Veenendaals dagblad Malik: gevluchte Papoea's worden militair opgeleid Buiten STRALEND WELKOM IN WASHINGTON Bank looft f 5.000,- uit Goedkeuring 26 cao's opgeschort Spaghetti-kluwen ontward Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei INDONESISCHE MINISTER WAARSCHUWT NIXON'S HELPENDE HAND Zweden distantieert zich van Zweedse vliegers in dienst van Biafra anu JAMIN mag weer Pers naar W.-Irian Politie maakte eind aan bezet ting in Barneveld KOFFIEPRIJS VERLAAGD Zie volgende pagina In t gras II Officieel bezoek premier De Jong en minister Luns OPTIMISME I OOR INLICHTINGEN OVER INBREKERS Verkorting werktijd is grootste probleem WERKWEEK Wantoestanden in V.S. in psychiatrische ziekenhuizen LOONKOSTEN NORMEN AANGEHOUDEN morgen koffie- cognacbonbons Groot aanbod kasaardbeien RHENEN Tel. 08376 - 2720 - 3241 Dezelfde temperaturen Bur. voor redactie en administratis Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 28 MEI 1969 - 43e JAARGANG no. 122 DJAKARTA De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken Adam Malik, heeft verklaard, dat er aanwijzingen zijn dat de Westirianners die de grens overschrijden naar het Australische deel van Nieuw-Guinea, daar in kampen in de wildernis een militaire opleiding krijgen. De minister, die tot de pers sprak naar aanleiding van berichten uit Port Mo resby, dat Indonesische troepen de bijna onzichtbare grens in de wildernis overschreden, om de kampen van gevluchte Westirianners te beschieten, zei, dat de opleiding, als die plaats heeft, onmiddellijk stopgezet moet worden. DJAKARTA Na een verbod van 19 dagen, hebben journalisten weer vrije toegang tot West-Irian, zo heeft het In donesische ministerie van Voorlichting bekend gemaakt. Maandag is een televisieploeg van de VARA onder leiding van Pier Tania uit Djakarta naar Biak vertrokken. Met hetzelfde vliegtuig reisde dr. Sudjarwo Tjondronegoro, onderminister van Bui tenlandse Zaken van Indonesië, speciaal belast met zaken betreffende West- Irian. Pas op 2 juni verzorgt de Indo nesische luchtvaartmaatschappij Ga- ruda weer een vlucht naar West-Irian. Sinds de berichten over de opstand in centraal West-Irian, zijn de lijnvluch- ten naar het gebied van twee op een per week gebracht. De Indonesische minister van Binnen landse Zaken, generaal-majoor Amir Machmud, heeft verklaard dat op het ogenblik in West-Irian vertegenwoordi gers worden gekozen voor de consulta tieve raden, die in juli met uitvoering van de daad van vrije keuze over de toekomstige status van het gebied. BARNEVELD Dinsdagmiddag heeft de Barneveldse gemeentepolitie onder commando van de hoofdinspec teur, de heer E. J. Kruizinga, een einde gemaakt aan de bezetting van kommune free. Met een tiental manschappen en drie politiehonden arriveerde men in gezelschap van een vijftal gemeentewer kers bij de garage waarvan de deur dichtgespijkerd was door de leden van de groep. Met breekijzers werd de toe gang geforceerd waarna er eerst een hoeveelheid stoelen, banken en tafels uit de ingang verwijderd moest worden. Met deze meubelen en andere attribu ten hadden de leden van de groep de in gang gebarricadeerd. Toen de politie eenmaal binnen was, betekende de ont ruiming van de garage, die eigendom is van de gemeente, niet veel meer. On der veel belangstelling werden de kom- mene-free-leden naar buiten gehaald. Het meubilair werd door de gemeente werkers uit de garage verwijderd. De politie heeft geen verder stappen onder nomen tegen de jongelui. e kunt het geloven of niet, maar ik heb altoos een bijzonder zwak gehad voor de ouderwetse Holland se bloemenweiden en hooilanden, zoals Thijsse die heeft beschreven in zijn Verkade's album ,,De Bonte Wei". Toen werden nog niet alle zg. onkruiden bestreden en kon men zich in onze bloemenpracht verheu gen van rossige zuringpluimen, fletsgele ratelaars, wederiken, pink sterbloemen, blauwe knopen, ganze- bloemen en het pure goud van de paardebloemen, om er maar een paar te noemen. Ik kan u aanraden