Gelderse waterschappen pakken gecoördineerd de dijken aan Dieren op de fiets Gelderse dag in Zutphen Rustig houden met Pinksteren DENK ER EENS OVER NA Grote aankopen vlak voor de reformatie Subsidie voor jachthaven aan Knardijk W Vijftig kaarten voor fietstochten SCHAKEN mm m DAMMEN BRIDGE KRUISWOORDRAADSEL Klokken Boekenrij Samenspel Rijksbijdrage Vaste vorm door H. KRAMER M I 2M M m i M M door J. M. BOM OPLOSSING door H. W. FILARSKI V X. H i- ~e' Tielse Sint Maartenskerk was rijk aan sehatten ¥«dere kerk van enige bete kenis, en zéker een stads kerk, bezat vroeger een uitge breide kerkschat. Daartoe be hoorde alles wat deel uit maakte van de attributen voor de erediensten, zoals toren klokken, zilverwerk voor het opdragen van de mis, reliek schrijnen, gebeeldhouwde en uit hout gesneden altaren, mis salen, kostbare boeken die met de hand verlucht waren, trip tieken en geschilderde kruis wegstaties. En niet te vergeten de fresco's op de wanden. He laas is de sloopwoede van de reformatiegezinden (en dan denk ik nog niet eens direct aan de verfoeilijke beelden- stormerij) zó intensief ge weest, dat vrijwel ndets daar van gespaard werd. En thans betalen zelfs calvinistische an tiekverzamelaars schatten voor de restantjes. Zelfs gegevens over de kerkschatten zijn zeld zaam omdat de inventarisatie lijsten niet aanwezig zijn. Het mag een wonder heten dat over al dat schoons uit de Tielse Sint-Maartenkerk wél iets bekend is. Al is het een schrale troost dat daar prak tisch niets van over bleef. ook de Ursula-klok „goet en- de wel gheraekt". Oók in 1552. Toch had de Sint-Maartensto ren méér dan deze vier klok ken. In totaal waren er negen. In 1553 werd één klok geruild tegen die van de nabijgelegen Sint-Walburgiskerk. Dit ver moedelijk ter bevordering van de goede stemming, 'n 1554 werden aan de beiaard nóg drie kleinere klokken toege voegd. In totaal zijn dus vijf klokken uit de toren van Tiel elders terecht gekomen. ¥"¥ver de toestand, ontstaan vór men in 1560 overging tot het bouwen van een nieuw priesterkoor en de kruisbeuk, is vrij veel bekend. Er waren twintig altaren in deze kerk, veelal behorende aan gilden of vooraanstaande rijke burgers. Dit grote aantal altaren was mede oorzaak dat zulk een enorme kerk nodig was. Het was een komen en gaan en steeds waren in de kerk vica rissen aanwezig. In 1576 wa ren naast pastoor Peter van Teffelen nog zes capittulaire heren aan de Sint-Maartens kerk verbonden. |~\eze altaren moeten voor- zijn geweest van schatten aan kunstvoorwerpen. Zo zal van het Sint-Anthonius-altaar afkomstig zijn het vermaarde drieluik van Jan Wellens de Cock, dat jaar en dag al deel uitmaakt van de Stedelijke Oudheidkamer. Dit soort alta ren stond geheel apart van het eigenlijke hoofdaltaar in het priesterkoor. Bij de intrede van de reformatie is al dit schoons uit de kerk verwij derd. Omdat er in Tiel niet gebeeldenstormd is er is geen enkele aanwijzing in die richting zullen juist uit dé ze kerk héél wat oude gilde- stukken gered zijn. Maar waar zijn die in de loop der tijden gebleven. Men begrijpt dat, wanneer een gilde een vierdag had, de broeders naar hun ei gen altaar gingen om de „pa troon" eer te bewijzen. Zo wa ren toen ten enen male de ze den. Wij wezen er reeds op dat de pastoor van de Sint- Maartenskerk voor die gele genheden een aantal „capittu laire heren" tot zijn beschik king had. In de wandeling, dus alledaags, werd zo iemand als vicaris of gewoon „heer" aangesproken. Zo'n priester hulp „voor alles bekwaam" gaat nu door het leven als Tn ieder geval zijn als door een wonder de twee be roemde klokken van Jan Moor behouden. En dan is er de anonieme klok uit ca. 1375, een niet - sjablone-klok, een van de