„Wij verdienen die titel volkomen" FEIJENOORD OP STADHUIS VAN ROTTERDAM ONTVANGEN rla tuur Ié even Camouflage bij de vlindersoorten AVokci AUT0SCH STENMAN HOLLAND N.V. STUIKLASSERS VAN SCHUPPEN Kies een FOCWA-bedrijf C. W. VAN HERK ZN. kenmerk voor vakwerk Derde etappezege van Oosterhof Achttien spelers voor de West Bracke behield leiding Renners deden het rustig aan Jacques Anquetil buiten mededingen in de Tour Okker met Riessen een ronde verder Zuid-Afrika biedt Tsjechen 87.000 gulden voor Davis Cup-duel ASSISTENTE in de keuken TIMMERLIEDEN en OPPERLIEDEN v. Doom's Bouwbedrijf EDDIE PIETERS GRAAFLAND: Slechts geldboete voor Volkert 17de partij afgebroken Promotiecompetitie Duitse Bundesliga Selectie Verdediging Waterhoogten in 2-ploegendienst Hegemonie doorbroken Waarheid Verschil leder jaar Zweefvliegkampioenschap Ronde van Italië ..rwheït ttje giiiS aw^ CARROSSERIEBEDRIJF Uw bedrijf voor betere en snelle service! Revalidatiecentrum „De Hoogstraat" In onze Mechanische afdeling kunnen wi] plaatsen enkele DONDERDAG 29 MEI 1969 ROTTERDAM Dolgelukkig met het door Feyenoord behaalde kampioenschap is Feyenoords hoog gewaardeerde doelverdediger Eddie Pieters Graafland. Met achter zich de dreiging van het jeugdige talent Trey- tel. speelde hij ook deze keer weer een vlekkeloos seizoen. Zich het meest op zijn gemak voe lend in zijn druk bezochte sportzaak op het veld, voor en na een wedstrijd wenst hij liever niet gestoord te wor den is het mogelijk om uren lang men hem te bomen over zijn club. Niet zonder trots zegt hij: „Wij ver dienen die titel volkomen, ook al wordt er te vaak gezegd, dat Ajax een beter elftal heeft. In de competitie hebben wij drie punten op Ajax veroverd en dat zegt voldoende. Het zijn de punten die wij nodig had den om de titel te grijpen. Ajax is een voortreffelijk elftal, maar toch ben ik blij dat de hegemonie van de Amster dammers eindelijk is doorbroken." Eddie Pieters Graafland, in het sei zoen 1964-'65 aanvoerder van het elftal, dat toen voor de laatste maal kampioen werd, roemt het succes van Feijenoord het loon voor hard werken. „Het was voor ons een kwestie van kampioen moeten worden. Al jarenlang worden wij bij de aanvang van een competite getipt als favoriet. Als je dan steeds tweede wordt, komt de angst dat het nooit meer zal lukken. De druk wordt steeds zwaar der. Het bevrijdende gevoel is pas weer terug als het elftal in zijn opdracht is geslaagd." „Niemand begrijpt wat er in je om gaat als je onverwacht een nederlaag incasseert, hoewel dat de gewoonste zaak van de wereld is. Iedereen wil tenslotte wel van Feijenoord winnen." Het klinkt wellicht wat ijdel, maar Pieters Graafland spreekt de waarheid, ais hij zegt, dat het succes van Feijen oord voor een groot deel te danken is aan de grote kracht van de achterhoe de. Hij zoekt echter geen excuus voor net falen tegen een zwakkere tegen stander. „Hoe het komt is niet te verklaren, maar wij missen het gevoel om tegen een zwakkere tegenstander hard uit te halen in de eerste tien minuten Real Madrid kan dat, wij nog niet. Mis schien missen we daarvoor teveel in ternationale ervaring." Een titel is een titel, maar er is toch wel enig verschil in de wijze, waarop hij wordt behaald. Zo is er voor Feijen- oords zonder show spelende doelman een. groot verschil tussen het kampioen- achap van 1965 en de titel van nu. „Wij speelden toen veel béter voet bal, speelser ook. Het voetbal echter is veel