GEMEENTERAAD MET ALGEMENE STEMMEN AKKOORD; GEEN COMMISSIE VAN ONDERZOEK Partiële herziening van bestemmingsplan Rhenen effent pad Ouwehand AFWEGEN VAN BELANGEN Burgemeester opende nieuwe Raiffeisenbank iTA cutu Jong Gelre houdt in Eist grote landdag Voor de 26e maal avondvierdaagse in Veenendaal „Zeldenrust" gaat vissen V racht wagen licht beschadigd P. Glasbergen: Ouwehand krijgt pretpark allures Kerkdienst Modern interieur VAN SCHÜPPEN Gereedschapskist opengebroken Woningbouw vereniging wil subsidie voor 't jubileum BELANGRIJKE AANWINST VOOR RENSWOUDE Zie volgende pagina Lenteblij Eezn:n Presentatie van plattelandsjongeren Andere ambities WEEMOED Vorig jaar bijna 700 deelnemers PRETPARK ZENUWEN IN IEDER HUIS STEUNT MEN HET RODE KRUIS RHENEN 22.50 Pagina 3 WOENSDAG 28 MEI 1969 VEENENDAAL „Men hoeft de Stichting „Het Utrechtse Landschap" niet zo te verfoeien", vertelde ons des gevraagd de secretaris van deze in stelling, de heer T. T. M. Bijleveld (burgemeester van Breukelen). Wij hebben in het verleden wel medewer king gegeven aan verlangens van Ou wehands Dierenpark. Er is terrein be schikbaar gekomen voor het zwem bad en voor een parkeerplaats. Waar is het eind? zo vragen we ons af. Als nu de directie behoefte heeft aan 12 hectare grond komen ze misschien over 10 jaar weer om zo'n perceel. Wij raken in een conflict-situatie, omdat de stichting zich ten doel stelt perce len aan te werven voor het natuurlijk behoud. Een dierenpark bijvoorbeeld past daar niet in. Bovendien wordt door het jongste plan van Ouwehand ons bezit in tweeën gesplitst". De secretaris vindt het geen eenvou dige zaak, maar stelt een en ander zeer concreet wanneer hij zegt: de hoogste belangen moeten hier tegen- elkaar worden afgewogen en dan zul len we wel verder zien. Overigens ziet hij als leek veel meer mogelijkheden voor het dierenpark in bijvoorbeeld de Flevopolder. Ook Staatsbosbeheer heeft deze mogelijkheid al eens geop perd. ELST De biljartvereniging „Zel- denrust" in Eist organiseert zaterdag 31 mei een hengel wedstrijd op de zui delijke oever van de Rijn onder het dorp Ingen. Deelnemers kunnen zich 's middags om half drie laten inschrij ven in café „Zeldenrust". Voor de winnaars zijn fraaie prijzen beschikbaar, waaronder een werphen gel. Naast de hengelwedstrijd zal ter bestrijding van de onkosten ook een verloting worden gehouden. Ook hier mee zijn prachtige prijzen te winnen. De hengelwedstrijd begint 's middags om half vier en is om vijf uur afgelo pen. Aansluitend vindt de prijsuitrei king plaats. VEENENDAAL. Op het terrein van de firma De R. aan de Molen straat is in het Pinkster-weekend, ver moedelijk zaterdagmiddag, een gepar keerd staande vrachtwagen licht ver nield. De politie vermoedt dat er spra ke is van kwajongenswerk. De kop lampen en de ruitewissers van de vrachtwagen, die eigendom is van de firma De R., zijn kapot gemaakt. Ook het interieur van de cabine is licht be schadigd. RHENEN Door met algemene stemmen te besluiten tot partiële herziening van het bestemmingsplan landelijk gebied heeft de gemeenteraad van Rhenen gisteravond een overwinning op zichzelf behaald. Dit besluit immers effent de weg voor uitbreiding van Ouwehands Dierenpark en van het sportcomplex Candia; terreinvergrotingen die tenminste 20 hectare van het bezit van de Stichting „Het Utrechtse Landschap" zullen moeten opsouperen. Of dit nu ge beurt langs minnelijke weg dan wel via een onteigeningsprocedure is op dit moment minder belangrijk. Alle leden van 't hoogste gemeentelijke bestuurs college hebben hun stem gegeven en daarmee is bij voorbaat aan eventuele tegenstemmers bij de procedure-behandeling de wind goeddeels uit de zeilen genomen. Na overleg met de commissie voor planologie zullen de raad bin nenkort nadere voorstellen bereiken. Kort voor de raad volledig akkoord ging met het voorstel van B. en W. had het P.v.d.A.