Schooljeugd in touw tijdens eerste dag Liendens feest Spanjaard smokkelde marihuana naar Nederland Van Lienden kan veel gemaakt worden BALLONNEN, BALLONNEN EN NOC Getuige Zorg Goed jaar voor autoverkopers Nederlander in Amerika van moord verdacht Soedan erkent Oost-Duitsla nd Zet geen dieren in tegen mensen Geef consument meer voorlichting" Vliegtuigpionier Lockheed overleden LIEDJESCOMPONIST OVERLEDEN BRIEF AAS POLITIE De officiële opening zal in tegenwoordigheid van genodigden plaats vinden in Hotel De Korenbeurs door de Edelachtbare Heer P. Bode, Burgemeester van Veenendaal, 's mid dags om 3 uur. Bestuur en Directie van de spaarbank nodigen hierbij cliënten en belangstellenden uit voor de receptie en de bezichtiging van de spaar bank, 's middags tussen 4.30 en 6.30 uur. Op maandag 2 juni gaan de kassen in het n ieuwe kantoor aan de Markt 1 voer het eerst open van 9-5 uur doorlopend. Het kantoor aan de Kerkewijk 6 zal in ver band met de opening en overbrenging van de administratie op VRIJDAG 30 MEI en ZATER DAG 31 MEI zijn GESLOTEN. Het kantoor aan het Dr. Slot. de Bruïneplein 3 zal op VRIJDAG 30 MEI zijn GEOPEND van 9-12.30 uur en van 14-16 uur. Ter gelegenheid van de opening zal in de week, beginnende 2 juni, aan iedere inlegger een attentie worden uitgereikt zolang de voorraad strekt. WOENSDAG 28 MEI 1969 LIENDEN Ballonnen. Gele, witte, blauwe, groene en rode. Dr. H. J. van Eek, de waarnemend-commissaris van de koningin in de provincie Gelderland zag ze in velerlei kleuren toen hij gistermiddag op Het Eindtoe arriveerde, waar hij opgewacht werd door een grote kinderschare. De feestelijk uitgedos te schooljeugd kon maar ternauwernood het geduld opbrengen om te wachten met het loslaten van de ballonnen tot dr. Van Eek daartoe officieel het sein gaf. Er dwarrelden er dan ook al vele tientallen boven en rond de Liendense kerktoren toen dr. Van Eek nog druk bezig was zijn toespraak te houden. Na dat hij hij het nieuwe sportcomplex De Lindekamp een lindeboompje had ge plant en de naam van deze sporthal/zwembad-conibinatie had onthuld, lieten de laatste kinderhandjes de touwtjes los. waar omheen steeds zo krampachtig de vingertjes geklemd hadden gezeten. En daar gingen ze, die laatste ballon nen. De een snelde met de allure van de Apollo-10 het luchtruim in en de an der wist het niet verder te brengen dan een landing in de sierstruikjes een eind je verderop of het rimpelloze water van het Lindekamp-bad. De jeugd was aan het Eindtoe sa mengekomen om getuige te zijn van dr. Van Eck's officiële daden en na tuurlijk ook om er de ballonnen los te laten. En de heer Van Eek was op zijn beurt uitgenodigd door het Lien dense gemeentebestuur, dat aan hem 'n belangrijke rol toebedeelde in de ope ningsplechtigheden van de feestelijkhe den ter gelegenheid van het duizend- Jarig bestaan van het dorp. In een met vier paarden bespannen antieke Van Gend en Loos-koets werd dr. Van Eek Lienden vroeg in de mid dag binnengereden, nadat hij door de burgemeester en diverse andere verte genwoordigers van de gemeente in de buurtschap Aalst was verwelkomd. Voor het gemeentehuis stond de schooljeugd klaar om een zanghulde te brengen en daarna volgde een wat plechtig gedeel te van het programma: de buitengewo ne gemeenteraadsvergadering. Burgemeester Hoftijzer hield daar een lange rede, waarin hij ruimschoots aandacht schonk aan de historie van het jubilerende Lienden. Hij richtte zijn blik tevens op het heden en legde de waarnemend commissaris een aantal gemeentelijke wensen voor (waarover we gisteren al berichtten, red.). De vier paarden werden na deze vergadering naar Het Eindtoe gediri geerd, waar de koets met de vele gas ten, onder wie de leden van de raad, halt hield bij Het Eindtoe waar de schoolkinderen al enige tijd ongeduldig hadden staan wachten. 