harder geworden. Niet het spel telt, maar de punten. Een elftal met individualisten kan niet meer. Je speelt nu ook twee verschillende soorten wed strijden, een uit- en een thuiswedstrijd. Het is jammer, maar de schoonheid is eraf en dat vind ik voor mij persoonlijk het ergste." Zakenman Pieters Graafland was de wanhoop nabij, toen Feijenoord in het zicht van de haven bij Holland Sport verloor. „Het was de eerste keer in dit seizoen, dat ik dacht dat het toch nog zou mislukken" is zijn met een glim lach uitgesproken belevenis. „Toen heb ik werkelijk gedacht: daar heb je het weer." Als laatste man in Feijenoords verde diging „ook dat heeft zijn bekoring, een doelverdediger is de enige indivi dualist in een elftal" is Pieters Graafland van mening dat Feijenoord het materiaal heeft om ieder jaar kam pioen te worden. „Als dat echter niet lukt, want er zijn meer elftahen, die dat kunnen het verrassend sterke Twente misschien volgend jaar dan is het na drie jaar een enorme gewaarwording. Eindelijk weer kampioen. Fijn voor Feijenoord en fijn voor Rotterdam, want ook die trouwe supporters hebben er recht op." ABERYSTWYTH Popke Oosterhof heeft woensdag de vijfde etappe van de Ronde van Groot-Brittanndë gewon nen. Hij legde de 182 km van Portcawl naar Aberystwyth af in een tijd van 4 uur 52 minuten en 37 seconden. Twee de werd de Pool Miklajczyk op elf se conden. Fedor den Hertog blijft leider in het algemeen klassement. Oosterhof staat tweede op ruim zeven minuten. De zege van Popke Oosterhof was Ne derlands vierde etappe-overwinning in successie. Oosterhof ging voor de derde keer als eerste over de eindstreep. Ook in het ploegenklassement neemt Nederland de eerste plaats in met grote voorsprong op de Poolse ploeg. De uitslag van de 5de etappe: 1. Oosterhof (Ned) 182 km in 4 uur 52 min. en 37 sec; 2. Mikolajczyk (Po len) 4.52.48; 3. Doyle (Ierl) 4.52.59: Den Hertog (Nederland) 4.53.00. Het algemeen klassement na vijf etappes: 1. Den Hertog (Ned) 20.07.46; 2. Oos terhof (Ned) 20.14.51; 3. Doyle (Ierl) 20.18.12; 4. Fuchs (Zwi) 20.19.15. ARNHEM Op de tweede dag van het nationale zweefvliegkampioenschap, dat op Teriet wordt georganiseerd, was de opdracht een retourvlucht Ter Iet- Winterswijk. Het traject van 108 km werd door twaalf deelnemers met succes afgelegd. In de openbare klasse werd Reparon (Rhenen), eerste in 1 uur 55 min. 10 sec., tweede Van Bree (Eindho ven) in 2 uur 1 min. 35 sec., derde en vierde: Dekkers (Utrecht) en Jungblut (Blaricum) in 2 uur 3 min. 46 seconden. In de handicapklasse werd Van Bree eerste, Reparon tweede, Van Steinfoorn (Haren, Gr.) derde. Het totaal-klassement in de open klasse wordt geleid door Jungblut met 1.940 pnt. en in de handicapklasse door Van Steinfoorn met 1995 punten. EDDIE P.G. DEN HAAG Bondscoach Georg Kessler heeft voor de trip van het jon ge bondselftal door de West achttien spelers uitgenodigd. Het is de bedoe ling dat het team, dat op 15 juni ver trekt en op 25 juni in Nederland terug keert, in de West vier wedstrijden speelt. De geselecteerden zyn: Lex Schoen maker, Harry Vos en Kees Weimar (al len A.D.O.), Barry Hulshoff (Ajax), Eef Mulders (FC Den Bosch), Jos Dijkstra en Rob Rensenbrink (beiden D.W.S.), Ruud Geels en Eddy Trevtel (beiden Feyenoord), Nico Renders, Dick Schnei der en Wietze Veenstra (allen Go Ahead), Sjaak Roggeveen (Holland Sport), Jan Klünjan (Sparta). Aad Koudijzer (S.V.V.), Eddv Achterberg, Epi Drost en Piet Schrijvers (allen F.C. Twente). FRANKFORT. 