dat vergeelde album weer eens uit de kast de halen, dan ziet ge, hoe veel van dit moois helaas verloren ging. Onze honds- of paardebloem is een taaie rakker, die zich niet zo gauw laat uitroeien en zich overi gens op gazons, bermen en tussen allerlei grazigheid weet te handha ven, even kordaat als de meizoen tjes van gisteren. Hier en daar he ten ze wel kettingbloemen wegens de holle stelen, die zich gemakke lijk laten rijgen en voorts trekken ze de aandacht der jeugd door de kaarsjes". Een oud bloemenboek je zegt nogal sentimenteel: ,,de aar dig toegespitste mondjes der klei nen komen den wind te hulp bij zijnen arbeid ter verspreiding van de rijpe vruchtjes, die zoo goed zijn toegerust voor den levensstrijd". Deze plant bloeit zeer lang april- oktober zodat zij voortdurend bij het spel betrokken kan worden Bij onze voorouders stond de hondsbloem enigszins in aanzien wegens de zg. molsla", die door onbemiddelde lieden gestoken werd van het gebleekte rozet der plant in molshopen. Of er thans nog men sen zijn, die er zich mee bezighou den, kan ik moeilijk geloven, maar eertijds schijnt deze groente als lek kernij te zijn beschouwd. 28-5-1969. A. B. WIGMAN. Naar schatting zouden 1600 Papoea's uit West-Irian de grens overschreden hebben. Velen van hen leven in haas tig opgezette huttenkampen in de wil dernis, vaak zonder dat de Australi sche autoriteiten daar officieel van op de hoogte zijn. Malik zei: „Voor zo ver wij weten beschouwt de Australische regering dergelijke kampen als doorgangskam pen, waar zij de Papoea's uit West- Irian die de grens overkomen contro leren. Maar er zijn aanwijzingen, dat de grensoverschrijders daar opgeleid worden." De Indonesische minister van Bin nenlandse Zaken, generaal-majoor Amir Machmud, heeft rapporten tegen gesproken/, volgens welke Indonesische militairen en politiemensen vluchtelin gen uit West-Irian zouden hebben ach tervolgd tot op het Australische gedeel te van Nieuw-Guinea. „Een dergelijk incident heeft zich niet voorgedaan", zei de minister tot journalisten, voordat hij zich naar het Merdeka-paleis begaf voor een onder houd met president Suharto. Uit Port Moresby, op het Australi sche gedeelte van het eiland, was maandag het bericht gekomen, dat het Australische bewind de grenspatrouilles had versterkt, nadat de Indonesiërs il legaal Australisch gebied hadden be treden en een kamp in het oerwoud zouden hebben geïnspecteerd, op zoek naar vluchtelingen uit West-Irian. Minister Machmud stelde in verband hiermee de vraag: Hoe kan men een grens bewaken die een lengte heeft van drie en een half uur vliegen?" De greïis is een kleine 750 kilometer lang. T Enige tjjd geleden is door de mili taire commandant van West-Irian, bri gade-generaal Sarwo Edhie, meege deeld dat „enige onzer patrouilles in het oerwoud de weg zijn kwijtgeraakt op jacht naar misdadigers, en dat daarbij geschoten kan zijn, maar ze ker niet op Australische ambtenaren." De gouverneur van West-Irian heeft te Hongkong meegedeeld, dat hij bezig was te trachten een ontmoeting voor elkaar te brengen, in het buitenland, met twee uitgeweken opstandelingen leiders uit West-Irian. „Deze mensen," zei hij, „zonden onjuiste verklaringen de wereld in en probeerden valse hoop te wekken onder degenen die West- Irian van Indonesië gescheiden trach ten te houden." Die twee leiders, zei gouverneur Frans Kasiepo, waren zijn broer Mar cus en Nicolaas Jouwe. „Mijn broer Marcus en Nicolaas Jouwe zijn al zeven jaar uit West- Irian weg", zei de gouverneur. „Zij we ten niet hoe de ware toestand in dat land is." Op het Indonesische consulaat te Hongkong werd naderhand gezegd, dat Frans en Marcus Kasiepo geen broe ders, waren, maar neven). Gouverneur Frans Kasiepo heeft te Hongkong voorts verklaard, dat hij de laatste dagen, en sedert het verlaten van Indonesië, met enkele Westiriaan- se leiders in het buitenland per tele foon heeft gesproken. Hij zei er niet bij met welke leiders. Het zou Marcus geweest kunnen