Nieuw Links oneens met fractievoorzitter HAITI Onbloedige staatsgreep in de Soedan NOORSE ONTDEKKER HEYERDAHL IN PAPYRUS-BOOT OVER OCEAAN Wilde staking beëindigd Opstand in Doofstommen mishandeld Stafleden van universiteit geschokt door Kamerdebat AMRO-LENING Prof. Möller bisschop van Groningen Vis houdt fit 3 voorbeelden: f 62,07 p.m. (18 mnd.) f 118,37 p.m. (24 mnd.) f 189,39 p.m. (24 mnd.) Meningsverschil in P.v.d.A. over Maagdenhuis Ook uitspraak van Vondeling veroordeeld Inbraak in vier gemeentehuizen Priester trouwde in ambtskleding Twee kinderen bij brand gestikt Vakbond voor oliecontroleurs Studentenproces in Madrid Overval met chemische stof Jeugdgebouw uitgebrand Hongaars leger op mars zonder toestemming regering HASDTEKEMISGEJS TWIJFEL IXSTEMMIMG 591 ste Staatsloterij KVP-JEUGD STEUNT BERNADETTE DEVLIN GEBREK AAJS ITSZICHi VERZOEK „Geloofsmars" telde 500 deelnemers Elk bedrag tussen f 700,- en f 10.000,-. In die 18 mnd betaalt u: 18xf 62,07-f 1117,26. Dat is f 117,26 aan financieringskosten, incl. rente, vergoe ding administratiekosten en overlijdensrisico. Dus maan delijks ca. f 6,50. In die 24 mnd betaalt u: 24 xf 118,37 f2840,88. Dat is f 340,88 aan financieringskosten, incl. rente, vergoe ding administratiekosten enoverlijdensrisico. Dus maan delijks ca. f 14,20. In die 24 mnd betaalt u: 24 x f 189,39 f4545,36. Dat is f 545,36 aan financieringskosten, incl. rente, vergoe ding administratiekostenen overlijdensrisico. Dus maan delijks ca. f 22,70. Komt u eens langs bij de Amsterdam-Rotterdam Bank in uw buurt. (Bellen of schrijven mag ook!) Wij vertellen u graag alles over de bedragen die u kunt lenen (elk bedrag tussen f 700,- en f 10.000,-), over het aantal terugbetalingstermijnen, over de kwijtschelding bij overlijden. Een uitgebreide folder met alle inlich tingen en tarieven ligt voor u klaar. Geen nieuw proces voor Ray Jongens gearresteerd na aanranding Internaat gedeeltelijk door brand verwoest OP DE HOOGTE GEEN ANIMO IN PRAAG VOOR POLITIE 39 DOODVONNISSEN IN GRIEKENLAND VIS OP Z N JAPANS" DINSDAG 27 MEI 1969 T\EN HAAG Nieuw Links heeft het officiële standpunt van de Partij van de Arbeid tegen de bezetting van het Maagdenhuis veroordeeld. Oprichters en sympathisanten van Nieuw Links hebben zaterdag een verkla ring uitgegeven, waaruit blijkt, dat zij het oneens zijn met fractievoorzitter drs. Den Uyl, die vorige week in de Tweede Kamer deze bezetting ondemo cratisch noemde en waardering had voor het optreden van de politie. Nieuw Links veroordeelt „ten sterk ste" de uitlatingen van partijvoorzitter dr. Vondeling. Deze zou donderdag in Nijmegen hebben gezegd: „Het is een godgeklaagd schandaal dat de studen ten documenten hebben gestolen. Dat zijn gore manieren van machtshebbers. Het zijn methoden van de BVD". Gedurende de Pinksterdagen zijn handtekeningen verzameld onder de verklaring, die zaterdag in Utrecht is opgesteld na een vergadering van Niew Links. Deze actie gaat nog steeds door. Nieuw Links is voorts nog in ander opzicht bezig: vrijdag is er met het par tijbestuur een bespreking over de nieu we linkse stromingen in de internatio nale en nationale politiek. De verklaring beschouwt Nieuw Links niet als „een frontale aanval" op bestuur en fractie, maar als bewijs dat er in de PvdA andere waarderin gen over het optreden van de groep radicale Amsterdamse studenten bestaan dan de officiële. De bezetting is een poging om ver andering te brengen in de „ondemocra tische en autoritaire bestuursstructuur van de universiteit", meent Nieuw Links. De met de mond beleden democrati sering wordt niet met voortvarendheid in praktijk gebracht