van ganser harte toe, zeker als het plan geopperd wordt om, bij wijze van reclamestunt, een echte raket te lanceren. Ook daarvoor zal de Ufa het geld geven. Professor dr. Oberth moet lachen om het script van de film. Moet zich kwaad maken over de „onmogelijke" eisen van de regisseur voor de gezellige sigaar, die op het Ufa- maanoppervlak komt te rusten. Maar als een gedrevene ploetert Oberth onderwijl aan zijn scheppingen: aan de onwaarschijnlijke raket, die op de „kunstmaan" moet landen; veel méér aan de échte raket Samen met dr. Rudolf Nebel, een enthou siast, die Oberth door middel van een advertentie als medewerker heeft gevonden, bouwt hij aan een twee meter hoge raket, die volgens de berekeningen met zestien liter vloeibare brandstof een hoogte van veertig kilometer moet kunnen bereiken. De film komt van de grond. De raket niet. Op 30 september 1929 gaat „Vrouw op de maan" in première, maar de lancering van de echte raket wordt afgelast, „omdat het jaargetijde niet meer gunstig is voor lancerin gen van raketten". In werkelijkheid betekenden de drie maan den, die Oberth en Nebel hadden om hun raket te bouwen, een veel en veel te korte termijn om succes te kunnen boeken. Toch is Oberth niet ontevreden. En zelfs de Ufa niet. De hoogleraar mag op kosten van de Ufa nog een tijd langer experimente ren. Hij krijgt een loods, gereedschap en zelfs een landingsgestel van de filmmaat schappij, die overigens met haar film in Europa schatten verdient. En dat is het moment waarop een zeven tienjarige jongen bij Oberth binnenstapt en vraagt: „Mag ik u helpen professor?" Oberth neemt de leergierige jongeman, die zojuist het gymnasium heeft afgemaakt en van plan is ingenieur te worden, aan als hulp. De „Wernher von Braun" wordt geboren. Wernher von Braun, in 1912 in Wirslts in Pruisen geboren, voelt zich van meet af aan aangetrokken tot de sterren en tot de wetenschap, die het de mens mogelijk moet maken het hemelruim te bestormen. Zijn jongensdromen, een raket te bouwen die aangedreven wordt door vloeibare brand stof, worden al in zijn jonge jaren werkelijk heid. Zijn grote triomf beleeft hij echter wan neer hij, als directeur van het Ruimtevaart centrum van de NASA in Huntsvüle (Alaba ma V.S.), op 21 december vorig jaar „zijn" Saturne-V-raket dé Apollo-8 naar de maan ziet brengen. „Dat waren waanzinnige tijdenis Von Brauns opgetogen commentaar bij deze oude foto uit zijn verzameling. De plaat is gemaakt op 5 augustus 1930. Tweede van rechts is de dan achttienjarige student Wernher von Braun. In de witte jas: Klaus Riedel; naast hem, staande bij de raket, prof. Hermann Oberth en helemaal links dr. Rudolf Nebel. Voor hun tijdgenoten gold dit groepje jonge mannen als fantasten... Als Wernher von Braun zijn tijd begint te verdelen tussen college lopen aan l de technische hogeschool, zijn acht urige werkdag als bankwerker in een machinefabriek en zijn „vrije tijd" bij Oberth, Nebel en Klaus Riedel (een nieuwe geestdriftige ingenieur, die zich bij Oberth heeft aangesloten) is nog nooit met succes een raket de ruimte ingestuurd. Twee jaar is Von Braun „erbij" en dan lukt het experiment wél. De Mirak-2, een kleine raket, gebouwd door Nebel, Riedel en de negentienjarige student, schiet 350 meter het luchtruim in. Opgestoten door een tot ontbranding gekomen vloeistof. Het drietal Oberth is noodgedwongen teruggekeerd naar Siebenburgen om er op het gymnasium les te geven in fysica en wiskunde; de UFA kon niet blijven betalen heeft koortsachtig gewerkt. In Berlijn-Reinickendorf heeft Nebel een oude, niet meer gebruikte schietbaan gevon den. Er staan wat betonnen gebouwtjes op en de gemeente Berlijn verhuurt het com plexje voor de symbolische prijs van tien Rijksmark per jaar. „We gingen er meteen weer aan de slag", zegt Von Braun. „Tegen een van de schuurtjes spijkerden we een bord met daarop de woorden RAKETTEN VLIEG VELD BERLIJN. Geld hadden we niet. Zelfvertrouwen des te meer." Wat er aan geld nodig is praat Nebel los. En krijgt hij bij de fabrikanten geen geld, dan sleept hij toch wel een stuk gereedschap of wat aluminium in de wacht. Zo werkt het i w* - ui. «,n 1 ïw Een toast ten huize van Magnus Freiherr von Braun. De baardige vader van Wer nher von Braun is 91 jaar. Op de voorgrond rechts Wernher von Braun. Zijn broer Sigismund, achter hem, is Duits gezant in Parijs. Wernhers broer Magnus (links), is directeur van Chrysler in Detroit. drietal toe naar eind september 1931, als de Mirak-1 weliswaar een mislukking