I cenpndaafs dagblad Buiten Kamperen was populair in pinksterweekeinde Dieven haalden half miljoen uit bankkluis HARINGVLOOT UITGEVAREN Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Datum nog niet geheel vast Klaar voor de reis INBRAAK IN HEERLEN Onvast weer NA FEILLOZE TOCHT VAN APOLLO -10 DOELPALEN DOORGEZAAGD Premier De Jong en minister Luns in Ver. Staten Minister Laird in Brussel China wil wel praten H' Bezwaren tegen nieuwe les- formule voor leraren Gevangenis- oproer in Italië In 't gras parachutes GROOTSE VORM nixon LOVELL Zeker vijftien mensen omgekomen in verkeer files SCHOLIEREN IN ACTIE TEGEN ROOIEN VAN BOMEN voorbewerkt net geopend afgezaagd onderzoek MEISJE VERDRONKEN Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 27 MEI I969 - 43e JAARGANG no. I2I MAANREIS GAAT DOOR HOUSTON Het staat nu wel vast dat de voorgenomen tocht naar de maan kan worden gemaakt. Dr. Thomas Paine, de directeur van de Amerikaanse rijksdienst voor lucht vaart en ruimtevaart (NASA), zei dit gisteren na de behouden terugkeer op aarde van de bemanning van de Apollo-10 die de weg naar de maan tot op vijftien kilometer na heeft verkend. Op 9 juni, deelde dr. Paine mee. zal worden vastgesteld of de Apollo-U met de astronauten Armstrong, Aldrin en Collins aan boord, zal vertrekken op 16 juli. De laatste „generale repetitie'* voor die reis naar de maan is zo goed uitgevoerd dat vrijwel niemand nog aan de kans op uitstel tot na 16 juli gelooft. A Terwijl de Apollo-10 nog op de terugreis van de maan is oefent de bemanning van de volgende Apollo in de Golf van Mexico om hun ber ging in juli zo vlot mogelijk te laten verlopen. Armstrong. Collins en Aldrin zullen dan speciale quarantaine-pakken over hun ruimtekostuums dragen. Stafford, Young en Cernan reisden 76 uur naar de maan, draaiden er 31 keer omheen in 6lVt uur en raasden naar huis in 54 uur. De vlucht duurde 8 dagen en 3 minuten. Zij legden ongeveer 1.126.540 km af en Stafford en Cernan kwamen dich ter by een hemellichaam dan de mens tot nu toe gedaan had. In de maanspin naderden zij de maan tot op 14.8 km om een landingsplaats uit te zoeken voor de Apollo-11 die in juli omhoog gaat. Zy repeteerden alle fa sen van een landingsmissie met uitzon dering van de feitelijke landing. Vijf uur voordat zij thuis kwamen ga ven zij een laatste t.v.-uitzending, waar bij zij de snel naderende aarde lieten zien in schitterende kleuren en hun ge dachten weergaven over hun grootse odysee. Stafford vatten zijn gevoelns als volgt samen: „Wanneer je denkt aan de toekomst van de bemande ruimtevlucht van nu af aan en vele komende geslachten, betekent dat veel, veel andere uitda gingen en ervaringen ontdekken, die wij werkelijk niet in staat zijn op dit ogenblik zelfs maar te begrijpen". Om op de Stille Oceaan te landen, overleefden de astronauten de snelste terugkeer in de dampkring die de mens ooit doorgemaakt heeft. De Apollo-10 raasde de grens van de dampkring binnen op een hoogte van 121.900 meter met een snelheid van 39.600 km, werd bestookt door krachten van bijna zeven maal die van de aan trekkingskracht van de aarde en had «en hitte te doorstaan van meer dan 5.000 graden. De bemanning reisde 103 km uur sneller dan de piloten van de Apollo-8, toen deze in december van ADVERTENTIE In zijn woonplaats Gent is zondag de 23-jarige R. Pastoors om het le ven gekomen, toen hij met zijn motor tegen een hem tegemoetkomende perso nenauto opreed. De motorrijder begaf zich in een bocht