en de verklaring veroordeelt ten slotte het „politiege- weld", waartoe de autoriteiten hun toe vlucht hebben genomen. Dit alles is bijzonder verwarringwek kend en de verklaring van Nieuw Links schept twijfel omtrent het fractiestand punt, zei drs. Den Uyl ons gisteravond. Hij zag het ook meer als een kant tekening dan als een aanval, maar hij vond deze toch nogal gratuite en goed koop, omdat Nieuw Links nalaat aan te duiden welk beleid universiteitsbe stuur en burgemeester Samkalden dan hadden moeten voeren. Drs. Den Uyl meende dat de verkla ring niets aan het fractiestandpunt kon veranderen. Partijvoorzitter dr. Vonde ling was gisteravond niet te bereiken. Volgens Nieuw Links is met het standpunt van de PvdA-fractie en de uitlatingen van dr. Vondeling de in druk gewekt dat de PvdA niet achter de studenten staat, maar zich zelfs te genover de studenten heeft opgesteld. Dat er fouten zijn gemaakt bij de studentenactie wii Nieuw Links wel ér- kennen, maar dat beschouwt zij als bij zaak en dat mag de aandacht van de hoofdzaak niet afleidén. Met haar ver klaring wil de groep duidelijk maken dat er in de PvdA ook wel degelijk in het algemeen sympathie bestaat voor de vernieuwingsbeweging onder de stu denten. In de reünie van Nieuw Links, za terdag in Utrecht is het idee voor een verklaring geboren. Deze is daarna op gesteld en gedurende de Pinksterdagen kwamen er reeds een 75 betuigingen ALMELO De (wilde) staking bij de NV Leeuwarder Textielmaatschap- p\j (Eltem) in Almelo is voorbjj. De vak bonden gaan na 30 mei met de directie praten over een duurtetoeslag van twee procent van het jaarinkomen voor de 500 personeelsleden. De directie wil eerst het oordeel van de Sociaal-Economische Raad afwach ten. Deze komt vrijdag bijeen om over zo'n duurtetoeslag te praten. De direc tie van Eltem is in elk geval bereid na dit beraad, ongeacht de uitslag, de door de stakers geëiste toeslag van vijftig gul den ineens uit te betalen. van instemming binnen bij Jan Nagel, die als contactfiguur fungeerde. De Nieuw-Linksers in het bestuur van de PvdA, Van der Louw en Lammers hebben niet aan het opstellen van de verklaring deelgenomen, maar hebben er wel in het algemeen hun instem ming mee betuigd. SANTO DOMINGO (Dominicaanse Republiek) In het noorden van Hai ti is een opstand tegen het bewind van president Duvalier uitgebroken, aldus berichten die in Santo Domingo, de hoofdstad van de Dominicaanse repu bliek. zijn ontvangen. Over de omvang van de opstand is niets bekend. In Port Au Prince, de hoofdstand van Haiti, zou praktisch de staat van be leg heersen. Er zouden tanks zijn sa mengetrokken rond het paleis van Du valier, die sinds 1957 met ijzeren hand regeert. Meer dan 60 personen zijn gearres teerd en grote hoeveelheden wapens en explosieven zijn inbeslag genomen bij een razzia van de Haitiaanse politie op zoek naar „linkse elementen". Onder de personen die werden aan gehouden, waren vijf vrouwen die in een interview in de gevangenis gezegd zouden hebben, dat zij leden van de communistische partij waren, die in Moskou hun opleiding hadden gekre gen. Zij zeiden dat het hun taak was de regering omver te werpen. DEN HAAG Twee doofstomme Duitsers zijn zondagochtend op de Hoef- kade in Den Haag door drie mannen om onbekende reden mishandeld en met een turnknots geslagen. De politie kon de drie daders aanhouden. De Scheveningse politie heeft de 27- jarige Duitser K. H. D. uit Neusz aan gehouden die een achttienjarige barjuf frouw had mishandeld. Het meisje wilde hem geen bier meer tappen waarna hij een bierglas stuksloeg en dat naar haar hoofd gooide. Het meisje kreeg een