-lid, de heer P. Glasbergen een motie van orde ingediend, waarin hij voorstelde een commissie van onderzoek in het leven te roepen. Het voor stel kreeg alleen de steun van de Partij van de Arbeid. Alvorens het voorstel tot herziening van het bestemmingsplan (het gelden de plan is slechts ten dele goed ge keurd) formeel aan de orde kwam, attendeerde de voorzitter, jhr. mr. L. H. F. M. Bosch ridder van Rosenthal, op de strekking van het pre-advies: „Het gaat hier alleen om 't nemen van een principe-besluit en niet direct om uitbreiding van Ouwehands Die renpark en- het sportcomplex Candia". Direct daarop diende de heer Glasber gen een motie van orde in, ten eerste om de behandeling van het onderhavi ge voorstel uit te stellen en verder oordeelde hij dat er een commissie van onderzoek bestaande uit raads leden en niet-raadsleden in het le ven moest worden geroepen, teneinde de .kwestie van het dierenpark grondig té onderzoeken. Spreker1 gaf een uitgebreide, toelich ting. Hh pleitte voor de recreatieve functie van de Grebbeberg en ook voor het behoud; van bet—dierenpark. Wel trok hij de opvoedkundige waarde van Ouwehands Dierenpark in twijfel en uitte hij de (bange) vermoedens dat het t.z.t. weieens een pretpark kan worden. Sprekend over de uitbrei- dingsmoeili.ikheden zei hij: „wij vra gen ons af waar het einde van de expansiedrift ligt. Bovendien heeft men alle beschikbare grond nog eens niet gebruikt". De voorzitter beklem toonde dat alle aspecten in de motie genoemd vanzelfsprekend ter sprake komen bij de uitvoering van het pre advies. „Dat is de verantwoording van de raad en de enige mogelijkheid om Ouwehand te helpen ligt bij u. We moeten er geen „vreemden" bij ha len", zei de burgemeester (die gister avond'min of meer een dubbelrol ver vulde, want enerzijds moest hij als voorzitter van de raad pleiten voor uitbreiding van Ouwehands Dieren park met eigendommen van de stich ting „Het Utrechtse Landschap" en anderzijds mag hij de belangen van laatstgenoemde instelling niet uit het oog verliezen, omdat hij daarbij een bestuursfunctie bekleedt). De heer Glasbergen bleek niet te vermurwen en handhaafde zijn motie. Deze werd verworpen. In de „verwarring" van het ogen blik en waarschijnlijk ook door het behaalde succes werd vergeten de vra gen van het raadslid, de heer H. Grif fioen (AR) te behandelen, hoewel dit van te voren door de voorzitter was toegezegd. De indiener had echter ook geen behoefte meer, madr - aan het einde van de vergadering werd hij door een opmerking van de heer Glas bergen in staat gesteld nog een toe lichting te geven. De heer Griffioen drong aan op wijziging van het Streek plan Utrechtse Heuvelrug, want daar door kan de dagrecreatie in Rhenen aan banden worden gelegd. „We heb ben daar niets aan; we mogen alleen de rommel opruimen. Rhenen is aan gewezen als recreatie-gemeente en daarvan moeten we een maximaal ge bruik maken. Daarom moeten we zor gen dat we hier blijvende recreatie krijgen. In onze gemeente is zeker plaats voor vijf campings. Als we in lijdelijk heid blijven toekijken, en zelf geen ac tiviteiten ontwikkelen, komt er niets van terecht", zo zei hij. ..We kunnen het streekplan niet wijzigen", ant woordde de voorzitter. „Dat moet", zei de heer Griffioen agressief. Door een samenloop van omstandigheden werd de brief van VVV waarin bij het dagelijks be stuur van de gemeente fel geprotes teerd wordt tegen het „ontkrachten" van Rhenen als recreatie-gemeente in besloten zitting behandeld. VEENENDAAL Voor de Ned. Herv. kerk zal vanavond (28 mei) ds. Middel koop uit Zwolle preken in kerkgebouw Veeneind. Aanvang 21.30 uur. P. GLASBERGEN pretpark VEENENDAAL In het Pinkster weekend is in het Prins Willem Alex- derpark staande gereedschapkist ge- firma Van H. opengebroken en gedeel telijk leeggehaald. Het is voor de tweede keer in korte tijd dat de inhoud van een in het' Prins Willem Alexan- derpark staande gereedschapskist ge stolen werd. AMERONGEN De woningbouw vereniging ..Amerongen" gaat op 7 ju ni haar vijftigjarig jubileum vieren met een receptie en een herdenkings feest in het Dorpshuis. De kosten daarvan worden geraamd op ten hoog ste zevenhonderd gulden, een bedrag dat voor een