fisa Bob Rooyens onderscheiden Kunstenaars willen inspraak in het cultuurbeleid Ons stenen tijdperk Frans hoorspel H. Hustinxprijs 1969 voor 4 beeldhouwers Voor laatste maal „Wet-strijd" CLAARTJE - en TELEVISIEPROGRAMMA'S Smidje Verholen en het geheim van De Uylenborgh HoS er dividend Nedlloyd Indola passeert dividend Bank voor de bouwni j verheid Chas Mackintosh groeit verder T.U. past delen O.G.E.M. in Unilever werkt in Frankrijk PILOOT STORM TEKKO TAKS VANAVOND TELEVISIE MORGEN TELEVISIE T.V. LANGENBERG VANAVOND MORGEN UIT DE KERKEN Rentespaarobligatieft van Olveh Pay.i.a 2 DINSDAG 27 MEI 1969 49 Thuis in de salon schikten ze zo ®cht mogelijk om het vuur. Kaat ging rond met koffie en oliebollen. Er heerste een tevreden en kalme stemming. Er waren in de gesprek ken die over en weer gingen geen ha telijkheden, geen vinnige spot. Koen zat midden op de met groen pluche beklede canapé geflankeerd door zijn dochter Marie en zijn schoondochter Sabirve. Dat was hem nog niet vaak overicomen. Sabine was wat stil maar niet uit de hoogte, alsof ze met haar aanwezigheid dit gezelschap een gunst verleende. Marie was minder stijf en statig dan gewoonlijk. Ze had een kleurtje en dat stond haar bijzon der goed. Dolf, die tegenover Gerrit zat, zag hem telkens naar Marie knikken, alsof hij haar bemoediger wilde. Neen wat ze ook van die twee zeggen mochten, hun huwelijk was goed. Je snapte niet hoe Gerrit, die zoveel van het goede der aarde hield en door Marie volgepropt werd, altijd zo schriel bleef als een hongerige mus. Hij werkte de ene oliebol na de andere naar binnen en dat met het uitgebreide souper in het vooruit zicht! Dolf werd al misselijk alleen door er naar te kijken. Toch voelde hij zich hoog en feestelijk gestemd, want Nella was, toen ze binnen kwam, naast hem neergestreken en had Pieter-Willem, die dadelijk op haar afkwam, laten staan. Even had ze heel vriendelijk met hem over zijn reis naar Engeland gepraat. Maar toen was Tine aan de andere kant naast haar komen zitten en had hij er geen speld meer tussen kunnen krijgen. Maar nu kon hij Nella's pro fiel zien, haar hals en haar mooie oortjes. Hij rook de geur van haar parfum, dat naar hij meende het midden hield tussen viooltjes en rese da. Onder haar rok stak telkens heel even de punt van een zwart schoen tje uit, als het spitse snuitje van een muis. Hij moest inwendig lachen om die malle vergelijking. Daardoor dui kelde de as van zijn sigaar die hij haastig van zijn vest klopte en met zijn voet wegwreef in het kleed. Geen der dames had het gelukkig gezien. Nico was met Veer naar de eetka mer gegaan om wat passende muziek klaar te leggen. „Je hebt eer van je werk Veer," zei hij, terwijl hij met welgevallen de tafel inspecteerde. „Het wordt straks pas mooi als de kaarsen aangestoken worden en dat akelige koude gaslicht uitgaat." „Ja jelui vrouwen weten wel wat je flatteert. Romantisch kaarslicht dat mysterieuze schaduwen legt en vrouwenogen doet glanzen," plaagde hij. „Oh alsjeblieft houd op Nico, als je vader je hoorde!" Ze lachte maar kreeg toch een kleur. „Is die brave papa nog altijd zo ja loers op mij?" vroeg Nico en hij keek haar lichtelijk geamuseerd aan. „Wat weet jij daar nu van?" „Alles. Dacht je dat ik blind was?" „Neen," zei ze aarzelend. Ze raak te hoe langer hoe meer in de war. „Je hoeft er niet om te kleuren. Jij en ik weten toch wel dat zijn jaloezie ongegrond is?" „Dat wel... maar ik was altijd bang dat de anderen het zouden mer ken en hem belachelijk maken en... nou ja dat verdraag ik nu een maal niet." Nico werd heel ernstig. Hij kwam vlak voor haar staan bij de tafel. Daardoor kon ze niet uitwijken en dat zou ze toch het liefste doen. „Omdat je van hem houdt?" Ze gaf niet dadelijk antwoord, hield de handen ineengestrengeld en het hoofd gebogen, zodat