Financiën en economie N.R.U.-ensembles werken mee aan Holland Festival GUATEMALA.220 VACUUM VE]RPAKTE KOFFIE inblik2.20 FIJNE DESSERT2.08 PAARSMERK1.68 Rappor! (ïerel'. Kerk en ontwikkelingshulp Staatsmijnen gaan uitbreiden De Sphinx Fluor verwacht recordjaar GOEDE VANGST VOOR BELGISCHE ACCIJNZEN UIT DE KERKEN WOENSDAG 28 MEI 1969 HEERLEN De Staatsmijnen-DSM heeft besloten de produktiecapaciteit van de acrylonitril-fabriek, waarvan de bouw bijna is voltooid, te verdubbelen en te brengen op 90.000 ton per jaar. De bouw van de fabriek voor acryloni- tril, een grondstof voor synthetische garens en vezels, harsen en rubbers, is tot nu toe voorspoedig verlopen, zo dat overeenkomstig de plannen met de inbedrijfsstelling in juli a.s. een begin kan worden gemaakt. De tweede pro- duktie-eenheid van gelijke capaciteit (45.00 ton) kan tegen het einde van 1971 gereed komen. Het besluit tot ver dubbeling in capaciteit komt ongeveer twee jaar nadat pesloten werd acrylonitril te gaan produceren. Het sterk toegenomen verbruik van vol- synthetische garens, met name van polyacrylgarens, in de afgelopen ja ren en de voor DSM goede afzetver- wachtingen van de grondstof binnen West-Europa liggen mede ten grond slag aan het besluit nu reeds tot de bouw van een tweede produktie-eenheid over te gaan, nog voordat de eerste eenheid gereed is gekomen. De grond stoffen voor de produktie, te weten pro peen en ammoniak en de diverse hulp stoffen zullen door andere DSM-fabrie- ken worden geleverd. Voorts is besloten de capaciteit te verhogen van enkele onderdelen van de fenolfabriek in de Botlek. Deze fa brieken van de dochteronderneming „Chemische Industrie Rijnmond nv", kunnen bij het volledig benutten van de reeds aanwezige apparatuur door een daarop aansluitende capaciteitsuit breiding van enkele onderdelen, een verhoging van het produktieniveau on dergaan met 20.000 ton. De uitbreiding tot deze produktiecapaciteit zal einde 1970 gereed kunnen zijn. Evenals de huidige produktie zal ook de verhoog de produktie bestemd zijn voor leve ring aan DSM ten behoeve van de ca- prolactam-fabricage (een grondstof voor synthetische garens, vezels en plastics) evenals voor afzet op de in ternationale markt. MAASTRICHT De geconsolideer de winst- en verliesrekening van n.v. Kon. Sphinx-Céramique v/h Petrus Regout, wijst na afschrijving, speciale voorzieningen in verband met de li quidatie van de afdeling huishoudelijk aardewerk en porselein te Maastricht, belastingvoorziening en het aan derden verschuldigde winstaandeel uit hoofde van minderheidsbelang, een winst aan van f 3,0 min, incl. het onverdeel de saldo 1967 ad f 180.142. (v j winst f 2,4 min). Het exploitatiesaldo steeg van f 7,6 min. tot f 8,1 min. Voorge steld wordt een dividend van f 100 per aandeel van f 1.000 nominaal (v. j. f 90 dividend). Voor 1969 rekent de directie op een redelijke omzetgroei, gezien het gun stige economische klimaat en de be vredigende afzet in het eerste kwar taal en een goed gevulde orderporte feuille. Verwacht mag worden dat de onvermijdelijke liquidatiekosten in 1969 niet te zwaar zullen wegen (be doeld wordt de geleidelijke sluiting van de aardewerkfabriek in 1969). De afzet in deze sector zal daardoor gelei delijk afnemen, maar de toename in de overige sectoren zal naar verwach ting die daling ruimschoots compense ren). De directie vertrouwt 1969 met bevredigende resultaten te kunnen af sluiten. De totale personeelsbezetting is toe genomen tot 2.952 personen. Van hen woont 43 pet. in de Belgische grens streek. (De aandelen worden incou rant verhandeld). HAARLEM Op de onlangs gehou den algemene