1 F.C. Nürnberg kan in zijn laatste twee wedstrijden voor de Bundesliga-competitie beschikken over zijn linksbuiten Georg Volkert. In de wedstrijd van 1 F.C. Nürnberg tegen Werder Bremen werd Volkert vrijdag uit het veld gestuurd nadat hij de bal had weggegooid bij een toegekende vrije trap. De strafcommissie van de Duitse voetbalbond veroordeelde Vol kert tot een geldboete van 500 mark (ongeveer 450 gulden) wegens beledi ging van de scheidsrechter. ROTTERDAM „Het is uitgeslo ten dingen te zeggen, die de afgelopen dagen nog niet gezegd zijn, daarom wil ik het erg kort maken", met deze woorden opende burgemeester Tho massen woensdagmiddag de ontvangst, die het gemeentebesuur van Rotter dam landskampioen Feijenoord aan bood. Namens het gemeentebestuur kregen de spelers van Fijenoord en hun schei dende trainer Ben Peeters als een ge baar van vriendschap en als herinne ring een badhanddoek in de Rotter damse kleuren. De opmerking van burgemeester Thomassen, dat het een produkt uit Twente was, zorgde voor de nodige hilariteit in het gezelschap. Nadat Feijenoord-voorzitter Couwen- bergh in zijn dankwoord gewezen had op de sociale functie, die Feijenoord in Rotterdam vervult, verscheeen het complete Feijenoord-elftal op het bal kon van het stadhuis, waar het door enkele honderden, vooral jeugdige Rot terdammers, die al uren op hun favo rieten hadden gewacht, werd toege zongen. ANNECY. De Fransman Thellieres heeft woensdag de 5de etappe van de Ronde van de zes Provinciën gewonnen. Hij legde de 181 km van Grenoble naar Annecy af in een tijd van 5 uur 28 minuten en 29 seconden. Jan Janssen eindigde in deze rit op de 15e plaats met een achterstand van ruim vieren- eenhalve minuut. De Belg Bracke blijft in het bezit van de leiderstrui. Janssen is met een 13de plaats de beste Neder lander op bijna 5 minuten van Bracke. Uitslag van de 5de etappe was als volgt: 1. Thellieres (Fr) 181 km in 5 uur 28 minuten 29 sec.; 2. Van Neste (Belg.) 5.28.49; 3. Bracke (Belg); 4. Gutty (Fr); 5. Baysièrres (Fr); 6. Poulidor (Fr), allen zelfde tijd als Van Neste; 16 Jans sen (Ned) 5.33.09. Het algemeen klassement na vijf etap pes is: 1. Bracke (Belg) 16.03.26; 2. op 10 se conden Poulidor (Fr.); op 39 sec.; 3. Ro ger Pingeon (Fr) op 1.13.4 Gutty (Fr); op 1.17.5 Van Neste (Belg); op 1.26.6 Thellieres (Fr). SENEGALLIA Na het passeren van de Apennijnen hebben de renners in de Ronde van Italië er woensdag een rustige dag van gemaakt. De der tiende etappe had dientengevolge zo wel letterlijk als figuurlijk een vlak verloop. Met de Dolomieten, waar wel licht de beslissing zal vallen, in het vooruitzicht, wenste niemand zich in te spannen, zodat het aankwam op een massasprint. Marino Basso bleek de snelste voor de rappe Belg Rey- broeck. Het algemeen klassement na dertien etappes: 1. Schiavon (It) 58 uur 13 mi nuten 47 sec; op 5 sec: 2. Merckx (Belg); op 26 sec- 3. Colombo (It); op 36 sec: 4. Zilioli (It); op 39 sec: 5. Gimondi (It); op 42 sec: 6. Bitossi (It.); op 1.05; 7. Michelotto (It.); op 1.34: 8. Dancelli (It); op 2.24: 9. Mo ri (It); op 3.04: 10 Moser (It). PARIJS Jaques Anquetil, met vijf overwinningen recordhouder van de Tour de France, zal dit jaar voor de laatste maal deze ronde van Frankrijk rijden. Hij doet dit niet met of tegen de win naar van het vorige jaar, Jan Janssen. Hij rijdt geheel buiten mededinging. En moederziel alleen, een dag voor de