't Was dan ook bepaald niet te veel gezegd toen burgemeester Hoftijzer in «en kort toespraakje zei dat „het de middag van de jeugd was". Nog even toonde hij zijn tevredenheid over de pas hoefden te komen. Tenslotte ont hulde hij de naam van het complex door een aantal zwemvestjes voor het naambord weg te halen. En intussen ontsnapte er zo nu en dan een ballon. Toen dr. Van Eek uit gesproken was ging het restant de lucht in; die het verste komt is goed voor de hoofdprijs, een kinderfiets. snelle realisering van het sportcomplex en droeg daarna de microfoon over aan dr. Van Eek. „Ik wil vandaag niet terugkijken, want de jeugd heeft de toekomst", al dus de waarnemend commissaris, die desondanks nog heel wat details opsom de uit de soms bewogen historie van het dorp Lienden. Na dit alles waren dr. Van Eek en de andere genodigden er getuige van hoe mej. J. E. H. Fortgens, inspectrice van het kleuteronderwijs, aan de Rem brandt van Rijnstraat in Lienden een gedenksteen metselde in een van de in aanbouw zijnde muren van de christe lijke kleuterschool. In Ingen zette de waarnemend com missaris een witte helm op, toen hij aanstalten maakte een heimachine te gaan bedienen, die de eerste paal voor de nieuwe openbare kleuterschool in het uitbreidingsplan Het Woud de grond in dreef. Tenslotte bracht het gezelschap nog een bezoek aan de gerestaureerde kerk in Ommeren, 's Middags konden vele kinderen genieten van de belevenissen van de Fabeltjeskrantdieren, die optra den in de tent op het feestterrein en 's avonds maakte Lienden kennis met het optreden van de Koninklijke Lucht machtkapel, die na de show ontvangen werd op het gemeentehuis. BEVERLY HILLS (Californië) De Amerikaanse componist in het lichte genre Jimmy McHugh is op 74-jarige leeftijd in zijn woning in Beverly Hills overleden. McHugh had wereldbekende succes nummers op zijn naam staan, zoals I can't give you anything but love, baby, I'm in the mood for love, On the sunny side of the street en Comin' in on a wing and a prayer. Hij heeft een be langrijke bijdrage geleverd aan het op gang brengen van de carrière van Duke Ellington. Het lang verwachte moment, ballonnen gaan de lucht in. De UTRECHT De helft van de hande laren in nieuwe en gebruikte motor voertuigen heeft vorig jaar betere za ken gedaan dan het jaar daarvoor. Dit is gebleken uit een onderzoek dat de Bovag heeft gedaan. In het jaar verslag van de organisatie wordt ge zegd dat bijna zestig procent van de be drijven de netto-winst gunstiger be oordeelde dan in 1967. In de werkplaatsen van Nederlandse garagebedrijven ging het beter. Volgens het jaarverslag heeft de gehe le bedrijfstak betere verkopen geboekt. De helft van de garages meende, dat hun positie ten opzichte van de witte pompen hetzelfde is gebleven. Jaarlijks worden in ons land twee maal zovel gebruikte als nieuwe auto's verhandeld. WEEHAWKEN. (New Jersey) De Nederlander J. B. (34) is gisteren in Weehawken in New Jersey gearresteerd Hij wordt er van verdacht de uit Bretagne afkomstige mevrouw Danielle Galan (28) te hebben vermoord. Het slachtoffer is 28 april dood aan getroffen in de badkamer van haar huis. De woning maakt deel uit van een blok flats, waarin de Nederlander als concierge werkte. De man is getrouwd en heeft drie dochters. De 24-jarige echtgenoot van het slachtoffer Jean Galan ontdekte de moord. Hij zei ook, dat anno 1969 heel wat meer zorg wordt besteed aan de jeugd door de overheid dan dat nog niet zo lang geleden het geval was. „Het is goed om in dit verband nog even een ver gelijking met vroeger te trekken.." Ook Lienden is niet achter gebleven met voorzieningen voor de jeugd. Dr. Van Eek zag er gistermiddag een van de duidelijkste bewijzen van; het nieu we sportcomplex, bestaande uit een gymnastiekzaal, een verwarmd open- luchtbad, een speelveld en een kleine speelweide, dat totaal bijna een half miljoen heeft gekost. Hij wees ook op de voortvarendheid waarmee het gemeentebestuur het on derwijs de laatste jaren heeft aangepakt. De scholenbouw is goed van de grond gekomen en vindt nog steeds voortgang. „Lienden is een kleine gemeen schap, waar veel van gemaakt kan worden", aldus dr. Van Eek aan het eind van zijn rede. Met een schop, waaraan een kleurige strik was geknoopt, plantte hij vervol gens het lindeboompje en hij deed dat zo bedreven dat de paar gemeentewerk lieden die klaar stonden om de helpen de hand te bieden er nauwelijks aan te PARIJS Een lading hasjiesj en ma rihuana, bestemd voor Nederland, is in Frankrijk gestrand voordat zij ons land kon bereiken. Dat is te danken