Slagen Apollo-11 bepaalt tempo van maanreizen Pohers programma biedt weinig verrassingen Veel lof van Russen voor prestaties Apollo-10 biJ BEZET JORDANIË OPGEROEPEN TOT STAKING OP 5 JUNI Treinbrand in tunnel Neger kan burgemeester van Los Angeles worden 25 GOLDEN FICTION FILTER-KINGS Ruimtevaarders weer in gezinnen -fr Nader overleg met bemanning H/e&q&urf' nèk omofeAs cm hows o(a<ns Amnestie voor gevluchte Tsjechen Suikeroogst op Cuba mislukt NA V O-ministers een Vingertje pijn. Grote meid. Mama heeft jodium. Zonder bijt. V eroordelingen in Polen Brandt negatief over Pools voorstel GM-vrachtauto's gevaarlijk Campagne vol haat en beschuldigingen BESPREKING TEXAS DELON VEROORDEELD IN ROME betadine jodium TIME VEBODEN IN ZUID-VIETNAM WAARSCHUW IJS G NIEUWE CHEF-VLOOT VAN NAVO-ZUID totaal nieuw en mild amerikaans WOENSDAG 28 MEI 1969 HOUSTON Het zal afhangen van de resultaten van de tocht van de Apollo-11 naar de maan in welk tempo de daarop volgende reizen naar de maan zullen worden uitgevoerd. Slagen Armstrong en Aldrin er in ju li niet in de maan te bereiken, dan zul len met tussenpozen van telkens twee en een halve maand net zolang pogin gen worden ondernomen tot het gestel de doel is bereikt. Zetten Armstrong en Aldrin wel in Juli voet op de maan dan zullen de daarna volgende reizen naar de maan met langere tussenpozen worden on dernomen. In dat geval vertrekt de Apollo-12 naar de maan in november en zal de Apollo-13 vier maanden daar na op de maan af gaan. Stafford, Cernan en Young, de leden van de bemanning van de Apollo-10, gaan op 2 juni een lange voorbespre king houden met de leden van de be manning van de Apollo-11, Armstrong, Aldrin en Collins. De mannen van de Apollo-11 zullen graag nog eens van Stafford, Cernan en Young willen ho ren welke technische problemen zich tijdens de laatste „generale repetitie" hebben voorgedaan en hoe zij die heb ben opgelost. Vandaag beginnen Stafford, Cernan en Young na even thuis te zijn ge weest in het centrum voor beman de ruimteschepen in Houston al aan een reeks technische nabeschouwingen van hun tocht in de Apollo-10 om de maan, samen met verscheidene groe pen experts. Terwijl een band speelde „Up, up and away" en „Deep in the heart of Texas" sprongen de drie mannen die precies 24 uur eerder van de maan terugge keerd waren, uit het vliegtuig dat hen nonstop van de Samoa-eilanden bracht. Hun eerste handeling na hun vrou wen en kinderen omhelsd te hebben was de halskettingen om de nekken van de geliefden te draperen. De lan cering voor de Apollo-11 is op Kaap Kennedy vastgesteld op 16 juli, maar een autoriteit van het ruimtevaart agentschap heeft gezegd dat de Apollo- 10 enkele vragen heeft doen rijzen, waardoor de lancering een maand of twee maanden uitgesteld zou kunnen worden. Nog steeds met het baseball-petje op dat de astronauten kregen toen zij aan boord van het vliegdekschip Princeton gingen, verklaarde Young voor de me nigte: „De maan heeft geen spiertje lucht en die maan is geen Texas en wij zijn beslist blij dat wij hier zijn." En ten slotte Cernan: „Ik ben er meer dan ooft van overtuigd dat er geen plek is waar wij uiteindelijk niet naar toe kunnen gaan en dat er niets is wat wij ten slotte niet kunnen doen." ADVERTENTIE PRAAG President Ludvik Svobo- da heeft amnestie afgekondigd voor duizenden Tsjechoslowaken die het land verlieten of illegaal in het buiten land bleven na de Russische invasie van autgustus 1968, mits zij voor 15 september terugkeren. In de proclamatie van Svoboda wordt gezegd, dat de amnestie ver leend wordt „in het belang van verge makkelijking van de terugkeer naar hun vaderland