Ajax mocht Europa Cup even strelen, maar mocht hem toch niet bezitten VAN MINUUT TOT MINUUT Italiaanse Ajax accepteerde nederlaag sportief nemen Loting Europa Cup 1969-70 in juli Ajax moest na snelle treffer teveel risico's Spelers van vijf nationaliteiten in eindstrijd STERK AC MILAN VERSTOORDE MOOIE DROOM Kampioenen Teveel SPORT IN 'T KORT Vele oorzaken Doelbewust Toch niet slecht Teneergeslagen Strafschop Telegram minister Klompé Uitbundige stemming DONDERDAG 29 MEI 1969 nezen wel enkele razend gevaarlijke uitvallen toestaan, maar deed aan de andere kant toch ernstige pogingen zelf tot een doelpunt te komen. Er zou een strafschop nodig zijn om Ajax aan het fel begeerde doelpunt te helpen. Kei zer werd, na een prachtige pass van Cruyff, onderuit gehaald door Lodetti en de heer Ortiz wees resoluut naar de witte stip. Vasovic voltrok het von nis en bracht Ajax tot op één doelpunt van AC Milan. De spanning was er weer volledig in en de score zou mis schien naar 2-2 zijn gesprongen, wan neer Malatrasi de op volle snelheid liggende Cruyff niet juist buiten het strafschopgebied zou hebben gehaakt. Ajax speelde fel op de aanval, maar in plaats van de gelijkmaker kreeg het een grotere achterstand toen de gehele Amsterdamse defensie Sormani toestond met de bal aan de voet tot het strafschopgebied op te rukken. Bals greep volkomen mis bij het schot, dat op de uiterste beneden hoek was gericht. En dat betekende 1-3. Het was te veel voor de Amsterdam mers, die snel terugzakten en, behou dens een schot van Van Duivenbode, tegen de buitenkant van de Italiaanse paal, nauwelijks meer tot een werke lijk gevaarlijke tegenactie kwamen. Toen Parti de stand, na opnieuw een prachtige actie van Rivera, naar 1-4 schopte was de tegenstand van Ajax volledig gebroken. De strijd was ge streden en AC Milan had weinig moei te meer met het consolideren van de ruime voorsprong. Veel meer moeite had het om na het laatste fluitsignaal van scheidsrechter Ortiz de weg naar de kleedkamers te vinden door de wil de horde juichende en dansende Mila nese supporters. Gornik Zabrze heeft woensdagavond voor de tweede maal achtereen de Poolse voetbalbeker gewonnen. In de finale in Warschau versloeg Gornik Le- gia Warschau voor 40.000 toeschouwers met 2-0. De doelpunten werden ge maakt door de internationals Lubanski en Wilczek. dat Ajax een slechte wedstrijd heeft gespeeld. De Amsterdamse ploeg speel de voor de rust en gedurende het eer ste kwartier van de tweede helft zeer acceptabel voetbal. Echter, we zeiden het reeds, meestal tot aan het Milane se strafschopgebied. De enige, die bin nen dat gebied nog voor enige verwar ring zorgde, was Johan Cruyff, die met enkele razend snelle acties verwarring stichtte, maar geen doortastende en besluitvaardige medespelers naast zich vond. Nu ook werd de waarheid aan getoond, dat Danielsson alleen dan een waardevol aanvaller is, wanneer hij de nodige ruimte krijgt. Tegen een erva ren verdediging als die van AC Milan kreeg hij die ruimte vrijwel nooit en Danielsson kwam dan ook praktisch niet aan de bal, laat staan tot een schot. Hij kwam in technisch opzicht duide lijk te kort. Dat na de rust Suurbier, die een blessure had opgelopen, werd ver vangen door Nuninga was wel een ver betering, maar waarom trainer Michels Groot door Muller verving zal wel al tijd een raadsel blijven. Dat Muller binnen de lijnen kwam was wel accep tabel, maar onzes inziens zou de vervan ging van Pronk meer zoden aan de dijk hebben gezet. De Europa Cup droom van Ajax is ten einde. Maar het was een mooie droom, die lang geduurd heeft. Een droom, die in zoverre werkelijkheid werd, dat Ajax het in de strijd om de zo begeerde beker verder heeft ge bracht dan welke Nederlandse ploeg ook. En dat toch is een feit om trots op te zijn. Het enige Nederlandse doelpunt werd door Vasovic gescoord uit en strafschop. MADRID In de finale van het toernooi om de Europa Cup tussen AC Milan en Ajax hebben woens dagavond in