Veenendaals dagblad Doorbreken inflatiespiraal eist klare politieke keus Buiten In principe akkoord over landingsrechten w Griekse hoge officieren in arrest genomen union AjaxCupdroom voorbij Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei POOT VOOR PREMIER Recordoogst tarwe JAMIN VERBOND VAN NEDERLANDSE ONDERNEMINGEN: PRIJSSTOP Actie bisschop Bekkers; 5,8 min roomboterkoekjes I Meest „eerste- en tweedejaars" in j Maagdenhuis Nederlander overleed tijdens wedstrijd In Maleisië nu 840 doden POLY SELECT matras «Mi JERICHO WEER BESCHOTEN GESLOTEN NUTSSPAARBANK Veenendaal Belgisch kabinet blijft Veel bewolking morgen 250 gram van 109 voor 95 niet te geloven voor die prijs! Lelietj es van dalen POLITIEK DALENDE LIJN GRENS RESULTAAT BEZOEK DE JONG LUNS OORLOGSSCHEPEN f ren" AJAXMILAAN ROYALISTISCHE COUP VOORBEREID? De KANTOOR KERKEWIJK 6 vrijdag 30 en zaterdag 31 met Bur. voor redactie en administratie Prms Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. wHj 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 29 MEI I969 - 43e JAARGANG no. I23 DEN HAAG „Met elkaar trachten we in Nederland twee dingen te doen, die zonder inflatie niet kunnen: de reële groei van het nationale inkomen tot uiting laten komen in een voortgaande verruiming van de reële besteedbare inkomens van zo groot mogelijke groepen en aan de andere kant door politieke beslissingen het beslag van de collectieve voorzieningen op het nationale inkomen steeds groter te maken". Aldus het eerste jaarverslag van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (ontstaan uit een fusie van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond en het Verbond van Nederlandse werkgevers). „Het zal daarom nodig zijn in het overleg, dat op gang moet komen degenen, die het sociaal-economisch beleid bepalen duidelijk te ma ken, dat het doorbreken van de inflatiespiraal moet zijn gebaseerd op een uitdrukkelijke politieke keus: of het een of het ander". I-Jet is naar onze mening duidelijk ■*-*- dat de algemene prijsstop van beperkte duur moet zijn, zo heeft ir. J. Bosma, algemeen voorzitter van het verbond van Nederlandse Onder nemingen, meegedeeld op een pers conferentie naar aanleiding van het vandaag gepubliceerde jaarverslag over 1968 van dit verbond. De heer W. Bruynzeel, tot van daag plaatsvervangend algemeen voorzitter van het verbond en met ingang van heden voorzitter naast ir. Bosma, merkte op dat als een prijzenmaatregel zo rigoureus is als die welke nu geldt, de duur ervan kort moet zijn. Werking ervan tot het einde van dit jaar is als lang te beschouwen. De heer Bosma zei zich te kunnen voorstellen, dat minister De Block bij opheffing van de algemene prijs stop een aantal maatregelen neemt, dat de overgang niet te abrupt doet zijn. HILVERSUM Het voorlopige eind resultaat van de actie Bisschop Bek kers bedraagt momenteel f 5.876.500,42. Volgens de voorzitter van de stich ting, mr. J. J. M. Werner, die gister avond dit resultaat via het TV-scherm bekend maakte, komen er nog steeds gelden bij de stichting binnen. ADVERTENTIE le- ~VTan kindsbeen af hebben we lietjes in de tuin gehad; in het bos van de notarisnaast onze hof, waar we aan de kinderlijke fantasie gestalte gaven, stonden ze als haar op 'n hond onder het eikenhakhout, doch we behoefden voor een ruiker tje zo ver niet eens te gaan, want ook achter onze bijenstal ontbrak in mei/juni deze porseleinen geurige fleur niet. In de grote tuin van grootvader stond het er vol mee en ze verbleven daar in het goede ge zelschap al naar de tijd van sneeuwklokjes, welriekende viool tjes, speenkruid, bosanemoontjes, paasbloemen en klaverzuring. De