Al kritiek op rapport over nieuwe spelling NATO- TAPTOE Daf-dealer betrouwbare inruilauto MARZINE FINANCIËN en ECONOMIE Commissie-Pée-W esseling stuurde voorstellen naar minister Beschu ld i gingen president van Filippiinen Unicef-geld naar Biafra en Nigeria Tariq Ali uit Frankrijk gezet grootser dan ooit' Oostduits agent gearresteerd Omzetstijging Lucas Bols v. Berkel-patent beter jaar Figee maakt schoon schip Mulder-V ogem 'n verloren zaak Sterke expansie bij Ago Beleggings fondsen onder fiscus Dit is de heer Van Vliet hij wil volgende maand op vakantie, en hij heeft nog niet geboekt WAGONS-LITS/f COOK reist met u mee MEESTE FRANSEN WIL- LEN IN NAVO BLIJVEN JODEN LN ARABIË VOGELVRIJ DUITS ECHTPAAR VAN SPIONAGE VERDACHT Man beklemd tussen treinbuffers GORTI BURGEMEESTER LN LOS ANGELES ARNHEM 1 Ga naar de voor een uiterst tot en met gecontroleerde en let op dit garantie-vignet Coupon van Doorne's Automobielfabrieken N.V. voorkomt reisziekte BATAVA ZOEKT FUSIEPARTNER Nederlander stal in Oostenrijkse kloosters KLENE VERWACHT GELIJK RESULTAAT ragina 13 DONDERDAG 29 MEI 1969 r\EN HAAG De Belgisch-Nederlandse commissie Pée-Wessclings heeft het rapport met de eindvoorstellen voor de spelling van de bastaardwoorden gisteren aan minister Veringa (Onderwijs) aangeboden. De commissie is enigszins buiten haar boekje gegaan. Niet alleen voor een aan tal on-Nederlandse woorden wordt een nieuwe spelling voorgesteld, ook voor een aantal onmiskenbaar oerhollandse werkwoordsverbuigingen wordt vereen voudiging aanbevolen. De commissie vindt dat uitgangen op „dt" dienen te verdwijnen. Zou men in dat geval werkwoorden met de uit gang „den", zoals bijvoorbeeld „ant woorden" kunnen vervoegen met „ik antwoort, jij antwoort enzovoorts..", dan toch vindt de commissie Pée-Wes selings dat dit te vèr voert. Zij stelt voor: „ik antwoord, jij antwoord", enzo voorts. Het huis brand De letter waarmee de verbuiging wordt aangegeven, sluit dus aan bij de uitgangn die het hele werkwoord heeft: hij vind, het huis brand, maar wel weer Jan loopt, het meisje praat, en lust snoepjes, want in de hele werkr- woorden lopen, praten of lusten komt immers geen d in de uitgang voor. Hij prate Ook de verleden tijden worden een voudiger geschreven. De verdubbeling van letters verdwijnt. Hij antwoordde kan volgens de commissie worden ge schreven als hij antwoorde. Hij praatte wordt „hij prate". Mo gelik Een ingrijpende nieuwe schrijftrant wordt ook voorgesteld voor de woorden die eindigen op „lijk", zoals mogelijk, duidelijk. De commissie stelt voor „lik" te schrijven. Dus: mogelik, aan- vankelik, begrijpelik. Die verandering loopt vooruit op een spellingswijze die in de toekomst nog wel eens nodig zal blijken te zijn: Het invoeren van éénzelfde teken voor „ei" en „ij". Hij zei Menigeen haspelt immers die twee verschillende letters, die hetzelfde klin ken, door elkaar. Nu durft de commis sie nog niet éénzelfde teken voor te stellen, omdat er dan te veel verwar ring zou ontstaan. Voor een schrijfwij ze als „zij zij" in plaats van zij zei voelt de spellingcommissie nog niet. Maar wel stelt zij alvast voor de toonloze uitgang „lijk" door „lik" te vervangen. Prakties Woorden die nu eindigen op „isch" wil de - commissie voortaan met „ies" schrijven. Dus: Belgies,„prakties, demo cratie®, lqgies. Voor de nu verschillend gespelde uitgangen „iën" en ieën" wordt iën voorgesteld. Dus ideën in plaats van ideeën, kniën inplaats van knieën. Ook: melodiën, skiën. Fraksie Voorts wordt voorgesteld de c die wordt uitgesproken als „k" met „k" te schrijven: aktueel, ekseem. kandidaat, kollege, fraksie, kurator, lektor. Seintuur In de ingeburgerde woorden waar de .c" als „s" klinkt, heeft de commissie