Fabriek stelt onderzoek in naar alle nieuwe kluizen Amersfoortse bankroof opnieuw in onderzoek Voorstel inzake democratisering in Groningen Geen eerste nriis voor stedebouwkundigen LEen wereld O^Di .erune gaat i» steeds uerder Prins Bernhard bezocht Uilenstede KIESPIJN? Messetrekker in Arnhem gearresteerd Verzetslieden door korpschef aangeklaagd Nederlander drinkt 47 liter frisdrank per jaar Twee jongens verongelukt BANKROOF IN HEERLEN: EEN RAADSEL VOOR DESKUNDIGEN Sporen teerden uitgewist Parijse politie naar ons land Maarse en Kroon vraagt steun Tsjechen wilden illegaal ons land binnen Drie jaar «eëist voor dodelijke messteek Lerarenconflict niet opgelost fUn! WITTE KRUIS Rapport over universiteit: samen voegin g bestuurscolleges Premie voor Heidemij in prijsvraag Woningbouw verenigingen eisen fl min Produktie meer geconcentreerd r JSORMAAL DUPLIKAAT BLOTE HAND DESK UN DIGEN HARTELUST SAMENWERKING TWEEDE DADER WEGENS SMAAD 591 ste Staatsloterij KLEUTER ONDER AUTO Weg pijn Want helpt OPZIEN JONGEN GIT SITTARD AL WEKEN ZOEK UITBREIDING TWEEDE PRIJS HAAGS DANSPALEIS MAG DOORDRAAIEN OPGERAKELD OPENBAAR IN AMSTERDAM .-|«» l'i'WJ» JfanW-' WOENSDAG 28 MEI 1969 TTEERLEN De sensationele inbraak in de gloednieuwe kluis van de pasgeopende Amro-bank in het centrum van Heerlen heeft twee totaal verschillende onderzoeken op gang gebracht. Het ene. onderzoek richt zich op de inbrekers, die tijdens de pinksterdagen met zeer eenvoudige middelen de onneembaar verklaarde kluisdeur hebben geopend. Het andere onderzoek moet antwoord geven op de vraag door wie en wan neer de voorbewerkingen in de kluisdeur zijn aangebracht, die de inbrekers in staat hebben gesteld zonder sleutel of kennis van de lettercombinatie het slot van de machtige kluisdeur te openen. ,,Het. heeft er inderdaad veel van weg dat deze inbraak het antwoord geeft op de vraag, die drie jaar geleden niet kon worden beantwoord", zei gis termiddag één van de specialisten. Sa men met de technische directeur van Lips-brandkastenfabriek ir. Holle en le den van de bijzondere politiebrigade van opsporingsbijstand uit Den naag begon hij in het beroofde bankgebouw het technische onderzoek. Aan de loketten boven ging het bank verkeer normaal door. Intussen was een groep rechercheurs uit Heerlen bezig het „logboek" van de kluisdeur na te gaan. Daarvoor begon men in tegenoverge- Itelde richting te werken, namelijk van de geopende kluisdeur naar de installa teurs, de mensen die het transport van Dordrecht naar Heerlen hadden ver zorgd en degenen die in Lips-brandkas- tenfabriek in Dordrecht bij de vervaar diging van deze kluisdeur betrokken zijn geweest. Weer een andere groep politiemensen trachtte met een buurtonderzoek en het natrekken van talloze tips enig spoor te ontdekken van de inbrekers, die zon der een teken van braak het bankge bouw waren binnengekomen. Nadat zij de kluis hadden beroofd, hebben de inbrekers vrijwel alle sporen uitgewist. Nergens was enig teken te vinden van de manier waarop zij het gebouw waren binnengekomen en hoe zij het weer hadden verlaten. Vermoed wordt dat de inbrekers du plicaatsleutels hadden van de deuren in het bankgebouw. Na de beroving van de kluis hadden zij alles weer zo veel mogelijk in de oorspronkelijke staat te ruggebracht. De deuren waren weer ge- Bloten en de voetklap van de kluisdeur was weer omhoog gezet. Alleen de kluis deur zelf stond op een kiertje. Dat was voor een stafemployé die op zeer onregelmatige tijden een inspec tietocht door het bankgebouw maakte, het teken dat er iets met de kluis niet in orde was. De directie van Lips wilde in dit stadium van het onderzoek geen mededélingen doen. Hoofdinspecteur drs. Heyboer, hoofd van de justitiële dienst bij de politie in Heerlen, zei ons, dat ook in dit geval de nokken van het slot in het binnenste van de kluisdeur waren doorgezaagd op een laatste randje na. „Met een flinke ruk aan de grendel was dit laatste hou vast makkelijk te verbreken", aldus de heer Heyboer. „Op die manier kon je