laatste noemde grootvader koe koeksbrood of hazenklaver en dat heb ik nog altoos onthouden als ik dit mooie oxalis ergens ontmoet. Ge ziet dus, dat de lelietjes-van- dalen daar op een prettige, ver waarloosde hoek stonden, doch dit is geen wet en evangelie, want weer in een andere tuin kropen ze voort, tot op het harde tuinpad en dit doen ze vandaag-de-dag nog vóór ons tegenwoordige huis. Die frêle plantjes met hun tere benge lende klokjes moeten we niet onder schatten, want het zijn taaie, door tastende groeiers, die hun puntige wortelstok door grint en sintels heen weten te boren, hoe vaak de tuinman ze mag weg schoffelen. Ik mag dat welOveral weten die lelietjes zich te handhaven en het is mij niet duidelijk, waarom het toevoegsel ,,der dalen" bij de naam moest, óók in 't latijn, want ze zijn geenszins aan berg en dal gebonden, dus geen specifieke kinderen der bergen. (Convallaria-convallis- dal). De soortnaam majalis past beter want die slaat op mei en we vinden deze in een tweede voor- jaarsfiguurtje, misschien nog gedis tingeerder dan ons lelietje, nl. het dalkruid, eveneens. Op de Franse Berg (Hoge Veluwe) komt het zeer veel voor. 29-5-1969, A. B. WIGMAN. Naar de mening van het VNO is er pas uitzicht op, dat de inflatoire spi raal te eniger tijd kan worden door broken, als de overheid, werknemers- en werkgeversorganisaties in het geza menlijk overleg tot de overtuiging ko men, dat beteugeling van die spiraal een gemeenschappelijk belang is en dat ook een duidelijke politieke keus moet worden gedaan. 1968, zo zegt het VNO-verslag, was een jaar van onverwacht versneld con junctureel herstel en een jaar, waarin de inflatoire schaduwen, die ons in 1969 zo bezighouden, enigermate zicht baar werden. De loon- en prijspolitieke ontwikkeling in de eerste maanden van 1969 kan aanleiding geven tot de vraag of men met dit systeem op de goede weg is. Het blijkt nl., aldus het VNO, dat, ondanks de eigen verantwoorde lijkheid van contractspartijen voor te voeren onderhandelingen, de vakcentra les niet nalaten in ruime mate invloed te oefenen. Het is gebleken, dat de overheid zich voor moeilijkheden ziet gesteld bij het hanteren van de Devoegdheid tot on verbindend verklaren. Het feit dat de minister zelf de beslissing moet ne men, dat op zichzelf past in het geko zen systeem van vrije loonvorming, brengt zijn beleid wellicht te sterk in de politieke sfeer. Een ander bezwaar is dat, al is de vorming dan wel geheel bij de con tractpartijen, de vakcentrales niet schromen bovendien aan te dringen op algemene voorzieningen die voor de bedrijfstakken en ondernemingen evenzoveel verdere kostenstijgingen tot gevolg hebben. Ondanks deze in de praktijk geble ken bezwaren blijft het VNO van oor deel, dat de weg naar de vrije loon vorming de juiste is. Een geleide loonpolitiek past zijns inziens niet in een volkshuishouding, die is gebaseerd op een vrije econo mie. De loonkostenontwikkeling kon in 1968 een voortzetting tonen van de da lende lijn die zich sedert enkele jaren, na een zeer expansieve groei van de looninkomens, had afgetekend. Na ja ren waarin de loonkosten per werkne mer toenemingen eerst boven en daar na in de buurt van de 10 pet. hadden vertoond, was de stijging in 1968 vol gens recente calculatie 7 pet. On langs is gebleken dat de toeneming van de gemiddelde arbeidsproduktivi- teit ook op ongeveer 7 pet. is uitgeko men. Tegenover dit niet ongunstige macro- economische beeld stond de ontwikke ling naar landsdelen en naar bedrijfs sectoren, die in toenemende mate een gedifferentieerd karakter vertoonde. Van werknemerszijde zijn bij herha ling aanvallen gedaan