wordt en de opgetrommelde toeschouwers hun één Mark entreegeld terugeisen. Maar enkele weken later beantwoordt zijn verbeterde versie aan alle verwachtingen. Zo groot is het succes, dat de Berlijnse kranten verhalen brengen over de geestdrif tige pioniers van de ruimtevaart. Dat brengt bezoek, maar nauwelijks het zo begeerde geld van de industriëlen. Voor de industrie blijft het steeds een spel, een gevaarlijk spel bovendien. Is niet op 17 mei het jaar tevoren Max Valier bij een explosie in een drukkamer gedood? Van één kant evenwel is er wel degelijk belangstelling. Van het leger. De chef van de afdeling Ballistiek en Munitie van het Duitse leger, kolonel prof. dr. Becker, trekt sinds 1929 geld uit voor onderzoek op het terrein van raketten. Maar het werk vordert niet. Bovendien moet research door het leger op dit gebied heel omzichtig gebeuren: in artikel 168 van het verdrag van Versailles staat immers, dat Duitsland geen wapens mag maken? De jongemannen op het RAKETTEN- VLIEGVELD BERLIJN denken in de verste verte niet aan wapens. Kolonel Becker aan niets anders. Hij wil raketten als wapen. Elke hulp en van welke kant ook is hem daarbij welkom. Van de minister van defensie Wilhelm Groener heeft Becker toestemming om ook burger-uitvinders geld toe te stoppen om raketten voor het leger te ontwikkelen. Op een dag, het kan niet uitblijven, komen drie heren naar Reinickendorf. De mannen dragen hun winterjassen bet is december 1931 en zwarte schoenen ongemakkelijk. De heren, kolonel Becker en de kapitein Von Horstig, chef van de afdeling ballistiek, en Dornberger, ingenieur en assistent van Von Horstig, worden door Rudolf Nebel ontvangen. Het eerste bezoek van de officieren wordt gevolgd door een tweede. De militairen kijken toe als een nieuw exemplaar van de Mirak wordt getoond. De heren onderhou den zich met Nebel, maar vooral ook met Wernher von Braun, die, volgens een verklaring van kapitein Walter Dornberger, „mij toescheen als de man, die de proble men beter doorzag dan de anderen. Zelfs de moeilijkste details wist hij glashelder uit te leggen." Nu worden Nebel, Riedel en Von Braun uitgenodigd met hun Mirak naar Kummers- dorf te komen. Kummersdorf, verscholen in de dennenbossen van Brandenburg, is strikt verboden terrein voor niet-ingewijden. Zelfs hoge officieren mogen er niet komen. De „Prufstelle West" is het geheim van de Duitse Wehrmacht. „Kummersdorf" vertelt Von Braun nu, „had voor ons alles, wat we ons konden wensen. We benijdden het leger om dit ultra-moderne complex, dat zelfs al beschi kte over een landingsgestel, dat in beton was ingebouwd en waarboven een dak kon worden weggeschoven." De Mirak wordt opgesteld en afgevuurd. Hij komt zeventig meter hoog en stort dan neer. Excuses en uitvluchten worden door het militaire publiek weggewuifd met de woorden: „Of dit nu gelukt is of niet, de hele zaak die u ons voorschotelt is toch maar een onzekere boel." Eo enkele weken later ontvangt Becker de negentienjarige Von Braun. „Wij van het leger", zegt de kolonel, „zijn in de raketten- techniek buitengewoon geïnteresseerd. Maar zoals u en uw collega's het doen hebben wij er niets aan. Bij u heerst een circussfeer. In plaats van speelgoed de lucht in te knallen, zoudt n zich moeten concentreren op wetenschappelijk werk. Von Braun verweert zich en verdedigt zijn vrienden. De circussfeer is immers nodig om geld los te krijgen voor verdere experimen ten...! Kolonel Becker wil graag helpen, als het alleen het geld is. Maar dan zullen de vrienden Reinickendorf op moeten geven. Von Braun gelooft toch niet, dat het leger goed zal vinden, dat er met raketten wordt geëxperimenteerd onder de ogen van Jan Publiek? En Becker biedt Von Braun en zijn vrienden Kummersdorf aan... als zij bij het leger in dienst willen komen. Verontwaardiging op Reinickendorf als Wemher von Braun terugkeert. Heftige discussies. „Die lui van bet leger zullen de vrijp ontwikkeling van onze plannen om de ruimte te veroveren onmogelijk maken", is Nebels laatste woord in deze zaak. En Von Braun? ,,Hoe meer ik onze financiële situatie onder ogen zag, hoe zekerder dat ik wist dat ons hele plan op niets zou uitlopen als er geen geldschieter kwam. De industrie was niet bereid ook maar iets in ons experiment te steken. Er bleef niets anders dan Kummersdorf over." Op 1 oktober 1932 tekent Von Braun het contract. Een maand later volgt Walter Riedel en wordt in Kummersdorf assistent van de twintigjarige Von Braun.

De Vallei | 1969 | | pagina 7