grootste uit die tijd. Vermoedelijk werd deze klok in de kerk zelf gegoten. Een schitterend stuk klokkengie terskunst dus. Het is voorts opmerkelijk dat aan het gie ten van de klokken van Tiel geen Utrechtse meester te pas kwam. Men koos Jan Moor, die in Delft de meesterlijke „Jezus-klok" gemaakt had. Jan Moor was zoon van Jas per Moor, die in 1507 de bijna 5000 kg zware Carolusklok voor de kathedraal van Ant werpen vervaardigd had. Veel al lieten de klokkengieters hun gereedschappen naar de stad of het dorp waar men een klok voor de toren be stelde komen en werd de klok ter plaatse gemaakt. Jan Moor goot in 1552 evenwel de beide klokken te 's-Hertogen- bosch en een jaar later zijn ze opgehangen. Tiel had uit de oude toren reeds twee flinke klokken, waaronder die zeldzame Maria-klok uit ca. 1375. Toen de toren groot en zwaar genoeg was om het ge weld van twee klokken er bij te torsen en de trillingen die bij het beieren ontstaan te doorstaan, wilde het stadsbe- iAA I I I I I fI I x stuur nóg grootser voor de Van 4/0 km meer dan de heltt onder de maat draad komen. En dan meteen maar een van de vermaardste klokkengieters ook aan het werk zetten. De klank van de nieuwe klokken moest uiter aard samenstemmen met de oudere. En dat is een teer punt bij de oude klokkengie ters beweest. Een punt van er varing en vooral van zuiver berekenen. kapelaan. Betere vergelijking is m.i. niet mogelijk. Ik weet dat ik voor een groot deel ook voor protestantse lezers schrijf die van de dienst der altaren geheel onkundig zijn. Zij zijn zich er niet van be wust dat iedere mis aanvangt met de woorden uit de 43e psalm. En of ik dat nu su per-reformatorisch en gedra gen hoor spelen door Teunis van de Pol in de Hervormde Kerk te Opheusden of Grego riaans in de St. Walburgkerk te Tiel, dat ontroert altijd: „Dan ga ik op tot Gods alta ren". In de roomse tijd van Tiel waren dat buiten het hoog-altaar nog 20 altaren om „naar op te gaan". En aan dit allés kwam een abrupt einde toen pastoor Peter van Teffe len door de ambtman Dirk Vijgh botweg uit de Sint-Maar tenskerk gezet werd met héél zijn „heiligenwinkel", aan hang en... altaren. In de Tiel se hoofdkerk kwam óók de „onzichtbare kerk" en juist over die ommezwaai zijn wij zo slecht geïnformeerd. Het is nog steeds een open vraag hoé deze overgang naar de „nije leere" zich in werkelijkheid heeft afgespeeld. Was zó dat na de aftocht van de Spaanse bezetting in één keer al dat schoons uit de kerk wegge haald moest worden? Hoe zou men er nu, de dag van van daag, trots op zijn! "Vooral tegen de tijd dat de reformatie door „dreigde" te breken gingen de rooms-ka- tholieke ambtsdragers nog steeds voort met het aankopen van kerkschatten. Geloofden die roomse burgers niet in een nederlaag van koning Philips II? Dan moet in beide gevallen van absolute kortzichtigheid gesproken worden. Met „ge loof" in de overwinning on der dwang is de mensheid er nog gekomen. Maar ter zake! De vicaris Rudophas kocht van een koopman in 's-Hertogen- bosch in 1554 een zeldzaam mooie witte priesterrok met zilverdraad verwerkt. Er zat 'n wrang bijsmaakje aan. Het verhaal wil dat Luthersgezin- den in Engeland dit kleed van de Engelse koning beloofd had den en naar het buitenland smokkelden. De Tielse kerk werd voor honderd goudgul dens eigenares. Van dezelf de koopman kocht men drie met goud bestikte koorkappen, maar omdat het geld er voor ontbrak werd een inzameling onder de burgerij gehouden. Reeds in 1516 hadden de kerk meesters van de Sint-Maar tenskerk in Den Bosch voor de vicarissen draagbare preek stoelen gekocht. vicaris Roeck voor de kapitale som van driehonderd goudgul dens aangekocht had. Tot de boekenschat van de kerk be hoorde ook het