op het herstel van het z.g. „overige inkomen" en vooral van de belangrijke winstcompo nent daarin. Dat herstel acht het VNO dringend nodig, omdat bij een steeds toenemende voorraad kapitaalgoederen, een relatieve daling van de winstcij fers een nog grotere daling betekende van de rendementen op het totale ge- investeerde vermogen. „Een zekere mate van herverdeling van het natio nale inkomen ten gunste van het ar beidsinkomen lijkt, mits daarin een zekere geleidelijkheid te onderkennen is, zonder grote schokken voor onze nationale economie wel te dragen". Op een gegeven moment zal men, al dus het jaarverslag over 1968 van het VNO, een grens moeten trekken tussen besteding in de collectieve sfeer en verbetering van het reële vrjje be steedbare looninkomen. De bijzondere moeilijkheid daarbij is, dat deze keus zeer beperkt is. Ook zonder dat in de bestaande sociale verzekeringswetten verdere verbeteringen worden aange bracht zullen de kosten daarvan, door uiteenlopende oorzaken, vrij aanzien lijk blijven stijgen. De voorzichtigste raming leidt al tot een voor de eerst komende jaren te verwachten staging van de premiedruk met gemiddeld pet. van het premieplichtig loon per jaar. Het zou het VNO echter niet verba zen als deze stijging aanmerkelijk ho ger zou blijken te zijn. Daarbij denkt het in het bijzonder aan de ontwikke lingen van de verzekeringen tegen ar beidsongeschiktheid en die op het ge bied van de geneeskundige verzorging. In het academisch ziekenhuis in Groningen is in de afgelopen nacht de 14-jarige Dirk W. Olijslager uit Al- teveer aan zijn verwondingen bezweken. De knaap reed dinsdag 6 mei op zijn fiets plotseling de Beumeesweg in Alte- veer op en werd toen gegrepen door een bestelauto en zeer ernstig gewond. Premier De Jong krijgt hier een poot van de hond van pre sident Nixon, een Ierse setter, die luistert naar de naam King Tima- hoe. De foto werd gemaakt tijdens een korte wandeKng met de Ame rikaanse president en minister Luns (rechts) in. de tuin van het Witte Huis te Washington. WASHINGTON President Nixon toonde zich gisteren aan het einde van het officiële regeringsbezoek van premier De Jong en minister Luns aan Washington zeer ingenomen met de resultaten van de gesprekken. „Wat m|j al tijd opvalt by bezoekers uit Nederland en contacten met Nederlandse vrienden is het feit, dat zy zo'n brede blik hebben ver buiten de grenzen van hun eigen land. Daar hebben wy van geprofiteerd, hetgeen zeer belangryk is, omdat men soms gevangen is in de kleine beslommeringen van het eigen bureau. Om met een persoonlijke opmerking te eindigen: de vorige keer was ik niet in staat om Nederland te bezoeken, maar de volgende keer hoop ik de invitatie te aanvaar den". Ook premier De Jong toonde zich enthousiast over het warme onthaal in de Almerikaanse federale hoofdstad. Men verwacht natuurlijk een goede ontvangst in het land, waarmee wij zul ke goede betrekkingen hebben, maar wij zijn getroffen door het grote gevoel van vriendschap dat telkens tijdens het bezoek zo duidelijk werd gevoeld. Wij waarderen het bijzonder in u, mijnheer de president, dat wij tijdens de discus sie over enkele lastige zaken direct tot de essentie van de zaak kwamen en dat de besprekingen zo goed zijn verlopen." Minister Luns voegde hier tot slot aan toe, dat enkele netelige problemen tussen Amerika en Nederland waren op gelost. De minister accentueerd de lan dingsrechten voor de KLM in Chicago. Hij liet doorschemeren dat op dit punt vorderingen waren gemaakt, al gaf hij te kennen dat nader contact hierover zal volgen. Nadat president Nixon de Nederland se ministers een goede reis had toege wenst vertrokken zij per helikopter naar Annapolis in Maryland, waar het in stituut voor de marine is gevestigd. Laat in de middag volgde nog een be zoek aan de Amerikaanse senaat en vandaag werd de reis besloten met een bezoek aan New York en secreta ris generaal Oe Thant. 