liever een spelling met „s": basil, sein tuur, sel, servelaatworst, sentimeter, sentrifuge, desember. Chauffeur Veel minder drastisch (volgens de commissie drasties) zijn de voorstellen voor hernieuwde schrijfwijze van in Nederland door en door ingeburgerde woorden van vreemde komaf, zoals eau de cologne, Marxist, chauffeur, di ner en cahier. De commissie heeft twee jaar geleden wel voorgesteld er odeklonje, marksist, sjofeur, dinee en kajee van te maken. Maar de kritiek is zo heftig geweest, dat de voorstellen teruggetrokken zijn. Bebie Uitzonderingen op dit principe vor men de voorgestelde spelling voor ra cen (resen), cake (keek), frame (freem) Voorts bebie, flet, trem en trenen. Die woorden wil de commissie maar liever op zdjn Hollands spellen, omdat ze zo vaak worden verbogen, waardoor de in dit geval Engelse spelling on bruikbaar wordt. Gematigd De commissie Pée-Wesselings heeft er vooral naar gestreefd voorstellen te doen die spelling vereenvoudigen zon der dat deze al te veel inbreuk doen op schrijfregels die nu bestaan. Zoals prof. dr. J. H. Wesselings gis teren zei: „Wij konden kiezen tussen een progressieve en een conservatieve spelling. Wij zdjn gematigd geweest". De hoogleraar stelde, dat er vooral rust in de spelling moet komen. Volgens de commissie kan de voorgestelde spel ling enkele tientallen jaren mee. Kritiek Op dat gematigde standpunt is al kritiek geoefend door de „Vereniging voor wetenschappelijke spelling", die vindt dat spellingswijziging pas vrucht baar is als het huidige spellingsbeeld MANILLA Een poging van de Fi lippijnse oppositie om president Mar cos wegens „schending van de grond wet" in staat van beschuldiging te stel len, blijkt weinig kans van slagen te hebben. De juridische commissie van het Huis van Afgevaardigden, die de kwes tie dinsdag in behandeling heeft geno men, heeft al als haar oordeel te ken nen gegeven, dat de grondwetsschen ding alleen dan strafbaar is, als er sprake is van opzet. Voorts vindt de commissie dat het parlement niet de plaats is om halve waarheden en onge fundeerde beschuldigingen tegen het staatshoofd te uiten. De aanklacht is afkomstig van de leider van de liberale oppositiepartij, Justiniano S. Montano, die president Marcos niet alleen van schending van de grondwet heeft beschuldigd, maar ook van omkoping en het handelen in strijd met zijn ambtseed door op dic tatoriale wijze zich te bemoeien met de zaken van plaatselijke besturen. De juridische commissie bestaat hoofd zakelijk uit leden van de regerende na tionalistische partij. Prins Bernhard heeft gistermiddag de nieuwe vestiging van de N.V. Electriciteitsmaatschappij A.E.G. aan de Aletta Jacobslaan te Amster dam officieel geopend. Voor de opening maakte de prins een rondgang door het gebouw, waarbij de heer F. A. Kleene (rechts), directeur van A.E.G., een uiteenzetting gaf over de werking van moderne opnameversterkings- en afspeelapparatuur. door een geheel nieuw vervangen wordt. Die vereninigig wil bijvoorbeeld voor ei/ij en voor au/ou één teken. Voorts hij antwoort in plaats van hij antwoord" en wep" in plaats van „web" omdat de door de commissie Pée-Wesselings gehandhaafde „d" en „b" nu eenmaal als „t" en ,p" klinken. De vereniging meent dat pas dan de spellingsproblemen verdwijnen. „De commissie is halverwege in haar op dracht blijven steken", meent ze. Kamer Het woord is nu aan de Staten-Gene- raal. De Tweede Kamer kan, als minis ter Veringa het werk van de commissie aan haar voorlegt, amendementen in dienen, vragen om drastischer wijzingin- gen, dan wel de voorstellen in hun ge heel verwerpen of aannemen. België België en Nederland kunnen niet af zonderlijk de nieuwe spelling aanne men. Het Cultureel Akkoord