teveel op het linker weggedeelte. Hij overleed ter plaatse. Kis vóór zonsopgang het grauwe neteldoek van de nanacht nog over het gazon wazigt, lijkt het, of er een lichte sneuwbui over de hoek bij de berken is gevallen. Ja. daar zou men het in 't diffuse licht van de aanstrompelende ochtend gemakkelijk voor kunnen houden al komt sneeuw in midden mei zeldzaam voor. Door het rijzen der zon smelt het dunne witte laagje echter niet weg in tegendeel ivordt het stuk lichter en blanker. Want er openen zich vele honder den bloemen van de madeliefjes wit-omkranste gouden harten op lange steel, ontsproten aan een wortelrozet in en op de bodem. Op vele plaatsen van het gazon ontlui ken nu de meizoentjes en als je er zo overheen kijkt, terwijl de nog la ge zon ze met platte stralen pen seelt, dan is dit een fraai decor van de grasmat. Straks komt tuinman v.d. Hul met zijn onaandoenlijke grote maaimachine met drie maat balken, die het frisse jonge gras af vreten en margriet noch honds bloem ontzien. Binnen het kwartier is het sneeuwen dekentje van de vroege ochtend verdwenen, maar geen nood. Nieuwe knoppen ontlui ken en andere werden door de wrede scharen niet geraakt. Over twee dagen staat het gazon weer gespikkeld en gevlekt door ontel bare madelieven. Dit gaat zo wel driekwart van het jaar voort, want Linnaeus noemde onze bloem niet voor de leus perennis" altoos bloeiend. In de herfst bemerken wij roodkleuring der bloemen; hierdoor profiteert de plant meer van de zonnewarmte. 27 mei 1969, A. B. WIGMAN het vorig jaar van de maan terugkeer de. Het warmteschild beschermde het schip tegen verbranden en de tempera tuur binnen het schip bleef een prettige 70 graden (Fahrenheit). Alvorens in de dampkring te komen, wierpen de astronauten een dienstmo- duul af, waardoor het gewicht van de Apollo-10 verminderd werd van 14.175 kg. tot 5.440 kg. Tijdens de heetste, snelste terugkeer in de dampkring, vielen de radioverbin dingen van de Apollo-10 ongeveer 3 mi nuten uit. Onmiddellijk daarna, deelden tw-ee reddingsvliegtuigen en het VS- vliegdekschip Princeton mee. in radar- contact te staan met het schip. Minu ten later kwam de Apollo-10. bunge lend aan zijn parachutes in zicht. De verdikkende atmosfeer verlang zaamde de snelheid, waardoor het mo gelijk werd drie kleine parachutes te openen en het schip in evenwicht te houden. Schepen en vliegtuigen pikten de dalende Apollo snel op op hun radar schermen. Op 3.040 meter ontplooiden zich mach tig de drei grote parachutes en daalde de Apollo-10 zachtjes naar het waterop pervlak met een slakkegangetje van 35 km/uur. Drie uur voor de terugkeer in de dampkring ontstaken de astronau ten remraketten gedurende 6.6 sekon- den om een kleine koerscorrectie aan brengen waardoor zij precies op de landingsplaats terecht zouden komen. Toen de kikvorsmannen om de cap sule zwommen, zei Stafford tot hen: „Dank jullie wel, dat je er bent. Zeg de dokter maar dat wij in grootse vorm zijn en dat hij zich niet druk hoeft te maken". De astronauten openden het luik en klommen er uit in een rubber reddings boot die opgeblazen was door kikvors mannen. Een tweede helikopter kwam nader bij en liet een net in de vorm van een vogelkooi zakken om de astronauten een voor een aan boord te hijsen. De helikopter leverde Stafford, Young en Cernan op het dek van de Princeton om 18 uur 31, precies 39 minuten, nadat zij op aarde teruggekeerd waren, af. Er was een rode loper voor hen uit gelegd en alle drie verschenen glim