„De zaken in Brussel ontsnappen aan onze aandacht en controle" Exportmarkt eieren Exportmarkt gevogelte Varkensbeurs Utrecht Beatles in financiële strijd om „Northern Songt 1 januari 1970 treedt verordening schepen en caravans in werking Stakingen in Spanje Inspraak voor militairen bepleit bij nemen van beleidsbeslissingen Stuwdam Gileppe omhoog Lufthansa leidt piloten op in Portugal Duurtetoeslag van 150 gld bepleit Longo gaat zijn eigen weg Wezen bezetten tehuis IR. VREDELllSG OVER HET STREVEIS IS AAR EUROPESE PARTIJVORMING TEGENSPELER NOG VEEL MEER N.V. APPLE INGEWIKKELD Menselijk Samenballing Versleten Jongen schoot vriendje per ongeluk neer VERGADERING N.C.O.V. IN ARNHEM Twee verkeersongelukken in Noordoostpolder I WOENSDAG 28 MEI 1969 T~\EN HAAG Ir. H(enk) Vrede- ling (44) is een verontrust man. Vandaar de hartstocht waarmee hij zich voor de zaak van Europa inzet: als Tweede-Kamerlid voor de P. v. d. A„ als socialistisch lid van het Euro pese Parlement en de laatste tijd voor al als een van de vurigste ijveraars voor partijvorming op Europese schaal. Enkele weken geleden is de eerste basis gelegd, een wankele nog maar. In het Europa-huis in het Limburgse Bemelen praatten vooraanstaande so cialisten („maar echt niet de partij- boss-en") uit de Europese Gemeen schap en Engeland een weekeinde lang over de oprichting van een Progessieve Europese Partij (PEP), een naam die overigens nog geen enkele inhoud heeft. In oktober vallen de besluiten. Dan moet het komen tot een actie-comité en als het aan de pijprokende landbouw kundigen ligt tot de Europese partij zelf. Waarom en wat heeft die partij te maken met de onrust van de heer Vredeling? Hij zegt: „Het benauwt me dat de meeste mensen zeker, ook mijn col lega-Kamerleden zo weinig benauwd zijn over de ontwikkeling van de Eu ropese zaken. Als een burgemeester in een gemeenteraad een zaak naar een LONDEN Beatles en Big Business met de grootst denkbare hoofdletters gaan hand in hand. Het pop-viertal uit Liverpool brengt nu meer tijd door bij bekende bankiers dan in grammofoon- platenstudio's. Behalve door hun nieuwste grammo foonplaat Get Back zorgen ze vooral voor financieel nieuws. Inzet van de fi nanciële strjjd waar de Beatles in zjjn verwikkeld is Northern Songs, de naamloze vennootschap die de auteurs rechten bezit van veel van hun compo sities (meer dan 160). John Lennon en Paul MacCarthney, de liedjesmakers van de vier, hebben er •lk een belang bij van tien miljoen gulden. De Beatles bezitten dertig procent van de aandelen Northern Songs. Zij zijn er dezer dagen niet in geslaagd om met een bod van tegen de zeventig mil joen gulden ook de rest in handen te krijgen. Hun grootste tegenspeler is Associa- ted Television, een der machtigste com merciële televisiemaatschappijen van Engeland. Die heeft 35 procem der aan delen in handen en ook ATV bracht zijn bod uit. Maar ook dit mislukte. Nu is er deze toestand ontstaan. ATV heeft zich aangesloten bij een groep affecten-makelaars en impresario's. Zij plus twee directieleden van Northern Songs die op hun hand zijn, hebben 51 procent der aandelen van Northern Songs, dus hebben zij het er samen voor het zeggen. Dit consortium heeft de Beatles voor gesteld om gezamenlijk de zakelijke lei ding van deze belangrijke onderneming te voeren. De Beatles kunnen een direc tielid benoemen. Ze hebben er weinig oren naar. Er is nog veel meer in het spel, want de Beatles met hun NV Beatles vormen het middelpunt van een web van miljoenen verdienende ondernemin gen, wier belangen allemaal in elkaar grijpen. Sinds 1963 heeft de NV Beatles zeker veertig miljoen gulden verdiend met het optreden van het viertal, vijftig mil joen aan grammofoonplatenrechten en een kleine twintig aan het commerciële gebruik van de naam Beatles. Behalve de Beatles verdienen natuur lijk ook anderen aan het enorme inko men van hun Naamloze Vennootschap, zoals hun nieuwe zakelijke leider, de 35-jarige Amerikaanse advocaat Allan Klein. Hun eerste manager, Brian Epstein die twee jaar geleden zelfmoord pleegde, kreeg eenvijfde