dat tus sen beide landen bestaat, vereist dat er op het punt van de spelling eenzelfde basislijn wordt gevolgd. ADVERTENTIE Onmogelijk? Speciaal voor late vakantie-planners reserveerde Wagons-Lits//Cook hotelkamers in zonnige streken. Meneer Van Vliet weet dat al jaren. Praat ook eens met vrouwen en mannen die de prettigste plekjes ter wereld kennen. En die voor u graag in dienstregelingen duiken, hotels uitzoeken, tickets klaarmaken, geld wisselen, reischeques verzorgen, verzekeringen afsluiten, ingewikkelde reizen uitstippelen, of u een prettig geprijsde all-in vakantie adviseren. Wagons-Lits//Cook wéét hoe belangrijk die paar weken vakantie zijn, en handelt daarnaar. Vandaar dat alomvattende programma: zon, zee, bergen, sneeuw, vliegtuig, boot, trein, hotel, apartement, bungalow... Loop eens binnen bij Cook voor een vrijblijvend advies. U bent er welkom. Ook in al die buitenlandse kantoren. 460 Kantoren In 56 landen. Voor Nederland In Alkmaar. Almelo. Ameterdam, Amstelveen. Apeldoorn, Arnhem, Biltnoven. Eindhoven. Enschede, Groningen. Den Haag. Haarlem, Hilversum. Leeuwarden. Nijmegen, Rotterdam, Utrecht, Zwolle. PARIJS Drie van de vier Fransen zijn er voor, dat Frankrijk in de NAVO blijft. Dit is gebleken uit een opiniepei ling van de Franse vereniging voor de Atlantische Gemeenschap. Terwijl in oktober 1967 slechts 54 procent van de ondervraagde Fransen zich voor voortgezet lidmaatschap van de NAVO uitsprak, is dit aantal thans tot 74,5 procent gestegen. Voor het uit treden van Frankrijk uit de NAVO spreekt zich slechts 11,5 procent uit, te gen 12 procent in 1967. 24,1 procent van de ondervraagden is van mening, dat Frankrijk geen deel moet uitma ken van enigerlei militaire organisatie, maar neutraal moet blijven. Bijna 60 procent meent, dat Frank rijk zich met zijn eigen strijdmacht niet doeltreffend verdedigen kan. 29 procent vindt deze strijdmacht wel toereikend. Voor 7,4 procent van de ondervraag de Fransen, is Duitsland een „even tuele tegenstander" van Frankrijk. Voor China en de Sovjet-Unie is het percentage onderscheidenlijk 9,5 pro cent en 4,8 procent. Door 28,4 procent van de ondervraag den wordt Duitsland vooral als een „economisch gevaar" beschouwd. JERUZALEM De Israëlische mi nister van Buitenlandse Zaken, Abba Eban, heeft het Knesseth (parlement) woensdag meegedeeld, dat in Iraakse gevangenissen zeker vijf Joden zijn doodgemarteld en dat er nog meer dan honderd gevangenen zitten. Ook in Egypte en Syrië zijn tientallen Joden gedetineerd. Hun eigendommen zijn verbeurd verklaard en zij leven onder erbarmelijke omstandigheden. De Is raëlische regering heeft bij V.N.-secre- taris-generaal Oe Thant, de V.N.-com- mssie voor de rechten van de mens en de hoofden van kerken een beroep gedaan, om ten gunste van de Joden in Arabische landen te bemiddelen. Eban zei dat in Irak 2.500 Joden wonen. In Syrië 4.000 en in Egype 1500. Zij leven in voortdurend gevaar. Kritiek op onderzoek inzake Verblifa KROMMENIE De ondernemings raad van de blikfabriek Verblifa in Krommenie voelt niets voor een onder zoek naar de voorgenomen sluiting van de blikfabrieken in Krommenie, Dordrecht en Utrecht door deskundi gen die door de directie worden aange wezen. In een brief aan de Tweede Kamer schrijft de ondernemingsraad, dat de Kamerleden nu in hetzelfde schuitje ko men te zitten als de werknemers van Verblifa. „Over onze hoofden heen is beslist. U krijgt nu in wezen een koek je van hetzelfde deeg", aldus de brief. De ondernemingsraad heeft er voor al bezwaar tegen, dat de directie uit maakt welke deskundigen de sluiting gaan bekijken. DEN HAAG Het Nederlands Comi té Unicef, dat begin van dit jaar 1.400.000 gulden van de Nederlandse re gering