van Tsjechoslowaakse burgers, die de republiek verlieten zonder toestemming van de Tsjecho slowaakse autoriteiten en in het bui tenland bleven". De verklaring houdt een verhuld dreigement in voor Tsjechen en Slowa- ken die na september denken terug te keren, zonder hun verblijf in het bui tenland te legaliseren. De amnestie strekt zich ook uit tot hen die ervan beschuldigd worden „aangezet te hebben tot de misdaad de republiek in de steek gelaten te hebben." Dit doelt op grensautoritei- ten die hun landgenoten hielpen het land te verlaten in de dagen van de invasie hoewel hun papieren niet in or de waren. De amnestie is van toepas sing op een ieder die het land verlaten heeft tussen 9 mei 1968 en vandaag. Het juiste aantal Tsjechoslowaken dat nog in het buitenland vertoeft is hier niet bekend, maar men gelooft dat het in de tienduizenden loopt onder wie veel bekwame technici, natuurkun digen en intellectuelen. Sommigen van hen hebben al stap pen genomen om het Tsjechoslowaak se staatsburgerschap op te geven en te emigreren, voor het merendeel naar Canada, Amerika, Australië, Zuid-Afrika en Westeuropese landen. De bemanning van de Apollo-10 is in Houston teruggekeerd. De astronauten viel een warm welkom ten deel van hun familieleden. Hier wordt Eugene Cernan onstuimig door zijn 6-jarige dochter Tracey omhelsd. ROME Een rechtbank in Rome heeft de Franse filmacteur Alain De- Ion bij verstek veroordeeld tot vier maanden, omdat hij een Italiaanse foto journalist had aangevallen. De rechter, Alfredo Pascuicco weigerde de vonnis sen tegen Delon en twee van zijn Fran se vrienden voorwaardelijk te maken. Veroordeeld met Delon werden Jean Bonnotte en Pierre Caré. De fotojournalist, Giuseppe Arnone verklaarde voor de rechtbank dat hij aangevallen werd, dat Delon, Bonnotte en Caré zijn camera stuksloegen toen hij probeerde een foto van de acteur te maken in een restaurant in maart van dit jaar. PARIJS Waarnemend president Alain Poher van Frankrijk heeft op een persconferentie in het Senaatsge bouw te Parijs, het regeringsprogram ma bekendgemaakt dat hij zal uitvoe ren als hij gekozen wordt als opvolger van generaal De Gaulle. Het twaalf punten tellende program bood na de verkiezingstoespraken van Poher in de afgelopen weken weinig verrassingen. Wat de buitenlandse politiek betreft: Frankrijk staakt zijn boycot van de ontwapeningsconferentie in Genève. Het zal in een met zijn traditionele vriendschappen overeenstemmende geest 'bijdragen tot een billijke oplos sing van het conflict tussen Israël en de Arabische landen. De Gaulle's be sluit om een wapenembargo af te kon digen tegen een enkel land is onaan- MOSKOU In de Sovjet-Unie heeft men de kranten en het publiek lof toegezwaaid aan het adres van de astronauten van de Apollo-10. Men prees hun dapperheid en hun gevoel voor humor. De Pravda schreef over „drie dappere meosen die alweer een nieuwe en fraaie pagina hebben ge schreven in de geschiedenis van de be zwering van de ruimte." Het blad prees voorts de prestaties van de Amerikaanse specialisten en hun wakkere kosmonauten (zoals men in de Sovjet-Unie de astronauten beti telt). „Het volk van de Sovjet-Unie felici teert de Amerikaanse kosmonauten, specialisten en arbeiders en wenst hun nog meer succes bij de vreedzame ont wikkeling van de kosmische studies", aldus de Pravda. De voorzitter van de Sovjet-commis sie voor de bevordering van interpla netaire vluchten, Sedof, vindt het een van de grootste successen van de vlucht van de Apollo-10, dat alle voor naamste instrumenten uitstekend en betrouwbaar hebben gefunctioneerd. Hij prees de kleurentelevisie-uitzen