bij wijze van spreken met de blote hand de gesloten kluis openen. Op het moment dat de nokken werden verbroken vielen name lijk de schoten weg. U weet wel die dik ke stalen pinnen, die uit de zijkanten van de kluisdeur in de omlijsting ste ken". De hoofdinspecteur meende wel te kunnen zeggen dat dit precies dezelfde voorbewerking was, die drie jaar gele den in tien kluisdeuren van Lips werd ontdekt, nadat in Vlaardingen twee mannen waren gearresteerd die in een bouwkeet een kluisdeur hadden voorbe werkt. Na die ontdekking was er toen, even als nu, alarm bij politie en in bankkrin- gen. Een dergelijke geraffineerde voor bereiding van een inbraak was nooit eerder ontdekt. De justitie vroeg zich toen echter wel af, hoe men ooit ge bruik zou kunnen maken van die voor bewerkingen. De inbraak in Heerlen heeft daarop nu, drie jaar later, een antwoord gegeven. Lips-brandkastenfabriek heeft in over leg met de justitie een aantal deskundi gen op onderzoek uitgestuurd naar alle nieuw geplaatste kluizen in ons land. „Dat zijn er nogal wat", zei mr. G. B. Korteniiorst. directeur van de Amro- bank en voorzitter van de studiecom- Bankdirecteur mr. G. P. Kor tenhorst, die onze verslaggever ver telde hoe de bankkraak in Heerlen moet zijn voorbereid. missie ter beveiliging van de banken. „Overal in het land worden op het ogenblik nieuwe bankkantoren geopend. Al die kluisdeuren moeten nu worden onderzocht". Mr. Kortenhorst meende dat daarmee wel geruime tijd gemoeid zou zijn. Hij verzekerde ons, dat voor de aflevering van het werk in Heerlen, specialisten van Lips de kluisdeur op mogelijke voorbewerkingen in de trant van 1966 hadden onderzocht. „Ook is met meer dan gewone kracht geprobeerd de deur te forceren", aldus mr. Kortenhorst. „De kluisdeur door stond deze krachtproef. Wij waren er van overtuigd dat de zaak in orde was". Hij gaf toe dat ook voor hem de ont dekking dat deze kluisdeur toch was voorbewerkt een ontstellende verrassing was geweest. In Groningen heeft de studiecommis sie bankbeveiliging samen met politie en justitie enige tijd geleden uitgebrei de proeven genomen in een bankgebouw dat vanwege de stadssanering moest worden afgebroken. In die afbraak is wekenlang naar hartelust ingebroken. Op alle mogelijke manieren zijn daar inbraakpogingen gedaan in de kluis om allerlei alarminstallaties te kunnen testen. Er is daar in Groningen uitgebreid met de helse thermische brandstaven gewerkt. Men heeft er dia- mantboren gebruikt en traditionele snij branders. „Wij hebben de overtuiging voor al deze werkmethoden een doel treffend alarmsysteem te hebben ge vonden", aldus mr. Kortenhorst. „Buiten het stil alarm tegen overval len was er in Heerlen nog geen alarm systeem aangesloten". Ook in Duits land, Zwitserland en Engeland zijn uit voerige proeven genomen waarvan de Nederlandse banken profiteren. Er is een omvangrijke internationale samenwerking ontstaan om een dam op te werpen tegen de vloed van bank overvallen. De ontdekking van tien voorbewerkte kluizen in 1966 heeft even eens een uitgebreide reeks controles en andere voorzorgsmaatregelen tot gevolg gehad. De deskundigen staan voor een raad sel nu toch is gebleken, dat ondanks al die maatregelen een nieuwe kluis met de allernieuwste beveiligingen in het mechanische en de pantsering, zomaqr met de hand kon worden geopend. AMERSFOORT Drie jaar na de overval op de Nutsspaarbank aan de Leidserweg in Amersfoort wil de Parijse politie het onderzoek herope nen. De Parijse commissaris Pierre Coaet heeft laten weten, dat hij 2 juni naar Nederland wil komen om opnieuw een aantal getuigen te horen. De overval is 24 juni 1966 gepleegd. Hij bleek het werk te zijn van een in ternationale bende. Vrij kort na de overval, die de da ders 40.000 gulden opleverde, werd de Belgische Yvette Bayens aangehouden. Zij werd later tot vier jaar gevange- AALSMEER De busonderneming Maarse en Kroon wil van de gemeenten Haarlemmermeer en Amstelveen een financiële tegemoetkoming. De maat schappij meent dat