zijn of Nicolaas Jou we, die thans respectievelijk in de Ver enigde Staten en Nederland verblijf houden. Frans Kasiepo, thans in Hongkong, is op weg naar Tokio. Of hij in Hong kong of in Tokio een eventueel gesprek met de „opstandelingen" wil trachten te hebben is door hem niet meegedeeld. Over volksstemming zei hij nog dat het noodzakelijk is dat West-Irian zich uitspreekt voor een aangesloten blijven bij Indonesië, „opdat wij de andere provincies kunnen gaan trachten in te halen. West-Irian is thans de achter lijkste van alle Indonesische provin cies." AMSTERDAM De koffie wordt vandaag goedkoper. Pakken gebrande koffie van 250 gram worden vier tot zes cent in prijs verlaagd, oploskof - fie wordt per 50 gram drie tot vier cent goedkoper. Deze prijsverlaging is mogelijk ge worden door daling van de prijzen op de wereldmarkt voor koffie. Aan de verlaging van de prijzen doen vrijwel alle fabrikanten mee. ADVERTENTIE '^AAAAAAAAA^'WNAAWAAAAAAAAAAA/S/V^ President Nixon stelt hier de microfoon op goede hoogte voor premier De Jong tijdens de welkomstplechtigheid bij het Witte Huis in Washington. Minister Luns kijkt glimlachend toe (rechts). Ê#tH"aillQr8«F WASHINGTON Het was gisteren een stralend welkom voor premier P. J. S. de Jong en minister van Bui tenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns in de Amerikaanse hoofdstad waar al le onderdelen van de strijdkrachten ver tegenwoordigd waren op het grasveld voor het Witte Huis om de Nederland se bezoekers te begroeten. President Nixon legde er de nadruk op, dat zijn Nederlandse gasten de eer ste officiële bezoekers uit West-Europa waren sinds zijn ambtstermijn in ja nuari begon. De Amerikaanse presi dent herinnerde aan de sterke histori sche banden tussen Nederland en de Verenigde Staten en verklaarde dat bei de volken voor dezelfde idealen werken: vrede, vrijheid en democratie. Tenslot te memoreerde de president de grote bijdragen van Nederlandse immigran ten in Amerika. Premier De Jong feli citeerde de Amerikaanse president en het Amerikaanse volk met het grote succes van de reis met Apollo-10. Voor de beide Nederlandse bewinds lieden was het een bijzondere dag. Zij waren zeer ingenomen met de specta culaire militaire ontvangst in de gulle zon van Washington. Aan het einde van de eerste dag van het officiële regeringsbezoek aan Wash ington toonde premier De Jong zich opgetogen over de ontvangst en de ge voerde besprekingen. „De succesrijke reis van Apollo-10 gaf een bijzonder ca chet aan onze komst Na de contacten met president Nixon. onderminister van Buitenlandse Zaken, Elliott Richardson en de waarnemend minister van Defen sie, David Packard, hebben we goede hoop op een bevredigende uitkomst van deze besprekingen, vooral op bilateraal terrein". Er schijnen vorderingen ge maakt te zijn bij de onderhandelingen over de landingsrechten voor de KLM en voorts is men een stapje verder ge komen met de complexe materie van het delen van kennis over de nucleaire aandrijving van oorlogsschepen, spe ciaal onderzeeërs. Minister Luns waarschuwde dat zo'n eerste dag met veel vertoon direct een goede sfeer brengt en dat daardoor al meteen de indruk wordt gegeven dat men heel ver gevorderd is bij de onder handelingen. Toch was ook hij vrij op timistisch gestemd. Het was de ministers De Jong en Luns gebleken dat de Amerikaanse pre sident zeer beslagen ten ijs was geko men en dat het verlangen bij hem be stond om de partners in de Westerse alliantie stap voor stap op de hoogte te houden van de contactc met de Rus sen, de ontspanning in Europa en de ontwapening in het algemeen. De pre sident was zeer geïnteresseerd in de nieuwe ontwikkelingen in West-Europa, met name in de gemeenschappelijke markt. Gisteravond volgde een officeel di ner in het Witte Huis. Vandaag wordt een laatste bezoek gebracht aan pre sident Nixon. de van HEERLEN De directie van Amro-bank heeft een beloning vijfduizend gulden uitgeloofd voor in lichtingen, die leiden tot de opsporing en aanhouding van de daders van de roofoverval in Heerlen. Het onderzoek is gericht op twee punten: 1. De dieven die in het pinkster- weekeinde met eenvoudige middelen de onneembaar verklaarde kluisdeur openden. 