het licht van de kroon op het asblonde haar viel, dat er bijna wit door leek. Eindelijk keek ze hem recht in zijn ogen en zei heel bedaard: „Ja omdat ik van hem houd." Hij antwoordde met zijn innemend ste glimlach: „Vader is een wonder, maar jij ook. En als je vanavond zo kijkt, hoeven er geen kaarsen ontstoken te worden om jouw ogen mooier te ma ken. Ik wil je bedanken, dat je vader zo gelukkig maakt en het spijt me, dat mijn broer en zusters dat nog al tijd niet willen inzien." Heel even greep hij haar beide handen en drukte ze stevig. Daarna draaide hij zich om en liep de kamer uit. Ze stond daar verbaasd en verrast. En opeens wist ze, dat haar leven van nu niet onwezenlijk was, dat het bezit van haar genomen had en haar rijk had gezegend. „God," zei ze in diepe eerbied, „ik dank u!" Toen ze terug ging naar de salon, was het vrij en onbevangen als de vrouw des huizes en niet langer als de dame van de huishouding met tact en louter plichten. Later aan het souper was zij de gastvrouw die de gang van zaken beheerste, ongemerkt leiding gaf, dreigende ongelukjes wist te voorkomen, waardoor ook Kaat haar zenuwachtigheid verloor en rus tig af en aan ging met de schalen. Koen troonde als een vorst tussen zijn beide schoondochters. En Sabine moest het zichzelf bekennen dat het haar meeviel. Het souper was voor treffelijk, de bediening keurig, de stemming gezellig en haar schoonva der niet zo onmogelijk als gewoonlijk. Het liep tegen twaalven. De jaar wisseling was nabij. Een licht ner veuze stemming kreeg de overhand. De gesprekken verstilden. Toen liet de torenklok het „drie-minuten-voor- twaalfsein" horen en een ieder rees van zijn stoel. Pieter-Willem maakte de draden waarmee de kurk op de champagnefles verankerd zat, los. Eensklaps hoorden ze lawaai in de gang! Er werd tegen de deur ge schopt en aan de kruk gerammeld en open!" Koen was al op. En daar op de drempel stond Claartje m haar lange nachtponnetje op blote voetjes. Als een beginnend aureool rees achter haar hoofdje de rand van de panama hoed omhoog, die aan het elastiekje om haar nek bungelde. Even was ze beduusd van het lacht en al die men sen die haar in opperste verbazing aanstaarden. Toen stortte ze zich re gelrecht in haar vaders armen die zich al bukte om haar op te vangen. „Maar Claartje hoe kom je je bed uit? Ik weet zeker dat ik het hekje op de knip gedaan heb. Je moet er haar dadelijk weer inleggen. Koen, ze zal nog kouvatten," zei Vera ge schrokken. Koen luisterde niet eens en de anderen ook niet. Zoals hij daar stond, stralend van trots met het nog slaapdronken kind op zijn arm, leek het hun of ze niet eens meer op de laatste slag van twaalf hoefden te wachten om het nieuwe jaar in te halen, omdat „oud en-nieuw" in levenden lijve de kamer al waren binnengetreden. „Ach wat schattig.die hoed," liet Marie zich ontvallen, maar ze be doelde iets anders. Veer wist met grote voldoening dat Claartje de slag gewonnen had en dat de familie ten langen leste vader en dochter aanvaard hadden zoals ze nu eenmaal waren, van goeden wille maar een beetje buitenmodel. Ze schrokken toen het carillon los barstte. Claartje werd er helemaal wakker van, haar blozend gezichtje werd heel vriendelijk en ze stak in verrukking haar armpjes omhoog. Zo hadden ze haar nog nooit gezien. Onder het geknal van vuurwerk, het gefluit van boten en treinen, ver stierf de laatste slag van twaalf. De glazen werden geheven op het nieuwe jaar 1895. Morgen vervolgen we dit feuil leton met het tweede deel, dat als ondertitel draagt: „Die van Het Wiede". 