mei-voordeel HOOPVOLLE VOORUITZICHTEN VOOR KON. PAPIER EN VAN GEEDER PROF. DR. VAN ZUTHEM: „NIET ALLEEN GELD" Vakbeweging moet haar leden kritisch leren nadenken over de samenleving Prof. A. Quispel: en er is geen weg meer terug" even »N°g KOELWATERPLAN VOOR CENTRALE ZOU HET ZUIDHOLLANDS PLASSENGEBIED SPOEDIG TOTAAL DOEN VERVUILEN EEN MOOIE DAG VOOR GER T EN HERMIEN Zweden al een stuk verder Een toestel dat kan praten TECHNICI EN ECONOMEN NEMEN ENORME RISICO'S 1 gulle gezinsf les Hero Sinas tijdelijk van 69 voor Massa Bij het volk Afgesloten KRITISCH OVERVLOED BEWUSTWORDING IN IEDER HUIS STEUNT MEN HET RODE KRUIS DESASTREUS ZUURSTOFGEBREK GELD DINSDAG 27 MEI 1969 Smas. ADVERTENTIE nis heen te zijn. Voor de KNP was dit zijn te kleine en voor Van Gel der zijn te beperkte basis. Wat Van Gelder te laat heeft gezien, maar de KNP tijdig onderkende, kon de laatste niet veranderen door een te smalle financiële en technische ba sis. Daar is nu een einde aan geko men, want met hulp van de Cana dese papierfabrikant Mac Millan Bloedel zijn beide voorwaarden in gebracht. De KNP kon hierdoor zijn produk- tiecapaciteit enorm opvoeren en daardoor ook hoogwaardig papier op bulkleest schoeien. Zo steeg de capaciteit sinds 1966 van 120.000 ton tot 170.200 ton in 1968, vooral door het in gebruik komen van een nieu we grote papierfabriek in Lanaken (België). Dit jaar zal nog een pa pierfabriek in Spanje geheel in de produktie kunnen worden betrokken. Tfcoor de produktiestijging steeg in twee jaar tijds de omzet van f 134 miljoen tot f 179 miljoen, maar ook (ter financiering van het geheel) het aandelenkapitaal van f 30 miljoen tot f 46,8 miljoen. De dure investeringen en hoge aanloop kosten hielden de winst verscheide ne jaren even boven de f 5 miljoen en drukten deze in 1968 zelfs naar beneden, zodat er per aandeel uitge rekend een forse winstdaling is op getreden. Het ziet ernaar uit, dat men in 1969 voor het eerst de volle vruch ten zal kunnen plukken van de of fers die in de jaren zestig zijn ge bracht en dat de KNP als een groot concern zijn vleugels breed gaat uit slaan. Zo produceerde het bedrijf in het eerste kwartaal van 1969 reeds 53.000 ton papier tegen 32.500 ton vo rig jaar. TJerwacht mag worden dat afschrij vingen en aettowinst, die samen over 1968 per aandeel van f 75 ca. f 32 bedroegen, in elk geval aanzien lijk zullen stijgen, maar direct meer dan een herstel van het divi dend tot 12 procent behoeven aan deelhouders voorlopig niet te ver wachten. De verhouding koers/af schrijvingen en nettowinst ligt bij een koers van 170 procent op 4 en dat is in elk geval als laag te be schouwen. /"kok bij Van Gelder kunnen aan- deelhouders vrijer ademen. Hoe wel de nog altijd zeer omvangrijke sector krantenpapier nog steeds maar net het hoofd boven water kan houden, begint ook Van Gelders (wat late) omschakeling op massaproduk- tie van hoogwaardiger papiersoorten gunstige resultaten af te werpen. Daarbij bevordert de herstructure ring via de factor arbeid eveneens de stijging van de produktiviteit, zo dat met 10 procent meer omzet se dert 1936 een winstherstel is geboekt van ruim f 300.000 tot ruim f 12 miljoen. In tonnen uitgedrukt lag de pro duktie over 1968 in totaal zelfs nog iets beneden die van 1966, zodat dui delijk is dat het bij Van Gelder eer der lag aan interne problemen die nu blijkbaar hun oplossing naderen. Dat blijkt ook wel uit het tot dus ver in 1969 geboekte resultaat, waar in de gevolgen duidelijk tot hun recht kwamen. 