beroemde „Chronicon Tilense" zoals dui delijk is geworden uit een ver klaring van twee schepenen, opgemaakt 31 augustus 1538. De kroniek bevat niet alleen een relaas over de stad Tiel; ze begint met het scheppings verhaal uit de bijbel en bevat ook delen van de gewijde en ongewijde geschiedenis. Na de reformatie heeft men de waar de van zulk een zeldzaam en kostbaar handschrift onder kend en kreeg het een plaatsje in het oude Stadhuis van Tiel. Tussen 1627 en 1648 maakte de secretaris van de stad Tiel C. A. Udents uit het latijnse geschrift een Nederlandse be werking. De vermaarde Tielse mr. J. D. van Leeuwen heeft het „Tielse deel" in 1789 nog maals bewerkt en in druk la ten verschijnen. Het is wel om de boekenrij van vicaris Roeck geweest dat in de Sint-Maar tenskerk de vermaarde librije ingericht werd. TTit vroeger tijd zijn nog be- kend het oxaal tussen koor en schipbeuk, gebouwd in 1402 en in hoofdzaak be staan hebben uit een inge werkt koperen traliehek. En dan had men nog een zwaar vergulde adelaar uit 1411 waar op het Evangelium lag en uit 1412 twee prachtige koorboe ken. Maar dat is alles verle den tijd. Over het recente meubilair en het prachtige Batz-orgel een volgende keer. Adriaan P. de Kleuver J£en waarlijk vorstelijk bezit was de zeldzame boekenrij, die ^yoor de aanleg van de jachthaven aan de Knar- dijk bij Harderwijk (eerste fase) heeft het ministerie van Economische Zaken thans een subsidie tot 50 pet. in het onrendabele deel van de kos ten toegezegd, zo meldt het informatieblad van de Re creatiegemeenschap Veluwe. In die eerste fase wordt voor zien in een capaciteit van 380 boten. Zodra de nodige ver gunningen zijn verkregen, over water en gronden kan worden beschikt, een provin ciaal subsidie is toegezegd en de financiering van de renda bele kosten is geregeld, kan met de uitvoering van het plan worden begonnen. /at weet een leek daarvan? Ze luiden en niemand denkt er bij door dat daar in Tiel in het jaar 1552 een meester brein gewerkt heeft om een volmaakt samenspel te ver krijgen. En daarbij komt de versiering van een klok niet te pas. Het gaat om de „ziel"; om de stem zou men ook kunnen zeggen. Daarom lees ik zo graag de opschrif ten van de klokken. Weet u wat het omschrift van de Je zus-klok (Salvator) van Tiel is: „Salvator is mijnen naem ick bescrey den doden ende levenden roep ick tot Gods diensten". Zo'n klok weet van geen modaliteit af. Ze is „slechts" een roepstem uit alle tijden. En zo maakt Jan Moor ■üm Tn Dieren zal in de komen de maanden een groot aantal manifestaties worden georganiseerd die in het te ken staan van de fiets, want Dieren moet in de toekomst het fietsdorp van Nederland worden, aldus de organisato ren. Hiertoe wordt een speci ale stichting in het leven ge roepen die er voor moet zor gen dat het niet bij woorden blijft. Onder meer zal vanuit Dieren een jubileum-fietstocht worden verreden, terwijl er verder plannen bestaan om een groot aantal fietsen be schikbaar te houden voor toe risten en allen die in de om geving van het dorp een fiets tochtje willen maken. Van de 420 km Gelderse dijken langs Rijn, Waal, Lek en IJssel voldoet ca. 270 km niet aan de nieuwe norm, die vastgesteld is na de stormramp in 1953. De afwij kingen zijn soms gering, maar in andere gevallen aan zienlijk. Ongeveer 75 km is voldoende hoog, maar moet verzwaard worden om af schuiving bij langdurig hoog water te voorkomen; de ove rige 195 km moeten verhoogd en verzwaard worden. Dit probleem wordt voorgelegd aan het bestuur van een ge meenschappelijke regeling van vijftien waterschappen inzake de dijkverbetering in Gelderland, dat deze week in Arnhem is geïnstalleerd. De kosten zijn bij het probleem een factor van