het Madrileense Ber- nabeu-stadion spelers van vijf na tionaliteiten gestreden. Bij AC Milan speelden tussen de Italianen de Westduitser Karl-Heinz Schnel- linger, de Braziliaan Sormani en de Zweed Kurt Hamrin mee. Ajax telde twee buitenlanders: de Zuid- slaviër Velibor Vasovic en de Zweed Inge Danielsson. (door Aad de Boer) MADRID De Europa Cup-droom van Ajax is voorbij. Ruw en wreed ver stoord door een beter A.C. Milan. Met 1-4 is de Amsterdamse ploeg tenonder gegaan, in een wedstrijd die zonder enige overdrijving het duel van de waarheid mag worden genoemd. De waarheid namelijk, dat A.C. Milan een betere ploeg vormde dan Ajax. Beter in technisch en tactisch opzicht, beter ook in conditioneel en mentaal opzicht. De vele duizenden Amsterdamse sup porters, die de verre reis naar Madrid hadden ondernomen, waren er beduusd van. Ze waren zo vol goed vertrouwen. Het leek gisterenmiddag wel of Am sterdam in het centrum van de Spaan se hoofdstad lag. Het rood en wit over heerste en het lawaai dat werd veroor zaakt was zo oorverdovend, dat men zich nu en dan bijna schaamde Neder lander te zijn. De Ajax-meute veroor zaakte op Puerta del Sol een complete verkeerschaos, zodat vele Spaanse po litiemannen er aan te pas moesten ko men om met driftige gebaren wat or de op zaken te stellen. Per vliegtuig, met treinen, bussen en personenauto's kwamen de drommen naar Madrid en de Nederlandse wielrenner Frans van Loo was op zijn racefiets vanuit Milaan komen peddelen om dit evenement bij te wonen. Een afstand van liefst 1900 km. Maar allang voordat de Spaanse scheidsrechter Ortiz de Mendebil het eindsignaal van deze Europe Cup-fina le had aangekondigd, had het rood en wit van de Amsterdammers het veld geruimd voor het rood en zwart van de supporters van AC Milan, die hun span doeken en vlaggen breed lieten uitwaai en. Ajax heeft de Europa Cup even mogen strelen, maar niet de vreugde mogen ondervinden er bezit van te ne men. De beker ging naar de beste ploeg en dat was AC Milan. Sportief hebben de Nederlanders intussen de ne derlaag geaccepteerd. Ze gingen en bloc naar de kleedkamer van de Milanezen om hun gelukwensen aan te bieden. Even te voren had Trapattoni, de vas te bewaker van Cruyff, al een gang naar de kleedkamer van Ajax onderno men om zijn shirt aan te bieden aan zijn directe tegenstander. Er zijn vele oorzaken aan te wijzen voor de sprekende nederlaag, die Ajax tenslotte kreeg te incasseren. We con stateerden reeds dat AC Milan in tech nisch en tactisch opzicht duidelijk ster ker was dan de Amsterdamse formatie. Het tactische inzicht bleek allereerst uit de wijze, waarop de Milaezen van de hun geboden kansen profiteer den. Ze wisten drommels goed dat met hoge ballen naar het Amsterdamse ver dedigingscentrum de kans op succes niet groot was, omdat dan een Hulshoff in zijn element zou zijn. Er bestond haast geen beter middel om aan te to nen, dat deze Hulshoff qua techniek veel te kort kqmt wanneer men hem niet de gelegenheid geeft zijn sterke koptecbniiek toe te passen dan de 1-2- combinaties, die vooral Prati en Rive ra keer op keer toepasten. Ze wisten bovendien deksels goed, dat Rivera ruimte zou moeten maken voor de snel le aanvallers. En die Rivera deed dat op schitterende wijze. De Milaanse aanvoerder gaf Pronk geen enkele mo gelijkheid tot een consequente mandek king, want door zijn grote wendbaar heid en fabelachtige techniek draaide hij de grove, nogal logge Amsterdam mer volkomen stuk. AC Milan week niet af van zijn normale spel. Het hield de verdediging als een zware poort ge sloten, maar overbrugde veel zuiverder dan de Amsterdammers de ruimte op het middenveld. Toen bovendien al heel snel een gro ve dekkingsfout in de Amsterdamse verdediging tot de openingstreffer leid de, kreeg AC Milan helemaal de gele genheid zijn eigen spel te spelen. Het liet Ajax komen, maar meestal niet verder dan de rand van het strafschop gebied. Zo leken de Amsterdammers in de eerste helft wel