lachend en wuivend naar hun redders en naar alle tv kijkers op de wereld. Zij zagen er ongeveer net zo fris uit als toen zij voor de reis vertrokken. President Nixon heeft de Apollo as tronauten telefonisch gelukgewenst en verklaard te wensen, dat hij jong ge noeg was om zelf een maanreis te ma ken (hij is 56). Sprekend met het trio aan boord van het bergingsschip, het vliegdekschip Princeton, vanuit zijn ka mer in het Witte Huis, zei Nixon: „Dit is een trots ogenblik voor ons land". Hij sprak ongeveer een minuut met elk van de drie. Hij nodigde de astronau ten met hun vrouwen uit voor een spoe dig diner op het Witte Huis met hem en mevrouw Nixon. Een datum moet nog vastgesteld worden. Sir Bernard Lovell, hoofd van het Britse ruimtevaartlaboratorium, heeft de vlucht van de Apollo-10 geprezen als „een bijna miraculeuze prestatie, die alleen verkregen kan worden door de knapste technologie ter wereld". „Het is nu gebleken, dat elk deel van de Apollo-10 volmaakt gewerkt heeft. Er kan maar heel weinig twijfel aan be staan, dat de Amerikanen in juli op de maan zullen landen". Een Sovjet ruimtegeleerde heeft de mannen van de Apollo-10 geprezen, om dat zij hun zin voor humor bewaard hadden en zei verder dat hun missie „een grote gebeurtenis is in de geschie denis van de ruimtevaart". Dr. Vasily Parin, een w^oraanstaand ruimtebioloog. zei dat dé vlucht ook „indrukwekkend" was vanwege „de nauwkeurigheid van alle manoeuvres". Tass gaf de reacties van Parin door, minder dan twee uur nadat de Apollo- 10 op de Stille Oceaan neergekomen was. Dit is snel voor Tass. TIEL Op het RKTVC-voetbalveld hebben in de nacht van zaterdag op zondag enkele vandalen de doelpalen doorgezaagd. Daardoor kon een belang rijke wedstrijd tussen de reserveteams van deze vereniging en sportclub Zoe- len niet doorgaan. 's Middags kwamen enkele honderden toeschouwers en het elftal van de be zoekende club vergeefs naar het ge meentelijk sportveld aan de Papesteeg. De Tielse voetbalvereniging heeft de politie en de KNVB op de hoogte gesteld van de vernielingen. De daders hebben een gedeelte van het houtwerk meege nomen. Zie verder sportpagina. DEN HAAG Naar schatting 425.000 buiteitau&&s hebben het pinkster- weekeinde een bezoek aan ons land gebracht, evenveel als vorig jaar. Tijdens het afgelopen 1 mei-weekeinde kwamen 560.000 bezoekers ons land binnen en met Pasen 530.000. In het pinksterweekeinde kwamen zeker vijf tien mensen door verkeersongelukken om het leven. De belangstelling van de buitenlan ders, zoals altijd waren de Duitsers in de meerderheid, ging vooral uit naar onze stranden en de bekende toeristi sche attracties als de Keukenhof. Dit park verwerkte 26.000 bezoekers (vorig jaar Pinksteren was het dicht), Madurodam 33.000 (vorig jaar 22.000), Scheveningse pier 36.000 (35.000), de Efteling 55.000 (50.000), de Euromast in Rotterdam 11.500 (13.000), diergaarde Blijdorp in Rotterdam 24.000 (25.000), Artis Amsterdam 17.000 (13.000), Avi fauna 40.000 (40.000), Havenrondvaar ten in Rotterdam 11.500 (10.500), Rijksmuseum in Amsterdam 11.000 (6.000), Panorama Mesdag 2.700 (1.200), Kröller-Müller museum 6.500 (9.000) en het Openluchtmuseum Arn hem 8.000 (7.000). Ruim een half miljoen mensen heb ben het afgelopen weekeinde in ons land gekampeerd. Volgens de ANWB is het opvallend dat er zeer gespreid werd gekampeerd; ongeveer zestig procent van de bij de Kampeerinfor- matiedienst aangesloten terreinen wa ren de afgelopen dagen vol of bijna vol. De „grote terugtocht" van de pink- stervakantievierders begon al gister morgen. Op de bekende knelpunten ontstond filevorming met hier en daar rijen auto's van vijf kilometer lengte. De Rijkspolitie had het gisteravond nog steeds druk, nadat het om zeven uur vrij rustig op de weg was gewor den. Enkele uren later ontstonden ket tingbotsingen op de rijksweg Arnhem- Utrecht bij Bunnik; bij Hoevelaken ontstond een file van zeven kilometer. NEW YORK Premier P. J. S. de Jong en zijn minister van Buitenlandse Zaken mr. J. M. A. H. Luns zijn gis teren op Kennedy Airport van New New York aangekomen. Beide staats lieden zijn vanaf vandaag te gast in Washington, waar zij twee dagen lang officiële besprekingen zullen voeren met president Richard Nixon. Vandaag en morgen zullen de Ameri kaanse president en de Nederlandse be windslieden van gedachten wisselen over de mogelijkheden van landings rechten voor de KLM in Chicago en San Juan. Ook zal een oriënterend gesprek gevoerd worden over de voortstuwing van onderzeeboten door kernenergie. Andere gesprekspunten zullen zijn W.-Irian, de verhoudingen tussen Oost en West, de NAVO, Europese politieke problemen, het Midden-Oosten, Nigeria en Biafra en Griekenland. Ook zullen besprekingen plaatsvinden met de waarnemende Amerikaanse ministers van Defensie en Buitenlandse Zaken. Donderdag gaan premier De Jong en minister Luns naar New York, waar zij tijdens een lunchbijeenkomst met se cretaris-generaal van de Verenigde Na ties, Oe Thant met name zullen spreken over de kwestie West-Irian. Zij zullen vrijdag op Schiphol terugkeren. BRUSSEL De Amerikaanse minis ter van Defensie, Meivin Laird, heeft maandag in Brussel besprekingen ge voerd ter voorbereiding van de verga dering van de ministers van Defensie van de NAVO. morgen in Brussel. Hij sprak met de Amerikaanse ver tegenwoordigers bij de NAVO en met generaal Lemnitzer, de NAVO-bevel- hebber in Europa. Laird, die zondagavond in Brussel arriveerde, verklaarde dat de vergade ring bijzonder belangrijk zal zijn. Hij verwachtte dat de door president Nixon beloofde raadpleging van de bondgeno ten, voorafgegaan aan onderhandelingen tussen de Verenigde Staten en de Sov jet-Unie, woensdag zou beginnen. De Amerikaanse minister verwachtte voorts in de toekomst een betere sa menwerking met Frankrijk in de NAVO. Laird ontmoette maandag ook de Canadese minister van Defensie, Ca- dieux, met wie hij de plannen van de Canadese regering besprak om de Ca nadese troepensterkte in Duitsland te verminderen. PEKING Dc Chinese regering heeft van de internationale conferentie van communistische partijen, die op 5 juni in Moskou moet beginnen, geantwoord op het Sovjet-voorstel van 29 maart en van 1 april j.l. om besprekingen te be ginnen over grenskwesties. China zegt bereid te zijn langs diplo matieke weg tijd en plaats voor bespre kingen vast te stellen, maar de Sovjet- Unie zou eerst moeten ophouden met het beschieten van het eiland Tsjeng Pao in de rivier de Oessoeri (door de Russen Damanski genoemd). De Russen zouden het eiland van tijd tot tijd nog steeds beschieten. Zo als bekend zijn onlangs in dit omstre den grensgebied bloedige botsingen tus sen Chinezen en Russen voorgekomen. De Chinese regering is verder van mening dat er een algehele regeling van de grenskwesties tot stand moet wor den gebracht en niet een gedeeltelijke, die de Sovjet-Unie ten aanzien van be paalde sectoren zou hebben voorge steld. NIJMEGEN Een actiecomité, dat bestaat uit