0p 14 juli zuilen de besprekingen tus sen Nederland en Amerika over de landingsrechten voor de KLM en de ALM in Washington worden voortgezet. Premier De Jong was verheugd te kun nen mededelen, dat de twee regeringen in principe tot overeenstemming zijn gekomen. Ook zullen beide regeringen de nucleaire voortstuwing van oorlogs schepen verder bestuderen en zien of men tot samenwerking op dit gebied kan komen. De kwestie van de landings rechten speelt al sinds 1958 en concen treert zich nu op Chicago. Premier De Jong besloot de perscon ferentie aan het einde van zijn bezoek aan de Amerikaanse hoofdstad met de woorden: „Wij zijn erg verheugd over de afloop en ik ben erg gerustgesteld na alle discussies op bilateraal en multila teraal niveau". Minister Luns was van mening, dat Amerika in de komende maanden blijk zal geven van een grotere belangstelling voor de daad van vrije keuze in West-Irian. „Amerika heeft aan de wieg gestaan van het akkoord van 15 augustus 1962 en zal zowel in New York als Djakarta een blijvende interesse tonen in de afloop", zei hij. De Amerikaanse journalisten heb ben zeer weinig over het officiële rege ringsbezoek geschreven. A MSTERDAM. In de admini- 5 stratie van de universiteit van 5 Amsterdam is nagegaan uit welke 5 faculteiten de bezetters van 't Maag- denhuis afkomstig waren. Tegen 660 personen was proces-verbaal opge- maakt. Van dit aantal hadden 128 5 personen opgegeven geen student te zijn. Uit de administratie bleek echter, dat het aantal niet bij de universiteit ingeschreven personen 208 bedraagt, dat is ruim 30 procent. 5 Slechts 11 personen hiervan bleken thans niet ingeschreven te zijn, doch wel in voorgaande jaren. De helft van de bezetters, namelijk 230, bleek afkomstig uit de faculteit der sociale wetenschappen en 20 procent of 95 personen uit de faculteit der lette- 5 Opvallend wordt genoemd, dat 5 250 van de 452 ingeschreven eerste- en tweedejaars studenten zijn. Als 5 ook de groep der derde ja ars hierbij 5 wordt genomen dan blijkt, dat 72 procent van de „ingeschreven bezet- ters" behoren tot die studenten die nog geen kandidaatsexamen hebben 5 afgelegd. Het aantal werkelijke oude jaarsstudenten (namelijk zesdejaars 5 en ouder) bedroeg 35, dat is acht pro- 5 cent. Aan de Universiteit van Amster- dam waren 13 april j.l. 16.035 studen- ten ingeschreven. Dit betekent dat 2,8 procent van de ingeschrevenen geverbaliseerd werden wegens bezet- 5 ting van het Maagdenhuis, aldus het bureau voorlichting van de universi- teit, waarvan bovenstaande gegevens afkomstig zijn. ROME Volgens een raming van de studiegroep voor graan van de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenig de Naties, zal de wereldtarweoogst in 1968/'69 een record van 306 miljoen ton bereiken, 13 procent meer dan in 1967/ '68. De tarwe-exportlanden leveren het grootste deel van de produktie. On danks slecht weer heeft de Sovjet-Unie een op een na de grootste oogst in de geschiedenis van het land gehad. De opbrengst van de Russische tarweoogst bedraagt naar schatting 96 miljoen ton. De Verenigde Staten hebben ondanks areaal-inkrimping een record-oogst van bijna 43 miljoen ton binnengehaald, ter wijl de oogst in Australië dank zij gun stig weer en een tot een record uitge breid areaal bijna 15 miljoen ton tarwe heeft opgeleverd. De Canadese tarweoogst is gestegen tot bijna 18 