deel van hun inkomen. Helmaal van de Beatles is de NV Apple. Die begonnen ze vooral om on bekende popmusici een kans te geven. Een der eersten was het zongeresje Mary Hopkin. Van haar Those were the days vlogen 2V« miljoen platen weg. Maar Apple was op ander gebied al lesbehalve een succes. Klein is er nu bezig met een rigourieuze grote schoon maak want er zijn miljoenen verspild. De boetiek die de Beatles begonnen met Apple ging al na zeven maanden weer dicht. Een kwart van wat de Beatles ver dienen gaat naar de top-N.V. die het he le poprijk van de vier jonge lieden be heert: NEMS enterprises. De moeder van Brian Epstein heeft zeventig pro cent van de aandelen ervan, de Beatles twintig. In februari is NEMS gekocht door een grote beleggingsmaatschappij, Hoe ingewikkeld de financiële ver wikkelingen rondom de Beatles zijn, beseft men wanneer met weet dat NEMS iVi procent der aandelen in handen heeft van Northern Songs. De Beatles verdienen op allerlei ge bied: ze hebben hun eigen filmmaat schappij, ze hebben belangen op elektro nisch gebied. Ze willen in Griekenland een grammofoonplatenmaatschappij beginnen en ze betalen in Engeland van elk pond sterling dat ze verdienen ne gentien shilling en zes pence belasting. Ze houden dus per pond maar zes pence over, dat is twintig cent. Toch zijn ze miljonair. Ir. H. VREDELING parlement verwijst, heeft men in elk geval de zekerheid dat deze democra tisch wordt behandeld. Maar het gemak waarmee men hier in Den Haag een ministeriële verwijzing naar Brussel ac cepteert is voor mij onvoorstelbaar". „Want de volksvertegenwoordiger die meent dat de kous daarmee af is behoeft in het geheel niet te rekenen op een demoncratische behandeling van de (steeds omvangrijker) zaken die via het Brusselse hoofdkwartier van de Eu ropese Gemeenschap worden geregeld" „Hoe menselijk ook, we denken hier zo vaak dat we in een ommuurd land leven. De problemen in Nederland ei sen de Kamerleden kennelijk zo volle dig op, dat de grote kwesties, die Eu ropees worden geregeld ten onrechte aan de aandacht en de controle ontsnap pen. Op die manier zijn we bezig een schijndemocratie op te bouwen." Mismoedig concludeert hij: „En on derwijl gaat het bedrijfsleven door zich sterk te maken over de grenzen heen, ontstaan Europese machtsbolwerken, die ongestoord hun gang kunnen gaan, heb ben de (Europese) ambtenaren een gou den tijd, kunnen zij besluiten nemen zon der last te hebben van een parlement. LUIK In de Belgische Ardennen, een km of vijftig ten zuidoosten van Maastricht, wordt de stuwdam van de Gileppe zeventien meter verhoogd. De bijna honderd meter brede dam ge niet ook bij de Nederlandse toeristen bekendheid vanwege de twintig meter hoge stenen leeuw, die als een Cerbe rus de weg over de dam bewaakt. Men zal hem er deze zomer tever geefs zoeken. Het tonnen zware beeld is steen voor steen afgebroken. De ge nummerde brokken wachten langs de flanken van de helling totdat de leeuw in het voorjaar van 1971 bij het gereed komen van de dam weer wordt opge bouwd. Dan zal de rand van de dam met 80.000 m3 beton tot 340 m boven A.P. zijn opgemetseld. In maart heeft men het meer laten leeglopen. Het zal in de toekomst 25 miljoen m3 drinkwater bevatten. Om het gigantische meer in 1971 te vullen is de watertoevoer van de Gileppe en de Louba niet toereikend. Daarom hebben de Belgen de loop van een nabijgelegen riviertje omge bogen en het door een honderd meter lange tunnel door de bergwand in het dal van de Gileppe laten uitmonden. Het geheel zal 70 miljoen gulden kos ten. SCHIPHOL De Westduitse lucht vaartmaatschappij Lufthansa, die al jaren haar vliegers voor de besturing van de grote Boeing-707 straalmachines laat opleiden in Tucson (Arizona) in de VS, gaat nu ook de training voor de Boeingvliegtuigen van het type 727 en 737 naar het buitenland verplaatsen. Als nieuw trainingscentrum voor deze opleiding heeft de Lufthansa de beschik king gekregen over het militaire vlieg veld Beja in Portugal. Deze week gaat de eerste groep van zes instructeurs en zes leerlingen met