an dere renners. Na aankomst geeft hij voor radio Luxemburg zijn indruk over de etappe, die de renners de volgende dag staat te wachten. De idee hiertoe is uitgegaan van ra dio-Luxemburg, die elke avond in zijn nabeschouwing over de afgelopen etap pe een prognose geeft voor de volgen de dag. Deze voorspelling wint natuur lijk aan waarde, wanneer deze is ge baseerd zowel op de karakteristieken van het te rijden parcours, als op de mogelijkheden, die het de renners biedt in verband met hun kwaliteiten. Om dit laatste uit te dokteren heeft radio-Luxemburg Jaques Anquetil ge- engageerd. Hij kent als actief renner vrijwel alle mededingers en door haar zelf te rijden maakt hij kennis van het grillige in de etappen. PARIJS Op dederde dag van het tennistoernooi om de open kampioen schappen van Frankrijk, dat in Parijs wordt gehouden, heeft de 29-jarige Amerikaanse professional Earl „Butch" Buchholz verrassend met 1-6, 0-6, 4-6 verloren van de Poolse num mer 1, Wieslaw Gasiorek. Na Alex Ol- medo (Peru), Roger Taylor (Gr-Britt) en Cliff Drysdale (Zd-Afr) is Buch holz de vierde beroepsspeler, die werd uitgeschakeld. Tom Okker won met de Amerikaan Marty Riessen in de eerste ronde van het heren-dubbelspel van het Italiaanse paar Crotta en Parzano. De cijfers wa ren: 6-4, 6-4, 6-2. De voornaamste uitslagen waren: Heren-enkelspel, eerste ronde: Roy Emerson (Austr.)-Ray Moore (Z-Afr) 3-6, 6-2, 5-7, 6-0, 6-3. Tweede ronde: Roche (Austr)-Pohmann (W.D1) 7-5, 6-2, 6-1; Rodriquez (Chi)-Lejus (Rus) 7-5, 6-2, 5-7, 7-5, Stolle (Aus)-Riessen (VS) 6-2, 4-6, 6-8, 6-2, 6-3; Stone (Aus) Pilic (ZS1) 4-6. 5-7, 6-3, 6-3, 6-4; Ashe (VS)-Coscol (Fra) 6-2, 2-6, 4-6, 6-3, 6-2. Dames-enkel, tweede ronde: Billie King (VS)-Laura Rossouw (ZAf) 6-4, 4-6, 6-2;Ann Jones (Gbr)-Valeri Ziegen- fuss (VS) 6-1, 6-2; Lesley Bowrey (Aus)- Kazuko Sawamatsu (Jap) 6-2, 6-8, 6-0. Frangoise Dürr (Fra)-Helen Gouriay (Austr) 7-9, 6-4, 9-7; Rosemarie Ca sals (VS)-Virginia Wade (Gbr) 5-7, 6-3, 9-7. PRAAG Zuid-Afrika biedt de Tsjechen 10.000 pond (ongeveer 87.000 gulden) indien dezen bereid zijn de ont moeting uit de volgende ronde van het Davis Cup-toernooi tegen Zuid-Afrika op Zuidafrikaanse banen te spelen. De vice-president van de nationale sport federatie, Oldrich Hradec, deelde dins dag mee dat Tsjecho-Slowakije defini tief niet tegen de Zuidafrikanen zou uitkomen, nadat Tsjechische spelers te kennen hadden gegeven dat zij wel be reid waren te spelen. MOSKOU De 17de partij van de tweekamp om het wereldkampioen schap schaken tussen Petros jan en Spasski is woensdag in Moskou na veertig zetten afgebroken. De stand blijft 8-8. Vandaag wordt de partij uit gespeeld. BONN Voor de promotie-compe titie naar de. Duitse Bundesliga werden woensdag de volgende wedstrijden ge speeld: V.F.B. LübeckS.V. Alsenborn 0-3; Rot Weiss OberhausenHerta Zehlendorf 1-0; NeuendorfV.F.L. Os- nabrück 0-0; Tasmania BerlinRot Weiss Essen 0-3. Eierleggende jacobsvlinder. Ze brengt de larfjes bij hoopjes op de plant waar ze naar werd genoemd. Talrijk zijn de listen en lagen, die dieren aan de dag leggen om elkaar op te zoeken of aan elkaar te ontkomen. Het opzoeken geschiedt binnen de soort als gevolg van de paringsdrang en in het algemeen om voedsel te vinden. Het is in de natuur zo, dat de één de boterham vormt voor de ander. Van daar, dat het aantal nakomelingen ver bazend groot is. Het grootste deel hier van dient als eten voor de andere en zjj, die