miljoen ton. Maar in Argen tinië werd met bijna 6 miljoen ton min der geoogst dan gewoonlijk, wat kwam doordat het weer slecht was geweest. De uit vertegenwoordigers van 39 re geringen en acht internationale organi saties bestaande studiegroep noemt het meest opvallende van de wereldtarwe oogst van dit seizoen: de krachtige stij ging van de tarweproduktie in het Ver re Oosten (zonder China). MADRID. Een Nederlandse toe schouwer van de wedstrijd om de fina le van de Europacup, de 66-jarige A.C. v.d. M. uit Den Haag, is gisteren tij dens de wedstrijd onwel geworden. Hij werd naar een ziekenhuis gebracht waar hij na aankomst aan een hart aanval bleek te zijn overleden. Zijn echtgenote was bij hem. ATHENE De militaire regering in Griekenland heeft woensdag twee hoge of ficieren laten arresteren. Het zyn generaal Cristos Papadatos (56) en brigade-ge neraal Constantinos Papagcorgioe (50). Hun arrestatie is niet officieel bekend ge maakt, maar zy werd telefonisch door familieleden van de officieren aan de pers meegedeeld. De officieren zijn overgebracht naar een politiehoofdkwartier In de buurt van Athene. De zegslieden hadden daar een twaalftal andere officieren ge zien, die kennelijk ook in hechtenis waren gesteld. Generaal Papadatos voerde het be vel over legereenheden in Attica tot de machtsoverneming in april 1967. Hij trok zich korte tijd later uit ac tieve dienst terug. Generaal Papageorgioe was tot de coup van koning Constantijn bevelheb ber van de legereenheden in Athene. Direct na de mislukte poging van ko ning Constantijn om de militaire rege ring ten val te brengen werd hij afge zet. De generaals zouden zich volgens ge ruchten hebben bezig gehouden met de vorming van een royalistische opposi tie. Zij zijn ondergebracht in de gen- darmerieschool van Maroussi, ten noor den van Athene. Van de groep gearres teerde officieren zouden voorts deel uit maken generaal Tsiklis, generaal De- mesthikas en luchtmacht-generaal Pier- rakos. Geen van hen was nog in actieve dienst. De „sterke man" van het regime, premier George Papadopoelos verscheen gisteren niet in het openbaar. Hij bracht ook geen enkel bezoek aan de ministe ries, zoals hij de afgelopen tien dagen wel deed; waardoor nieuw voedsel aan de geruchten gegeven werd. Dezelfde geruchten deden ook de ron de bij de Verenigde Naties in New York. Er viel geen ongewone activiteit waar te nemen bij of om het parlementsge bouw of het gebouw van het hoofdkwar tier van de generale staf. ADVERTENTIE KOEALA LOEMPOER Het hoofd van de Maleisische noodregering, vice- premier Toenkoe Abdoel Razak, heeft verklaard, dat 840 personen om het le ven zijn gekomen of vermist worden als gevolg van de recente rassenonlus- ten. Hij riep op tot een nationale krachtsinspanning ter voorkoming van nieuwe onlusten. Razak noemde de orgie van brand stichting, plundering en moord, die het gevolg waren van botsingen tussen Maleisiërs en Chinezen, een grote te genslag voor het land. „Ons imago in het buitenland is be zoedeld. Het is een groot verlies voor onze economie en ook het verlies van mensenlevens is groot.. De bevolking moet streven naar een voorkoming van de onlusten", aldus Razak. ADVERTENTIE hoop die bh velen leefde, dat Ajax de Europa Cs.p I zou verove ren is wreed de bodem ingeslagen. Al le voorspellingen ten gunste van de Amsterdammers ten spijt heeft de wed strijd van gisterenavond aangetoond, dat de AC Milan veruit de beste ploeg was. Tegen dit technisch en tactisch zeer bekwaam spelend Milan was het geen schande te verliezen. Dat de Am sterdammers zelf wel beseffen dat zij tegen deze ploeg niet opkonden, bleek wel uit de bijzonder