17' ortgeleden werd het Resultaat in elk geval belangrijk beter ge noemd dat dat van het eerste kwar taal vorig jaar, zij het dat nu weer enkele externe factoren hun tol ko men eisen: stijging van loonkosten en grondstofprijzen. Per aandeel van f 1000 kwamen afschrijvingen en nettowinst over 1968 uit op f 525 of ruim 50 procent tegen ruim 40 procent bij de KNP. Over 1962, toen eveneens ca. 50 pro cent van het aandelenkapitaal bruto werd verdiend, bedroeg het dividend 12 procent, zodat de dividend verho ging tot 8 procent over 1968 voor aandeelhouders van Van Gelder Pa pier zeker perspectieven kan inhou den. De verhouding koers/afschrij ving en nettowinst ligt bij een koers van 150 procent op ca. 3%. (Van onze medewerkers) De papiersector heeft zijn aan deelhouders vorig jaar prettige verrassingen bezorgd. Voor twee vooraanstaande bedrijven in deze bedrijfstak was 1968 zelfs het sein naar een betere toekomst met hoop volle vooruitzichten voor de aan deelhouders. Het gaat hier om Van Gelder Pa pier en de Koninklijke Nederland- sche Papierfabriek. Dat deze twee het vorig jaar tot een keer ten goe de konden brengen, is in sommige opzichten van nog grotere waarde dan het doortrekken van een gunsti ge ontwikkeling bij andere onder nemingen. Van Gelder en de Koninklijke Ne derlandse Papierfabriek hebben hun aandeelhouders de afgelopen jaren wat op de tocht laten staan en de koersvorming van hun aandelen drukte dan ook een belangrijke por tie teleurstelling uit. Hoewel de KNP een groot aantal jaren het dividend op 12 procent handhaafde, bracht de koers het amper verder dan ergens tussen de 150 en 200 procent. Bij Van Gelder kwam het aandeel zelfs enige tijd beneden pari terecht, maar hier moest het dividend enkele malen worden gepasseerd. De moeilijkheden en veranderin gen hebben diep in de twee onder nemingen ingegrepen en de oplos sing kostte tijd en moeite. In een tijdvak waarin op de beurs alles is ingesteld op groei en iemand nau welijks nog geduld heeft, werkt een periode van rust en inkeer nu een maal averechts op het gemoed van aandeelhouders. Toezien de resultaten van 1969 en die van de eerste drie/vier maanden van 1969 lijken beide on dernemingen over de grootste hinder- TLTet z'n twintigduizend naar Ma- A drid, voor Ajax; dat is mooi. Straks met z'n zes miljoen voor de buis, alweer voor Ajax; dat is misschien nog mooier. Maar met z'n 35.000 in het Olympisch sta dion, voor Gert en Her mien; dat is het allermooiste. En daarom is dat zaterdag gebeurd. Gert heeft het zelf gezegd, voor de radio,,Ik heb nu meer dan een miljoen pla ten verkocht hè, maar wat me nou echt gelukkig zou maken, is een keer gratis optreden vóór al m'n fans; in een stadion bijvoor beeld". En wat zelfs de Beatles in Euro pa niet hebben bereikt, hebben Gert en Hermien volbracht: een pinksterbijeenkomst van 35.000 volgelingen. Vlak voor de aanvang zater dagmiddag half drie zit de aan bedene aan een bar van het sta dion. Hij heeft de massa gezien en is er overmoedig van geworden. Hij zegt: ,,Mijn fans in Gronin gen, Friesland en Drenthe wisten er te weinig van. Die zijn hier dus niet eens. Daarom moeten we het zeker nog een keer doen, gewoon overdoen ja." ,,Kijk, ik verkoop van een plaat honderdduizend exemplaren, maar hoeveel heb ik dan? Veel meer, want er zijn er een hele boel die geen pick-up hebben. En die moeten het helemaal van een optreden hebben." Een Amsterdams advertentie blad heeft voor Gert het stadion ge huurd en de propaganda gemaakt. Zestig luidsprekers brengen Gerts geluid 2500 Watt sterk bij het volk; steeds een paar seconden later. Maar wat geeft dat, als het maar komt. Elles Berger (een uur eer der als invalster voor Jan van Veen weggehaald bij het pink- stertoernooi van Blauw Wit) praat het lange, lange programma aan elkaar, vol opwarmertjes als lm- ca Marina, de Kamés en de Boer tjes uit Twente. De beloofde Heintje was er