bloedende hoofdwond, die in het ziekenhuis werd verbonden. WINSCHOTEN Een 41-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats heeft bekend ingebroken te hebben in de gemeentehuizen van Winschoten, Em- men, Raalte en Heino. De in Amster dam geboren W. D. die een respectabe le straflijst heeft werd aangehouden in Den Haag. De politie vermoedt, dat hij de hand heeft gehad in nog twintig inbraken in gemeentehuizen die de afgelopen vier maanden in ons land zijn gepleegd. De opvallende serie inbraken, waar bij voor enkele tienduizenden guldens werd buitgemaakt, begon 31 januari, drie dagen nadat D. ontslagen werd uit de strafgevangenis van Arnhem. WASHINGTON In de Amerikaanse stad Philadelphia is zaterdag een 42-ja- rige katholieke geestelijke, George Haf- ner, in priesterkleding in het huwelijk getreden. Zijn bruid was een 33-jarige secretaresse. Het huwelijk werd in een kerk inge zegend door een priester, die zelf al ge trouwd was. De plaatselijke bisschop heeft laten weten dat het huwelijk niet als geldig wordt erkend. Pater Hafner antwoordde daarop dat hij van zijn kant niet van plan is uit het priesterambt te treden. ADVERTENTIE 27 MEI 1969 DERDE KLASSE Prijzen van f 25.zijn gevallen op nrs. eindigende op 3 Prijzen van 50.zijn gevallen op nrs. eindigende op 97 Prijzen van f 50.zijn gevallen op nrs. eindigende op 33* Prijzen van 50.zijn gevallen op nrs. eindigende op 54 Prijzen van 50.zijn gevallen op nrs. eindigende op 55 Prijzen van 100.zijn gevallen op nrs. eindigende op 87 Prijzen van 200.zijn gevallen op nrs. eindigende op 475 Prijzen van 400.zijn gevallen op nrs. eindigende op 873* Prijzen van 1000.zijn gevallen op nrs. eindigende op 854 Prijzen van f 2000.zijn gevallen op nrs. eindigende op 8306 Een prijs van 5000.is gevallen op het nummer 048227 Een prijs van 5000.is gevallen op het nummer 061700 Een prijs van 5000.is gevallen op het nummer 085770 Een prijs van 5000.is gevallen op het nummer 027260 Een prijs van f 5000.is gevallen op het nummer 020441 De prijs van 10.000.is gevallen op het nummer 021604 De prijs van 25.000.is gevallen op het nummer 078580 De prijs van 50.000.is gevallen op het nummer 027541 De prijs van f 100.000.is gevallen op het nummer 030657 'zmÊ^amiÊmimÊmm^mmÊÊÊÊÊÊÊÊmimÊmÊÊÊÊmÊÊÊÊÊ^mÊmi^^m De extra prijs van 500.000.is gevallen in de serie E op het nummer 090203* En ce troostprijs van 5000.- op nr. 090203* van elk v. de andere series Let wel op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. VLAARDINGEN Bij een brand in een huis aan de Voerstraat in het vroe gere Vlaardingen-Ambacht zijn Eerste Pinksterdag twee kinderen, van drie en vijf jaar door verstikking om het leven gekomen. Het vermoeden bestaat, dat de kin deren met lucifers hebben gespeeld. De slachtoffertjes zijn de vijfjarige Karin van den Hurk en de driejarige Michel van Bodegem. De kinderen speel den op de zolderverdieping van het huis van Karins ouders. Toen de brandweer er na veel moeite in was geslaagd om via een in het dak geslagen gat het huis binnen te dringen, vond zij onder een le dikant de ontzielde lichaampjes. EINDHOVEN De KVP-jongeren in Limburg hebben een landelijke handte keningactie georganiseerd om te pro testeren tegen de situatie in Noord-Ier- land. De handtekeningen zullen worden ge stuurd aan het 21-jarige parlementslid Bernadette Devlin, die onlangs een be zoek braöht aan Nederland. AMSTERDAM „Wij zijn ver bijsterd over de wijze waarop door de overgrote meerderheid van de Tweede Kamer is gereageerd op de bezetting van het Maagdenhuis". Dit schrijven 43 leden van de wetenschappelijke staf van de faculteit der sociale we tenschappen