een ruim veldover- wicht te hebben, maar het was een overwicht, dat AC Milan doelbewust toestond. Ajax maakte toen de grote fout te veel in de breedte en daardoor vertragend te spelen en ook dat was precies in de kaart van de Italianen. Immers, zij kregen daardoor alle ge legenheid hun verdediging op tijd te or ganiseren en uit te zien naar mogelijk heden, om de Amsterdamse defensie te verrassen. Toch zou het onbillijk zijn te beweren, Johan Cruyff kreeg maar weinig gelegenheid zijn gevaarlijke rushes te ondernemen. En die enkele keren was er toch op het laatste moment nog wel een been of een voet, die succes in de weg stond Bals heeft het wel heel wat druk ker gehad dan zijn collega aan de andere kant. Hier brengt de Ajax-aan- voerder opluchting in een van de vele benauwde situaties. 0 min. Sormani trapt af. Ie min. Anquiletti schiet tegen de paal na misser van Hulshoff. 4e min. Cruyff voor de eerste maal aan de bal, wordt hardhandig opzij gezet. 5e min. Handsbal Suurbier, wordt niet gestraft wegens overtreding van Sor mani. 6e min. Goede aanval Swart; Cruyff wordt vastgehouden, niet bestraft. Te min. Sormani flitsend langs Hulshoff. Prati scoort. 10. 10 min. Sormani worstelt zich langs Suurbier, die Italiaan stuit met over treding door hem vast te houden. 14e min. Solo Cruyff, hoekschop. 16e min. Danielsson op rand van straf schopgebied onderuitgehaald door So- sato. Vrije trap wordt hoekschop, evenals een flitsende actie van Cruyff, die Anquiletti op het verkeerde been zet, maar niet verder komt dan een hoekschop. 23e min. Vrije trap voor Rivera wegens overtreding van Vasovic. 26e min. Hoekschop Keizer, Van Duiven- bode ziet hard schot gestopt door Cu- dicini. 30e min. Razendsnelle uitval Milan, schot Hamrin rakelings naast. Lodetti schiet in volgende minuut hoog over. 37e min. Keizer door Schnellinger op grove wijze gestuit. Vrije trap levert niets op. 39e min. Suurbier gevloerd. Weer snelle uitval Milan. Hakje Rivera luidt twee de treffer in. Prati haalt voor de twee de maal succesvol uit: 20. 41e min. Hoekschop Swart. Groot kopt hoog over. Met Ajax in de aanval komt einde van eerste helft Ajax kreeg negen vrije trappen tegen Milan vijf. Ajax mocht acht hoekschoppen nemen; Milan één. TWEEDE HELFT Ajax start de tweede helft met Nuninga voor Henk Groot en Muller op de plaats van Suurbier. 2e min. Cruyff wordt binnen het straf schopgebied gevloerd; overtreding wordt door Ortiz niet bestraft. 3e min. Kopbal van Sormani van rand strafschopgebied gaat rakelings naast. 7e min. Schot van Pronk stuit af op verdediging van AC Milan. 12e min. Sormani trapt na tegen Cruyff, maar mag van Ortiz blijven. 13e min. Keizer wordt bij een doorbraak door Lodetti onderuit gehaald. Koel bloedig lokt Vasovic bij de strafschop doelman Cudicini uit zijn concentratie en schiet hard in de uiterste rechter hoek: 2—tl. 14e min. Schot Rivera millimeters naast de paal. 17e min. Bals komt bij pogingen van Hamrin en Sormani goed weg. 18e min. Cruyff wordt door Malatrasi net buiten het strafschopgebied onder uit geschopt. Vrije trap Keizer in de „muur". 21e min. Sormani wordt niet aangeval len. Met linkervoet schiet Sormani langs een vertwijfeld uitvallende Bals: 3—-I. 23e min. Schot van ver opgedrongen Van Duivenbode gaat via de paal naast. 26e min. Doelman Bals belet Anquiletti te scoren. 29e min. Rivera na prachtige één-twee combinatie met Sormani door verde diging van Ajax. Uit voorzet kopt Prati langs ontredderde Bals: 41. 32e min. Cruyff flitst langs Trapattoni en Malastrasi; hoekschop. 35e min. Cruyff forceert derde hoek schop, levert niets op. Schoten van Keizer en Danielsson gaan ver naast. 38e min. Goede voorzet Keizer, kopbal Hulshoff gaat over. 40e min. Ver uitlopend redt Bals bij doorbraak van Rivera. 41 min. Cruyff krijgt kans, maar trapt via been van Malatrasi naast. 