betekenis: in 1965 was er een voorlopige raming van f 150.000.000; nu wordt mede tengevolge van de prijsstijgingen ge rekend op een kostentotaal van ongeveer f 200.000.000. In de jaren 1960-1964 onder handelden Gedeputeerde Sta ten met de minister van Ver keer en Waterstaat over een door het rijk te verlenen bij drage in de kosten van deze dijkwerken. Overeenstem ming werd niet bereikt, om dat van rijkswege geen hoge re bijdrage dan 45 pet. in 't vooruitzicht werd gesteld. Overigens bestond toen nog geen betrouwbare raming van het kostentotaal. Voor df waterschappe. was een en ander aanleiding om een com missie in 't leven te roepen met de opdracht de onder handelingen over de rijksbij drage te heropenen en voor bereidingen tot de dijkverbe tering op gang te brengen. In samenspel met het provin ciaal bestuur wist deze com missie te bereiken, dat de rijksbijdrage werd verhoogd tot 60 pet. Betekent dit ener zijds een verhoging van het rijksaandeel tot f 30.000.000, anderzijds blijft in beginsel 40 pet. (f 80.000.000) ten laste van de betrokken waterschap pen. De minister heeft zich echter bereid verklaard een verdere tegemoetkoming te verlenen aan de waterschap pen, die de verbetering van hun dijken met een rijksbij drage van 60 pet. redelijker wijs niet tot een goed einde kunnen brengen. Ook Ged. Staten hebben toegezegd, zo- "nodig een helpende hand te bieden. In concept is nu een werkplan met tijdschema op gesteld, voor het totale werk, waarbij de uitvoering gepland is in de jaren 1971 t/m 1999. In samenwerking met de betrokken waterschapsbestu ren werd bereikt, dat een aan tal urgente verbeteringswer- ken inmiddels in uitvoering kwam of in 1969 en 1970 in uitvoering zal komen. Bij haar werkzaamheden bleek de commissie al spoe dig, dat het niet mogelijk zou zijn een werkplan op te stel len dat zonder meer twintig jaar aangehouden zou kunnen worden. Jaarlijks komen er nieuwe elementen, die eer voortdurende herziening var net werkplan nodig maken Ook dient met de subsidiëren ie instanties vroegtijdig on derhandeld te worden over werken, die in een bepaalc iaar subsidiabel worden. De verbetering van de dijken komt voorts rechtstreeks in aanraking met allerlei ande re belangen, zoals volkshuis vesting, natuurbescherming, nutsvoorzieningen, recreatie etc., waardoor voortdurend gecoördineerd overleg tussen allerlei instanties en de wa terschappen wenselijk is. Door de nu ontworpen rege ling zal een vaste vorm van samenwerking tot stand ko men tussen de betrokken wa terschappen en alle instanties die verder bij het werk be trokken raken. Het algemeen bestuur be staat ui* de voorzitters van de deelnemende waterschap pen; vier van hen vormen sa men met de voorzitter het dagelijks bestuur. De toetre ding tot de regeling brengt in principe geen wijziging in de verantwoordelijkheid van elk waterschapsbestuur voor de eigen dijken; het is niet het bestuur van de regeling, maar het bestuur van het waterschap dat te beslissen heeft hoe een bepaald dijkvak verbeterd wordt. Wel heeft het zich daarbij aan te passen bij het werkplan, zoals dat door 't algemeen bestuur van de ge meenschappelijke regeling wordt vastgesteld. Het is cot dusver een uni- jum in het Nederlandse wa- terschapsbestel, dat vijftien waterschappen tot 'n zo nauwe vorm van samenwerking ko men. „Het stemt tot tevreden heid dat de Gelderse water schappen er blijk van geven de tekenen des tijds te ver staan," aldus Ged. Staten in een verklaring; „dit neeml overigens niet weg, dat zo wel van het regelingsbestuui als van de waterschapsbestu ren nog veel inspanning zal worden gevraagd voor de ver wezenlijking van het doel: de beveiliging van de gebieden achter de Gelderse rivieren". Tn samenwerking