technici en ander grondpersoneel naar Portugal om met de training te begin nen. Ze blijven enige weken in Beja, waarna er tot 20 december afwisselend nieuwe groepen getraind zullen worden. In totaal zal er ongeveer 1500 vlieguren worden gelest. De maatschappij geeft als reden voor het verplaatsen van een groot deel van de opleidingen naar het buitenland op, dat de landingsgelden in Portugal veel goedkoper zijn dan in Duitsland. Bo vendien wordt de omwonenden van de toch al drukke Duitse vliegvelden op de ze manier extra geluidshinder bespaard. Een woordvoerder van de KLM deel de mee, dat deze maatschappij niet van plan is om in het buitenland te gaan trainen, omdat dat zou betekenen dat er in het hoogseizoen canstant een vlieg tuig onttrokken moet worden aan de commerciële vluchten. DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid Scholten (CHU) wil een minimum duurtetoeslag. Voor de laagstbetaalden zou deze bijvoorbeeld 150 gulden kunnen bedragen, wat meer is dan de twee pro cent over het loon van het tweede half jaar, het voorstel van de Kroonleden in de Sociaal-Economische Raad. Volgens de heer Scholten drukt de grote prijs stijging op mensen met kleinere lonen sterker dan op hen met een beter sala ris. De SER gaat vrijdag weer praten over zo'n uitkering. In de gedachtengang van de heer Vredeling moet tegenover deze samen balling van ongecontroleerde macht een politieke bundeling in Europa staan. Precies zoals de vakcentrales in de Europese Gemeenschap zich onlangs aaneensloten „Transnationale" poli tieke partijen, over de grenzen heen, zullen voorlopig naast de nationale par tijen" in elk van de Zeven („want Enge land komt er zeker bij") moeten ope reren. Daaruit kan dan een echt recht streeks gekozen Europees Parlement met controlerende bevoegdheid worden opgebouwd. „Op de hesluiten van de ministerraad in Brussel hebben de na tionale parlementen immers geen enke le greep meer." Een van de Europese partijen zou een „progressieve" moeten zijn. Wat moet haar doelstelling zijn en welke van onze nationale partijen zouden er mee in zee kunnen gaan? In de ogen van de heer Vredeling: Zij zou een zeer radicale partij moe ten zijn, die oppositie ging voeren tegen de huidige gang van zaken in de E.E.G. Zij zou geen vaag idealistisch Europa moeten najagen, maar concreet aan geven hoe bijvoorbeeld een Europese N.V. eruit dient te zien, hoe de mede zeggenschap van de werknemer geregeld rrioet worden, welk sociaal en welk bui tenlands beleid beide ontbreken in de grootste handelspolitieke mogend heid in de wereld die de E.E.G. is moet worden gevolgd". Men zal er ook niet aan kunnen ont komen binnenlandse problemen van de Zeven aan te snijden. Bij meerderheid van stemmen zal men het in zo'n partij eens moeten worden over bijvoorbeeld de erkenning van de D.D.R." „Wat de leden van zo'n progressieve partij betreft: „Deze zullen naar mijn mening niet beperkt mogen worden tot de socialisten. We moeten trouwens van dit wat versleten woord af. Ik hoop in ons land bv. op de PSP, D'66 en de PPR. Maar ook de confessionele par tijen moeten worden gevraagd. Euro pese parlementariërs van deze laatste stemmen in Straatsburg al vaak gelijk aan hun socialistische landgenoten." Zullen de kiezers in elk van de lan den rijp zijn voor deze plannen en be halve van hun nationale partij ook lid worden van een Europese? De heer Vredeling vindt dat geen vraag: „Het is geen kwestie van rijp zijn voor. Men zal er rijp voor moeten zijn. Nu al worden de kiezers over stroomd met zaken die in Brussel be klonken zijn, de landbouw, de b.t.w., waarvan obk de hoogte daar straks zal worden aangegeven. Het wordt hoog tijd dat we de drang naar democratise ring, die zich nu voornamelijk aan de voet uitleeft, ook op de werkelijke grote beslissingen gaan richten. De eiermarkt is weifelend. De prijzen staan onder druk van het grote aanbod. Vooral de aanvoer van jongehenne- eieren is groot. Een deel daarvan wordt door de produktenindustrie opgenomen. De prijzen zijn laag, doch de prijsval is toch wat later gekomen