jaarvergadering van the Fluor Corporation te Los Angeles, moedermaatschappij van Fluor (Ne derland) n.v. te Haarlem, is meege deeld, dat. naar verwachting, 1969 een recordjaar zal worden in de ge schiedenis van de maatschappij. De orderportefeuille omvatte op 30 april een recordbedrag van 695 mil joen dollar. Verwacht wordt, dat over de eerste maanden van het boekjaar voor 215 miljoen dollar aan nieuwe opdrachten zal worden verkregen. In het eerste kwartaal werd voor een be drag van 62 miljoen dollar aan nieu we opdrachten geboekt. De ensembles van de Nederlandse Radio Unie, het Radio Filharmonisch Orkest, het Radio Kamerorkest, het Promenade Orkest, het Metropole Or kest en het Groot Omroepkoor en zijn formaties, zullen in totaal zestien maal medewerking verlenen aan con certen in het kader van het Holland Festival. Dit komt neer op 11 concer ten, aangezien het koor en zijn forma ties optreden met de orkesten en éénmaal twee orkesten samen een concert verzorgen. De ensembles verlenen de volgende medewerking aan het Holland Festi val: Het Radio Filharmonisch Orkest geeft o.l.v. Charles de Wolff-^op dins dag 24 juni een concert in de Grote Kerk te Gouda m.m.v. het koor van de Nederlandse Bach-vereniging. Uit gevoerd worden werken van J. S. Bach. Solisten zijn Dick de Reus en Victor Swillens. Op donderdag 26 juni concerteert het RFO met het Groot Omroepkoor o.l.v. Jean Fournet in het Concertgebouw te Amsterdam. Op het programma staan de Mis in c.kl.t. van W. A. Mozart (in gestudeerd door koordirigent Mein- dert Boekei) en „Le sacre du prin- temps" van I. Strawinsky. Op donderdag 3 juli treden twee or kesten op in het Concertgebouw te Amsterdam: het Radio Filharmonisch Orkest o.l.v. Luciano Berio en het Radio Kamerorkest en Klein Omroep koor o.l.v. Francis Travis, met mede werking van de sopraan Slavka Tasko- va Paoletti en de Swingle Singers. Op GOED NIEUWS >i ij iI fW V DOUWE EGBERTS KOFFIE IN PRIJS VERLAAGD! ROODMERK nu ZILVERMERK (vacuum) het programma staan twee werken van Berio, „Sinfonia" en „Passagio" (ingestudeerd door koordirigent Frans Müller). Het Radio Kamerorkest geeft o.l.v. Roelof Krol op dinsdag 17 juni een uit voering van werken van Igor Stra winsky in de Kurzaal te Scheveningen Als solisten zullen optreden de sopraan Emiko Iiyama en de bariton Meinard Kraak. Verder verleent het Kameror kest medewerking aan het concert op donderdag 3 juli van werken van Be rio. Een programma van werken van Of fenbach zal worden uitgevoerd door het Promenade Orkest o.l.v. Roberto Benzi met solistische medewerking van Jane Rhodes, sopraan en Georges Liccioni, tenor, op maandag 16 juni in het Concertgebouw te Amsterdam en op donderdag 19 juni in het Circus theater te Scheveningen. Het Metropole Orkest o.l.v. Dolf van der Linden gaat een serie concer ten verzorgen onder de titel „Tour de Chant" waaraan zullen meewerken Ramses Shaffy, Liesbeth List en Jas- perina de Jong, onder regie van Eric Herfst. Enkele concerten worden 's nachts gegeven: op vrijdag 20 juni in het Concertgebouw te Amsterdam (aanvang om 24.00 uur), op zaterdag 21 juni in het Circustheater te Scheve ningen (aanvang: 24.00 uur) en op maandag 23 juni in De Doelen te Rot terdam (aanvang om 21.00 uur). Hoi Groot Omroepkoor verleent medewerking aan het concert van het Radio Filharmonisch Orkest op 26 ju ni in het Concertgebouw te Amster dam, het Klein Omroepkoor concer teert met het Radio Filharmonisch Or kest en het Radio Kamerorkest op don derdag 3 juli in het Concertgebouw te Amsterdam, het Radiokoor werkt aan de twee concerten van het Promenade Orkest mee op maandag 16 juni in het Concertgebouw