met de directie van de Jaarbeurs van het Oosten te Zutphen, or ganiseert de Contactgroep Ex portdeskundigen onder directie van de heer Willy le Comte te Oosterbeek, weer een Gel derse Dag in het kader van deze jaarbeurs. De 13e Jaarbeurs van het Oosten is geopend van 17 tot en met 24 september. Vrijdag 19 september wordt op de beurs de „Gelderse Dag" ge organiseerd. De deelnemers aan deze dag worden o.m. toegesproken door de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, de heer M. J. Keyzer, over „De vervoer- en transportproble men in Oostelijk Nederland". Tevens zal op deze dag o.m. het woord worden gevoerd door ir. R. A. Tjalkens, directeur van de Planologische Dienst voor de provincie Gelderland en door de heer Willy le Com te. De heer Tjalkens zal de aspecten van de industriële en recreatieve ontwikkeling van Gelderland belichten. De Jaarbeurs van het Oos ten zal dit jaar in en om de Hanzehal te Zutphen een op pervlakte van meer dan 15.000 m2 beslaan. een mooie fietstocht in het Veluwse Kroondo mein wil maken, stapt hier voor in Apeldoorn op de fiets en rijdt vanaf de Ge denknaald aan het einde van de Loolaan langs de Amers- foortseweg tot wegwijzer 205 en rijdt vandaar via de Aard- huisweg naar Uddel. Bij weg wijzer 3375 in Uddel links afslaan en de Garderense- weg naar het Uddelemeer volgen. Bij wegwijzer 198 links afslaan, de grintweg in (verboden voor auto's) en de Hoffergrintweg volgen. Bij wegwijzer 206 rechtdoor naar de grote weg Apel- doorn-Amersfoort. Deze weg oversteken en dan links af slaan en over het fietspad in de richting Apeldoorn. Even voorbij de Echoput padde stoelen 2057 en 1841 de grote weg oversteken en langs de Elspeterweg de Ko ninklijke Houtvesterijen in tot wegwijzer 505. Hier rechts afslaan en de Wiesselseweg volgen die uitkomt op de Zwolseweg in het Loo. De Zwolseweg naar rechts vol gen en bij de eerste grote kruising naar rechts de Ko ningstraat in die aan het ein de naar links overgaat in de Loseweg. De Loseweg vol gen tot de eerste kruising en hier rechts afslaan en langs de Waldeck Pyrmontlaan te rug naar de Gedenknaald. De lengte van deze fiets tocht bedraagt 30 kilometer Een fietskaart bij deze tocht, met nog meer informatie is verkrijgbaar bij de Stich ting fiets!", Amsterdam, verschenen als nummer 7 in de serie „Ontdek Nederland op de fiets". Deze en 50 andere fiets routebeschrijvingen zijn bij genoemde stichting verkrijg baar tegen betaling van f 0,30 per kaart voor admi nistratiekosten op postgiro 234567. TV/Tet welgemeende bezorgd heid voor ons aller wel zijn geeft de Stichting Recre atie, contactcentrum voor openluchtrecreatie, vakantie besteding en natuurbehoud de volgende tips voor de Pink sterdagen Zoek het in plaatsen of streken die minder bekend zijn, maar daarom niet min der mooi. Laat u hierbij voor lichten door de toeristische in stellingen. Maak om uw doel te be reiken niet uitsluitend ge bruik van de hoofdwegen. Denk ook aan de vaak veel mooiere en rustiger binnen wegen. Maak niet altijd toertoch ten per auto, maar huur eens een fiets of ga wande len. Het is rustiger en gezon der. Wanneer u dagtochten maakt, ga dan 's morgens roeg weg. Dan is het niet zo ruk. Keer in de namiddag ij dig voor de grote verkeers- -ukte naar huis terug. Als uw werk het toestaat, ga dan niet terug op de Tweede Pinksterdag, maar dinsdag, 's morgens vroeg. ort geleden In voor de derde achter eenvolgende maal een sterk bezet toernooi te Monte Carlo gehouden. Pit toernooi ls ln de eerste plaats mogelijk omdat prins Relnler II van Monaco ln ruime mate geldelijke steun verleent. Hij en zijn echtgenote prinses Gracia hebben eel belangstelling voor het schaakspel en zijn beoefenaars. De wedstrijd