42e min. Prati alleen voor Bals; buiten spel. 44e min. Vasovic schiet hoog over. Ajax kreeg in de tweede helft zes vrije trappen tegen; AC Milan drie. Ajax mocht drie hoekschoppen nemen; Milan één. MADRID De teleurstelling van de nederlaag is door Ajax snel en goed verwerkt. Het was een lachende trainer Michels, die zijn spelers voor ging naar de kleedkamer van A.C. Milan, om er hun welgemeende ge lukwensen aan te bieden. „Het was een volkomen verdiende nederlaag", verklaarde Michels even later. „Onze verdediging heeft geen kans gezien de gevaarlijke Prati en de even gevaar lijke Rivera en Sormani aan banden te leggen. Tot aan het strafschopge bied van A.C. Milan was ons veldspel goed, maar daarna liep het totaal stuk." Michels noemde de doelpunten van A.C. Milan stuk voor stuk ju weeltjes. „Maar", zo zei hij, „de Ita lianen kregen na het eerste doelpunt natuurlijk ook mogelijkheden, omdat wij met het optrekken van onze backs risico's namen. We hebben ons best gedaan, we zullen nog veel moe ten leren". Met een grijnslach merkte hij tenslotte op, dat de verdediging van Ajax misschien nog wat te netjes speelt: „Kijk maar eens naar Feyen- oord...". Johan Cruyff was wat teneergesla gen. „Ik kon die Trapattoni best hebben in het persoonlijke duel, maar ik moest wel naar links uitzwermen om de op komende verdedigers ruimte te geven. Ik kreeg op de vleugel echter te weinig goed speelbare ballen. Als ik niet onderuit was gehaald en de gelijkmaker had kunnen scoren hadden we, geloof ik, nog een heel goede kans gehad." Sjaak Swart vond, dat Ajax ondanks de 1-4 nederlaag nog een heel redelijke wedstrijd had gespeeld. „Maar die scheidsrechter hadden we zwaar tegen," verklaarde hij giftig. „Die vent floot bij alles wat wij deden en liet van AC Milan alles toe. Daardoor ontstond ook die tweede goal. Maar eerlijk is eerlijk, dit AC Milan is wel een heel sterke ploeg en verdiende de overwinning. Vooral ook, omdat onze verdediging nog wel eens te traag was." Klaas Nuninga zei best tevreden te zijn over zijn spel. Michels had hem al voor de wedstrijd gezegd, dat hij in de tweede helft zou worden ingezet, maar voor wie wist hij toen nog niet. Hij noemde AC Milan een technisch bijzonder begaafde ploeg. „Als je in de verdediging ook maar één man te kort komt," merkte hij op, „is het meteen raak. De jongens zijn zo goed op elkaar ingespeeld, dat ze zich nooit laten ver leiden om anders te spelen dan ze ge wend zijn. De verdediging is perfect georganiseerd, waardoor je bijna nooit een bal aan je medespeler kwijt kunt." Dat was ook het oordeel van Tonni Pronk, die meende, dat het grote aantal doelpunten het gevolg was van het feit, dat Ajax door de snelle achterstand, veel risico's had moeten nemen. Wim Suurbier, die met een van pijn vertrok ken gezicht rond strompelde en wel en kele weken rust zal moeten houden, vond het een erg vermoeiende wedstrijd, omdat hij als opkomend verdediger bij zonder veel werk moest verzetten. MADRID De eerste de beste aan val, die AC Milan gisteravond in het stadion van Madrid ontketende, joeg al de schrik door de Amsterdamse gelederen. De snel mee opgekomen rechterverdediger Anquiletti trof met een ziedend schot, onbereikbaar voor Bals, de paal. Ajax reageerde er wat onbeheerst en nerveus op, produceer de een aantal gevaarlijke mistrappen, maar kwam de schrik toch even te boven. Het kreeg zelfs een schitteren de kans om zelf de score te openen, toen de nog niet geheel ingespeelde verdediging van AC Milan Swart door tocht verleende. Inplaats van zelf te schieten, speelde de Amsterdamse rechtsbuiten de bal evenwel naar Da nielsson, die met goedvinden van ar biter Ortiz door Trapattoni werd ge blokkeerd. En meteen kreeg Ajax toen een mentale dreun, want bij een te genactie van AC Milan trapte Sormani die de wat te trage Suurbier moeite loos omspeelde, de bal haarzuiver op het hoofd van de volkomen ongedekte Prati. Bals was volkomen kansloos, maar reageerde ook wel wat laat. Ajax trachtte het spel te verplaat sen, maar was in zijn aanvalsacties te traag en te doorzichtig. Het zette de Milanese