dingen. Trud, het orgaan van de Sovjet-vak- bonden, schreef dat de astronauten de acht dagen durende vlucht met eer en succes hebben volbracht. De schrijver van het artikel maakte melding van een „vrolijke opvoering" van de be manning van de Apollo-10-vlucht tij dens een van de televisie-uitzendingen, namelijk toen de drie mannen acroba tische manoeuvres uitvoerden op de zang van Frank Sinatra van „Fly me to the moon", die werd gespeeld op HAVANA Premier Fidel Castro van Cuba heeft bekendgemaakt, dat de suikerproduktie in zijn land op het ogenblik 4.277.482 ton is, d.w.z. 85 pet. van hetgeen zij zou kunnen zijn. De re gering zou maatredelen nemen om deze kwestie op te lossen. Premier Castro zei evenwel, dat hij ondanks de huidige moeilijkheden optimistisch gestemd was over de toekomst. Hij verzekerde, dat het streefgetal van tien miljoen ton sui ker voor 1970 zal worden gehaald. BRUSSEL Vandaag komen op het hoofdkwartier van NAVO te Brussel de ministers van Defensie van 14 landen bijeen. De besprekingen zullen een dag duren, en daarop volgen besprekingen, die twee dagen zullen duren te Londen, waaraan door zeven landen deel uitma kend van de N.P.G. (Nuclear Planning Group) van de NAVO zal worden deel genomen. Het voornaamste onderwerp van ge sprek van vandaag is het plan van Ca nada om het merendeel van de Canade se troepen, 10.000 man in totaal sterk, uit Europa terug te trekken. Frankrijk neemt niet deel aan de be sprekingen en aan de officiële maaltij den die erop volgen. een bandrecorder die zij heimelijk mee aan boord hadden genomen. De Sovjet-pers toonde zich dus en thousiast, zij in mindere mate dan el ders in de wereld. Men deed het nogal „kalm aan" met de koppen terwijl de artikelen over de vlucht over het alge meen niet lang waren. ADVERTENTIE WARSCHAU Twee hoge Poolse functionarissen, Franciszek Fischhou- der en Aontini Stencel, zijn dinsdag tot elf en negen jaar gevangenisstraf ver oordeeld omdat zij een staatsexporton- derneming hadden benadeeld voor 236.000 zlotys (f 35.000). Zij hadden ho gere bedragen voor personeel opgegeven dan nodig was en het geld onder zich zelf en anderen verdeeld. vaardbaar. „Europa" moet zijn een heid vergroten en zich uitbreiden. Er moeten besprekingen worden geopend met Engeland en alle landen die be reid zijn zich aan de verdragsi-egels te onderwerpen. Er moet een topconfe rentie over de toekomst van Europa komen. De vreedzame coëxistentie, de ont spanning en de dialoog met het oos ten, zullen worden voortgezet. Frankrijk zal een garantie voor zijn onafhankelijkheid en veiligheid vinden in een vernieuwd Atlantisch bondge nootschap, waarin een verenigd Euro pa een gelijkwaardige partner is van Amerika. Aangaande het binnenland, gaf Po her drie doelstellingen aan: economi sche expansie, volledige werkgelegen heid en monetaire stabiliteit. De land bouw neemt een centrale plaats in. Al leen een gemeenschappelijke Europe se landbouwpolitiek, aangevuld door opening van de Britse markt en een organisatie waarin de onderontwikkel de landen zijn opgenomen, kan een op lossing brengen voor het overschot van de Franse produktie en een ant woord geven op de problemen van on dervoeding in de wereld, daarbij een einde makend aan de schandalige spe culatie op de wereldmarkten van land- bouwprodukten. Het plan-Mansholt biedt geen werke lijke oplossing. De staat heeft als eer ste plicht te verzekeren dat onderwijs en opleiding van zijn burgers in orde en rust verlopen. De voorlichting moet objectief zijn. Het ministerie van Voor lichting wordt opgeheven. Radio en te levisie krijgen nieuwe statuten die hun vrijheid en objectiviteit