kreeg heeft 500.000 gulden voor Nigeria en 900.000 gulden voor Biafra besteed. Het geld voor Nigeria werd gebruikt om het onderwijs en openbare gezond heidsdiensten weer op gang te brengen. De 900.000 gulden wordt gebruikt om maandelijks 700 geneesmiddelen pakketten naar Biafra te zenden. Twee honderd hiervan gaan via het Interna tionale Rode Kruis en 500 via de kerken. BONN Onder ernstige verdenking van spionage is in Bergheim bij Bonn het echtpaar Karl (46) en Erna (45) Driehaus gearresteerd. Het echtpaar was in 1955 van Oost- Duitsland naar de Bondsrepubliek „ge vlucht". Waarschijnlijk hadden zij toen al opdracht tot spionage. Zij woonden eerst in Noord-Duitsland, en later in de buurt van Bonn. Karl Driehaus, een landbouwkundig ingenieur, werkte in Bonn bij de West- duitse federatie voor de ambachtelijke beroepen. Tevoren was hij o.m. direc teur van een landbouwkundige be roepsorganisatie. In beide functies had hij veel contacten met overheidsinstan ties. Hij was een bekwaam amateur fo tograaf en bezat een kostbare foto-uit rusting. PARIJS Tariq Ali, een van de lei ders van de militante studenten in Engeland, is woensdag na zijn aan komst door de politie aangehouden. De politie wilde niet tegen verslaggevers zeggen waarom hij is aangehouden. De in Pakistan geboren Taliq Ali was in gezelschap van Alain Krivine, d trotzkistische kandidaat voor het Franse presidentschap. Beiden kwamen uit Toulouse waar zij deelgenomen had den aan een verkiezingsbijeenkomst. Tariq Ali zou woensdagavond het woord voeren op éën bijeenkomst in een Pa rijs stadion, belegd om de kaftdidatuür van Krivine voor het presidentschap te steunen. Ondanks de protesten van Kri vine, werd Tariq Ali door de politie gearresteerd en meegenomen. ROTTERDAM Bij het opduwen van spoorwagens door een mobiele kraan op een terrein aan de Prinses Beatrixhaven in Rotterdam is gister middag de heer J. Abcouwer uit Schie dam tussen de bumpers geraakt. Hij overleed aan zijn verwondingen. LOS ANGELES De dinsdag in Los Angeles gehouden burgemeestersver kiezingen zijn een overwinning gewor den voor de huidige burgemeester, Sam Yorty, die daarmee een derde Ambtstermijn van vier jaar ingaat. In de verkiezingsstrijd is het er zeer fel toegegaan. Bradley beschuldigde Yorty ervan dat het onder zijn bewind op grote schaal tot corruptie was gekomen. Bradley had volgefts Yorty misbruik gemaakt van zijn huidskleur en in zijn campagne hulp gekregen van de com munisten. ADVERTENTIE Van donderdag 12 t/m zaterdag 21 juni (behalve zondag) op de Grote Markt, 's avonds 9 uur Gala-korpsen uit vele landen. Prijzen; 250 - 4.50 - 5.50 - 6.50 '•>850 -11.50. Plaatsbespreken: (0.25 per pl.) bij V.V.V Arnhem, tel. (08300) 52921-33350 en bij alle andere V.V:V-kantoren PARIJS Een Oostduitser, die vol gens de politie probeerde contact te ma ken met een stenograaf op het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken, is beschuldigd van spionage en wacht nu in de Santé gevangenis op zjjn berech ting. De beschuldigde is Hans Völkner, (41). Mannen van de contraspionage hebben verklaard, dat Völkner lid is van de Oostduitse geheime dienst. Zij zeiden dat Völkner vijf jaar gele den in contact met de stenograaf kwam, toen hij bezoeken aan Parijs bracht. Zij zeiden dat hij als tussenpersoon een Franse journalist had, die aan het begin van dit jaar gestorven is. De namen van de stenograaf en overleden journa list werden niet bekend gemaakt. Op spiopage staat 10 tot 20 jaar. Protest tegen banket voor kardinaal MANILLA De burgemeester van de Filippijnse stad Cebu, Eulogio Bor- res, heeft een Amerikaanse priester er van beschuldigd een demonstratie op touw te hebben gezet in verband met een feestmaaltijd, die