sportieve houding, die zij tot het einde handhaafden. zie verder de sportpagin(a). Foto: De door enthousiaste Ajax-supporters tot Ajax-boulevard omgedoopte Midden weg in Amsterdam heeft na de neder laag in Madrid opnieuw een naamsver andering moeten ondergaan; het is nu Ajax-weg JERUZALEM Arabische kanon niers hebben woensdag voor de tweede achtereenvolgende dag Jericho vanuit Jordanië beschoten, aldus heeft het Is raëlische leger bekendgemaakt. Israëlische woordvoerders te Tel Aviv hebben verklaard, dat een huis door een voltreffer werd verwoest. Verschil lende andere gebouwen werden be schadigd en een Arabier raakte ge wond door de beschieting met raketten van Tsjechische makelij. De door Israël bezette Arabische stad die 10 km ten noord-westen van de Do de Zee is gelegen, werd dinsdag reeds getroffen door raketten, die drie win kels en een woning verwoestten. Ten oosten van Jericho hebben Is raëlische en Jordaanse tanks en artil lerie bijna drie uur lang slag geleverd aan een 13 km lang front op de oevers van de Jordaan. Meer naar het noor den werden vijf Israëli's bij het Meer van Galilea door Jordaans geschutvuur gewond. Te Amman heeft een Jordaanse mi litaire woordvoerder verklaard, dat 4 Israëlische straalvliegtuigen het dorp Kuriemeh in het noorden van de Jor- daanvallei hebben aangevallen met ra ketten en machinegeweervuur. Hij zei, dat vier burgers werden gewond. Bo vendien werden twee woningen en een politiebureau verwoest. Een Israëlische krijgsraad heeft woensdag in Ramallan vijf leden van de Arabische verzetsbeweging El Fa tah tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld. Zij waren de overlevenden van een groep van acht Arabieren, die in december jl. uit Jordanië naar het door Israël bezette gebied was geko men en bij Jericho werd opgevangen. Volgens de tenlastelegging was de groep van plan een gewelddaad te plegen bij de klaagmuur in Jeruzalem. ADVERTENTIE In verband met de opening van ons nieuwe gebouw en over brenging van de administratie is het BRUSSEL Meningsverschillen die in de Belgische regeringscoalitie tussen christen-democraten en socialisten wa ren gerezen over de verdeling der be schikbare fondsen voor de universitai re expansie, zijn op een topconferentie van regerings- en partijleiders wegge nomen. „De Trojaanse oorlog gaat niet door", zo verklaarde premier Eyskens woens dagavond tevreden. Er is een akkoord over de kredieten voor de vestiging van de Franstalige afdeling der (katholie ke) Leuvense universiteit in Wallonië en over de gelden die een splitsing van de vrije universiteit van Brussel in on afhankelijke Nederlands- en Franstali ge delen mogelijk moet maken. De meningsverschillen hadden vorige week tot een zodanige spanning geleid, dat men in politieke kringen in Brussel begon te vrezen voor een regeringscri sis, en weer evenals vorig jaar over een universitaire kwestie. lAe afgelopen nacht trok een actief regenffebbzd van het zuiden naar het noordoosten vor. 'and. Dit neerslaggebied behoorde bij een storing, die gisteren boven Zuid west-Frankrijk lag en die zich naar het noordoosten verplaatste. Plaat selijk werden vanmorgen flinke hoeveelheden regen afgetapt. Zo werd in Twente 14 mm gemeten. Inmiddels verplaatst een lage drukgebied, waarvan het centrum voor de Golf van Biscaje ligt, zich langzaam in noordoostelijke rich ting. Dit lagedrukgebied zal het ko mende etmaal het weer in ons land beïnvloeden. Verwacht wordt dan ook, dat er veel bewolking zal zijn waaruit af en toe een bui kan val len. Er blijft weinig wind, waarbij de temperaturen iets lager zullen zijn dan vandaag.

De Vallei | 1969 | | pagina 1