leerlingen en een do cent van het Dominicuscollege in Nij megen zijn een actie begonnen om het groen in de stad te behouden. Het actiecomité stelt, dat het weini ge groen dat er in Nijmegen nog is, gespaard moet blijven. De actie is vooral gericht tegen het plan van het gemeentebestuur van Nijmegen bomen langs de Oranjesin gel en andere straten te rooien in ver band met het aanleggen van parkeer plaatsen. Via de handtekeningenactie wil men druk op het gemeentebestuur uitoefe nen om te bewerkstelligen, dat zoveel mogelijk groen bewaard zal blijven. ons zwaar TEERLEN Inbrekers hebben tijdens het pinksterweekeinde voor ruim een half miljoen gulden aan Nederlandse en vreemde valuta gestolen uit het nieuwe gebouw van de Amro-bank aan de Geerstraat in Heerlen. Er verdwenen 418.422,75 gulden en voor een waarde van 122.000 gulden aan vreemde valuta. Verder juwelen met een totale waarde van 13.000 gulden eo een staaf goud van een halve kilo met een waarde van 2.880 gulden. De inbraak is gisteren ontdekt. Hoe de inbrekers het gebouw zijn binnen gekomen is nog een raadsel. Ze open den het slot van de zware deur naar de kluisruimte in de kelder, zonder dat dat installatie daarbij in werking trad. De kluisdeur bood weinig weerstand. De politie neemt voorlopig aan, dat de kluisdeur in de fabriek of tijdens het transport naar Heerlen was voorbe werkt. „Ze hebben het slot van de kluis deur kunnen laten openspringen door er bij wijze van spreken een tikje te gen te geven. De hele inbraak draagt de signatuur van prima vakwerk", zei de Heerlense recherche. Mr. R. Gonzalves, de officier van justitie in Maastricht, leidt het onder zoek. Het nieuwe gebouw van de Am- robank is de vorige week in gebruik genomen. In maart 1966 verijdelde de Nederlandse justitie, de rijkspolitie en de politiekorpsen van enkele honder den gemeenten een komplot, waarbij tien banken in verschillende plaatsen in Nederland zouden worden beroofd. Een in aanbouw zijnd bankgebouw in Vlaardingen is toen grondig onder zocht. Daarbij bleek, dat een klap met een hamer op de nokken van de kluisdeur voldoende was om deze te laten be zwijken. De nokken bleken te zijn af gezaagd, daarna weer met metaallijm te zijn bevestigd en in de oorspronke lijke kleur té zijn geverfd. Deze voorbewerking maakte het mo gelijk dat iedereen de kluisdeur door alleen wat kracht te zetten, kon ope nen. Een landelijk onderzoek van alle pas afgebouwde of nog in aanbouw zijnde banken leverde nog negen kluisdeuren op die op deze wijze waren voorbe werkt. Een paar honderd nieuwe kluis deuren werden beproefd. Het is nog niet bekend of men in Heerlen ook toe doen heeft met een voorbewerkte kluisdeur. PERUGIA Ongeveer tweehonderd gevangenen hebben vanochtend een gevangenis in het Italiaanse Perugia bezet. Zij hielden een arts als gijzelaar vast. In het gebouw zitten ongeveer tweeduizend gedetineerden. Velen van hen zijn naar deze gevangenis overge bracht, uit andere inrichtingen in Ita lië. Toen de politie arriveerde werd zij door de opstandige gevangenen, vap wie een aantal op het dak was geklom men, met dakpannen en stenen beko geld. Enige tijd later werd gemeld dat de gevangenen naar hun cellen waren teruggekeerd en dat de gijzelaar onge deerd was vrijgelaten. De voornaam ste oorzaak van het oproer waren grie ven van de gedetineerden over het voedsel. UTRECHT „Wat by weegt is dat voor de overgrote meer derheid der schoolgemeenschappen de nieuwe leraarlesformule, zoals het de partement