weer eens niet. Pappa vond het beter om hem in Duitsland voor flink geld filmopnamen te laten ma ken, dan hem voor niks naar Am sterdam te sturen. Maar Wïlma (12) was er wel. Onbegrijpelijk, een heel klein meisje in een grote kuil voor gre tig volk. En todh maar zingen van „Een klomp met een zeiltje" tot „Tulpen aus Amsterdam". En dan zestien minuten voor vijf verschijnt HIJ zelf, maakt met Hermien en Willem Duys in een open auto twee ere-rondjes. Het volk juicht, klapt, schreeuwt en zwaait. Organisator Fred Hartog zegt snel in een walkie talkie: „Nou moeten we zorgen dat het midden terrein hermetisch wordt afgeslo ten, anders krijgen we een storm loop op het podium." Willem Duys, met de twaalfde gouden plaat voor Gert in de hand „Ik heb veel meegemaakt. Ik heb onder een olifant gelegen, aan een parachute gehangen, maar dit slaat alles". Gert: Dit is allemaal een beet je te veel voor Hermien en mij." Het is niet aan hem te zien. In volle vaart gaan ruim een half uur lang negen nummers het pu bliek in. Nummer 7 en allernieuw ste Timmerman-produkt Waar om heeft men dat op het stadhuis toch verzwegen?" Dan is het mooi geweest, drom mels mooi geweest. Voor de men sen die er niet waren, is er bin nenkort uiteraard een lang- speler van dit gebeuren, met zes keer een overkomend vliegtuig er op. En voor de vasthoudende lief hebber is het er volgend jaar weer. Zo is zaterdag besloten. Het wordt een traditie, „want", zegt Gerts manager Ben Essing: „Dit moeten we nou vasthouden." AMSTERDAM „De christelijke vakbeweging is de onbetaalde rekening van de kerk", zegt de 41-jarige professor dr. H. J. van Zuthem. Hij is socioloog en doceert aan de (gereformeerde) Vrije Universiteit in Amsterdam economische sociologie en bedrijfs-sociologie. Hij heeft het onderzoek geleid dat het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) onlangs heeft laten instellen naar de positie van de christelijke vakbe weging. Het zit prof. Van Zuthem dwars, dat de leden van dit CNV zo weinig willen streven naar veranderingen in de sa menleving. Al geeft hij toe: „Bij het NW en het NKV liggen deze zaken waarschijnlijk precies zo. Voor de werk nemer is vooral het materiële van groot belang". Volgens professor Van Zuthem ligt dit aan de vakbeweging zelf. Zij heeft haar leden onvoldoende of helemaal niet duidelijk gemaakt om welke zaken het nu precies gaat. „Het gaat in wezen niet om een fraaie afvloeiingsregeling als er een fabriek sluit en ook niet om een goede cao", meent professor Van Zuth- hem. „Wij moeten ons afvragen of wij ons geld en onze energie wel op de juiste manier besteden, of wij wel datgene produceren wat wij inderdaad nodig hebben". De vakbeweging moet haar leden kri tisch leren nadenken over de samenle ving, ^aar ook de kerk is schuldig, meent de Amsterdamse hoogleraar. Van de kansels af zullen de kerkle den meer met hun neus op maatschap pelijke vraagstukken moeten worden geduwd. „Als je je christelijk geloof au sérieux neemt, kom je daar niet onderuit. De kerk heeft in het verleden te veel de nadruk op verdraagzaamheid gelegd". Zouden de geestelijke leiders zich kri tischer hebben opgesteld dan zou er nu geen plaats zijn voor een christelijke vakbeweging, meent de Amsterdamse hoogleraar die veel studies heeft ge maakt van het werk van de vakbewe ging. Waarover kritisch nadenken? Schort er iets aan onze economische orde? „Ja", meent de socioloog. „Wij maken elkaar wijs dat wij alsmaar .meer moe ten produceren om aan de vraag te kun nen voldoen. Maar wij leven in een maatschappij van overvloed in plaats van één van schaarste. Wie bepaalt dat wij behoefte hebben aan bijvoorbeeld een kleuren-tv?" zo vraagt professor Van Zuthem zich af. De