Haarlemmermeer een tegemoetkoming moet geven als deze gemeenten er prijs op stelt dat enkele verliesgevende lijnen blijven be staan. nisstraf veroordeeld. Zij zit nog in de gevangenis in Rotterdam. Waarschijnlijk zal Yvette Bayens in augustus in voorwaardelijke vrijheid worden gesteld. In september 1966 werd in Parijs een tweede dader aangehouden: de Fransman Zanotto. In Wenen en Pa rijs volgden later in 1966 nog meer ar restaties. Totaal zitten zeven verdach ten in arrest. De Amersfoortse politie heeft de in druk, dat de verdachten in Parijs nog altijd in voorarrest zitten. Ofschoon destijds de politie van Wenen, Parijs. Brussel en Amersfoort nauw samen werkten, schijnt de zaak voor de pa rijse politie nog altijd niet duidelijk te zijn. ADVERTENTIE RECTIFICATIE STAATSLOTERIJ IN PRIJS VAN 1000.— 27 MEI 1969 DERDE KLASSE Prijzen van Prijzen van Prijzen van Prijzen van Prijzen van Prijzen van Prijzen van Prijzen van Prijzen van Prijzen van Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van De prijs van De prijs van De prijs van De prijs van 25.zijn 50.zijn 50.zijn 50.zijn 50.zijn 100.zijn 200.zijn 400.zijn 1000.zijn 2000.zijn 'f f f f 10.000. f 25.000, 50.000, f 100.000, 5000 5000 5000 5000 5000 gevallen op nrs gevallen op nrs gevallen op nrs gevallen op nrs gevallen op nrs gevallen op nrs gevallen op nrs gevallen op nrs gevallen op nrs gevallen op nrs is gevallen is gevallen is gevallen is gevallen is gevallen is gevallen is gevallen is gevallen is gevallen eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op op het nummer op het nummer op het nummer op het nummer op het nummer op het nummer op het nummer op het nummer op het nummer 3 97 33* 54 55 87 475 873* 894 8306 048227 061700 085770 027260 020441 021604 078580 027541 030657 De extra prijs van 500.000.— is gevallen in de serie I op het nummer 090203* En de troostprijs van f 5000.- op nr. 090203* van elk v. de andere series Let wel op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. BEEK Op enkele tientallen meters van de ouderlijke woning probeerde de vijfjarige Tonny Sprenkel zaterdag in Neerbeek (Limburg) op eén langzaam rijdende melkventersauto te springen. Het jongetje kwam daarbij te vallen en raakte onder het achterwiel van de wa gen. Het kind was vrijwel op slag dood. ALMELO Marechaussees hebben in een D-trein uit Duitsland twee Tsje chen, een man en een vrouw, aangehou den, die probeerden illegaal ons land binnen te komen. Het tweetal had zich verborgen in een ruimte boven het toilet in de trein. Deze ruimte is met een luik afgesloten. Het luik hadden ze weer dicht gedaan. Toch ontdekte de marechaussee, dat er iets niet in orde was. Hoewel de Tsje chen gevraagd hebben in Nederland te mogen blijven, zullen ze waarschijn lijk naar Duitsland worden uitgewezen. ROTTERDAM De officier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank, mr. A. C. van der Spek, heeft gisteren tegen de 47-jarige taxichauffeur Johan A. uit Gouda een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van voorarrest, ge- eist. Johan A. had op Eerste Kerstdag vo rig jaar de 26-jarige Jopie D„ de zoon van zijn concubine, met messteken zo ernstig verwond, dat de jongeman over leed. Er bestond al geruime tijd een vete tussen de taxichauffeur en het slachtof fer. Johan A. verklaarde tijdens de zit ting, dat hij. de jongeman alleen maar een tijdje in het ziekenhuis had willen hebben. De moeilijkheden naar aanleiding van de nieuwe formule voor het vast stellen van de leraarlessen bij het VHMO zijn niet opgelost. Dit zegt de Raad van Leraren naar aanleiding van de gistermiddag gehouden bespre king op het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen. In afwijking van wat het ministerie zonder medewe ten en buiten verantwoordelijkheid van de Raad van Leraren meedeelde, is aldus de raad, geen overeenstemming bereikt. Wel werd door het ministerie een aanvullend voorstel gedaan voor de regeling op grond van de nieuwe formule, maar daarover heeft de Raad van Leraren zich