te Amsterdam en op donderdag 16 juni in het Circustheater te Scheveningen. Bovendien concer teert het Omroepvrouwenkoor met het Concertgebouworkest op 4 en 5 juli (werken van Debussy). BRUSSEL In een boerderij nabü Doornik (België) is tijdens de Pinkster dagen een grote elandestiene stokcrü ontdekt en circa 14.006 liter alcohol in beslag genomen een der beste vang sten tot op heden van de Belgische poli tie. De politie en controleurs van de ac cijnzen waren reeds enige tijd op de hoogte van verkoop van clandestien gestookte alcohol in Doornik en omge ving, doch men kwam de geheime sto kerij pas op het spoor toen de aandacht werd getrokken door grote leveranties suiker aan een bepaalde boerderij nabij Doornik. Bij een inval van de politie werd voorts een zevental personen aangehou den. .9 UTRECHT De kerk moet beried zijn haar eigen uitgaven voor interne zaken voortdurend kritisch te beoorde len tegen de achtergrond van de ont stellende nood, die in een groot deel van de wereld heerst. Hierbij moet men denken aan dc verhouding tussen geld en de mankracht die beschikbaar worden gesteld voor het werk binnen de gemeente en voor het werk daarbuiten: zending, diakonaat, evangelisatie. Dit is'een van de conclusies van een rapport over kerk en en ontwikkelings hulp, dat bij de gereformeerde synode werd ingediend door een studiedepu- taatschap van elf professoren, theolo gen, economen en zendingsmensen. De synode aanvaardde dit rapport na een aantal kritische notities et hebben ge maakt. Deze zijn in de definitieve uit gave van het rapport verwerkt. Het is thans verschenen onder de titel „ge rechtigheid en barmhartigheid". In het rapport werd gesteld, dat de ontwikkelingshulp een zaak is, waarbij de kerk ten nauwste betrokken is; dit geldt zowel voor het werk van de zen ding en het werelddiakonaat als voor de opdracht van de kerk tot verkondi ging van gerechtigheid en barmhartig heid. De kloof tussen rijke en arme lan den kan alleen worden overbrugd wan neer er een fundamentele herstructu rering tot stand komt in de internatio nale verhoudingen. Het Westen, aldus 't rapport, zal bereid moeten zijn in allerlei verbanden z'n bevoorrechte po sitie ten opzichte van de arme landen op te geven 't Is noodzakelijk, dat hier over in de kerk veel meer voorlichting wordt gegeven, want er moet een men taliteitsverandering komen. Het rapport geeft ook voorbeelden van buitenlandse kerken, die bij acties voor eigen kerk bouw de helft van de opbrengst en zelfs de helft van hun leningen ter be schikking stelden van het kerkelijk werk in de ontwikkelingsgebieden. Zelf ging men over tot versobering. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Zwartsluis: P. J. Mulders te Herwen c.a.; te Zwaagwesteinde: J. Hoogenkamp te Amsterdam; te Lij- muiden (toez.): B. van der Lely te Hansweert; te Rotterdam-Zuid als pred. voor bw. (ziekenhuis Ikazia): M. C. Don te Rotterdam-Zuid. Bedankt voor Boven-Hardinxveld (toez.) J. Smit te Putten; voor Fijnaart (toez.): E. M. Pannekoek te Alblasserdam. Geref. Kerken Beroepen te Leersum: P. M. Brouwer te Staphorst-Rouveen; te Baflo: P. Kuijper te Zeist. Beroepbaarstelling: kand. J. D. Heynen, Prinses Marijkestraat 13 te Epe is be roepbaar. Aangenomen naar Schipluiden: T. Tals- ma, kandidaat te Amstelveen; naar Sibculo: P. Brouwer, kand. te Katwijh aan Zee. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Beroepen te Zuidwolde (Gr.): M. H Sliggers, kand. te Haarlem. Geref. Gemeenten Aangenomen naar Kalamazoo (Mich). (U.S.A.): A. Elshout te Artesia (Cali- fornië), laatstelijk pred. te Scheve ningen. >- i

De Vallei | 1969 | | pagina 18