dan men aanvankelijk veelal verwacht had. Van een ontlasting van enige beteke nis kan slechts sprake zijn indien derde landen in de markt zouden ko men, zoals enige tijd geleden b.v. Is raël vrij onverwacht in de markt kwam. De eierproduktie in de EEG is sterk gestegen en op het huidig prijspeil is de markt geheel zelfvoorziend. Import uit derde landen vindt dan ook niet of nauwelijks plaats. In de week tot 17 mei werden uit Nederland ruim 16,3 miljoen eieren uitgevoerd, waarvan 15,5 miljoen naar Duitsland; 288.000 naar Zwitserland 252.000 naar Oostenrijk en ca. 200.000 naar Srank- rijk. Er werden 1,28 miljoen broedeie- ren uitgevoerd. BRUSSEL Een 14-jarige jongen heeft dinsdagmiddag te Maurage (na bij La Louvière in België) onopzette lijk een 11-jarig vriendje doodgescho ten. De 14-jarige speelde met een re volver, die geladen bleek te zijn. Op een bepaald ogenblik ging een schot af. De kogel ketste tegen een muur en trof daarop het speelkameraadje, Al berto Conter, die op slag werd gedood. De jonge dader is gevlucht. MADRID Ongeveer 1300 arbeiders van drie fabrieken in het noorden van Spanje staken op het ogenblik. Zij wen sen hogere lonen. De eersten legden het werk laatstleden zaterdag neer. In Asturië, de voornaamste mijnstreek van het land, staken 200 mijnwerkers om dezelfde reden: men eist hogere lo nen. ARNHEM De heer L. Brussee, voorzitter van de Nationale Christen Onderofficieren Vereniging wil bij even tuele uitvoering van het zgn. plan-Kik kert (aanleg van een groot oefenterrein bij Ter Apel) inspraak van het vrij willig dienend personeel. Vandaag zei hij in Arnhem, op de aïgemene verga dering van zijn vereniging, dat het „in hoge mate onbehoorlijk zou zijn als aan het nemen van beleidsbeslissingen ten aanzien van dit plan geen behoorlijk overleg met het personeel vooraf zou gaan". De NCOV-voorzitter heeft ook gepleit ARNHEM De caravans-, ligsche- pen- en tentenverordeniing Gelderland zal op 1 januari in werking treden, zo hebben Gedeputeerde Staten van Gelderland besloten. De verordening, die door Provinciale Staten op 26 februa ri werd vastgesteld, is bedoeld om ter bescherming van de natuur en het landsohapsschoon regels vast te stellen voor het innemen van een standplaats voor caravans en tenten en een lig plaats voor ligschepen. In een brief die Gedeputeerde Sta ten met betrekking tot dit onderwerp aan de gemeentebesturen hebben ge stuurd stellen zij *dat het niet bij een uitvoering van de verordening al leen mag blijven. Op gemeentelijk ni veau, eventueel in samenwerking met buurgemeenten, moet getracht worden alternatieven te bieden aan de bezit ters van caravans en ligschepen, die snel in aantal toenemen. Gedeputeerde Staten doen een beroep op de ge meentebesturen om te onderzoeken in hoeverre aan de groeiende behoefte aan standplaatsen en ligplaatsen kan wor den voldaan door uitbreiding van het bestaande aantal plaatsen. G.S. wijzen er verder op dat ge meentebesturen onder goedkeuring van hun college bepaalde gronden en wate ren aan de verordening kunnen onttrek ken. Zij verzoeken de gemeentebestu ren wei om als zij van die mogelijk heid gebruik willen maken, zo vlug mo gelijk hun besluit ter goedkeuring aan G.S. toe te sturen zodat het een en an der in belang van de recreatiezoeken den voor de datum van in werking tre den zijn beslag heeft gevonden. Verder zeggen zij in hun schrijven dat belang hebbenden die ten gevolge van de ver ordening schade lijden, bij het gemeen tebestuur een aanvraag voor schade vergoeding kunnen indienen. ROME De leider van de Italiaanse communistische partij, Luigi Longo, heeft in een politieke rede tot het cen trale comité van zijn partij, kritiek ge oefend op de Sovjet-Unie en op China, die volgens hem de politiek van de com munistische partijen in andere landen willen voorschrijven. De Italiaanse communisten zijn nog steeds van me ning, dat de Tsjechoslo waakse commu nistische partij haar huidige moeilijk heden te boven kan komen en haar vraagstukken kan oplossen, waaronder de terugtrekking van de troepen van het Warschau-Pact. De