bittere jaren van de armoede zijn voorbij, zegt hij. Maar er is niemand die dat hardop zegt. Waarom maken wij j edische apparatuur in plaats van j nemer als consument ook meebeslissen kkv-^n-tv's? [kan over wat wel en wat niet wordt Prof. Van Zuthem wil dat de werk- I geproduceerd. Hij geeft toe dat daar voor het hele maatschappelijke stelsel op de helling moet. Maar niet alleen de vakbeweging en de kerken, opk de politieke partijen zul len moeten oproepen tot hervorming van de samenleving, zegt de Amsterdamse hoogleraar. De mensen moeten zich dui delijk bewust worden wat er aan de hand is. Het gaat volgens hem niet om een paar procenten meer loon en om meer produktie, om meer welvaart en meer economische groei. Maar om de vraag: „Wat is de welvaart ons waard?" Professor Van Zuthem heeft hoop, dat er iets begint te gloren. Als voorbeeld noemt hij de protesten die vanuit Am sterdam en de Zaanstreek tegen de ves tiging van Progil zijn gehoord. „De huisvrouw neemt het niet dat een fa briek de stank in de achtertuin brengt", zegt hij. „Het proces van bewustwor ding komt langzaam op gang". Maar hij blijft erbij, dat vooral het christelijke geloof („maar ook het hu manisme, we hebben geen claim") moe ten blijven inspireren om niet alles klak keloos te accepteren. „Economisch ge*- zien kunnen wij ons dat best veroorlo ven", zegt hij optimistisch. ^Tweden is wat wettelijke maatregelen tegen lucht- en watervervuiling betreft al een stuk vrder dan Nederland. Het Zweedse ministerie van landbouw is veranderd in een departement dat zich voornamelijk met de reinheid van het milieu bezighoudt Verder ligt er een wetsontwerp bij het Zweedse par lement dat de industrie wil verplichten zelf bij een speciale commissie te melden hoeveel en welke soorten afval ze loost. Aan de hand daarvan zullen concessies worden verstrekt. Een andere Zweedse maatregel is dat ge meenten geen subsidie meer krijgen voor de aanleg van rioleringen zonder zuiveringsin stallatie. Wordt zo'n installatie wel aangelegd, dan loopt de subsidie op naarmate de zui vering vollediger is. Tenslotte zijn enkele in cidentele wetten ingevoerd of in voorberei ding tegen uitlaatgassen van auto's en het gebruik van zwavelhoudende stookolie. LEIDEN Ons natuurlijk leefmilieu mag niet verder worden aangetast. We zijn op vele plaatsen al over de grens nog iets verder en er is geen terug meer mogelijk. Dat is de mening van de Leidse hoog leraar in de experimentele plantkunde, A. Quispel, die zich zorgen maakt over het onbegrip waardoor onze totale at mosfeer wordt verpest. Reacties als ,,'t Valt toch allemaal nog best mee", maken hem razend. Samen met zijn collega's, de hoogle raren, D. J. Kuenen (algemene dierkun de) en C. G. G. J. van Steenis (bijzon dere plantkunde), heeft hij onlangs het Leidse gemeentebestuur ernstig gewaar schuwd voor de vervuiling van - het Zuidhollahdse plassengebied als dit water voor de koeling van een nieuw te bouwen elektriciteitscentrale zal wor den gebruikt. De hoogleraren stellen zich met deze waarschuwing achter een al eerder in gediend protest van vijf Leidse biolo gen, die koel en nuchter hebben beschre ven welke desastreuze gevaren dreigen als dit koelwaterplan zal worden uitge- vord. Het water van de Kagerplassen, de Braassemermeer en alle tussenlig gende rivieren, stroompjes en meertjes zal enkele graden in temperatuur stij gen waardoor vissen zullen afsterven en planten gaan verrotten. Professor Quispel: De nieuwe Leidse centrale zal miljoenen liters water nodig hebben voor de noodzakelijke koeling van de machines. In betrekkelijk korte tijd zal al het water rondom Leiden door de koelhuizen zijn gejaagd en stijgt langzaam maar zeker de