die in een circulaire heeft doen verspreiden, nadelige gevolgen zal hebben. De schoolgemeenschappen heb ben hierom niet gevraagd en er Is zelfs geen enkel voorafgaand overleg met ons gepleegd. Dit ontneemt ons de mogelijkheid om aan de uitvoering van de nieuwe wet op het voortgezet onder- wys optimaal gevolg te geven, wy zul len zodoende nooit fysiek in staat zyn te doen wat de ouders verwachten dat we doen." Dit zei zaterdag de woordvoerder van de Raar van Leraren, de heer L. J. Rousseau, op een persconferentie in Utrecht nadat de raad zich langdurig over de gerezen moeilijkheden inzake de genoemde leraarlessen had beraden. Indien voor eind juni nog geen oplos sing in deze kwestie is gevonden, zullen de aangesloten organisaties en leden van de Raad van Leraren adviezen ont vangen „die aan duidelijkheid niets te wensen overlaten", aldus de heer Ros- seau. Begin juni zal er een nieuw gesprek met de minister op gang komen, aldus de heer Rouseau, „terwijl tevens in die maand nog het georganiseerd overleg bij elkaar komt". Hij verklaarde dat er op 't ogenblik onder de onderwijskrach ten in Nederland grote onrust heerst. De circulaire van het departement betref fende de nieuwe formule inzake de le raarlessen zal op 1 augustus a.s. in werking treden. Volgens de oude rege ling waren de leraarlessen gebonden aan het aantal klassen, maar nu zit ie dere leraar „vast" aan de individuele leerling. De schoolleiders zullen zo doende niet meer in staat zijn een juiste planning voor het komende cursusjaar te maken, aldus de heer Rousseau, want indien er in plaats van 1.500 leerlingen 1.520 komen, betekent dat het „vergok ken" van 22 leraarlessen. Vanuit Scheveningen zijn de afgelopen nacht de eerste schepen uitgevaren voor de jacht op de Hollandse nieuwe. Zaterdag werd vlaggetjesdag gehouden. In het Scheveningse havengebied wapperden aan ongeveer honderd scheepsmasten de vlaggen. Ook de trams en bussen, die Scheveningen aandeden, reden op deze ,,dag van de Neder landse zeevisserij" met vlaggetjes „in top". Op de foto: de gepavoiseerde haringvloot in de haven. ADVERTENTIE DWMSKBJKKEI MTUURWiï-BttREMN KRENÏEN-ROZIJNENBfiOOD KREHTEMOILÉ* B0ERENBO6 PUNTJES EN BOLLER MEIJEL Het 6-jarig dochtertje van de familie Lenders uit Nederweert is op Eerste Pinksterdag in een zwembad te Meijel verdronken. Toen het kind werd vermist werd een onderzoek in gesteld. Het lichaam van het meisje werd op de bodem van het zwembad gevonden. p'en depressie in het zeegebied ten westen van Ierland, die zich daar reeds enige dagen bevindt, verandert ook nu nog weinig van plaats. Om dit lagedrukgebied trek ken randstoringen over West- Europa* die het weer een wissel vallig karakter geven. Zo werd maandag het weer in ons land bepaald door een storing, die nu boven Noord-Polen ligt. Doordat er veel bewolking en wind was, bleven de middag temperatu ren bijna overal beneden de 18 gra den. Inmiddels bevindt zich in de buurt van Bordeaux een nieuwe randstoring. Deze trekt naar het noorden en zal vandaag de bewol king in ons land weer doen toe nemen, waaruit later buien kunnen vallen. Nadat deze voorbijgetrok ken is, zal tijdelijk de bewolking af nemen, maar voor morgen ziet het er naar uit, dat ons land opnieuw onder invloed van een randstoring van eerder genoemd lagedrukge bied komt. Er moet dan ook rekening mee gehouden worden, dat er buien kun nen vallen en dat de temperaturen niet veel zullen verschillen met die van vandaag.

De Vallei | 1969 | | pagina 1