4127. Vola, de vleermuisman, zojuist door Drago te ruggebracht in het land der levenden, wist eerst niet goed wat hij ervan denken moest, maar langzaam drong het besef tot hem door, dat die kleine twee-ar- mige man met het metalen hoofd zijn Meester was. Gehoorzaam liet hij de tentakel van de Naugish los, die snel een goed heenkomen zocht om zijn gekwetste trots en dito ledematen te koesteren. Xola keek Drago aan en voelde hoe zijn eigen wil verdween onder die dwingende blik. Hij knielde deemoedig neer voor de kleine geleerde en sprak: „Wat is uw wens, Meester?" 71. Tekko stond heel erg beteuterd te kijken en wist niet zo gauw wat hij beginnen moest. Hij had zich ge reed gemaakt om te schieten maar het zag er op het ogenblik niet erg naar uit dat er voorlopig iets te schie ten zou zijn. Sir Patrick verdween echter steeds ver der in het gat en bang dat zijn vriend weldra geheel onder de grond zou worden getrokken, rende Tekko op hem toe. Een kort ogenblik aarzelde hij nog maar toen stak hij kordaat het geweer naast Sir Patrick in het gat en trok af. Een doffe knal, rondspattende kluiten aarde en een pijnlijk geschreeuw. Drago glom van tevredenheid, niet in 't minst om de tekenen van bewondering die de geschoolde Naugish gaven. Hij gebood de vleermuis hem naar buiten te volgen. Daar wees hij naar de top van de obser vatietoren, die in het lage wolkendek stak en zei: „Vlieg naar boven en blijf op de uitkijk zitten. Als er ongewenste bezoekers komen, moet je die verjagen." Vola leek even te aarzelen, alsof hij zijn eigen vler ken niet vertrouwde, maar toen sprong hij resoluut van de grond en wiekte in grote kringen omhoog. „Sir Patrick! Wat is er?" jammerde Tekko. „Heb ik u geraakt? Bent u gewond?" „Nee knaap!" gromde de edele Courage, die achter uit naar boven krabbelde. „Maar als je dit beest neer legt is dat nog geen reden om mijn ogen, neus en oren vol met zand te blazen!" „Hij is dus dood?" vroeg onze vriend en keer met belangstelling naar de buit, die Sir Patrick hem over handigde. En toen zagen zij, dat het een zeldzame reu- zenarmadillo of reuzengordeldier was, dat zij gescho ten hadden. AMSTERDAM De beroepsvereni ging van beeldende kunstenaars heeft besloten een actie te gaan voeren om inspraak vte krijgen in het cultuurbeleid. In een telegram aan minister Klom- pé van C.R. en M wordt medebeslissings recht in alle aangelegenheden de beel dende kunst betreffende geëist. De beel dende kunstenaars vinden dat er op dit moment eigenlijk geen sprake is van een reëel cultuurbeleid. Men vraagt de oprichting van een fonds voor de beeldende kunst en los koppeling van de Raad voor kunst van het ministerie. De kunstinstellingen moeten voor iedereen worden geopend en de kunstenaars moeten zelf de be slissingen gaan nemen inw culturele za ken. „Wij verwerpen de opvatting daf men sen die daar op ambtelijk niveau alleen maar aan cultuur ruiken, gebruik mo gen maken van de kunstenaars om hun bedoelingen inhoud te geven", aldus het actiecomité. Het KRO-radioprogramma „Dins dagavond theater" brengt vanavond het hoorspel „Ons stenen tijdperk" van de Franse auteurs Jacques Perret en Jean Forset. Alles wat wij nog aan cultuurgrond hebben, bouwen we vol met flats, bankgebouwen, geasfalteer de pleinen, straten, autowegen. Overal steen, en nog eens steen. Waar haalt een man nog wat verse aarde van daan als hij wat lathyruszaadjes in een bloempot wil opkweken om wat levende kleuren in zijn stenen ver trek te krijgen? In een alleraardigste parodie van de Franse auteurs Jac ques Perret en Jean Forset zijn we getuigen van de ontstellende moeite die het hardnekkig volhoudende man netje Jean Papeuil zich moet getroos ten om in ons stenen tijdperk nog aan een beetje aarde te komen. Al is het dan nog niet zover als in dit hoorspel, we zijn wel aardig in die richting op weg. AMSTERDAM De voor de afge studeerden van de Jan van Eyck Aca demie ingestelde .Henriette Hustinx prijs" is voor 1969 bestemd voor een afgestudeerde van de beeldhouwafde- ling. De jury besliste de prijs te ver delen - zonder