belangrijk deel zal wor den geput uit de contributies van de leden. De vereniging heeft ook de gemeen te om een bijdrage verzocht, omdat zij zich uiteraard veel beweegt in de overheidssfeer. B. en W. stellen de ge meenteraad voor een subsidie te verle nen van driehonderd gulden. RENSWOUDE Burgemeester J. A. Hosang heeft gistermiddag onder gro te belangstelling in Renswoude de nieuwe vestiging van de Raiffeisenbank geopend. Na een inleidend woord door de voorzitter van de bank, de heer A. P. Wolleswinkel opende de burgemeester de deur van het bankgebouw, waar door de aanwezigen in de gelegenheid werden gesteld de nieuwe aanwinst van Renswoude te bezichtigen. Het nieuwe bankgebouw is ingericht naar de eisen des tijds. Via een ruime hal komt men in de wachtkamer, waarin vier loketten zijn aangebracht. Voorts omvat het interieur een grote werkruimte met een aparte afdeling voor de mechanische boekhouding, 'n ontvang- annex bestuurskamer en nog een kleinere werkruimte. Een vernufti ge alarminstallatie in de kluis van de bank biedt eventuele inbrekers slechts een zeer geringe kans op succes. Na bezichtiging van het gebouw ver trok het gezelschap naar hotel Vink, waar een groot aantal sprekers het woord voerden. Als eerste nam de heer A. P. Wolleswinkel als voorzitter van de plaatselijke Raiffeisenbank in Renswoude het woord. Hij noemde de opening van 't bankgebouw een belang rijk moment voor de bevolking. De heer Wolleswinkel bracht in herinne ring, dat de Raiffeisenbank in 1915 in Renswoude werd gevestigd, onder voor zitterschap van baron T. van Ameron- ADVERTENTIE Tel. 08376 - 2720 - 3241 H. GRIFFIOEN streekplan wijzigen nieuwe, blije mode! Jeugdige overhemdblouse in luchtige stof, met leuk bloem- en streepmotief. Héél modern kraagje met lange punten. Vanaf l/.OU Past fijn bij die jonge, gerende rok met brede ceintuur, in kamgaren flanel. rood, marine. De prijs is even jong als het rokje zelf: ARNHEM De algemene plattelandsjongerenorganisatie „Jong Gelre" houdt op zaterdag 7 juni in Eist in de Betuwe een grote landdag waarop zo'n 2500 tot 3000 jongeren uit de provincie worden verwacht. Deze landdag moet een demonstratie en een presentatie worden van hetgeen er onder de Gelderse jongeren leeft en hoe zjj denken en werken. Kortom, een symbool van het jongerenleven op het platteland. In de grote Europahal zullen de vele belangstellenden „Jong Gelre" rekent ook op interessse van anderen dan uit eigen kring kunnen zien en be leven waar de hedendaagse plattelandsjeugd heen wil, wat haar verlangens en wensen zjjn en vooral ook wat men er zelf aan kan doen om eigen omgeving meer leefbaar te maken. Het nogal uitvoerige en vrij gevarieer de programma voor die dag vermeldt 'n kort welkomswoord door de voorz. van de landdag, de heer Jo Leurs. Een inleiding van mr. J. F. G. Schlingemann over de plattelandsjeugd in de heden daagse samenleving, discussies over het besprokene en dan verder een ontwik- kelings- en ontspanningsgedeelte waar in het optreden van een volksdansgroep uit Amsterdam, een rolschaatsshow, het optreden van 'n ponyclub en 't demon streren van oude ambachten. In de avonduren wordt een .artiestenshow ge bracht met Ria Valk, het Lowland' Trio, De Wama's, Sj. Schram een variété- groep en The Melody Stars. T. Leerink is die avond de conferencier. Aan het slot van de avond natuurlijk dansen, waarvoor maar liefst vier bands zijn ge contracteerd in de Europahal. De orga nisatoren van de dag wijzen er op dat deze manifestatie niet alleen bedoeld is voor Jong Gelre alleen maar in de eer ste plaats ook voor de jeugd van Eist en omg. en ook voor hen die wat na der kennis willen maken met het werk van de plattelandsjongeren. Eigenlijk is de naam „plattelandsjon geren" niet helemaal juist meer want deze jeugdorganisatie, oorspronkelijk voortgekomen uit verenigingen van oud leerlingen van landbouw- en landbouw- huishoudscholen, richt zich al lang niet meer tot de agrarische jeugd. Steeds meer worden ook niet-agrarische jon geren bij de activiteiten van Jong Gel