de dans ontsprongen zorgen voor de instandhouding van hun eigen soort en houden zichzelf weer in leven door andere voortbrengselen van de na tuur, zoals dieren en planten te bela gen. Door de eeuwen heen ontstonden er, als gevolg van de voortdurende strijd om het bestaan bepaalde aanpassingen in gedrag of kleurenpatroon van vele dieren. Er waren er, die zich zozeer aan hun omgeving aanpasten, dat zij door de „vijand" niet of nauwelijks te vinden waren. Hoe ontstonden deze ei genschappen? Een gemakkelijk voorbeeld van hoe de natuur de selectie toepast is wel het vrij recente onderzoek, dat aan de pe per-en-zout-vlinder werd gedaan. Het was bekend, dat van deze soort er twee kleurvormen waren, een licht en een donker getinte vorm. De donkere af stammelingen werden aangetroffen in de industriegebieden, de lichtere in de schone streken. Het bleek, dat bomen, planten en struiken in de industriege bieden met een laag stof waren bedekt. Er werden daar weliswaar ook lichtge kleurde exemplaren aangetroffen, maar deze waren toch verre in de minder heid. In „schone" streken overheerste de lichte soort weer. Er werden proe ven genomen. Van beide soorten ge kleurde vlinders werden gemerkte exemplaren uitgezet in de vuile, zowel als in de schone gebieden. Na een of twee dagen werden met behulp van vanginstallaties de vlinders weer terug gevangen, waarbij de resultaten over duidelijke uitkomsten gaven. In de vui le oorden bleken de lichte soorten haast allemaal te zijn verdwenen. In het an dere kamp hadden overwegend de don kere exemplaren het loodje gelegd. Hierop doorredenerend is het niet moeilijk zich voor te stellen, hoe de na tuur te werk gaat. Als uit een vlinder huwelijk twee verschillend gekleurde exemplaren ontstaan heeft die kleur, die zich toevallig het beste aan zijn omgeving heeft aangepast, de bes te overlevingskansen. Het nieuwe vlin derhuwelijk van de aangepaste varië teit, heeft dus overwegend aangepaste nakomelingen. Deze proeven werden bevestigd door veldwaarnemingen, waarbij werd geconstateerd, dat vogels die bij deze vlinders vooral als „vij and" optraden, de lichte vlinders tegen een donkere achtergrond al van veraf in de gaten hadden en de donkere exemplaren alleen opmerkten, als ze er als het ware op trapten. Er zijn ook soorten, die zich bescher men door in hun uitmonstering een kleur te dragen, die „gevaar" aan duidt. Zo is de combinatie geel met zwart te zien als een bord met een uit roepteken. Men denkt hierbij maar aan de angeldragende wespen. Er zijn rup sen, die deze aanduiding meedragen, doch die in de verste verte niet giftig zijn. Iedereen, die regelmatig wandelt, kent ongetwijfeld het Jacobskruiskruid. Het is een, vooral langs de waterkant, zeer algemene plant, die in mei zijn rozet van bladeren vertoont, waaruit wat later een soms forse stengel om- hoogschiet, die aan de top gele bloem- hoofdjes meedraagt. In mei en juni krijgen deze planten belangstelling van een zwartgroen met rode vlekken ver sierde nachtvlinder, die in deze maan den echter overdag algemeen te zien is. Dat is de tijd, waarin de Jacobs vlinder haar eieren in hoopjes bijeen op de plant legt, waarnaar zij werd genoemd. Deze komen vrij spoedig uit en geven rupsjes te zien, die een geel met zwart tricot dragen, dat in ringen om hun lijf wordt gedragen. De hele club blijft bij elkaar, steeds grazende aan het sappige groen of en dat met voorkeur aan de gele bloemen. Ze zitten in