onderscheid - tussen Theo Besemer, Breda, Frans Gast, Maastricht, Gerard Schoffelen, Lim- bricht en Rob Stultiens, Bunde. Het geldbedrag werd daartoe verhoogd van 3000 tot 4000 gulden. In 1962, 1963 en 1964 werd deze prijs toegekend voor resp. de beeldende kunst in relatie tot architectuur, de vrije schilderkunst en de grafische kunst. In de jury hadden óndqp voorzitter schap van de hoogleraar^d i recteu r prof. Albert Troost, zitting de heren prof. F. Carasso (Amsterdam), hoog leraar beeldhouwen aan deze acade mie, Edm. Hustamx, Maastricht, S. J. Tajiri, Baarlo en H. Wezelaar, Am sterdam. De prijsuitreiking zal zater dag 28 juni in Maastricht tijdens de officiële sluiting van het academisch jaar geschieden. HILVERSUM I 18.00 Stereo: Metropole-Orkest: am. muz. 18.19 Uitz. van D'66. 18.30 Nws. KRO: 18.41 Act. 19.00 Li. ork. muz. m. sol. 19.45 Zoekend geloven, godsd. lez. 20.00 Stereo: Bel Canto: Opera-aria's. 21.15 Ons stenen tijdperk, hoorspel. 22.25 Overweging. 22.30 Nws. 22.38 Par lementair overz. 22.45 Med. 22.50 De zingende kerk, muz. lez. 23.05 Stereo: Li. gr. muz. 23.30 Kontekst: mag. waarin op de dingen wordt doorgepraat 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.11 Rad. journ. 18.25 Ste reo: Promenade orkest en zangsol. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Trefpunt: dis- cussierubr. voor act. zaken. 19.30 Nws. 19.35 Vergeet 't maar: gezellig gr.pl.pr. en een stripverhaal. 21.00 Stereo: Pia norecital: kl. muz. 21.30 Hiering: een pr. voor jonge mensen. 22.05 Muze zon der make-up. cabaret. 22.30 Nws. 22.38 Radiojourn. NRU: 22.55 Stereo: Muz. van deze eeuw (opn.) 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I NTS: 18.50 In kl: De Fabeltjeskrant 19.00 Journ. CVK/IKOR'RKK: 19.07 Kenmerk, de wek. inf. rubr. over kerk en samenleving. KRO: 19.31 De dwaze wereld van Tommy Cooper, TV-serie. NTS: 20.00 Journ. KRO: 20.20 In kl: Praatje. 21.10 In kl: Advocaat Judd, Black en White Minstrel Show. 21.05 TV-feuilleton. 22.00 Vanavond in Nieuws poort. HIRO: 22.30 HIRO magazine. NTS: 22.50 Journ. KRO: 22.55-23.30 Priestercelibaat: Een probleem van de Kerk: gesprekken. NEDERLAND II NTS: 18.50 In kl: De Fabeltjeskrant. 19.00 Journ. 19.03 Kapitein Zeppos, TV- feuilleton voor de jeugd. 19.28 Scala, inf. pr. 20.00 Journ. 20.20 In Kl: Dubbel spion, TV-feuilleton. 21.10 Het Geweld, doe. pr. m. interviews. 22.40-22.45 Journ. HILVERSUM I. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Op het eerste gehoor: lich te muziek met nieuws en actualiteiten. TROS: 8.00 Nws. 8.11 Als dat zou kun nen: verzoekplatenprogramma. (8.30- 8.32 Nws; 9.00-9.10 Gymnastiek voor de huisvrouw). 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de kleuters. 9.55 Stereo: Semi- klassieke grammofoonmuz. 10.30 Voor de vrouw. 11.00 Nws. 11.02 Discogram: muz. wedstrijdprogramma. 11.45 Act. Woensdag zendt de NTS van 22.15 tot 22.40 uur via Nederland 1 in kleur de laatste aflevering in dit seizoen van het programma „Wet-strijd" uit. Het is tevens het laatste programma van de NTS, die de volgende dag met de NRU samengaat in de Nederlandse Omroep Stichting. v Aan dit gebeuren is deze laatsté „Wet-strijd" aangepast. Vertegen woordigers van NRU en NTS zullen tegen eikaar uitkomen om over de Omroepwet en daarmede verband hou dende zaken aan de tand te worden gevoeld. Bovendien zullen twee, door Ed van der Elsken gemaakte filmim pressies over het werken bij radio en televisie worden uitgezonden. 11.55 Med. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: gev. Programma (12.22 Wij van het land; 12.26 Med. t.b.v. land- en tuin bouw; 12.30 Nws. 12.41 Act; 13.00 Raden maar...) NCRV: 14.00 Klass. grammo- foonmuz. 15.00 In 't zilver: program ma voor oudere luisteraars. 16.00 Nws. 16.02 Stereo: Voor de jeugd. 