waarborgen. De journalisten van de ORTF die na de mei-crisis van 1968 waren ontsla gen, kunnen hun baan weer terugkrij gen. Van de kiezers die blijkens een opi nieonderzoek van plan zijn op Alain Poher te stemmen, heeft 88 procent „neen" gestemd bij het referendum van 27 april, dat op de nederlaag van De Gaulle uitliep. Ongeveer eenderde van Pohers aanhang bestaat uit mensen die gewoonlijk links stemmen, terwijl 22 pet. van de stemmen van rechts komt en 28 pet. van het centrum. De redenen waarom men op Poher wil stemmen lopen sterk uiteen. Vijf enveertig procent is van oordeel dat hij vertrouwen inboezemt, en een iets lager percentage vindt dat hij intelli gent en sympathiek is. Slechts tien procent gelooft dat hij efficiënt is, ter wijl 14 procent in hem een man van de daad ziet. Uit het resultaat van het onderzoek dat dinsdag in Le Figaro is gepubli ceerd, blijkt voorts dat de aanhang van de 60-jarige kandidaat van het centrum wat de eerste stemronde betreft op zondag a.s. is verminderd van 39 procent in de week van 11 tot 17 mei tot 32 procent in de afgelopen week. Over de kansen van de andere kandidaten worden geen voorspellin gen gedaan. AMMAN De „opperste commissie voor nationale leiding" in het bezette ge deelte van Jordanië, op de westoever van de Jordaan, heeft alle Arabieren in de bezette gebieden opgeroepen, om op 5 juni een landelijke staking te houden, en tegen de Israëlische bezetting te demonstreren. 5 juni is de tweede verjaardag van de zesdaagse oorlog van 1967 waarin Israël de Arabische troepen vernieti gend versloeg. Het blad Eddifa te Amman heeft gemeld, dat de Israëlische regering voornemens is 6.000 Joodse families over te brengen naar Jeruzalem en naar Hebron. De helft van Jeruzalem alsmede de stad Hebron, zjjn beide bezet Jordaans gebied. Raketten afgevuurd van Jordaans grondgebied hebben dinsdag rónd mid dernacht de stad Jericho, ten noorden van de Dode Zee, getroffen, aldus heeft het Israëlische leger bekendgemaakt. Een Arabier is gewond, drie winkels raakten in brand en verschillende an dere werden beschadigd, aldus een woordvoerder van het leger. Het was de eerste maal sinds de ju- nioorlog van 1967 dat Jericho, een stad van 100.000 inwoners, door direct Ara bisch vuur werd getroffen. Een uur voor de beschieting van Je richo, zijn raketten neergekomen bij NEW YORK Een forensentrein is dinsdag in brand geraakt, terwijl hij zich bevond in de tunnel onder de Hud son rivier. Minstens 200 pasagiers za ten in de trein die enkele minuten voor de brand uitbrak Pennsylvania Station in westelijke richting had verlaten. De trein is stilgezet in de tunnel, die spoe dig vol rook kwam te hangen. Volgens de politie is een persoon om gekomen bij de brand en zijn er „vele tientallen" die letsel hebben opgelopen, tengevolge van het inademen van rook. 45 Minuten na het uitbreken van de brand kon de trein, die bestond uit vier rijtuigen, door een lokomotief uit de tunnel worden geduwd. Een aantal passagiers zag kans het einde van de tunnel te bereiken. Kort na het uitbreken van de brand viel de stroom uit in de trein waardoor het vol ledig donker werd in de tunnel en de passagiers op de tast hun weg moesten vinden. SAIGON Het laatste nummer van het Amerikaanse weekblad Time is in Zuid-Viëtnam verboden. In een artikel was, zo wordt hier verklaard, „schade toegebracht aan de nationale politiek door aan te dringen op het vormen van een coalitieregering, hetgeen ook nade lig was ten aanzien van de strijdlust van de Zuidvietnamese strijdkrachten". de Israëlische potasfabrieken in Sedom aan de zuidkust van de Dode Zee. Er zijn geen slachtoffers