hun opvallende kleuren op een in het oog lopende plaats en dat in een tijd, dat er veel hongerig vogelkroost op proviand zit te wachten. Het vreem de is echter, dat de rupsenkluit vrijwel intact blijft en het popstadium onge deerd bereikt. Op de een of andere manier worden de vijanden van de rupsen dus afge schrikt. Jonge vogels, die nog onerva ren zijn, wagen zich wel eens aan een tijgerrups, maar laten deze, als ze hem in de sneb hebben, gauw weer vallen. Uit proeven bleek, dat de huid van de rups ongenietbaar moet zijn. Bij de amfibieën zijn deze tijgerrupsen ook niet geliefd. Op een dag, toen ik weinig tijd had en in de gauwigheid wat voer voor de hagedissen in mijn terrarium wilde zoeken, plukte ik stengel en rup sen af. Hagedissen noch kikkers aten ze echter op, zodat de haast volwassen die ren allemaal in het terrarium verpop ten. Er zijn jaren, waarin de tijgerrupsen algemeen zijn naast magere jaren, waarin ze dus in veel mindere mate voorkomen. De oorzaak lijkt te liggen in 't feit, dat de rupsen bij voorkeur de Larven van de jacobsvlinder (tijger- rupsen( die kikkers noch hagedissen wilden hebben. gele bloemetjes opeten en daardoor ei genlijk hun toekomstige nakomelingen van 't volgend jaar van hun voedsel be roven. Niettemin loopt de oude plant wel weer uit, maar nieuwe plantjes Konstanz 363 onv.; Rheinfelden 275 +4; Straatsburg 304 +2; Plittersdorf 451 -4; Maxau 498 -1; Plochingen 146 -14; Mannheim 355 onv.; Steinbach 154 -11; Mainz 348 -2; Bingen 246 -2; Kaub 269 -4; Trier 281 -23; Koblenz 279 -5; Keu len 271 -3; Ruhrort 462 +16; Lobith 1070 +2; Nijmegen 858 onv.; Arnhem 861 +1; Eef de IJssel 418 onv.; Deventer 305 -2; Monsin 5471 +14; Borgharen 3901 -5; Belfeld 1115-25; Grave beneden de sluis 506 +7. door zaad kunnen dan niet ontstaan. Mogelijk is dit de manier, waarop de soort zichzelf in bedwang houdt. De na tuur weet overal raad op! HOOFDSTRAAT 81 89 VEENENDAAL Daar werkt de vakman aan snel herstel van uw wagen. Zijn bedrijf is sterk gespecialiseerd in carrosserie-reparatie (herstellen, uitdeuken, etc.) en het spuiten en bekleden van auto's. Kies de zekere weg, ga direct naar de vakman I Uw auto is er in goede handen. Dorpsstraat 85 - 89 - Renswoude Telefoon 08387- 502 Wij zijn lid van de Nederlandse Vereniging van Carrosseriebedrijven. te LEERSUM vraagt Inas-diploma gewenst, doch niet vereist. Minimum-leeftijd 18 jaar. 5-daagse werkweek. Sollicitaties telefonisch of schriftelijk bij de directrice zuster P. V. Creutzberg, telefoon 03430—2041. Gevraagd: Prins Bernhardlaan 48 - Veenendaal Telefoon 08385-12903, b.g.g. Veenendaalseweg 9, De Klomp, Tel. 08387-751 dochteronderneming van het Zweedse Stenmanconcern gevestigd te Eskilstuna. Fabrikant van hang- en sluitwerk w.o. de wereldbekende Assa veiligheidssloten. Wij zoeken Mensen met verantwoordelijkheidsgevoel. Wij bieden Goed loon (Min. f 192.bruto per week. Gemiddeld bruto 208.per week). Zeer goede sociale voorzieningen onder andere Reiskosten/Fietsengeld Gratis bedrijfskleding Eigen Pensioenfonds. Personeelsvereniging 6 vakantietoeslag Ook degenen die nog niet als zodanig werkzaam zijn geweest, kunnen solliciteren, aangezien in ons bedrijf een opleiding hiervoor wordt gegeven. INLICHTINGEN EN SOLLICITATIES dogelijks van 9.3012.00 uur - 14.0016.30 uur; maandagavond van 19.00 —20.00 uur op onze afdeling Personeelszaken, Energiestraat 2, Veenendaal, Telefoon 08385-19109.

De Vallei | 1969 | | pagina 17