17.00 Hup Ajax: reportages en muziek uit Madrid. Overheidsvoorlichting: 17.50 Mens en samenleving. Spreker: de kinderarts Dr Ph. H. Fiedeldij Dop en Jos Wi- baut, cultureel consulente van de Stich ting Wonen. Onderwerp: Het wonen nu. HILVERSUM II VARA: 7.00 Nws en ochtendgymna stiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Stero: Dag Woensdag: licht gevar. pl. programma. (7.30-7.35 Van de voorpa gina.) VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nws en act. 8.20 Stereo: Dag woens dag: li. gev. pl. programma. (Plm. 8.30 Van alle markten thuis.) 9.00 Stereo: Uit eigen huis: li. gev. muziekprogram ma (opn) 9.40 Li. grammofoonmuziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Stereo: Pianore cital: klassieke muziek. 12.00 Stereo: Promenade orkest met zangsoliste: amusementsmuziek. 12.30 Viool en pi ano: Klassieke en moderne muziek (gr.). 12.54 Voor het platteland. 13.00 Nws. 13.11 Act. 13.20 Licht orgelspel. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Voor de kinderen. 15.00 Klassieke operamuziek (gr.) 16.00 Nws. 16.02 Sociëteit: Zestig minuten voor boven de zestig. NRU: 17.02 Oude liedjes. VARA: 17.20 Voor de jeugd. 17.55 Med. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Zing, zing, zing lichte vocale muziek. 10.00 Nws. 10.03 Mengelmuze: nieuwe langspeelplaten met kritisch commentaar. NRU: 11.00 Nws. 11.03 Muziek - lezen (12.00 Nws.) AVRO: 13.00 Nws. 13.03 Radiojournaal. 13.06 Zet 'm op: vrolijk platenprogram- ma. (14.00 Nws.) 15.00 Nws. 15.03 Ar beidsvitaminen: populair verzoekplaten- programma. 16.00 Nws. 16.03 Gimmick licht platenprogramma. 17.00 Nws. 17.02 Radiojournaal. 17.05-18.00 Toppoppolo- gy: POP- en countrymuziek. NEDERLAND I AVRO: 17.00-17.35 Voor de jeugd. DUITSLAND I WDR: 18.00 (K) Week journ. 18.30 (K) Voor de kleuters. 18.40 Act. en Goeden avond. 19.20 (K) Inf. pr. 19.30 (K) Inf. pr.) 20.00 Journ. en weeroverz. 20.15 (K) Dierenfilm. 21.00 TV-gerechtshof. 22.30 Journ., comm. en weeroverz. 22.50 Filmportret. 23.35 Journ. DUITSLAND II 18.05 Act. en muz. 18.40 (K) Muz. pr. 19.10 (K) Abenteuer am Roten Meer, TV-serie. 19.45 Nws, act. en weerber. 20.15 Der Weg zum sozialen Rechts staat, TV-serie. Aansl: Nws. 21.00 (K) Tennis-Schlager und Kanonen, TV-serie. 21 «50 Culturele kron. 22.35 Nws. en weerber. DUITSLAND I 16.35 Nws. 16.40 Informatief program ma. 17.05 Hank tv-serie. 17.30 Documen taire film. 17.55-18.00 Nws. DUITSLAND II 17.30 Nws. en weerbericht. 17.35 Pro gramma voor oudere kijkers. Aanslui tend: liefdadigheidsoproep. AMSTERDAM Het Gezelschap van Televisiecritici heeft, in tegenstelling tot eerdere berichten, alsnog besloten voorlopig door te gaan met het jaar lijks toekennen van een prijs van de kritiek, de Zilveren Nipkofschijf. Dit jaar heeft men de Nipkofschijf toegekend aan de AVRO-regisseur Bob Rooyens. Het gezelschap heeft zijn beslissing als volgt gemotiveerd: „De toekenning geschiedt uit waardering voor Rooyens' „bezetenheid" als televisieregisseur waarmee hij zoekend naar nieuwe vor men, die de televisie eigen zijn, aan ieder programma zijn regie-opvattingen weet mee te geven, met inachtneming van de inhoud van die programma's. Zijn technische vaardigheid blijkt zowel uit zijn voortreffelijke gebruik van kleu ren als van camera's. In het bijzonder waardeert het Ge zelschap van Televisiecritici dat Bob Rooyens de elektronische mogelijkhe den van het medium televisie opti maal uitbuit. WÊMtamm.