gemeld en er werd, volgens de legerwoordvoer- der geen schade aangericht. Bij Sedom is het vuur door Israëli sche eenheden beantwoord. Israëlische soldaten hebben bij een zuiveringsactie in het gebied van Ga za, dinsdag 10 Arabieren gearresteerd, die verdacht worden van sabotage-ac- tiviteiten. Maandag is een moordaan slag gepleegd op een Israëlische grens wacht in dit gebied. De Arabieren waren lid van het „Volksfront voor de bevrijding van Pa lestina" (PFLP) en hebben bekend dat zij zich hebben schuldig gemaakt aan terreur in Gaza zowel als in Israël. In Ramallah zijn vijf leden van een El Fatah-groep veroordeeld tot levens lange dwangarbeid. Zij waren betrok ken bij een gevecht met Israëlische mi litairen waarbij een lt.-kolonel gedood werd. Israël heeft de Jordaanse regering gewaarschuwd, dat het zeer krachtige tegenmaatregelen zal nemen wanneer de aanvallen van Jordanië uit op Is raëlische nederzettingen voortduren, zo is dinsdagavond van gezaghebbende zijde in Tel Aviv vernomen. De waar schuwing zou door bemiddeling van een derde land aan de Jordaanse re gering zjjn overhandigd. Beschietingen van Joodse nederzettingen komt de laatste tijd steeds veelvuldiger voor. Dinsdagochtend was de kibboets Asjdot Ja'acov, ten zuiden van het meer van Tiberias, het doelwit bij een beschie ting. Vanmorgen is er aan de gewoonlijk rustige demarcatielinie tussen Syrië en Israël een gevecht uitgebroken. Vol gens Israëlische militairen werd het vuur (met mortieren en licht geschut) door de Syriërs ingezet. De Syriërs, zei men, waren gaan schieten op een Israëlische patrouille en op Israëlische geschutsopstellingen, en het betrof hier het ergste incident in het noordelijke deel van de hoogten van Golan sinds de oorlog van 1967. Het gevecht begon vanmorgen om 4 uur 30 en het heeft drie uur geduurd. Bemiddelaars van de V.N. zorgden voor een staken van het vuren, dat kort na het ingrijpen van deze func tionarissen ophield. WARSCHAU De Poolse minister van Buitenlandse Zaken, Jedrychofski, heeft in een toespraak te Szczecin (het vroegere Stettin) gezegd, dat de Westduitse reactie op het Poolse voor stel inzake sluiting van een afzonder lijk verdrag, waarbij Polens naoorlog se grens met Duitsland als definitief wordt erkend, negatief is geweest. Hij hoopte dat dit niet Bonn's laatste woord over de kwestie zou zijn. Jedrychofski doelde op mededelin gen van de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Willy Brandt op een recente persconferentie. Diens ver klaring „kan ons niet tot optimisme stemmen en men moet inzien dat ze in wezen negatief is", aldus de Poolse bewindsman. Brandt had volgens hem naar oude revisionistische formules gegrepen volgens welke een definitie ve oplossing van de grenskwestie al leen door een regering voor geheel Duitsland en een Duits vredesverdrag tot stand kon worden gebracht. Som mige Westduitse kranten hadden het Poolse voorstel serieus en verstandig becommentarieerd, maar ze vormden een minderheid, aldus Jedrychofski. WASHINGTON De Amerikaans* autofabrieken „General Motors" hebben de eigenaars van ongeveer 150.000 be stelwagens gewaarschuwd, dat de wie len van deze voertuigen kunnen bezwij ken als het aangegeven laadvermogen wordt overschreden. Het gaat om de mo dellen GMC 1960-1965 en Chevrolet van driekwart ton. Volgens de directeur van het Ameri kaanse federale bureau voor de veilig heid op de weg, Robert Brenner, heeft „General Motors" deze brief doen uit gaan, nadat het ministerie van Verkeer had gedreigd, de onderneming te ver plichten om de karakteristieke zwak heid van deze modellen te onthullen. Overigens was bij het