werd gegeven ter ere van Julio, kardinaal Rosales. De naam van de Amerikaanse pries ter, die verbonden is aan de universi teit van San Carlos te Cebu luidt Da niel Tully. De demonstratie, waaraan werd deel genomen door in totaal ongeveer 200 studenten alsmede een handvol geeste lijken en anderen, werd dinsdagavond gehouden voor het luxehotel Magellan, waar het banket voor de kardinaal werd gehouden. De kardinaal was kort geleden uit Rome teruggekeerd, waar hij door de Paus was verheven. De demonstranten maakten bezwaar tegen de kostbare ontvangsten en fees telijkheden die voor de kardinaal wa ren georganiseerd en die, zeiden zij, tenminste 50.000 pesos (12.500 dollar) moeten hebben gekost, een bedrag dat door giften bijeen zou zijn gebracht. Burgemeester Borres dreigde met ar restaties, maar tot nu toe is het nog niet zover gèkomen. De zevenjarige Roy van Hoepen uit Den Helder is in het Noordhollands Kanaal gevallen en verdronken. ADVERTENTIE ook voor andere merken (omdat er steeds meer autobezitters op DAF overgaan) naam Ik ben geïnteresseerd in adres een inruilauto met DAF Garantie Controle plaats g In enveloppe zonder postzegel zenden aan DAF. antwoordnummer 2000. Eindhoven ADVERTENTIE bij apotheek en droqist NIJMEGEN De heer L. Fokkema uit Zeist, directeur van de Nederlandse exportcombinatie, is toegetreden tot de raad van commissarissen van de nv margarinefabrieken Batava te Nijme gen. Hij werd direct gekozen als presi dent-commissaris, in welke functie hij professor D. Groeneveld opvolgde. De ze trad tussentijds om persoonlijke re denen af als commissaris van de Bata va, nadat tijdens de vorige vergadering van de NV uit kringen van aandeelhou ders zeer scherpe en vaak persoonlijk gerichte kritiek werd uitgeoefend op het uitkeringsbeleid van de onderne ming. Ook in de vergadering werden de aandeelhouders niet verblijd met een dividendvoorstel, doch het mondde dit maal niet uit op een aanval op het be stuur. Dit mede dank zij mr. A. K. H. S. Haitsma Muiier, die na het heengaan van prof. Groeneveld het president schap tijdelijk heeft waargenomen en in zijn welkomstoespraak verzocht de negatieve kritiek te matigen, omdat het bedrijf daarvan slechts schade onder vindt. NIEUW-VENNEP De kwantitatie ve omzetten van de produkten van nv Amsterdamsche likeurstokerij ,,'t Loots- je" der erven Lucas Bols zijn over de gehele wereld ten opzichte van 1967 met 26 pet. gestegen, aldus het jaarverslag. De exploitatiewinst steeg van f 18,6 min. tot f 24,2 min. of wel met 30 pet. De investeringen namen toe van f 9,5 min. tot f 12,1 min. De resultaten over 1968 van de beide overgenomen vennoot schappen (wed. G. Oud Pzn. en Co en nv distilleerderij „De Franse Kroon") zijn in de jaarcijfers verwerkt. De winst na aftrek van belastingen en uit keringen steeg van f 9,3 min. tot f 10,4 min. Voorgesteld wordt, zoals bekend, een dividend in contanten van f 6,80 per gewoon aandeel van f 20 min. (v.j. f 6,60) en aan de reserves toe te voe gen f 4,2 min. (v.j. f 3,6 min.). Het uit staand gewoon aandelenkapitaal was per eind 1968 f 18.282.500 (v.j. f 17.119.000). Over de gang van zaken in het ver streken deel van 1969 zegt het verslag: het volume van de verkoop toonde in welhaast alle markten waar Bols werk zaam is een redelijke stijging. Dit is eveneens het geval voor wat betreft de omzet in Nederland, waar echter enige bijzondere omstandigheden, waaronder de aangekondigde verhoging van de ac cijns per 1 juli, het moeilijk maken de verdere ontwikkeling te voorspellen. Op grond van de thans beschikbare gege vens wordt echter verwacht, dat het conbem, ook in 1969 een verdere groei zal vertonen. LEIDSCHENDAM Vrijwel alle vestigingen van Maatschappij Van Berkel's