verdediging wel onder druk, maar te vaak liepen de aanvallen vast in de trechter, die de verdediging van AC Milan puntig voor het doel van Cu dicini opstelde. Bovendien werd te lang gewacht met het lossen van het schot, dat de Milanese verdediging moest openbreken. Dat de Italianen daarbij niet altijd even zachtzinnig te werk gingen, maakte op scheidsrech ter Ortiz niet bijster veel indruk. Dat werd Ajax enkele minuten voor rust noodlottig. De mee ten aanval getrokken Suur bier werd, wat men noemt, in de grond geboord en terwijl hij krimpend van pijn bleef liggen, ondernam Rive ra in het nu open gedeelte van het Ne derlandse verdedigingsblok een solo, die hij besloot met een meesterlijke hakbal naar Sormani, die op zijn beurt Prati de bal voor de voeten schoof. Bals was volkomen kansloos bij het laaiende schot, dat de Milanese buiten speler toen loste. Maar nog legde Ajax zich niet bij de nederlaag neer. Het moest de Mila- ROTTERDAM Landskampioen Feijenoord zal nog enige tijd geduld moeten hebben voor het weet tegen welke tegenstander het uitkomt in de eerste ronde van het toernooi om de Europese voetbalbeker voor landskam pioenen. De Europese Voetbalunie (UEFA) heeft de data, waarop de eerste twee rondes gespeeld moeten worden reeds vastgesteld. De loting wordt in juli op een nog nader te bepalen plaats ge houden. De eerste ronde moet worden gespeeld op 17 september, de return op 1 oktober. De tweede ronde heeft plaats op 12 november. De return moet op 26 november worden ge speeld. Van vele landen is de kampioen, waartegen Feijenoord kan loten, reeds bekend. Het zijn: West-Duitsland: Bayern München; België: Standaard Luik; Engeland: Leeds; Schotland: Celtic; Ierland: Waterford; Zweden: öster Vaxjö; Denemarken; KB Ko penhagen; Noorwegen: Sky Og Lyn; Frankrijk: St. Etienne; Italië: Fioren- tina; Tsjecho-Slowakije: Spartak Trna- va; Spanje: Real Madrid; Rusland: Dynamo Kief; Portugal: Benfica; Roemenië: UT Arad; Hongarije; Fe- rencvaros; Oost-Duitsland: Vorwarts Berlin; Bulgarije: CSKA Sofia; Lu xemburg: Avenir Beggen; Finland: TPA Turku; Albanië: „17 November"; Turkije: Galata saray. Van de landen, waar de kampioen nog niet bekend is, hebben de volgen de clubs de meeste kans op de titel: Oostenrijk: Austria Wien, Wiener SK of Rapid Wien; Polen: Gornik of Legia Warschau; Griekenland: Pa- nathinaikos of Olympiakos; Joegosla vië: Rode Ster of Dinamo Zagreb; Zwitserland: Lausanne of FC Basel. De winnaar van de Europese beker mag automatisch aan het volgende toernooi deelnemen. Triomfantelijk heffen de Italianen Europa Cup I boven hun hoofden. Een duidelijk teleurgestelde Ajax-sup- porter mag er naar kijken en aan komen ook. Wellicht een kleine troost voor de Amsterdammer. DEN HAAG De minister van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, dr. M. A. M. Klompé, heeft na afloop van de finalewedstrijd om de Europa Cup 1 tussen Ajax en A.C. Mi lan een telegram met de volgende in houd naar Madrid gestuurd: „Het werd geen overwinnig, doch uw inzet had ons aller bewondering". In de kleedkamer van AC Milan was de stemming natuurlijk uitbundig. Trainer Rocco had verwacht, dat Ajax sterker zou spelen. „Ajax had vandaag geen enkele uitblinker," zo zei hij. „We hebben het wel even benauwd gehad toen de stand naar 12 sprong, maar onze aanval was toch duidelijk beter dan die van Ajax." De trainer van het Italiaanse elftal, Valcarggi, zei AC Milan nog nooit zo goed te hebben zien spelen. Ajax was hem wel wat tegengevallen. Dat was ook de mening van Schnel linger, die er echter direct aan toevoeg de niet te willen zeggen, dat Ajax zwak was. „Als ik dat zou beweren," aldus lachte Schnellinger, „zou ik afbreuk doen aan de waarde van onze oven- winning. Scheidsrechter Ortiz tenslotte vond dat de beste ploeg had gewonnen. Het was voor hem geen moeilijke wed strijd geweest en volgens hem was er geen twijfel aan, dat hij Ajax terecht die strafschop had toegekend.

De Vallei | 1969 | | pagina 15