werd gewonnen door de isslsche grootmeester Smyslov en de ^ongaar Portlsch. In de hoofdgroep deden drie Amerikanen mee: Lombardy. Rosso- llmo en Benkö. Father Lombardy. die er ln Wijk aan Zee niet ln slaagde zijn groot meestertitel te activeren, slaagde daar ln Monte Carlo wél ln. Opmerkelijk ls voorts dat de beroemde Russische grootmeester Bronsteln volkomen faalde: hij haalde slechts 4'/» punt en hij bracht het niet verder dan de gedeelde 9e en 10e plaats. Hieronder een levendige partij van de thans 48-jarlge Smyslov. Wit: OSTOJIC. Zwart: SMYSLOV. (Monte Carlo 1969.) Zuldslavlsche verdediging. 1. e2-e4, g7-g6 2. d2-d4, Lf8-g7 3. Pgl-f3, d7-d6 4. Lfl-c4, c7-c6 5. Lc4-b3, b7-b5. (Er is ln de laatste tijd duidelijk een sti%ven waarneembaar om deze opmars zo snel mogelijk door te zetten). 6. 0-0, Pb8-a6 7. c2-c3, Pg8-f6 8. e4-e5. (Hierna komt het centrale knooppunt d5 vrij voor de zwarte strijdkrachten. Elas tischer ls 8. Tel of 8. De2). 8Pf6-d5 9. e5xd6. (Scherper ls 9. De2, Pac7 10. a4l). 9Dd8xd6 10. Pbl-d2, Lc8-f5 11. Tfl-el, 0-0 12. Pd2-e4. Lf5xe4 13. Telxe4, Pa6-c7 14. Lcl-g5, c6-c5! (Gewoonlijk komt het openen van lijnen de partij ten goede die over het loperpaar beschikt. Smyslov ls evenwel niet bang voor het loperpaar. Vele Jaren geleden heeft hij al eens ge schreven dat de waarde van het loperpaar vaak wordt overschat. 15. d4xc5, Dd6xc5 16. c3-c4, b5xc4 17. Te4xc4, Dc5-b6 18. Tal-cl, Ta8-d8 19. Ddl-e2, Pc7-e6 20. Tc4-c6, Db6-b7 21. Tc6xe6. (Dit kwallteltsoffer ls ln ieder ge val de enige manier om nog enig Initiatief te handhaven). 21f7xe6 22. De2xe6-f, Kg8-h8 23. Pf3-e5. (Met de bekende dreiging 24. Pf7+, Kg8 25. Ph6++, Kh8 26. Dg8+, Txg8 27. Pf7 mat). 23Db7-b6! 24. Pe5-f7+. Tf8xf7 25. De6xf7, Td8-f8 26. Lb3xd5. (Niet 26. Dxd5 wegens 26. Dxf2+ 27. Khl, Dfl-fen mat). 26Tf8xf7 27. Ld5xf7, Lg7xb2 28. Tcl-c8+, Kh8-g7 29. Lf7-b3, e7-e6. (Er dreigde 30. Tg8 mat). 30. Tc8-e8, Db6-a5! 31. h2-h4, Da5-el+ 32. Kgl-h2, Lb2-e5+ 33. f2-f4, 33 Le5xf4+ (Beslissend). 34. Lg5xf4, Delxh4+ 35. Kh2-gl. Dh4xf4 36. Te8xe6, a7-a5 37. Te6-a6, h7-h5 38. Ta6-a8, h5-h4 39. Ta8-a7+, Kg7-h6 40. Ta7-a6. SMYSLOV 8 R' 7 i 6 5 S m 4 3 2 m 1 1 i m abedefgh OSTOJIC Het probleem van de week ls ditmaal van technische aard: hoe dwingt zwart ln de diagramstelling de winst af? De oplossing komt ln de volgende rubrlen. De stand was: OPLOSSING J, Wit (Bukic)Kgl, De2, Tal en dl, Lb» en b2, Pe5, pionnen a2, e3, f2, g2 en h2. Zwart (Meslng)Kg8, Db8, Ta8I en fS, Lb7 en c5, Pf6, pionnen a6, b5, f7, g7, h7. Er volgde: 19. Pe5xf7, Tf8xf7 20. Lb2xfö, g7xf6 21. Lb3xf7+, Kg8xf7 22. De2-h5+ en zwart gaf het op. IN de zevende ronde van de nationale persoonlijke titelstrijd 1969 greep Cees Varkevlsser met belde handen de hem ge boden kans, zich uit de middengroep naar de kop te werken. HIJ leverde hiermee een prestatie van formaat ln het selecte gezelschap van dit Jaar en toonde gelijkertijd aan, dat hij zich ln enkele Jaren heeft ontwikkeld tot een van Neêrlands best gevormde spelers. Een van de pijlers, waarop het nationale damleven ln de eerst komende periode met een gerust hart kan steunen. Hier en daar mist hij nog wel wat agressiviteit en ver liest hij daardoor punten, maar daarnaast is zijn spel van een bijzondere „safety", hetgeen mag blijken uit het feit, dat hij slechts één enkele partij ln de wedstrijd verloor: die tegen de onstuitbare Tony Sybrands Hieronder de boven aangehaalde partij uit de zevende ronde: Wit: C. Varkevlsser; Zwart: P. Bergsma uit Apeldoorn 9/4/69. 1. 32-28 19-23; 2. 28x10 17x23 3. 37-32 10-14; 4. 41-37 14-19; Het ls zeer de vraag of deze automatische zet wel de sterkste ls. Zeer zeker ls te overwegen (13-19) met het streven naar een agressieve klassieke formatie, als ook (16-21) met hetzelfde doel. 5. 