onderzoek tot dusver niet gebleken, dat de wielen ge breken vertonen. „General Motors" heeft laten weten, dat er nog nooit een wiel is bezweken van een voertuig, dat niet overbelast was. De fabriek raadt de eigenaars van de betrokken bestelwagens echter toch aan, op haar kosten de wielen te laten vervangen, als zij van plan zijn, hun voertuig zwaarder te beladen dan het aangegeven vermogen. De Israëlische ambassadeur Siüm- shon Arad heeft negen Nederlan ders de medaille met oorkonde van het internationaal instituut Yad Vas- hem in Israël uitgereikt. De Nederlan ders hebben zich in de tweede wereld oorlog moedig gedragen en zich offers getroost om het leven van Joodse me deburgers te redden. rV$ -%0'S LOS ANGELES De kans is groot dat in Los Angeles, de Amerikaanse filmstad aan de westkust, vandaag een neger tot burgemeester wordt gekozen. Enkele uren voor, de stemlokalen opengingen, gaven de opiniepeilingen de 51-jarige oud-politieman Thomas Bradley - een neger - een voorsprong van vijftien procent op zijn rivaal, de huidige burgemeester Sam Yorty (59). Aan de verkiezingsdag is een ontstel lend grove en felle campagne vooraf gegaan, waarin alle registers van de techniek die in Amerikaanse verkie zingscampagnes wordt gebruikt, wijd zijn opengetrokken. Beschuldigingen van racisme, communisme en corrup tie vlogen over en weer. Ralph Bunche, een neger, plaatsver vangend leider van de Amerikaanse delegatie bij de VN sprak zich in een verklaring ten gunste van Bradley uit. Hij beschuldigde Yorty van een „open lijke en vermetele racistische campag ne". Bradley - 21 jaar lang agent van po litie en de laatste zes jaar lid van het gemeentebestuur van Los Angeles voorspelde dat de aanhangers van Yor ty op het allerlaatste ogenblik nog een „haat- en lastercampagne" zullen voe ren. De felle beschuldigingen over en weer hebben de bevolking van de stad in grote politieke opwinding gebracht. Kandidaat BRADLEY Men verwacht vandaag een record op komst van de kiezers. Velen verwach ten dat ten minste 75 procent van de 1.127.224 geregistreerde kiezers naar de stembus zal gaan. De bittere strijd om het burgemees terschap van de stad heeft ook de filmkolonie Hollywood in twee kampen verdeeld met John Wayne als aan voerder van de groep die achter Yorty staat en Burt Lancaster als zijn tegen speler, leider van de groep die Brad ley steunt. Een van de laatste evenementen van de verkiezingsstrijd was een perscon ferentie, die een met verlof zijnde po litieman uitschreef en waarin hij duide lijk maakte dat de politie van de stad en de brandweerlieden in staking zou den gaan als Bradley zou winnen. Bradley, een lange, doorgaans wei nig spraakzame man, heeft in zijn verkiezingscampagne sterk de nadruk gelegd op de gevallen van omkoperij die zich in de achtjarige bestuurspe riode van Yorty hebben voorgedaan. De opvliegerige Yorty beschuldigde Bradley ervan dat hij een vroegere communist in zijn verkiezingsstaf had opgenomen. Hij waarschuwde verder dat de onlusten die zich in de steden Cleveland (Ohio) en Gary (Indiana) - steden met negerburgemeesters - had den voorgedaan ook in Los Angeles zouden uitbarsten als Bradley zou wor den gekozen. BRUSSEL Generaal Lemnitzer, de NAVO-bevelhebber in Europa, heeft de benoeming bekendgemaakt van de Ita liaanse admiraal G. R. Lorenzini tot be velhebber van de NAVO-vlootstrijd- krachten in de sector Zuid-Europa. Ad miraal Lorenzini, die op het ogenblik opperbevelhebber van de Italiaanse vloot is, volgt begin juni zijn landgenoot admiraal L. Sotgiu op, die terugkeert naar een nationale functie. ADVERTENTIE de extra milde

De Vallei | 1969 | | pagina 9