der universiteit van Am sterdam in een brief aan de Tweede Kamer. Zij zijn van oordeel, dat bij het Ka merdebat een ontstellend gebrek aan inzicht is gebleken in de factoren die ertoe geleid hebben, dat een actie van enkele studenten uitgroeide tot een pro test van honderden studenten. De stafleden verzoeken alsnog: a) In het belang van de universitaire gemeenschap een objectief onderzoek in te stellen haar de voorgeschiedenis van de bezetting van het Maagdenhuis en de gebeurtenissen tijdens de bezetting. b) In het belang van de parlemen taire democratie na te gaan, waardoor het mogelijk werd dat de Tweede Ka mer zo ernstig tekort schoot bij de ana lyse van deze crisissituatie. Men verzoekt voorts de Kamer maat regelen te nemen om bij toekomstige crisissituaties van welke aard ook, pas sender te kunnen reageren. Ook Amsterdamse studenten-predi kanten hebben in een brief aan het par lement hun teleurstelling uitgesproken over het Kamerdebat over het Maag denhuis-incident. ADVERTENTIE CAIRO In Soedan heeft een revo lutionaire raad zondag de macht over genomen door een staatsgreep die klaarblijkelijk zonder bloedvergieten is verlopen. De raad, die negen militai ren en één burger omvat, vormde on middellijk een nieuwe regering van 23 leden onder leiding van de 53-jarige Aboer Bakr Awadalah, een linkse politi cus, die tevens president van het hoog- hooggerechtshof was. De afgezette premier Mohammed Mahgoeb zou ongedeerd in zijn woning verblijven. President Ismail El Azhari was op 19 mei uit de hoofdstad Khar toem vertrokken, voor een vijfdaagse be zoek aan Kongo-Kinsjasa om daar on afhankelijkheidsfeesten bij te wonen. Voorzitter van de revolutionaire raad kolonels en majoors is kolonel Jaafer El Nimsiry, die tevens minister van Defensie en opperbevelhebber van de strijdkrachten is geworden en tot generaal-majoor is bevorderd. Aboe Bakr Awadallah is de enige bur ger in de raad en zal als schakel, tus sen de militairen en de regering optre den. Hij is ook minister van Buiten landse Zaken. De nieuwe regering, die uit twee of ficieren, vertegenwoordigers van alle politieke stromingen en een aantal hoogleraren is samengesteld, beloofde de veertien miljoen Soedanezen een „beter en vrijer leven", na dertien ja ren van „partijtwisten en reactionaire invloeden". Generaal Nimeiry ver klaarde zondagavond, dat er in het ge hele land rust heerst en dat de „revo lutie" algemeen wordt gesteund. Hij waarschuwde dat contra-revolutionai ren genadeloos zouden worden verplet terd. De berichten over de ontwikkelingen werden door het radiostation van Om- doerman, een der grote steden van Soedan, verspreid en door het Egypti sche persbureau voor het Midden-Oos ten wereldkundig gemaakt. Volgens het eerste decreet van het nieuwe bewind, is Soedan nu een „de mocratische republiek, waarvan de ge hele soevereiniteit bij het volk berust". De grondwet van 1964 werd onge- schort en er zal later een nieuwe wor den afgekondigd. Premier Awadallah zei zondag in een radiotoespraak dat Soedan econo mische, culturele en militaire banden wenst met „alle Arabische broederlan den". Het steunt de Arabische Liga als doelmatig middel om te komen tot een heid van alle Arabische landen. De premier prees de Palestijnse verzets beweging en schaarde zich achter Egypte en de strijd van dit land tegen de bezetting van Egyptisch gebied. Egypte en Soedan zijn rechtstreeks verbonden door gemeenschappelijke banden, die beide landen één maken, aldus Awadallah. De Soedanese politieke partijen had den het imperialisme gediend en de DEN HAAG Vijfhonderd mensen namen zaterdag in Den Haag deel aan een geloofsmars, die