Italiaanse com munistische partij kan de opvatting van de Chinese partij niet delen, waar deze het Russische en het Amerikaanse im perialisme op een lijn stelt en kan. evenmin de Chinese pogingen om de communistische beweging te splijten steunen. De partij weigert echter de Maoisten rechtstreeks te veroordelen. Positieve medewerking van China is no dig, in de strijd tegen het imperialis me en voor de politiek van vreedzaam naast elkaar bestaan. De Italiaanse delegatie kan de door de Sovjet-Unie goedgekeurde verkla ring die volgende maand op de confe rentie te Moskou als actie-programma tegen het imperialisme zal worden in gediend, niet aanvaarden, aldus Longo. ROME In Rome hebben maandag ongeveer zestig wezen van 6 tot 18 jaar hun weeshuis voor „bezet" verklaard. Zij eisen meer en beter voedsel, ontslag van een gehate onderdirecteur, afschaf fing van de plicht om een uniform te dragen en het recht van de oudere we zen om hun verdiensten zelf te mogen gebruiken. Nu moeten zij de helft aan het weeshuis afstaan. Ook willen de „be zetters" een bibliotheek. EMMELOORD Bij verkeersonge lukken in de Noord-Oostpolder zijn za terdag twee personen om het leven ge komen en een persoon zwaar gewond. Bij Ens stak de 63-jarige H. W. Buys uit Kampen met zijn bromfiets plotse ling de verkeersweg over. Hij werd door een personenauto aangereden en overleed enkele uren daarna in het zie kenhuis in Kampen. Bij Kraggenburg reed een personenauto door nog onbe kende oorzaak tegen een boom. De 54- jarige bestuurder A. Waldus uit Den Haag werd zwaar gewond, zijn echtge note (53) was op slag dood. De export van braadkuikens ontwik kelt zich gunstig. In bepaalde gewichts sorteringen is men soms uitverkocht en in het algemeen kan men van een recht uit vaste markt spreken. In bepaalde gevallen slagen afladers op Duitsland erin wat hogere prijzen te realiseren, doch in het algemeen lopen de prijzen, afhankelijk van de gewichtsklasse toch niet hoger dan van DM 2.60 tot DM 2.95 franco-bestemming. Bij kopers is hier en daar wel ge neigdheid, in het zicht van de vakan ties wat hogere prijzen te betalen. Zeer lage prijzen worden niet of nauwelijks meer gehoord. De contractprijs bleef in de week tot 10 mei onveranderd gemid deld f 1,55 met een vrije marktprijs die daar 8 cent boven ligt. In de week tot 17 mei werd 3.321 ton geslacht gevogel te uitgevoerd vergeleken met 3.803 ton in de voorgaande week. Het aandeel braadkuikens was 2.978 ton (3.463); kip pen 212 ton (206); Pekingeenden 49 ton (110); divers gevogelte 81 ton (24). voor rationalisering in het leger. Hij vond dat er dringend behoefte ls aan een kritisch bezien van tradities: „Veel uiterlijk vertoon kan verdwijnen om dat het zijn tijd gehad heeft". In dit verband vroeg hij zich onder meer af of het nog zinvol is het beëdigen van officieren in de krijgsmacht te conti nueren op de wijze die nu gebruikelijk is. De heer Brussee heeft verder kritiek geleverd op het georganiseerd overleg. Er is zinvol overleg over die zaken die tot de rechtstreekse invloedssfeer van het Ministerie van Defensie behoren. „Zodra zich echter zaken voordoen, waarin de minister van Binnenlandse Zaken als hoeder van de totale rechts positie van het ambtelijk personeelsle- ven een pook in het vuur heeft, wordt de zaak van het overleg van werkgever en militaire werknemer weinig demo cratisch. Dan legt de mening van 40.000 georganiseerde militairen weinig of geen gewicht in de schaal". Op de Utrechtse varkensbeurs werd een verwachtingsnotering opgesteld die voor de week tot 31 mei een prijs aan gaf van f 3,31 - f 3,33 voor geslachte varkens van middenkwaliteit, 63/85 kg, levering franko-slachtbedrijf. Voor zwaardere varkens gelden de gebruike lijke kortingen. Voor levende varkens noteerde men f 2,66 - f 2,68 voor var kens tot 110 kg en f2,62 - f2,64 voor varkens van 111 - 120 kg, met een tar ra van 4 kg. Bij een tarra van 2 kg, zijn de prijzen 4 cent lager. Vergele ken met voorgaande week is de ver wachtingsnotering 5 cent hoger vastge steld.

De Vallei | 1969 | | pagina 10