temperatuur. Als het water warmer wordt kan het minder zuurstof bevatten, terwijl de planten en dieren juist extra worden geactiveerd. Het gevolg is een nijpend zuurstofgebrek waardoor de vissen en planten massaal gaan sterven en aller lei rottingsbacteriën de kans van hun leven krijgen. De stank zal weldra on verdraaglijk zijn. Het gemeentebestuur van Leiden zoekt op dit ogenblik naar een plaats en een koelcircuit waar dit soort ram pen niet kunnen plaatshebben. Prof. Quispel: Die plaats is er niet. Alleen een gesloten koelcircuit bijvoor beeld met een afgesloten meertje en enkele koeltorens is veilig. Maar dat kost erg veel geld. Prof. Quispel: Het zal wel duurder zijn, maar wat maken deze extra kos ten op het totale miljoenenbedrag uit? Daarbij moeten wij bedenken dat eco nomisch rendement en dergelijke argu menten helemaal niet mogen meespelen als het om ons levensmilieu gaat. Technici en economen moeten einde lijk eens onze bezwaren gaan erkennen en zich realiseren dat zij onvoorstel bare risico's nemen. Ons leefmilieu is al hevig aangetast. Nog even en er is geen weg meer terug. Hoe is het op dit ogenblik met het leefmilieu gesteld? Prof. Quispel: De toestand is heel ernstig. Het Nederlandse water is al zo verontreinigd dat vrijwel nergens meer kan worden gezwommen. Dat is buiten gewoon kwalijk. De lucht is nog veel meer in gevaar. Hier is de toestand bijna verontrustend te noemen. De ver vuiling neemt hand over hand toe en plaatselijk zitten we al ver over de grens, bijvoorbeeld in het Waterwegge bied. Verder stijgt het koolzuurgehalte, waardoor het weer beïnvloed wordt. Wie zijn de grote vervuilers? Prof. Quispel: Wij allemaal. De in dustrie is heus niet alleen schuldig. Al le automobilisten zorgen met hun uit laatgassen voor een geweldige vervui ling. En ook de kolen- en oliekachels stoten jaarlijks heel wat viezigheid de lucht in. Het aardgas heeft daar geluk kig voor een groot deel verandering in gebracht. Wat kunnen we nu doen om al die vervuiling van water en lucht te stop pen? Prof. Quispel: We moeten een pakket van maatregelen nemen. Allereerst zal de mentaliteit van onze bevolking an ders moeten worden. De mensen moe ten zich bijna pijnlijk bewust worden van wat er aan de hand is. Daarom zal het onderwijs aandacht aan milieu bescherming moeten gaan geven. De bio logieleraar zou dat bijvoorbeeld heel goed en grondig kunnen doen. Ten tweede zal een overheidsbureau, een soort rijksdienst voor milieuhygiëne en -bescherming moeten worden opge richt met vergaande bevoegdheden en een controleapparaat met sancties ach ter de hand. Vervolgens zal een serie wetten moeten worden uitgevaardigd, die vervuilen van water en atmosfeer streng strafbaar stellen. Het is eigenlijk een schande dat nog steeds geen wet be staat die verplicht stelt dat auto's een apparaat hebben waarin hun uitlaat gassen onschadelijk worden gemaakt. Tenslotte zou ik iedereen willen vragen om aardgas te stoken, maar dat kun je natuurlijk moeilijk verplicht stellen. Denkt u dat uw protest tegen het koelwatergebruik van de nog te bou wen elektrische centrale nabij Leiden enig gewicht in de schaal legt? Prof. Quispel: O zeker. De gemeente besturen kunnen er domweg niet onder uit. Maar ze moeten wel eerst met de neus op de feiten worden gedrukt. We hebben al heel veel positieve reacties gekregen. ADVERTENTIE 'Een toestel dat zelf „koffiezegt Zonder dat er een menselijke stem aan te pas komt Veel van zulke boelende en vernuftige zaken vindt u In het Evoluon. Een permanente tentoonstelling gewijd aan de mens, onze samenleving en de ontwikkeling van de wetenschap en techniek. evoluon Eindhoven Gesticht door Philips In 1966

De Vallei | 1969 | | pagina 6