dwars door het centrum van de stad naar het Malie veld leidde. Dit was een teleurstelling voor de or ganisatoren die op meer dan driedui zend deelnemers hadden gerekend. In de stoet werden borden als „God is liefde" en „Na de dood het oordeel" meegedragen. Op het Malieveld werd gesproken door de evangelist John Maasbach. Acht leden van de Nederlandse Chris- lijke Studenten vereniging die borden met „Zuid-Afrika een Christelijk land?" droegen, werd verzocht niet mee te lo pen. Hieraan werd, na enige discussie, voldaan. ROTTERDAM Ruim 120 oliecon troleurs in het Europoort- en Botlek- gebied hebben zich aaneengesloten in „De Nederlandse vereniging van olie controleurs". De vereniging zal samen met de werkgevers voor een eigen cao voor deze groep specialisten moeten zorgen. Gehoopt wordt ook de ongeveer tach tig collega's elders, voornamelijk in Amsterdam en Delfzijl, voor de nieuwe organisatie te interesseren. In Soedan heeft een revolutionaire raad de macht overgenomen door een staatsgreep. De nieuwe regering die werd gevormd staat onder leiding van de 53-jarige Aboer Bakr Awadal lah, een linkse politicus, die tevens president van het hooggerechtshof was. belangen van het volk verwaarloosd. De werkloosheid zal worden bestreden, de levensstandaard verhoogd en er zal een vreedzame oplossing worden ge vonden voor „het vraagstuk van het zuiden". (Begin 1965 al eisten de zuide lijke provincies afscheiding omdat de negerstammen, die daar voornamelijk wonen, door de Arabieren zouden wor den ondedrukt). Geld voor u: f1000; f2500; f4000,- Als u daar de voorkeur aan geeft kunt u deze folder ook opvragen bij Postbus 342, Amsterdam. EEN SERVICE VAN DE AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK SAFI (Marokko) Een groep roeiers heeft de papyrusboot Ra van de Noorse onderzoeker Thor Ileyerdahl (54) zon dagochtend naar de Atlantische Oce aan getrokken en de „Ra" met de boeg in de richting van Amerika ge plaatst. Amerika is de bestemming van het schip dat een reis wil nabootsen die vijfduizend jaar geleden in een soort gelijk vaartuig zou zijn gemaakt. De „Ra", bestaande uit twaalf ton riet dat bijeen wordt gehouden door touwen en koorden, lag log en hoog op 't water van de oceaan. De vlaggen van de Verenigde Naties en van de zeven landen die door de bemanningsleden worden vertegenwoordigd, hingen aan de zeven meter hoge mast. Op het voordek zat een vijf maanden oude aap genaamd Safi, en aan de boeg hing een mand waarin een aantal kippen en een eend. Een vierkant zeil met het symbool van „Ra", de zonnegod van de oude Egyptenaren, kon worden ontvouwd. Heyerdahl hoopt op de kracht van de wind naar Mexico te kunnen varen. Door dit te doen denkt Heyerdahl te kunnen aantonen, dat in een tijd waar- MADRID Een krijgsraad te Ma drid heeft maandag zes studenten we gens een poging tot militaire rebellie veroordeeld tot gevangenisstraffen, va riërend van een tot zes jaar. De audi teur-militair had straffen van 6 tot 12 jaar geëist. De studenten, onder wie een meisje, moesten zich verantwoorden, omdat zij tijdens wanordelijkheden in de univer siteit van Madrid, de politie hadden be let de collegezalen binnen te komen. Bovendien hadden zij communistische vlaggen gehesen en de politie met ste nen bekogeld. Drie beklaagden werden vrijgespro ken. De vonnissen moeten thans worden bekrachtigd door de militaire comman dant van het centrale gebied. in de mens op het punt staat naar de maan te reizen, de Egyptenaren het al waagden naar Amerika over te steken om daar hun bijdrage te leveren aan de vroege beschaving daar. Veel papyrusexperts en archeologen betwijfelen of