* 1248. „Presenteert u maar eens een sigaartje, dan zal ik u het gebruik van dat kleine voorwerp tonen," zei smidje Verholen. Heer Jacob van Uy- len haalde twee sigaartjes uit een ouderwetse ko ker en zei: „Ik heb geen zwavelstokjes bij me". „Hoeft ook niet", glimlachte de smid. Hij gaf een drukje met zijn duim en daar klikte de aan steker al open: ...een helder, reukloos vlammetje vertoonde zich voor de ogen van de stomverbaas de Jacob van Uylen. „Maar dat is een prachtige uitvinding!" riep hij verrast uit. „Zeker weer iets van die sakkerlootse Amerikaanders! Hoe komt ge eraan?" „Elke sigarenwinkel in Gravendrecht ligt er vol van", zei smid geheel naar waarheid. „Wel sakkerloot! Waarom heb IK ze dan nog nooit gezien?" viel heer Jacob geprikkeld uit. „Omdat ze in UW tijd nog niet bestonden", ant woordde de smid veelbetekenend. „Deze transis torradio bijvoorbeeld bestond in uw tijd óók nog niet". „Waar dient dat sakkerlootse ding voor?" wilde heer Jacob weten. „Ik hoop het u te kun nen demonstreren," zuchtte de smid en op hoop van zegen schakelde hij het toestelletje in. Gelukkig bleek toen, dat de ethergolven niet beïnvloed wa ren door dat mysterieuze stuifmeelpoeder van de pimpelpaarse bostijloos..., een heugelijk feit, dat de smid een zucht van verlichting deed slaken. Hij trok de antenne flink ver uit en even later kraakte het toestelletje heel normaal. Toen klink de stem van een hippe, bejaarde nieuwslezer, die het weerbericht doorgaf voor dinsdag 4 september. Het zou een warme zonnige zomerdag w^den met temperaturen bóven normaal-.. AMSTERDAM De verzekerings technische resultaten van N.V. Neder- landsche Lloyd waren over 1968 wat la ger dan over 1967 (f9,5 min tegen f9,9 min), maar de totale winst steeg niet onaanzienlijk (van f 6,2 min tot f 7,4 min), door lagere bijzondere lasten en door een eenmalige bate uit het active ren van de later omschreven sl-kor- ting. Voorgesteld wordt het dividend over 1968 te verhogen van f 3 tot f 3,20 per aandeel van f 20 nominaal. De brandtekening geeft ondanks de vele branden in Nederland nagenoeg dezelfde uitkomst als in 1967. De medi sche variatekening leverde een teleur stellend resultaat op. Het resultaat in de ziektekostenverzekering was redelijk, de uitkomsten in de ongevallen- en zie kengeldsector waren aanzienlijk min der. D grootst teruggang werd ge boekt in de arbeidsongeschiktheidsver- zekring. De voornaamste afdelingen van overige varia gaven bevredigende uitkomsten. Met 't levensverzekerings bedrijf werden gunstige resultaten ge boekt. Het sterfteverloop was redelijk, drijf werden gunstige resultaten ge- de rentewinst tevredenstellend. In 1968 is het aantal personeelsleden in Nederland toegenomen van 1304 tot 1407 personen. De loonkosten zijn ver der gestegen. In de beleggingssector is een grote activiteit ontwikkeld. Het te beleggen bedrag steeg tot f 53 min. Er werd begonnen met het afstoten van oud huizenbezit. De obligatieporte feuille onderging een belangrijke uit breiding. Vooruitzichten: zowel voor de scha de- als levensverzekering zal 1969 een produktief jaar kunnen zijn. Wij staan, zegt het verslag, aan de vooravond van een verdere bundeling van krachten in het assurantiebemiddelingsbedrijf. Voor 1969 wordt rekening gehouden met de mogelijkheid van een verkleining van de winstmarge. Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Ederveen: J. H. Vlijm te Krimpen aan den IJssel; te Bruinis- se: (toez.) P. Post te Nieuw Stadska naal; te Oosterend (Fr.): (toez.) C. Vijfhuizen te Nieuw Buinen. Geref. Kerken Beroepen: te Rotterdam-Delfshaven: (als evangelisatiepred.) P. H. Steen huis te Doetinchem. Aangenomen: naar Oostvoorne-Tinte: A. N. Dekkers te Zandvoort. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Beroepen te Grootegast: M. H. Sliggers kand. te Haarlem. Bedankt voor Kantens, Noordbergum, New Westminster (voor zend. arbeid in Brazilië), Warffum-Baflo, Zeven bergen en voor Zuidwoldc (Gr.) D. Grutter, kand. te Erschede. Geref. Gemeenten Beroepen te Veen: C. Wisse te Elspeet. RIJSWIJK Indola NV heeft over 1968 in totaal een verlies geleden van ruim f 5 min waarvan f 16 min be trekking heeft op bijzondere lasten en baten De omzet bedroeg ruim f 97 min tegenover f95,1 min in 1967. De ver wachting dat door deze bescheiden om- zet-toeneming kon worden ingelopen op het over het eerste half jaar geleden verlies, is niet in vervulling gegaan. Het eigenlijke exploitatieverlies over 1968 bedraagt circa f 3,5 min, zodat ondanks een grotere omzet, het tweede halfjaar een nog ongunstiger uitkomst heeft ge geven dan het eerste halfjaar. (Over 1967 werd een netto resultaat bereikt van f 1,9 min en werd een dividend gedeclareerd van f 1,20 per aandeel van f 20 nominaal. Over 1968 wordt het dividend gepasseerd). In het verslag wordt het verlies toe geschreven aan gestegen exploitatiekos ten, aan de sterke internationale con currentie en aan hoge kosten van merkintroductie, reclame, enz. Voorts leden de buitenlandse co6metica-filialen in 1968 een aanzienlijk groter verlies dan was geraamd. In de thans ver streken maanden van 1969 bleef de omzet iets beneden het niveau van 1968. De directie vreest, dat het zo nood zakelijke rentabiliteitsniveau voorlopig nog niet kan worden bereikt. Aanslui ting bij een commercieel sterk concern als Hagemeijer kan, naar het bestuur verwacht, de oplossing brengen van het afzetprobleem. Het bestuur meent dan ook dat aller belangen door de inmid dels geëffectueerde overneming van In dola door Hagemeijer het best zijn ge diend. Binnen het concern van Hage meijer worden Indola nieuwe kansen geboden, die tot succes zullen kunnen leiden. Het aihital medewerkers van In dola per ultimo 1968 bedroeg 2937 per sonen, van wie 476 personen in het bui tenland. AMSTERDAM De bedrijfswinst over 1968 van nv Bank voor de Bouw nijverheid bedraagt f3,1 min., hetgeen ruim f 370.000 meer is dan die over 1967. Na aftrek van de algemene kos ten bedraagt de netto winst f 2,5 min. (v.j. f 2,2 min.). Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van tien pet. en het restant van f 1,6 min. toe te voe gen aan de algemene reserve. Ondanks de belemmerende factoren die momenteel de bouwmarkt benvloe den, constateert het verslag over de verstreken periode van 1969, dat de be langstelling naar hypothecair krediet voor de eigen woning op een hoger ni veau beweegt dan in 1968. Op groni 1 n verwacht de direc tie over 1969 opnieuw een gunstig be drijfsresultaat. KERKRADE Confectie-ateliers Chas Macintosh n.v. heeft in 1968 een voortgezette groei te zien gegeven. De totale omzettoename bedroeg twaalf pet. De resultaten van de dochteron dernemingen waren belangrijk beter dan in vorige jaren. De liquiditeitspo sitie heeft weinig zorgen gebaard. Van daar dat het bedrag aan interest op de winst- en verliesrekening slechts f50.000 bedraagt. Dit is f131.000 min der dan in 1967. Op de balans paraisse- ren de liquide middelen voor f4,3 min. Er werd een bruto exploitatieresul taat behaald van f 6,3 min (v.j. f 5,7 min.). Na afschrijving, interest en vennootschapsbelasting resteert voor winstuitkeringen f900.120 en voor tan tièmes f 385.000 naar de algemene re serve gaat f 1,7 min. Voorgesteld wordt twintig pet. dividend (onv.) over het in 1968 tot f4,5 min verhoogde kapitaal. De kostenstijging kon wor den gecompenseerd. Omstreeks 1 mei 1969 is een be staand confectiebedrijf in Portugal met ca. 250 personeelsleden deel gaar uitmaken van het concern. Circa een vijf de van de totale afzet werd ge ëxporteerd, (merendeels naar Euro- marktlanden. Omtrent het sociaal beleid zegt het verslag, dat doel hiervan blijft het scheppen van zodanige arbeidsver houdingen dat de medewerkers zich zoveel mogelijk met het bedrijf ver bonden voelen. Aan 't personeel (3800 personen in totaal) is een uitkering toegekend van in totaal f 800.000. Over de toestroming van nieuw perao- neel is de directie, voor wat Nederland betreft, weinig enthousiast, dit in te genstelling tot in België. Voor 1969 verwacht de