2. De vraag wie de kluisdeur, en wanneer, heeft voorbewerkt. De bankwereld is geschokt door het feit, dat de dieven er met een half mil joen gulden vandoor hebben kunnen gaan, zonder dat er voor het openen van de kluisdeur de letter-slotcombina- tie aan te pas behoefde te komen. De kluisdeur was 35 centimeter dik en het bankgebouw was met 55 centi meter dikke muren geconstrueerd vol gens de allernieuwste inzichten in de bankbeveiliging. De inbrekers lieten geen spoor achter. T^|EN HAAG Minister Roolvink (Sociale Zaken) ontdekt steeds meer c.a.o.'s die onze economie in gevaar kunnen brengen. Het betreft hier in totaal 26 overeenkomsten. Vijf contracten heeft hij pas goedgekeurd na on- verbindendverklaring op enkele onderdelen. Negen c.a.o.'s zijn voor een tweede periode van drie weken in de ijskast ge stopt, zodat deskundigen er nog eens op kunnen studeren. Twaalf nieuwe moeten voor de eerste maal drie weken langer op het minis teriële antwoord wachten en zullen naar de Loonadviescommissie gaan. Het gaat voornamelijk om cao's (60.000 man) uit de industrie, die naar het oordeel van de minister in de geva^ renzone liggen. Vaak zou de stijging van de loonkosten de dertien a veertien procent benaderen. Vooral de verkor ting van de arbeidstijd (van 32*/* tot STOCKHOLM De Zweedse regering heeft zich in een dinsdag gepubli ceerd communiqué gedistantieerd van de militaire hulp die Zweedse pi loten onder leiding van de oud-KLM- piloot Gustaf baron Von Rosen (59) de Biafranen geven in de strijd tussen Biafra en Nigeria. In het communiqué zegt de Zweedse rege ring, dat elke bemoeienis van Zweed se zijde in verband met het conflict in Nigeria „slechts de menslievende hulp aan de noodlijdenden in het door de oorlog getroffen gebied ten goede mag komen". De Zweedse regering zal dan ook nauw keurig nagaan of door het optreden van de Zweedse piloten in Biafra, Zweedse wetten overtreden zijn. Zweden, aldus het communiqué, ver biedt al jaren de uitvoer van oorlogs materiaal naar Afrikaanse landen. De vijf Zweedse oefenvliegtuigen, die momenteel bewapend met raketten en bommen dienst doen in de Bia- fraanse luchtmacht, hebben in de loop van maandag en dinsdag op nieuw drie aanvallen uitgevoerd op Nigeriaanse posities, aldus heeft het Zweedse nationale persbureau dins dag meegedeeld. Volgens rapporten had de laatste aan val plaats in de vroege ochtend van dinsdag. Bijzonderheden over de plaats van de aanvallen of de aange richte schade zijn niet gegeven. In een interview met het Stockholmse avondblad „Expressen" zegt de Zweedse piloot Carl Gustav Von Ro sen: „Ik heb tot actie besloten toen ik met Kerstmis in Oemoeahia de kinderen en volwassenen mee moest begraven, die omgekomen waren ten gevolge van luchtaanvallen op het ziekenhuis van Oemoeahia. Toen begreep ik, dat ik volgens mijn geweten moest handelen, hoewel ik weet, dat ik scherpe kritiek zal krij gen voor wat ik doe", voegde Van Rosen eraan toe. Er zouden vijf Zweedse piloten in dienst zijn van de Biafraanse lucht macht. De Biafraanse luchtmacht beweert dat zij gisteren op het vliegveld Enoegoe vqf Nigeriaanse vliegtuigen vernie tigd heeft, waaronder twee Britse Canberra bommenwerpers, een He ron transporttoestel en twee Mig straaljagers. In een communiqué uitgegeven door het Biafraanse voorlichtingsbureau in Europa, wordt gezegd, dat de aan val het totale aantal vernietigde Ni geriaanse toestellen op 11 bracht door drie achtereenvolgende aanval len in minder dan een week. Volgens het bericht maken de Bia fraanse grondtroepen ook terrein winst, in het bijzonder in het Elele complex waar zij „grote hoeveelhe den wapens en munitie op de vijand buitma akten." CHICAGO Moord, verkrachting, prostitutie, brandstichting, diefstal, verdovende middelen