deze boot het drie vier maanden op zee zal uithouden. Heyer dahl verwacht die tijd nodig te hebben, om de 8.000 kilometer af te leggen. Men is van mening dat het papyrus te veel water zal opnemen en uiteen zal vallen. Er zijn geen proefvaarten met de „Ra" gemaakt en Heyerdahl heeft voor het vertrek toegegeven, dat de eerste RIDDERKERK Twee handelaren in tweedehandsboeken zijn zaterdag voor Pinksteren op het parkeerterrein langs de rijksweg bij Ridderkerk over vallen en neergeslagen. De 25-jarige J. K. en de 41-jarige C. S., beiden uit Rotterdam, hadden daar een afspraak om een partij boeken over te nemen. Ze werden door drie onbe kenden neergeslagen en met een che mische stof bespoten. De boekhandelaren raakten samen een bedrag van circa 1200 gulden kwijt. r MEMPHIS (Tennessee, VS) Ja mes Earl Ray, die bekende de strijder voor de burgerrechten, dr. Martin Lu ther King jr., vermoord te hebben, is geen nieuw proces toegekend. De rechter, Arthur C. Faquin jr., stelt zich op het standpunt, dat de bewijzen aantonen, dat Ray vrijwillig en in goe de trouw bekend had de moord gepleegd te hebben. Krachtens de wetten van Tennessee sluit dit een verzoek om een nieuw proces uit. Hij gaf bevel Ray naar de staatsge vangenis in Nashville terug te brengen om zijn straf van 99 jaar uit te zitten. uren en dagen aan boord het gevaar lijkst zullen zijn. Het roerloze besturingssysteem van het schip, twee tien meter lange stuur riemen die zijn gemaakt aan de hand van afbeeldingen uit piramiden, zijn door de moderne mens nooit gebruikt. DEN HAAG Een volgens de Haag se brandweer vrijwel zeker aangesto ken brand heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een einde gemaakt aan de activiteiten van de Experimentele Maatschappij (EM). Een pand van deze Haagse jongeren organisatie aan de Bezuidenhoutseweg brandde uit. Het huis werd vorig jaar door de gemeente voor twee jaar ter beschikking gesteld van de EM die er onder meer een uitzendbureau voor jon geren in vestigde. DORDRECHT De Dordtse recher che heeft twee 16-jarige jongens uit Dordrecht P. P. en I. v.d. G. gearres teerd. Dit tweetal heeft in het Wantij- park om beurten een 14-jarig meisje verkracht. De jongens hadden het meisje, dat uit het Wantijbad was gekomen, mee gelokt naar het park. ROERMOND Een brand heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag de bo venverdiepingen van het jongensinter naat „Huize St. Joseph" in de Roer- mondse binnenstad voor een deel ver nield. De zolders van het hoofdgebouw en van een zijvleugel brandden geheel uit. Ook een slaapzaal op de derde verdie ping van de zijvleugel werd een prooi van de vlammen. DEN HAAG Paus Paulus heeft prof. J. B. W. M. Möller, hoogleraar In de Filosofie aan de Katholieke Theolo gische Hogeschool te Utrecht, benoemd tot bisschop van Groningen als opvol ger van mgr. Nierman. De benoeming van prof. Möller heeft rooms-kat^oliek Nederland verrast. Al gemeen werd aangenomen, dat een van de medewerkers van mgr. Nierman tot zijn opvolger zoü worden benoemd. Overigens is prof. Möller geen vol slagen onbekende in het Groningse dio cees. Vele priesters kent hij nog uit de tijd dat Groningen en Utrecht samen één bisdom vormden. Bovendien heeft hij de laatste jaren verscheidene pries ters uit het Groningse bisdom als stu dent op de Theologische Hogeschool ge had. Ook met de problematiek van rooms- katholiek Nederland is prof. Möller uit stekend op de hoogte. Hij was een van de samenstellers van het rapport: „Het christelijk leven in een geseculariseer de wereld", dat op de jongste zitting van het Pastoraal Concilie in weerwil van de vgak wat plechtstatige