aan de burgerzin van de Zwitserse schrijver Johannes von Martinez. Hij had in Chateauroux, 300 km ten zuiden van Parijs, een Spaanse lifter in zijn auto genomen. Deze zei Francisco Montanares te heten, en student te zijn. Hij was op weg naar Nederland en was erg blij, dat hij mee kon rijden tot Pa rijs. Daarna stak hij een sigaret op. De lucht die de sigaret verspreidde, deed de bestuurder verwonderd vragen wat hij eigenlijk rookte. „Marihuana", antwoordde de Span jaard zonder blikken of blozen. „Wilt u er ook een?" De Zwitser weigerde, reed naar Pa- DAMASCUS (Syrië) Het drie da gen oude linkse bewind van Soedan heeft dinsdag Oost-Duitsland volledige diplomatieke erkenning verleend, zo meldt radio-Omdoerman. Dit besluit is genomen door de uit tien leden bestaande nationale revolu tionaire raad, welke jongstleden zon dag in een zonder bloedvergieten ver lopen staatsgreep de macht heeft over genomen. De nieuwe premier Bakr Awadallah heeft de erkenning meegedeeld aan de Oostduitse handelsvertegenwoordiger in Khartoem. Deze was volgens de ra dio zeer verheugd en stelde voor dat de Oostduitse minister van Buitenland se Zaken Otto Winzer onmiddellijk een bezoek aan de Soedan zou brengen. Winzer zou dan kunnen onderhandelen over een snel tot stand te brengen poli tieke en economische samenwerking tussen de Soedan en Oost-Duitsland, maar uit de radio-uitzending bleek niet of het voorgestelde bezoek door de lei ders van de Soedan was aanvaard. Soedan is hiermee h et derde ndet- communistische land ter wereld gewor den, na Irak en Cambodja, dat het be wind van Ullbricht erkent. De erken ning was het eerste grote politieke be sluit, dat het nieuwe bewind na de om verwerping van de regering van pre sident Ismail Azhari, die een mid denkoers volgde, heeft genomen. De revolutionaire raad heeft, zo meldt de radio verder, een eis ontvan gen van de vakbeweging dat de lei ders van het verjaagde bewind snel be recht zullen worden, wegens het „be nadelen van de belangen van het volk." Ook wordt een scherpe prijsda ling geëist van de prijzen voor levens middelen en andere artikelen en stren ge controle op de openbare markten. Generaal Jgarar Numairi, de nieuwe sterke man, heeft toegezegd deze eisen te zullen verwezenlijken. De delegatie die de petities had ingediend verliet buitengewoon opgewekt de bespreking. rijs en stopte voor het politiebureau bij de Porte d'Italie. In zijn rugzak en zijn reistas vond de politie een kilo hasjiesj, enkele hon derden marihuanasigaretten, vijf opium pijpjes en een klein zakje heroïne. „Ik had dit allemaal in Nederland willen verkopen", beende de Span jaard. Hij is nu opgesloten in de Santé- gevangenis. DEN HELDER In een brief aan de Amsterdamse politie heeft de Helderse huisarts J. J. Fahrenfort geprotesteerd tegen het gebruik van honden en paar den als „wapens" tegen mensen. De heer Fahrenfort is hiertoe geko men, nadat hij had gezien hoe de poli tie tijdens de rellen bij het Maagden huis dieren inzette. „Paarden en honden zijn natuurlijke vrienden van de mensen", zegt de heer Fahrenfort. Hij protesteert tegen het feit dat „redeloze wezens" worden mis bruikt tegen mensen, die uit zelfverde diging genoodzaakt kuhnen zijn de vier voeters te doden. DEN HAAG Staatssecretaris Van Son (economische zaken) heeft het za kenleven gisteren opgeroepen meer „voorlichting" (in plaats van soms mis leidende reclame) in zyn produkten te stoppen. Op een internationaal congres van warenhuizen in Den Haag zei hij: Het zou nuttig zijn als industrie en handel meer aandacht zouden besteden aan ge breken in de voorlichting. Zij zouden moeten bekijken wat kan worden ge daan om werkelijk vertrouwen bij de consument te wekken door toereikende voorlichting, aldus de heer Van Son. TUCSON Een van de pioniers van de vliegtuigbouw, Allan Haines Lock heed, is dinsdag op 80-jarige leeftijd in Tucson (Arizona) overleden.Hij sticht te samen met zijn broer in 1912 de vlieg tuigfabriek Lockheed, die op het ogen blik op de ranglijst van belangrijke in dustrieën in de Verenigde Staten de 24ste plaats inneemt. NUTSSPAARBANK AAN DE MARKT 1 TE VEENENDAAL NUTSSPAARBANK VEENENDAAL BONDSSPAARBANK

De Vallei | 1969 | | pagina 8