Patent hebben vorig jaar bij gedragen tot een omzetstijging aan derden van f 171 miljoen tot f 187 mil joen, een vooruitgang met 9 procent. Het exploitatie-resultaat bedroeg f 20,10 (v.j. f 15,61) miljoen. De cash flow (nettowinst plus afschrijvingen) kwam uit op f 11,74 (f 10,27) miljoen, waarvan f4,56 (f3,04 miljoen netto-m winst. Voorgesteld wordt het dividend te verhogen van 10 tot 12 procent. Het Nederlandse bedrijf boekte vooral een omzetstijging door de ex port van vleessnijmachines naar de Verenigde Staten en de vérkoop van toonbanksnelwegers in het binnen land. Het bedrijf had eind 1968 een goed gevulde orderportefeuille. Voor het gehele concern verwacht het bestuur, mede gezien de aanwij zingen in de eerste maanden van dit jaar, dat het beeld voor 1969 overeen komst zal vertonen met dat van 1968. HAARLEM De extra voorziening van zes ton over 1968 zal voldoende zijn om bij de Haarlemsche Machine fabriek voorheen Gebr. Figee de strop pen weg te werken. „De zaak (een containerkraan) is afgeleverd", zei di recteur A. van Dijk in de jaarvergade ring. Een aandeelhouder wilde weten hoe het mogelijk was, dat in januari werd gezegd: „Er is winst gemaakt en er wordt 7 pet. dividend voorgesteld" en in april: „Wij hebben niets verdiend, dus kan er ook niets worden uitge keerd". „Het onderhanden werk is tegenge vallen", antwoordde de heer Van Dijk, van 27 augustus tot 28 januari commis saris en daarna directeur als opvolger van ir. H. Hissink, die gisteren eervol ontslag kreeg. „Er is een verkeerde calculatie, een te optimistische schatting gemaakt. Deze is te wijten aan het falen van be kwame mensen. Daarnaast moest werk opnieuw worden verricht nadat röntgenfoto's gebreken aan het licht hadden gebracht". Die foute calculatie zorgde voor een nadeel van 4Vi tob. De gebreken (las- fouten aan de containerkraan) deden de strop tot zes ton oplopen. Figee kwam vorig jaar voor 70 pet. in handen van een groep particulieren rondom de nieuwe directeur. Deze is ook directeur van de Machinefabriek W. van Dijk in Rotterdam. Het is niet de bedoeling het belang van 70 pet. te verhogen. WENEN In Sankt Pölten (Oosten rijk) is de 28-jarige Nederlander Ph. S. tot drie jaar gevangenisstraf veroor deeld. Hij had uit bibliotheken van Oosten rijkse kloosters kostbare boeken en kunstvoorwerpen gestolen. Onder valse voorwendsels logeerde hij in diie kloos ters. NIEUW VENNEP De bewindvoer ders van Mulder-Vogem, het bedrijf dat in februari failliet ging, geven de ge wone schuldeisers geen kans op een uitkering. Er zijn nog tal van problemen en geschillen, maar vast staat al, dat op lossing daarvan niet tot enig bevredi gend resultaat voor de schuldeisers zal leiden, aldus curatoren in hun verslag. Zij zeggen dat de omvang van de de bacle daarvoor te groot is. De vorderingen van diverse banken zullen voorwaardelijk worden geverifi eerd, omdat er zekerheden tegenover staan. De leningen van de banken aan het bedrijf lopen in de miljoenen. De curatoren wijten het faillissement van Mulder-Vogem aan een ongebrei deld en ongerechtvaardig optimisme op alle fronten. Dit optimisme kwam tot uiting op het terrein van de kosten en investeringen. Hierbij liep het bedrijf steeds vooruit op een omzetniveau dat nimmer werd bereikt. Mede hierdoor heeft Mulder-Vogem steeds weer middelen ter financiering moeten aantrekken. Het uitblijven van de verwachte sterke expansie heeft geen herziening van het beleid tot ge volg gehad. De liquiditeit werd steeds slechter, zodat voortzetting van het be drijf onmogelijk werd, ook al als gevolg van bedrijfsverliezen en grote onver kochte voorraden. De boedelschulden kunnen nog niet in volle omvang worden vastgesteld, omdat nog niet bekend is hoeveel loon door de bedrijfsvereniging is voorge schoten tijdens de uitlooptermijnen na de verkregen ontslagvergunningen. Naar schafting bedraagt dit f 350.000.