re betrokken. Deze andere opzet van de jeugdorganisatie heeft er enige jaren ge leden toe geleid dat er een zekere terug gang in het ledental kon worden be speurd. Vooral de ouderen vloeiden af. Momen teel echter is er een groeiende belang stelling van jeugd te bespeuren met na me voor activiteiten die *wat gemakke lijker op het platteland dan in dichtbe volkte steden kunnen worden beoefend. We denken daarbij aan paard- of ponyrijden, het houden van wandel tochten, het organiseren van verschil lende evenementen, het verlenen van steun aan zaken die gemeenschap van een dorp of kleine stad betreffen. Tij dens de landdag van „Jong Gelre" wil men er ook speciaal de nadruk op ves tigen dat het jongerenleven vandaag de dag wel eens verkeerd wordt benadrukt en dat er velen zijn die nog wel andere ambities hebben dan die welke vele ou deren de hedendaagse jeugd plegen toe te schrijven. „Jong Gelre" heeft momen teel zo'n 3700 leden in de provincie. De meesten treffen elkaar wel op de land dag in Eist die dan ook tevens als con tactdag is bedoeld. gen, die in 1954 plotseling overleed. Burgemeester J. A. Hosang merkte op, dat veel banken de laatste tjjd tot een fusie waren overgegaan, maar dat de Raffeisenbank nog steeds zelfstan dig is gebleven. De heer Hosang toonde Het nieuwe onderkomen van de Raiffeisenbank in Renswoude, dat gistermiddag door de burgemeester werd geopend. zich verheugd met het nieuwe bankge bouw, dat voor zijn gemeente een be langrijke aanwinst betekent. Voorzitter van de Coöp. Landbouw Ver. in Renswoude, de heer Van Kam pen zei met weemoed afscheid te ne men van de Raiffeisenbank, die tot voor kort was ondergebracht in een ruimte boven het kantoor van de coöperatie. Hij bood het bestuur een vlag en wim pel aan, waarmee een goede toekomst in de nieuwe vestiging werd toegewenst. De rayon-inspecteur van de Raiffei senbank, de heer Indermauer, sprak na mens de centrale bank en wenste het bestuur van de vestiging in Renswoude alle succes toe, dat denkbaar was. De heer Indermauer bood een plaquette en een bloemenmand aan. Namens de ring Arnhem bracht de heer De Gier de felicitaties over. Hij noemde het een nieuw begin met nieuwe mogelijkhe den. De heer Van Beek, architect van het nieuwe bankgebouw sloot de rij van sprekers. Gisteravond was er voor de bevolking van Renswoude gelegenheid om de nieuwe bank te bezichtigen. VEENENDAAL Van 9 tot en met 12 juni wordt in Veenendaal de 26e Avondvierdaagse van de Neder landse Wandelsport Bond (NWB) ge houden, georganiseerd door de Sticht- Gooise Wandelsport Bond. Vorig jaar namen bijna zevenhon derd wandelaars deel aan dit evene ment, dat werd afgesloten met een groots défilé voor het Veenendaalse raadhuis. De organisatoren van de Avondvier daagse in Veenendaal zullen overigens dit jaar bijzonder content zijn met een dergelijk aantal inschrijvers, daar zij concurrentie (voor zover men daarvan althans kan spreken, daar de marsen worden gehouden onder auspiciën van de NWB) krijgen van Rhenen, een nieuwe organisatieplaats. De startplaats is gepland bij jeugd- gebouw „De Instuif", waar de jeugd el ke avond om zes uur vertrekt voor de verschillende tochten. De senioren starten op 9, 10 en 11 Een beeld van de laatste wandel avond van vorig jaar. Bij het Pan huis werden de deelnemers bedolven onder de bloemen en lasten daarna even een rustpauze, waarvan voor een groot gedeelte op het plaveisel werd genoten, in. Vervolgens vertrok het wandelleger trots naar het raadhuis, waar Veehen- daals eerste burger een toespraak hield. juni om zeven uur, maar op de slot- avond vertrekt dit gezelschap om zes uur, gelijk met de wandeljeugd. Op 29 en 30 mei kunnen belangstel lenden voor de Avondvierdaagse zich van 6 tot 8 uur opgeven bij de volgende adressen: J. Heikamp, Aart de Gelder straat 24, Veenendaal en G. Hardeman, Stationsstraat 11 in Veenendaal. Bovendien kan op 31 mei ingeschre ven worden bij jeugdgebouw „De In stuif" van 's middags twee tot vijf uur. HEIN HOOFDSTRAAT 81-89 VEENENDAAL

De Vallei | 1969 | | pagina 3