nog niet kun nen uitspreken. Van overeenstemming kan tot op dit ogenblik dan ook geen sprake zijn, aldus de raad. Minister Udink (ontwikkelings hulp) gaat morgen een bezoek brengen aan West-Duitsland. Hij is uit genodigd door de minister van Econo mische Samenwerking, dr. E. Eppler. ADVERTENTIE (en spaart bovendien de maag) Poeders, tabletten, cachets. ARNHEM De Arnhemse politie heeft gisteren de dertigjarige chauffeur B. J. K. gearresteerd, die in de nacht ervoor hoofdfiguur was geweest by steekpartijen in het café Het Biggetje in Arnhem. Daarbij raakte, twee Arnhemmers gewond. Twee anderen liepen bij vecht partijen in een café verwondingen op, doordat ze toegetakeld werden met bier glazen. De politie, die verwachtte dat de ar restatie moeilijkheden zou opleveren, zette een deel van de Arnhemse binnen stad af. Dat baarde onder de winkelen de Arnhemmers nogal opzien. Nadat de politie het huis was binnen gedrongen, liet K. zich gewillig meevoe ren. SITTARD Dc Sittardse politie zoekt naar de achttienjarige Anton Bongaerts uit Sittard, die sinds 4 april spoorloos is. De jongen is die dag niet thuis geko men van zijn werk. Hij was licht over spannen. omdat hij kort tevoren voor een diefstal was veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van en kele maanden. RONÏNGEN De commissie „Tussentijdse bestuursvorm" die in okto- ber vorig jaar door de curatoren van de Rijksuniversiteit in Groningen werd ingesteld, heeft in een rapport de uitgangspunten geformuleerd voor een bestuursreglement, dat nog past in de bestaande Wet op het weten schappelijk onderwijs. Democratisering en verhoging van de doelmatigheid waren de twee voor naamste gezichtspunten die de commis sie in het oog heeft gehouden. De commissie stelt een samenvoe ging voor van de twee bestuurscolle ges die de wet kent: het college van curatoren en dat van rectoren en as sessoren. Deze colleges zullen gezamen lijk het algemeen bestuur moeten vor men. Het zal moeten worden uitgebreid met zes adviseurs, n.l. drie leden van de wetenschappelijke staf en drie stu denten. In de praktijk zal het erop neerkomen dat de adviseurs medebe slissingsrecht krijgen. Uit het algemeen bestuur moet een da gelijks bestuur worden gevormd be staande uit twee curatoren twee se naatsleden. een lid van de we tenschappelijke staf als adviseur en de secretaris van de universiteit, even eens met adviserende stem. De twee curatoren zullen volgens de commissie moeten zijn: de president- curator en de gedelegeerde-curator. Eén van de senaatsleden zal de rector-mag- nificus moeten zijn. Aan vergaderingen van faculteiten en sub-faculteiten moe ten vertegenwoordigers van staf en studenten deelnemen, meent de com missie verder. Het technisch- en administratief per soneel zal eveneens op voet van gelijk- DEN HAAG Er is geen eerste prijs toegekend in de prijsvraag, die de Bond van Nederlandse stedebouwkündigen ter gelegenheid van zijn vierde lustrurii had uitgeschreven. Opdracht was uitgaande van een landelijke situatie in 1920 een struc tuur te ontwerpen voor een stadsdeel van ongeveer 25.000 inwoners. Daarbij diende te worden aangege ven hoe dit stadsdeel zou uitgroeien tot ongeveer 65.000 inwoners in een stad van ongeveer 600.000 inwoners omstreeks het jaar 2000. De jury, onder voorzitterschap van mr. H. W. Bloemers, commissaris van de Koningin in Gelderland, kende de tweede prijs toe aan een aantal mede werkers van het bureau Van Embden, Choisy, Roorda van Eisinga, Smelt en Wittermans in Delft. De derde prijs ging naar medewer kers van het Rotterdamse bureau voor ruimtelijke ordening en architectuur Kuiper, De Ranitz, Van der Ree en Van Tol. Een premie werd toegekend aan een ontwerpgroep van de Koninklijke Ne derlandse Heidemaatschappij. In to taal was voor prijzen 30.000 galden uitgetrokken. Ir. W. F. Schut, minister voor Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening, zal op 14 juni in de Geldropse sporthal de prijzen uitreiken. Alle inzendingen zullen daar van 14 tot en met 29 