taal veel instemming verwierf. De nieuwe bisschop is Rotterdammer van geboorte. Daar werd hij op 31 ok tober 1923 geboren. De veelbelovende priesterstudent studeerde o.a. in Rome en Leuven. In de directe zielzorg is dr. Möller maar korte tijd werkzaam geweest, als kapelaan te Wageningen. In 1963 werd hij benoemd tot hoog leraar aan het filosoficum in Huis ter Heide. IJSVAL 1968 STOCKHOLM Tijdens de invasie van Tsjecho-Slowakije in augustus jl. wist de Hongaarse regering niet, dat haar troepen daaraan deelnamen. Pas de volgende ochtend vernam zij dat uit radio-uitzendingen. Het nieuws leidde tot een stormachtig debat en een crisis in het kabinet. Dit schrijft de linksge- richte Zweedse auteur Nils Lalander in zijn boek „Socialisme met een mense lijk gelaat", dat de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije behandelt. Volgens' Lalander hadden betrouwbare kringen in laatstgenoemd land eén en ander meegedeeld aan een koerier van de Zweedse communistische partij. Honga rije had geweigerd mee te werken aan een bezetting van Tsjecho-Slowakije, maar de Hongaarse troepen waren een voudig door het opperbevel van het Warschau-pact de grens over gestuurd, aldus de schrijver. Lalander zegt voorts nog, dat een spe ciale rechtbank .-widen leiding van de Moskou-getrouwe Alois Indra al voor de j invasie de terdoodveroordeling van Dubcek en de zijnen had voorbereid. Door de vastberaden houding van presi dent Svoboda na de inval was de uitvoe ring van dit plan niet doorgegaan. WENEN De Praagse politie onder vindt moeilijkheden met de werving van jonge agenten, aldus heeft de Tsjechische minister van Binnenlandse Zaken Josef Grosser onthuld. Volgens 't officiële persbureau CTK heeft hij maandag verklaard dat de werving van nieuwe politiemannen overal bevredigend verloopt behalve in Praag. CTK verstrekte geen verde re bijzonderheden. Na de anti-Russische uitbarstingen in Tsjecho-Slowakije die volgden op de ijs- hockey-overwinningen op de Sovjet- Unie gaven partij en regering richtlij nen voor een versterking van de politie. Waarnemers te Wenen wijzen erop. dat de jonge mannen in de hoofdstad wellicht gedesillusioneerd zijn over de politieke ontwikkelingen in het land. SALONIKI, (Griekenland) De aan klager heeft maandag de doodstraf ge- eist tegen één van de 39 beklaagden in het proces inzake „ondermijning", dat plaats heeft voor een speciaal militair tribunaal. Hij vroeg levenslang tegen drie be klaagden, gevangenisstraffen van 10 maanden tot 23 jaar tegen anderen, ter wijl er vier vrijgesproken werden. De aanklager, George Koevelis, eiste- de doodstraf tegen Argyrios Baras (45) eigenaar van een kiosk, vanwege wat hij noemde zijn „vroegere grote dos sier inzake ondermijnende activiteiten". In twee andere zaken werden eerder doodstraffen gevraagd, maar deze werd alleen bevestigd in de zaak tegen Alex ander Panagoelis, de 30-jarige ex-sol daat uit het leger, die schuldig werd bevonden aan een poging premier George Papadopoelos te vermoorden. ADVERTENTIE Snijd 400 g kabeljauwfilets in 8 vingerdikke plakken. Snijd 1 teentje knoflook, 1 ui en 2 balletjes gember klein. Knoflook, ui en gember dooreen mengen met 1 eetlepel suiker, 1 dl niet zoete sojasaus en 1 dl water in een platte schotel. De vis 2 uur in deze saus laten staan. Daarna laten uitlekken en in weinig olie, boter of margarine in de koekepan onder af en toe keren 3 5 minuten gaar bakken. De saus eventueel zeven en warm mèt de vis opdienen. Vraag recepten bil uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Via L en Vlsprodukten. wWassenaarseweg 20. Den Haag. 21 J

De Vallei | 1969 | | pagina 5