-. Half mei bedroegen de belangrijkste activa van het concern: liquide midde len f 500.000 en taxatiewaarde nog net gerealiseerde roerende goederen f 750.000. Het aandelenkapitaal van f 5,17 miljoen moet als verloren wor den beschouws. Van het uit 237 man bestaande per soneel zijn thans nog over een maga zijnmeester en twee typistes. Verder is een nieuwe boekhouder in dienst geno men. DEN HAAG Zowel voor de Alge- meene Friesche Levensverzekering maat schappij, de Groot-Noordhollandsche van 1845 als de OLVEH van 1879 sa menwerkend onder de naam AGO is 1968 een voorspoedig jaar geweest, zegt het heden verschenen jaarverslag. De produktie aan nieuwe verzekeringen be droeg ruim 1,5 miljard. De netto-voor uitgang van de portefeuille was 873 mil joen. Per 31 december 1968 overschreed het totaal verzekerde bedrag bij de AGO de negen miljard gulden. Het bru to premie-inkomen van de AGO (inclu sief koopsommen) nam toe van 174 tot 178 miljoen. Het bedrag der lopende verplichtingen uit hoofde van de bij de AGO gesloten verzekeringen in de balans opgenomen onder premiereserve eigen rekening steeg van 1519 mil joen einde 1967 tot 1951 miljoen einde 1968. De ter belegging toevertrouwde gel den namen toe tot ruim 1700 miljoen. In hypothecaire leningen is belegd een bedrag van 607 miljoen, in aandelen, deelnemingen, obligaties en schuldre gisters 99 miljoen, in leningen op schuld bekentenis 788 miljoen, in vaste eigen dommen 129 miljoen en in overige be leggingen 101 miljoen. Onder „vaste eigendommen" wordt vermeld het ge reed komen van een winkelcentrum te Alkmaar, benevens een woningbouwpro ject te Zutphen. Vergunning werd ver leend voor de bouw van 50 woningen te Voorschoten. De bouwprojecten te Eind hoven en Arnhem verlopen voorspoe dig. Met de bouw van een winkel- en kantorenflat te Utrecht werd een begin gemaakt en in de loop van 1970 wordt dit project opgeleverd. Het pas voltooi de Kortenaerhuis in Den Haag werd in september betrokken. Het eerste ge deelte van het nieuwe hoofdkantoor van de Algemeene Friesche Schadever zekering maatschappij nv te Leeuwar den is eveneens gereed gekomen. In 1968 werd een villa met 5 ha omliggen de grond te Baarn aangekocht. Dit pand zal na verbouwing als opleidingscen trum en vakantie-oord gaan dienen. DEN HAAG Nederlanders die aandelen in buitenlandse beleggings fondsen hebben, zullen in het vervolg belasting moeten betalen. Tot nu toe behoefden zij niet aan de fiscus te offeren, wanneer die fond sen geen dividend uitkeerden, maar met de opbrengst de „pot" spekten. In het vervolg zal worden aangenomen dat deze Nederlandse beleggers een rendement van 4,8 procent hebben waarover zij dan belasting zullen moe ten betalen. Staatssecretaris Grapperhaus (Fi nanciën) heeft een wijziging van het wetsontwerp van de vennootschapbe lasting, waarin deze aangelegenheid wordt geregeld, bij de Tweede Kamer ingediend. AMSTERDAM Door de belasting maatregelen lag de binnenlandse om zet van Klene's Suikerwerkfabrieken in 1968 iets beneden die van 1967. De export vertoonde een lichte stijging, doch zij was niet voldoende om de in cidentele daling in het binnenland van december op te vangen. In de eerste vier maanden van dit jaar lag de omzet hoger dan vorig jaar. De directie verwacht voor dit jaar een financieel resultaat dat niet zal afwij ken van dat van 1968. In dat jaar steeg het exploitatiesal do van f 457.125 tot f 520.371 en het winstsaldo van f 167.943 tot f 174.516. Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 14 procent.

De Vallei | 1969 | | pagina 13