juni te zien zijn. DEN HAAG De president van de Haagse rechtbank jhr. mr. G. Witsen Elias heeft gisteren de vordering om 't Haagse danspaleis te ontruimen af gewezen. De Exploitatiemaatschappij Scheve- ningen (EMS) had via haar dochter onderneming Maatschappij Zeebad, het Palais de Danse ter beschikking willen hebben om er een casino te ves tigen. Mr. Witsen Elias zei dat de huidige exploitant terecht beroep op de huur- bescherming doet. Tijdens het bezoekdat prins Bernhard gisteren bracht aan de Uilenstede, het studentencen trum van de Vrije Universiteit in Amsterdam, nam hij ook een kijkje \n de gemeenschappelijke keuken van een meisjesflat (foto). heid aan het bestuur op verschillende niveaus moeten kunnen deelnemen. De commissie wenst voorts openbaarmaking van hetgeen in de vergaderingen is besproken. Is dat in bepaalde gevallen niet gewenst, dan moet uitdrukkelijk tot niet-opeiïbaarmaking worden beslo ten. De commissie „Tussentijdse bestuurs vorm" stond onder voorzitterschap van president-curator H. J. Dijkhuis. De studenten waren erin vertegenwoordigd met twee leden van de Groninger stu dentenraad. UTRECHT Vier voormalige Amersfoortse verzetsstrijders zullen zich op 23 mei voor de Utrechtse rechtbank moeten verantwoorden we gens smaad of belediging van de hui dige korpschef van de Gorkumse poli tie, de heer A. Hafkamp. Deze zou volgens de vier mannen in februari 1944 de Oostenrijkse deser teur Fürgler, die betrokken was bij een overval op een distributiekantoor, heb ben neergeschoten. Tien jaar geleden is deze zaak ook al opgerakeld. Bij een herdenking vo rig jaar voor het huis waar de Oosten rijker was doodgeschoten, hadden de verzetslieden een krans gelegd met een bordje waarop stond, dat de heer Hafkamp Fürgler had neergeschoten. De heer Hafkamp diende toen een klacht wegens smaad in. De verzetslie den hebben hier nu ook op aangedron gen, omdat zij geloven dat daardoor de hele zaak in de openbaarheid zal komen. AMSTERDAM De Algemene Wo ningbouw Vereniging en de rooms- katholieke woningbouwvereniging Het Oosten in Amsterdam hebben proces aangespannen tegen de gemeente, om dat zij de watersnoodschade uit 1960 nog steeds niet vergoed hebben gekre gen. Het gaat om de kosten van herstel van 278 vooroorlogse woningen die in januari 1960 door de overstroming in Tuindorp-Oostzaan werden getroffen. De verenigingen vórderen samen van de gemeente ruim een miljoen gulden. De verenigingen willen uitgemaakt zien of de gemeente aansprakelijk kan worden gesteld voor de schade. Een groot gedeelte van de vlees- warenfabriek Dengerink in Mep- pel is gisternacht door brand ver woest. De oorzaak van de brand is vermoedelijk kortsluiting. ADVERTENTIE UTRECHT De Nederlander zal in 1975 gemiddeld zeventig liter fris drank per jaar drinken. Het verbruik ligt voor dit jaar op 47 liter. Deze cijfers gaf gisteren de heer A. Bruinsma, directeur van de N.V. Raak in Utrecht. De Nederlander drinkt met zijn 47 liter per jaar de meeste frisdrank in heel Europa. Na hem komen de Duit ser, de Italiaan, de Brit en de Frans man. In 1975 zal de Nederlander even veel frisdrank gebruiken als de Ameri kanen nu, zo verwachtte de heer Bruin sma. Hij voorzag dat in datzelfde jaar slechts vijf bedrijven in ons land het ADVERTENTIE belangrijkste gedeelte van de frisdrank- produktie in handen zullen hebben. Nu al is de Nederlandse produktie het sterkste geconcentreerd van heel West-Europa: vijftien Nederlandse fa brieken maken meer dan vijftienhon derd Franse fabrieken samen. Dat blijkt ook uit de prijs: die ligt in Nederland dertig procent lager dan waar ook in Europa, aldus de heer Bruinsma. wiens fabriek binnenkori aanzienlijk wordt uitgebreid. TER APELKANAAL In het Gro ningse Tér Apelkanaal zijn gisteren twee schooljongens verongelukt met een motorfiets die zij voor een feest- ritje hadden weggenomen. De jongens Roelof Vis (13) en Jo hannes Scholten (15) beiden uit Ter Apelkanaal, reden op een kruispunt tegen een zandauto.

De Vallei | 1969 | | pagina 7