46-41 5-10; 6. 35-30. Naar een recept van wereldkampioen Andrelko. Zwart moet nu kiezen tussen een lastig te hanteren linker vleugel na (10-14) 30-25 of Ingaan op een Roozenburg-systeem. Zwart kiest, wellicht het beste, de laatste mogelijkheid. 620-25; 7. 33-29 10-14; 8. 40-35 17-22; 9. 44-40 14-2C 10. 30-24. De conse quentie 1019xL>l: 11. 35x24 11-17; 12. 38-33 6-11. Door (13-19) had zwart alsnog kunnen overgaan naar een fin partij, waarin hij echter de meeste o. niwmoeilijkheden houdt. 13. 31-27. Gaat over op het voltooide „RS". 1322x31; 14. 36x27 17-21; 15. 42-38 21-26; 16. 41-36. Wit moest rekening houden met de com binatie (16-21) 27x16 (26-31) 37x26 (13-19) 24x22 (12-17) 29x18 (17x46) die na 33-28 (46x12) 34-29 (12x34) 40x29 positievoordeel voor zwart oplevert. 1611-17. Dreigt nu met (23-28) 33x11 (18-23) 29x13 (13x35) te winnen. 17. 48-42 1-6; 18. 50-44 (zie diagram). geweest dan het door zwart in de partij gekozen systeem? 1817-22; 19. 33-28 22x33; 20. 39x19 18-22; 21. 27x18 12x14; 22. 43-39 14-19; 23. 40-35 19x30; 24. 35x24 8-12? Dit afwachten brengt wit sterk ln de aanval. 25. 32-28 7-11; 26. 38-32 11-17; 27. 42-38 16-21? Opnieuw een misvatting. Beter ls (17-21) 28. 28-22! 17x28; 29. 32x23 13-18; 30. 39-33 9-13; SI. 33-28! Dringt fel op. 312-7? Onttrekt weer een steun punt aan de verdediging. Direct (12-17) was geboden. 32. 44-39 7-11; 33. 39-33 12-17; 34. 23x12 17x8; 35. 36-31! Begint zwarts rechter vleugel af te snijden. 3513-18; 36. 38-32 18-22; Moet wel. 37. 28x17 21x12. Op (11x22) speelt wit 32-28! Of 45-40! 38. 33-28 4-9; 39. 31-27 9-13; 40. 49-43 3-9; 41. 45-40 12-17? Hoewel het zwarte spel tenslotte ver loren moet gaan, had hij zich heel wat langer kunnen verdedigen. Nu besliste wit door: 42. 29-23 20x18; 43. 28-22 17x28; 44. 32x14 en na nog wat onbelangrijke zetten gaf zwart op. Er ls nu een vorm van de „Stahlberg- verdediging" van het „RS" ontstaan, waar- In wit tot 33-28 gedwongen wordt. Zwart meende hiermee een sterke aanval tegen de witte voorpost 24 te kunnen openen, maar kwam bedrogen uit. ALS OPGAVE VOOR DE LEZERS VOOR DEZE WEEK: Waarom was hier 186-11; sterker De stand was: Zwart (H. Verpoest): 2, 12, 13, 14, 15, 17, 21, 25 (8 stukken). Wit (Klelnmann)23, 24, 28, 29, 31, 37. 48, 49 (8 stukken). Beter dan het ln de partij gespeelde (13-18) was: (12-18) 23x12 (17x8), waarna wit alleen nog sterke winstkansen krijgt na het volgende tijdelijke offer: 37-32! (21-26) 31-27. Op (14-19) zou nu volgen 28-22! (19x30) 32-28 waarna verplicht ls tot ging 27-21. Maar zwart heeft meer tegen- terugofferen door (26-31) wegens de drel- spel dan in de partij. Het zes-schoppenspel dat u vorige week als opgave zag, verongelukte in de praktijk op de „normale" manier. De spelleider ging af op een aftroefslagje, dat op grond van het biedverloop een vrij wel zekere mislukking tegemoet moest gaan: 7 5 3 9 A H 9 6 2 O 753 «f» 65 8 4 V 10 7 3 O A VB 10942 A H V 8 4 O H V B A H 7 Zuid gever, allen kwetsbaar. Zuid opende zijn grote spel met twee klaver - west achtte zijn hand sterk genoeg om met drie klaver te volgen - noord toonde met drie harten zijn redelijke kleur - oost paste - zuid bood drie schoppen - noord vier schoppen - en vla azen vragen (vier SA) eindigden NZ in zes schoppen. West startte met ruitenaas en vervolgde ln slag 2 met klavervrouw. Zuid won. haalde twee maal troef, speelde klaverheer en probeerde de derde klaver op tafel (noord) te troeven - hetgeen mislukte, waarna weer eens ten onrechte het woordje 'pech' werd gebruikt. Want dat west voor zijn kwetsbare drie- klaverbod tenminste een zeskaart klaver moest hebben is een konklusie, die be paald niet alleen door de