directie een verdere groei van de omzetten. Zij ziet voor de be drijven vooralsnog geen repercussies van de btw. De verwachte omzetstij ging zal noodzakelijk zijn om eenzelf de resultaat als in 1968 te kunnen be halen, aldus het verslag. AMSTERDAM Op de jaarverga dering van de Technische Unie nv werd het voorstel tot verhoging van het maatschappelijk kapitaal der ven nootschap van f 15 miljoen tot f 50 miljoen aangenomen. Deze vergroting van het maatschappelijk kapitaal zal de Technische Unie de mogelijkheid bieden een aantal tot de handelsdivisie van de OGEM (Overzeese Gas- en Elektriciteits Maatschappij) behoren de bedrijven bij haar in te brengen, zoals eerder in een communiqué is aangekondigd. De directie lichtte in de vergadering nog toe, dat het voor de toekomstige ontwikkeling gewenst is, zich op een breed front op te stellen. Zowel in de groothandel als in- de industrie komt in het EEG-gebied veel concentratie voor. Door de samenwerking met OGEM, in het bijzonder op het terrein van de elektrotechnische groothandel, wil men komen tot een nieuwe markt- politiek. De 23 kantoren van de TU dekken het land tot nu toe goed af. Door de aandelenruil wil men verder uitbreiden in Nederland en in het bui tenland. De maatschappijen blijven door het kiezen van de federatieve op stelling zelfstandig functioneren. Het minderheidsbelang van de OGEM in de Technische Unie zal naar een meer derheidsbelang groeien in de grootte van 50 tot 60 pet., waarbij nog uit drukkelijk werd vastgesteld, dat aan de overblijvende minderheid alle aan dacht zal worden besteed. Momenteel zijn onderhandelingen gaande om een zeven- tot achttal tech nische handelsbedrijven van de OGEM in te passen in de structuur van de Technische Unie, waarbij het accent blijft liggen op het behoud van het eigen karakter, het eigen terrein en de zelfstandigheid van de bedrijven. De heren drs. J. A. van de Kamp, mr. B. van der Waerden en H. V. Zimmer- mann werden herkozen als commissa ris. ROTTERDAM Société Astra-Calvé te Parijs, een onderhorige maatschap pij van Unilever, zal een meerderheids belang verwerven in de Société Caza- jus te Boeil-Bezing (bij Pau), die yoghurt en verse (witte) kaassoorten in Zuid west-Frankrijk op de markt brengt. Astra-Calvé produceert en verkoopt eetbare oliën en vetten, bouillon, soep en aardappelpuree in droge vorm. Het ligt in de bedoeling, dat Astra-Calvé een belangrijke bijdrage zal leveren tot het financiële, research- en market ingbeleid van Cazajus. Genoemde transactie vormt in Frankrijk in aan sluiting aan het in 1968 verworven be lang in Société La Roche aux Fées te Nantes, een nieuwe stap tot het cre- eren van een landelijk distributiesys teem voor yoghurt- en verse kaaspro- dukten, zegt een communiqué van Uni lever. DEN HAAG Het onderling levens verzekering genootschap de Olveh van 1879, deel uitmakend van de AGO- groep, heeft aan haar deelnemers aan geboden 7V* pet. rentespaarobligaties zekerheidsfonds serie 1969 aan toon der, tot een bedrag van f 1.266.300, in coupures van f 25, f 100 en f 1000, ren tedragend van 1 januari 1969 af. Op 1 november 1976 worden de hoofdsom en rente van de in deze serie uitstaande obligaties uitbetaald en wel in bedra gen resp. van f43,75, f175 en f 1.750. Vervroegde aflossing is toegestaan uit sluitend voor de gehele serie op 1 au gustus 1974 tegen betaling van f37,50, f150 en f 1.500 resp. Het zekerheidsfonds behoort met de extra reserve tot de zichtbare extra waarborgen. Voor deze rentespaarobli gaties wordt geen officiële beursnote ring aangevraagd. De rente wordt niet per jaar uitbetaald, maar bijge schreven. De portefeuille van de Ol veh bestond per ultimo 1968 uit 479.133 verzekeringen tot een totaal bedrag van f22?1 o ^'n, zegt een heden ver schenen bericht.

De Vallei | 1969 | | pagina 2