en gokken waren aan de orde van de dag, in twee psy chiatrische inrichtingen in Chicago. Dit blijkt uit een onderzoek, dat of ficier van justitie Edward Hanrahan daar gedurende ruim twee maanden heeft laten instellen en waarvan de be vindingen zijn neergelegd in een rap port. De betrokken inrichtingen zijn het staatsziekenhuis en het Tinley Park-instituut voor geestelijk gestoor den in Chicago, waar volgens het rap port, patiënten zijn aangerand, ver moord en beroofd door mede-patiënten of personeel. Op aan de lopende band plaatsvindende ongeoorloofde seksuele praktijken, werd door het personeel geen acht geslagen. Sommigen deden er frequent aan mee. De artsen had den opdracht abnormale overlijdensge- vallen of criminele voorvallen voor de autoriteiten te verzwijgen. De leiding nam personeel in dienst, dat zelf gees telijk gestoord was of geen blanco strafblad had. Het gecompliceerde verkeersknooppunt bij Duisburg- Kaiserberg in de volksmond ..spaghetti-kluwen" genoemd zal 30 mei door minister Leber voor het verkeer worden vrijgegeven. De bouw van het object heeft drie jaren gevergd, waarbij zeventien viaducten geconstrueerd moesten worden. De bouwkosten hebben 70 miljoen mark gevergd. Het is de aansluiting van de snelweg door het Ruhrge- bied (Bundesstrasse 60) op de autoweg Den Haag-Bazel (E36). 42 Va uur per week) kan moeilijk zijn enthousiasme wekken. De vijf op onderdelen afgekeurde cao's zijn die voor de schilders, de Nederlandse Aardolie Maatschappij, Shell Raffinaderij Nederland, Neder landse Gasunie en de groothandel in vlakglas. Voor de laatste vier waren het de te grote stijging van de loonkosten, en speciaal de werktijd, die niet door de beugel konden. Voor de eerste ging het om de zg. indexclausule, een mogelijk heid tot optrekking van de lonen indien de prijzen te sterk zouden stijgen. Wat dit laatste betreft heeft de minis ter zo blijkt uit de toelichting op de schilders-cao. normen gesteld: De „indexclausule" is slechts aanvaard baar voor contracten met een looptijd van ten minste anderhalf jaar. Boven dien mag zij dan pas na 'n jaar in wer king treden. Tot de c.a.o.'s die zijn aangehouden behoren die voor het personeel van de Koninklijke Nederlandse Papierfabriek, Koninklijke Zout-Organon, Van den Bergh en Jurgens, Pakhoed, binnen- beurtvaart, het beroepsgoederenver- voer, de strokarton fabrieken in Peke- la, de groothandel in levensmiddelen, AKU en de op- en overslagbedrijven Oosten des lands. ADVERTENTIE ISO gram van 95 voor 85 niet te geloven voor die prijs! DEN HAAG Het aanbod van kas aardbeien is sinds vorige week op een aantal Nederlandse fruitveilingen be langrijk toegenomen. De oogst in de kassen waarin niet werd gestookt, is thans in volle gang en door de hoge temperaturen van de laatste tijd ver loopt het rijpingsproces zeer vlug. De teelt van aardbeien in niet verwarmde kassen heeft dit jaar bovendien een belangrijke uitbreiding ondergaan, zo dat er thans sprake is van een ruim aanbod. Vooral is dat het geval in Zaltbommel, maar ook in Venlo en Breda zijn er dagelijks grote aanvoe ren. Vele andere fruitveilingen bie den ook een quantum van betekenis te koop aan. ADVERTENTIE TC en lagedrukgebied, dat zich in het zeegebied ten zuidwesten van Ierland bevindt, trekt lang zaam naar het noordoosten. Een bijbehorend frontensysteem strekte zich vanmorgen uit van Spanje via Frankrijk en Nederland naar Schotland. In dit front komen diverse kleine storingen voor, die het front activeren. Een van die storingen trok de afgelopen nacht over ons land, hetgeen bijna overal met regen gepaard ging. Zo werd in De Bilt vanmorgen 7 millimeter regen afgetapt, maar op het vlieg veld Twente daarentegen werd minder dan drietiende millimeter gemeten. Verwacht wordt dat het komende etmaal het front ons land zal pas seren, zodat morgen het hele land in de koude lucht zal zijn. Er kun nen nog enkele buien vallen, maar er zullen ook opklaringen voor komen.

De Vallei | 1969 | | pagina 1