grootmeesters uit Italië getrokken zou kunnen worden. Zuid had behoren te spelen op de kans, dat west naast zijn zes-(of zeven-)kaart ln klaver ook harten VB10 of tenminste vier hartens bezat. De slag wordt dan ten gunste van NZ beslist door eenvoudig alle troeven, klaverheer en de twee hoge rui tens af te spelen, waarbij men op tafel (noord) harten AH9 moet laten liggen. West moet drie kaarten overhouden - welke? Twee hartens met een klaver ls on voldoende, want noord zal dan drie harten slagen maken. Evenmin kan west zich beperken tot drie hartens, want dan wordt zulds klaver zeven hoog. Een aardige dwang, die een goede speler bepaald be hoort te vinden! TEGENSPEL! Het jaarlijkse toernooi van de WF-7- Sansclub is geëindigd met een overwin ning van het Amersfoortse paar Houbaer- Hulshof. Het ls prettig eens een belangrijk Amersfoorts brldgesucces ln deze kolom te kunnen vermelden, want deze midden- Nederlandse stad vertolkt over het alge meen een zeer bescheiden rol ln het Nederlandse bridgegebeuren. Eén van de aardige spellen die ik op die dag zag spelen bracht een tegenspelprobleem, dat u eens op een hopelijk mooie Pinkster-zaterdag tot een goed einde moet trachten te bren gen. Ik nodig u uit op de stoel van oost ts gaan zitten en het volgende ln ogen schouw te nemen: A V 4 964 A 10 8 H 9 5 3 2 A H 8 6 3 2 C? V 10 9 2 542 7 Oost was gever, niemand kwetsbaar. Oost paste - zuid één Sansatout (16-18 punten) - west paste, en noord besloot het bieden met drie Sansatout. West kwam uit met harten vijf, oost speelde uiteraard hartenvrouw bij en zuid nam met hartenaas. In slag 2 speelde zuid klaver vier, west klaver tien, noord klaver heer, oost de klaver zeven. In slag 3 volgde van noord uit de klaver twee - en de vraag ls nu, wat of u als oost bijgoolt? HORIZONTAAL: 1. schaaldier 6. weekdier 11. wind 13. verrichter 14. titel 16. net zo 17. plaats in Rusland 18. deel van de dag (afk.) 19. zuivelprodukt 21. geweven stof 23. plaats in Rusland 25. Bijbelse figuur 26. met grote hoeveelheden gaan 28. vreemde munt 29. deelgenoten 31. baan voor balspel 32. reptiel 34. bevestigingsmiddel 36. plaats in het Gooi 37. effen 38. meisjesnaam 39. staak met trede 42. Belg, liedjeszanger 45. plaats in Overijssel 46. ivoor 48. voorname 50. jongensnaam 51. veld voor draverijen 54. plaat 55. plaats in Duitsland 57. oogziekte 58. versiering 59. titel 60. vruchtbare plaats 62. boze geesten 64. voorzetsel 65. zoogdier 66. lekkernij 68. Europeanen 69. gehalte VERTICAAL: 1. insect 2. waterstand 3. godin 4. gezond 5. kweek 6. rivier in Frankrijk 7. lied 8. muziekteken 9. de oudere 10. rouwfloers 12. verdriet 13. voormalig R isch parlement 15. fijn maken 18. Europeanen 20. opera 22. bergplaats 24. plag 26. rapper 27. plaats in Noord Holland 30. bepaalde grondbewerking 33. heel dunne lijn 35. eind hout 36. Bijbelse figuur 39. eenvoudig 40. opstap 41. eiland in de Middellandse Zee 43. waterplas 44. plaats in Zwitserland 45. godheid 46. eenjarig dier 47. oud scheldwoord voor r.k. 49. toets 52. plaats in Duitsland 53. krijt 56. groot brok steen 58. plaats in Gelderland 61. godin 63. rond voorwerp 65. zoogdier 67. rivier in Italië CRYPTOGRAMOPLOSSING HORIZONTAAL: 1. pianola; 5. Alkmaar; 9. ton; 10. slungel; 11. Illusie; 12. naast; 15. sport; 19. nacht clubs; 20. stop; 22. stut; 24. afstekende; 25. krent; 28. stond; 31. diamant; 32. oor zaak; 33. ego; 34. genoten; 35. notulen. VERTICAAL: 1. Pasen; 2. Aruba; 3. oogst; 4. Atlas; 5. animo; 6. kalot; 7. Ansicht; 8. roetmop; 13. Agaat; 14. Schot; 16. plussen; 17. rusten; 18. schaar; 20. stelt; 21. ouden; 22. slordig; 23. uitgaan; 25. kwast; 26. Elten; 27. troon; 28. strot; 29. ovaal; 30. deken.

De Vallei | 1969 | | pagina 9